hoe m m lis zijn. Weldadigheid. Pol on Slant. NACHTEGAALSLIED. ZONDAGRÜST.™»! Allerhande nieuws. Pol is ingesluimerd in den hoek achter de stoof, als Stant de deur opentrekt en binnen stapt. Stant. Ha, Pol, gii vangt nen uil in den hoek Pol. Ja, Stant, zoo als alle dagen na *t eten, als de ,-^dagen zoo lang geworden zijn. Stant. 't Is redelijk, man, en wel verdiend want 'k geloof dat de noenrust dezen tijd van 't jaar aan de buitenmeu schen deugd doet. Pol. Zijt er zeker van, Stantals ge van 's morgens ten half vijf in den gang zijt en travakt tot 's noenens, dat ge dan toch een beetje rust kunt verdra gen. Stant. Hoe is 't nu op 't veld, Pol V Is 't werk ver gezet Pol. Jaat. Stant de patotterkes zitten er in, en van dezen morgend heb ben wij reeds gewerkt aan 't betteraven- land, en morgen, als 't God belieft, is ze geplant. Stant. En dan is 't vakantie, zeker Pol tot aan den hooitijd Pol. Ach, Stant, vakantie, dat ken nen wij niet, bijzonderlijk toch met zomer tijd. Stant. En wat valt er nu nog te doen, Pol Pol. Hewcl, Stant, van alles; nu op 't hof zelf, om alles naar te zien, alhier en aldaar een haudjen too te steken, de batimentcn in order te zetten die van deze winter schrikkelijk geleden hebben door 't slecht weêr 011 den wind en dan op 't veld, de vruchten naarzien, alhier en aldaar al een wat lappen met beer of chiraiek, 't kruid uittrekken of wieën, en daarentusschen, Stant, geraken wij aan den hooitijd. Stant. 'k Heb 't verstaan, Pol alzoo heeft nen boer altijd ziju werk maar, Pol, wat slaan do klavers toch schoon van de jaar, en hoe zijn ze toch opgeschoten sedert acht dagen I Pol. Ja, Stant, dat is een plezier 'k geloof dat er 't beesteneten nog eens zal zijn God gaaf dat 't wel ging met den oogst en de zomervruchten 1 Stant. God gaaf't, Pol maar hoe is 't nu met de beesten Ziju ze nog altijd duur Pol. De poerden zijn schrikkelijk duur, Stant de vette verkena zijn gheel goed koop, zij staan maai' aan 80 centie men de koeibeesteu waren nen moment afgeslagen met de frontiëren van Holland open te zijn, maar zij zijn nu weerom toe van den verleden zaterdag, en alzoo, peis ik, zullen de beesten wederom hunnen prijs gaan Stant. Is 't waar, Pol, had de mer- teleer dat aan de minister de Bruvn ge vraagd om de frontiëren van Holland open te doeu Pol. Ja jaai, Stanthij had hij dat gevraagd maar als hij dat gewaar wierd dat de boeren op zijn kazak gingen val len, heeft hij zijn woord ingetrokken. Stant. En is dat waar, Pol Pol. Zeker waar, Stant't is mi nister do Bruyn zelf die 't in de Kamers gezeid heeft't is wel waar dat de mer- teleer dat loochent en dat de gazetten van den merteleer dat ook loochenen, maar wat en loochenen die mannen niet Ha ja, gisteren noen vertelde kozzen Tist mij dat hij wel publiek in de Kamers dierf loochenen van gezeid 't hebben dat er maar twee boeren meè hun melk naar de melkerij van S' Antonius te Borsbeke gingen, en kozzen Tist en iedereen heeft dat klaar in d' annalen of de schriften van do Kamers gelezen Stant. Maar maar, Pol, hoe is dat toch Gods mogelijk Heeft die merteleer dan toch geen eergevoelen niet meer, om toch alzoo te durven liegen Pol. Maar, Stant, van waar komt ge nu toch Weet ge nu nog niet genoeg dat alles bij die fameuze redders van do samenleving en van de hoeren, niets an ders is dan leugens en bedrog Gij moest kozzen Tist. daar eens hooren van vertel len. Zie, 'k en zal er maar een staalken van aanhalen die mannen durven gedu rig roepen en schrijven tegen de socialis ten, tegen die brandstichters en moordo- neers, en 't is van nen anderen kant zoo klaar bewezen als dat twee en twee vier is, dat ze er onderduims geheel en gansch 't akkoord meê ziju om de katholieke partij en 't katholiek gouvernement in tien grond te booren en zij in hun plaats den Baas te spelen in geheel 't land Stant. 