Planten met gevoel. Correspondentie. Allerhande nieuws. Alhoewel het zeker is, dat de planten geen organen bezitten, die met ouze zenuwen overeenkomen en die de midde len zijn waardoor het gevoelsleven zich uitdrukt, heeft men toch in dcu laatsten tijd bij (Je planten verschijnselen ontdekt van eenc zekere eigenaardige gevoelig heid, die veel overeenkomst vertoonen mot de verschijnselen, die bij het dierlijk lichaam het gevolg zijn van zenuwzwak heid. Wij weten, dat slechte voeding, verdriet en zorg, overspanning en andere omstan digheden storend op de normale ontwik keling van] den mensch werken, en een toestand in het leven roepen, dien men met den naam van nervositeitzenuwach tigheid, bestempeld. Nu is het mogelijk ook bij de plauteu,j dien zelfden prikkel baren toestand door dergelijke oorzaken teweeg te brengen. Wel hebben verdriet en zorg geen invloed op de planten omdat zij geen hersenen} hebben, waar zoo ge heimzinnig do hartstochten ontstaan en waar zoowel smart als vreugde geboren worden, die elkander de heerschappij betwisten tot op het oogenblik, dat de buitenwereld niet meer door de zintuigen werken kan op het raadselachtige ceu- traalorgaan der zenuwen, dat zichzelf eene wereld schiep en dan geheel gevoel loos is en welks geheimzinnige macht verdwenen is. De planten kunnen echter wel nerveus worden door gebrekkige voeding en ovcr- prikkeling. Vele planten sluiten hunne bloemen tegen den avond; andere weder vouwen, als de zon ter ruste gaat, hunne bladeren dicht, die overdag uitgespreid zijn, zoodat het schijnt, alsof zij gaan sla pen. Den volgenden morgen, als do dag weer aan den hemel is, gaan de bloemen weer open en worden de bladeren uit elkander gevouwen. Dit zien wij bij onze zoogenaamde aca cias, bij de jonge bladeren van boonen, bij de klaver en ontelbaar veel andere bloemen, die onze hoven en weiden versieren. Men zou bijna vragen, of de bladeren en bloemen werkelijk moê zijn en do kracht missen, om hunnen gewonen stand te behouden, zoodat zij bij elkander steun tegen de nachtelijke koude. Dichte tulpen en krokussen gaan open bij hot licht ecner lamp, en sommige gevoelige plan ten sluiten bladeren en bloemen gedu rende eene zonsverduistering, alsof het nacht was, totdat de schitterende stralen der zon weer op de aarde vallen. De steunblaadjcs van de Australische klaver, die ook bij ons in broeikassen gekweekt wordt, bewegen zich overdag eonige malen per} minuut op en neer en rusten bij nacht. Des avonds bij kunst licht lm wegen zich de steunblaadjes, alsof het dag was, en brengt men de plant overdag in een donkere kamer, dan rusten zij weder. Blijft zij echter te lang in 't donker of te lang aan kunstlicht blootgesteld, dan krijgen de blaadjes eeno onnatuurlijke strakheid, alsof zij in eeuen doodslaap verzonken waren, zooals bij sommige, menschen het geval is, die na buitengewone inspanning, b. v. na lang waken, in ceneu toestand van schijndood geraken. De overprikkelde plant hersteld eerst langzamerhand, wanneer zij weer in normale omstandigheden wordt geplaatst. Het verdient opmerking, dat bedwelmen de dampen, zooals van cloroforme en ether, even verlammend werken op ge voelige planten als op menschen en dieren. Wordteen kruidje-roer-mij-niet, welks blaadjes zich bij de minste aanraking dichtvouwen, onder een glazen sluip ge plaatst, waarin eenige druppels chloro form gegoten zijn, dau duurt het niet lang of