;fr 18 April Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Dwingelandsch beheer. DE VROUW GELE HAREN. -)«- 23e Vtrvolg. Het Geluk des Huisgezins DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekoning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte houtstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. vV-üï'i Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen oj 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den IT April 189u. Reeds hebben wij gewag gemaakt van het besluit genomen door den meier of burgemeester van Roubaix, waarbij ver- boden wordt dat de HH. Sacramenten openbaarlijk met lanteern en bel, dooi de straten dezer stad aan de zieken ge dragen worden. Die burgemeester heeft dus noch min noch meer dan God uit dc straten van Roubaix verbannen. En waarom beeft hij God verbannen 8 Omdat men door de openbare berech tingen de inwoners schrik aanjaagt over de sterfgevallen in de stad. Dit voorwendsel is bespottelijk vooral voor socialisten, voor sterke geesten Nu, wie zal er aannemen kunnen dat die maatregel om dit bespottelijk voor- wendsel genomen werd Niemand, 1 want in der waarheid werd hij genomen uit godverloochening, uit haat tegen den Godsdienst, tegen het geloof der meer- derheid. Dit is een eerste stap maar als eene berechting reeds de socialisten hindert, dan zal weldra het overige volgen, in andere woorden, dan is men daar op de baan naar openlijke godsdienstvervolging. 't Is de revolutionnaire goddelooze be weging van 't einde der verleden eeuw die de socialisten willen terug in leven roe pen. De maatregel door dien sodalis - tischen Burgemeester genomen is dan ook, gelijk 8 Het Handelsblad, n het herinnert, slechts de naaping van derge lijk besluit door den dansmeester Dar- gonne, honderd jaar geleden,om de zelfde bespottelijke reden, te Antwerpen geno men. j Neen, neen, 't is niet omdat het zicht eener berechting de socialisten,die sterke geesten, te zeer schokt dat de maat regel genomen werd,maar wel uit louteren vijandschap tegen God, uit godsdienstbaat. La Rcformc die maar al te wel begrijpt dat deze maatregel aan velen de oogen zal doen openen, keurt hem dan luid ruchtig af en schrijft Het besluit van den meier van Rou- 8 baix is tamelijk belachelijk. De meier had beter gedaan zich hiermeê niet te bemoeien want dergelijk ver- bod dient tot niets en bet heeft voor 't minst het uitzicht van eeue plagerij, die slechts nadeel doet aan hem die het decreteert. De reden, die de meier aanhaalt heeft geen gezonden zin. Hij i is bang dat de bevolking zal weten dat er sterfgevallen in de stad zijn 1 Maar kondigt men dan te Roubaix gelijk overal, en dit ieder dag, het officieel O bulletijn der overlijdens niet af En zou men aan de bevolking kunnen wijs- n maken dat men in Roubaix niet sterft Denkt men zóó de zaak der librepensee te dienen Men zegt bet niet, maar 't is waarschijnlijk dat dit in den grond ligt. Welnu, de librepensée heeft niets u gemeens met dergelijk kleingeestig verbod Hij zag hoe zij beefde. Doch op zyn meólijden werkte dit niet. Zij deed verkeerd met hem zand in de oogen te willen strooien. Een beroep op zijne rid derlijkheid zou niet onbeantwoord zyn gebleven maar deze herhaalde pogingen om hem te misleiden Neen, zij zou hem thans te woord staan. Hij stapte op haar toe. Ik ben koud, zegde zy. Laat mij naar boven gaan. Hij echter versperde baar in den sinallen gang den weg. Neen, sprak hij. Dit is nu al meer gebeurd. Hier steekt iets achter. Wat zou erachter steken gaf zij hem ten ant woord. Ik ben op mijnen gewonen tjjd naar bed gegaan - en nu. zonder van iets af te weten bevind ik mij eensklaps