PEEST Zondag 19 Mei 1895. 5 centiemen per nummer. J9slc Jaar 2982. Zijn wij katholiek. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Werkmanskringder Stad Aalst. DE LEVENDE DOODE Landbouwleergang ten huize. DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuiquo 8iium. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dea dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureela van dit blad. Aalit, den 1 H Mei 18DÖ. De kiezing van Zondag 12 Mei te Thuin, in Henegouwen is uitgevallen ge lijk men voorzien had ballotteering tus- schen M. Bailly, katholiek en gezel Lekcu, socialist. De liberalen zijn voor goed den bosch in de nog overblijvende zullen zich den totalen ondergang hunner partij getroos ten mot hunnen haat bot te vieren tegen de klerikalen, en citoyen Lekeu naar de Kamer te zenden. Zulks hoeft niet eens gezegd te worden, schrijven de liberale gazetten, en La Chroniquc vindt het elementaire. Arme liberalen Welk droe vig tinde Wij katholieken, zijn dus nog de eenige borstweer tegenover het opkomende socialismus. Évenals te Thuin zullen liberalen en socialisten in alle andere arrondissementen samenspannen om Godsdienst en maatschappelijke orde te bevechten. Mochten de vrienden meer en meer de noodzakelijkheid zien van steeds samen te strijden onder hetzelfde vaandel en de rangen niet 't ontvolken van 't katholiek leger onder welkdanig een voorwendsel Achteruit de persoonlijke intrest, en gestreden voor 't algemeea welzijn. Het katholiek pro gramma sluit niemands belangen uit. Katholiek wil zeggen algemeen, schrijft Le Bien Public 't is te zeggen, de waarheid voor allen, de rechtvaardigheid veor allen het recht voor allen en plicht voor allen. Wie zal weigeren met zulke leuze ten strijde te trekken en zich nog katholiek durven noemen Meer dan eens wezen wij hier op hetgeen door katholieken iever reeds teweeg ia gebracht op maatschappelijk gebied. Die iever, door den onsterfelijken we- reldbrief van onzen grooten Paus aange vuurd, is bereid, nu nogmser dan ooit, alles in 't werk te stellen om lotsverbe tering te bekomen voor de werklieden en de betrekkingen op liefde en rechtvaar digheid gesteund, tusschen alle standen te handhaven en te verbeteren. De Vakvereenigingen mogen en moeten bloeiën, moer moeten er nog tot stand komen. De wetgevende Kamer zal hun in 't kort de burgerlijke verpersoonlijking toekennen. Maar men weze rechtuit katholiek naar het woord ▼an Zijne H. den Paus. 't Stoffelijk welzijn van den werkman beloven en zijnen zedelijken toestand verwaarloozen is op zand bouwen. Dat kan niet duren. 't Katholiek programma behelst de verdediging aller belangen, alle samen werkingen worden aangemoedigdbij zondere belangen mogen natuurlijk bij zondere verdedigers hebben maar eens het uur van den strijd gekomen moeten allen het eens zijn om den gemeenen vijand aan 't lijf te vallen. De buitenlieden worden ook erg beproefd, bijzonderlijk de geringe boerkens. 