Pol en Stant. Uit MoorseU«S»S Landbouwers Een deugd voeder waterachtig i« hebben de dieren min water noodig. Als een dier veel ge zweet heeft, moet het vanzelf meer drin ken. Een melkkoe, die veel melk geeft, heeft ook veel water noodig. Gewoonlijk laat men do dieren drinken zooveel zij willen. Wanneer moeten do dieren drinken Best voor het eten. De peerden moeten minstens drij maal daags drinken. Zij doen het terwijl zij eten. Een peerd dat op reis is, laat men drinken vooraleer de reis te hernemen. Voor de herkauwers is het genoeg dat zij 's morgeus en 's avonds drinken. Het schaap moet in de weide eenmaal en op stal tweemaal daags drin ken. Een dier dat door snelle beweging of groote krachtinspanning bezweet is, mag niet onmiddellijk drinken. Met laat het wachten totdat de ademhaling rustig is geworden. Het zal goed zijn in en op het water hooi te leggen en maar met kleine poozen te laten drinken. Daarna moet het seffens weer in beweging komen of rustig en vrij van luchttochten op den stal gezet worden. Het is voordeeligst het peerd niet seffens na zijn werk te laten drinken, maar het eerst wat te doen eten. Als het dit niet kan, zal men het voeder eerst wat bevochtigen. Als de dieren in koud, nat weder gewerkt hebben en verkoud op stal komen, zal men zo wat warmen drank ge ven. Het is nochtans niet goed altijd warme dranken en voedsels te geven. De dieren verzwakken er door en zijn meer aan verkoudheden blootgesteld, liet is best, als men winderig en uitzettend voe der geeft, de diereu vóór 't eten Ie laten drinken. Het is schadelijk aan do dieren zooveel waterachtig voedsel te geven dat zij de dranken missen kunnen. Regenachtige zomers zijn slecht voor de vetbeesten op do weide, dat weten alle vetleggers. Stant. En de kinderen ook. Pol, 5 vee te openen in 't belang der kleine en dat ouder anderen om veel veugels te kiezers of landbouwers. Open do grenzen n™en i zegde hij, want wij hebben absoluut Pol. Ja, Stant, dat hebben wij ook j' vreemd vee noodig geleerd van ons voorouders want mij I Heden bemerkende dat hij den bal dunkt, k hoor ons grootmoederken Siska I leelijk beeft misslagen, wil M Daens het mij nog herhalen den avond voor al de schuld op mij laden en zegt hij Merk 1 ulleken manneken ziet dat 't Is de minister die alles gedaan heeft ge morgen vroeg op kunt om naar de wat mij betreft ik heb nooit iets ge- kerk te gaan, of anders geeuen veugel- jj vraagd En eindelijk roept hij mij toe kook Stant. Ha, Pol, hoe waren ons bravo voorouders toch bezorgd om aan vraagd En eindolijk roept hij mij toe Houdt de grenzen altijd gesloten in 't belang van den landbouto Ziedaar de gedachten, eindigde de heer minis- O 1 n «tmiö do kinderen gevoelens van godsdienst en ij ter, van eenen beivonderaar der soda- geloof in te planten 1 Maar den dag van vandaag, helaas helaas I 1 listen die de bescherming iu deze ver gadering komt aanprediken. Pol. Ja, Stant, helaas helaas 1 ji Wij besluiten: de heer minister ver- Want is 't bij u in de stad slecht, den j! klaart dat merteleer Daens hem wellicht buiten begint er stillekens aan naar te jl twintigmaal gevraagd heeft de grenzen rieken, man. f] te openen en deze laatste beweert dat de heer minister de waarheid spaart. Wie moeten wij gclooven Pol staat half gebogen met de eene oor naar den grond in de houding van iemand die heel serieus iets staataf te luisteren. Stant komt op hem af. Stant. Wel, Pol, wat doet ge nu speelt er daar muziek in den grond, of wat is dat Pol. Wel, Stant, het is dood eenvoudig 'k ben bezig raeè af te to luisteren hoe dat mijn vlas groeit 1 Stant. Ha giPol, altijd de zelfde kluchtspeler Pol. Neen, neen, Stant; 't is serieus man, en dat is iets dat ons voorouders ook