'tls afgrijselijk, Pol Pol. Of't afgrijselijk is, Stantmaar 't zal nog wel duizend maal afgrijselijker zijn, is 't dat 't volk zijn oogen niet open en doet, en zich laat aftrekken van zijn priesters en van de katholieke partij, en die volksvrienden naar den duivel niet en jaagt 1 Stant. 't Is ook mijn gedacht, Pol maar a propos, Pol, van de melkerij van S' Antonius peis ik wederom op dat schandalig wijf, dat den merteleer alzoo heeft durven bekoren zou dat slangevol nog niet gevonden zijn, Pol Pol. Neen !t, Stanten ik geloof dat ze ze in 'tjaar een nog bij de kraag niet zullen hebben gisteren zeggen ze, is hier op steenweg nog een brigade gen- darms gepasseerd met zeven chainpet tors, allen met den blooten safel maar 't is allemaal boter aan de galg 1 Stant. Den toer is toch gespeeld, he Pol Pol. Jaai, Stant maar tot huu eeuwige schande En al wierd ik duizend jaar oud, dat zal ik nooit vergeten, en ik hoop dat iedereen dat zal onthouden l Stant. Maar, Pol, wat is er daar te Burst'te doen Wie wierd er daar vóór den noen begraven? Zooveel volk en zooveel pasters, dat heb ik nog van mijn leven niet gezien I Pol. Ha, Stant, 't is waar, 't was daar de begrafenis van den Kanunnik Ost, en dat er daar veel volk bij was, dat en verwondert mij niet, Stantwant dat was ne man 1 Stant. Vertelt daar ne keer wat van, Pol. Pol. Hewel, Stant, 'k zal er u van zeggen 't geen ik weet de mensch was 89 jaar als bij stierf meer dan vijftig jaar heeft hij professor geweest in 't se minarie van Gent, en overal, te Gent, te Burst en 't land 'door heeft die mensch goed gedaan meè hoopeu 1 Stant. Wat heeft hij alzoo bijzon derlijk te Gent verricht, Pol Pol. Dat kan ik u niet allemaal zeggen, Stantmaar 't bijzonderste is, dat hij daar met honderde en honderde jonge priesters onderwezen en gevormd heeft, dat hij daar verscheidene Bisschop pen van bij geholpen heeft om hun bis dom te bestieren, dat hij daar verschei dene kloosters heeft helpen stichten en doen bloeien dat hij daar veel goed gedaan heeft aan de beggijnhoveu, dat hij daar jaren en jaren lang de katholijke partij heeft ondersteund door raad eu daad, enz. enz., te lang om te melden want dat was nen mensch dio hem alle goeie zaken aantrok en die alles wist goed te brengen. Stant. Ha ha, Poldat is de moeite weerd nu en verwondert het mij niet van daar zooveel volk gezien 't hebbeu, en zooveel pasters en wat heeft die groote man alzoo al gedaan te Burst, Pol Pol. Hewel, Stant, daar heeft hij veel en schrikkelijk veel goed gedaan ge moet weten, hij is tot Burst gewonneu en geboren, en Burst heeft hem altijd nauw aau 't hert gelegen, en Stant. Dat is natuurlijk, Pol Pol. En al wat hij kunnen doen heeft voor 't welzijn van de Burstenaren, heeft de man verwezeulijkt Burst is aau hem verschuldigd zijn schoone kerk en zijn bloeiend en weldoende klooster daarenboven was hij en zijn familie de voorzienigheid van den arme van Burst want Ostens hof was de toevlucht van iedereen I Stant. 