't Is raoeielijk tegenwoordig om niet te zeggen onmogelijk de twee einden van 'tjaaraaneen to knoopen. Er is niets meer dat wat geld inbrengt, en men moet leven en op 't einde van 't jaar de pachten kunnen betalen. Daar dient gewerkt te worden om dien toestand te verbeteren. Onze katholieke Regeering stelt inkomrechten voor, die tegenwoordig besproken worden. Laat ons hopen dat zij het proces tegen hare tegenstrevers zal winnen. M. Woeste zal cle afschaffing eischen van de grondlasten, 't Is weerom zooveel gewonnen en veel kleintjes maken een groot. Laat ons vertrouwen in onze katholieke Regeering. Het is voor haar eene plicht onzen beproefden landbouw op te beuren, voor anderen is veel beloven maar een middel om iets te worden, en hebben is hebben, maar krijgen is de kunst. n van den Katholieken Verlèden Zondag, 13 Mei, vierde onze bloeiende Katholieke Werkmanskring, zijne jaarlijksche feest ter gelegenheid van het Patroonschap van den H. Jozef. Kwaart vóór 10 uren hadden twaalf honderd zestig werklieden plaats geno men in den stoet die zich vormde in den ruimen voorhof van den kring. Het muziek, de Koninklijke Harmonie onzer Stad, stapte voorop onder het uitvoeren barer schoonste stukken daarna vooraf gegaan van hun prachtig vaandel,volgden de leden van het Bestuurkomiteit en de eerelcden van den Kring, en dan die ontzagverwekkende menigte van werk lieden, werkende leden van den Kring, die in rangen van vier, de beide Zooi- straten vervulden. Zoo trok men langs de Kerkstraat naar St-Martenskerk, waar de Bestuurder van den Kring, bijgestaan van twee andere Eerw. Heeren Geestelijken, eene plechtige Mis zong voor de weldoe ners en al do leden, levenden en over ledenen van den Kring. 'T was een troost vol en stichtend schouwspel daar geheel de benedenkerk van St. Merten bezet te zien met een leger van geloovige en god vruchtige werklieden, die te zamen met hunne priesters door vurige gebeden den zegen en de weldaden van den Hemel afsmeekten. Middelerwijl wierd er dooi de zangers en muzikanten van 't hoogzaal, onder geleide van onzen gekendeu en beroemden P. De Mol, eene korte maar meesterlijke Mis uitgevoerd. Kwaart vóór elf uren stond de stoet buiten de kerk gerangschikt om in de zelfde orde naar 't lokaal van den Kring terug te keersn,langs de Merkt,de Nicuw- straat en de Keizerlijke plaats. l,w VEBVOLG. Gaat ge al dadelijk naar uwe kamer, mijnheer 1 Zoo neon, mag ik u dan eene sigaar aanbieden Ten minste wanneer deze heeren er niets tegen hebben. Zoo sprak John Jagi, zijne woorden angstvallig kiezende, en met een satyrieken blik op deze heeren. Ik antwoordde met eene beleefde weigering vai zijn aanbod. Met bestudeerde beleefdheid wenschle bij me daarop goeden naebt en verliet de kamer. Nauwelijks had de deur zich achter hem gesloten, of Ambrose en Silas naderden mij op gulle wijs en hielden me hun sigarenkoker voor. Ambrose zegde Ge hadt groot gelijk, dat ge weigerdet. Ge moet altijd bedanken voor zijne sigaren ze zouden u ver giftigen. En, voegde Silas er by, ge moet geen woord geloovcn van 't geen John Jago zegt. Hij is de groot ste leugenaar in Amerika. Naomi dreigde den broeder met den vinger, als nad zo kinderen voor zich. Wat, riep ze, moet mijnheer Lefrank wel den ken, als by u zoo hoort spreken over iemand, die de achting en het getrouwen geniet van uwen vader T Ik schaam me over u. Silas droop af, zonder een woord te spreken. Am brose bleefblijkbaar stelde hy er hoogen prijs op, zich met haar le verzoenen, alvorens haar te ver laten. Ziende, dat ik er te veel was, ging ik naar eene glazen deur, die totgang gaf tot den keurig onderhou den hof, op dat oogenblik bestraald door het heer lijkste maanlicht. Ik wilde er het volle genot van hebben, en stapte den hof binnen, waar ik me neer zette op eene bank onder den olmboom. Onuitsprekelijk schoon en plechtig