Zondag 12 Mei 1895. 5 centiemen per nummer. J9s,e Jaar 2980. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Al demokratie DE LEVENDE DOODE -m- Onze Boeren. Mijnheer Helleputte. Onze Werklieden. Catechismus van Chipka, ROME. Geen woorden maar daden. Priesters Lemire en Daens. DEDEN Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen oj 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dan dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. AaUt, den 1 1 ülei 189S. Men ga van noord naar zuid, van oost naar west, 't is al demokratie wat de klok slaat. Voorzeker is er daar eenig goed in ge legen doch, op vele plaatsen wordt er veel kwaad door gesticht. In ons Arrondissement Aalst, bij voor beeld,wat onafmeetbaar kwaad is er door de zoogezegde kristene demokraten r.iet gesticht geworden zoowel onder opzicht der godsdienstige als der maatschappe lijke belangen In geen vijftig jaren, zegde ons een priester vergrijsd in den pastoreelen dienst, kan het kwaad hersteld worden dat op mijne parochie door priester Daens en zijne volgelingen is gesticht geworden. Door beloften van gouden bergen, heb ben zij de lichtgeloovige lieden naar hun nen kant gelokt en door hunne leugens by velen allen eerbied voor de geestelijke en wereldlijke overheden uit het hart gerukt. Die kristene demokraten hebben een zeker deel van ons volk tot misnoegdheid gebracht en dus rijp gemaakt voor het socialism. Zii zijn de voorloopers der socialisten en bereiden het terrein waar later de roode vlag zal op geplant worden. Wat verschil bestaat er tusschen de kristene demokraten en de socialisten Alleen dees dat sommige kristene demokraten nog in God gelooven en hunne godsdienstige plichten kwijten, zoolang als't duren zal, terwijl de socia listen van Vooruit godverloochenen en den Godsdienst willen uitroeien. Maar hoevele kristene demokraten telt men heden niet die slechts behan gen zijn met ecnen schijn van godsdienst? Ze zijn talrijk en men treft ze 't meest aan onder do oude liberalen en vooral op den buiten. Die mannen hebben den naam van kristene demokraat aange nomen als uithangbord in de hoop van 't liberalism uit zijnen doodslaap te doen opstaan waarin het sedert lange jaren verzonken ligt. Daarom, katholieken, overal handen in een I... Scharen wij ons allen rond de katholieke vlag, rond de vlag van Gods dienst, Eigendom, Familie, Vrijheid en Vaderland. Onder die vlag alleen is er vrede en welvaart te vinden. Laat u dan, o menschen, niet ver leiden door die zoogezegde kristene demo kraten want ze zijn zwanger van liberaal renyn Eendracht maakt macht Hot woord katholiek en katholicisme moet van onder het volk verbannen wor den, zoo durft men schrijven. Schande 1 Wraakroepende zonde 11 1"* VEBYOLG. 't Soupan had de dochter eerst gezegd zal om negen uren zijn, mijnheerEn ze had die woor den uitgesproken op een toon, als ware het avondeten «ene soort van dagelljksche beleediging, door de man nen bedreven, en door dc vrou wen geduld. Toen ik met den knecht naar boven ging, was ik niet bijzon der voldaan over de eerste kennismaking op de hoeve. Geen Naomi en niets romantisch tot nog toe Mijne kamer was zindelijk, al Ie zindelijk. Ik werd er akelig van, dat er nergens een enkel stofje of smetje te ontdekken viel. Bijbel en gebedenboek vormden de beele bibliotheek. Het venster sag uit op een sombere, slechts gedeel telijk ontgonnen vlakte, die zich eindeloos verscheen uit te strekken. Boven aan het ledikant was een stuk papier vastgemaakt, waarop eene bijbelsche vervloe king in versierde zwarte en roode letters te lezen stond 't Was of ik me bevond in dc neerdrukkende tegenwoordigheid van miss MidowcroR. En het duurde neg zoo lang, eer het avondeten daar zou zijn 't Scheen me toe, dat er geen doorkomen was aan den tusscbentijd. Ik stak de kaarsen aan, en haalde uit mijn valies, wat ik stellig geloof