zijne gevoeligheid is geheel weg en men kan de blaadjes aanraken, zonder dat deze zich dichtvouwen en do stengels slap naar beneden hangen. Het-kruidjc-roer my-niet is door den bedwelmenden damp even gevoelloos geworden als een mensch die onder den invloed van alkool staat. Wordt de plant gedwongen, langen lijd in chloroform of etherdamp televen, dau wordt zij ziek en gaat kwijnen, totdat zij sterft, even als menschen, die bezwijken aan voortdurend misbruik van sterken drank. Wanneer men planten kweekt in oenen grond, waaraan men door scheikundige bewerkingen al hot ijzer ontnomen heeft, dan krijgen zij bleeko, geelachtige blade ren en worden, zooals do plantkundigen het noemen, bleekzuchtig. Doet men nu in het water, waarmede ue planten bego ten worden, een weiuig ijzer in opgelosten vorm, dan nemen de bladereu weldra eene donkergroene kleur aan en de plan ten ontwikkelen zich snel, nadat zij van hunne bleekzucht, even als eén mensch door ijzerpreparaten, genezen zijn. Met het kruidje-roer-mij-niet heeft men vele belangwekkende proeven genomen. Eenige exemplaren plaatste men in bloempotten, waarin men gewone tuin aarde met een weinig zand vermengd had, terwijl eenige andere exemplaren in bijna onvermengd zand werden gezetDe eerste groeiden veel beter dan do laatsten en waren veel minder gevoelig voor aanra king of schokken dan de minder goed gevoodde planten, die bij het minste windje hun blaadjes dichtvouwden, geen bloemen voortbrachten, eene ziekelijke kleur aannamen en stierven. De goed gevoedde exemplaren konden eeno (tem peratuur van 6 tot 8 graden Celsius zeer goed uithouden, terwijl de andere ij die temperatuur bezweken. Het is wel merkweerdig, dat de plan ten, hoewel zij geen zenuwstelsel bezitten, door overprikkeling, slechte voeding en bedwelmende middelen, in eenen toestand geraken, die de grootste overeenkomst vertoont met do zoogenaamde zeuuwzak- heid, waaraan overprikkelde, afgeleefde en slecht gevoede menschen somtijds lijden. Het kan voor menigeen een, hoewel misschien schrale, troost zijn, te weten, dat er iu het plantenrijk lotgenoteu van hem zijn. Bij anderen wordt misschien het medelijden opgewekt door de gedachte, dat er ook ouder de planten armen en ougclukkigen zijn, die op eenen onvrucht- baren akker of tusschen doornen en dis- telen moeten leven, en zij denken daarbij aan jonge menschenlevens, waarvan er zooveel te gronde gaan door gebrek en kommer, even als het kruidje-roer-mij- nict van den natuuronderzoeker, stil en kwijnend, terwijl hun lijden doorniemand wordt gezien, dan door hem, die geleerd heeft te zien en te willen zien. [Handelsblad) Herzclc, den 19 April. Mijnheer de Opsteller van De Dendkbbod». In uw blad van Zondag 14*" April 11., dat mij enkel gisteren ter hand werd be steld, lees ik m een artikel: Her gele Eene meeting een gansch vervalscht relaas over de vergadering den 3ion Maart daar ter herberg In den Engelge houden. Zulken armen, kleingeestigen raas, Heer Opsteller, zou ik schokschouderend laten voorbijgaan hebben, ware het niet dat er de ooren van den ezel te veel door kwamen, en dat dit schrijven van natuur is mij in mijne eer en mijne stoffelijke belangen te krenken, hetgeen ik u des noods rechterlijk zou kunnen doen bewij zen. (Attends je viens Ik wist waarlijk niet dat uwe in den Heer gekonfijte briefwisselaar, tijdens deu heiligen tijd van den Vasten, zooals men zulks noemt, in