was die kalmte der natuur, in tegenstelling van hetgeen ik binnens huis had gezien en gehoord. Nu werd het uie duide- ïyk, hoe het klooster een toevlucht kou worden voor hen, die wanhopen aan de menshbeid. Als de meeste zieken, was ik min of meer men- scheuhateren op dit oogenblik was ik het meer dan ooit. Daar voelde ik eene zachte aanraking op myoen schouder, en ik was weer met liet menschdom ver zoend, want Naomi Colebrook stond veor mc. III. Ik wou u spreken, begon Naomi. Ik hoop maar, dat u geen kwade gedachten van mij zult krygen, om dat ik u hier opzoek. Wjj, Amerikanen, zyn niet gewoon veel te geven om etiket. Daarin hebben do Amerikanen groot gelijk. Neem plaats, als 't u belieft. Onbeschroomd ging ze naast mij zitten, en onbe schroomd zag ze mc in 't gezicht, terwyl het maan licht ons beiden bestraalde. Kalm hervatte ze Om elf uren had iedereen plaatsge nomen in 't ruim lokaal van den Kring, alwaar het ons gegeven was nogmaals het jaarlijksch verslag te hooren van den toe stand en de werkzaamheden van den Kring, door zijnen ieverigen, alomge- achten en welbeminden heer Voorzitter, Baron Leo Bethune. Plaatsgebrek belet ons dat overheerlijk en aanmoedigend verslag in zijn geheel mede te deeleu. Wij geven er hier slechts den korten inhoud van Vrienden De omstandigheden die wij sedert het laatste verslag beleefd hebben zijn bijzonder belangrijk'. Verleden jaar schet ste ik u ons programma af ik duidde de middelen aan om er de verwezenlijking van te bekomen Eendracht van alle katholieken, volledige onderwerping aan de raadgevingen van Leo XHI, toepas sing der leuzeMaximum vau daden,mini mum van woorden. Velen onder u deden hunnen Voorzitter de eer aan te denken dat hij met voordeel dit programma te Brussel zou verdedigd hebben. Thans dat wij allen onzen plicht vervuld hebben, dat de feiten de volledigste verrechtvaar diging van onze handelwijze hsbben afge leverd, neemt hij deze eerste gelegen heid te baat om u te bedanken uver dien blijk van aangeklcefdheid. Doch verheffen wij ons boven die per soonlijke bijzaak. Welke uitslagen heeft 't gebabbel van de socialisten bekomen Welke beloften hebben zij vervuld? De tweedracht welke zekere onvoorzichtige lieden in onze partij hebben gezaaid heeft de moeilijkheden van den toestand nog vermeerderd meer dan ooit besluit ik met mijnen edelen vriend Hertog van UrselMinimum van woorden, maximum van daden Eendracht in 't katholieke leger Eendracht in onzen kring, en in de goede werken 1 Eendracht in de politieke aangelegen heden der toekomst Eendracht om het bestuur onzer Stad in christelijke handen te bewaren. Die eendracht ik vraag ze aan de werk lieden. Ik vraag ze ook aan de katholieko burgerij en de hoogere standen. Indien zij 't voorbeeld der toegevendheid en der gematigheid in woorden en daden geven, indien zij aan den vrijen keus der katho lieke arbeiders een rechtvaardig aandeel van invloed in Gemeenteraad en Schepen- College overlaten, dan zal de eendracht van al de katholieke inwoners onzer Stad de eer van 't katholiek Aalst handhaven. Ik hoop als simpele soldaat van 't katholiek leger, als Voorzitter van den katholieken werkmanskring, een post, dat noch roofvogel, noch eerdief mij, denk ik, zal benijden, mijn deel te nemen in dien triomf der eendrachtige volksge zindheid. Dit jaar is zoo woelig geweest, er is zooveel geschreven en gelasterd tegen onzen Werkmanskring