't Is admirabel, Pol, 't is glorieus, 't is een eere voor Burst van zulken man geteld te hebben onder ziju inboorlingen Mocbte de waarde en goede man bij den Heere rusten voor al 't goed dat hij gesticht heeft Pol. Datwensch ik ook, Stant. en daar lees ik voor maar er komt mij een reflexio te binnen die mij in den geest kwam over twee dagen, als ik hoordo zeggen dat don braven kanunnik overle den was. Stant. En wat was dat, Pol Pol. Dat was, Stant, dat hier al die broeiItje en al dat beslag niet en zou veroorzaakt geweest zijn door die afschu welijke volksfoppers, had M. de Kanun nik nog tien of wintig jaar jonger ge weest want hij zou die revolutionnairs op hun plaats gezet hebben en als dio brave man tot 'tvolk sprak, 'twas al of onzen lieven Heer zelf gesproken had maar nu hebben die leugenaars begonnen met ons priesters hatelijk te maken en zoo hebben zij hun spel gespeeld 1 Stant. 't Is waar, Pol, en ongeluk kiglijk waar; maar laat ons hopen dat de heilige man nu van uit den Hemel zal doen hetgeen hij zou gedaan hebbeu iu vroegere jaren eu dat hij van onzen lieven Heer zal bekomen den ondergang der ruziestokers en scheurmakers, eu de rust, de vrede en den voorspoed vau ous volk Pol. Ja, Stant, dat hoop ik ook eu laat ons er wel voor bidden, nu bij züDderlijk met de meimand, door de voor spraak van Onze Lieve Vrouw. Stant. Zoo gezeid, zoo gedaan, Pol en tot de naaste week Pol. Ja, Stant, wel 't huis en den vriendelijker» en hertelijken goeiën dag. Statig drijft de nachtgodinne Aan 't azurenspansel voort, Troont iu luister prachtvorstinne Zij die 's meuschcns ziel bekoort. Ziet nature droomend zwijgen Door haar glansen opgesmukt, Bergen, bosschen, velden, twijgen, Alles stil, en weggerukt. Doch welk hemelzoete tonen Stijgen daar uit heester struik V Is t misschien der englenwoneu Dat inen hoort tot psalmeupuik O neen 't zijn de zangakkoordeu Nooit vergeten toougestreel, Van de koning aller oorden In het levendst boschgekweel. Biedt gij aan het bevend rietje Uwe galmen nachtegaal Richt gij aan het kabblend vlietje Die verrukkend vreugdetaai? Kweelt gij voor het tenger loover Dat uw kroost beschutten zal Laat maar klinken zieleroovcr Laat maar klinken 't zoet geschal. Wellicht fluit gij voor de bloemen IIïin bedwelmden balsemgeur Of de boomen mogen roemen Op uw kunstnaars vorekeur, Of gij denkt aan 't stergewemel Dat :1e maneschijf omzet Aan den wolkeuloozen hemel Op uw tokkliugdan gelet. Doch wis stuurt gij uwe klankeu Aau deu Allerhoogeu vast, Iu natuurs naam wilt gij dankeu Door de weldaau overlast. Sluit daar ook bij onze beden, Mengt ze bij uw melodij, Mocht gij smelten steeds, lijk lieden Klanken, danken, poezij. Als de buitenlieden j onzen Uilenspiegel niet Sda.uk baar zijn dan begrij pen wij er niets meer 'j van. Immers 1° Hij begon mei de buitenlieden uit te schelden voor boter- vervalschers. Wekelijks komen teMoorsel en te Burst 5 a 6000 kilogr. margarine toe om de boter te vervalschen, riep hij in volle Kamer uit 2° In zake der vermeerdering van de vergelding der milicianen van 10 tot 30 franks, verklaarde hij dat 10 franks t r maand al meer dan geno-jg is, want dat geen enkel jongeling die moet soldaat worden, thuis 10 franks verdienen kan 3° Aan de beer Minister ging hij vragen dat men de HoUandsche grenzen zou openen om hel vreemd vee binnen te laten. De Minister voldeed aan zijn ver zoek de HoUandsche grenzen werden geopend en talrijke kudden vet en mager vee werden in België gevoerd, tol groote schade der landbouwers, want adelijk sloegen de vetbeesten merkelijk af... Men weze gerust, onze buitenlieden zullen Uilenspiegel wel dankbaar zijn Do petrol It weetic. Een blad zegt dat de opslag van deu petrol voor het oogenblik schijnt tegen gehou den te zijn, en zelfs is er sedert eeuige dagen eene merkelijke prijsvermindering te bemerken. De slag der Standard Oil Compagny is mislukt, of moet ten minste uitgesteld worden. Men zou nogtans on gelijk hebben al te gerust te slapen, eu te denken dat de speculatie, zoo hevig begonnen en zoo schielijk stil