Medeburgers Katholieken Pol en Stant. HAL. Eendracht maakt macht Bij de roode schavuiten. i Zinneloosheid Schijnheiligheid. Landbouwleergang ten huize- Liberale lof. BAVEGEM. Monstermeeting. Wat meer is, is er weelde op den bui ten? dan blijft do buitenmensch thuis. In 't tegenovergestelde geval zakken zij af naar de stedeu en doen alzoo eene doodende mededinging aan de werklieden der fabrieken. Zij bieden hunne arbeids kracht voor 'nen spotprijs aan en ein delijk, door ellende, kommer en gebrek uitgeput, vallen zij in de handen der ongeluksgceitende socialisten. Hopen wij dat de schrijver van Klokke Roeland onze beweegredens zal beant woorden. Wij beoogcu alleenlijk licht in de zaak opdat boer en werkman die vraag met bevoegdheid zou kunnen beoordeelen. In ons nummer van woensdag jl. schre ven wij De kiezingen voor de vernieuwing der gemeenteraden zullen in November aanst. plaats grijpen en dus slechts nog 7 maanden scheiden ons van den dag op den welken, op menige plaats en hier vooral in ouze stad, eenen gewichtigen veldslag tusschen de verschillige par- tycn zal plaatshebben. Wij zeggen vooral in onze stad, om- dat alles ons aanwijst dat wijkat ho rn Heken, hier zullen te strijden hebben te- gen de vereenigde krachten der libera- len, socialisten en lieden behangen met hoogmoed en wraakzucht. Op 't zelfde oogenblik wellicht dat wij deze regelen schreven, ontving Vooruit van Gent, de volgende mededeeling uit onze stad en die de bevestiging is van 't gene wij zeggen betrekkelijk 't verbond tusschen fiberalen, socialisten en de man nen van Cbipka. Medeburgers Katholieken Over weegt..... Wij schrijven letterlijk uit Vooruit over <c A-A.L8T. Al te gelijk. Vrienden er is tegenwoordig niet veel nieuws in onze stad, maar het zal wel- dra weêr drukker gaau worden. YVnl ik weel «lal it* «lat °.lle demokralisell© pnr- tijen te samen zullen «tri j- «len onder een program van Htoffelijke hervor- mingenvoordegemeente 111 de iinnsltinndegemcen- o tekie/ingen. Geen© «Ier partijen kan hier alleen lukken. De wensch van 't volk is hier Weg met het gemeentebestuur. Medeburgers 1 Katholieken 1 De aap is dus eindelijk uit do mouw gekomen Dit verbond tusschen liberalen, socia listen en zoogezegde cbristene demokra- ten bestaat niet van gister of cergister; neen, het bestaat van lang vóór de kamerkieziugen van verleden jaar. Menigwerf hebben wij in Denderbode dat verbond aangeklaagd, en ook telken male sprongen de Volksfoppers als beze tenen op om het te logenstraffen. Eu nochtans onze inlichtingen waren aan zuivere bron geput. En waarom telkenmale die hevigheid, die woede der Volksfoppers Omdat niets zoo zeer kwetst dan de waarheid, die men zoekt geheim te hou den I Geene der partijen kan hier alleen lukken schrijft Vooruit, cu wij ant woorden Al onze vijanden te zamen verbonden zullen ni«»t lukken, alle hunne krachten zullen machteleos blijven indien ons ka tholieke leger eensgezind en moedig ten strijde trekt. Medeburgers I Katholieken groot en klein, herinneren wij het ons gedurig Nu,wanneer wij die vaderlandsche spreuk in eere houden en beoefenen dan zullen de verbondene machten der hel tegen ons niets vermogen en is onze zegepraal verzekerd 1 Lc Courrier de Bruxellcê drukt de hoop uit dat die nieuwstijding van Vooruit zal gelogenstraft worden. Indien onze Brusselsche confrater, goed ingelicht ware over't gene wij hier da gelijks zien gebeuren; ja, wist hij, gelijk wij, dat de held van Cbipka met niemand anders verkeert dan met progressisten en socialisten dat hij gedurig en overal in hunne gezelschap is dat hij met hen zei Is tot laat in den