dat de eerale De priesters miskennen hunnen plicht eu werken niet voor het goed zulke zin spelingen durft men vooruitzetten. Schande Wraakroepende zonde O hoogmoed I O huichelarij 1 O wraak zucht O miskenning van dc heiligste uwer plichten I 1 Wie eenig gezag uit te voeren heeft over welkdanig klein getal van onderda nen het dan ook wezen moge, moet dik wijls ondervinden dat, niettegenstaande den besten goeden wil, het moeielijk is om niet te zeggen volstrekt onmogelijk, iedereen te voldoen. Wat beknibbelingen hebben wij dezer dagen niet al gehoord tegen onze katho lieke Iiegeering nopens het openen en sluiten der Hollandsche grens Hoort erover groote boeren, die den stal gedurig vol vee hebben het openen der grenzen brengt hun oene aanzienlijke schade toe. Geringe boerkens die bij het aan komen van den zomer zich wat mager vee zouden willen aanschaffen, vinden de prijzen nu, de grens weerom gesloten is, buitenmate geklommen. En voor beide is do katholieke Regee- riug verantwoordelijk. De kleine boerkens zyn voorzeker deze die de meeste aandacht verdienen van wege het gouvernementzij zijn het meest te beklagen. Maar wil dat zeggen dat het Hollandsch ▼ce hier steeds vrijen ingang moet heb ben Ik zou wel durven denken van neen. Men zou zich nog getroosten een hooge prijs voor 't mager vee te betalen, wan neer, de grens gesloten blijvende, men zich verwachten mag aau eenen evenre digen verkoopprijs. De Regeering, zegt men, mag naar be liefte, do grenzen niet openen en sluiten, zij hoeft het handelstraktaat na te leven Opperbest, maar heeft men dezer da gen in de Kamers niet gezegd dat Holland zijne grenzen sedert drij jaren reeds aan 't Belgisch vee gesloten "houdt Dit voorbeeld zou men kunnen na volgen. En zou bet waar zijn dat bet Hollandsch vee dat hier gezond inkomt, noodlottig ziek wordt. Dat dient ten minste onderzocht te worden. Onze Vlaamsche boeren zullen er dank baar voor zijn aan de katholiek» Rogee- ring, van dewelke alleen, zij mogen ver wachten, hunne belangen behartigd te zien. De lieili^en man van Chipka legt zynen droom uit... en, in 1896, ziet hij vrije en bekwame werklieden in onzen Stedclijken Raad zetelen. Wat verstaat hij door vrije en bekwame werklieden?... franselie was, die ooit binnen de MorwTck Hoeve gezien was. 't Was een der wcgsleepcndste verhalen een franschen schrijver en nauwelijks waren er vijl minuten verioopen, of mijn ongezellige kamer scheen zich te vullen met het aangenaamste gezel schap. Uil die liefelijke denkbeeldige wereld werd ik eerst losgerukt door eene nijdige bel. Ik zag op tnyn horlogie 't was negen ure. Ambrose wachtte mij onder aan den trap, en wees mij den weg naar het vertrek, waar het avondeten ons-wachtte. De rolstoel van den ouden heer stond aau het boveneind der tafel, en aan zijne rechterhand zat zijne dochter, die mij met spookachtige plechtig heid wenkte, dat ik den opengelaten zetel aan vaders linkerhand zou bekleeden. Sitas, de tweede zoon, kwam binnen, en werd door zijnen broeder aan mij voorgesteld. Tusschen die lw«e broeders bestond een treffende gelijkenis, hoewel Ambrose wat grooter en knapper was dan Silas. Bei den kwamen mij voor mannen te zijn, wier hoedanig heden, zoowel ten kwade als ten goeds, nog op lijd en gelegenheid moesten wachten, ooi zich te ontwik kelen. Nogmaals opende zich de deur, en een nieuw lid van den familiekring trad binnen, en trok onweer staanbaar mijne aandacht, 't Was con kleine, uitge droogde man, buitengewoon bleek voor iemand die zijn leven doorbracht op bet land. Ook in andere opzichten was zijn voorkomen op merkelijk. Hij droeg een dikken, zwarten baard met knevels, boewei destijds in de Vereenigde-Staten bijna iedereen zich scheerde. Wel mannen van zijne kliek... Al de katholieke werklieden die 't geloof van Chipka niet belijden, zijn immers slaven, mannen zonder karakter, die zich