Pol en Stunt. Hoe dat er Donche-Quichotte 'nen slag van den morden kreeg. Naar Rome De werkmanspensioenen. Denderleeuw. .0l? den donder Openbare Lessen van Eieënteelt ZONDAGRUST.v»»jj~^ Doze buikkrampen worden hieraan toe geschreven aan hot meconium (dit zijn de bijeenkomende drekstoffen gedurende de dracht) die een harden en dikken bol vor men, welke het dier niet kan afgaan. In dergelijk geval, raadt een veearts uit Tarbes, AI. Treint, aan het jong veulen een glas melk van de merrie te geven, waarbij men 30grammen kruisboon [ricin), 15 grammen oplosbaar wijnsteenroom en 2 grammen laudanum zal voegen. Na twee of drie uren, doet zich ecne overvloedige darmledigiug voor,de kolieken verdwijnen en het veulen is gered. Pol trekt nog eens op met de zeissen op de schouder, wanneer hij Stant te gemoet komt. Sxaht. Ha, Pol, gaat go er nog neu koer in safeleu Pol. - Ja, Stant, en nu wordt het de moeite weerd zij ziju sedert acht dagen ten minste ecne gerekte vuist gegroeid Stant. Zeg maar non kleinen voet, Polwant wat was ik verwonderd als ik van dezen morgend in 't open veld kwam Pol. 't Is ougeloofelijk, niet waar Staut hoe dat alles op acht dagen kan veranderen Stant. 11a, die meimaand is een machtige maand, als ze er haar wilt meó 1 mocicin maar 'k geloof toch ook dat er ons Lieve Yrouwkeu haar kruk onder steekt van dees jaar om de boerkens op thelpen Pol. Hcwel, 'k gelooft 't ook, Stant maar we doen toch ook vect voor haar, .en 'k geloof dat er geen twee huizen en zijn op ous prochie waar dat er 's avonds voor haar niet gelezen on wordt Stant. Bij ons t'Aalst ook, Pol, is er ook veel devotie voor onze Lieve Vrouw alle avonden komt er voel volk naar onze Sl Mortenskerk om den Pater noster te lezen en een klein sermoontjen t' hooreu over ons Moeder Maria. Pol.Wordt er daar allo avonden gepreekt, Stant Stant. Alle avonden, Pol. Pol. Eu wio doet dat, Stant Stant. Hewel, ons Eerw. lieoreu Onderpastoors zo ziju meó vijven, en elk pakt een week en t is geklonken Pol. Alia, Staut, dat is een schoon dingen samen lezen en daarbij nog een woordekeu van aaumoediging hooren, dat is spek aan 't hertwant dobbel is nog zoo dik, zei Balten. Stant. Zoo is 't. Pol maar zijt ge nu kontent van allemaal de vruchten die in 't veld staan, Pol Pol. Staut, ge zijt toch neu krieuzcu vraagsteel t gij maar alia 'k zal u toch nog nen keer voldoen. Stant. Jamaar, Pol weettc ge wel dnt alhoewel zelf geen boer, wij toch in de stad met do boerderij neig bekommerd zijn want den boer geenen poeu is errt- moei in 'tstad en den boer geen eten, is verhongeren iu 't stad Pol. 'T is waar, Stant hewol, in 't algemeen staan de vruchten goed en wij leven in goei hoop 't graangewas i* goed, uitgenomen de rogge, die op veel plaatsen to dun staat en to spil en 't erm opschietde klavers staan allerbest 't vlas tot hiertoe belooft veel d' haver komt schoon voort, maar de jonge kla- verkes die er iu gezaaid ziju, worden op veel plaatsen afgeeten door d' ertvlooiën de patotters komen alhier en aldaar uit en zijn m goeiën grond geplant idem voor de betteravo en als ge 't al wilt weten, Stant, 't ges iu «Ie meersclien waar dat peper ouder zit, komt er ook dik op. Stant. Bedankt, Pol, bedankt, nu kan ik er ook van meó klappen en d' Aal- stcneers en bijzonderlijk mijn Trien, die er altijd naar vraagt naar den buiten, •goed inlichten. Maar, Pol, zeg neu