Voor de rechtbank. 's Werelds Draaibord. Handel en Nijverheid. Allerhande nieuws. De Chronique is op verre na niet vlaamschgezind verleden week echter gaf het blad een artikel, dat door het gezond verstand is afgedwongen Ik ben, zegt de correspondent, zeker geeu flamingant, maar wat zaterdag mor- gend voorviel te Antwerpen in de correc- tionneele rechtbank der 3® Kamer, gaat alle maat te buiten en de achtbare M. Liebrechts, die de zitting presideerde, riep met volle recht uitWelnu dat is nu eens proper Ziehier de feiten Voor de recht bank verschenen een aantal landbouwers van Esscheu (Hollaudsche grens) beschul digd van inbreuk op de douanenwetten, voor het invoeren van Hollandsch vee, of voor het zenden van dergelijk vee in denzelfden omtrek, zonder toelating van regelmatig vervoer. Welnu, schier alle douanen, die de inbreuken hebben aangeklaagd,zijn Walen en kennen geen woord vlaamsch' Zij waren niet bekwaam de betichten te verstaan, zooals ook de betichten de tolbedienden niet verstonden. Tot goed verstaan zullen wij zeggen dat de beschuldigde landbouwers beticht waren van den invoer van varkens. Ik stenografieer de woordenwisseling tus- schen de voorzitter en de douaniers-ge tuigen. M. De Voobzitteb. Wat weet gij van de zaak De Douanieb. Comprends pas. M. De Voobzitteb franschV eront schuldiging gij zyt verplicht in het Vlaamsch te getuigen. Gij zijt ambtenaar in eene vlaamsche provincie. Ik onderstel dat gij de betichten in 't Vlaamsch hebt toegesproken. Wat weet gij van de zaak De Douaxieb. Bet ik smóquel douse verk (de betichte heeft 12 verkens ge smokkeld.) M. De Voobzitteb (Vlaamsch). Hoe is dat toegegaan De Douanieb. Bouse verk smóquel pas de passavant. De Voobzitteb (lastig). Maar waar en hoe hebt gij die inbreuk op de wet be- statigd De Doüaniee. Twelf verk smóquel grand'route kar pas de passavant. Uitslag. M. do voorzitter heeft oenen taalman moeten noetnen. DUS VER ZWARING VAN KOSTEN VOOR DE BETICHTEN. lln'y en a plus, wierp M. Frère in zijnen zaligen tijd ons reeds toe, zegt het Handelsblad, als wij protesteerden tegen het zenden van Walen in onze Vlaamsche gewesten, die de taal des volks niet ver staan, en nog duurt dat afschuwelijk onrecht voort. Hoe wilt ge dat soortgelijke bedienden hier degelijk hunnen plicht doen, zich degelijk inlichten over de inbreuken der wetten, en aan de justicie degelijk den toestand doen kennen, waarin de betich ten zich bevinden De Waal in onze gewesten, als hij de taal des lands niet verstaat en hij niet verstaan wordt, is niet alleen oen hinder paal, maar hij geeft een kaakslag aan den Vlaming, die alsdan meer dan ooit zich gekrenkt voelt, en met reden eischt in zijn eigen taal door de beambten te worden toegesproken. Zouden de Walen vijf minuten derge lijke benadeeüng en vernedering van bunnen landaard verdragon Neen, geeu vyf minuten en zij zouden gelijk hebben en ons, ons belecdigt en benadeelt men zóó sedert meer dan zestig jaar M. de voorzitter Liebrechts, zegt de Chronique, was lastig, woedend wij ge- looven het geern. Wie zou niet veront- weerdigd zijn bij zooveel onzin benadee ling van het Vlaamsch recht van de Vlaamsche burgers. En die Walen, die een half woord Vlaamsch kunnen hakkelen, gaan te Brussel doorvoor... Vlaamsch te ver staan 1 Wij doen een beroep op M. den minister van financiën, en Tragen of er geen mid del is om die vlaamsch-onkundigeu hier van onze grenzen weg te nemen, en een einde te stellen aan dat belachelijk kluchtspel, nog niet weerdig voor Chi- neezen Landbouw. Uitroeiing der distels. In uitvoering van een besluit des heeren Gouverneurs onzer Provincie, genomen in uitvoering van het Landelijk Wetboek en van :t Koninklijk besluit van 2 mei 1887 zijn alle eigenaars, pachters, huurders, vruchtgebruikers, of andere bezitnemers, gehouden voor 1 juni en tot 1 October 1895, den bloei te ^verhinderen der distels, ze