voor eeuige pinten bier zouden laten uitkoo- pen. Goed verstaan, niet waar, katholieke werklieden Volgens de helden van Chipka, zijt gij verachtelijke menschen bekwaan om voor een appel en een ei uwe ziel te verkoopen. Kan men u, vrije mannen, eene Moedi gere beleediging naar 't hoofd slinge ren Onthoudt het goed Wie nu ook over den hekel gehaald wordt, is M. Helleputte volksvertegen woordiger van Maaseyck,een talentvolle redenaar, een heldhaftige en doortrapte verdediger van al wat den katholieken duurbaar is, ook nog Voorzitter van den Volksbond. Veel heeft hij reeds gedaan voor de werklieden, waar er goed te stichten is voor hen, vindt men M. Helleputte op de eerste plaats. Nu, bij het bespreken der gemeente- kieswet, verdedigt hij het ontwerp der Regeering maar door een amendement kent hij eene bijzondere vertegenwoor diging toe aan de werklieden. O gruwel, o schelmstuk, schreeuwen zekore de mokraten, wier voornaamste deugd, de daukbaarheid niet is, M. Helleputte moet over boord gesmeten worden. En wie zal zeggen dat bij het niet verdient, zegt het Land van Aelst van zondag 11. Ja dat moet dan nog gezegd worden an dezen wier handelwijze in de laatste kiesstrijd door al wat deftig gelaakt is geweest, en die zich nog beklagen ten onrechte uit de katholieke partij te zijn verbannen. Ik denk hier onvrijwillig aan de fabel van den ezel die den oudgeworden leeuw 'uen schop toebracht. Nu, 't schijnt dat de vierde man goeste heeftom M. Helleputte als voorzitter te vervangen, en dat legt alles uit. Bij koninklijk besluit van 12 April 11. is er aan 't Slinisterie van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, eene nieuwe dienst gehechtde Arbeidsdienst. Al wat den arbeid eenigzins aangaat zal door die nieuwe instelling onderzocht worden. Onze wetgevende Kamers zullen alzoo alles in gereedheid vinden om met kennis van zaken goed» wetten tc kunnen vervaardigen op maatschappelijk gebied. Maandelijks zal er ook een officieel bulletijn uitggegeven worden, bevattende al de statistische en andere inlichtingen welke betrekking hebben op den toestand der arbeiders. Wij vermeenen dat de werklieden dit nieuwsken met plezier zullen vernomen hebben. goedgekeurd door den prelaat van Viclite. Eerste les. V. Wat is een kristen demokraat A. Iemand die achter het masker van volksvriend dc eenvoudige kiezers misleidt ten einde zijne eigene eer- en baatzucht te voldoen. V. Welk is het beste middel ora in die misleiding te lukken A. Beloven, altijd maar beloven en liegen gelijk de ketters. V.Noem uog een ander deftig middel? A. Aan de lichtgeloovige menschen wijsmaken, dat de kristene demokraten handelen met goedkeuring van Paus eu Bisschop. V. Wat moet meu doeu als men door de geestelijke Overheden gelogenstraft wordt A. Men moet zich dan doen doorgaan voor eenen bovennatuurlijken afgezant, met de zending van eane nieuwe wereld te stichten, Luther en zijne werken verhef fen en de oude wereld bedreigen met eene godsdienstige scheuring, nog gevaarlijker dan die dor 16" eeuw. V. Wat aanziet gij nog als eene der grootste deftigheden A.Onderden schijnheiligen dekman tel van kristenen demokraat samenspan nen met socialisten en liberalen, om de katholieken uit alle besturen te verwij deren, en zo to vervangen door godsdienst haters. V. Wat verstaat gij door eerlijkheid? A. Vooreerst tegen de welbekende waarheid in, katholieke damen en juffer» beschuldigen van zich op publieke verga deringen te vertoonen in onzedige klee ding en houding; ten tweede zijne katho lieke politieke tegenstrever» uitschelden voor oneerlijke lieden. V. Is dit laatste niet gevaarlijk A. Men moet de meeste behendigheid gebruiken om zijne venijnige steken too te brengen; bij voorbeeld, om te doen gelooven dat zekere bestuurders dieven zijn, beschuldigt men ze maar van kon kelfoes. V. Haalt nog eonige voorbeelden aan van