zoowel bij zekere verblinde bewaarders, als bij mannen die de volkszaak door hunne overdrijvingen in gevaar brengen, dat ik verlegen was Gij en ik zijn beiden verwant met de familie daarom geloof ik, dat ik u mag zeggen, wat ik niet zou mogen zeggen aan ccnen vreemdeling. Ik kan u niet zeggen, hoe bly ik ben, dat ik u by ens zie, M. Lefrank Ik geloof, dat gij goed kunt deen in dit huis van ellende. Liefde, vertrouwen en vrede ontbreken op Morwick Hoeve. Alleen Ambrose is zoo kwaad niet, maar hersenloos. Al de overigen bebben behoefte aan iemand, die ze kan beschaamd maken over bunne hardvochtigheid, hunne nijdige, valsche onuitstaan bare manier van doen. In u, mijnheer Lefrank, zie ik een echten gentleman. Uwe verstandelijke meerder heid maakt, dat ze tegen u opzien. Ik bid u wan de gelegenheid zich voordoet, streef er dan naar om vrede te stichten. Gij hebt het gehoord, hoe het aan tafel toegaat, cn het walgde u. Ontken het maar uietl lk weet, dat het u walgde. Ik heb opgelet en gesien, dat u meermalen de wenkbrauwen fronste, en ik weet, wat dat by u, Engelschen te beduiden geeft. Ik begreep dat ik oprecht moest zyn, en erkende den indruk van lïetgeen ik aan tafel had gezien cn gehoord, even onbewimpeld als ik dat in de voor gaande bladzyden heb te boek gesteld. Naomi knikte om hare ingenomenheid uit te drukken met myne oprechtheid. Zoo mag ik het hooren sprak ze. Dat is nu eeDs oprecht gesproken En toch is de wezenlijkheid nog veel erger, mijnheer Wat er tusschen die man- :n heersebt is haat bittere, bittere haat. Zc balde haar kleine vuisten, en schudde ze bcvig, ais om kracht by te zetten aan hare woorden. Plotse- ons ledental na te zien. God loftrots alles is ons ledental nog geklommen van 1385 werkende leden tot 1447. Spreker handelt verder over de verschillige wer kingen van den Katholieken Werkmaus- kring bijzonderlijk over het tooneel be stuurd door M. Van Renterghem en dat waardig moet worden van het theater- moesterwerk van J.Van Oauwenberg,over de zangafdeeling die beproefd door de langdurige ziekte van den betreurden E. Scheerlinckx waaraan eene warme hulde wordt gebracht, thans heringericht wordt, over de kas Ouderlingen Bijstand die in 1894 een voordeelig jaar heeft gehad, doch in 't voorjaar van 1895 door talrijke ziekten is beproefd geweest. De kiezingen voor 't Bestuur hebben aangewezen als bestuurleden de H. II. A. De Coniuck, De Cock, H. Van de Velde, P. Meuleman, Janssens, Ch. De Ridder- Spreker bsdankt den Gemeenteraad voor de benoeming van bestuurlid van 't Bureel van Weldadigheid van F. Troch, Voorzitter der Antisocialistische Vak- vereeniging en ziet in die benoeming de voorbode der ruime plaats welke aan do werkmausbelangeu voortaan zal worden toegekend. Na een woord van opheldering over de kiezingen van den Werk- en Nijverheids- raad, handelt B" Bethune, over de Vak- vereenigingen, dio gansch onafhankelijk van den Katholieken Werkmanskring, doch tot hier toe zijn trouwe bondgenoot, u de .