uit te roeien of te doen uitsteken, die in de door hem bezeten of gebruikte grondcu te vinden zijn. Indien de belanghebbenden in gebreke blijven, binnen het hierboven bepaalde tijdstip de voorgaande maatregelen na tc loven, zal het bij bevel van den Burge meester van ambtswege uitgevoerd wor den ten koste der overtreders en dit on- geminderd de andere straffen. De overtredingen zullen gestraft wor den met eene boete van 5 tot 15 franks. KONINKLIJKE BESLUITEN. GemcentekioHwct. De Moniteur bevat het besluit, houdende maatregelen van toepassing der wet van 11 april op de vorming der kiezerslijsten voor de gemeente. Geheel de wereld is op hol, Want alles draait gelijk een bol, En 't is voorwaar de grootste man, Die hier het best draaien kan. Do zachte vriendelijke maan En ieder ster aan 's hemels baan, De winden draaien op hun toer Gelijk de molen van den boer. Het rad, waarop de wagen rent De orgeldraaier voor 'nen cent, De Turk draait op zijn linker voet Als hij den dikken Sultan groet. Do paardjesmoleu op do straat, De haan, die op de toren staat, Ja, alles draait niets staat er stil Dan juist hetgeen niet draaien wil. Het grillig rad van avontuur Toont draaiend menig dwaze kuur Hetgeen vandaag wordt hoog vereerd Wordt straks als vuilnis weggekeerd. Napoleon was 'ne groote vent, Doch stierf verlaten en miskend En Bismarck zelf, die ijzren man, Die weet van 't draaien ook al van. En Peer Van Humbeek riep zoo straf, 't Kaïholicismus moet in 't graf En toch dat ding bleef even frisck En niemand weet waar Peer nu is. Bij Malkoff en Sebastopol Gaf men den Rus zijn broeksken vol Nu draaien Franschman en de Rus Elkaar iu de armen vol gekus. Straks is ons rol nu afgedraaid, Dan wordtmen deeeuwigheid ingezwaaid Want binnen honderd jaar of eer Blijft er van ons geen enkle meer. Wel hem, die 't goed dan heeft betracht, En 't draaiwerk vroom ten einde bracht Hij zal op 't einde zijner baan Dan met geen leège handen staan. Draait voort, in welstand, oer en deugd, Tot uw genoegen, tot onz' vreugd, Draait voort, zoolang gij draaien kunt, Tot U de Hemel wordt gegund. 1^'aar Hoornen. Wii lezen in 't Land van Aclst van zondag 11. als koning Leapol een van zijn officiers naar zijn paleis roept om hem n te spreken, 't is teeken dat hij veel n werk maakt van dien man en hem van serieuze zaken moet handelen. Dit schreef, onze Pie, sprekende over 't bevel, door Z. H. Leo XIII aan asjed Daens gezonden, van voor Hem te ver schijnen. Plaats heeft ons zaterdag lest ontbro ken om de twee volgende mcdedeelingen af te kondigen, maar wij drukken ze heden over ten einde onze geëerde lezers eens te laten oordeelen op welke wijze Z. H. Leo XIII schijnt werk te maken van jajed Daens en over welke serieuze zaken Hij met hem gaat handelen. Men weet dat de Belgische bedevaar ders verleden Maandag door den Paus iu gehoor ontvangen werden. DcRomeinsche briefwisselaar van den Courrier de Bruxelles deelt daarover het volgende meè Eea woord van den Paus, tijdens dat gehoor,wordt druk besproken. Een pries ter vau het arrondissement Aalst ziende, heeft Z. H. Leo XIII drie maal herhaald dat daar schandalen gebeuren waarin er moot voorzien worden. Hij heeft den priester aanbevolen daar met al zijne kracht toe te helpen. (Dio Eerw. Priester is hier te Aalst goed gekend en wij mogen bevestigen datZ. 11. Leo XIII wezenlijk aldus heeft gesproken.) Dat woord van Leo XIII wordt door allen uitgelegd op eene weinig gunstige wijze voor M. Daeus en het schijnt het overigens nogal gegrond gerucht te be ves tigen,dat de Paus binnen Icort door eenige openbare daad de buitensporigheden der christene democraten zal bedaren, over welke hij in deze laatste tijden zich met kracht uitgelaten heeft, daar bij geenzins hunne wijze van handelen goedkeurt. Van zijnen kant deelt de Bienpuplic van Gent de volgende nota mede Het is nauwkeurig, zoo verzekert