plaats van zijne christelijke plichten te vervullen, er meer op bedacht was in zijne zwarte ziel en ouder een schijnheilig masker, gal en vergif te stoken tegen zijnen evenmonsch. Of behoort hij misschien tot die Phari- zeeërs, waarvan M. Daens gewaagde Hij zegt dat M. Hil. Dooreman een gekend liberaal is. Inderdaad, en ik ben er te recht fier over niet te behooren tot eene familie van Kazakkeerders, die voor een klein plaatsken hunne vroegere prin ciepen verloochenen, wat zeg ik, de libe rale gezindheid, de lange politieke loop baan van hunuc ouders iu de weegschaal werpen en verkoopen. Doch, hij vergist zich grootelijks, wan neer hij zegt dat M. Dooromau de leids man was van M. Daens te Herzele en omstreken. Ecu onkel maal heb ik hem van de Hoogstraat alhier naar de Statie vergezeld. Ziedaar de waarheid. Doch ik heken het rondborstig liij gebrek aan liberale kandidaten, heb ik gaarne voor de Christcne Democraten gestemd, omdat hun programma veel breeder, veel volks gezinder is, en dus meer met mijne prin ciepen overeenstemt dan dat der Oüw Pekens die in de kamers nooit een enkel woordje over hadden ten voordeele van den landman, den neringdoenden burger en den werkman. Nooit heb ik dus mijn spijt uitgedrukt voor M. Daens ge kozen tc hebben. Nooit heb ik het gezegd dat hij ecu valsche belover, een leuge naar, ecu windwijzer was. Enkel duid ik het hem teil kwade, dat hij in de kamers eenc verhooging gevraagd heeft voor de onderpastoors. Mogelijk was het maar uit tactiek, want die heer kent misschien beter dan iemand den gevoeligeu kant van dat volkje, immers, in do kerk is het met geld alleen dat men de boter koopt. Ik heb ook eene terechtwijzing gedaan voor wat de mclkerij van Borsbeke be treft. Met statistieken in de hand kan ik u doen zien dat de roomboter daar gemid deld 2,97 fr. per kilogr. opbracht en de gewone boter slechts 2,27 fr. En dat alleen is eene der voornaamste oorzaken waar om ik mijne melk gedeeltelijk naar Bors beke voer, en niet de dwang of het fami liebelang. H. Doobeman. Wij verklaren alles staande te houden wat in ons bedoeld artikel van 14 april 11. gezegd wordt zonder er een enkel puntje van in te trekken. Loochenen kost niets aan den liberaal al ware hij nog zoo fier. Vooreerst willen wij doen bemerken dat de brief niet eigenhandig is geschre ven door onzen correspondent; het is alsof men dien fiereu liberaal zou gedwongen hebben hem te ondertcekenen. Waarom Dat weet hij best.... Wat er dan ook van zij, gaan wij voort met te zeggen dat wij zijne verachtelijke zinspelingen niet willen beantwoorden ondanks het ons niet onmogelijk wezen zou dien lieren liberaal met de zelfde muntte betalen. Hij denkt onzen verslaggever over de meeting te kennen, doch hij slaagt er naar gelijk do blinde naar 't ei. .Men gewaagt van Pharizeers... maar wat zijn Pharizeers? Pharizeers zijn on der anderen lieden die luid op verklaren dat zij niets aannemen der geloofspunten van don R. K. Godsdienst en toch 's zon dags Mis hooren,wel te verstaan als ze ouder wego iu de eeue of andere herberg of kroeg niet blijven haperen om er de schoone oogjes van Mietje of Suskatje te bewonderen. Ouzo correspondent zegt dat hij maar eeuen enkelen keer onzen merteleer ver gezeld heeft. Zou hii zich nu heden wellicht over zijn gezelschap schamen In alle geval vroeger was dit zoo niet, want er werd bij hom eeno meeting be legd met zuiperij om den