keer wat is dat voor iets, dat ik ginder op Maai, Haaltert en Nieuwerkerken alhier en aldaar zien staan heb met g'heele par tijen 'T is omtrent nen man hoog, en bloemde gij niet, g'en hebt gij niet, eu toch zulke schoone bloemckes, zoo geel als goud, en iu volle trossen opeen go pakt Pol, (lachende.) Ehwel, Staut, dat is sloorzaad 1 Stant. Sloorzaad, Pol, wat is mij dat komen er daar slooren van voort Pol. Neen, neen 't, Stant slooren die zijn er genoeg in de wereld zonder dat ze gezaaid worden maar er komt daar een zaad van voort, dat ze sloorzaad noemen, en als dat zaad rijp is, wordt dat gedorschen cn dan verkoopt den boer dat Stant. En wat wordt cr dan met dat zaad gedaan, Pol? Pol. Dat wordt dan gestampt iu d'ulieslagerijen, Stant er wordt daar olie meó gemaakt en ook zekere koeken die tot verschillige zaken gebruikt wor den. Stant. Ha, Pol, dat is alzoo een spol eu waarom en wordt dat al dees kanten niet gezaaid of geplant Zou dat hier niet groeien misschien, Pol Pol, Ja jaat, Stant dat groeit hier zoo goed als't is gelijk waar; maar dat en brengt ook al bijkans niets meer op voor den boer, en als ik een klein man neken was, wierd dat hier met g'heele partijen geplant en dau was dat een aller beste opbrengst voor den boer, want met de kluiten van 't zaad wierden er in dien tijd veel pachtjes betaald Stant. En waarbij komt dat, Pol, dat dat sloorzaad alzoo afgeslagen is Pol. Ha, waarbij zou dat komen. Stant 't is alzoo meó veel dingen hier op den buittyjjj over twintig en dertig jaar verkochten we hier ons vlas galant weg aan 5 a 6 frank van de rooi en ilie er den dag van vandaag 3 frank of drij en ceu kwaart kan van krijgen, die knipt op ziju vingers. En 'k geloof dat de bijzon derste oorzaak van die vermindering van dé prijzen te vinden ligt in 't inbrengen in ons land van al die vreemde voort brengselen, zooals vlas, zaad, enz. enz. Stant. - Ja, Polmaar gaan ze daar nu geen groote rechten op stemmeu in de Kamers op al dat vreemd goed dat hier in ons laud binnen komt Pol. T schijnt van ja, Stant koz- zen Ti*t sprak er mij gisteren van en hij heeft «r goei hoop op Mr Beernaert is cr tegen tot hiertoe, heeft hij rnij gezegd maar de groote meerderheid van katho lieken zal er toch voor zijn. Stant. Hewel, Pol, me dunkt dat ze in de Kamers moeten doen al wat ze kunnen om groote belastingen te leggen op 't invoeren van al die produkteu waar dat wij in ons land genoeg of te veel van hebben. Pol. Dat is ook mijn gedacht, Stant; zo zouden moeten rechten leggen op d' invoering van 't vlas cn bijzonderlijk op die vuile margarine Stant. Ja, Pol, op die margarine kunnen ze niet genoeg batteren want 't is schandalig van de menschen doen vervalschte boter 't eten on van de boer kens alzoo 't helpen ruineren door deu afslag van de goeie boter. Pol. Ja, ja, Stant, en ook op 't in voeren van <lat vreemd zaad want geen sloorzaad niet meer kunnen of mogeu planten, dat is een schrikkelijk nadeel voor iedereen eerst eu vooral voor den boer die er neu schoouen stuiver van ont ving in den tijd en die daarna nog een allerbeste stuk zaailand had na zijn sloorzaad opgedaan te hebben en ten tweedeu voor al de arme en kleine men schen van den buiten, die den boer hitl- penziju sloorzaad dorschen en die dan hun gerief van poiljen mochten komen halen om hun beddens te vullen. Stant. Eu wat is dat nu. Pol, poil jen Dat heb