men ons, dat M. de priester Daens uitge- noodigd geweest is naar Hoornen te komen na den parlementairen zittijd. n Doch het is voorzeker onnaukeurig daaruit te besluiten, zooals zekorë vrien den vau den afgeveerdigde van Aalst dit doen, dat men dit feit moet uitleggen in een guustigeu zin voor de leerstelsels, die hem van vele katholieken scheiden. «Wij weten, voor hetgeen ons betreft, uit goede bron, door vrienden onlangs uit Rooraen weergekeerd, dat in een go- hoor waarop zij de eer gehad hebben toe gelaten to zijn in de maand Maart, de H. Vader zich op zoo stellige wijze moge lijk over die zaak heeft uitgedrukt. Hij heeft hun gezegd dat de geschil len over de maatschappelijke kwestie onder de katholieken van België, hem bekommerden en heeft hun zijne onte vredenheid niet verborgen over de buiten sporigheid van taal,waaraan zekere leden der Belgische Geestelijkheid zich over leverden. Wanneer M. de priester Daens zich naar Roomenzal begeven, zal hij weten of er in die woorden van Zijne Heiligheid iets is wat hem aangaat. Pelroolh;tii<l«»l.Wij vinden in het Bulletin des Halles van Parijs het onderstaande artikel, dat de prijsver- hooging van don petroolhandel volgender wijze uitlegt De prijsverhooging van den petrool in België.Wij hebben maandag de beoor- decliug van zekere Belgische bladen openbaar gemaakt, over de gewaande oorzakcu, die de groote vlottingen van den amerikaanschen petrool teweeg brachten. Deze bladen spraken namelijk van een russisch amerikaausch syndicaat,gevormd door de naamloozo hollandsche-belgische petrool-maatschappij, samengesteld uit MM. de Rothschild Maurice Ephrusli, to Parijs Leou Lambert (schoonzoon van M. de Rothschild), te Brussel A. Ganss, te Amsterdam P. Tambour, te Parijs J. Aron, te Parijs, maatschappij welker kapitaal twee millioen bedraagt, op het welk de helft gestort is. Wij hebben er aan gehouden, onze inlichtingen over deze maatschappij te te volledigcu, die gesticht werd over acht jaar, om te Antwerpen russische petrool in te voeren. Zij had het geld in kwestie gebruikt om eene tanksteamer te koopen, de Caucase en ecuige vergaarbakken te bouwen. Iedereen weet dat de strijd tusschen de amerikaausche en russische voortbren gers sedert eenigen tijd zich veropenbaard heeft door eene aanzienlijke waardever mindering van den petrool. De hollandsch- belgischo maatschappij, haar klein kapi taal door de lage prijzen van de ameri kaausche petrool bedreigd ziende, heeft over twee jaar van hare operatiën moeten afzien Zij heeft baron kleinen stock gelikwi- deerd en hare gestichten aan andere invoerders verhuurd, inzieude dat de russische petrool niet meer met voordeel in Antwerpen kan ingevoerd worden. 't Is dus ton onrechte dat men de rijzing der Amerikaansche petrool aan die,maat schappij toeschrijft. De ware oorzaak der tegenwoordige beweging is geheel gelegen in dit feit, dat juist om reden der uiterst lage prijzen, die wij sedert eenige iaren in de petrool waarnemen, het verbruik is merkelijk toegenomen, terwijl de voort brengers, zichzelven aan ondergang bloot gesteld ziende, hunne pogingen moesten staken; van daar eene aanhoudende ver mindering der stocks,die van 36 millioen vaten,beneden de 2 millioen gevallen zijn. De Amerikanen leggen, volgens depe- ches die wii ontvangen, aangezet door de tegenwoordige rijzing,eene koortsachtige bedrijvigheid aan don dag, eu indien, wat men verhoopt.de bronnen niet ontbreken, dan mag men gelooven dat in eene min of" meer nadere toekomst,de productie weer in staat zal zijn aan al de noodwendighe den van het verbruik te voldoen. Van eeneu anderen kant gaan de Russische voortbrengers, die, wegens de ruïneeren- de prijzen zich van zokere markten ver wijderd bielden, nu hunnen uitvoer vermeerderen. Handelsblad Ktleski-onijk. Kiezing- te Thuin. De kieziug van zondag heeft den vol gendon uitslag opgeleverd M. Bailly, conservatief 16,084 stemm. M. Canon, liberaal 9,457 M. Haye,independent 861 M. Lekeu, socialist 18,127 Balloteering tusschen MM. Baillv cn Lekeu. Branden te 8' Anle linck v. 1. Tusschen vrijdag en zater dag nacht der verledene week rond 2 uren is er brand uisgebroken aan de stallingen van de gemeenteschool gelukkig is de Meesteres in tijds wakker geworden want de vlammen begonnen de vensters van de slaapkamer dei- kinders te vatten. De vlammen zijn kunnen gedempt en daarna gebluscht worden na 8 uren wer- kens. Men rekent de schade 1500 fr. Alles is verzekerd. 