dorst tc les- sclieu doch die meeting is niet gehouden gewei stmaar wel later op don zondag vóór de ballcteering tusschen de appelboomen van eenen hevigen Ilerzcleschen libe raal. Wij houden staan en bevestigen dat onze merteleer, te Herzele, in gedurige betrekking is geweest en nog is met libe ralen cu geuzen, dat hij ten hunne huize feestelijk wordt ontvangen en op wijn en koffie onthaald. Er valt hier niet te loo chenen, want er zijn honderden getuigen. Onze correspondent bekent openlijk dat hij voor deu merteleer heeft gestemd en onbetwistbaar dus de andere liberalen ook, want men gehoorzaamde aan een ordewoord. Zal Pontius Pilatus nu nog durven zeg gen Ik ben de gekozene der liberalen en socialisten niet Hij duidt enkel aan den merteleer ten kwade dat hij eene verhoogiug van 200 franks voor de ouderpastoors heeft ge vraagd. De ezelsooren schieten er hier dwars door; de zinspeling dies aangaande is eenvoudig de herhaling vau venijnige aantijgingen voorkomende in eeue libe rale lijkrede opgesteld door eenen geu- schon vrederechter en ruim een jaar ge leden uilgesproken. Men leert de vogels kennen door hun gezang en zekere lieden door hunne spreekwijze en voorzeker moeteu de def tige lieden die gehoord hebben wat er op de meeting gezegd werd aaugaande de voorgestelde vermeerdering van 200 frs. voor de EE. HII. Onderpastoors geoor deeld hebben dat het door godsdienst- en priestershaat was ingegeven en uitge galmd door iemand die niets anders dan grove en onbetamelijke uitdrukkingen kan laten hooren. Men oordeole u Die 200 frs. zegde menzouden enkel dienen om aan die vcrwenschte zivart- rokken nog om 200 frs. meer wijn in hunne zwarte romp te gieten n 't Was nog geuscher gezegd, doch uit eerbied voor ouze lezors hebben wij 't woord veranderd. Godsdiensthaters en beleedigers van priesters zijn het die de verkiezing van priester Daens hebben bewerkt. En nu de kwestie der mclkerij Neen, 't is niet uit dwang of uit fami liebelang dat hij zijne melk gedeeltelijk naar Borsbeke voert hij verklaarde het opeuhaarlijk in den avond van 14 April, dag der meeting, wanneer hij zegde dat hij slechts naar Borsbeke te boter.cn gaat om het katholiek gemeentebestuur van Herzele tegen te werken in zijnen iever om den bloei der wekelijksche botermerkt te verzekeren. De evenredige vertegen woordiging in feitelijk te Aalst 0|>^e«ii-oii{gen beweert Le Patriate. Nu daar is niets van en in ons zoudagnummer zullen wij deze kwestie bespreken en ieders verantwoor delijkheid doen uitschijnen. Klokke Roeland, die georne wat munt zou slaan om de gaten in de leerzen van zekere lieden te laten stop pen, heeft nu zijne toevlucht genomen tot eeue openbare inschrijving om zoogezegd de propaganda der kristene volkspartij te steunen. Kaarten zijn tot het bereiken van dat doel overal rondgezonden. Men kan inschrijven voor de jaarlijkscho som die men wil jonnen, doch men aanveerdt niet min dan 50 centiemen. Een zekere Lontings, een der.twee uitgevers van de Klokke of zijn plaatsvervanger zal de gelden rondhalon. Er zijn nu twee uit gever der Klokke, eeu was uiet genoeg.... Wat zit er daar achter?... Als men de magere klokisten hierdoor op de malsche klavers moet brengen, men is or wel meê. Wie zal er nu dom genoeg zijn om daar een centje aan te jonnen Zou liij wel zijne vijf !