Donderdag 1G Mei 1895. 5 centiemen per nummer. 49sie Jaar 2981. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Toestand. DE VROUW GELE HAREN. -«(- 27e Vervolg. Priester en Politiek. TOESTAND ERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonniisen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bnretlê van dit blad. Aalst, tien 11» ïllei 1893. Men hoort in onze dagen algemeen en voortdurend klagen Zoo kan het niet langer gaan, aldus redeneert men, overal heerschen twist en tweedracht, strijd en oncenigheid, oproer en werk staking in de huisgezinnen tusschen ouders en kinderen, tusschen overheden en dienstboden, in het openbare leveu tusschen bestuurders en onderdanen, overal heerscht ontevredenheid, opstand bij de werklieden, nijd en afgunst bij anderen. De Godsdienst wordt vervolgd, de zedelijkheid bespot en veracht, waar lijk men zou uit de wereld willen loopen om gerust te kunnen zijn. Helaas die klachten zijn maar al te zeer gegrond. Doch waaraan is do onver kwikkelijke toestand, waarin de wereld zich bevindt,toe te schrijven Welke zijn de redenen, die tot dc algemeene verwar- warring en ontevredenheid aanleiding hebben gegeven De Verlosser zelf geeft ons daarop het antwosrd in het Evangelie Elk Rijk, dat verdeeld is, zal verdelgd worden, het eene huis zal op het andere vallen. Zeker, als men voor eene geregelde samenleving geene goede fondamenten neemt, dan moet noodzakelijk alles het onderste boven worden gewenteld. Doch waar zijn de ware grondslagen van vrede en eendracht te vinden Men geeft vele antwoorden op deze vraag. Sommigen zeggen er moet meer politie zijn,er moeten meer gevangenissen gebouwd worden anderen meenen, dat het geld en andere eigendommen beter moeten verdeeld worden, de eigendom aan de bezitters worden ontnomen en aan de niet bezitters worden ter hand gesteld. De socialisten zeggen bovendien, dat het christelijk geloof uit de wereld moet verbannen worden, dat de priesters het volk in slavernij ketenen en het schrik aanjagen met dood en hel zij eischen,tot verbetering van den toestand, dat eenieder in volle vrijheid uit den kelk des levens moet driuken en dat daarom de Staat in alle onkosten en uitgaven moet voorzien dan,zoo beweren zij,zou alles beter gaan. Wat daarop te antwoorden De Zaligmaker sprekende over het einde der wereld zeide Als iemand u zal komen zeggen, ziet hier is de Christus of Hij is daar, gelooft hem niet. Want daar zullen valsche profeten opstaan en velen in dwaling brengen. n En dit zien we in onzen tijd plaats hebben. Niet dat het einde der wereld nabij is. Wanneer zulks zal geschieden, weet God alleen MET En verbeeld u eens, zegde zij tot juffrouw Smith, dat bel enkel en alleen is uitgekomen door die brie ven, die zij bij dien anderen dief gevonden hebben Ja, ja, ik wist wel «lat bet niet zuiver met haar was, zoodra ik snapte dat zij hare correspondentie aan dien boekwinkel adresseerde, in plaats van eerlijk op den man af. üat was precies als met Minnie Hawkes... en gij weet er alles vau, hoe het met haar afgetoopen is Ja, ja, zegde juffrouw Smith, gij hebt het wel bij het rechte eind gehad. Trekt oom om het zich niet verschrikkelijk aan? vroeg miss Emma. Och, houdt u stiljammerde hare tante Hij kan er niet van hooren spreken, de man Het schijnt dat hij haar gekend heeft, zoo maar van aan zien. toen zij nog kamermeid was in de Barnstraat. Wel, wetMen zou dat niet zeggen riep Emma. En zij zag er toch zoo echt damesachtig uit, niet waar Neen Daar hebt gij het nu juistDat kan ik nujuist niet vinden, antwoordde juffrouw Smith. Uw oom was onnoozel genoeg om haar voor eene dame te verslijten maar ik voor mij, ik heb mij nooit door haar een rad voor de oogen laten draaien. Na- maar