hier. Gy zaagt er niet als eene slaapwandelaarster «it toen ik het licht opdraaide, hernam hij. Dat slaap wandelen, mevrouw, schijnt mij maar aen vertelsel ta zijn. Maar zal het volk geen protest laten hooren tegen zooveel dwinglandij, tegen zooveel willekeur Ja, za.1 het gedwee het hoofd bukken voor die bevelen door godsdienstbaat in gegeven En zal het zich laten in bedwang hou den, door lieden die door schrikaanjaging willen heerschen Wij gelooven het niet en zelfs is er reeds te Roubaix geprotesteerd geweest tegen die schending der vrijheid van geweten. 8 Le Temps een republikeinsch orgaan van Parijs, deelt meê Zondag li der verledene week bracht do pastoor van St. Joseph het H. Sacrament aan n eenen zieke. Een wever wilde den koster de bel uit de baud rukken, zeg- gende dat bij de policic ging roepen. Voorbijgangers grepen den wever vast. Er ontstond eeue botsing. Een jong meisje sloeg den wever inhetaange- zicht deze steeg terug en nam de vlucht. De pastoor zette zijnen weg voort. Een onderzoek is geopend. n De zucht naar vrijheid van godsdienst en van geweten moet bij 't volk geweldig zijn om er een jeugdig meisje te doen toe besluiten dien vrij heidshatendc vent eenen kaakslag toe te dienen. Nu die kaakslag moet voor hem een brandmerk zijn weest en dit getuigt zijne laffe vlucht. En nu, geachte lezers, nog iets ten slotte Gedenkt u dat het met socialisten van den zelfde deesem, dat wij hier ecu R. K. priester zien hand in hand gaan en de katholieken bekampen. Wij zeggen niets meer. Gedenkt hetu, katholieken Een ander feit dat ous aantoont wat er ons zou te wachten staan, moesten de socialisten meester worden, komt in bet zuiden van Frankrijk voor te vallen. Uit Marseille wordt kond gemaakt dat de meier van La Ciobat, zijn adjunct en een raadslid hun ontslag hebben ge geven, omdat dc socialisten eenen blaam tegen den meier stemden na eeue storm achtige zitting. En wil men weten waarom Omdat deze meier, ter gelegenheid eener missie, aan de capucienon de toe lating had gegeven van een houten kruis door een ijzeren te vervangen. En bierdoor was de republiek, volgens de socialisten, in gevaar gebracht en had de meier de wereld tot de middeleeuwen teruggevoerd. Hoe bespottelijk toch 1... De ware rede is hier weer eens vijandschap tegen God en godsdienstbaat. Hy zag hare borst rijzen en dalen, ten bewijze dat zyne woorden doel getroffen hadden. Hare fijne neus vleugels spanden zich bij het versnelde ademhalen in hare door angst gejaagde borst. Ik kan u verzekeren, zegde zy, dat ik niet weet hoe ik hier gekomen ben. De eerste maal heli ik dat geloofd maar toen gij in dien zelfden nacht nogmaals naar beneden kwaamt, toen wist ik wel beter wat ik er van te denken had. De eerste maal nogmaals Wat bedoelt gij toch, mijnheer? Ik bedoel, dat gij later in dienzelfden nacht nog eens naar beneden zijt gekomen. Ik hooide u en ik zag den slip van uw wit kleed daar boven om de kronkelingen van den trap verdwijnen... Was dat bij geval ook weer slaapwandelen Wat Gij begrijpt mij wel. Die tweede keer Er was geen tweede keer Ongelukkig, mevrouw, liet gij het bewjjs van die tweede wandeling achter Ik had na uwe eerste afdaling de beide grendels op dc deur geschoven zooals gij het u wel herinneren zult en later, toen k terugkwam, vond ik er nog maar eenen op zijne plaats. Dan moet Smith in dien lusschentijd de deur geopend hebben. Neen, dat niet, Smith was niet beneden ge weest. Het was nog nacht Mevrouw Fleming zweeg. De wind schoot uit, zoo dat de straatdeur rammelde. KatholiekenMedeburgers I Naar alle waarschijnelijkheitl zal de nieuwe gemeentelijke kieswet vóór 't einde dezer