Zondag 3 Mei 1893. 3 centiemen per nummer. J9s,e Jaar 2978. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Lotsverbetering Samenwerking. DE LEVENDE DOODE De kristene demokratie aan 't werk. Landbouwleergang ten huize. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd, t- Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 4 Mei 181)5. Wie op onze dagen zoekt er niet naar dc stoffelijke verbetering van zijn levens lot De neeringdoende burgers zoowel als de ambachtslieden, de landbouwers zoo wel als de kooplieden, de fabriekwerker zoowel als de landbouwwerklieden, allen vragen hervormingen van aard om hun lot te verzachten of aangenamer te maken. Voor ons, katholieken, is er daar niets in gelegen dat wij moeten afkeuren; inte gendeel onze plichten leggen ons op de minderen man te helpen en bij te staan in alles wat rechtveerdig en billijk is. Wij, katholieken, moeten zoo O. H. Vader Leo XIII het ons in zijne Encykliek Rerttm Navorum voorschrijft door spoedige en afdoende maatregelen de n menschen der mindere klas ter hulpe komendaar de meesten onder hun in a eenen konmiervollen toestand en onver- diende ellende verkeeren. Ziedaar onze plichten, en wij zeggen meer, onze opperste plichten, omdat de socialisten van Chipka, zooveel als die van Vooruit van den heerschenden toe stand gebruik maken om overal in te dringen en door hunne gedurige aanhit singen den algemeenen opstand voor te bereiden. Vele katholieken, cn vooral in ons arrondissement Aalst, bekommeren er zich weinig meê en sluiten de oogen. Maar wij roepen hun toe Vrienden, g'hebt schoon de oogen te willen sluiten, het gevaar bestaat en het bestaat niet al leenlijk voor de nijverheidscentrums maar ook voor den buiten. De socialisten, zoowel de kristene als de goddelooze, treden overal op als de redders van 't miskende volk; zij beloven, welstand en lotsverbetering voor allen, in een woord, zij beloven gouden bergen. Alhoewel dat alwie zijne vijf zinnen bezit en redeneert, de overtuiging heeft dat die beloofde redmiddelen, in de toepassing onmogelijk te verwezenlijken zijn, zal hunne armzalige woordenkra merij voor gevolg hebben dat velen er zullen door verleid worden. De wereld wil immers bedrogen zijn. Mogen wij, katholieken, dat gedoo- gen Mogen wij de armen kruisen of ze machteloos laten hangenMogen wij werkeloos blijven terwijl de socialisten van alle kleur en deesem onverpoosd werken om in de steden en vooral in de dorpen hunne verderfelijke leerstelsels te verspreiden Werkeloos blijven, dat ware voor ons lafheid en verraderij, en wij de lafaards de verraders zouden als eerste slachtof fers onder de slagen der socialisten val len en 't ware maar verdiend... Aan ons dus te werken en onverpoosd te werken om 't socialistische gevaar te keer te gaan nu het nog tijd is. Elke ware katholiek moet het zijne bijbrengen. I. 't Hart is in orde, zegde de dokter. De longen zijn in orde. Geen enkel organische gebrek Filip Lefrank maak n niet ongerustVooreerst gaat ge niet dood, Ge hebt u overwerktdat is de heele zaak. Het eenige geneesmiddet is rust. Zoo zegde dc dokter in mijne kamer in den Londen- schcn Temple. Hij was ontboden een half uurkc mulat ik mijnen klerk had verschrikt, door flauw te vallen voor mijnen lessenaar. Om zoo kort mogelijk mjjzelven bij den lezer bekend te maken, deel ik hier meê, dat ik een jong advokaat beu, wien het goed gaat, eD dat ik geboortig ben van het eiland Jersey, waar mijn naam oorspronkelijk met een c gespeld werd Lefrancmaar sinds eene reeks van jaren door de k is verengelscht. Dat neemt niet weg, dat mijn geslacht zich niet wil vereenzelvigen met de Engelschen; en nog op den tegenwoordigen dag mijn vader zicb ergert, wanneer men zijnen zoon een lid noemt van de Engelsche balie. En 't is niet dat de middels ons ont breken om dat gevaar te bevechten. Heb ben wij dan geene sprekers Hebben wij dan