valsche profeten rijzen overal op om de maatschappij op een dwaalweg te bren gen. Het is daarom raadzaam, dat we ons zeiven goed doordringen van de ware oorzaak, van den onzaligen toestand, waaronder de hedendaagsche samenleving gebukt gaat. Het is en blijft waar, dat do ware red ding en de volkomen genezing der kranke maatschappij slechts mogelijk is door een echt christelijk leven, door gehoorzaam heid aan de geboden van God eu van degenen, die hier Gods plaats bekleeden. Slechts daardoor zal er vrede, eenheid en rust verkregen en... onderhouden kunnen worden. Gebrek aan Godsdienst is de hoofdzaak van de bestaande ellende. Beschouwen we allereerst 't huiselijk leven. Als de ouders waarlijk christelijk en deugdzaam zijn, dan ziillen de kinde ren het voorbeeld, hun gegeven, volgen. Zij zullen zich van hunne plichten j egens ouders en overheden met getrouwigheid kwijten zij zullen gehoorzaam zijn en gedienstig hoogmoed onverschilligheid en ongehoorzaamheid zal men bij hen te vergeefs zoeken. En daardoor zijn de rust, vrede en eendracht in het huisgezin ver zekerd. Nemen we nu het godsdienstig leven. Zouden er strijd en oneenigheid in gods dienstige zaken bestaan, als do menschen ootmoedig en onderworpen waren aan God en aan Diens heiligen wil Het is Gods wil niet,dat er verschillende Kerken zijn. Neen, de Zaligmaker heeft slechts ééne Kerk gesticht en Hij kon er maar ééne slichten. Nooit kan zijne Kerk ver gaan of eene onwaarheid leeren, want Hij, Die de eeuwige Waarheid is, heeft gezegd, dat de poorten der hel tegen haar niet zullen vermogen. Die woorden moe ten verwezenlijkt worden, want de Eeuwige Waarheid heeft ze gesproken. O, wilden alle verdwaalden die woorden eens overwegen, ze zouden ongetwijfeld tot inkeer komen alle christelijke volken zouden ééne kudde uitmaken onder één herder alle godsdienststrijd zou ophou den, de ware leer van Christus zou overal worden gevolgd. Ook in het politieke en burgerlijke leven hangt alle eendracht en vrede daarvan af, dat vorsten on onderdanen in hunne onderscheidene standen zich naar Gods heiligen wil voegen en eikander met liefde, genegenheid en behulpzaam heid bejegenen. De vorsten en wetgevers zouden dau hunne onderdanen met recht vaardigheid en mededoogen leiden en besturen en de onderdanen zouden, naar Gods wil,gaarne aan de gestelde machten zich onderwerpen. Verdrukking, opstand, nijd, haat en vijandschap zouden van zelf tuurlijk was ik blij dat wjj in den winter onze kamers verhuurden. Maar herinner u maar eens heb ik niet den eersten dag al tegen u gezegd dat zij haar haar verfde Ja, dat is waar. Het heugt mij nog, tante, u te hebben hooren zeggen dal het niet zoo schoon blond was als het mijne. Ja, ja, dat is wel waarMaar ondertussctien is het toch sterk, dat dit lieve huishou den al dien tijd zoo zijnen gang heeft kunnen gaan, zonder dat iemand er iets van bemerkte. Ik vermoed dat hij den hcelcn dag in hare slaapkamer placht te zitten, en alleen des nachts er zoo ren uitging En o, tante, wat een vreeselijkc gedachte voor u, dat hij eiken morgend, als gij dc kamer kwaamt opruimen, daar in dit koffer moet hebben gezeten Wal moet hij het wel benauwd hebben gehad in dat ding Nu ja, het kan hoogstens een half uur daags geduurd hebben. Heel de rest van den dag was de deur van de slaapkamer afgesloten... O, Emma, weet gij wel dat het eens maar heel weinig heeft gescheeld, of ik had hel koffer geschud 1 Is het waar, tante Ja, ja O, schepsel, ik moet er niet aan den ken Hé neen, tante Het is om er de nachtmerrie van te krijgen En, wat ik nog zeggen wilde, geen wonder is het nu, dat zij zooveel scheen te eten. voor twee, zooals gij dikwijls pleegt te zeggen Ja, ja, met recht voor twee