gevallen, niet meer te vreezen is. Het syndikaat is tc machtig, en er is voor hem veel geld bij te winnen, omdat wij ons niet zouden moeten verwachten aan herbeginnen der spekulatie bij de eerste gunstige gelegen heid. Dezen keer heeft de krisis slechts cene maand geduurd nog min zelfs en de spekulauten kc*bben ongeieer 70 miljoen dollars (350 miljoen frank) ge wonnen. Hadde zij nog een beetje voort geduurd, het was bij miljarden dat er geld te verdienen was Gelijk men ziet, is het lokaas zoo groot datzelfs min stoute handelaars er wel iets zouden om wagen. Vroeg of laat zullen de petrolmaunen dus herbeginnen, en zullen er maatregels moeten genomen worden om hunne po gingen wederom te keer te gaan. Welke zijn die noodige maatregels? Om op die vraag volledig te antwoorden zal het goed zijn do redens te onderzoeken waarom de opslag dezen keer niet is kunnen doorge dreven worden. De opslag is ingevoerd met het begin nen van den zomer, als het verbruik van zelf vermindert. De vraag naar petrol is uit die reden veel afgenomen. Ware de slag gewaagd met het ingaan van. den winter, als de lange avonden den petrol totaal onmisbaar maken, dat ware eene groote troef geweest in de kaarten van het syndikaat. Ook mogen wij gerust voorzien dat het in het toekomende alzoo zal gebeuren. Het ware niet veol te ver wonderen, beleefden wij rond October een nieuwen tijd van groote petrolspeku- latie, die dan met veel meer kans van welgelukken zou gevoerd worden. De opslag van den petrol beeft nog voor gevolg gehad dat een zeker getal bronnen die ten gevolge van den vroego- ren lagen prijs, niet met winst konden geëxploiteerd worden, herbegonnen heb ben petrol te leveren, en dit nu met winst konden doen. Zelfs zijn er dozijnen nieuwe putteu geboord, en door die om standigheden is de petrolvoortbreugst in eens veel vermeerderd. Daar die putten niet iu handen van het syndikaat waren, hebben zij de konkurrentie beginnen doen tegen de petrol der Standard Oil Com pany en alzoo bijgedragen om deu prijs te doen afslaan. Wij mogeu ous echter verzekerd achten dat als het syndikaat zijnen stag zal her beginnen, zijne maatregels ouder dit op zicht beter zullen genomen zijn. Het is rijk genoeg om de brounen op te koopen eu aldus de konkurrencie onmogelijk te maken. Het raonopool zal veel uitgebrei der ziju en de hooge prijzen langer kun nen behouden worden, tot groot nadeel der verbruikers. Een gouvernement heeft goed zijnen plicht begrepen dat is Rusland. Het groot gevaar voor het publiek bestoud in de mogelijke overeenkomst tusschen Rockmeyer (Amerika) enNobel(Rusland). Hadden de twee reuzen elkander ver staan, dan was het kwaad niet meer te verhelpen en waren wij voor goed, aan het petrolsyndikaat overgelen!'t Rus sisch gouvernement heelt dit gevaar gezien en aan Nobel verboden meê te werken aan bet tot stand brengen van het monopool. En daar Rusland niet ge woon is zijne bevelen te laten bespotten, moest Nobel zwichten en als konkurrent buiten en tegen het syndikaat blijven. Maar, zal men zeggen, dat zijn korte en geweldige middelen, die maar iu eene alleenheerschappij als Rusland mogelijk zijn. Toch niet Hetgouvernemet van Bern, het bijzon- dorste der zwitsersche kantons, heelt nog krachtdadiger gehandeld. Hot bevondt zich in deuzelfden toestand als België, het is te zeggen dat het de petroolvoort- brengers, die buiten zijne grenzen wonen, niet persoonlijk treffen kon. Maar het heeft hen iu hunne belangen getroffen, met te Terbieden de petrol van de Stan dard OU Compagny te verkoopen. Het syndikaat is tegen die beslissing in beroep gegaan bij den Bondsraad, waar het ge schil