deden. Ha, 'k zie hem nog altijd af komen, den cerbiedweerdigen ouderling, 't pijpken in den mond en de -spaai onder den arm, als hij dezen tijd van 't jaar op ncn frisschcn morgenddauw naar zijn vlas ging kijken, en als 'k hem toeriep Hewel gebuur dat is groeien he Jaat. was 't antwoord, g'hoort het groeien. Eu dat is veertig jaar geleden, Stant, en den braven man die dat afgaf, was dan 86 jaar oud en had geheel zijn loven versleten buiten op zijn land Stant. Ha, Pol, dat is serieus! Maar alia go moet compassie hebben meè ncn steeman, we weten wij toch zoo bitter weinig van den buiten Pol. Ja, Stant, 't is elk in zijn vak, man; en had de merteleer in 't zijn ge bleven, ons lieer weet hoe goed dat hij zou gedaan hebben Stant. I)at zeggen alle verstandige en treffelijke monschen, Pol; maar hoo is 't nou op don buiten bier, Pol Zijt ge nog altijd kontent van de vruchten Pol.Stant, we hebben sedert 14 da gen veel aangewonnen op ons natte en stijve gronden staat cr veel koorn te dun, verteerd door 't nat en de kou, maar op ons goeie landen is den oogst voortreffelijk goed van de klavers en moet ik niet spreken, een halve piepoog zonder bril of vergrootglas kan erkennen dat ze extra staan; 't ges neemt geweldig toeeu wij zijn bijkans zeker van nen goeien hooischelf; voor 't geen dat de zomervruchten be treft, Stant, dat is af te wachten, daar voor hebben we voor de moment droogte noodig en schoon weèr Stant. Zoo dat er nog niets te we ten is van de patotterkes, Pol, die onzen dagelykscheu kost zyn en waar dat wc ons zoo dikwijls deugd aan doen Pol. Neen, Stant, noen; daar weten wij nog niets van; nochtans de meesten hoop zitten er nu toch m en nog acht dagen goed weèr en dan is 't werk van den Heer. Stant. Alia, eouragie Pol, 't is weerom al ver gezet 't werk, en God gaaf dat alles wel mag vollederen maar Pol hebt gij hier gisteren ook St-Merk ge vierd? Pol. Ja zeker, Stant; dat wordt hier alle jaren gevierd en op dien dag en blijft er niemand niet t' huis als degene die absoluut moeten oin t' huis ga te slaan Stant. Gaan de mensohen hier dan allemaal naar de kerk, Pol Pol. Zeker, Stant, allemaal naar de mis en naar de processie I Stant. - Dat is schoon, Pol ha, hoe braaf en gelukkig zijn de menschen van don buiten toch in vergelijking van die van do stad I 'k Zag gisteren ook de pro cessie uitgaan hier te Aalst en een hand volleken volk giug er meè, Pol Por,. Stant, '1 is droef man, 't is droefMaar hier gaat alle man meè de kinderen om veel veugels te vinden en te bidden voor huu ouders en de groote meuschen om den zegen van den Hemel af tc smceken over de vruchten der aarde en over geheel de prochie Stant. - Ja, Pol, d'eenvoudigheid gaat van ouder de menschen, en mot d'eenvoudigheid, de religie en den eer bied voor al wat dat goed is I Pol. Zoo is 't, Stanter komen overal veel halve geleerden en als ze iets meer weten als bunnen gebuur, meeueu ze dal ze boven God en alle man zijn Stant. - Ja, Polen met al die eeuwige slechte en vuile gazetten, waar dat er van Godswegen nu toch niets anders meer in staat als opstoking en revolutiepraat, worden de koppen langs om zotter gemaakt en de meuschen langs om slechter Pol. Hawel, Stant, we waren wij gisteren avoud onder ons vieren bezig meè klappen bij mijnen kozzeu Tist, die nen wijzen mensch is en de zaken goed verstaat, en alle vier waren wc 't akkoord om te zeggen 't geen dat gij afgeeft. Stant. Stant. Jamaar, Pol, dat springt te veel in d'oogcn, man en er is daar niets aan te twijfelen, 't zijn de rovolutionnaire schriften en gazetten die ons volk in de war brengen en 't land in gevaar. Pol. Wij beleven nen droeven tijd, Smut de hoogmoed en de baatzuchtig- heid zijn de wereld meester 't eerge voelen sterft weg bij de menschen en de schijnheiligheid trekt alle maskers aan om de menschen te verblinden en te bedriegen. Stant.