avond geneimo ver gaderingen houdt waar er tegen dc ka tholieke partij wordt samengezworen, indien Lc Courrier dat alles wist dan zou hij die hoop niet hebben uitgedrukt. eenen zieke droeg, heeft het volgende geval ontmoet. Een wever, socialist, wilde den koster de bel uit de hand rukken, zeggende dat hij de policic ging roepen. Voorbijgangers grepen den werkman vast. Er ontstond eene botsing. Een jong meisje sloeg den wever in het gezicht deze sloeg terug en nam de vlucht. Alsdan kou de Pastoor zijnen weg voortzetten. Kan men duidelijker bewijzen hebbeu van de onverdraagzaamheid der socia- ij listen Dit breugt mij onwilkeurig e< te binnen dat ik in Denderbode woord s heb gelezen en die het gevoelen vertolkte vau eenen Roelander katholiek, liberaal en socialist zijn maar een naam Die zulks beweren kan is reeds bij de rooden ingelijfd maar indien alle gevoel bij hem nog niet is uitgedoofd, vragen wij hem wat hij van het gedrag der socia listen van Roubaix denkt. Al de ceremoniën van onzen godsdienst worden door do socialisten bespot, Zij apen de eerste Communie na, en dit doen zij, volgens Vooruit, oui hulde te bren gen aan die ouders en die kinders die moedig genoeg zijn om aau de godsdien stige dwaasheden der Roomsche Kerk to verzaken en een openbaar bewijs te geven dat zij vrijdenkers zijn. Werklieden opgepast, geene commu nards geloofd, want dezo zijn er alleen op uit u te bedriegen en te verschalken. Wij zyn tegen don godsdienst niet, schrijlt - Vooruit dikwijls om de bui- tcnmenschcn te bedriegen. Voor ons is hij ieders persoonlijke zaak 1 Welke laffe leugen Dagelijks toonen zij door hunne handelwijze het tegenover gestelde. De godsdienst is hunnen groot sten vijand en met alle middels willen zij hem afbreken. Tc Roubaix zijn de socialisten moester op 't stadhuis en een oud-gazetleurder Carrette is er burgemeester. Welnu de socialistische gemeenteraad heelt een be sluit genomen, waarbij het de priesters verboden wordt in priestcrklecdij met lantaarn en bel.de zieken dc HH. Rechten te gaan dragen. Die verordening van burgemeester Carrette wordt door een goddeloos Bel gisch blad als belachelijk aanzien. Ziehier wat volgens Het Vlaamsche Volk n is voorgevallen De E. H. Pastoor van St. Joseph te Roubaix, die het Sacrament naar Pol zijn klaverstuk met lust en voldoening aanschouwende, ziet Stant op hem afkomen. Stant. Hewel, Pol, ze schieten op als wolvenbrood met dienen V malschen re gen, niet waar? Pol. Ja Stant,ze groei en dat 't een plezier is, en alzoo nog veertien dagen een weèr, en we zitten er aan I Stant. Maar heeft het wederom al niet te veel geregend, Pol Pol. Ja en neen, Stantvoor ges en klavers en ook voor 't graan heeft het goed weèr gemaakt, maar voor d'auder reste zijn we veel beter meê droogte en zonue. Stant. Voor de patotters, Pol Pol. Ja, Stant, voor de patotters, haver, vlas en al dat nog moet gezaaid worden. Stant. Ja, Pol, 'k geloof dat 't daar voor hoogen tijd wordt en dat 't laud nat genoeg ligt. Pol. Zoo is 't, Stant en wat wij bijzonderlijk kunnen missen, dat zijn die slagvlagen gelijk we er woensdag achter noen eene gehad hebben. Stant. Doet dat veel kwaad, Pol Pol. Veel kwaad cu geen goed, Stant 't land dat bewerkt is, wordt er door verslegen en verpletst en waar dat de vruchten gezaaid of geplant ziin, daar valt dan niets meer aan te doen, eu dat belooft weinig voor 't uitschieten en 't opgroei ën. Stant. Heeft dat hier ook alzoo gedonderd woensdag achternoen, Pol Pol. Jaat, Stant, 't heeft hier een wreed weêr geweest, maar z'hobben er in de walen toch nog anders van gehad. o- -j Stant. - Zijn d'er daar