voor het oogenblik nog hangend is. België ook moet zich tegen oinkoope- rijen gelijk deze van den petrol wapenen. Sa lus reipubliccc suprema lex. Het alge meen belang gaat boven de zeer betwist bare prenciepen der vrijheid van den handel. Art. 311 van het strafwetboek moet uitgebreid worden, toepasselijk gemaakt op syndikalen gesticht om de prijzen der waren to doen opstaan. Tot straf moet de verbeurdverklaringen der opgekochte en ingevoerde koopwaren tot stand gebracht worden. Daar ligt het middel het eenige - dat ons voor goed uit de klauwen dier machtige syndikaten en spokulanten red den zal. IIKR/ KI.E. Onze mer teleer beweert altijd dat hij de geko zene niet is der liberalen on socialisten. Te Herzele overleed onlangs, zeer god vruchtig, 't is waar, een der hevigste voorstaande- der Daensisterij, iemand die zijne becneu afliep on daarbij duizen den franks verteerde om de kieziug van «Ion mertelo-T te verzoke-en. Klokke Roeland en 't Land van Aelst liet hij gratis voor zijne rekening uitdeden. En wat was dn- overledene in zijn le-i-n Wel een socialist, een leerling d i uni versiteit- Reel us en dit hebbeu do socia listen vau Brussel, iu huuue lijkrede, luid op verklaard. Liberalen en socia listen hebben als een man voor den mer teleer gewerkt ou gestemd. Ziedaar de waarheid. Arliiedaponaioenen. De commissi o der Kamer, samengesteld om te beraadslagen over de arbeids pen sioenen, is woendag voormiddag, ten 10 ure, vergaderd. Waren tegenwoordig de heeren t'Kiut de Roodenbeke, Mousset, Denis, Wittinck, Smeots, Alfred en Leon Defuisscaux, Helleputte, d'Hendecourt, Lauters, Tuck, Liebaert, Do Malander, De Guchtenaere eu Colfs Men heeft als volgt de orde der bespre king geregeld 1) De kwestie van de verplichting. 2) Zon hot lidmaatschap in eene pen sioenkas opgelegd worden aan de mannen en aan de vrouwen en op welken ouder dom, of zou het enkel vereischt worden op zekeren ouderdom eu in geval van gebrekkolijkbeid 3) Wie zal moeten tusschen komen De Staat, do patroon, de werkman, het weldadigheidsbureel 4) Zal er maar ééne kas bestaan voor al de werklieden (stelsel De Malander) Ofwel zullen er bijzondere kassen zijn volgens de nijverheden en volgens do streken (stelsel De Guchtenaere) V 5) Het opzoeken van do geldmiddelen om aau de noodwendigheden van de pensioenkas te voldoen. De volgent Ie zitting is gesteld op veer tien dagen. Gelijk men ziet, de socialistische leden van de kommissie hebben zich geweer- digd aan do vergadering deel te nemen, alhoewel het den le mei is. Dat is braaf van hunnentwege. De katholieken te Thuin hebben besloten den strijd aan te gaan voor de Kamerkiezing van 12 mei. Hun kandidaat is M. Bailly, nijveraar te Morlanwelz. Een der mannen van Chipkn, zegde onlangs 't Is waar, de oft bewaarders of katho lieken hebben besloten dat er aan de ambachters en werklieden een recht- veerdige vei tegenwoordiging in onzen stedelijken Gemeenteraad zal erkend worden. Maar, ging die Chipka-man voort, wie zullen die ambachters, die werklieden zijn?..: Slaven der rijken die zich voor eenige pinten bier zullen la- tem omkoopen! De kandidaten der ambachters eD werklieden zijn nog niet gekend, ja, nie mand weet ii et wie ze ziju zullen, waDt ze zullen door eencn vrijen poll aange wezen woid'-n en reeds worden zij op Ohipka uitgischolen voor slaven, voor lieden die b.