geene drukpers Wii kunnen samenwerken wij kunnen verzekeren wij kunnen doen sparen, in andere woorden, door samenwerking, door onderlinge verzekering, door ge- spaarzaamheid kunnen wij aan onze def tige werklieden, aan onze brave landbou wers, aan ouze zoo eerlijke neeringdoende burgerij, datgene bezorgen wat hun lot verbeteren en verzachten zal. En men denke niet dat men die ver betering, die verzachting zonder arbeid zal verkrijgen. In een enkelen dag kan men het aanschijn der wereld immers niet eranderen. Be socialisten van Chipka zoowel als de Vooruiters prediken den haat, den klassenstrijd en laat ons den vrede, de verbroedering prediken. Nog een woord ten slotte. Velen aanschouwen de beloften der socialisten als ijdelen priet-praat waar- meê men geen redelijk schepsel Gods kan om den fuin leiden, maar men verlieze uit het oog niet dat door en door brave en deftige menschen zich al lichtelijk door schitterende beloften laten verleiden en dat in de eeuw die wij beleven, de kwak zalvers die 't schoonst kunnen liegen om hunne waren aan den man te brengen ook de beste en schoonste zaken maken. Wij moeten ouze streek niet verlaten om ons hiervan te overtuigen. Heeft er wel ooit ergens eenen kwakzalver bestaan die meer dwaze beloften deed als pater Daens en die ook meer lieden verleid en bedrogen heeft Voorwaar neenEn waarom Omdat de lichtgeloovigheid eene plaag is waar aan de volksmassa's lijden 1 Onze ÏVmeius Pilalus be weerde in de Volkskamer dat O. H. Je- stis, onze Goddelijke Zaligmaker, de zoon is van eenen timmerman. O. H. Jesusis de zoon Gods, zoo leert ons de H. Kerk nu in de nieuwe wereld van Chipka is dat zeker veranderd. Kent onze Poncius Pilatus dan ziinen catechismus niet meer, welke ons leert dat O. Il.Jesus geen natuurlijke of we reldlijke vader heeft gehad en dit name lijk door de 6° vraag der 7* les V. Is Jozef de vader van Christus geweest A. Hij is de natuurlijke vader niet geweest, maar alleen zijn voedstervader of bewaarder. Begrijpt gij, geëerde lezers, wat dom migheid onze i'oncius Pilatus, hij priester, daar uitkraamde En zulk eenen bespoltelijken zeeveraar hebben de liberalen en socialisten ge holpen door eenige verdwaalde katho lieken naar de Kamer gezonden om er een door en door katholiek arrondissese- mentte vertegenwoordigen Wat moeten velen dat zich heden beklagen Wij kennen dus eindelijk, de - ware - kristene demokratie. Wij hebben gister avond hare eerste openbare optroding bijgewoond op eene meeting waar de bij zonderste spreker was een priester van Jesus-Christusen die eindigde, die priester altijd tegenwoordig, door de verheerlij king van het roode vaandel en het revo- lutionnaire gezang der Carmagnole. 't Was een droevig schouwspel dat van dien redenaar voor een ander spreekge stoelte opgeleid, bedwelmd door de toe juichingen der socialisten en toelachend bij het hooren der kreten van Vivan paster Daensgepaard met die van Leve het roode vaandelLeve de wer kerspartij Wij hebben hem gezien, het woord van den Meester vergetend welke zegde Qui non est mecum, contra me est. (Wie niet met mij is, is tegen mij.) gedurende twee uren zoekende het wei nige van hem te doen vergeten dat hem nog van het socialism scheiden kan, om zich het meest mogelijk ter hoogte zijner toehoorders te stellen. Welke vreugd, voor die socialisten, een priester open baarlijk de koningen te hooren beleedigen, de overhedon bespot ten, de rijken versmaden, aangewezen door den zelfden toenaam van volksait- buiters, de meest toegewijde katholieken verloochenen die zijne geestvervoering verdenkt van demokratische lauwheid. De katholieken zijn pijnelijk geschokt door dat bctreurlijk schouwspel. Na de meeting van gister blijft er slechts aan M. Daens over den raad te aanhooren van M. Furnémont en zich naar Het Volkshuis te begeven. Daar zal hij op zijne plaats wezen. Tusscheu deze kristene