loopende weck in liet staatsblad afgekondigd worden. De kiezingen voor de vernieuwing der gemeenteraden zullen in november aanst. plaats grijpen en dus slechts nog 7 maan den scheiden ons van den dag op den welken, op menige plaats en bier vooral in onze stad, eenen gewiebtigen veldslag tusscheu de verschillige partijen 2al plaats hebben. Wij zeggen vooral in onze stad, omdat alles ons aanwijst dat wij, katholieken, hier zullen te strijden hebben tegen de vereenigde krachten der liberalen, socia listen en lieden behangen met hoogmoed en wraakzucht. Zeven maanden zijn kort voor 't be reiden van zulk eenen gewichtigen strijd, en wij zeggen dus tot ouzo hoofdmannen, tot onze leiders, er is geenen tijd meer te verliezen. Wij hebben de pretentie niet hier voor te schrijven wat er tc doen valt, bijvoor beeld, iu zake van aanduiding der kandi daten, de propaganda enz. enz. Hierover dient men de sektiën te raadplegen en dan eene beslissing te nemen. Nogthans willen wij ons persoonlijk ge dacht laten kennen betrekkelijk de aan duiding der kandidaten. Wij staan voor eerst aanduiding, door de sektien van voorloopige kandidaten en daarna alge- meene poll voor 't benoemen der defini tieve kandidaten. En dit achten wij nood zakelijk. Onzes dunkens is het niet min noodza kelijk van zonder uitstel onderhandelingen aan te knoopen met de Besturen van den Katholieken Werkmanskring en der Anti socialistische Vakvereenigingen voor de verdeeling der kandidaturen. Onze deftige werklieden hebben het recht hunne vertegenwoordigers te heb ben in den gemeenteraad. Een rechtveer- dig getal kandidaturen moet hun overge laten worden. Ook zal men moeten zorgen dat nijver heid en handel, en vooral landbouw en de kleine neering vertegenwoordigd wezen. Wanneer dan al de krachten van het katholieke leger zullen vercenigd zijn, dan is dc zegepraal zeker bestaat er oueenigheid in onze rangen dan loopen wij gevaar van verslagen te worden. Een dracht maakt macht en dit zij onze leus. Dat oud en jong, rijk en arm, dat allen hethunDedus bijbrengen in den beslis- senden strijd van november. Er zal te werken vallen, doch vele handen verlich ten den arbeid en voor katholieken willen is kunnen. Op veelerlei wijzen kan men het zijne bijbrengen in dien strijd waa neer men van goeden wil is. Wij denken het niet noodig hier verder over uit te wijden, elke ware katholiek zal zijne plichten begrijpen. Ten strijde dus, Katholieken, Mede burgers, opdat ons stedelijk bestuur zou katholiek blijven en het niet in han den valle der vijanden van Godsdienst Eigendom, Huisgezin en Vaderland. Zekere lieden behangen met eenen schijn van katholieke eerlijkheid en deftigheid werken reeds iu de duisternis om 't be heer onzer geboortestad aan onze ge- zworne vijanden over te leveren en wij vragen bef.Moet men die lieden, katho lieken of verraders hectcn Aan u, Katholieken I Medeburgers te antwoorden en voorzeker zult ge met ons uitroepen Weg de verraders Gij ziet, zij is ook nu weer ontgrendeld, zegde Saltasli. Dat kan wel den heeleu nacht zoo zijn geweest. Neen mevrouw, dat was het niet. Ik zelf hel. Smith om tien ure hooren sluiten en greDdelen. Eensklaps liet nu de dame hare verdedigings hou ding varen. En als ik de deur geopend heb, sprak zij, wat dan nog Wat gaat het u aan Ik ben hier voor u in huis gekomen Hoe verwonderlijk geleek zjj toch op iemand die hij gekend h.id Alleen dat gele haar, dat schitterende goudblonde haar kon hij maarniet thuisbrengen. Laat mij voorbij, beval zij. Niet voor gy mij zegt wïen gij hier in huis bebt gelaten. In huis gelaten Denkt gy dat ik iemand in huis gelaten heb Saltash knikte bevestigend. Er