ik van mijn leven oog niet gehoord Pot. Wel, Stant, poiljen dat zijn de schulpen waar dat 't sloorzaad in rijp wordt als 't zaad gedorschen wordt, worden de poiljen er van afgescheiden, en dat is een allerbeste en gezond vuldsel voor de beddens van d' errae en kleine menschen. Stant. Nu begrijp 't ik, Pol ja dat ware eene schoone zaak, kon dat sloorzaad weêr tot prijs komen en overal geplant worden Pol. Zoo is 't Stant laat ons hopen en daarentusschcn altijd aan maar ons beste doen ons katholieke presentan ten doen hun beste in de Kamer eu 't is zeker dat wij op steun en hulp mogen rekenen daarenboven zal ouze lieve Heer ons ook niet vergeten, als we maar voortdurend ons plichten kwijten en veel lezen. Stant. Ja, Stant, katholiek blyven, naar geenen erremen raas van opmakerij en scheuring luisteren, ons overheid eer biedigen, en bijzonderlijk de Kerk en ons priesters getrouw blijven en laat den duivel met al zijuen aanhang dau maar kwijten en tieren, dan moeten de zaken toch goed komen Pol. Ha, Stant, indien alle men schen bet verstonden gelijk gij, ons lan- deken wierd op korten tijd een aardsch paradijs, en wat geluk on voorspoed zou er tocli op korten tijd in d' huishoudens niet te vinden zijn 1 Stant. Daarom voortgewerkt uit al ons krachten, Pol de goeie gazetten die schrijven voor de vrede en 't geluk van 't volk, lijk bezonderlijk den Dendtrbode overal recommanderen en doen lezen de gevaarlijke gazetten afkeuren en van on der 't volk doen verdwijnen ons kinde ren lcereu godvruchtig en gehoorzaam zijn, zelf't goed voorbeeld geven, en ons betrouwen stellen op de Goddelijke Voor zienigheid 1 Pol. Daar is 't meó om doen, Staut dat zijn de middelen om den woeligen toestand te bedaren en om iedereen ge lukkig te maken. Stant Alia, wederom al nen keer tot de naaste week, Pol 'k wenscli u goed weêr en de gezondheid. Pol. Van degelijkon Staut, en in volle eerlijkheid en deftigheid den herte- lijken en vriendelijken gooien dag Als ge reist uit de statie van Geeraards- bergen, naar hot Walenland too, ziet ge daar 'nen meuten staan, den Hollander die in dor waarheid maar een aardig beest van nen mcnsch eu is hij heeft noch kop noch armen, dat wil zeggen noch zeilen noch kap en toch, hij blijft daar staau, nevens de route eu deu steenweg op Lessen, als om getuigenis te geven van de waarachtige, historie van Doncbe- Quichotte. Ge moet immers weten dat er beweerd wordt door schijugeleenlen, zoo als iugenieurs, advocaten en andere krawatten, dat de Hollander moest afge broken worden van Staatswege om reden van veiligheid voor de nabijgelegen spoor baan en dat men hem kap eu zeilen heeft afgekapt om geen gevaar meer op te leveren bij stormweder of brand, gelijk gebeurd is; maar dat men hem liet voort- gebruiken tot simpel magazijn ofte dipó. Ja, maar die explikatic is toch oen beetje verre gezocht 't i* theorie oft« poesie,en de naakte waarheid vereischt in platte proza verproclarncerd te wordeu. Dat gaan wij doen. Niemand weet waarom de schoone steenenmolen den Hollander heet, en ik weet hot ook met maar wat ik weet, en dat denkelijk noch iu Geeraardsbergon noch in Ovcrhoelaero van geene ziel ge- keud en is, het is dat de molen den stem pel draagt van zijne geboorte tusschen de jaren 1738 eu 1768. Die 't wil vinden raag het gaan nazien, waut op deu molen staat het wapen rau deu prelaat der Sint- Ad