DE EERSTE MEI. Allerhande nieuws pen. 'Twee andere priesters, zeggen de verslaeen der Brusselsche gazetten, wil den ook het woord voeren ,doch zij werden het belet. Maar waren het wel twee pries ters ?.Zouden het soms geene twee volks- foppers zijn die zich in priester hadden vermomd Ja, waren het geene valsche priesters?... Zou men ons in gansch t land nog twee andere rare vogels kun nen aanwijzen gelijk onze merteleer Wat men er ook van zeggen mag, het is onbetwistbaar dat het wereldfeest van den arbeid voor de leiders der socialisten het middel is om hunne legermachten te mobiliseeren, of liever, om de manschap pen op te tellen waarmee zij dan later do huidige maatschappij zullen bestor men. Le Peuple, het Brusselsche sociali stisch orgaan, bekende het openlijk dezer dagen wanneer het schreef De eerste mei moet nog meer dan de vorige jaren het mobiliseeren wezen van de verstaudige legermachten van het socialismus; het is noodzakelijk dat - men de revue van ons leger inrichte op den avond der bestorming van de bur- gerlijke sterkten. Dus, het wereldfeest van den arbeid is geen vreedzaam feest, maar wel eene parade van de socialistische leger scharen vóór 't aanvangen van den klas senstrijd, in andere woorden, van den strijd tegen al wie iets bezit, 't Is de revue voor de revolutie. Dit zoogezegd vredelievend feest van den arbeid is niet alleen tegen de bezit tende klassen of de burgerij gericht maar ook tegen 't koningdom en 't vaderland. Men oordeele In het gedicht Hei Meifeest meegedeeld, door het feest nummer van 'Vooruit treft men de vol gendc versen aan die allen twijfel weg nemen Tegen het Koningdom. En weg met de tronen, verguld en gebeiteld, Versierd met smagraden en vonk'lend gesteent; F.n weg met de vorsten wier kronen besmeurd zijn Het tranen en bloed van een hongerend volk... Tegen 't Vaderland. Maar dood aan de wapens en dcod aan de grenzen; Een mensebdom; een streven; een wereld; een land! Rond het beeld van arbeid kunnen alle menschen elkander de hand rei- ken. Werken moeten allen die den naam van mensch verdienen willen leest men in een vluchtschrift hier door de liberaleu en socialisten van Concordia in onze stad verspreid. Dat is waarheid, maar vanhetoogen- blik dat men zich rond dat beeld moet vereenigen om er eene betooging te hou den tegen Samenleving Vorst en Vader land, dan houdt het op de waarheid te wezen, want in zulke omstandigheden de hand roiken aan de socialisten ware een voudig verraderij voor alwie met vader landsliefde bezield is. En dat verraad zul len wy, katholieken, nooit plegen. Nooit! uurtabel vau 't vertrek der trei nen is met zorg verbeterd AalHl. Eerste Meifeest. Heden voormiddag was de genaamde Eduard Com merman, bakker, ter bakkerij der socialisten Recht voor Allen a St-Joris- straat, bezig met vaantjes en wimpels te plaatsen op den boom die zich op het jj re^ aa,n *c geven. i- i1» i.;;u„«. h Iheodule Fix bracht den nacht m den amigo door en werd daarna ook door M De man heeft zich deerlijk bezeerd doch De beachermingarech ten. De middenafdceling dor Kamer i gelast met het onderzoek van het wets ontwerp strekkende tot afschaffing der vuur- en baakreebten, en het invoeren van zekere beschermingsmaatregelen, heeft vrijdag morgend ten 10 uren eene zittin; gehouden. Het ontwerp werd aangenomen met stemmen tegen eene. De tegenstander beeft zijn verzet enkel gegrond op de bescherming aan zeker produkt verleend, en die hij voor sommige streken van het laud-nadeelig vindt. Twee leden hebben verklaard voor het ontwerp te steramen, omdat de middenafdceling den wensch heeft uitgedrukt het recht op de haver op 5 frank te brengen. Zij stelt voor bet recht van 1 fr. 50 op de mout en het meel te brengen op 2 fr. Eenigc leden hebben geprotesteerd tegen de rechten die voorgesteld waren op de katoenen garens en weefsels. Men vind dat dit deel van het ontwerp tc zeer ten gunste van Gent is, en men zou het van het ontwerp willen afscheiden. M. Tack is benoemd tot verslaggever der middenafdeeling. 