geen malheu- ?a u 1 helpeU en .bi4tMtaan.eQ reu gebeurd, Pol j daarenboven nog zeggen wij dat wie hier bonheur trachten te zoeken in de lutie 1 Stant - En wie zouden er de slecht ste meê zijn. Pol Pol. Wel, Stant, den armen boer en de werkman, eu den braven burger daarbij 1 Stant. Zoo is 't, Pol maar zijn de meuscben hier nu toch zoo ongelukkig op den buiten, Pol Pol. Hewel, Stant, gisteren avond waren we daarover aan 't raisonneeren onder ons gevieren, a propos, van 't geen daar stond in een vodde van een gazet van Aalst, die hier in gbeel den environ nie meèr gelezen en wordt en waarvan de menschen hier zeggen dat de opsteller ne veel grooteren socialist is als Hankzee! van Gent. Stant. En wat stond daar in, Pol Pol. Dat on kan ik u zoo juist nie zeggen, Stantmaar de zin was toch den dezen dat er op den boer van z'leven nog zulke erremoei en miserie uog nie ge weest en was gelijk nu eu dat de men schen er gedurig kreveren eu sterven van elleude Stant. Maar, Pol, hoe is 't toch Gods mogelijk Pol. Ja, Slant, hoe is 't toch Gods mogelijk En weet te gij, Stant, wat dat daar d oorzaak van is, volgens die heilige en menschlievende artisten Stant. Spreekt, Pol, spreekt. Pol. Hewel, d'oorzaak is dat ons priesters te veel meedoen meê de rijke menschen en dat ons priesters geen goeiê priesters nie meer en ziju en daareubo ven uog dat er bijna geen eenen rijken mcnsch meer en is die uog deugt Stant. WelHcere Domiuus 1 Pol Waar gaal dat naartoe Pol. Wel, 'k heb 't u al gezoid, Slant dat gaat naar 't auarchismus, naar 't sociafismus, naar 't moorden en naar 't branden 1 Stant. Maar, Pol, zeg ne keer wat hebt gij onder u gevieren alzoo gezegd van d'erremoei op den buiten Pol. Hewel, Stant, we hebben daar van gezeid dat den boer inderdaad moet krabbelen om rond te geraken, bijzonder lijk 't. pachtboerkeu dat in 't kweekeu van zijn kindereu is, omdat alles zoo goedkoop is en dat de monsch weinig geld kan maken maar van nen anderen kant, zijn we tot dit besluit gekomen dat een pachtboerken het ten allen tijde kwaad gehad beeft in 't kweeken vau ziju kinde reu, en dat bet leven vau de buitenmen- scheu in 't algemeen veel raoeiëlijker eu pijnlijker is geweest in vroegere tijdon dan nu 1 Stant. Dat helt ik ook uog hooren zeggen, Pol. Pol. Ja, Stant, dat is zoo maar om «lat goed te weten, moet gij luisteren niet naar den eenen of den andereu uit- geschudden of jongen waaghals die op niet uit en is dau op kwalsteren, drinken en scheuken, maar gij moet het vragen aan nen beredenden mensch van jaren, en die mensch zal u zeggen dat, in zijne jonge jaren, men veel meer werkte dan nu op den buiten, dat men met minderen kost konlent was, dat men veel min won, en dat men ook veel min verteerde. ant. Dat geloof ik, Pol, maar het lot van den bocrenmensch moet toch verbeterd worden Pol. Jaat, Stant en al ons over heden zeggen dat met ons maar wij zeggen dat men niets moet overdrijven om 't jong volk bijzonderlijk optemaken de geest van revolutie en opstand zit er genoeg in, dat ondervinden d'ouders best; eu wij zeggen daarbij dat wij met ons overlieden moeten voreenigd blijven om revo- Landbouw-comice Heraele. - OF In 7 Land van Aalst, van zondag 11. lezen wij Geen sclicui-in^Geei kl;«8t*©ii8t i-ijtl J Bij 't lezen, vroegen wij ons af Bezit de schrijver dezer uitroepingen wel zijne vijl' zinnen of wordt de schijn heiligheid tot in het uiterste gedreven En die vraag is zeer natuurlijk. Immers sedert twee volle jaren, legt t Land er zich op toe om de katholieke partij te verscheuren tot groot voordeel barer doo- delijke vijanden, de liberalen en socia listen En