riaans-abdij, Ildefous Van Hoorde,van St'-Maria-Auuenhove, met deze zijne kenspreuk: Vocal ad ostra. Daaruit volgt noodzakelijk dat de molen door deu abt Van Hoorde gebouwd is. Ja, maar dit is wederom gedurige theorie ofte poësie.en wij moeten tot de prozaïeke waarheid geraken. Wie, wie heeft mijn vriend den Hollander niet bekeken Waarom is hij kopken-afen zonder armen ofte zeilen Ziedaar wat wij moeten splikeeren. Wij kennen bijgevolg den gedegradeer- den meuleu. Nu valt er kennis te maken, om deu wille der waarheid, met den doorluchtigen Donche-Quichotte. Deze brave man, zogt zijn geschied schrijver Miquel de Cervantès, kon niet langer weèrstaan tegen de misbruiken der wereld, zooals cr gebeurden iu de daens- zalen, iu de vapeurkeusfabricken, op de werfkaaien waar er altoos nen luien-hock is, enz. enz. kortom, bij spaude zijne boenen in om geheel de wereld rondde misdrijven te gaan uitroeien, 't Is alle kauten konkelfoes, zcide hij, en ik zal ze gaan bevechten al wareu 't woeste reuzen. Hij zag dan uit naar eeueu trouwen dienaar ofte ordonnantie, cn hij verkoos Pedro Saucho Chipka,un de ses voisins, zegt doFransche vertaling van Cervantès, hommede bien, si I'on peut parler ainsi de celui qui se dit pauvre, ma-is qui n'avait guére decervelle dans la tète. In Antwerpen zeggen ze daar tegen ne sul, te Brussel ne snul, en te Gieibaerge ne kwibus. Onze twee misbruikenbevechtors trok ken dan op avonturen uit, elk gewapend met ceneu Mespelaarschen stok, recht naar Boelaere om het werkvolk van de groote vapeurkensfabriek te gaan be schermen. Ja, maar hier gebeurde ecne historie die moet ten eeuwigen dage outhoudcu worden. Nauwelijks waren zij Hunuogem voorbij of Donche-Quichotte en zijn trouwe schildknaap zagen van verre nen wind molen eu de groote mocheti riep met begeestering uit a Het geluk valt ons meó. Vriend Pedro Chipka, ziet gij dien woesten reus «laar staan Awel, ik zal hem bij zijnen kop gaan pakken, eu dood moet hij Welke reus, zei Pedro Sancho Den dezen dien ge daar ziet staan, zei Douche Quichotte, met zijne lange armen «lie wel twee uren verre uitsteken tot Letterhautem toe. n Och menoer, zei Pedro, zijt toch een beetje wijs dat en is geen woesten reus, 't is ne windmolen, eu w$t gij pakt voor zijne lange armen dat zijn «lo zeilen die moeten de meuleusteeuen doen draaien. u Ogijonnoozel Brakelsch kieken, zei Donche-Quichotte Als ik u zeg dat het non woesten reus is en dat ik hem ga pakken, zult ge mij dan nog niet geloo ven Ik hoor het wol, gij bobt schrik in uw lijfawel, trek uwen grooten pater noster uit uwen zak et te mets quelque part en oraison. Wat mij betreft, ik wil er tegen vechten als moest ik klop krijgen. Daarop begon Donche-Quichotte te loepen, te loopen, te loopeu recht naar den meulon, uit alle kracht schreeu wende «Ge moet niet vluchten, leelijken deugniet, lafaard, lorias, konkelfoes go moet niet gaan vluchten, laffe loeder, want ik alléén kom u ridderlijk bevech ten. Maar de ingebeelde vijand bleef vast staan op zijne onderaanIsche pooten, en de twistzoeker kwam er omtrent. Nu ontstond er een windeken zegt de Spaausche historieschrijver maar wij weten niet of het was uit Dcnderwindeko of uit Scheldewindeko doch in alle go- val, de meulen begon tc draaien en met een zeker geweld,en de kloekmoedige Donche-Quichotte, de wijze niisbruikeu- bevechter, werd getroffen «I >or ecne der