-kwaam zijn hunne ziel te verkoopen voor eenige pinten bier 1 O kristeno volkspartij Wat telt gij vcachtelyke rakkers in uwe rangen Past op mannen Jr^L onze eerlijke en deftige am- bachters od werklieden zullen het zich gt-dmken Ja, pas :'PhSj op voor den bessem? Q~r» Beschermt de vogels Een der grootste aangenaamheden van hut buitenleven is heden in ons land sterk aan 't verminderen, namelijk do zingende vogels, waaronder voornamelijk do nachtegaal. Dit komt voort uit dc vernieling door de jongens aan de nesten, aan de eitjes en aan de jonge vogels toe gebracht. Nogmaals herinneren wij aan de ouders, aan do overheden, aan al de vrienden der vogels eu bijzonder aan de onderwijzers, de vogels en voornamelijk den nachtegaal tc boschermen. Ons land en Duitschland ziju de twee landen der wereld waar deze laatste vogel iu meest getal overblijft. Dit is grooten- deels te flanken dat ons land overal met zooveel struikgewas en geboomte versierd is. De boomen zijn het sieraad van de vel den, en wat men er ook van zegge vervul len eene noodzakelijke rol in het huishou den der natuur. Waar boomen outbreken, ontbreek leven, ontbreekt schoonheid, ontbreekt weelde en gezondheid Al was Italic een der schoonste landen van de wereld, het heeft oneindig verloren sedert bosschen en schier alle boomen uit de velden zijn verdwenen. Beschermt dus de vogels De echtscheidingen waren als volgt Antwerpen, 52; Brabant, 213; West- Vlaandereu, 35; Henegouw, 74; Luik, 83; Limburg, 1; Luxemburg, 7; Nameu, 17. 't Zij een totaal van 497 echtscheidingen. De dikste boom. Te Tula in Mexiko groeit de dikste hoorn der wereld. Het is een cypres-boom, waarvan de ouderdom niet te bepalen is en die op eenen meter hoogte, 36 meters omtrek heeft. De boom is nog in vollen was, en neemt alle jaren in omvang toe. Slnlistiek der Imwe- i jken. In 1893 was het aantal hu welijken in de verschillige provinciën van ons land als volgt 5440 in do provincie Antwerpen Bra bant, 9183; West-Vlaanderen, 5127; Oost- Vlaanderen, G728 Henegouwen, 8921 Luik, 5885; Limburg, 1490; Luxemburg, 1395; Namen, 2587. Zijnde 47,065 huwe lijken voor gebed het land. Men trouwde het minst in Meert (tijd van don Vasten); het meest in April. De tahakbclam- tin^zal kortelings in de Volkskamer te berde ko men dank aan 't aandrin gen van M Woeste. Dio hatelijke belasting zal naar alle waarschijnelijkheid af geschaft worden.... En die afschaffing, beweert Miri ams van Chip- ka zal men aan de Kristene Volkspartij te danken hebben die er eerst den veldtocht heeft tegen begonnen. Wie met de zaak weinig bekend is,zal datallicht aannemen; maar wij, die weten dat onze Katholieke Volksvertegenwoordigers die belasting altijd hebben bevochten, ja, die welen dat onder anderen de heer De Sadeleer er me nige redevoering tegen uitspaak, reeds van vóór de geboorte der volksfopperij, wij roepen Mirrceus toeSteek dat pluimken op uwen hoed niet, want 't volk weet (e wel dat het gestolen goed zou zijn De uitwerking van he vige keudo opde verulan- delijke vermogens. Hevige koude oefeut een verdoovenden invloed uit op verstandelijke vermogeus. Een ieder, dio gedurende kortereu of langeren tijd een zeer lage temperatuur te verdu ren heeft gehad, zal bespeurd hebben, dat zijn wilskracht verminderde en dat dikwijls het geheugen tijdelijk verzwakt word. Wellicht zijn die verschijnselen nooit beter in het groot waargenomen dau bij den terugtocht der Frauschen van Mos kou. De troepen ledeu zwaar door hon ger, vermoeienis cn koude, van de laatste misschien het meest. Een Duitsch ge neeskundige, die eeue afdeeling van zijne landslieden begeleidde, heeft een belang rijk verslag nagelaten van de beproevin gen gedurende dezen terugtocht. Tot tie eerste verschijnselen, die als gevolg van de koude werden waargenomen, behoorde het verlies van hot geheugen. Dit betrof niet alleen de door allerlei ongemakken uitgeputte