>ozilten Vroeger vroeg onze merteleer de opening der Hollandscbc grens om aan de boeren toe te laten mager vee te koopen voor de vetmesting en nu in zitting gister dijnsdag eischte hij dat die zelfde grens zou gesloten worden, omdat die opening nadeelig is aan onze landbouwers. Zeg eens, landbouwers, zou ouzo merte leer wel zijue vijf bezitten O hoogmoed Verdacliie lof. 't Is alweer zoo. Het vuilste geuzeubladje van België, schrijft b Waren alle pastoors gelijk M. Daens Geloofd en geprezen worden door de gemeene rekels uit de Mechelschestraat. Zie, M. Daens, dat ontbrak nog aan uwe glorie. (Gaz. van Anttverpcn.) kieskroni jk. De provincieraad van Henegauw heeft zaterdag den opvolger van deu ontslag- gevonden senateur, M. Bufquin des Es- sarts gekozen. Er hadden twee stemmingen plaats; 86 leden van de 89 waren aanwezig. De caudidaten waren MM. Lafontaine, socialist Giroul, liberaal en Pirmez, katholiek. De eerste stemming bracht MM. Pirmez en Lafontaine in ballottceriug. Bij de tweede onthielden zich 10 liberalen, en de anderen sloten zich bij do socialisten aan. De socialist werd dus gekozen. M. Lafontaine is advocaat bij het be roepshof van Brussel en redacteur van het weekblad La Justice, orgaan van den trio Furuémont-Grimart-Brunet. Hij is ook partijganger van de zooge zegde vrouwenontvoogding, waarvan zijne zuster eene ieverige werkster is, en een groot liefhebber van muziek. Wagner is zijn afgod. IMF"* Kiezingen voor den Werk en Nijverheidsraad. Ten gevolge van het accoord tusschen dc katholieken en de liberalen zullen er zondag aanst. geono kiezingen plaatsgrijpen. Zij die beweren dat de katholieken ,een accoord hebben aangegaan met de socialisten, sparen do waarheid. Groententeelt.M.Burvenich zal zondag, 28 dezer, ora 9 ure voormid dag, iu 'tLandhuis, de les over Groenten- teelt geven die uitgesteld is iu Maart. Kooien, kweek der planten, verbeterin gen, enz. Openlmre lessen van bie- ënteeli te Aalst, Zaal van St. Mar- tensgesticht, Esplanade,6.Zondag April, eerste les. Nut der bieënteelt Voortbrengselen Rol in 't bevruchten der bloemen de bio, hare plaats in de natuurkunde. Wat er in eenen korf te vinden is. Moederbie, mannelijke bieën en werksters. Werk zaamheden binnen en buiten den korf'. Miscroscopische voorstellen van sommige deelen. Was, houing, voedsel. Bezoek der bieënhal. Haeltert.Acht dagen geleden iu ouze antwoord aan Karei Scheerlinck zegden wij Notarisklerken en genees- heeren zullen ons wel begrijpen. Zekere lieden hebben geoordeeld dat wij bijzonderlijk notarisklerken en dc geneesheeren van Haeltert hebben willen aanwijzen. Wij antwoorden Wij hebben de nota risklerken cn geneesheeren van Haeltert niet bijzonderlijk willen aanwijzen wij spraken in 't algemeen, immers in tal van andere gemeenten telt men ook notaris klerken en geneesheeren,maar wij voegen er bij Wie 'I schoentje pasttrekt het aan. Diefstal bij den graaf van Vlaan deren. Zonderlinge ver openbaringen. Uit Parijs 'wordt aan eeu Brusselsch blad geschreven dat eeu jongeling van rond de 25 jaren zich bij het parket van Mout- pellier heeft aangeboden om de volgende verklaring af te leggen. Ik ben wees en in België geboren. Mijn naam is Vau Eeckhout. n Door eono oude vrouw aangetrokken op 12jarigen leeftijd, kwam ik later iu eenen troep kermisvolk cu ten slotte werd ik dienstknecht bij den graaf van Vlaanderen. Op zekeren keer werd ik aangespro ken door twee personen, die mij mijno hulp vroegen in het plegen van eenen diefstal ton nadeele mijns