«ereplaats, volgens 't woord van Leo XIII onder alle werken, ten voor- deele der arbeiders bezitten. Hij brengt hulde aan de levendigheid van den bond, en herinnert de stichting van het hout bewerkersvak. In die inrichting van 't vak,op zijn eigen,welke binnen kort dooi de wet zelve zal erkend en aangemoedigd worden, steunen wij do beste hoop voor de versterking van den arbeid, voor de verfijning van't bedrijf, voorde verede ling der geesten, voor de oplevering der loonskwestie. In onze laatste bèstuurzitting hebben wij besloten in September aanstaande, in onzen Kring met de vakvereenigingen en 't houlbewerkersvak,eene Tentoonstelling te openen tot verbeerlyking van den den arbeid, 't Programma dezer feeste lijkheden zal na de zitting worden uitge deeld. Gij ziet het, onze Werkmanskring, het mikpunt van zoovele aanvallen,leeft nog. Hij groeit, in overeenkomst met al onze geestelijke Overheden, met onzen Deken dien wij beminnen, met onzen Bisschop dien wij eerbiedigen, met Leo XHI wiens wachtwoord wij in alles, met vertrouwen en gehoorzaamheid verwachten. Wij denken dat wij ons op den goeden weg van eendracht en van werkzaamheid bevinden in alle geval onze inzichten zijn zuiver. Gij kent ze. Laat u dan nooit meeslepen door den boozen geest van twijfel, van oproep, van verdeeldheid. Moesten al de andere machten der stad zwichten voor 't gevaar, dat de werk lieden van Aalst, 't laatste bolwerk van 't katholiek gedacht weze en talentvolle heer Voorzitter door de warmste toejuichingen onderbroken, en wanneer hij, om te eindigen, ons zijne voortdurende liefde en zelfsopofferingen beloofde, ons smeekende van meer dan ooit, hand in hand, met moed en vastbe radenheid, ten strijde te trekken tegen de vijanden van onzen Kring, van ons duur baar Volk, van ons geliefde Vaderland en van onze Moeder de H. Kerk, Ha dan barstte er als een donder los van handgeklap en toejuichingen, en menige traan blonk in de oogeu van onze brave werklieden, als de tolk van hun geluk eu van huune hoop op de toekomst. Daarna had de trekking plaats der Tombola, door dewelke vijftig schoone en geriefelijke prijzen aan de werklieden uitgereikt wierden. Kwaart vóór twaalf uren was alles gedaan en wij keerden vrolijk en tevreden naar onze huisgezinnen terug, ua ons het wederziens gewenscht te hebben voor den namiddag van den zelfden dag want 's Avonds om 6 uren had een vermake lijk feest plaats in den Kring voor ons en voor onze familie. Niettegenstaande het schoon weder dat iedereen tot de wandeling uitlokte en niettegenstaande verschillige wijkkermissen, was de zaal wel voorzien van volk voor de avonds- feest. Wierden uitgevoerd de volgende stuk ken 1. Openingstuk voor Symphonie. 2. Miju laatste zucht (Romance). 3. De ondergeschikte Dienstbode (blij spel met zang in één bedrijf). 4. Kluchtlied. 5. Levende Dooden (kluchtspel met zang in één bedrijf.) Alles wierd meesterlijk eu op verruk kende wijze uitgevoerd door de zorgen eu ouder het geleide van M. Emiel Van Renterghem, Bestuurlid vau den Kring en onvermoeibare werker voor het goed. Om half negen was alles afgeloopen, en na ons deftig en hartelijk verlustigd te hebbeu, keerden wij huiswaarts terug, den vrede cu 't geluk in 't hert, eu meer eu meer aangevuurd tot den goeden strijd voor Huisgezin, Godsdienst en Vaderland. Onder weg hoorde ik herhaalde malen zeggen door vrienden en kennissen Ho dat is een ander feest als dat van de socialisten, en hoe is 't toch Gods moge lijk, dat menschen, die zich kristenen durven noemen, op onzen Werkmans kring, die toch zooveel goed doet, ver bitterd zijn on zijnen val durven bera men O hoogmoed O wraakzucht 1 O blinde haat en nijd 1 Herhaalde malen wierd onze lieve ling dacht zc aan Ambrose. Zc opende de liandcn. en legde de eene uitdrukkelijk op mijnen arm, terwijl zij voortging