eerlijkheid? A. De werkman ophitsen tegen zijnen patroon, de pachter tegen den eigenaar, de armen tegen hunne weldoe ners en opstand verwekken tegen allo geestelijke en wereldlijke Overhedon. V. Wat is do deugd A. Aan eenen vetten pot van 4000 patotterkons lekken en middelerwijl het lot van boer en werkman beklagen. V En wat is het beste middel om deze deugd te bereiken A. Doen gelooven dat men uit liefde voor 'tvolk gruwelijke vervolgingen lijdt; zich voorstellen als de held eener beko ring zooals die van St-Antonius; zich beklagen dat men met doornen wordt gekroond, wanneer het alom geweten is dat men zich op eene zuippartij door de liberalen heeft laten bekronen metroozen. Zijne onrustige, schitterende bruine oogen maakten op mij den indruk, dat er in zyn denkvermogen iets niet geheel in orde was. Tot dien indruk gaven noch zijne woorden, noch zyn gedrag aanleiding, zoover ik bespeurde, maar er was in die oogen iets dat me deed denken, dat hij in buitengewone omstandighe den tot buitengewone driften of dwaasheid in staat De oude MidowcroR, die tot dusver geen woord had gesproken, stelde mij den nieuw aangekomene voor, met een loenschen blik op zijn zonen, die iets had van eene uitdaging, een blik, die (zooals ik tot myn leedwezen opmerkte) door de twee jongelieden op dezelfde onaangename wijze werd beantwoord. Filip Lelrank zegde de oude beer. dat is M. Jago, myn opzichterJohn Jago dit is mijn verre bloedverwant, M. Lefrank. Met zijne gezondheid is het niet goed, en hij is uit Engeland hierheen geko men, om rust en verandering van lucht tc hebben. IU. Jago is een Amerikaan, Kilip Ik hoop, dat gy geen vooroordeel hebt tegen de Amerikanen. Doe mij plezier, Jago, en ga naast M. Lcfrauk zitten, om kennis met hem te maken. Hij wierp zijne zonen opnieuw een donkeren blik toe, cn de zonen beantwoordden dien als voren. Ze schoven in 't oogvallend achteruit, toen Jago op den léegen stoel naast mij toetrad, en namen plaats aan het andere uiteinde der tafel. Wederom ging dc deur open, en eene jonge dame trad binnen. Was dat Naomi Colebrook Ik zag Am brose aan, en las het ja in zijne oogen. Een schoon meisje was het, en althans naar den V. Wat voordeel en profijt zal de werkman vinden, bij do handelingen der zoogezegde demokraten? A. Hij zal bij voortduring ontvangen eenen vollen zak beloften en jammer klachten over zijn droevig lot. V. Wat mag de belooning wezen van de navolger» der lessen van eerlijkheid en deftigheid van Chipka A. De gelukzaligheid vau de jongens van Gheel, Evere, 't stjop van Gent en andere diergelijke plaatsen. Verleden maandag zijn de Belgische Pelgrims in verhoor ontvaugeu door Zijne H. den Paus. Aan iedereen in het bij zonder heeft de H. Vader eenige woorden willen toesturen over zyn duurbaar schijn te oordeelcn, een goed meisje. Haar hoofd was klein cn welgevormd en rustte op een sierlijken hals. Hare oogen waren grijsblauw, verspreidden een zach- tcn glans, zagen u eerlijk in het gezicht, en wisten van geen veinzerij. Ze was klein cn teer, te onaan- wlyk naar onze Engelsche denkbeelden van schoon heid. Ze sprak met een sterk Amerikaansch accent, maar met een zoo lisve stem, dat Engelsche ooren er niets stootends in vonder.. Een lieve stem is anders iu de Vcrcenigde-Staten eene zeldzaamheid. In negen gevallen van de tien zijn onze eerste indrukken de ware, en mijn eerste indruk was, dat ze me bijzonder beviel, vooral om haar beloovcrenden glimlach en de haitelykheid vau hareu handdruk, toen we aan elkander werden voorgesteld. Nu dacht ik, al kom ik mol niemand anders hier in huis op een goeden voel, uist u kom ik het zeker. Ik bedroog me niet. In de atmosfeer van smeulen den haat, die op de hoeve heerschtc, bleven het lieve msisjc cn ik trouw-e vrienden van het eerste oogen- blik tot het laatste. Ambrose schoof op, om plaats Ie maken voor Naomi, die tusschen hem