Donderdag 2 Mei 1893. 3 centiemen per nummer. 19sle Jaar 2977, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Socialisten en de Schoolkwestie. Landbouw. DE VROUW GELE HAREN. -m- DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Buum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen oj. 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 1 Mei 189S. In het jaarlijkscb Congres, door de Socialisten onlangs te Antwerpen gehou den, werd, buiten vele andere punten,ook de schoolkwestie besproken. Het Journal de Bruxelles maakt over die bespreking eenigo zeer gegronde beschouwingen. Wij deelen er hier de hoofdzakelijkste uit meê. Na bestatigd te hebben dat, blijkens mededeelingen, gedaan door Berloz, Levêque en andere socialistische onder wijzers, de roodo partij in het officieel leeraarkorps reeds talrijke openbaar erkende en nog veel meer geheim aan hangers telt, gaat het Brusselsch blad aldus voort De bestatiging dat bet onderwijzend personeel door bet Socialism verkankerd is, mag niet de belangrijkste heeten,welke te maken zij over de beraadslaging van bet Congres in zake van schoolkwestie. De socialistische partij heeft te Ant werpen, iu dit vraagstuk, bepaald en offi cieel baar standpunt gekozen. O lang beeft bet niet geduurd en geen verschil van meening is te dien opzichte gebleken. De socialistische partij neemt eenvoudig voor bare rekening liet programmaller liberale partij over. Nergens schijnt het afstammingsverbaud tusscben Liberalism en Socialism beter uit dan bier. De soci alistische partij, die zoo gaarne nieuwig heden invoert, doet het hier in deze zaak niet. Het wil dat bet openbaar onderwijs onzijdig, wereldlijk, kosteloos en ver plichtend zij, evenals de Liberalen. Het voegt er, als sieraad, eenen maatregel bij, in socialistischen zin opgevat, maar die vroeger ook door Liberalen voorge staan en gedeeltelijk toegepast werd het uitdeelen van kleeding en voedsel aan de behoeftige leerlingen. Die maatregel zou ten andere dit voordeel opleveren, van oen machtig lokaas te zijn om de kinde ren Tan arme, der onzijdige school niet genegen ouders, tot de ongodsdienstige school te trekken. Want bet gelijk-en vrijmakend Socialism wil wel de behoef tige kinderen voeden en klccdcn, dio naar de scholen gaan, welke bet voor staat wat de kleinen betreft, die andere scholen bijwonen, zooveel te erger of liever zooveel te beter als zij honger en koude lijden Zooals de liberalen, bewa ren de socialisten gansch de bcgrooting voor de officieële scholen zij teekenen verzet aan tegen de geldelijke bijdragen, aan de vrije scholen toegekend. Van deze laatste gewagende beeft men te Antwerpen gesproken van kleri kale verstoming, van België tot een broeinest van Capucienen gemaakt n men heeft zelfs de u bisschoppelijke kas sen n niet vergeten om hunne eiscben in zake van onderwijs te doen gelden, ont- leenen de socialisten aan de doctrinairen tot zelfs de versleten uitdrukkingen hun ner bolle woordenkramerij. Op zeker oogenblik zou meu te Antwerpen ge meend hebben zich op een doctrinair Congres van 1883 te bevinden. Men sprak zelfs van de ontoereikendheid der school lokalen en van een parlementair ouder zoek in te stellen. Alle begoocheling is echter verdwe nen, wanneer Anseele, aan het einde van zijne redevoeringen gekomen, uitriep, dat bet socialism, in de schoolkwestie, zooals in elke andere, steeds zijn doel voor oogen dient te houden, dat is de kapitalischc samenleving in het hart treffen. De socialisten rekenen dus op het onzij dig ouderwijs, om de hedendaagscbe in richting der samenleving in bet hart te treffen en hunne zegepraal te verzekeren. Nog klaarder beeft M. Van der Velde zulks bevestigd u Het onderwijs moet onzijdig zijD, beeft hij verklaardmen denke niet dat ik wil zeggen, dat dit onzijdig onderwijs eene