2. Zondag rond 6 uren namiddag is er brand ontstaan bij Bartholomeus Nut- linckx te St. Anteliuckx, doch de brand is gebluscht. De oorzaak des brands is gekomen door den koewachter die een brok hout uit den vmirheerd gaan halen was om stoof- hout te kappen die brok hout bevatte nog vuur eu werd het aan 't strooi mede gedeeld 3. Zondag II., 12 dezer, rond 11 uren 's avonds, is er brand ontstaan bij Fran- cies De Gheest, herbergier en winkelier. Dank aan moedige mannen en bijzonder lijk aan den geachten heer Burgemeester zijn de aanpalende huizen gespaard ge bleven. Ongelukkiglijk wierpen de vlam men gleustcrs vuur op 't huis van Theu- nis Charles dat op eerion grooten afstand van 't brandende huis stond. Dees huis was op eenige oogonblikken iu volle vlam. Eeuige meubels ziju gered gewor den. Alles was verzekerd. H. M. de Koningin hoeft zondag haar jaarlijksche beèvaart naar O.-L.- Vrouw van Hal gedaan, vergezeld van hare dochter prinses Clemeuiine. Het bestuur van den staatspoorweg heeft met overeenkomst van de ncder- landsche spoorwegen de reiskaarten naar Amsterdam gedurende de tentoonstel ling, voor acht in plaats van voor vteb dagen geldig gemaakt. Zoo meldt ten minste een blad. Wij hebben echter hier over nog geen officieel bericht ontvangen. Prins Albert te Gent. Zooals men weet, werd het groote militaire feest in den gcntschon velodroom bijgewoond door prins Albert, die vergezeld was vau de ministers Begcrem en de Smet-de Naeyor en majoor Jungbluth. De prins reed in open rijtuig de stad door. M. do Maere de lilmmander, voor zitter van het werk van Congo, verwel komde den prins in het vlaamsch naar het schijnt op ziju eigen verzoek, en deze antwoordde iu dezelfde taal. Het feest bestond in militaire oefenin gen cn eene panlomicm, voorstellende de» strijd van sergeant De Bruyn tegen Sefu, en diens dood. Een prachtig apo theose eindigde het feest. Het onthaal dat de prins overal ont moette, was recht hartelijk. Na hot feest is hij onder do toejuichingen der menigte de piste rondgereden. Dezer dagcu kwam eene vrouw uit de wijk der Vlaauderenstraat, de vrouw Rossiguol, iu hot policiebureel der derde afdeelingte Brussel, dragende een toege bonden pak, dat zij op de tafel neerlegde, terwijl zij in geween losberstte. De politie-oficier deed liet pak open en met ontzetting zag men dat het een kin derlijk bevatte. De vrouw verklaarde eindelijk dat zij de moeder was van het wichtje, dat was uitbesteed geweest bij boer, n te Berchem Sr. Agatha. Het kindje was ziek geworden, stierf en de voedsters hadden de midde len nietthet te doen begraven. Vrouw Rossignol was dan het lijk van haar kind gaan halen, zeggende Aangezien gij mijn kind niet wilt begra ven zal ik het zelf begraven 1 en zij nam het lijkle mede om naar het policiebureel te brengen. Proces-verbaal is tegen de arme moe der opgemaakt voor overtreding van het reglement op het lijkenvervoer. Bic lieve herderinnékens I Te Sint-Gilles bij brussel waren twee vrou wen in eene onbewoonde villa aan 't gras suijden, voor hare schapen of geiten. Beiden verweten elkaar, hiertoo geen permissie van den eigenaar te hebbcu. Van hevige woorden kwam men tot daden en weldra zwaaiden de sikkels rond als iu den strijd der oude Germanen tegen de Romeinen. Verhakkelt!, en bloedend kwamen de twee