manschappen, maar ook hen die nog bij krachten waren. Bij het in treden van eene temperatuur van onge veer 6° F. boven nul bleek, dat vele sol daten de namen der meest gewone, hen omringende zaken, vergeten hadden eveneens de namen van het voedsel, waarvan het gemis hou deed omkomen. Velen vergaten hun eigen namen en die hunner makkers. Bij anderen werd stoornis van de verstandelijke vermogens nog op duidelijker wijze waargenomen, en sommige werden voor altijd krank zinnig. De uitwerking was waarschijnlijk niet alleen aan de koude toe te schrijven, want eene temperatuur van 0' F. werkt veeleer opwekkend dan verlammend, op een goed doorvoeden en gezonden mensch. Men had in het omschreven geval te doen met half verhongerde soldaten, op eene armzalige wijze gekleed, afgemat door lange marschen, terwijl velen reeds ver zwakt waren door buikloop en andere ziekten, eu allen verkeerden in een ter neergeslagen gemoedstoestand, zooals dat altijd het geval is met een leger, dat eeue nederlaag geleden hoeft. Ouder die om standigheden was dus geen buiteuge- wone graad van koude noodig, om de vermelde psychische uitwerking te doen ontstaan, welke audors alleen worden waargenomen bij blootstelling aan eene zeldzame lage temperatuur. Zondag 11. had er in de zaal Minard, Aalst, een feestje plaats ten voordeele van den arme. Op voorhand en aan het bureel werden kaarten van eenen frank en van twee franken afgeleverd, die recht geven op twee en vier bons voor brooden. De broodbous mogen aan den arme, van welke gezindheid hij ook weze, gegeven worden, die ze dau maandag aanstaande,!6" Mei, om 5 uren namiddag, in het Café Minard kan komen aan bieden en zijne brooden ontvangen. Een vijfhonderdtal brooden aan ver schillige bakkers besteld, zullen aldus op voornoemden datum, den arme uitgereikt worden, dank aan de vrijgevigheid der Aalstersche bevolking, die den gullen oproep van den Menschenvriend Oscarino del Proostiani heeft beantwoord. Dezo weldoener der armen hoeft kosteloos hot Aalstersch publiek met eene puike voor stelling van Goochelarij vergast door zijne koddige taal, zijne uitgelezene goo cheltoeren heeft hij do sympathie dei- toeschouwers weten te verwerven, door zijne belanglooze medewerking alhier tot het plegen van goede werken, heeft hij zich doen bewonderen. Daarom danken wij Oscarino del Proostiani uit ganscher harte, alsmede Mejuffer Julienne, zang ster, de drie Kluchtzangers en Mijnheer Trentescou, pianospeler, voor hunne kostelooze bijdrage tot het welgolukken van het feest. De romancen zoowel als de kluchtzan gen die met veel kunst zijn voorgedragen geworden, zijn alle met daverend hand geklap begroet en gebiaseerd. De leuze van Oscarino L'art ou la eharité n'est cPaucune église politique in gepaste woorden door del Proostiani zoowel uiteengezet, heeft in het feest van zondag laatst hare toepassing gevonden, want een schoon publiek dames en heeren, zoowel katholiek als vrijzinnig, was ter zaal Minard tegenwoordig. Dank, duizendmaal dank. De milddadige Jongens. (Medegedeeld). Verleden zaterdag wierden hier ter merkt verscheidene botermanden aangeslagen on der verdenking dat er marga rine in de boter vermengeld was. Zoo wierd ook aangeslagen de boter van Joanna D'Hondt, weduwe de Baillieux, land bouwster te Welle maar na de zaak onderzocht te hebben moesteu de exper- ten verklaren dat er geen de minste mar garine in de boter van bovengemelde pachteres te vinden was. Wy maken zulks geerue ruchtbaar, omdat wij weten dat de weduwe De Bail lieux een braaf eu treffelijk mensch is en iu alles üaudelt in volle eerlijkheid en deftigheid. Programma vnn jit"\ welke zal go- llai» geven worden, geven worden, op Zondag 5 Mei 1895, om 11 1/2 uren 's morgens onder het bestuur vau deu heer F. L. Van Den Bogaerde. 