— Maar 't wreedste en 't schan daligste dat ooit op de wereld te zien geweest is,dat is toch zeker wel d'historie van dat vervloekt wijf, Pol Pol. Jaat, Stant, daarmee is de maat vol maar wie meè zulke trukken en bedriegerijen moet gekozen worden, die zal toch op tijd en stonJ wel gevonden worden Stant. Hewel, Pol, 'k ben pourtant maar nen ermen mensch maar dat zo my nen gheeleu waggon met goudstukken wilden geven, dan nog en durfde ik op rniju eerlijk hert en consciëntie zulke schelmerij niet bedrijven. Pol. Ha, 'k gelooft wol, Stanten meè honderden sukkeleers die alzoo op den lesten moment gefopt zijn geworden, beklagen hunne stem als 't grootste kwaad dat hun kon overkomen en zij verzuchten naar den oogenblik om 't on gelijk hun aangedaan te wreken on 't her stellen I Stant. Zoo wordt er gesproken overal. Polwant't is nu nog maar dat veel menschen de zaak beginnen te verstaan de schelmerij was boven huu verstand en 't is slechts na verscheidene maanden te hebben overwogen, dat de menschen cr klaar in zien. Pol. Ja, Stant, maar onzen lieven Heer is wonder in zijn werken en vroeg of laat, komt hij toch om rekening daareutusschen laat ons voortgaan in den weg vau ons voorouders, don weg van eer en deugd, den weg van verkleefdheid aan Godsdienst en Vaderland. Stant. Ja, Pol, 'k zou u nog 't een en 't ander rnocten vertellen over de schoonheden die de volksbedriegers hier 't Aalst altijd aan uitsteken maar 'k zal 't onthouden tot de naaste week tot ziens, Pol. Pol. Tot later, Stant, en den herte- lijkcn en den vrieudelijkeu goeièn dag Wel, om den dondor, wij gelooveu minister De Bruyn en waarom?? Omdat de heer minister een eerlijk man is, welke nog nooit op heeterdaad van leugentaal werd betrapt. Nog een woord Indien de Hollaudscho grenzen ecnige weken zijn geopend ge worden, dan is bet op 't gedurig aandrin gen vau merteleer Daens en andere Kamerleden die beweerden dat er rund vee te kort was iu 't land, en dat do landbouwers de opening eischten. En hoeveel hebben onze landbouwers hierdoor verloren Duizenden, honderd duizenden franks, want zoohaast de grenzen open wareu sloegen do vette beesten af, daar de Hol landers er seffens groote kudden binnen brachten En nu dat het kwaad gedaan is, komt de merteleer vragen dat men de grenzen zou gesloten laten. Zou onze merteleer wel op zekere oogenblikken zijne vijf bezitten En zou Pie ze bezitten met zijnen armen raas houdt zich reeds 4 of 5 weken bezig met de leamante wet van Moorsel. Waarom Wij weten het niet. Is het omdat hier al de deftige en brave menschen tegen zijne kliek gestemd hebben Wij weten bet niet. Wij hebben uogthans, zoete Pie, u altijd goed gerust gelaten. Maar het begint ons te vervelen, dat in het heilig Land van Aelst geheel onze gemeenteraad verwoten, bezwadderd, be vuild wordt door onzen lieven, zachten, zoeten Pie, die nogthans altijd zulke ver ontschuldigende woorden op zijne geze gende tong heeft. Een staalken Wij aten iedereen gerust, iedereen is liber; w'j zeggen nooit van iemand kwaad, neen, liever sterven als zulke schelmstukken te bedrijven. n Welnu wat doet die man in zijn blad Is het niet eeue aaneenschakeling van bespottingen, bedreigingeu en beleedi- gingen tegen Jan en alleman Den eenen keer is het do heer bestuur der van Gijsegem, nogthans hij beveelt toch zoo zeer aan het priesterskleed te eerbiedigen, maar die heer is van het gedacht van Pie niet en zulke mannen mogen opgehangen worden Den andereu keer is het kwaad spre ken vau kosters en naburige kloosters, van geestelijke personen en naburige ge meentebesturen. Nu