demokratie en de socialistische demokratie bestaat er geen verschil meer. De verzuchtingen zijn de zelfde, en de middelen de zelfde ook. Er ontbreekt nog slechts om de ver eenzelviging te verwezenlijken dan open baarlijk, bij de kiezingen van November, het bondgenootschap te zien voltrekkeu door M.Furnémont voorgesteld en 't welk M. Daens niet heeft afgewezen, noch verstooten. Wij hebben nogthans de overtuiging dat, van heden tot dan, de kristene demo kratie van M. Daens zal geleefd hebben. Het schouwspel van gister zal eindigen met de oogen der katholieken te openen die voortijds nog eenigen twijfel kouden bobben. Een misloopene priester die door zijnen Bisschop op heeterdaad van leugentaal werd betrapt en eenige snot bekken vol van hoogmoed zullen er niet in slagen eene verscheuring der katho lieke partij te verwekken. Gaat, Mijnheeren de - ware kristene demokraten, gaat naar hel Volkshuis. Daar zijn uwe natuurlijke bondgenoten. Maar ontneemt aan uwe titels dat woord a kristene dat gij ontheiligt. Weest demokraten kort weg gelijk uwe vrienden deroodendie, met meer recht dan gij, beweren de ware demokraten te ver tegenwoordigen. Gij hebt gister getoond dat het, zelfs voor eenen priester, niet Rustriep ik den dokter na. Maar, beste vriend, weet ge wel, dat het nu voor mij de drukste tijd is Rust is voor mij eensluidend met ondergang. En werken, ging de dokter bedaard voort, is eensluidend met dood. Ik ontstelde hevig. Blijkbaar was dat geen jjdele bedreiging, maar volkomen ernst. 't Is, ging bij voort eenvoudig eene kwestie tijd. Al zijt ge jong en sterk, toch kunt ge niet veel langer straffeloos uwe hersens overspannen en zenuwen van streek brengen. Weet ge wat ge doet 1 Doe een zeereis. De zeelucht is probaat om u er weer boven op te helpen. Recepten schrijven wil ik niet, en daarmee uit, Met deze woorden verliet me mijn geneeskundige vriend. Maar ik was hardnekkig en ging dien eigen dag naar de gerechtszitting; Een der advokaten in de zaak, waarin ik betrekken was wendde zich tot mij om inlichtingen. Tot mijn groote ontsteltenis bemerkte ik, dat ik mijne gedachten niet meer meester was, dat feiten en cijfers een verwarden rondedans deden in mijnt hersens. Ik moest uit de zaal worden weggeleid, 's Anderendaags volgde ik den raad van mijn dokter, en scheepte me in op de stoomboot, die het eerst naar New-York voer. Dat ik Juist daarheen wilde koers zetten, had zijne reden. Een bloedverwant van mijne moeder was lang geleden uitgeweken naar de Vereenigde-Staten, cn had daar als heereboer goede zaken gedaan. Hij had me in algemeent bewoordingen uitgenoodigd om hem te komen opzoeken, als ik ooit den Oceaan overstak. De lange vacantie, waartoe het geneeskundig advies me had veroordeeld, kon, meende ik, bezwaarlijk aatgenamer worden doorgebracht, dan met een bezoek bij mijnen bloedverwant en eene wandeling in het overige van bet rsuzenrepubliek. Te N'ew-York aangekomen, hield ik me daar niet lang op, maar vertrok weldra per spoorweg naar Morwick Hoeve, het verblijf van M. Isaac Midowkroft, mijn aanstaanden gastheer. Vindt men in de Vereenigde-Staten dikwijls dt verhevensts natuurtooneelen, aan den anderen kant ontbreekt bet er evenmin aan landschappen, zóó tooning, zóó onbeduidend, als men ze ergens ter wereld kan aantroffen. Van deze laatste soort was de streek, waarin de hoeve van mijn bloedverwant gele gen was. Ik zag rond, toen ik uit den spoorwagen stapte bij de static Morwick, en ik zegde tot mijzelven Als genezing in mijn geval gelijk staat met verveling, kon ik geen betere plaats hebben uitgekozen. Zoo dacht ik toen maar later zag ik in, dat bet de woorden waren van iemand, wiens overijld oordeel zicb den tijd niet gunde om te bedenken wat al rassingen tijd en toeval niet voor bem konden hebben weggelegd. Ambrose, de oudste zoon van Midowkroft, wachlte met een wagentje op mijne aankomst