dit blad durft nu uitroepen Gee ne verectieuring J... Zinneloosheid of schijnheiligheid.... Pol. Jaat, Stant, den donder heeft daar een schrikkelijke rollc gespeeld hij heeft daar 't werk van de socialisten bo- gonnen, meê moorden en branden I Stant. Ho, ho 1 Pol Pol. Ja, Stant, veel huizen zijn door den bliksem vernield en te Tubize onder anderen, zei kozzen Tist mij gisteren avond, was er nen peerdeknecht bezig meê labeuren meê een koppel strabbante peerden en poef 1 De tweo sterke ruins worden omver geslegen en mors dood op den slag Stant. Wreed, Pol, wreed I En hoe was 't met den peerdeknecht Pol. Die was er van af met den schrik, Stant maar de twee erme bees ten waren mortibus Stant. Ha, dien donder, dien don der 1 Wat is onzen lieven Heer toch machtig en wat al middelen heeft hij toch in handen om ons te doen schrikken eu beven I Pol. Waar, man, waar 1 En niette min gaat dat geuzengespuis en dien socia listenboel toch maar altijd voort met den spot te drijven meê ons Heer en meê al wat er is F Stant. Maar daar hebben toch ten allen tijde zulke miserabelen te vinden geweest, Pol Pol. Jaat, Stantmaar den dag van vandaag gaat het te ver over zijn hout dat helsch gespuis nestelt al lang in de groote steden, waar dat volksken stinkt van bederfmaar peinzen, Stant, dat ze dat nu ook willen inbrengen op den buiten en ons hier zouden willen doen lachen meê ons Religie c-n ons priesters 1 Stant. Ja, Pol, ze werken overal als duivels I Pol. Ja, Stant, maar zo en ziju toch nog niet waar dat ze komen willen wij kennen huuno fijne trokken wat ze willen ons opmaken tegen pastoor en burgemeester, tegen de rijke ineuscbcn, tegen al wat dat gezag heeft en braaf is, altijd onder den schiju vau ons 't helpen en t ondersteunen maar we kennen dat voosken 1 Als die rekels hier alles kop over gat zouden gezet hebben en ons zouden gebracht hebben in d'onrust, in do stoornis en d'ellende, dau zouden ze ons vierkant uitlachen en hun eigen serieus wil braaf zijn, zorgeu eu werken, toch uog vau honger niet en zal sterven, gelijk die groote volksvrienden van Aalst of liever volksverleiders het durven uit- kraaien Stant. Nu verstaa'k u. Polen ik geloof dat gij den nagel op den kop slaat. Pol. Spreekt er maar van aan wie gij wilt hier op ons prochie, als 't nen ge- zetten en nen treffelijken mensch is, en potten mijn gotten en Pie mijn hij zal hij klappen gelijk ik 1 Stant. "Ja, ja, Pol, alzoo is 't, man eu 't euis hij nie genoeg meê altijd maar te klagen en op te maken eu optehitsen gelijk die schijnheilige zakkloppers doen maar alla, Pol, 't heeft nu Paschen ge weest, ze zullen misschien een rechtzin nige biecht gesproken hebben, en wie weet Onze lieven Heer is oneindig bermhertig en zij die zoo dikwijls nen oproep doen tot zijne Almacht cu zijne Rechtveerdigheid, zo zullen misschien door zijn gratie gebracht geweest ziju om toch eindelijk die Almacht eu die Recht veerdigheid te leeren vreezen cu toch eens rechtzinnig mea culpa te doen 1 Pol. Ja, Stant, dat waar wel want we moeten toch aan iedereen goed wen- scheu, en een rechtzinnige biecht zou wel deugd doen aan menschen die toch zooveel kwaad gedaan hebben I Stant. Laat ons hopen, Pol, en tot de naaste week. Pol. Ja, Stant, en brengt goed weêr meê, als ge komt I Stant. 