rechtstreeks socia listische strekking hebben moetneen, 't is voldoende dat het zuiver weteu- schappelijk zij waut het socialism klimt, waaneer het peil van het ouderwijs rijst. (Van het ouderwijs 't is to zeggen zulk ecu als door de onzijdige scholen, buiten eiken godsdienstigen invloed, zal ver spreid worden.) Is bet klaar genoeg Bevestigt deze taal van eenen socialistischen leider niet op de stelligste wijze dc gegrondheid van de stelling, door dc katholieken immer verdedigd het onzijdig onderwijs, onder maatschappelijk opzicht, heeft een ont bindend, gevaarlijk karakter. Zullen de verklaringen der socialisten, op het Antwerpsch Congres nopens het schoolvraagstuk gedaan, de oogen der kortzichtige liberalen eindelijk doen open gaan Wij betwijfelen het grootelij ks Sedert jaren hebben zij de noodlottige uitslagen, door hun onderwijsstelsel op geleverd, kunnen bestatigen. Zijn zij er wijzer door geworden Geenszins. Nog immer gaan zij voort met het onzijdig ouderwijs als hun ideaal te beschouwen, met op alle tonen zijnen lof te zingen en zijne toepassing voor te staan. Die lieden zijn te trotsch om to erken nen, dat zij eenen verkeerden weg insloe gen. Liever hebben zij, in den afgrond, die aan hunne voeten gaapt, te verzinken, dan hunne dwalingen tc belijden en, door eenen tijdigen terugkeer, hun be houd eu dat der door beu misleide me nigte te verzekeren. Beseffen zij wel welke groote verant woordelijkheid zij aldus op zich laden Wij hebben moeite om het te geloovea. Met den goedkoop der graanprijzen cn de noodzakelijkheid voor den landbouwer zich op den kweek en de vetmesting van vee toe te leggen, is de behandeling der dieren een punt van het grootste belang geworden. Daarom achten wij het nuttig uit het tijdschrift De Doer hot volgende regle ment over te nemen, dat voor den land bouwer zeer goede raadgevingen bevat S tal-Reglement Behandeling der dieren. Abt. 1. Wees voor do dieren een ware vriend. Stoot en sla ze nooit, behan del ze zachtmoedig. Ruwe menschen deu gen niet voor veeoppassers. Doe het werk in den stal rustig en altijd zooveel moge lijk in de zelfde orde, dan zult gij u en uwe dieren aan regelmatigheid gewoon maken. Abt. 2. Geef de dieren een warm en droog leger; mest dagelijks uit en houd krib en ruifel rein. Houd do dieren zuiver met ze tweemaal in de week te poetsen (kammen). Abt. 3. Behandel de drachtige die ren bijzonderlijk zorgvuldig. Wees een trouw verpleger voor uwe zieke diereu, zet ze, zoo mogelijk alleen, en haal eenen veearts indien de ziekte erg is. abt. 4. Verschaf aan uwe dieren,bij zonder aan jong vee, vrije beweging in den zomer, aïs't mogelijk is, op eene wei de of in eene loopplaats. Eene omheinde mestplaats kau daar ook voor dienen. Destal als woning. Abt. 5. Gijdwingtuwe dieren in oenen stal te wonen; maar dan moet gij ook zorgen den stal zóó in te richten, dat ze gezond kunnen blijven. Abt. G. Houd de warmte van den stal op omtrent 15°. Hang een warmte meter in den stal en neem hem in acht. Neem maatregelen als de gemiddelde warmte merkelijk van 15" afwijkt. Abt. 7. Draag zorg voor de gezonde lucht. Regel de verluchting op zulke wijze dat de diereu in deu trek niet staan, verdelg het lastige ongedierte. Abt. 8. Geef licht in uwen stal. Dat bevordert de gezondheid van uw vee en ergemakkelijkt de reinhouding in den stal. Eet voederen der dieren. Abt. 9. Geeft rijkelijk voeder en stel het dagelijks rantsoen goed tezamen. Geef geen bedorven voedsel en laat u niet bedotten met zoogenaamd melkpoeder, want 't is kwakzalverij. Abt. 10 Geef aan de goede melk koeien rijkelijk krachtvoeder, namelijk oliekoeken of meel. Voeder vergevorder de drachtige koeien matig en met lichten kost. Geef regelmatig wat zout. Zorg 25® Vervolg. Juffrouw Smith, zoo langs haren neus weg over deze omstandigheid