aan de statie. In zijn uiterlijk was niets, dat mij een voorgevoel had kunnen geven van de vreemde en verschrikkelijke gebeurtenissen, die op mijne komst in de Morwick Hoeve zouden volgen. Een knap, gezond jonkman, mogelijk is die demokratie te doopeu.Men moet tegen haar si rijden ofwel door haar meêgesleept worden. Het bovenstaande artikel is de vrije vertaling van een schrijven door Lc Courrier de Bruxellcs meegedeeld, om de houding en handelwijze te laken van priester Daens op de meeting maandag lest, ter zaal V Union Fabriekstraat te Brussel, door de ware demokraten gehouden. Die meeting werd in over groote meer derheid door socialisten bijgewoond. Er werd daar gevloekt, gelasterd, belee- digd, bespot en versmaad net als of al de duivels der hel waren losgelaten en dit alles geheurde in de onafgebrokene tegen woordigheid van onzen merteleer. Is het nu 't geval niet van nogmaals met droefheid te moeten bestatigen, dat het priesterkleed in die onbetame lijke en woelige vergadering in gevaar werd gebracht Q Q Zou Pie nu al de rraagskeus wel f overwogen hebben Zou hij toch eindelijk tot in keer komen Allous, man, moed breek den hoog moed en de wraakzuchtwij hebben toch maar eene ziel, en die hier lacht en spot zal in der eeuwigheid beschaamd staan en lijden I COMICE HERZELE. Vierde les. De potasch is eene meststof die bij- zonderlijk werkt ^3, -=—•■*r-«,^A°p dc kloekte en "strafte der plan ters, om ze goed bestand te maken tegen het legeren. Met aan den grond potasch toe te dienen maakt men hem vochtiger en die meststof draagt veel bij om de planten gemakkelijker het fosfoorzuur op te nemen. Men kan die vette op ver- schillige manieren toedienen a) onder deu vorm vau boutasch b) onder vorm van kloorpotasch c) onder den vorm van zwavelzure potasch d) onder vorm vau koolzure potasch e) vau kainiet enz. Volgens verscheideue jaren proefne mingen blijkt dat wij in onzen grond de nettowinst niet kunnen verhoogen met het bijvoegen van potasch. Een bewijs dus dat onze grond nog al redelijk moet voorzien zijn van potasch. Het is bijzonderlijk op de klavers waar men de potaschvette met voordeel kan gebruiken. Dus als men de klavers wil bemesten zorge men ze vroeg in bet voor jaar te strooien b. v. met kainiet nog liever inploegen met het zaaien van de haver. Als men 100 kilo kainiet toedient geve men aan die vrucht 12 a 13 kilo potasch, dit kost gemeenlijk 5 a 5,50 fr. de honderd kilos. Het is niet best die meststof te strooien als do vruchten be- zooals er bij (luizende zijn, stak me dc hand toe en zegde Ah mijnheer Lefrank Hoe maakt gij 't ik ben blij, dat ik u zie. Spring maar in mijn wangentje. De knecht zal voor uw valies zorgen. Met dezelfde soort van beleefdheid ontwoordde ik Dank u. Hoe gaat het bij u aan huis t Kortom, we reden naar de hoeve. Aanvankelijk liep ons gesprek over landbouw en veeteelt. Ik moest bekennen, dat ik daarin een vreemdeling was. brose zocht naar geschikter stof, maar vond die niet. Toen wierp ik een hal op. en vroeg, of ik een geschik- ten tijd had gekozen voor mijn bozoek. Aanstonds helderde zich het domme, brniuroode gezicht van den jonkman op. Ik had den nagel op den kop geslagen. O riep hij, gij hadt onmogelijk een beter tjji kunnen kiezen. Nog nooit is liet bij ons zoo vrooiijk geweest als nu. Hebt ge misschien bezoekers in huis Dat cingelijk niet, maar een nieuw lid van de familie is bij ons komcD inwonen. Een nieuw lid van de familie Mag ik vragen wie dat is Ambrose dacht na, eer hij antwoordde. H(j raakte zijn paard aan met de zweep, zag me aan met scbelm- sche schroomvalligheid, en viel toen met de deur in in 't huis 'l Is het schoonste meisje, mijnheer, dat ge denken kunt. Zoo, zoo Eene vriendin van uwe zuster misschien dauwd of beregend zijn. Kainiet moet ook bijzonderlijk aangeprezen worden voor zure weiden. Die vette toegediend onder vorm van