waarom is dat Omdat zij in de gra tie van Pie niet en staan, omdat zijniet en dansen gelijk de held schuifelt. Wij verwachten dus, Pic, uwe won derbare theepotten voor uwe hertlap pen van Moorsel, en meng maar een le pelken gelap met uwen al gonozeuden thee, of ze moeten nog bersten want hunne buizen willen hoegenaamd niet zakken. Nu, zoete en brave vriend Pie, om te eindigen en de vrede te sluiten, stellen wij u voor eens te samen een wandelings ken te doen naar Mespelaer. Wij zullen daar een goed pintjen pakken, op eene voorwaarde nogthans, dat Dolf er bij zij. Chaelouis Schietecat. VERANTWOORDELIJKHEID. 'T is niet genoeg op onze dagen Aan 't hoofd van een partij te staan Eu steeds te spotten, steeds te klagen Met andermannes goede daan En, ja, door eigenbaat gedreven Op schoono plaatsen uit te zijn Men moet een anders heil bestreven En dit alleenlijk niet in schijn. Van in do langst vervlogen tijden Zijn altijd mannen opgestaan, Die schenen voor het volk te lijden En het steeds lieten iu dien waan. Ziet maar bij Grieken en Romeinen, Ziet maar de middeleeuwen door Vaak vond m'in schijn verlichte breinen Maar zonder 't minst bekwaamheidspoo: Zoo ook vindt men nu volksverleider Door hoogmoed eigenbaat verblind, Die zich doen noemen volksgeleiders Van buiten slechts ziju volksgezind Ja, zij beloven bergen, dalen, T' onmogelijk bestaat niet moer. Zij zullen, kunnen nooit niet falen, Do samenleving moet ter neer. En zoo bedriegen zij de menschen, En doen maar flikkren voor hun oog Al 't gene deze willen wenschen, Tot dat hun schapen zijn in 't droog. Terwijl hun landgenoten lijden Door zulken hoogmoed batezucht, Zij blijven voor het onrecht strijden En spelen voorts hun droeve klucht. Dat zij toch eindelijk bedenken, Hoe grooter taak hoe grooter zorg, Eu dat z'alleenlijk't land niet krenken Maar voor hun daden blijven borg. Het volk begint wel vast en zeker Alreeds hun valsch bedrog te zien, Doch eens gevuld de leugenbeker Zal men verjagen zulke lión. Wanneer toch trekt Pie zijn gordijn weg Wie is er onder de bewoording van eerlijkheid en deftigheid de laagste be- zwadderaar en de vuigste eereschender die er ooit onder de menschen verscheen Wie durft er icverige, deftige en onbe rispelijke priesters verwijten, met leu gens betichten en trachten hatelijk te maken Wie gedraagt er zich als een razende houd en als een helsch scorpioen I Wie vervolgt er nu diegenen waarvan hij vroeger geen goed genoeg kon zeggen, nu dat de hoogmoed, de wraakzucht eu de langste gevoelens hem geheel en gansch ingeslikt en verdierlijkt hebben Schoon niet waar Wie is cr bij minis- ter De Bruyn twin- fèfófrm kf '/j tigmaal gaan vragen gaan vragen dat de grenzen zou den geopend worden êSs om het Hollandsch vee te laten binnen komen I*rieeten Daens, onze merte leer... En dat gaan wij bewijzen De heer minister zegde Verscheidene leden der Kamer, en namelijk M. Daens, hebben mij gevraagd de grenzen te ope nen om bet Hollandsek vee te laten bin nen komen. En onze merteleer, viel den heer minis ter in de rode, zeggende Verschooning dat heb ik niet gevraagd. Een half uurtje later verkreeg onze merteleer het woord en hij verklaarde Ik heb niet gevraagd dat de grenzen geopend worden, maar alleenlijk of de heer minister het inzicht had ze te openen en wanneer. Dus de heer De Bruyn bleef aan de waarheid te kort volgens den merteleer. Maar wat verklaarde de heer minister Ik wil mij door M. Daens geenen kies- tocr laten spelen. M. Daens zegt dat bij mij nooit gevraagd heeft de grenzen lo openen en maar eenvoudig inlichtingen heeft gevraagd om de date te kennen op de welke de grenzen zouden geopend worden. Dus loutere nieuwsgierigheid. 