babbelende, had de onderstelling doen kennen, dat mevrouw Fleming kostbaarheden bezat en bijgevolg bevreesd was voor dieven. Dit liet zich zoo wel hooren. Doch nu meende Saltash de ware reden van hare zorgvuldigheid bij het afsluiten barer kamerdeur ontdekt te hebben. Naar alle waarschijn lijkheid was die slaapkamer den gcheelen dag bezet. Kort en goed, de eenigc gevolgtrekking, tot welke de jonge man geraken kon, was deze, dat een onbe kende huisgenoot zich hier verborgen hield voor bet gerecht, en dat mevrouw Manton's gewezen kamer meisje aan eenen misdadiger de hand leende om de waakzaamheid der justicie te verschalken. Hoe logisch, en misschien ook hoe juist, verblij dend was deze gevolgtrekking niet. De brave Smith kon dan ook, toen hij naar gewoonte het ontbijt kwam brengen, niet laten eene zekere gejaagdheid cn ontstemdheid bij zijn huurder op te merken. Ik geloof dat het weer niet zoo goed met u is, mynheer, zegde hij. Uw ommeletjc schijnt u van morgend niet te smaken. Hebt gij bij geval meer trek in iets anders Mijne vrouw kan in tien tellen iels voor u klaarmaken. Neen, neen, Smith, doe maar geen moeite, hoor. liet is alles heel lekker en goed, maar ik ben een beetje van het eten af, begrepen. En van het slapen ook, naar het schijnt. Ik zie ten minste, als ik my niet vergis, dat mijnheer niet op zijn bed geweest is. O, ik ben op mijnen stoel in slaap gevallen, zegde Saltasb En toen ik wakker werd, toen vond ik liet niet meer de moeite weerd mij nog uit 1c klee- den en te bed te gaan liggen. Dit was gedeeltelijk de zuivere waarheid. Smith was reeds op het punt vau den aftocht te blazen, toen hem nog iets te binnen schoot. Mag ik uwe kleederen laten drogen, mijnheer vroeg hij. Mijne kleederen laten drogen Welke kleedercn Wel, die gij van nacht hebt aan gehad, toen gij uitging. Onder zoo'n plasregen... natuurlijk. Saltash zag hem met de uiterste verbazing ai voelde grooten lust om hem voor gek te verklaren. Doch eensklaps ging hem een licht op. O zoo Ja, ja Natuurlijk Maar hoe drom' mei kunt gij dat weten, dat ik van nacht ben uit ge weest I Hebt gij mij de deur hooren sluiten Dat nu juist niet, mijnheer. Maar ik zag vai morgend de nattigheid in den gang, mijnheer, ei daarom dacht ik, mynheer zijne kleederen zullen wel nat zyn, en dan is het zaak om ze te laten drogen. voor goed drinkwater en laat uwe dieren geenen dorst lijden. Abt. 11. Voeder altijd stipt op de zelfde uren; als gij verandert van voeder, doe dit niet ineens, maar langzamerhand. De melk. Abt. 12. Wrijf voor het melken den uier met eenen drogen doek op. Wasch uwe handen rein eer gij begint te melken eu melk de tempels kruisgewijze. Behan del de koe onder het melken bijzonder vriendelijk. Melk den uier goed uit. Het laatste druppeltje is de boterrijkste melk. goede melkkoeien moet gij driemaal daags melken. Abt. 13. Puntige reinheid van alles wat met de melk iu aanraking komt. is voor de goede hoedanigheid der melk eene onmisbare voorwaarde. Art. 14. Draag de melk na het mel ken seffens uit den stal; zijg aanstonds de melk; koel ze zooveel mogelijk af. Zet zo iu eene koele plaats met goede lucht. Sluit de melkkan eerst dicht, als de melk wat gestaan heeft. Abt. 15. Melk van zieke koeien moogt gij met de andere niet mengelen. HoHandschvee. Zaterdag, laat ste dag dat de Belgische grens voor het Hollandsch vee open was, zijn er langs de static Rozendaal, van 6 ure 's morgens tot zonsondergang 2860 stuks groot vee naar België gevoerd,zegt de',N.