Wat een avon tuur, kind Wat een avontuur I Ik denk dal oom Basset het wel in bet Gidsboek zal zetten. Het is precies een roman, is het niet Ik zal nooit vergeten hoe zy daar op den koffer neerviel En dan dat tooneel toen de heeren van de policio het deksel openden... Maar hij moet ondertusschen wel kloek zijn geweest, om zicbzelvcn liever dood te ophouden te heerschen. Het geloof, dat zich openbaart in den wil om Gods gebo den te onderhouden, zou den droevigen toestand doen verdwijnen. Het is en blijft derhalve maar al te waar, dat de ongelukken en de ontevre denheid onder de menschen meestal voort komen uit de verachting van God en zijne geboden. De zonde maakt de volken ongelukkig. Het onderhoud vanjde geboden Gods en der H. Kerk leert dkn mensch rein,recht vaardig, gehoorzaam en tevreden zijn, verzekert het geluk van de huisgezinnen en van de samenleving en is de zekerste waarborg voor de eeuwige gelukzaligheid. Dagelijks hoort men de volgende onge rijmdheid door onze vijanden uitba zuinen De priester buiten de politiek I De priester voor den Godsdienst alleen en niet voor de Staatkunde. De priester in de kerk en in den biechtstoel, en niet op de vergaderingen en bijeenkomsten, welke niets met den Godsdienst uit te staan hebben en honderd andere zaken, die hetzelfde doel beoogen. En wat moet er aan zoo iets geant woord worden Men moet zulke mannen vooreerst eens vragen, wat zij door staatkunde of politiek verstaan. Indien het de studie is der beste ver ordeningen, die moeten dienen tot het behoud en de vermeerdering van het algemeen welzijn indien staatkunde bestaat in het vinden en bepleiten van die wetten, welke het goed overal en op allerlei manieren bevorderen en 't kwaad beteugelen in zulk geval zou de priester zich met geene staatkunde of politiek hoeven bezig te houden omdat er mannen genoeg zouden zijn, om die zaak ter harte te nemen. Ongelukkiglijk zijn er hedendaags vele meuschen, die het algemeen goed over het hoofd zien eu zich er op toeleggen, om het te bevechten, om geloof eu zeden aan tc randen, om door allerlei looze middelen de boosheid voort te planten en de slechte driften aan te wakkeren. Daar toe zal hun niets te veel zijn geld en goed, eer en goeden naam, alles geven zij prijs zij wijken niet terug voor leugen taal en laster, maar stellen alles in het werk, om de regeering der goeden omver te werpen, en om zelf de teugels van het bewind in handen te nemen. Staatkunde is dus heden de studie der middelen, die dienen, om de partij, die regeert te handhaven of te bevechten, naargelang zij vriend of vijand is. schieten dan zich te laten pakken. En hij was een erg schoon man, was hij niet, tante Schoon Wat schoon Weet gij wel wat schoon is Schoon is wat schoon doet, zegde juffrouw Smiih, en ik voor mij, ik kan ecnen dief en moordenaar niet schoon vinden, al was hij dan ook nog zoo schoon. Dat zijn mijne princiepen, Emma. Zy moet wel veel van hem gehouden hebben, merkte Emma op anders zou zij hem zeker zoo niet door dik cn dun trouw gebleven zyn. Eu wat was zij radeloos, niet waar, toen zg zag dat hy dood was Ja,zoo'n liefde, zie, dat is toch iets prachtigs I Kom, kom Allemaal gekheid zegde juffrouw Smith gij hebt uw hoofd vol van die zotte romans. Ik kan niet begrijpen dat uwe moeder n toelaat dien kost tc lezen Miss Emma trok hare roode zyden handschoenen Gaat gij al heen vroeg hare tante. Ja. ja, antwoordde de schoonhcidstype. Ik moet mijn nieuw hoedje nog opmaken voor het verhoor. In den gang kwam zij haren oom tegen. Hij was in de laatste dagen zichtbaar vermagerd zyne oogen stonden strak en zyn gang was lusteloos. Hij ging bij het vuur zitten en zegde niets. George Saltash was naar Londen teruggekeerd, en zat op