't is waarlijk wat al te naïef of kinder achtig 't Is maar uit loutere nieuwsgie righeid dal M. Daens mij wellicht twintig maal beeft aangesproken in dewaudelgan- gen der Kamer om mij to vragen wanneer ik rekende de grenzen voor het Hollandsch De heilige broeder, profeet en beroem- zeeveraar Pie, t'accoord met de volks- foppers van Moorsel, vindt dat de ka- mante wet van Moorsel zou moeten ka- lischjenthee drinken om hare maljonjige gezondheid te herstellen. t Is toch wonder dat zulke mannen, die remedieen weten voor alleziekten, no" geen één middelken gevonden hebben voor hun eigen volk, dat wit geworden is ouder den zwaren last der buizen, dat beu is van 30 jaren lang pruimen eu kropsalade te eten, en dat nog altijd met eene verstoptheid ligt, waarvoor niet eene Jacobs van geheel het laud eene remedie kan geven. Mag ik u eenen raad geven, zoete, beste Pie Leen eens met de aanstaande kieziug uwe kolossale wondertlieepottcn aan uwe geliefde witte volksfoppcrs van Moorsel. om het verstand der kiezers wat te bevochtigen en te genezen of de maljonjige wet van Moorsel komt nog eens boven tot nijd en spijt van wie het benijdt. Met angst en schrik verwachten nu do inwoners van Moorsel die kolossale won derbare potten, want die thee poneest alios. Sedert 30 jaren immers ligt die maljonjige wet boven, bestuurt do ge meente tot dn grootste voldoening van hare deftige inwoners. Moet men zoo maljonjig zijn om 30jaren aan 't roer te blijven Do kiezers die gedurende 30 ja- reu hun vertrouwen geven aan zulke le den, zijn dat maljonjige kiezers Zij zul len op tijd en stond dat ongelukkig woord van maljonjige wet, maljonjige kiezers, eens op uwen boterham vrijven. Ah, ah, God gave, dat gij, witte Pie, met uwe witte volksverleiders van Moorsel ook eens een tasje van dien slappen thee mochtet nemcu, waarvan dit deftig be stuur sedert 30 jaren met volle teugen het geluk heeft te drinken. Maar helaas oh lotgeval vóór de kiezing roepen, schreeuwen, tieren, huilen, zweeren bij hoog en leeg dat zij zullen boven liggen, maar na de kiezieng, oh wisselvalligheid der wereldsche zaken 1 al dat geroep en gehuil is op èénen dag, op ééne uur ver anderd in stille en binncumondsclio ver- maledijdinpen tegen die maljonjige wet en maljonjige kiezers. Nogthans ecnige dagen daarna opnieuw goede hoop, we derom gehuild en geroepen gelijk de kin dereu Als gij nog eens voorbij ons huis komt,zal ik nen steen op uwen kop roeien. Nogthans die maljonjige wet sukkelt... sukkelt voort, bestuurt en blijft besturen. Klokke Roeland beweert dat wij de zoogezegde logen straffing van den zoogezegden Karei Scheei linck van Hael- tert des donderdags hebbeu meègedeeld omdat ons zoudagsnummer 't meest gelezen is. Indien de ezeds van de Klolcke het de kreet op de Drukpers kenden, ze zouden anders halken. Ten andere wij waren hoegenaamd niet gehouden eenen brief af te kondigen meteen aardig handteeken bekleed. Men zal ons begrijpen. Moesten wij het stuk in kwes tie in handen leveren van wie 't behoort, wat zou er van komen De Klokke han delt zeer onvoorzichtig met die zaak in 't leven te houden. De Klokkisten hebben nu eene open bare inschrijving geopend om, zoo men zegt, de propaganda der kristeue volks- fopperij te ondersteunen, maar wezenlijk 0111 de gaten iu de leerzen van zekere uitgeschudde kwispels te stoppen. Men mag inschrijven voor de jaarlijksche som die men wil, maar, men aanveerdt niet min dan 50 centiemen. Wie zal er nu dom genoeg zijn om zich door die hansworsten te laten vangen Laten vangen?... wel er zijn toch zoo vele sukkelaars op de wereld.... Deze week zag men te Denderleeuw iemaud met neu nieuwen hoogcu zijdeu hoed loopen die nog nooit eenen op 't hoofd heeft gehadWat mag er daar achter schuilen Het