kloorpotasch dient ook zeer wel voor klavers even of de kainiet maar werkt spoediger. Die meststof houdt 50 potasch in en kost een a twee-en- twintig frank de 100 k". Het is aireed» bewezen dat de kloorpotasch met nadeel werkt op de smaak van de aardappels, toegediend met het planten. Men zorge dus den kloorpotasch te gebruiken voor aardappels op de vorige vrucht. Het gebruik van gemengde vetten brengt verscheidene nadeelen mede I. Het mengelen moet natuurlijk betaald worden en kost gewoonlijk duur. Do fabricant moet meer zakken gebruiken en er worden altijd stoffen bijgevoegd zooals plaaster die weinig of niets baten voor de vruchten en toch moet de prijs en het vervoer betaald worden. Iedereen weet dat de fabricant, indien er geene conditiën bestaan, min of meer vrijheid heeft om van ieder voedende be»tanddeel een half min te geven dan het gewaar borgd gehalte. Als men nu een zak koopt waar vier verschillende voedende be- standdcelen in zijn zooals nitrissche stik stof, amoniakale stikstof, phosphoorzuur en potasch, kan men op die vier ver schillende bestanddeelon 1 1/2 tot 2 kos minder hebben. En dit alles wordt aan gevuld tot 100 kilos met niets waarde stoffen voor de planten. Door hoofdstoffen te koopen kan men nooit zooveel afper sing tegenkomen. Veronderstellen wij dat men 100 kilo nitraat koopt waarin men 15 kilo zuivere stikstof heeft op die 15 kilo mag het ook maar een half schillen even als op 2 of 3 kilos stikstof welke men in de gemengde vetten tegenkomt. Het zelve geldt voor de andere stoffen. Daarbij nog iu vorige lessen hebben wij gezien dat het fosfoorzuur moet vroeg ge strooid worden en zoo goed mogelijk in den grond gewerkt. De nitraat moet ge bruikt worden op gepasten tijd en zoo ondiep mogelijk ingewerkt worden. Met gemengde vetten kan men de doenwijze niet volgen. Het is dus profijtigst hoofd stoffen aan te koopen, goed in acht ne mende alvorens die vetten te gebruiken, ze eerst goed fijn te maken om het ver doelen en het opnemen te vergemakke lijken. Men moet ook trachten to kennen of men een stuk land op geen twee ver- schillige manieren moet bemesten. Bijvoorbeeld Op een stuk land met eeno helling op het hoogste al een weinig meer stikstof en iu het laagste een weinig min stikstof en een weinig meer fosfoor zuur. Wat de landbouwer nooit uit het oog mag verliezon dat is dat hij nooit mag staalslakken of asschen mengen in vette welke ammoniak bevat. Deze laatste zou vervliegen in do lucht en er zou een groot verlies in die vette ontstaan. A. VAN DEKEN. DAAK aan onze katholieke volks vertegenwoordigers, is het krediet be stemd om schadeloosstelling te verleenen voor 't vee afgemaakt uit hoofde van ziekte van 500 duizend franks tot een millioen vermeerderd. Dat noemt men zijne beloften houden. Ik verlang alleen deu vrede, zegde onze Uilenspiegel, zon dag 11. Maar als ge den vrede waarlijk wilt, waarom blijft gij dan voortgaan met de katholieke partij te verscheuren Waarom treedt gij overal waar twiststo- kers te vinden zijn, als hunnen predikant op?... Waarom drijft gij hetweêr zoo verre van het priesterkleed in danszalen, in onbetamelijke en gevaarlijke vergade ringen iu gevaar te brengen O hoog moed I O wraakzucht Er staat geschreven Die van den priester eet sterft ervan. Deze bedreiging werd zondag 11. door deu hei ligen man vau Chipka herinnerd. Maar zeg eens, heiligo man, bijna wekelijks zien wij u eten vau eenen E. H. Bestier der, van eenen E; H. Pastoor en van ver- schillige EE. HH. Onderpastoors en het zijn ook priesters, zijt gij dan niet be vreesd er van te sterven want ge eet er soms toch zoo gulzig van Of is soms het vleesch der priesters waarvan gij zoo gulzig eet niet vorgiftig, terwijl dat van den priester dien gij bedoelt van eene ge vaarlijke soort zou wezen Leg ons dat eens uit, o heilige man van Chipka I De Geschiedenis van den strijd iu Aalst gaat