1 Marche des Autrichieus. Eileubergh. 2. Eiu morgen, inittag uud avend m Wien, ouverture. Suppé. 3. Potpourri sur les Dragons de VillarsMaillart. 4. Hélèno-Emile, polkapour bugle .De Brandt. Heden Zondag 5 Mei, dienstdoende Apotheker: Mr DE VALCIiE- I% EER, Leopoldstraat, N'r 84. Hoek der Vrijheidstraat. Priesterlijke benoemingen. Zijn pastoor benoemd te Destelborgen, de E. H. G. Grootaert pastoor te Viaenc te Viaene, de E. H. O. Vermeersch, pas toor te Dickele te Okegem, in vervan ging van den E. H. F. De Graeve, die zijn ontslag indient, de E. H. R. Bické, di recteur te Zele. Zija professor benoemd in het College tc Gecraardsbergen, M. O. Van den Ber- ghe te S' Nikolaas in het Sl Josephsge- sticht, M. O. Vanden Herreweghen, bei den diakens in het Seminarie. Is surveillant benoemd in 't College te Eekloo, de Eerw. Heer C. Baeten. STERFGEVAL. Nogmaals hebben wij den droevigen plicht, een onherstelbaar verlies voor de muziekkunst in onze stad aan te kondigen door het overlijden van den verdienstrijk en alom geachten heer Emiel ScIieerlineUx, organist onzer St-Martinuskerk en leeraar van piano aan onze Stedelijke Muziek school. De Lijkdienst gevolgd van de Begrafenis zal gecelebreerd worden maandag 6 mei om 9 1/2 uren in onze St-Martinuskerk. Een tweede dienst van wegede Koor- maatschappij Sl-Cecilia, zal plaals heb ben op dijusdag 7 mei, om 10 uren in de zelfde kerk. H. R. I. V. Botermarkt. Heden zaterdag werden 878 klonten boter ter markt go- bracht, wegende te samen 7034 kilos. ^Lalst. Op 't oogenblik is men aan 't werk om het gezonken kalkschip uit den Dender le halen. De werken zul len 8 a 10 dagen duren. Men vreest dat het schip, 'i welk gansch geborsten is zal doorbreken. In alle geval er zal toch maar brandhout kunnen overblijven. De eerate meidag is hier zeer rustig afgeloopen. De roede vod wapperde aan 't lokaal der socialistische bakkerij en aan 't estaminet van Jan De Meeter op de Vaart.'Builen een twaalftal socialistsn die hier en daar zingend door de straat gingen geleek het in onze stad aan eenen gewonen werkdag. Des avonds was het lokaal der bakkerij verlicht en hield men feest. Moord. Een verschrikkelijk drame heeft te Gent de wijk van het Rabot in opschudding gebracht. In de Rabotlaan woont zekere J. Van Syngel. Hij is gehuwd met eene vrouw, die reeds een kind had, dat thans 11 jaar oud was. De vrouw werkte op de fabriek, de mau thuis. Zij is zijne derde eclitge- noote. Dinsdag kort naden middag kwam J. Van Syngel zijne vrouw, die van de fa briek terugkeerde, te gemoetgeloopon, roepende: Och, wat ongeluk, de kleine Maria heeft zich daar dood gestoken I De vrouw snelde huilend binnen en vond haar dochterke dood; het kind had een steek in den hals en een in deu bil, toegebracht bij middel van een soort van ponjaard of een werktuig dat er op go- lijkt en tot het gereedschap van den man behoort. Het meisje was kort vóór den middag nog op straat gezien. M. de policie-commissaris heeft on middellijk Van Syngel naar zijn bureel doen komen, waar het parket hem ondor- vroeg. Van Syngel heeft bekend dat hij het kiad drie steken met eenen kleinen dolk heeft toegebracht. Het kleine slachtoffer lag met het wa pen in de hand, om aau eenen zelfmoord te doen gelooveu. Het volk dat sterk opgewonden was, heelt luide wraakkreten lateu hooren, terwijl Van Syngel iu hét policieburecl was. Nadere biizonderheden. Ziehier wel ke redenen Van Syngel opgeeft voor den

De Denderbode | 1895 | | pagina 2