8(a<l«liorlogie. Het wordt hoogst tijd dat ons Stedelijk Bestuur eene beslissing neme aangaande onze Stads horlogie. Heden gaat ze veel te voren op het uur van den ijzeren weg, morgen gaat ze ten achter op dat uur. Reeds van zaterdag wees onze stadshorlogie 6 minu ten ten achter op het uur van den ijze- renweg. Talrijke personen vertrouwende dat het stadsuur 5 a 10 minuten voor dit van den ijzeren weg wijst, zijn dezer drie 'ldatste dagen te laat ter statie aangeko men en hebben hunne treinen gemist. Wij weten sedert lang dat onze stadshor logie een kot is, gelijk men zegt, en om eene nieuwe bidt, maar ware het dan toch zoo moeilijk voor den persoon gelast met de stadshorlogie op te winden en het uur te regelen to zorgen dat ze altijd ten minste 10 minuten zou voorgaan op 't uur van den ijzerenweg Vroeger is dit altijd zoo geweest en waarom zou dit nu heden niet meer kunnen gebeuren Wij roepen er de aandacht op in van wie 't behoort. Openbare Lessen van Bieënteelt te geven te Aelst, Zaal van St. Martensgesiicht, Espla nade, 6. Zondag 5 Mei, 2'!e Les. Df, Moedebbiz Haar leven, Bevruch- tiging, Werkzaamheden, gezag in de Bieëngemeente. Moederlooze korven: Hoe •- >men ze erkent en boe men er in voorzien kan. Zwermen en zwermen vangen. ^Ijzerenweg. I dragen, mits het door koninklijk besluit goedgekeurd is. Onze jj Daarop verhaalde Fix het tooneel op straat, dat onze lezers kennen, en dat zulken ongelukkigcn afloop had, die hij, zoo zegt hij, enkel te Roeselaere door de I verhalen der dagbladen heeft gekend, i Onmiddellijk daarop telegrafeerde hij aan zijnen vriend Pollart, dat hij naar Brussel terugeerde om zich bij het ge- kwade gevolgen schijnen tot hiertoe niet te vreezen. Moord op eenen deurnaarder te Brussel. Vrijdag nacht is in de hoofd stad de deurwaarder Straet, die ïu de politieke kringen bijzonder gekend was, vermoord in de volgeede omstandigheden. M. Straet bevond zich rond midder nacht in de herberg, gelegen op den hoek der Hoogstraat en Waterloolaan, in gezel schap van eeuige personen, waaronder twee jongelingen, die men niet kende. Het gesprek, eerst levendig en vroolijk, ontaarde welhaast in een hevigen twist, totdat rond 2 uren de jongelingen de herberg verlieten M. Straat volgde hen korts nadien. Eenige oogenblikken later hoorden de vrienden welke nog in de herberg zaten, hulpgeroep op straat. Zij sprongen op, snelden naar buiten en zagen in de verte M. Straet aan 't vechten met de twee onbekenden. Deze laatsten namen de vlucht en de deurwaarder bleef in eenen plas bloed op den grond liggen. Eerst werd hij weer in de herberg en vervolgens naar het St-Pietersgasthuis gebracht, waar de spoedigste hulp noodig geoordeeld werd. 't Hielp niet. Na eenige stonden was M. Straet dood. Het slachtoffer is getrouwd en vader van verscheidene kinderen. De policie zoekt de moordenaars op. Terwijl dit alles te Brussel gebeurde, en de policiekorpsen van geheel het land tot opzoekingen werden aangezet, begaf een jongeling zich naar het cabinet van M. Leo Broquet, advokaat te Doornik. Hij verklaarde te heeten Achille Pol lart, student in geneeskunde, woonachtig te Antoiug, bij Doornik, en bekende, te raidden der blijken van de diopste out- roering, de onvrijwillige oorzaak der dood van M. Straet te zijn. Ziehier hoe de feiten volgens hem ge beurd zijn Toen hij en zijn kameraad, een handels reiziger van Roeselare, de herberg van L'Host verlieten, werden zij snel door M. Straet gevolgd. Hij baalde hen 100 me ters verder in en begon hen met zijne vuisten te stompen. Pollart verdedigde zich met zijnen pa- raplue, waarvan de ijzeren punt in het oog vau Straet te recht kwam. Hem ziende vallen en stappen hoo- rende, nam Pollart met zijnen vriend de vlucht, zonder te durven gissen dat de toegebrachte wond zoo erg was. Het was eerst zaterdag, na de les in de Hoogeschooldat