verschijnen, kondigt Mirrccus aan, en men zai er in zien hoe alles geleid werd door een Boven- natuurlijke Hand, die ons op den weg n heeft geplaatst en onze krankheid ge- steund. Wij zullen die geschiedenis verwach ten, maar, 3Iirrceus die helsche ca- naillenstreek van 't wijf niet verge- ton, hoor je, dat men heeft willen uitkoo- pen voor duizend frank om onzen mer teleer te bekooren... Niet vergeten, hoor je. Ge spreekt van bovennatuurlijke hand. Ehwel volgens ons moet het den duivol in persoon zijn die deze helsche canaillcn- streok heeft ingeblazen. Niet vergeten, hoor je 1 WIE is er te Aalst, op Chipka, voor 't evenredig stelsel Die aan 't hoofd willen komen zonder verstand en talent on die op die wijze zoeken te geraken daar waar zij begcercn aan te landen om hunno geldzucht en hunnen hoogmoed te verzadigen tot groot nadeel van 't alge meen welzijn. Eene vriendin Wel neen 't Is ons nichtje, Naomi Colebrook. Er school me iets van te binnen, dat een jongere zuster van Isaac Midowcroft lang geleden getrouwd meteen Amerikaansch koopman, *n voor jaren was overleden, een eenig kind achterlatende. Nu hoorde ik van Ambrose, dat de vader inagelijk gestorven was. Op mjn sterfbed had hij de opvoeding van zijne hulpelooze dochter opgedragen aan de meelijdende zorg van de bloedverwanten zijnen vrouw le Morwick. Ja ging Ambrose voort,'t was met Naomi's vader twaalf ambachten en dertien ongelukken. Dij zijne dood, mijnheer, liet bij op zijne best genoeg na om bem te bevragen. Voordat zijne dochter bjj ons was, zat mijn oude beer er nog al ineê in, hoe dat gaan zou met dat Amcrikaansche nichtje. Ge weel, we zijn Engeljchen, e» al wonen we in de Vereenigde- Staten, houden wc ons in alles aan onze engelsche zeden en leefwijs. Ik kan u verzekeren, dat we in 't algemeen eenen hekel hebben aan amerikaansche vrouwen. Maar toen Naomi zich vertoond bad, mijn heer, waren wij dadalijk allemaal |om 't hardst met haar ingenomen. Dat is eerst een meisje Wilt ge wei gelooven dat ze onmiddellijk hij ons thuis was, en zich nuttig maakte in de boerderij, voordat er eene week was verloopen Ze is nu nog geen twee maanden bij ons, en toch begrijpen we niet, hoe we 't vroeger ooit deden zonder haar. Nu Ambrose eenmaal aan T praten was over Naomi Colebrook, wist hij van geen uitscheiden. Er was niet veel doorzicht voor noodig om te bemerken, dat ze Wie durft er ons bekij ken Telkenmale dat er iemand de twee helden van Chipka bekijkt, val len zij in eene soort van razende woede. Zoo werd onze Pio woensdag eens beke ken door eenige leerlingen van zeker on derwijsgesticht. Groote kolére weer al eens!... Zouden de helden van Chipka dan denken, dat zij 't beziens niet woerd zijn Wie durft er ons bekijken diepen indruk op hem had gemaakt, 't was of zijn geestdrift aanstekelijk was althans voelde ik eene toenemende belangstelling in Naomi, en was recht benieuwd om haar te zien, toen ws, bij het vallen van den avond, voor het hek van Morwick Hoeve stilhielden. II. Zoodra ik in het bnis was aangekomen, werd ik voorgesteld aan den ouden heer Midowcroft. Hij zat in zijn leuningstoel, waaraan hij door rhumatisa voer goed gekluisterd was. Hij ontving me vriendelijk, maar op eene manier, die van afmatting scheen te getuigen. Zijne eenige ongetrouwde dochter (bij was sedert lang weduwenaar) was bezig hem te verplegen. 't Was eene vrouw vau middelbaren leeftijd, met een zwaarmoedig voorkomeu, zonder eenige aantrek kelijkheid, een van die menschen, die de ver plichting om te leven niet zonder protest schijnen te hebben aanveerd, ale een last, dien ze nimmer zouden hebben op zich geuomen, hed men ze maar eerst geraadpleegd. Mijn onderhoud met vader en dochter was kort en stijf, waarop ik naar beven werd geleid, om mijn valies uit te pakken in de voor mij besllemde kamer. Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1895 | | pagina 1