meesters. Zij beloofden mij eene groote belooning. Ik stemde toe, stond op den loer, terwijl zij den diefstal pleegden en kree) als loon 4000 fr. Zij beweerden er 72,001 gestolen te hebben. n Ik vertrok naar Amerika, keerde terug bezocht Italië en andere landen, stak nogmaals de zee over en kwam ein delijk over 14 dagen langs Bordeaux terug. Mijn inzicht was nu naar Mar seille te gaan, maar ik had geen geld meer en word onderweg ziek. Men vraagt zich af of het gerecht hier niet met eenen zinnelooze te doen heeft. In alle geval heeft men hem aangehouden en het parket van Brussel verwittigd. Het ondorzoek, te Brussel geopend, heeft aan deu dag gebracht dat de jonge ling het Fransche gerecht vodden heeft wijs gemaakt. Indien het waar was, hoe zou dan zijne plotselinge verdwijning tijdens den dief stal, de aandacht niet hebben gaande ge maakt Men heeft dus met eenen zinnelooze of met eenen carottier te doen, die zoekt op kosten van het gerecht naar zijn vader land te worden terug gebracht. Kieuw drama te Brussel. In de rue des Denrées, te Brussel,bewoont eenc vrouw DeT., niet hare drie kinderen de derde verdieping van het huis, n° 19. Rond 2 ure dezen nacht werd er aan hare kamerdeur geklopt. Vrouw De T. opende de deur en drie kerels sprongen binnen. Een hunner greep dc vrovw bij de keel terwijl do twee anderen poogden de kinderen den mond te stoppen. Op het hulpgeroep der vrouw en kinde ren kwamen andere geburen toegesneld, zoodat de aanranders do vlucht namen. Twee van de drie konden echter aange houden worden. In het policiebureel, waar zij naartoe werden gebracht, vond men hen in bezit van messen en valsche sleutels. Zij weigerden volstrekt de reden hunner handelwijze op te geven, en wilden zelfs hunueu ontvluchten mede plichtige niet doen konnën. Men deukt dat hier wraakneming in 't spel is, omdat een der aangehouden deugnieten over eenige maanden in han den der policie viel, om eeue straf uitte doen, waartoe hij veroordeeld was, dank aan de aanduidingen door vrouw De T., gegeven. Eene weduwe met 4 kinderen woon in de Blacsstraat te Brussel op de derdi verdieping. Onder deze kinderen is de 18jarigi dochter Estelle, zangeres in een cafi chart tuut, die over een jaar reeds kenni: maakte met Victor D., voerman op dei tram. Victor was jaloersch en aanhoudend waj er ruzie tusschen de jouge lieden. E kwam echter eene verzoening tot stun cn zij ginnen samen wonen in de Spiegc straat. Zaterdag hadden zij een paar uren ge wandeld en keerden rond half 3 's u& middags naar hunne woning, toen or al weer twist ontstond. Estelle verweet haren gezel, haar 5 fr, ontstolen te hebben. Victor dwong het meisje, zich te ont kleeden en naar bod te gaan en, toen zi gehoorzaamde, poogde hij als een nieuw! Othello haar onder een kussen te ver smachten. Daar zij zich krachtig verweerde, trol hij een mes uit deu zak, waarmee hi haar drie steken toebracht, eenachte het oor, oen in arm en eeu iu dei schouder. Toen het meisje om hulp schreeuwde viel de lafaard voor haar op de knieën ei smeekte om vergiffenis. Men kwam over oen dat men de wonden aan eeue anden oorzaak zou toeschrijven. Victor haalde een rijtuig en brack zelf het meisje naar het gasthuis waar di geneesheeren spoedig de waarheid out dekten. De moordenaar werd aangehou den. De toestand van Estelle is wanhopig Gczondheidspolitic der huisdieren.