dit oogenblik bij mevrouw Maulou in haar klein salon eene tas thee te drinken. Zie die rezen eens, zegde de oude dame, terwijl zij naar eenen ruiker wees, die juist van den bloe mist was gekomen en in eene vaas was gezetdie domkop heeft niet eens de slimheid gehad van het koordeke los te maken Herinnert gij u nog wel hoe handig Mary Hanson met bloemen wist om te gaan Hoor eens, ik heb eene opdracht voor u. Ik zou gcerne zica dat zij eenen goeden advokaat kreeg. Wilt gij Komen nu onze tegenstrevers aan het bewind dan zijn wij zeker, dat zij zullen ten uitvoerbrengen, hetgeen zij najagen dat zij slechte wetten zullen maken en goede afschaffen, dat zij den Godsdienst veel kwaad zullen doen wij hebben er oudervinding van gehad bijgevolg is elke christen verplicht, in de mate zijner krachten, op hetzelfde welk gebied, mede to werken, om die regeering onmogelijk te maken en om den invloed dier mannen te verkleinen en te verminderen. Doch aan wien op de eerste plaats, is die plicht opgelegd Is het niet aan den priester, die door God is aangesteld, om do zielen uit de klauwen van satan te redden, die voor het goede moet zorgen en wiens heiligste plicht het is, door zijnen invloed, door zijn woord, door zijn gedrag, door zijne vermaningen, door alles, wat hij bezit, het onheil der zielen te verwijderen. De priester, die de verklaarde vijand is, de eenig gevreesde vijand dier boosdoeners zou zich dus niet met staatkunde mogen bezighouden hij zou dus van verre moeten staan toezien naar de pogingen der vijanden van zijnen Godsdienst, hun vooruitgang met leede oogen aanschouwen, hunne bedriegerijen en snoode plannen niet mogen bestrijden Weg met die dwaze leeringen 1 De priester moet dèAr zijn waar het heil der zielen hem roept, tot grooter spijt van die 't benijdt. ARRONDISSEMENT AALST. van het personeel der primaire scholen (April 1895). Ongeveer 30 onderwijzers hebben ons over hunnen toestand niet durven inlich ten uit vrees hunne besturen of komi- teiten te misnoegen. Juist hun toestand is de slechtste en we kunnen bevestigen, dat minstens 15 hunner min hebben dan 1000 fr. 's jaars, eenigen hebben 1000 fr., 2 of drie meer. Van 169 onderwijzers en onderwijze ressen hebben wij volledige inlichtingen bekomen H UI.PONDERWUZEBS Jaarwedde. Getal onderw. Jar. dienst. 400 tot 900 6 6 tot 29 1000 tot 1100 46 1 tot 36 1100 tot 1200 27 2 tot 19 1300 3 11 tot 13 1400 1 12 1600 I 17 1700 1 24 daar wel voor zorgen Ik zou niet op wat kosten zien, als ik haar kon doen vrijspreken. Ik zou een beetje geld kunnen opnemen... Mij dunkt, zegde Saltash, de omstandigheid alleen reeds, dat de diamauten in haar koffer gevon den zyn, verzegeld en geadresseerd aan lady Markham, moet zeer te haren gunste pleiten. Wat my betreft, ik geloof ten stelligste dat zij slechts op eene gelegen heid wachtte om ze aan de rechtmatige eigenares terug te zenden. Overigens blijkt genoegzaam uit hare brieven, hoe volslagen zij onder dwang gehandeld heeft. Ja, ja En daarbij staat het vast, dat zy niet de eerste is geweest, die door den schurk op deze wyze is in dc val gelokt geworden. Ook liarc liefde voor hem moet natuurlijk als eene verzachtende omstandigheid gelden. En niet te vergeten haar schoon gezichtje, liet mevrouw Manton er op volgen, terwijl zy hare oude tippen tot een sarcastisch glimlachje plooide. Ik geloof dat er geene jury in Engeland is die... Zij sprak deze gedachte niet verder uit. Het scheen haar onnoodig. Het is zoowaar haast jammer, zegde xy, haar dat schooiic geel uit het haar te laten wasschen. Ik kan ook niet inzien waartoe dat juist noodig zou zyn, antwoordde Saltash lachende. ik wel, hernam mevrouw Manton. De heeren hebben daar zoo het juiste oog uiet opmaar wy