furiën, door tusschenkomst van verscheidene personen, uit den strijd, waarvan zij lang de sporen en lidtcekens zullen dragen. Het gehucht Veeweide, te Auderlcclij was het tooneel vau eeu gelijkaardig drama, dat nog erger afliep. Twee buurvrouwen droegen elkaar sinds jaren een vinnigon haat toe. Een woord, eeu blik was genoeg om het smeu lende vuur te doen opvlammen, Vrouw Thounissen cn vrouw Van der Gucht waren de heldinnen van het drama. De eerste werd, terwijl zij hare scha pen uit de wei naar huis bracht, aange sproken door de tweede, die beweerde door haar beleedigd te zijn. De tweede werd hierdoor zoo woedend, dat zij hare vijandin den ijzeren paal uit de hand rukte, waaraan 'de schapen in de wei hadden gebonden gestaan zij sloeg er vrouw Theunissen zoo geweldi» meê op het hoofd; dat deze laatste be wusteloos ineen zakte. Terwijl het slachtoffer werd opgenomen door de geburen, die toegesneld waren, vluchtte de plichtige de velden iu. Zij werd door den veldwachter aangehouden, Een geneesheer heeft bevonden dat do schedel van vrouw Van der Gucht gebroken is, zoodat men haar toestand als zeer zorgwekkend mag beschouwen. Liefhebbers van schelvisch. Wan neer is de schelvisch het schoonst In den tijd waarin hij het minst wordt geeten en het goedkoopst is Dat is, zegt een Duitsch visscherijblad, het eenvoudigste antwoord op die vraag. Immers, bij vele liefhebbers van visch, en vooral bij vele huisvrouwen, is het een algemeene vaste regel, dat men alleen schelvisch moet eten indemaanden iu wier naam eene i- voorkomt, dus van september tot het einde van april, en dat de visch later slecht wordt en wonnen heeft. Op deze meening heeft het blad het volgende aan to merken In den herfst begint bij den schelvisch de voorbereiding tot de voortteeling, die in februari en meert plaats heeft. Dat wil zeggen in dien tijd van voorbereiding ontwikkelen zich de eieren eu de hom, waartoe zij een gedeelte tot zich nemen van het voedsel, hetwelk de visch gebruikt. In december en januari begint de trek der schelvisschcn naar de grootere diep ten en streken,die hun wel niet zulk eene volheid van voedsel opleveren als de kust streken, maar die de visschen toch opzoeken in afwachting der voortplan- tings-periode. Hebben zij onder die mindere gelegenheid tot voeding reeds te lijdon. na afloop der voortplantings- periode ziju ze geheel uitgeput. Vandaar dat ze, om weer te bekomen, in meert en april slap en mager naar de kust terugkceren, waar zij rijkelijk voed sel vinden en in juni eu juli het vetst on stevigst zijn. Het is bekend dat er naar schelvisch het meest wordt gevraagd in den vasten tijd, alzoo in eenen tijd, waarin het kuit- schieten pas is afgeloopou. Na den vastentijd en wel juist in den vollen zomer, wanneer de schelvisch zich goed heeft gemest aan het vele gewormte, hetwelk hij iu den zomer rijkelijk aan den zeebodem vindt, wordt hij niet aanzien eu dientengevolge dikwijls voor spotprij- zcu verkocht,ofschoon de visschen alsdan veel lïisscher ter markt komen dan in den winter en ook veel vlceziger en steviger zijn. De bewering dat schelvisch in den zomer met wormen is bezet, is eenvoudig een gevolg van het feit, dat wanneer er nog enkel onuitgesneden schelvisch ter markt kwam, men daarin wormen heeft gevonden. Maar die waren dan toch alleen in de maag. En wanneer de visch pas kort geleden was gevangen, dan was dat gedierte in de maag nog levend eu poogde .bij het opensnijden er uitte krui pen. Zoo is het gekomen dat menige huisvrouw zich verbeeldt dat de geheele schelvisch des zomers met wormen is bezet. Wij laten al die opmerkingen voor rekening van het vakblad, want wij bekennen openhartig niet heel bevoegd te zij o- (Handelsblad.) Verdronken. Zondag had er te Turnhout een smartelijk ongeluk plaats. Een 17jarige jongeling ging iu den na middag naar de oude vaart om te zwem men. Hij had nauwelijks