hij vernam, welke schrikkelijke gevolgen de twist had ge had. Zinneloos van wanhoop en droefheid snelde hij naar Antoing, waar zijn vader statieoverste is; hij vertelde het gebeurde aan zijne ouders en het kostte veel moei te, om hem van eenen zelfmoord te weer houden. Na deze schrikkelijke verklaringen ge hoord te hebben gaf de advocaat Broquet hem den raad, zich in handen van het parket te stellen en M. Pollart vertrok dadelijk naar Brussel, waar hij zich naar den. onderzoeksrechter Van den Borren begaf. Achille Pollart is een 21 jarige student; verre van hevig en opgewonden te zijn, is hij eerder zachtaardig en vreesachtig van aard. In do herberg van L'Host had hij, zon der zich te vergrammen, de tamelijk nij dige spotternijen verdragen, die Straet tegen hem en zijnen makker richtte. Pollart had aan deu advocaat Broquet beloofd, te doen wat hij hem raadde. In gezelschap van zijnen vader begaf hij zich naar den onderzoeksrechter, die hem een kort verhoor deed oudergaan en hem voorloopig in vrijheid liet, onder voor waarde zich ter beschikking van het'ge recht te houden. Gedurende den tijd dat Pollart door den onderzoeksrechter ondervraagd werd, kwam een ander persoon zich in het po- liciebureel van het stadhuis aangegeven^ Hij gaf voor naam op Theodule Fix, handelreiziger, woonachtig te Roeselaere. Ziehier de verklaring, die hij aflegde Ik kom dikwijls te Brussel en heb ten dien einde zelfs een tijdelijk verblijf te Sint-Gilles. Achille Pollart is een kameraad van mij. Wij hadden den vrijdag avond te samen doorgebracht en gingen naar huis. Alvorens te scheiden, daar Pollart te Elsene woont, wilden wij in de herberg van L'Host nog een laatste glas drinken. Ik heb niet noodig u de oorzaken op te geven, die aanleiding gaven tot den twist, de getuigen hebben dit reeds breed voerig gedaan. Het zijn vooral de onge paste aardigheden van Straet op mijne decoratie, die aanleiding gaven tot den twist. - Die decoratie is er eigenlijk geene. 't Is herkeuningsteeken van den bond dor Oudonderofficieren, dat men mag Van der Bori'Gn ondervraagd. Aanslag tc Scheut. - Dynamiet op den kerkdorpel Een aanslag, door de inwoners van Scheut onder Anderlecht, aan eene anarchistenhand toegesc li reven, bracht zondag dit gehucht in opschudding. Zaterdag avond namelijk was eene bom ontploft op den dorpel van de kerk der missionnarissen van Congo. De kloosterlingen wonen stil en afge trokken, zich bereidende voo> hun apo stelschap eu kunnen zich ni. i voorstellen waaraan zij eene wraakneming kunnen verdiend bobben. De aanslag had plaats zaterdag avond rond half 11, doch, zonderling, het was eerst zondag morgend dat men ontdekte wat er gebeurd was, namelijk toen de de koster ten 5 uren de kapel kwam openen, Zijn de lettors t,e groot, dan staat or niet genoeg in te lezen. Zijn de letters te klein, dan is het kwaad voor de oogen. Bevat hel blad ware geschiedenissen, dan zegt men dat het leugens zijn. Bevat liet er geene, dan zegt men er staat vandaag niets iu te lezen. Bevat het eeuige anecdootjes, dan zegt men de opsteller is een kwibus. Bevat het geene, ze zeggen 'tis een droomer. Bevat het belangrijk nieuws, men zegt dat staat ook in andere gazetten. Bevat het een artikel dat de vrouw behaagt, dan is de man ontevreden behaagt het den man, dan is de vrouw zoo kwaad als eeu rups. Spreekt men van iemand, dan is het voor den eene te veel, voor den andere te weinig. Vergeet men van iemand te spreken dan is men zijn vijand. Och wat een lief stieltje De reeds vroeger aangekondigde kilometrische reiskaarten zullen denke lijk binnen kort iu voege komen. Met die kaarten zal men niet naar eene bepaald aangewezene plaats behoeven te reizen, maar men kan elke bestemming verkiezen welke op den, door de kaart aangewe- i- -i wv zen kilometrischen'afstand gelegen is. 7- m i door eeue bom, waarvan men de stukkeu i Gauwdieven - Toen de stoet, ter r gelegenheid der inhaling van