zeilen, (horresco rcfcrens), vlak op zynon Centrumgravitatis, en hij vloog do lucht in gelijk non ballon. Nu kwam Pedro Chipka afgeloopon, roepende Wie, wie, wie hoeft mijn meester zien vallen En er wierd hem eindelinge gezegd dat Donche-Quichotte uit de lucht getui- mold was op den bleek van Do Lils, nabij 't Sas, en dat hij daar nog te bleekeu lag. Er heeft daarover een groot procos ge weest dat lange jaren duurde. Te recht of te onrechte werd de meulen veroor deeld tot capitis diminutio. dat wil zeg gen dat hij zijne kap en zijne zeilen moest verliezen en sedert dien tijd bestaat het spreekwoord Hij heeft ne slag van den meuten geliad. Bartel Mbeus. Velde zegde dus te recht dat jaind Daens, de baanbreker is der socialisten in Vlaan deren Hoe hoogmoed eu baatzucht zekere menschen toch kunnen doen afdwalen Katholieken Overweegt.... Iiikoiiircclitcn. Ziehier de voornaamste der voorgestelde invoer rechten Hav«-r, gerst en suikerij. 5 fr. p. 100 k' Boter en margarine, 20 Meel (semoul inbegr.) 1 50 Voedingsdeeg 4 fr. Ingelegd gevogelte 20 n Ingelegde groenten 10 Dood gevogelte 30 Safraan 500 Ingelegd fruit 25 Gist 24 n Melk 2 p. hectol, Verschillende rechten op do kaioenen gareus, staal en geutijzer worden vermin derd De zoc.-chepc u worden ontlast van de baakrechten, behalve zekere uitzonde ringen. De beraadslagingen in de Kamer over de inkomrechton ziju thans volop in deu gang. Wij durven de hoop koesteren voor onzen landbouw, dat dit begin van recht- hers tel ling ten zijnen opzichte meteen aanzienlijke meerderheid zal gestemd worden. Menschen Menschen Opgepast (o)— Onze geachte lezers weten dat priester Daens naar Rome is geroepen om er dade lijk rekening te geven dat hij te Rome liet weten dat hij later de reis zou ondernomen hebben maar dat hij per keereude post bevel ontving van onmiddelijk voor de vier schaar te verschijnen Iedereen is nieuwsgierig om den uit slag te kennen. Men schijnt sterk bekommerd te zün op Chipka, want men geeft er aan de menschen deu raad van het nieuws uit Rome alleenlijk te lezen in Klokke Roeland in 7 Land van Aelst en in I)en Werkman En in 't Land van Aelst B begint men aan de lichtgeloovige of onnoozele men schen wijs te maken dat priester Daens bij Z. H. den Paus is geroepen gelijk eenon officier bij den Koning, u om hem eers te spreken ea dat is teeken dat hij veel werk maakt van dien man en hem van serieuze zaken moeten handelen. Hola Pi« Zoudt gij misschien de komedie willen herbeginnen der vermaarde reis van de t kandidaten der volksfopperij naar 't bis- j dom te Gent Daar ook kregen de scho urm akers eene duchtige bolwassching van Z. H. den Bisschop. Maar de benedictie die zij ontvingen gel'jk fl wie in tegenwoordigheid van oenen Bisschop komt, hebben zij bij 't pu- bliek schaamteloos doen doorgaan als eene goedkeuring van hun hatelijk eu verraderlijk gedrag, bij zoo verre, dat Z. H. Mgr. Stillemans later verklaarde dat priester Daens een leugenaar was Zal men met de zelfde huichelarij dur ven te werk gaan ten opzichte van Z. H. don Paus Daar zal meu voorzeker tweemaal aan denken, want wij gelooven niet dat do bewonderaar van deu apostaat en ketter ij Luther er dees maal zoo goudkoop zou van afkomen Katholieken 't Is tot u dat wij 't woord richten. Gij weet het de E. H. pastoor cener parochie in ons Arrondissement zegde ons In geen vijftig jaar kan al het kwaad hersteld worden dat jojed Daens in mijne parochie gesticht heeft vooral onder godsdienstig opzicht. Wij voegen er heden bij Wij hebben uit stellige bron vernomen dat de E. H. Deken te Hal, in eene vergadering van priesters zegde Die eenige meeting van Jdfod Daens n tc Hal heeft al het goede vernietigd dat dc priesters er sedert 50 jaren gesticht n hebben. 