'K zal er voor zorgen, Pol, salut 1 Pol. Den vriendelijken en den her telijken goeiën dag, Stant 1 FOSFATEN. - Onder de voe dende elementen tot den groei der plan ten vervullen de fosfaten eene gewichtige rol fosfoorzzuur bevindt zich in alh planten. Deze meststof oefent niet alleenlijk hare werking uit op do hoeveelheid, maar bijzonderlijk op de hoedanigheid der vruchten, het geeft strafte en klockte aan de halmgewassenimmers als graan gewassen vroegtijdig vallen, mag men de oorzaak aan gebrek aan fosfoomiur toeschrijven. Fosfoorzuur draagt ook veel bij tot het vormen van het zetmeel in aardappels en graan en het suiker in de beeteu. Voorde klavers en du weiden is het insgelijks eene zeergeschikte mest stof, de vruchten zijn voedzamer en kloe- k'er eu zoo kunnen de prodne... n der koeien van betere hoedanigheid zijn. Aangezien onze gronden arm zijn aan fosfoorzuur zooals voorgaande scheikun dige ontledigen en menigvuldige proef nemingen ons getoond hebben, zoo vindt men in het boekDe Landbouw vruchten een treffend voorbeeld van een proef in potten met de witte mostaardplant. I. Volledig vette 100. II. Zonder fosfoorzuur 57. IH. stikstof 65. Zoo men hier uit dion uitslag ziet is het hoogst noodzakelijk onze gronden met fosfoorzuur te bemestenjzijne afwezigheid in de bemesting vermindert de opbrengst 43 p. h. Het stalmest en de beir, die de land bouwer op zijne hoeve heeft,bevatten ook zeer weinig fosfoorzuur meuigvuldigc proeven hebben ous reeds daarvau over tuigd zoo vindt men nog een voorbeeld in het verslag der proefnemingen van het cornice Horzele van 1S95, van een proefnemer die op een afzonderlijk per ceel 1 kilogisuperphosphaat per roede had gevoegd bij goeden beir. Het vlas had eene zeor schoone kleur en was volgens deskundigen 50 ceutieinen meer weerd op deu struik per roede, dan vlas geteeld in gewone omstandigheden. Zoodus nog maals een klaar bewijs dat de beir eu de grond arm zijn aau fosfoorzuur die bij zonderlijk onze aandacht verdient aange zien het eene zoo goedkoope meststof is zij kost 3 maal minder dau de stikstof ook nog dat de opbrengst altijd genoeg geregeld is naar het planten voedsel dat de grond minst van bevat en dat men met eene kleine uitgaaf bijna de helft der opbrengst kan vermeerderen zooals de eerste proef ons bewijst. Deze meststof kan men in don handel zich aanschaffen onder verscheidene vor men dc twee meest gebruikte ziju de snperphosphaten eu ijzer of Thomasslak ken. De superphosphaten komen voort van beenderen die veel fosfoorzuur bevatten j verbonden met kalkook nog op som- mige plaatsen (1) vindt men in den grond eene soort van rood bruin zand dat j voel fosfoorzuur verboudeu met kalk be- vat. Nu dat dit fosfoorzuur iu die j beenderen en zand iu water niet oplos- i baar en is, heeft men die meststoffen met zwavelzuur behandeld. Daardoor wordt k t ---------- het oplosbaar in water en kan spoediger i -j' door, heden die de gezwoorne door do plant benuttigd worden Die vette I 7JaD;len,zlJu der ware priesters, door lie- beeft het voorkomen van zwart of bruin- 3 die de,waro pnesters verachten, ver achtig poeder en heeft eenou eigenaardi- 3 \o13en? beleedlgen en versmadenMet gen reuk eu is droog als zij wel verzorgd 10 hedon gaat de merteIeer dagelijks om of bereid is. 3 En waarom worden al de ware priesters De gemiddelde inhoud der suporphos- f door de liberalen veracht, vervolgd, be phaten is vau 12 tot 15 ten honderd deza le°digd en versmaad vette wordt per eenheid fosfoorzuur ver- ij Omdat zij met de liberalen niet meê kocht en kost heden 0,36 centiemen per doen. Geen kl;iseein*t i-ijd En 't Land hitst gedurig op den werkman tegen den patroon, den minderen man tegen de burgerij, den pachter tegen den eigenaar I Nu, omdat 't Land niet loochenen zou, willen wij hier letterlijk overschrijven wat in zijne 3,u kolom, te lezen staat Fr zijn brave i-ijlt© men- schen, maar 't ie de uit- zondering S En die schrijvelaar durft uitroepen