vrouwen weten wel dat zulk eene bijzondere kleur van haar geen pas heeft voor eene dienstbode. Wat bedoelt gij daarmeê t Raad eens I Gy denkt er toch niet over, haar terug te ne men Zie eens naar die rozenHebt gy ooit zulk H 00FD0NDEBWUZBB8 Jaarwedde. Getal onderw. Dienstjaren 500 tot 1000 6 4 tot 17 1000 tot 1200 31 3 tot 35 1200 tot 1500 27 4 tot 36 1500 tot 1800 13 14 tot 37 1900 1 38 2081 1 26 2000 en meer 5 meer dan 35 Hulponderwijzers 85 met eene gemid delde jaarwedde van 1040 fr. Hoofdonderwijzers 84 met eene (jaar wedde van 1375 fr. De jaarwedde van 82 onderwijzers werd in de laatste jaren met 100 tot 1100 fr. verminderd. 32 onderwijzer* staan in eene school met eene enkele klasse. 111 onderwijzers hebben van 70 tot 150 leerlingen in hunne klasse. Indien eenige onderwijzers nog eene betrekkelijk hooge jaarwedde genieten, komt zulks omdat de wet verbood de bezoldiging te verminderen van de onder wijzers welke in 1884, ten minste 25 jaren dienst hadden. Ongeveer 50 onderwijzers worden niet regelmatig betaald. Verscheidene onder wijzers ontvangen het beloop hunner jaarwedde niet volledig. Het aantal onderwijzers is sinds 1884 verminderd en toch wordt in het kanton Aalst alleen nu de globale som van 9000 franks min betaald aan jaarwedden dan in 1884. Er zijn in ons Arrondissement nog 12 onderwijzers welke ten gevolge van af schaffing van plaatsen buiten dienst ge steld werden. Die onderwijzers hadden toen ze van hun ambt werden ontheven van 4 tot 15 jaren dienst. Ze vragen niets beters dan terug in dienst te treden. Overal worden de jongeren benoemd, omdat ze gereedelijk zekere voorwaarden aannemen (of vervullen.) Het wachtgeld der in beschikbaarheid gestelde onder wijzers is afgeschaft of op 600 en 500 fr. gebracht. Kan iemand daarmeê ordente lijk leven Medegedeeld De Denderbode voegt zijne stem by deze der 211 onderwijzers en onderwijze ressen van het Arrondissement Aalst welke vragen dat de wet hun lot verbe- tere en verzekere. Wij roepen de bijzon dere aandacht onzer geachte heeren Senators en Volksvertegenwoordigers op den bovenstaanden toestand in en druk ken den wensch uit dat de rechtveerdige eischen van het onderwijzend korps by hun eene krachtdadige ondersteuning vinde. broddelwerk gezien En, wat de wereld ervan zou gelieven te zeggeu, och, dat kan my bitter weinig schelen. Saltash schudde bedenkelijk het hoofd. Zie eens hier hernam mevrouw Manton plot seling Ik ben eene oude vrouw, eene wereldsche, gemakzicke, genotzieke oude vrouw. Ik heb kennissen met de massa, maar vermoedelyk geen enkelen vriend. Zacht wat 1 zacht watzegde Saltasb, terwyl by baar zyne band toestak. Er blonk een traan op mevrouw Mantou's gerim pelde wang. Ik geloof, zegde zij, dat dit meisje van mij bield, en ik weet zeker dat ik veel van haar hield. Ik mag niet verwachten dat ik ecuwig leven zal... en ik zou geerne iemand by my hebben, iemand wie ik een goed hart toedraag, om mij de oogen te sluiten als ik sterf. Saltash zweeg. Ik kan geen kwaad van baar denken, hernam de oude vrouw. En overigens, liet zy er op volgen, weer in haren gewonen toon terugvallende, ik ben too eigenzinnig als een muilezel, en wat ik my eenmial in liet hoofd gezet heb, dat doe ik ook 1 Juist toen Saltash opstond om been te gaan, werd er voor mevrouw Manton eenen brief binnengebracht. Wacbt nog eens even riep zy hem toe, dan kan ik u nog laten hooren wat onze lady Markbam mij bier schryft... Ohohoholachte zy. Arabella ia in den zevenden hemelWat treft dat geluk, schrijft zy, dal ik mijne diamanten terug heb Over veertien dagen wordt er weer een gekostumeerd bal gegeven, en dus kan ik my nu toch nog vertoonen als de IJsjonkvrouw - EINDE. -

De Denderbode | 1895 | | pagina 1