en zijnen broeder ging zitten. Een vluchtig rood overtoog haar gelaat, toen ze bij hel plaats nemen Ambrose aanzag met eene soort van onderdrukte teederheid. Ik had eene sterke verdenking, dat de jongman haar heimelijk de hand drukte, onder bedekking van het tafellaken. Hst souper was niet vroolyk. De eenige opwekkende gesprekken waren die, welke over de tafel heen gevoerd werden tusschen N'aomi en mij. In verscheidene dier gesprekken heeft Zijne Heiligheid zijne diepe droefheid uitgedrukt over de scheuring in het katholieke Arrondissement van Aalst teweeggebracht. Onze brave katholieke menschen zullen eenparig deelnemen in die droefheid, maar getrouw gebleven als zij ziiu, aan het oude Roomsch Katholieke Vaandel zullen zij zich op de borst uiot moeten kloppen en zeggen mea culpa. n Het is immers de getrouwheid niet van dezen, die onder het geleide hunner priesters, om zoo te zeggen aan de zijde van den H. Vader hebben gestreden, die Hem die droefheid hebben berokkend. Aau welke nieuwerwetsche uitlegging moeten wij ons nu weerom verwachten, vau wege dezen, aan wie hot schoentje zal passen Onze katholieke volksvertegenwoordi gers, de heeren De Sadeleer, Woeste en Diericx hadden bij den heer minister van spoorwegen talrijke voetstappen aange wend om het loon der werklieden, baan wachters, bareel wachters, enz. in ons arrondissement te doen verhoogen. Deze vraag werd met welwillendheid onder zocht en in grondbegin ingewilligd door den heer minister Vanden Peereboom. Onze achtbare volksvertegenwoordigers ontvingen bericht dat bij besluit vau 23 februari 11. het loon van talrijke werklie den met 20 centiemen daags zou ver meerderd worden. Deze eerste maatregel was maar toepasselijk aan de werklieden die in 1878 reeds in dienst waren. Op de lijst opgesteld door het Bestuur, wareu eenige rechthebbende werklieden wegge laten geweest en nieuwe pogiogeu werden bij den heer minister aangewend. Deze laatste komt een tweede besluit te nemen waarbij de verhooging van 20 centiemen daags aau eene reeks andere werklieden, baauwerkers, bareel wachters, enz. van het arrondissement Aelst, ten getallo van 53,wordt toegestaan. Deze verhooging zal ingang nemen te rekenen van 1 mei. Geene ijdele beloften gelijk Daens, maar daden Drïestei* Lemire, een arme n volkspriester, schrijftHet Land van Aelst werd in 't noorden van Frank- rijk gekozen als volksvertegenwoor- - diger, in dezelfde omstandigheden als b t' Aalst. Priester Lemire aan onzen Poncius Pilatus vergelijken, dat is, volgons ons, de nederigheid, de onbaatzuchtigheid, de zelfsopoffering voor 't welzijn uer werk lieden, op de zolfde hooete stellen als hoogmoed, baatzushtigheid en volksfop perij. Ah priester Lemire werd in de zelfde omstandigheid gekozen als onzen Poncius Pilatus 1 Maar is priester Lemire ook zijn kleed gaan bezwadderen in onbetamelijke en woelige vergaderingen?... Is hij als scheurmaker opgestaan in de katholieke partij Gaat hij vau stad tot stad, van dorp tot dorp om twist en tweedracht te zaaien Heeft hij ook in openbare vergaderin gen zijne tegenstrevers belogen en be lasterd en zelfs do eer hunner dochters niet gespaard Heeft hij ook den werkman tegen zijnen meester, de pachter tegen den eigenaar, de arme tegen zijnen weldoener opge- hist Heeft hij ook door tal van dwaze en nooit te verwezenlijken beloften het hoofd van lichtgeloovige lieden op hol ge bracht Heeft hij ook openbaarlijk samenge spannen met socialisten en liberalon, met goddeloozen en vrijdenkers, met de vijan den van zijnen Goa Heefteen liberaal, geusch ofjoodsch dagblad gelijk Het laatste vuil nieuws - hem ook toegejuicht en van hem ge schreven Hij is geen man die men dagelyks n ontmoet. Wij hebben hem, in eene b herborg, te midden van pint en pot, b gezeten tusschen liberalen en socia- b listen, hooren uitvallen tegen den b warmsten verdediger der