Fondsenblad schrijft dat een zij ner opstellers M. Daens heeft onder vraagd over het verbond tusscheu de kristeno volksfoppers, de socialisten en de vooruitstrevende liberalen. M. Daens heeft verklaard dat er zelfs geen scbiju van is zulk verbond.aan te gaan. Waarom logenstraft M. Daens dan Vooruit niet en zwijgt Het Land van Aelst er over? Propaganda... IttO f rut» li» beiooninH wie ons kan bewijzen dat uit kracht eener wet door priester Daens voorgesteld 1" de daghuren een enkel centiemken zijn opgeslagen en 2° de pachten een en kel centiemken ziju afgeslagen. Komt maar af, liefhebbers 1 Onzo merteleer zetelt bijna vijf maanden iu de Kamer en 't is nog altijd mis gepierd 1 On/.e Confrater, M. Annees- sens, uitgever van katholiek 't weekblad Recht en Vrede te Ninovo, gaat een proces inspannen tegen - Vooruit wegens lasterlijke aantijgingen. Wel gedaan want bij geeft een goed voorbeeld aan zekere burgcmeester,sche- penen, gemeenteraadsleden van zooge zegde kamaute eu malonjige wetten. Die heeren zouden aan manuen, vol eèrlijk- heid en deftigheid, die beweren nooit gelogen,beleedigd of gelasterd te hebben, ook eens scherpe rekening moeten vragen over de lasterlijk pijlen waarmeê zij hun getroffen hebben. Moest - De Dendcr- bode zoo maar een enkel venijnig pijltje, al ware het maar eentje van'non cent, naar 'nen tegenstrever afschieten reeds langs zou hij papieren met leeuwkens outvaugen hebben. Baren die mannen dau toch zoo veel schrik in IIIT A I Zooals De Den- Ul I nML. derbode ons had aangekondigd, is de vermaarde zeeveraar pastoor Douche, zondag 21 April, zijn socialistisch pro kloosters maar toen ook stond een man daartegen opeen geleerde monnik, een vernuftige geest uit de 16® eeuw met name Luther. Ongelukkiglijk is hij te ver gegauu. Gij ziellezers, het evangelie van pas toor Douche is dus niet een evangelie van liefde cu vrede, maar oen evangelie van twist eu tweedracht, en zulks was Zondag het algemeen gevoelen van iedere weldeukende katholieke burger en werk man. Ja, riep do Gentsohe socialist Lange- rock uit, bij het eindigen der meeting Wij, socialisten zijn het volkomen eens met pastoor Daens; wij hebben het zelfde programma wij beoogen bet zeltde doel. Nauwelijks geboren, is de voordracht vau den Evangelist van Aalst den dood steek komen brengen aan het handsvol hoovaarihgon en lichtgcloovigen demo- kraten onzer stad. PONCIIS PlLATDS. Le Peuplc, hot socialistisch orgaan, schrijft dat do dag van zondag te Ilal, eenen goeden dag is geweest voor de socialistische propaganda. Pater Merteleer is ook tegen ons, uit gever van Denderbodc, hevig uitgevaren omdat men des zondags 's morgens te Hal de Historie van '~t tcijf heeft uit- wol dat tie f zijn socialistisch pro jramma aan onze Halsche bevolking ko men uitleggen. Aangeland met den trein van 1 ure des namiddags, werden ouze held, en zijn boezemvriend de mislukte kandi daat De Backer, per rijtuig aau de statie afgehaald, en wolkom gehceten, door den stichter van den zoogezegden kriste nen volksbond alhier, een hoovaardig eu hQn ,- wraakzuchtig heerschap, dat nu eens- I S lieten en, eer(,,!e1ven za' sclli Hans, sedert pas ecnige weken, zijn hert I iS ™i1,e:™0,r„dergel'Jk<i sn<><"lheid voelt opzwellen door eene vurige liefde tot de arbeidersklas....? Hij, nochtans, die weinigen tijd geloden, k A.