ïiot. Cour. voor eene opgegeven) weerde van 415,000 gulden, of bijna een millioen franks. Dit cijfer werd nooit bereikt. is de bescherming noodzakelijk voor den landbouw De voorstanders van den vrijhandel* beweren dat de landbouw zich moet red den door het onderwijs, de vereeniging, de samenwerking. Wat al vruchten onderwijs en samen werking kunnen voortbrengen daarvan vinden wij een treffend voorbeeld in de Chareute-Inférieure. De landbouw was in dat departement bijna geheel vervallen, tot M. Itostrand een syndikaat stichtte, dat in 1880, 8000 leden telde, en er nu 12,500 heeft, die wekelijks 5 centiemen betalen. Eene sa menwerkende maatschappij is de alge- meene leverancier vau het syndikaat. Het richt landbouwwedstriiden en proefvel den in, heeft eenen leeraar van land bouwkunde, die voordrachten houdt, meststoffen en grond ontledigt en alle inlichtingen geeft. Het syndikaat heeft overal het gebruik der scheikundige meststoffen verspreid. Het heeft voor 45,000 frank verbeterde landbouw-werktuigen aangekocht, welke het aan de leden verhuurt, of waarmede het, mits een kleiu loon zelf het werk Want er is niets zoo slecht als vochtige kleederen. Vochtige kleederen, mijnheer, hebben al meer men schen onder den grond geholpen, dan de pest en de cholera en dc pokken bij elkander. I)at zal wel waar zijn, zegde Saltash. Nu, goed, neem de kleederen dan maar mcö, Smith. Erg nat zijn zij zeker niet, maar een beetje extra drogen zal toch misschien geen kwaad kunnen. Toen Smith de kamer verlaten had, moest Saltash lachen over hetgeen bij daar had gedaan. Door zyncn huisbaas in den waan te laten dat de droppels eener paraplu in den gang van hem afkomstig waren, had hij feitelijk tot mevrouw Fleming's intrigue, welke die dan ook wezen mocht, meégewerkt. Met andere woor den, hij had feitelijk nu reeds zichzelvcn ter wille van Mary Hanson min of meer gecoinproinettecrd. Eerst nu bespeurde bij dal er naast zijn telloor een brief lag, dien hij in zijne verstrooidheid nog niet had opgemerkt. Hel schrift van het adres trok terstond zijne aandacht. Het was van mevrouw Manton. Wat den inhoud van den brief betrof, hy bevatte voor den aandachtigen lezer, die dit verbaal tot dusver goedgunstig heeft willen volgen, hoegenaamd geeu nieuwsmaar voor Saltash was by niets meer of minder dan eene openbaring, welke hem over alles een licht deed opgaau. Langen tijd stond hij in diep gepeins uit het ven ster te staren Hij zag nauwelijks de voorwerpen op welke zijne ongen rustten het gangpad, op hetwelk de doodkist omgetuimeld was, hel witte hekken en de kale bloembedden aan weerskanten, den weg en de buizen aan den overkant. Een man slenterde daar heen en weer, en zoo ver loren was Saltash in zijn gemijmer, dal hij eerst na ecnige minuten starens dien man in het oog kreeg. Iets bijzonder opvallends had die man trouwens niet; en dat hy zoo gestadig daar op dezelfde plek bleef drentelen, och, dat was In een zoo'n vervelend nest als ltrumville, waar de menschen met hunnen lecgen tyd geeii raad wisten, ook al niets buitenge woons. Vermoedelijk wachtte hij op iemand, of had met dezen of genen eene afspraak. Straks zat onze vriend wcêr in zijnen armstoel bij het vuur. Die brief van mevrouw Manton had hem volslagen het hoofd doen kwijtraken. Wat nu t« be ginnen 1 Hoe zich nu verder tegenover dit allermoei lijkst geval tc gedragen T lly kon zich niet goedschiks laten betrekken bij eenen juwcelendiefstal, eoncn diefstal onder de meest verzwarende omstandigheden en toch had hjj innig meéïjden met Mary Hanson. Mevr. Manton had in haar verhaal bijzonderen nadruk gelegd op den dwang, onder welken het meisje blijkbaar gehandeld had en Saltash, die misschien niet geheel onbevooroor deeld was, sloot zich bij deze zienswijze ten volle aan. Hij zou op het oogenblik niets liever gedaan hebben, dan tot haar te gaan en haar te waarschuwen, hare betrekking tot den diefstal ontdekt was. In deze overpeinzingen werd hij gestoord door Smith, die het ontbijt kwam wegruimen. Mevrouw Fleming schijnt van morgend ook al niet heel wel, mijnheer, zegde hij. Zij heeft geen brok gegeten. verricht. Het bezit