den meu- nog vond. De koster riep de nabijwonende boeren op, en deze verwittigden den policiecom- missaris. Deze snelde ter plaats, verwit tigde hij hoogdringendheid het parket en de onderzoeksrechter Cambry de Baudi- mont, die zich aanstonds naar Scheut begaf, vond alles nog zooals het met inzicht gelaten was. Het deurpaneel was verbrijzeld door de bom, die op den steenen dorpel moet gelegen hebben. De bom moet, te oordeelen naar de gevonden stukken, eene sardinedoos ge weest zijn. Men heeft de stukken aan eenen schei kundige ter hand gesteld, om ze te onder zoeken. De aangerichte schade is onbe duidend. Niemand in de nabijheid heeft den slag gehoord. De wedstrijd geopend door denBolg- schen Maatschappelijken Kring heeft uitmuntende uitslagen gegeven. De prijs heeft geschonken geweest aan de hand schriften van M. Vliebcrgh en Priester Parmentier die de best overeenkwamen aan de vereischteu van den wedstrijd. Wij vernemen ook dat nog andere boek werken waarschijnlijk zullen uitgegeven worden en dat de eerste uitgaven van boekwerken geschikt om de voortplanting van het socialismus in den buiten te bevechten ter beschikking onzer vrienden zullen zijn in den loop der maand. De gemeenteraad van Gent heeft de vraag der socialisten, strekkende tot het hekomen der schoolvacantie en der stede lijke harmonie voor de betooging van 1 Mei, verworpen. Aftruggelaar der hooge wereld. Een prins aangebonden. Zaterdag heeft te Gent eene aanhouding plaats ge had, die niet weinig gerucht in België maakt. Een persoon, die een hoogen naam draagt, prins de Looz-Corswarem, reeds sedert maanden en maanden opgezocht voor talrijke aftruggelarijen in België, in Frankrijk, in Italië, de hemel weet waar nog al, alles onder voorwendsel van een aanstaande groot huwelijk met eene millioenrijke Russische prinses. Eerst aangehouden voor het dragen vau valschen naam in het Hotel de Londres, waar hij met een Engelschen kamer knecht en een 40tal koffers was afgestapt, onder den naam van Evora, werd bij kort daarop naar Brussel overgebracht, en daar van den trein stappende, met de handboeien aan en tusschen de gendar men in uniform, buiten de statie ge bracht, waar de zonderlinge groep in de Brabautstraat in rijtuig stapte, om naar het justiciepaleis te worden gevoerd. Ontelbaar zijn de aftruggelarijen, aan welke de edele aftruggelaar zich heeft plichtig gemaakt. Sinds 10 April bevond hij zich te Gent en vrijdag wilde hij vertrekken. Zijne koffers stonden gereed om naar de statie gebracht te worden, in den gang van het hotel. Eene depeche meldde zondag dat de policie, krachtens een mandaat, ook den Engelschman, Ponsonby, of Bijou, zooals de prins hem noemde, aangehouden heeft. Ziehier in welke omstandigheden, die aanhouding plaats had Er was hoegenaamd geene klacht tegen hem, en hij was vrijdag naar Brussel ge reisd. Zaterdag terugkomende vond hij den prins, zijnen meester, niet. Ponsonbij had zijn koffer in het hotel gelaten. Door den rechter De Bast ondervraagd bij middel van eenen taalman, vr^nt Bijou kent niets dan Eugelsch, werd hij opge sloten. Is hij nu plichtig Dit valt te onder zoeken. In alle geval schijnt hij zich van verschillige valsche namen bediend te hebben. Hiervoor zal hij te Gent voor de rechtbank verschijnen. Men heeft talrijke papieren in zijn be zit gevonden. Eene gazet schrijven, dat is toch een aangenaam stieltje Bevat het blad te veel politiek dan zegt men het is te droog. bloedig drama plaats gehad. Een fabri werker, Justin Vandenbulcke, wonei te Reckem, had ten gevolge van een ti de ouderlijke woning verlaten. Zondag morgend was hij half bcdr< t ken iu de herberg van August Declei te Reckem gekomen. Daar bevond t. een ander fabriekwerker van Risqm Tout, die ook bedronken was. De vader 7an Vandenbulcke, eenn van 43 jaar, kwam op zijne beurt h herberg, en deed zijnen zoon verwij over zijn slecht gedrag. De andere briekwerker stelde voor, den zoon