priesters Heeft priester Lemire in 't noorden van Frankrijk ook een kwaad gestioht onder opzicht van Godsdienst en samen- leviug, dat in geen vijftig jaren kan her steld worden Heeft hij ook die eerlooze canaillen- streek gebruikt van 't wijf dat men heeft willen uitkoopen voor duizend franks om hem als eenen anderen St-Antonius te bekoreu Is priester Lemire ook door zijneu Bisschop op heeterdaad van leugentaal betrapt geweest Wanneer priester Lemire zich aan al het bovenstaande zou hebben plichtig gemaakt, dan alleen, Land van Aelst, moogt gij zeggen dat hij gekozen is ge weest in de zelfde omstandigheden als onzen Poncius Pilatus. Maar, neeu priester Lemire raaakto zich aan niets dergelijks plichtig, en wij willen hem zelfs de beleediging sparen van een oogenblikje te veronderstellen dat hij zou in staat wozen van zijn kleed te bezwadderen in de eene of andere onbetamelijke en woelige vergadering 1... Om dc eane of andere onbegrijpelijke reden scheen John Jago niet op zyn gemak, in tegenwoordigheid van zijne jonge landgenoote. Nu eens zag hy aarzelend naar Naomi op, dan weer sloeg hij de oogen neer, langzaam cn met gefronste wenkbrauwen. Richtte ik lot hem hel woord, zijne antwoorden waren gedwon gen. Zeifin zyn spreken met den oudeu heerwas hij blijkbaar op zijne hoede tegen de twee zoonsalthans dit meende ik te mogen opmaken uit de manier, waarop hij dan telkens dit- jongelieden aanzag. Ik had opgemerkt, dat dc linkerhand van Silas met eene grootte plaaster bedekt nas eu nu trof het verder mijne aandacht, dat de onrustige oogen vau Jagu soms met eene eigenaardig cynieke beloering zich keerden naar de gedeerde hand van den jougen landbouwer. Wat voor mij, als vreemdeling, dezen eersten avond op de hoeve nog meer verward maakte, was de omstandigheid, dat vader en zonen elkander van terzij tocsprakon, en wel door tusschenkomst van Jago of mij. Sprak de vader afkeurend tot zijnen opzichter over decgpe of andere fout, inde bewerking der hoeve gemaakt, zoo keerden zich zjjue oogen naar zijne zonen, als wilde bij die voor dc geïncrimineerde zaak verantwoordelijk stellen. Zegde ik bij voorbeeld, in het algemeen iets om trent veeteelt, zoo grepen de zoons die gelegenheid aan tol stekelige aanmerkingen over slechte behan deling van schapeu en mndnrs, zagen dan naar Jago, terwijl ze bet woord richten lol my. Dy zulke gele- geuheden en die waren volstrekt niet zeldzaam kwam telkens Naomi tusschenbeiden, en wist met bewonderensweerdigen tact het gesprek op onzijdig terrein tc brengen. Telkens wanneer ze op die wfls met het beste ge volg de rol van vredestichter vervulde, zag de sombere dochter des huizes haar aan, met een blik, waarin barsche afkeuring van hare tusschenkomst te lezen stond. In mijn heel leven had ik nog nooit met zoo een akelig gezelschap aangezeten. Nijd, haat, boosaardig heid, hardvochtigheid stooten mij nimmer zoo tegen de borst, dan wanneer men ze wil bedekken onder een gehuichelden schijn van welvoegeiykbeid. Ge lukkig werd mijne belangstelling levendig gehouden door Naomi en de nauw merkbare liefdeverstand houding, die tusschen haar en Ambrose scheen te bestaan. Zender die heilzame afleiding ware er voor mij geen doorkomen geweest aan hel avondmaal, en zeu ik stellig mijne kamer en mijnen CrsBSSben roman hebben opgezocht, zoo spoedig als het maar eenigzina mogelijk was. Eindelijk was het avondmaal, dal met veel vertoon van kwistigheid werd voorgediend, afgeloopcn. Da dochter des huizes stond plechtig op, en sprak we gaan vraeg Daar bed hier op de hoeve, mijn heer Lefrank Ik wensch u goeden nacht. Ze sloeg hare beenderige handen aan den rug van den rolstoel haars vaders, wachtte niet ecus bet einde af van zijn groet aao mij, en rolde hem naar zijn bed, alsof zij bem bet huis uitrolde nasr zyn graf. Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1895 | | pagina 1