0|» «lei» buiten bestatigt men dagelijks dat al de werklieden die voor jopjd Daens «temden regelrecht naar 't socialismus overloopen. MVan der Per telegraaf. Bijzondere dienst van Den Denderbode. Rome, 16 mei, 8 u. 17 m. 's avonds. Daens is hier dezen morgend met pak en zak aangekomen. Onmiddelijk begaf hij zich naar 't Vatikaan, alwaar hij vernam dat hij zich 's avonds moest aan- bieden bij Z. H. Kardinaal Rampola, j Staatssekretaris. ij In den voormiddag bracht jeptd Daens jj een bezoek aan Mgr. Doutreloux, Bis- ij schop van Luik eu begaf zich daarna naar 't Belgisch Collogie, alwaar men hem bij jj zijne intrede heeft begroet met de woor deu Ah mer/eleer, ge zijt daar i: Verder vroeg men hem of 't wijf nu al d ontdekt was dat men heeft willen omkoo- pen voor duiz- nd franks om hem te jj bekoren en in 't verderf te storten.... ij joibj Daens stond verbluft te kijken, niet wetende wat antwoorden en schoot er heel beschaamd van onder zonder goeden i; dagtezeggeu. i' Men schrijft uit Brussel aan La Metropole van Antwerpen n Men weet dat priester Daens rechtstreeks is gedaagd geworden. Ik zeg rechtstreeks omdat Het Volk aankondigt dat de merteloer van Aalst naar Rome is geroepen door de tusschen- komst van den Bisschop van Gent. Nu dat is onwaar. De daging werd door Kar dinaal Rampola naar de nonciatuur ge zonden en de Noncius heeft ze aan pries ter Daens laten geworden. Priester Daens weigerde eeu oogenblik, bewerende dat hij geen geld had cn dat hij moest wachten. Men heeft aangedron gen eu hij is vertrokken. Dit is de waar heid voor wat do personen betreft. Het is zeker «lat men van eenieder van hen goede uitslagen mag verwachten. Priester Daens is naar 't Vatikaan ge gaan met de hoop van zich niet bedrogen tc hebben, maar ook met het besluit dat hij heeft openbaar gemaakt van de raad gevingen of beslissingen van Z. H den Paus na te leven. Alles laat verhopen dat hij zijne belofte zal houden. Voor 't ove rige Mgr Doin eloux en M. de hertog van l'rsel zullen in hunne hooge onpar tijdigheid echte inlichtingen geven. Mijne overtuiging is dat de vrede be reid wordt, dat hij zal gesloten worden en dat «Ie beweging der overdreveuen onder de kristcne demokraten in 't vervolg nim mer eeu priesterkleed tot scherm zulle u hebben. Pie zegt in zijnen Werkman dat hy alles wat gin Rome zal gezegd worden cn voorvallen, aan zijne lezers zal bekend maken, wel te verstaan als zij het mogen weten. Begrepen. Hechten op vreemde bloem. Er zijn landbouwers die meenen dat meu, om doelmatig te zijn, ook rechten op de granen zou moeten leggen, als men rechten op de bloem stelt. Laat ons elkander goed verstaan. De rechten op de bloem moeten dienen om de Belgische maalders te beschermen. Deze kunnen nu zoo goedkoop niet wer ken als de Franschc. Ziehier waarom De Fransche maalders koopen tarwe te Antwerpen als die tarwe binnen komt moet ze 7 franks rechten betalen j maar als de maalders de bloem die zij van dat graan malen weer in België uit voeren, dan krijgen zij de betaalde