denbulcke eene kastijding te geren, de vader stemde toe. Eene worstel ontstond tusschen de twee jongeling doch de baas zette de vechters buit Eensklaps riep de zoon Vandenbuli om hulp. De vader kwam buiten gesne doch de fabriekwerker van RisqunnsT bracht hem een mossteek toe boven rechterplaap. Het mes bleef iu de woi steken en de moordenaar nam de vlu over de grens- Het slachtoffer was ten gronde get len, overvloedig bloed verliezend, i löjarigc zoon Theophiel, die 't toot gezien had van op den dorpel zij woonst, snelde toe eu bracht met do ii van Justin den gekwetste naar huis. D trok hij het mes uit de wonde. Doktoor Dussollier werd geroep doch zijne zorgen waren vruchteloos. 1 ter Vandenbulcke is eeu uur later ot wen deken, van Turnhout zondag in de leden, zonder liet bewustzijn weergek h 1 gen to hebben. Hij laat eene weduwe tien kinderen na. kerk was, voelde Mad. De Lang die zich aan den ingang der kerk bevond, iemand in haren zak tasten. Zij vatte dadelijk den Het parket van Kortrijk is kerel bij den arm en onderzocht tevens j avond ter plaats geweest om een one of zij niets mistte. Inderdaad haar geld- zoek in te stellen. De moordenaar is heugel en sleutels waren uit haren zak t voorvluchtig. verdwenen. Zij verwittigde de policicagenten Jans- I HOLLAND sens en Peeters, welke in de onmiddel- j Werkstaking. Bij eene werkstakij lijke nabijheid stonden. Deze heilden den die te Haarlem onder de metsersgezel kerel mm en brachten hem naar den is uitgebroken, deed zich volgens I amigo. 1 Haarl. D. het volgende eeval voor I Geldbeugel en sleutels rond men terug op den grond, nabij de plaats waar het feit plaats had. Denkelijk heeft de kerel die voorwerpen ten gronde gesmeten,toen hij zag dat hij ontdekt werd. De kerel is zekere C., 21 jaar oud, van Turnhout. Diefstal te Turnhout. Zondag nacht is er in de Otterstraat ta Turnhout een stoutmoedige diefstal gepleegd. Onbekende dieven hebben hij den winkelier M. Janssens, de vensterluiken opengebroken, eene ruit uitgeslagen en vervolgens eene groote hoeveelheid stof, hemden, enz., ter weerde van circa 250 a 300 fr. gestolen. Het is dezen morgend eerst dat Jans sens, door eenen gobuur verwittigd, den diefstal bestatigde.' Er werd dadelijk eene klacht bij de policie ingediend. In het naburige Stein (Leuth) heeft verleden Dijnsdag eeu droevig ongeval plaatsgehad. Een jongeling van rond de 30 jaren, de genaamde Joan. Smakkers, ging met eene kar, bespannen met eenen jongen os, naar het veld. Toen hij voorbij den molen reed, verschrikte de os en ging op holde jongeling sprong van de kar af, maar viel zou ongelukkiglijk dat Lij onder het rad te recht kwam, dat hem dwars over de borst ging. Men raapte hem in hopeloozen toestand op de eerw. heer Kapelaan, aanstonds ontboden, dien de hem de laatste IIH. Sacramenten toe een uur daarna was hij een lijk. Terwijl dijnsdag te Neeroeteren eon huwelijk plaats had, waren 2 jongens van 15 a 16 jaren, de genaamden Servaes A. en J. J., op het gedacht gekomen naar oud gebruik pistoolschoten te lossen. Zij schoten gelukkig met los poeder zonder er een harde prop op te zetten, hetgeen het leven redde van J. J., wantziju mak ker A., die zich van een steen bediende om het schot te doen aangaan, trof J. in het volle gezicht, zoodat deze laatste voor hetoogenblik blind is en door een dokter verpleegd wordt. Iu den nacht van 26 tot 27 April zijn dieven binnengedrongen bij P. Ooto- ghem. koopman en winkelier te Wacken. Zij hebben eerst de schuiflade opengebro ken en den inhoud ervan ontvreemd. Ver volgens hebben zij nog eene kas door zocht en zich opnieuw met het geld ver genoegd dat zij orin gevonden hebben. Bij hunnen aftocht hebben de kwaad - doeners het vuur gesteken aan verschil lige voorwerpen uie zich in den winkel bevonden zoodanig dat men 's morgens sajette en allerhande stoffen verkoold ge vonden heeft. 