twee of driemaal de vaart overgezwommen, toen hij eens klaps door eene ongesteldheid werd over vallen cn in de diepte zonk. Een tienja rige jongen had dit tooneel van op eenigen afstand gezien. Hij ging dadelijk hulp zoeken. Doch toen deze kwam, was het te laat, want toen men den jongen uit het water op haalde, had hij reeds opgehouden te leven, Het lijk werd togen den avond naar het gasthuis gevoerd. Het slachtoffer is zekere J. Dijkers, 17 jaren oud, geboren te Dcurne. Hij was bakkersgast, in de Otterstraat, te Turn hout. (Handelsblad). Smokkelhandel. De tolbeambten Levebre en Wouters waren vrijdag mor- goud in dienst to Wortel, toen zij eens klaps 12 smokkelaars zagen te voorschijn komen, die elk een pak gesmokkelde tabak droegen. Dadelijk sprongen de tobeambten toe om de kerels aan te hou den, doch deze wierpen hunne pakken ten gronde cn namen ijlings de vlucht. De twaalf balen tabak, wegende 400 kilos, werden iu beslag genomen en naar het bureel van den ontvanger van Wortel gevoerd. Verleden zaterdag is de voerman eer stekskensfabriek Mertons-Van Besten op het gehucht Gelembeke, te Ovcrboe- lare verongelukt. De ongelukkige zat op zijn voertuig en draaide om de helling te kunnen afglijden de vijs toe, doch hij verloor het evenwicht eu viel ten gronde. De boomen sleepten hem over het lichaam en hij bleef leven loos liggen. Voorbijgangers nameu hem op en droegen hem in de naastgelegene woning. In allerhaast deed men de treurige tijdiug aan de bestuurders der fabriek Mertens. Deze zonden aanstonds eeu geneesheer die bestatigde dat de schouder en ver scheidene ribben gebroken waren, en dat hij bovendien nog inwendige wonden kon bekomen hebben. Het slachtoffer werd ter verpleging naar het hospitaal van Lossen gedragen. Dit droevig ongeluk dompeld eene arme moeder metdnj minderjarige kinderen in de grootste ellende. Onze lezers zullen zich herinneren dat in november laatstleden de meid des pastoors van Habay-la-Veille werd ver moord. Veertien dagen vroeger was eene eene vrouw vau Langlire vermoord ge vonden. Daar beide misdaden op dezelfde wijze waren gepleegd, leed het bijna geen twijfel of de pleger der eene was die der andere. Een schrijnwerker werd verdacht en aangehouden, zekere Rousseau, van Stérpigny. Hij zal in juni voor de assisen vorschijnen. Een houthakker vau Marieubourg, die zich door zijn zoontje deed helpen, liet, terwijl hij op eeneu boom zat, zijne bijl vallen. Deze kwam met den scherpen kant op het boen van den kleine terecht, met dit gevolg dat ziju voet afgesneden werd. De vader was om dit oogenblik zoo wanhopig dat hij, indien men hem niet had tegengehouden, zijn hoofd tegen do boomen iu stukken zou geloopen hebben. Luik, 13 mei. De fransche socia listische afgeveerdigde Dejeante, die in La Populaire eene voordracht moeat komen geven, werd aan de grenzen aan gehouden en terug naar chex nous gezon den. In de hoogovens van Hautmontis zaterdag morgeud ten 5 ure eene lucht kamer gesprongen,waardoor 8 werklieden min of meerjerg gekwetst werden. Op het zelfde oogenblik vlogen zware ijzeren bui zen in allerlei richtingen; stukken van 100 kilos werden 150 meters ver wegge slingerd. In de omliggende huizen werden al de ruiten verbrijzeld. De stoffelijke schade wordt begroot op 45,000 fr. De gekwetsten werden onmiddelijk verzorgd door de doktors Carrette en Delannoyjgeen enkele verkeert in ster vensgevaar; de ergst getroffene is zekere Hendrik Jamart. De oorzaaak van het ongeluk wordt ieverig opgezocht. Over de grenzen. Wij hebben gemold dat de fransche socialistische afgeveerdigde Dejante, door onze politie uit liet land werd gezet. Ziehier eenige bijzonderheden over dit feit Er moest te Luik in het bijzonder lokaal der Werkliedenparty, eene verga dering plaats hebben. Dejante was uitgenoodigd om eene voordracht over het socialism te geven

De Denderbode | 1895 | | pagina 2