brand- en veeverzeke ringen, een scheikundig laboratorium en een landbouwblad. Er gaat eene landbouwschool gesticht worden voor de weezen der arme land bouwers, waaraan later een oud-mannen- buis zal bijgevoegd worden. Dat is voorzeker eene schoone uitkomst, doch kunnen in ons land, de syndicaten dergelijke uitkomsten opbrengen Een enkel voorbeeld zal ons daarover inlichten. DeCharente-Inférieure bracht 2,401,471 hectoliters tarwe op in 1893. Moest die oogst verkocht worden in België aan den tegenwoordigen prijs, dan zou de weerde er van bier ongeveer 15 millioen frank minder zyn dan de weerde welke hy wer kelijk iu Frankrijk beeft. En wie zou dur ven beweren, dat in deze voorwaarden, het syndikaat en de samenwerkende maatschappij in kwestie den graad run voorspoed zouden bereikt hebben, tot welken zij gekomen zijn Iu dat verschil van prys ligt een be- ngrijko grondslag, van welken men rekening moet houden. Zonder eene gematigde bescherming zal de vereeniging alleen machteloos blyven. Het voorbeeld van Frankrijk moet in zyn geheel genomen worden al te dik wijls vindt men genoegen in er van weg te nemen al wat van aard is om de tegen standers der bescherming tegen te spre ken. Op dat punt, houden wij ons, overi gens, aan 't gevoelen van deu voorstander van den vrijen handel, M. Tissandier, die verklaart, dat de landbouw zich in Frank rijk slechts staande houdt, dank aan de inkomrcchten. Tegen de feiten zyn do theories van geener weerde. - Meeting te Brusael. Zondag avond werd te Brussel eene mee ting gehouden door de ware democraten. Onze merteleer sprak er ook, of liever, hy draaide er zijne zeererachtige klap- kraam open over de Encycliek u Rerum Novarum n die hij valschelyk uitlegt om den minderen man op te hitsen. Plaats gebrek laat ons niet toe er heden een min of meer uitgebreid verslag over meê te deelen. Bemerken wy dat deze meeting, alleenlijk door socialisten werd by ge woond en de katholieken er zoo min ge zien werden als witte raven in de bos- schen. Wat er op die meeting gehoord werd is onbeschrijfelijk. Men zou waarlijk zeggeu dat al de duivels der hel waren losgelaten te oordeelen naar de godslas teringen, de vervloekingen, de verweu- schingcn en de lasteringen tegen Gods dienst, Priesters en Kloosterlingen die er uitgebraakt werden, terwijl er op menige plaats hevige vuistgevechten plaats gre- Hé Werkelijk zegde Saltash, den onverschil lige spelende. Ja, hernam Smith Of anders heeft zij emen schrik gehad. Ik kan u verklaren, ik heb haar in al dien tijd nog nooit zoo gezien. Zij zit voor halfdood op haren stoel, en staart als wezenloos in het vuur, en er was geen enkel woord uit haar te krijgen. Ik weet niet ofzy soms niet in het dagblad iets heeft gelezen, wat haar zoo kapot heeft gemaakt, een sterfgeval of zoo iets. Ik heb bet blad van dezen morgend nog niet ingezien, en ik beb dus nog niet kunnen nagaan of er iemand van den naam van Fleming onder de doo- den staat. Of misschien, wat ook wel mogelijk is, dit is dat zij geld verloren beeft door bet springen van de eene of andere bank, of door eene daling in de papie ren. Maar een van beiden, dunkt mij, moet bet vast eu zeker zijn geweest. Hel was duidelijk genoeg, dat Smith van zijnen heer op kamers een aanbod verwachtte om in zijn dagblad maar eens na te snuffelen wat voor een onhiil me vrouw Fleming wel kon overkomen zijn. Saltasb ccbter deed alsof bjj biervan niets merkte, en Smith was als hecrenknecht te goed gedrild en te welgemanierd, om zijn verlangen te uiten. Nauwelijks bad de goede man de deur weer achter zich gesloten, of Saltaib vouwde zijnen Stakbab» open. Hij zocht eveuwel niet onder de beursberiebteo. Terstond legde hij den vinger op een nieuwske met het opschrift De diefstal op Markham Abbey. Wordt voortgtect).

De Denderbode | 1895 | | pagina 1