- Invoer van ninddicrcn cn schapen u\ Nederland. Verbod. De miuista vau landbouw, nijverheid, arbeid ei openbare werken, gezien de wet van a december 1832, op de gezoudheidspoliti der huisdieren, alsook bet reglement vai algemeen bestuur vau 20 september 1883 ter nitvoering dezer wet genomen Herzien het ministerieel besluit van 2 meert laatstleden, waarbij de iu- en-door voer der runderen en schapen, herkom stig uit Nederland, onder zekere voor waardon toegelaten wordt Overwegende dat het mond- en klauw zeer herhaaldelijk is vastgesteld gewordt op dieren van bedoelde veeslagen, sedei voormelden dag uit Nederland verzonden Gezien de verslagen van het veeartsenij kundig toezicht Besluit Art. 1. Tot nadere schikking, is verbd den de iu- en uitvoer vau rundvee c schapen herkomstig uit Nederland. Dit verbod is niet van toepassing op di diereu, in rechtstreeksclien doorvoer zonder overlading, langs deu ijzerenwee verzonden. Art. 2. Het huidige reglement zal dei 27 april 1895 in voege treden. Oproeping van troepen. Voor <1 schietingsperiode worden de klassen va 1891 en 92 onder de wapens geroepen op de volgende tijdstippen Klas van 1891 le, 2*, 3* en 4« linie regimenten, van 16 augusti tot 15 sop tcmber 5e, 6®, 7" en 8' linie-regimenten van 4 juli tot 3 augusti 9" eu 10' linie regimenten, van 2 augusti ;tot 1 septem her; 11°, 12c, 13° en 14° linie-regimenten van 7 juni tot 6 juli; 1° on 2° regimentei jagers te voet, van 4 juli tot 3 augusti 3° regiment jagers te voet, vau 4 juui to tot 8 juli; regiment der grenadiers, vai 13. juni tot 3 juli; le bataillon vau 't ro giment der carabiniers, van 26 august tot 15 september 2', 3e eu 4° bataillon der carabiniers, vau 13 moi tot 1 juui. De diefstal. Ziehier nadere in lichtingen over den grooten diefstal tl Brussel, M. Goldschmidt, handelaar, wonendi Vooruitgaugstraat, was eenige dagen ge leden met zijn gezin het Paaschverlol naar Blankenberghe gaan overbrengen. Donderdag keerde hij alleen weer on de Bour6 na te gaan van den woensda| cn besloot denzelfden avond naar d« boorden der zee te vertrekken. Maar hof groot was zijne verwondering niet toen Li; bij zijn binnentreden in zijne woning alles overhoop vond. Al de kamers van beneden en der verdiepingen, zelfs de kelder en de zolder waren doorzocht. De meubels waren opengebroken en hun inhoud of den grond goworpen. Al de voorwerpen van eenige weerdn waren verdwenen. In de eetzaal, uitko mende op den hof, was het zilverwerk gestolen. Kunstvoorwerpen waren onder de voe ten getrappeld en verbrijzeld. Iu de slaapkamer van M. Golschmidt hebben de kwaaddoeners bij middel van eon breekijzer verscheidene ebbenhouten meubels opengeslagen, Zij hebben de hand gelegd op al wat kostbaar was, de voorwerpen van geringe weerde latende lingen. De kerels hebben zelfs de zolderkamer der dienstmeid bezocht, en uit deze.' koffer al hare spaarpenningen en juwce- leu geroofd. M. Godschmidt heeft onmiddclijk eene klacht ingediend op het politiebureel. In den loop van het onderzoek, dat aanstonds ingesteld was, heeft eeue vrouw uit de gebuurte verklaard dat dins dag morgend, rond 4 ure, twee kerels, beladcu met zwaro pakken, het huis ver laten hebbeu. Zij heeft hunne persoon- beschrijving opgegeven en zou hen herkennen Alhoewel deze vrouw zeer verwonderd was over dit vroeg bezoek, meende zij de politie niet te moeten verwittigen, daar zij dacht dat M. Goldschmidt thuis was.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2