«v,i.r. 1ja> geene 5 franks per jaar over had tot 011 derstand van onze maatschappij van on- derlingen hijstaud, noch voorliet schoone werk der Xaverianen, hij die ziju eigen werkvolk toch zoo vet betaalt Na, bij dieu aardigen volksvriend in de Brusselschestraat op een demokratische wijze gedineerd te hebben, is de merte leer, die daar aan tafel gezeten was, aan de zijde van den hooggeleerde voorzitter Desant, onzen tockomstigen burgemeester, en van baas Ka jut Slimbroek, eersten schepen, eindelijk omstreeks vijf uren afgezakt, naar do danszaal Casino, ver sterkt door menige fleschwiju, om met des te betere kracht en schijnheilige geestdrift, zijne aaneenschakeling van opstand en valschheid te kunnen ver- koopen. De zaal was weldra proppensvol; het grootste getal toehoorders bestond uit nieuwsgierigen, gretig om den charlatan eens van nabij te kunnen aanschouwen, verders uit liberalen en socialisten van de naburige Waalsche gemeente Twee beek, eu zelfs waren er socialisten van Gent eu Aalst afgekomen. De zitting wordt geopend door voor zitter Desant, en de komedie begint Deeorste pailjas die het woord voert gedeeld. Wij begrijpen zeer verspreiding van die historie onzen mer teleer in 't geheel niet aanstaat, maar wees gerust, pater, wij zullen er voor zorgen dat gansch 't Land die ware poli tieke canaillcnstrccl: tor wete kome euhet de bandieten en eerdieven zal schaud- wekcu ziin hert I v,ekken.di.e .voo,r dergelijke snoodheid niet wckcu, zijn nert 1 achteruitdeinsden. ono nniyo mot.Ir» I tt Voor t overige de maat zal wel eens vol geraken en dan zal het uitgewezen worden wie verdient geschandvlekt te worden. In 't mengelwerk van Klokke Roeland, sclmjlt M. L. Du Catillon. S1 Thomas van Aquiuen is een mijner (sic) geliefkoosde schrijvers, misschien wel omdat hij een middeleeuwer is en de Arend dor'godgeleerden wordt genoemd. Dc engelachtige doktor is mijne (1) toe- lucht wanneer de twijfel mij kwelt (oef en eene moeilijkheid onoverwiubaar schijnt. Wat geleerde man Dat hebt ge niet gedacht niet waar, lezers, wanneer gij dat jongentje op do meetings hebt hooren uitvallen tegen M. Woeste. Hoe ootmoedig voor dat mannetje 1 dat zich iu de kaas nestelt van het flauwe vlaamsche volk. Eigen lof stinkt. Is dat bij do demago gen dan niet waar Mespelarino, 20-3-95. Vriend Denderbode, Brrrrrr!!!... Wat is't hier koud boven -de maan En wat heb ik afgezien op is compagnon De Backer, die in eené on- 'fijne tochten omdat verduiveld wijf, die u kl.-1 rrn aoKraM.ïn.. 1I linlc^liA L.ti»I»aI 1 -11 »- gelukkige, gebrekkige Vlaamsche uit-1 heïsche Jezabel te ontdekken die men spraak zijne gal uitspuwt, tegen hetkatho- I 0 schande 1 heeft willen oinkoopen voor liek ministerie, tegen de achtbare heeren I duizend franks 0111 onzen merteleer te Woeste eu De Saedeleer, tegen den Con- I hekoren Maar na lijden komt verblijden go, en tegen d^e nieuwe kieswet, in een en te denk ze nu toch voor goed ontdekt Ach mocht ik er nu toch in gelukt zijn om dat slangevel door 't Gerecht te doen aangrijpen dat onzen zoo eerbaren merteleer moest in schande brengen I Vriend, Denderbodeik zend u baayportreten gelijk gij zult bemerken ze mag nog al meegaan. Laat de vrienden eens oordeelen ik verlang vurig te weten wat ze er over denken. Niet vergeten Den Den derbode te zonden. woord, bij tracht met slijk te bezwadde ren al wat maar den naam draagt van behoudsgezind. De kerel word door weinige toehoor ders verstaan, en nog veel minder toege juicht; ook Uilenspiegel Daens met onge duld zijn beurt afwachtende, stijgt weldra op de tafel en groet met veel majesteit zijne vrienden, sleepdragers en socialisten uit Vlaanderen en Brabant. Mijne beste vrienden, roept de huiche laar, ik ben vandaag tot u gekomen, om aan al de arbeiders hier tegenwoordig, de ware en echte baan aan te duiden, om van werkman dat gij nu zijt, weldra een welstellend burger te maken. De uitzui- gerij, de verdrukking, schreeuwt hij. welke men op u uitoefent, moeteen einde nemen, zoo niet zal welhaast het schrik kelijk bloedorkaanlosbersten; uwe werk- Büjvo uwen toegencge, Dirk. Vriend