ontslond eene lange pauze, gedurende welke men niets hoorde dan het kletteren van den regen. Mevr. Fleming scheen na te denken. Eindelijk hernam zy En die iemand, waar zou die iemand dan wel moeten wezen In uwe kamers, onderstel ik. Mevrouw Fleming dacht wederom na. Ga dan zien. zegde zij Ik geef u verlof.... Foei, hoe durft gij zoo (an nijj denken Het is iets ongehoords, dat ik myzelve op deze wyze te rechtveerdigen heb, en dat nog wel tegenover eenen vreemde. Maar het schijnt wel noodig te zijn, zoo ik hier in huis niet op de schandelijkste manier wil worden zwart gemaakt. En RELGISCHE Sl'AAEKAS Samenwerkende Maatschappij, 14, Rouppeplaats, Brussel. Wij roepen de bijzondere aandacht on zer lezers op deze instelling welke voor zeker van iedereen dient gekend te wor den. Immers deze maatschappij schenkt aan iedereen het middel om kosteloos een kapitaal te bekomen. Dc plaats ontbreekt ons om tegenwoor dig den gang ervan breedvoerig uit te leggen; voor bet oogeublik zullen wij ons te vreden houden met eonige beoordee lingen der bijzonderste dagbladen en tijd schriften zich met dusdanige instellingen bezig houdende. W ij lezen onder andere in de Patriote van 10 Januari laatst nopens eene voor dracht dier maatschappij te Verviers. Deze maatschappij eene voordracht aangekondigd hebbende voor den 7*" in den St-Josophskriug, zoo zijn wij er naar toe geweest ten einde te hooren hoe men kosteloos kan sparen en wij moeten ge tuigen dat wij verrukt geweest zijn van de uitleggingen welke men er ous gege ven heeft. Zooals M. De Moor bewezen heeft, daar deze maatschappij het geld aan hare deelgenoten toebehoorende, in Belgische staatsreateu omzet en de intresten in stadsloten uitgewisseld worden, voegt zij bij eene zekere waarborg de kans van groote intresten te kunnen geven door de loten welke de maatschappij kunnen te beurt vallen. Te einde de waarborgen nog le vermeerdereu heeft deze maat schappij eene toezichtcommissie ingesteld wier leden jaarlijks door het lot worden dus, mijnheer, ik verzoek u mijne kamers te gaan doorzoeken. Komaan, mijnheer Ik wensch hel, ik verlang hetGa naar boven, mijnheer, als ik u ver zoeken mag Komaan Saltash verzette geenen voet. Het berouwde hem reeds, dat hy zyne hand in dit wespennest gestoken had. Hij zag nu eerst in, wat hij eigenlijk had moeten doen. Hij had Smith moeten waarschuwen, en dan zelf op den aanvankelijk bepaalden dag den aftocht moeten blazen. Komaan, mijnheer, ga dan nu toch zeide me vrouw Fleming. Ik zal hier wachten tot gij terug komt. Aldus aangespoord, hoewel zeer tegen zijnen zin, nam Saltash eenen kandelaar, deed zyne pantoffels uit en klom heel zacht den trap op. Hij betrad eerst mevrouw Fleming's zitkamer, eene kamer ongeveer zooals de ziine. Hij zag onder de tafel eene andere schuilplaats was er niet. Vervolgens doorsnuffelde hjj dc slaapkamer, Ook hier niemand. Het lied, zag ny, was met beslapen. Het gazlicht brandde, eu het eenige verdachte verschijnsel was do eigenaardige positie van twee stoelen hij den heerd. Dat die twee stoelen, hoewel thans ledig, nog kort geleden beiden bezet waren geweest, daarvan hield Saltash zich overtuigd. Hij zag ook nog in de kas, waar mevrouw Fleming's kleeren hingenen hij tilde zelfs even hetgroote koffer op, om aan de zwaarte te voelen of er ook iemand in kon zitten. Dit koffer as veeleer bijzonder licht. Toen hij beneden kwam, vond hjj mevrouw Fle ming nog precies zooals hy haar verlaten had. aangeduid onder al do deelgenoten en buiten de leden van het bestuur. Ziedaar wel eene loffelijke en voordeelige nieu wigheid. Het tijdschrift EAvenir spreekt met niet min lof van deze