Geen klasaeust rijd Waaraan moet men die ongerijmdheid toeschrijven Aan schijnheiligheid Aan zinne loosheid Spreekt, geachte lezers 7 Woord knlliolielc, bewarende >i katholieke partij it* veracht ge- worden bij 't volk zoo schrijft 7 Land van Aelst. «Van k ris ten e alleen mag er uog spraak zijn 1 Do R. K. Godsdienst wordt dus op Chipka in 't proudelkot, bij 't oud ijzer geworpen ou Hij wordt vervangen door den zoogezegden kristenen eeredienst gelijk bij de protestanten. Ziedaar de religie van de nieuwe we reld I... Ileere, vergeef het aan de mannen van Chipka, want ze weten niet wat ze doen La Flandre Libérale een godsdiensthatend blad, vlecht kronen eu kranzen voor merteleer Daens. M. Daens, schrijft dat blad, geniet eene populariteit zonder wcêrga. Hij wordt bemind, hij wordt vereerd als een heilige. Als een heiligen... met wassenteenen zegt men te Aalst. Maar door wie wordt onze merteleer bemind en vereerd als een heilige? Door godverloochenaars, godsdienst haters, liberalen, socialisteu en anar Morgen Zondag 21 April, gaat priester Daens te Hal oenc voordracht houden, of liever, hij gaat er het vuur van twist en tweedracht onder dc katholieken aan stoken. Wat droevigen rol speelt dien gezalfden des Heeren wiens zending het is aan de menschen den vrede te verkonden en de eendracht te bewaren onder de R. Katho lieken. O hoogmoed I O wraakzucht I hoe kunt gij, zelfs een priester, tot zulke be- treurlijke daden doen dalen 1 eenheid. Superphosphaten mogen als boven-bcmestiug niet gebruikt worden, als het kan zijn op graangewassen is zij best voor den winter ingeploegd nochtans vroeg in het voorjaar gebruikt, geeft zij ook zeer goede uitslagen. Voor de zomer vruchten werkt men het altijd goed in met de ploeg of de egge voor verlies naar den ondergrond moet men niet vreezen. De ijzerslakken komen voort uit do ijzersmelterijen het is eene droge, zware, fijn gemalen stoffe en bevatten ongeveer 17 t. h. fosfoorzuur vau 36 tot 45 p. h. kalk en van 5 tot 8 magnesia. De inhoud van kalk is gedeeltelijk de oorzaak van hunnen goedou uitslag op zure meerschon men mag ze nooit met stalmest mengen, omdat de kalk den ammoniak der stalmest zou doen ver vliegen. Dc iizerslakken werken lang duriger dan de superphosphaten hunne werking duurt ten minsten drij jaar. Best gebruikt men ze voor den winter en ploegt ze goed in, Op zure weiden is het eene uitmun tende meststof, vele slechte planten ver dwijnen en goede komen iu de plaats zij worden hier ook best voor den winter gebruikt, Hoe fijner de slakken zijn, hoe beter en hoe eerder zij werken. Do fijnheid wordt bepaald door e#n zift van 0.17 millimeters die vette wordt verkocht op voorwaarde van 50 a 75 t. h. fijnheid en per eenheid fosfoorzuur, zij kost lieden 26 centiemen per eenheid. Op weiden, klei- en leemgronden prijst men aan het fijnste te gebruiken en in zandgronden het andere. Een deel van het fosfoorzuur der ijzer slakken is oplosbaar in citroenzuren ammoniak eu het andere in sterke zuren. Gebruikt dus superphosphaten en ijzer slakken 1... Omdat onze gronden er groot gebrek aan lijden Omdat h*t stalmest en de beir er weinig van inhouden Omdat het zoo gunstig werkt op dc boedauighetd der vruchten zooals strafte aan de graangewassen,kloekte en voedzaamheid aan voedergewassen Omdat het zulke goedkoope meststof is koopt zo altijd aan onder waarborg van zuiverheiden per eenheid fosfoorzuur; koopt te zamou en laat nooit na, ze te doen ontleden. En de merteleer Daens doet met dc liberalen en socialisten openlijk meê en daarom wordt hij, door hen bemind en is hij in hunne oogen, een heiligedus een liberale heiligeWacht nog wat en 't beeld van dea liberalen heiligen mer teleer Daens zal weldra in de koten der francmagons nevens 't beeld vau Lucifer staan te prijken Dc Gazet van Nijvel bemerkt heel te recht Welke priester zou den onwelrie- kenden wierook, hem door 'torgaan van den haatdragendeu sectaris Lau- rent toegezwaaid, aanveerden. Er ziju loftuitingen die een ware katholiek nooit aannemen mag. 