Dirk, Aide vrienden eu ik ook denken dat bazen moeten u een rijk loon betden euiKooic denken dat opdat gy,zooals de werklieden in Duitse^ °±n lil5 !L?S land, dagelijks aan uwe tafel met vrouw en kinders, vier soorten vlecscb zoudt kunnen nutten ossenvleescli, schapen- vleesch, zwijnenvleescb, kalfsvlecsch en daarbij ccDe kan wijn. De dweeper gaat voort en randt met eene echte razernij het kapitaal en de naamlooze maatschappijen aau, welke hij allen afschildert als echte bloedzuigers. Ministers De Bruyn, Begerem en de Smet de Naeyer worden ook niet gespaard; Douche kan nog altijd niet verkroppen allen dat het eone andere slons moet zijn. Neen, neen, beste Dirk, go zijt nog aan 't einde niet uwer tochtenTerug op zoek, jongenG'hebt nu boven de maan gezocht, zoek nu eens boven do zon... Blijveuwen hartvriend, Denderbode. Hij is geen socialist, maar Vooruit van zaterdag 30 april 11. schrijft dat toen onze Poncius Pilatus op den dat de minister van financiën hem op I tweeden Paaschdag tc Wetteren afstapte zekeren dag m volle zitting der Kamer, I om naar Bavogem eene meeting te (taan met recht deed bemerken dat hij aau den I geven,de socialisten met donderende stem linlriM-rnnt. hu vnno ri-im»,L.» ,l„ I i t. linkerkant, bij zijne vrienden de socia listen moest gaan zetelen. De minister Begerem scholdt mij uit voor oproerma ker: hol dat is iets, vrienden, Christus zeifis uitgescholden geweest voor oproer maker. De nieuwe gemeentelijke kieswet ver foeit bij insgelijks met veel kracht, en 't is eene schande, huilt hij, dat de rijken die allen luiaards zijn, 4 stemmen hebbeu, terwijl de arme werkman er maar 1 heeft.' Onophoudelijk, beroept den albelover, zich op het evangelie en wapent zich met de encycliek Remm Novarum, wclke hij opzettelijk verkeert en verdraait 0111 des te gemakkelijker het vuur der yerdeeld- beid onder de katholieken te stoken; hij raadt de demokraten aan van iu de aan staande gemeentekiczingen geen verbin tenissen te sluiten met andere comitci- ten bijgevolg ook met geene katholieken. Verder schildert hij, eenen geleerden Jesuiet, professor tc Rome, af als een hevige voorstaander van do klimmende belasting. (De klimmende belasting is eenvoudig diefstal). Eindelijk braakt de huichelaar weer eens ziju venijn uit tegen de rijken, pries ters eu kloosterlingen. In vroegere tijden, zegde hij, wierd het volk insgelijks verdrukt, cn wol bijzonderlijk door de edelen groote misbruiken bestonden als dan onder ds gcostolijkheid en zei Is in de riepen Leve pastoor Daens I Leve de socialisten Dat is een. Zaterdag lest kwamen hier te Aalst ter merkten andere plaatsen,twee socialisten, liedjeszangers, den lof van onzen merte leer verkondigen. Die mannen verkochten hun liedje cn 't portret van den aardigen Antouius er bij voor 5 centen... Dat° is twee Zondag 11. stonden die twee liedjes zangers den lof van Poncius-Pilatu's te verkondigen aan do deur van 't lokaal Vooruit, op de Vrijdagmcrkf. te Gent, en verkochten ook hun liedje en zijn portret er bij voor vijfcenten... Dat is drij... Zondag 11. riep de socialist Lingenrock to Hal na do meeting uit Wij, socia listen, zijn gansch 't akkoord met paster Donche Dat is vier.... Dijnsdag 23 april, te Brussel, na de aankomst van den trein, vertrekkende uit Aalst om 12 u. 45 m.trok pater Daens klappende en lachende, arm aan arm met gezel Anseele den boulvard van den botaniekenhof op... Dat is vijf Ik beu geen socialist, zegt onzen mer teleer, maar Hij bewondert de socialisten cn de sacialistou bewonderen hem, zelfs bij zoo verre dat ze uitroepen dat ze met hem 't accoord ziju. En iu do Kamer stemde hij reeds menigmaal gelijk dc socialisten.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2