menschlievendo voorzienigheidsmaatschappij in volgende woorden Een wind van verbroedering begint te waaien over ons klein land. Ten alle kante worden samenwerkende maatscbappijon en van onderlingen bijstand opgericht. Wij zijn ten vollen overtuigd dat de maat schappij Het Geluk des Huisgezins weldra de plaats van eer er van zal be- kleeden. Is bet niet tot de geringsten, uooddriftigsten, dat deze maatschappij zich meestendeels wendt,hen toeroepende: De spaarpenningen welke ik u aanbied kunt gij mij niet weigeren ingezien ik u die kosteloos schenk. Telkenmale dat uwe levensbeoeften u dwingen zullen eene geldelijke uitgave te doen, hoe gering ook, 't zij voor voedsel ot kleeding, zoo zal ik daar wezen, en voor u zal ik in eene spaarkas vijf ten honderd storten van uw uitgegeven geld. Zulk is do taal van - Het Geluk des Huisgezins n welke maatschappij eene ware voorzicuigheidskas is voor de be- hoeftigeu. Iu een woord, van den eoueu kaut op brengst van belangrijke hulpmiddelen voor den burger en den werkman, van den anderen kant volkomene waarborg voor dc kooplieden door comptaute be taling. Onder het oogpunt van waarborg en zekerheid aarzelen wij niet te ant woorden Eene volkomene zekerheid waarbij nog een toezichtscommissie welke diende bij alle maatschappijen ingericht te worden. Het is dus_ook te zeggen dat wij de aktiën van het 'stichtingskapitaal dier maatschappij aanzien als eene waarde van groot vooruitzicht. De manier op welke zij gewaarborgd zijn, even als doze van terugbetaling moeten de aandacht opwekken van ai dezen welke begeeren winstgevende zaken te verrichten al me- dehelpende tot een goed werk. Niet min bevestigend is het weekblad 8 Les nouvelles Verviétoises nopens die aktien, ziehier wat men zegt Wij herinneren aan onze lezers dat deze maatschappij tegenwoordig haar stichtings kapitaal volledigt hetwelk be loopt tot 200,000 fr. in 4000 aktien aau drager ieder van 50 fr. Deze samenwerkende maatschappij zeer serieus zijnde en al de geweuschte eu me nigvuldige waarborgen bevattende, zijn dezen aktiën hoogst aan tc bevelen want met dezelve aau te werven zal men niet alleen medehelpen tot een loffelijk werk, maar men zal volgens hare staudregels eene winst bekomen van minstens 5 (Medegedeeld.) Nu, wat hebl gij gevonden vroeg zy. Twee stoelen by den haard. Ik had op den eenen injjne voelen gelegd. Aau hel malle licht der gasvlam had zich nu ook het schijnsel gepaard van de keer», welke Saltash nog steeds in zijne hand hield. Tot op den legcn- woordigen oogeublik had hy mevrouw Fleming nooit terdege in bet gezicht kunnen zieu. Thans nam by de gelegenheid daartoe waar. Hij hield zijne kaars zoo, dat het licht vol op haar gelaat viel. Zij deiosde niet terug, ofschoon het haar eene geweldige inspan ning moet gekost hebben, hare zelfbeheersching te bewaren. Hij blikte haar strak in hare bruine oogen. En toen opeens, toen kende hij baar en tevens zag bij dut zij ook hem kende. Lang en zwijgend zag hy haar am. Toen zegde by, op zijnen kalmst mogelyken toon Waarom hebt gij uw haar geverfd, Marv Hanson XVII. Ontmaskerd riep Mary Hanson, na eene lange en pijnlijke pauze. En zy kedekte haar gelaat met hare banden, terwijl zij daar voor hem stond, nu niet meer als de vreerode dame tegenover den vreemden heer, maar weder als het kamermeisje tegenover den gast harer meesteres. Wat... wat beteekenl dit alles vroeg Saltash vriendelijk. Waarom hebt jrij mij niet willen vertrouwen, Mary 1 Als gij in nood verkeert, dan, gij kent mij immers, dan zon ik geerne geholpen hebben. Wat bcteekent deze maskerade Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1895 | | pagina 1