't Zijn deze der vijanden van zijnen God en van xiju ge- loof Maar O hoogmoed O wraakzucht I... Maandag 15 dezer, tweeden Paaschdag, hadden wij 't geluk den merteleer van Chipka in ouze gemeente Bavegem te zien aanlanden. Zooals naar gewoonte is een der meest socialistisch gezinde personen, met lan gen blauwen kiel en twee versleten schoe nen aan de voeten naar Wettcren-statie geloopcn, om den zeevereer, albelovcr, bij zijne aankomst, den eersten handdruk toe te slingeren. Eene menigte Wcttcrschc socialisten wachten met ongeduld de aankomst van den Aalsterschen held af. Een lang hoera !l klonk als een wild gebrul uit den mond van al zijne vrienden, terwijl oor verscheurende vloeken eu godslasterin gen zich als bazuinklanken hoven dat helsch lawijt lieten hooren. Dit laatste gerucht echter, was veroorzaakt, door eenige zijner verknochten, die ongeluk kiglijk, inden voormiddag,wat te dikwijls hun gewoon genevorglasje hadden omge keerd. Op dit oogenblik bevonden zich daar ook eenige deftige lieden, die, als moedige katholieken, hunne stem verhie ven uiet den kreet Weg met paster Daens 11! En zoo ontstond er eene zekere botsing tusschen deze laatsten en pater's sleepdragers. Gelukkiglijk kon Dollken door eenen behendigen sprong aan dit rumoer ontsnappen en plaats nemen in een rijtuig aan de zijde van zijnen boe zem vriend van Bavegem. Zoo kwam de "vermaarde zeevcreer om 4 ure van den namiddag in ons dorp aan Hij was nog vergezeld van zijnen misluk ten en diep bedroefden De Backer en van zijueu lijfknecht of schoenpoetser Van ochuiti-nbergh. Zijne plaatselijke vrien den beantwoordden aan zijnen oproep hieronder telde men bijna *1 de libera len en socialisten van Bavegem, (waar onder ceuigen, die soms door OTervloedic werken cu draaien, hunnen paaschplicht vergeten), en voor 't overige, allo do Hardnekkigste godsdiensthaters der na burige gemeenten. Allen stonden met gapenden mond naar 't evangelie van den ÏUBzosspos te wachten. Bij zijne aankomst op Lel Watermolo- ken is .ie merteleer door zijne Trienden opperbest ontvangen en vrouw moleu- draaaster schudde eerst krampachtig de hand vau den aardigon St-Antoiiius° de andere huichelaars volgden natuurlijk t voorbeeld. J i ^atedA?onche eene tafel vóór de 3 a 400 personen aldaar vergaderd, de kreet van leve paster Donche ontsnapt aan 10 a lo monden en de komedie be gint. Mijne beste vrienden, zegt de raorte- eer, wij zijn hier gekomen om onze be lofte to vervullen die wij u röör de kiezin- geujl. hebben gedaan maar nog voorna- meiijk om uwe ondersteuning voortdu rend af te bedelen. Nu, immers, heb ik uwe hulp meer dan ooit noodig, ten einde mijn medestrevers naar de Kamer te sturen, die mij, in mijnen zoo verheven hoogmoed zullen bijstaan, het verwezen lijken mijnar dwaasheden zullen mogelijk maken, en de hersenspan nog meer zullen "7ffe»dier stijfkoppige behouders zooals MM. Woeste en De Sa-leleer. Eens op zijn paardje, vindt de held cr behagen in den overvloed zijner gal tegen onze achtbare volksvertegenwoordigers uit te spuwen. Eindelijk komt hij nog eens terug op zijne onuitvoerbare hersenschimmen. Hij zet zijuen gewonen rim ram nog wat moer kracht bij, en zoo wascht hij zi«h, zooals