Ambrose uitgezonderd. Hem moet gy niet mis kennen. De arme Ambrose heeft geen slecht hart. Zou ik, waagde ik te vragen, wel ver van de waarheid zyn, als ik onderstelde dat Ambrose u niet onverschillig is Een Engclsch meisje zou op zulk eene vraag niet zonder schroom of althans aarzeling al waren zij ook slechts voorgewend hebben geantwoord. Naomi daarentegen antwoordde oogenblikkelyk met de meest mogelijke kalmte Gy hebt het precies geraden, mynheer Gaat alles goed, dan denk ik Ambrose te trouwen. Gaat alles goed, zegt gy. Wat is daarmeé uwe bedoeling Iets, waarvoor ik vrees, M. Lefrank Ik vrees voor eene geweldige botsing tusschen Silas en Jago. Hebt gy gelet op dc hand van Silas Welnu, dat heelt Jago gedaan, nadat hem de andere had geslagen. Deze onverholen blootlegging van den staat van zaken op Morwick Hoeve maakte op mij een gewel digen indruk. Slagen en messteken onder hel ach- tensweerdige dak van Isaak Midowcroft Eu niet onder de daglooners, maar onder dc meesters 't Klonk me oomogelyk. Weel ge dat wel zeker vroeg ik. Ambrose heelt hel me vertrld, en die zal my nooit bedriegen. Hij weet er alles van. En mag ik er ook alles van weten T Ik wil u wel in 't geheim nemen, maar op éénc Landbouw-comice Herzele. Zesde Les. Vragenr 1Hoeveel stikstof, phosphoorzuur en potasch vindt men in 1000 kilos half ver teerde stalmest volgen» Wolff voorwaarde, cn die is, dat gij ons niet verlaat, als ge alles weet. Geef me daar eerst de hand op Kom. mynheer Lefrank geef me er de hand op Hare bekoorlyke openhartigheid was onweerstaan baar, en ik gar baar den verlangden handdruk. Zon der omwegen begon ze toen onmiddelyk baar verbaal. Als ge de hoeve hier bezichtigt, zilt ge zien dat eigenlijk alles in tweeèn is. Verreweg het grootste gedeelte dient voor veeteelt, de rest voor eigenlyken landbouw. Toen oom Midowcroft te oud en te ziekelijk werd om persoonlijk op alles het oog te houden, ver deelden de jongens (ik meen Ambrose en Silas) die taak ouder elkander. Ambrose zorgde voor den eigen lyken landbouw. Silas voor de veeleelt. Van toen af gingen de zaken achteruit— boe, weet ik niet. Alleen beu ik overtuigd, dat Ambrose er geen schuld aan heeft. Oom werd hoe lauger hoe meer ontevreden, vooral over zyne beesten, waar hij boven alles trotscb op is. Zonder een woord aan de jongens te zeggen, zag hij uit naar bystand. Daar deed hij verkeerd aan vindt ge dat ook niet? Ter kwader ure deed men hem John Jago aan de hand. Heeft die man op u niet een slechten indruk gemaakt Geen al te besten. Zeer natuurlijk. En toch is 't best mogelyk. dat we hem onrecht doen. Er is eigenlyk niets legen hem in le brengen, behalve zijne zonderlingheid. Men zegt, dat al dat vieze haar op zyne kin en zyne kaken het gevolg is van eene belofte. Tusschen twee haak jes baarden kan ik niet uitslaan. Maar wat zegt gij wel van een man, die, om zyne droefheid te looncn over den dood van zyne vrouw, d« belofte doel, dat 2. Welke zijn de bijzonderste oorzaken van verlies in den stalmest tijdens zijn verblijf in den mestput 3. Beschrijf in 't kort hoe gij den stal mest zoudt behandelen ain den stal, bin den mestput, c) op het veld. 1De inhoud van het stalmest hangt af van verschillige oorzaken zoo verschilt het a) volgens de soort van dieren b) volgens dat het jonge of reeds ge kweekte dieren zijn en cvolgens het voedsel dat zij krijgen. Volgens M. Wolff is er in 1000 kilos half verteerd mest 5 kilos stikstof, 2,6 kilos phosphoorzuur en 5,3 kilos potasch. 