's Morgens hebben de geburen de eerste het gevaar bemerkt en het nog vuinzende vuur uitgedoofd. Do policie van Luik heeft proces verhaal opgemaakt tegen deu socialisti- schen volksvertegenwoordiger Smeets, die meeting in de opene lucht wilde hou den. Een zwaar onweer, van hagel- en regenvlagen vergezeld, heeft te Luik overgroote schade iu hoven en velden aangericht. De bliksem is op verschillige plaatsen gevallen, doch zonder ongeluk ken te veroorzaken. Een hevige brand was ontstaan in het huis van eene winkelierster te Luik. Alles snelde toe om hulp te bieden, ten einde de schade zoo gering mogelijk te doen zijn. Reeds sloegen de vlammen op al de verdiepingen langs de vensters uit, toen men ontdekte dat eene oude vrouw nog in het brandend huis was. Met onge- hoorden moed en levensgevaar gelukte men erin, haar te redden. Een oogenblik later en de arme oude vrouw ware levend verbrand geweest. Zondag morgend heeft het gehucht van Risquons-Tout to Moeskroen een Haarl. D. het volgende geval voor Eene vrouw kwam Zaterdag tegen twee uren bij eenen timmermi baas alhier vragen, of haar man r ziju werk was gekomen, of dat hij metj werkstakers aan het wandelen was. laatste was het geval. Het vroui maakte rechtsomkeer en ging haren zoeken. Een paar uren later kwam ze met$ man, stevig bij den arm gehouden, deu baas vragen of hij weer aan het w mocht gaan. u Als hij wil kan hij v begiunen,» gaf de baas haar ten autwoi willen en meteen stiet ze ba man de werkplaats binnen en zegt eeu welsprekend gebaar Pas op hoor, dat ge zoo iets niet v uitzet; dou hcelen winter zonder w geloopen en gebrek geleden omdat geen was, en nu er werk is zoudt gc uitloopcn, pas op, hoor n en opgcv den verliet het vrouwtje de workpla don baas bedankende voor zijne goedbi In eenen brand te Blankenhi zijn de vier kinderen van den ar hei Akkerman omgekomen. De vrouw vau Akkerman was Blokzijl gegaan om hare inkoopen doen. Hare woning, die rondom in water ligt, had zij vooraf goed gesloi uit vrecze dat hare vier kindereu, die zoo lang achterliet, te water zouden raken en verdriuken. Aan den oudste van de vier zei zij. haar vertrek,wel en goed op de bróerl en zusterkens te passen. Nauwelijks ter was zij te Blokzijl, of er werd geboodschapt dat hare woning in bi stond. Onmiddelijk keerde de arme vi terug en ofschoon van alle zijden geboden werd, mocht het niet gelukken een der kinderen te redi Allen waren reeds in de vlammen oi komen. Hunne vreeselijk verminkte lijl werden uit de puinen opgedolven. 1 jongste kind was slechts zes maanl oud. FKAHKRIJK. Vreesélijke ramp te Bouzay. -1 slachtoffers. Te Bouzay. op 7 kilo» tors van Epinal is zaterdag om 5 1/2 j 's morgens een dijk doorgebroken J vrceselijke gevolgen na zich sleepte. I De doorgebroken dijk is die van grooteu vergaarbak van Bouzay, die 81 lioon kubieke meters inhoudsgrootte he Deze vergaarbak dient om het Cade VEst te voeden hij is gebouwd op e soort vau heuvel, die heel het land heerscht, ten einde in de verte door drukking des waters, de werking ter zekeren van de kanaalsluizen. Een dijk van 500 meters lengte, bouwd in 1879-84, versterkt in 1888) 1889, dijk bestaande uit een gemetself muur van twintig meters hoog en twiil meters dik aan de basis, scheen wel te« alle drukking des waters bestand. Om nog meer veiligheid te hebbl hadden de ingenieurs den muur (ty bouwen tot negen meters onder de k# waar hij op eene rots gesteund was. M dacht dus op eene volmaakte sterktef kunnen rekenen en het was in die voj waarden, dat men in 1890 den vergaarn gevnld had met zijne acht millioen k^ meters water. Van af 1890 tot zaterdag morgej rond vijf ure, had men geene inzak! of scheuring van deu muur bemerkt. Zaterdag morgend echter, rond 5 is de dijk eensklaps ingestort, en uit reusachtige opening stortte die kolor' watermassa naar beneden, alles op hi weg verwoestende. Eene vreeselijke paniek ontstond in den omtrek, waar de menschen sliepen. Weldra hoorde men langs

De Denderbode | 1895 | | pagina 2