Pou'.ius Pilatus, nogmaals de handen aan het watermolenwiel. Belasting op margarine, op granen en akties; regeling der pachten, klimmende belasting, dat alles vraag ik voor u, vrien den, maar men hoort mijne stem uiet in de Kamer mijn roepen en schreeuwen blij It zonder uitwerksel, zendt mij mede helpers, die met mij zullen huilen, zooals mijnen diep bedroefden broeder en vriend De Backer hier (op deu neêr.slachtigen De Backer wijzend) zoo zullen wij Woeste en zijne kliek wel van het schotelken weten te houden om ons zeiven eens lek kertjes in te vetten. Nog geruimen tijd tracht hij het aanhitsend vocht tegen MMWoeste en De Sadeleer iu de herten der nieuwsgierigen te storten. De distrikt- commissarissen wierden ook aangevallen; die ambtenaars zijn er niet noodig want ze doen niets dan de brieven van 't hoo- gere bestuur aau de gemeenten zonden men zou iemand in hunne plaats kunnen aanstellen die dat werkt verricht voor 2000 franks. Dat ware zoo iets voor den nobelen vos. Volgt daarna de beurt der geraeente- kiezingen. Volgens Uilenspiegel, heeft het geweten daar niets in te zien. De bottik is ook al niet vergeten. Pie zou niet content zijn. Men moet zijne verra derlijke gazetten lezen, en kwam eens de koster of do pastoorsmeid zulks te verbieden men moet deze naar den weer licht zenden. Zoo gaat de dweeper in een adem voort tot dat eindelijk, do ongelukkige De Backer, door de stem van den Uilen spiegel aangemoedigd, de plaats op het tafelken inneemt om onze achtbare ver tegenwoordigers en ons huidige gouver nement door het slijk te sleuren. De spreker verveelt een groot deel zijner toeschouwers met een langdurig geraas over Maasforten, Congo en alge meen stemrecht op 21 jaar, in een woord altijd het oude deuntje der socialisten. MWoeste en diens gezellen vergelijkt hij aan ezels, met lange ooren en stijve koppen en drukt ten laatste de vurige hoop uit, binnen vier jaar het gansche kiekenkot eens te zien zuiveren. (1) Na dezen hoop lasteringen tegen ons achtbaar gouvernement uitgebracht te hebben verlaat spreker het tafeltje en Uileuspiegel verschijnt voor de tweede maal op het tooncel. De loldaten waren ongetwijfeld uit zijne hersenpan gespron gen en die ook moest hij toch gelukkig zeeveren. Hij die in de Kamer verklaarde dat do ingelijfde jongelingen reeds genoeg trekken met hunne 10 fr. beloofde hen daar 15 fr. Een jonge soldaat, echter do leugens niet meer kunnende slikken, riep met daverende stem Gij weet cr niets van want wij ontvangen reeds 20 fr. per maand. Gelach 11 Onnoodig te spreken over het stuk gespeeld door schoenpoetser Van Schui- tenberg zoo het schijnt is deze nog wat minder handig iu het uitkramen van leugens en lasteringen voorzichtigheids halve vergenoegde hij zich met eenige donderende lasteringen der voorgaande kluchtspelers te herhalen. Wat de toeschouwers betreft, alles is rustig afgeloopen \an hunnen kant. Dit- maal moesten ze zich hijzonder goed dat zij redelijke schepsels Gods waren, zoo met waren er eenige der genoodigden met slappe boenen van afgekomen en Pater's tafelken om verre gevallen. De vergadering gaat uiteen. Vrouw molendraaister grijpt onzen zeeveraar b'J den arm en zoo werd hij bij goed geleide der hardnekkigste socialisten iu het inolendraaistershuis gebracht waar d-- zestien paascheiërs van Cics hem als een wonderding worden voorgesteld. Len inwoner van Bavegem (1) t Is spijtig dat er daar niemand was oni uit to leggen hoe zekere groote ezel het aan boord heeft gelogd, om, door zijne schuld, eenen jongeling te doen soldaat worden.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2