2. Gedurende dat het mest in den mest put verblijft verliest het door verschillige oorzaken van zijne weerde aVerschillige gasen, waaronder bij zonderlijk, koolzuren, ammoniak, ont snappen b) De regens der daken loopen er meest altijd naartoe en dat maakt aat het mest uitgewasschen wordt c) In den zomer is hot blootgesteld aan de heete zonnestralen en dan heeft de mestput meest altijd gebrek aan vochtig heid. 3. In den stal. Het is bijzonderlijk als de uitwerpsels der dieren maar versch van de dieren verwijderd zijn dat de ammoniak ontsnapt daarom zal men goed doen van hem in den stal vast te leggen door het strooien van plaaster, kaïniet óf turf. In den mestput. Aangezien het mest zoolang in den mestput moet ver blijven zijn er bijzondere zorgen te be steden om het verlies van voedingsstoffen zoo klein mogelijk te maken. Daarom moet men, indien 't mogelyk is, beletten dat de regens der daken naar den mestput loopen, en is'tniet mogelijk, dan tracht men toch te beletten dat het mest in 't water zwemme. Men strooit het mest min of meer open cn men legt het gelijk om alzoo eene regelmatige ontbinding te hebben. Men legt het mest vast om te beletten dat er veel lucht indringe. (De koeien laten oploopen.) Men onttrekt den mestput zooveel mogelijk aan de zonnestralen en meu begiet hem op tijd met het sap van den mestput. Men mengt goed het mest zoo hoeft men noch warm, noch koud maar gelijk aardig mest. Eindelijk bestrooie men den mestput met kaïniet, plaaster of eene laag aarde om te beletten dat er gasen ontsnappen. In 't veld. Als het mest op 't veld komt wordt het best aanstonds inge reden is 't dat men het moet laten liggen dan zet men het in 'non grooten hoop en men dekt het met eene laag aarde. Koliek bii de veulens. Men bestatigt dikwerk dat de veulens, onmiddellijk na hunne geboorte, hevige kolieken krijgen die somwijlen den dood veroorzaken. bij zich nooit meer zal scheren Y Gelooft ge niet, dat het by zoo iemand in de bovenkamers niet richtig is Maar dat Jago dat gedaan beeft, is misschien niet waarer wordt bier zooveel gelogen. Maar wat zeker waar is-, (dat moeten zelfs de jongens bekennen) dat is toen Jago bier kwam, had by eenen zeer goeden naam, en wist by oom, dis anders lang niet gemak- kelyk te voldoen is, te winnen. Over 't gebeel bebben oom en zyne zoons een bekel aan Amerikanen. Ze zyn in merg en been Engelschen ,- en toch houdt oom van Jago, misschien alleen omdat hy zoo knap is. Ja 1 knap is bij, want sedert hy bier is gaat alles weer vooruit. Dat heeft me Ambrose zelf moeien toe geven. Maar mynheer Lelrank,, *1 is toch aan den anderen kant bard, zoo te worden op zy gezet door eenen vreemde. Vindt ge dat ook niet De jongens doen hun werk maar ze hebben niets meer in te brengen, sedert John Jago den ouden beer heeft in gepakt. Zoo stonden de zaken toen ik hier kwam en van dit oogenblik af schynt het boe langer hoe erger te worden. Zelden gaat er eenen dag om zonder twist tusschen vader en zoons of tusschen de zoons en Jago. Och, mynheer Lefrank zie toch, dat ge hem by gelegenheid daar iets vas zegt Ik geloof stellig, dat hij het is, die voornamelyk die vechtparty op zyn geweten heeft, die gisieren is gebeurd tusschen Si las en Jago. Maar de twee vechters hebben ook schuld. (Wordt voortgwet).

De Denderbode | 1895 | | pagina 1