rech ten terug. Maar die rekening is zoo gemaakt dat de maalders er werkelijk aan winnen. Nu wat doen die maalders nog. Er is bloem van verschillende hoeda nigheden. De bloem dubbele 00 staat aan fr. 18,50, maar er is ook bloem van 13 en 11 franks en nog minder, zegt men. Nu in plaats van bloem van eerste kwaliteit in België te verkoopen, zenden zij ons hunne slechtste bloem, en op die waar van mindere hoedanigheid krijgen zij ook 7 fr. op 70 kilos terug. Dooi die handelwijze winnen de Fran sche maalders omtrent 3 fr. op 100 kilos bloem en houden de goede bloem en geven ons de slechte. De Belgische maalders moeten mededingen door to snoeien op het loon hunner werklieden en nog kan de nijverheid zich niet ontwikkelen. Het recht op de bloem is des recht streeks eeu recht ten voordeele der maal- derswerklieden. De bloem zal daarom niet opslaan, maar ze zal in België gemalen worden. Geen ijdelebelolten maai* daden. De heer V. Parmentier- d'Hulst, steenbakker te Schaarbeek bij Brussel, heeft den volgenden brief toege zonden aan den heer Voorzitter van den Katholieken Kring L' Union alhier: Ik reken het mij eene heilige plicht en ben tevens zeer gevleid UEd. het vol gende feit ter kennis te brengen omdat het die mannen betreft welke uwe ge achte Kring voorstaat en om UEd. te tooueu dat uwe Volksvertegenwoordigers dc jegens hunne kiezers genomen ver bintenissen getrouw en rechtzinnig ver vullen. Met de toestemming der Bestendige Deputatie van Brabant had ik over drie weken in Schaarbeek,in do nabijheid der nieuwe kazerne der carabiniers, eene kareelbakkerij opgericht. De werklieden en kareelbakkers, allen van het Arron dissement Aalst, wareu voor geheel het jaar aangenomen en meu begon reeds kareelen te vormen toen op eens over eenige dagen een verschil oprees tus schen de militaire overheid en mij en die mij de verdere exploitatie der kareel- bakkerij wilde doen verbieden. Niet alleen was deze beslissing verdervend voor mij maar ook hoogst noodlottig voor mijn veertigtal werklieden «lie door zulke handelwijze van hun brood beroofd werden Met vertrouwen wendde ik mij tot de heeren Volksvertegenwoordigers van Aalst, te weten zijne excellentie den heer Staatsminister Woeste en deu wel edelen heer Dc Sadcleer en ben in mijne ver wachting niet teleu rgesteld Deze heeren hebben eens to meer ge toond dat zij de belangen der werklieden van hun Arrondissement weten te waar- deeren en te verdedigen en hebben deze op de krachtdadigste wijze bij de regee ring gehandhaafd. Ofschoon de uitslag hunner welwil lende tusschenkomsl nog onbekend is verdienen deze heeren voor deze han delwijze allen lof en zijn daarvoor hunne kiezers op het warmste aan te bevelen. Ik ben bereid dit steeds pcrsoonlyk tc ko men bevestigen en veroorlof u dezen brief iu de nieuwsbladen te laten inruk? ken. Met de meeste achting blijf ik UEd. dienstvaardige dienaar. V. Parmentier. De middenafdeeling der Kamer en de bijzondere commisse, gelast met het onderzoek der wetsvoorstellen betrek kelijk de werkmanspensioenen, hebben woensdag morgend eene zitting gehouden. Men was het eens om de verplichtende verzekering te vragen voor al de werk lieden en bedienden, mans eu vrouw, wier loon een zeker cijfer niet te boven gaat. De kwestie van den ouderdom, op welke de verzekering njoet aangegaan worden werd voorbehoudend, evenals die van het beloop der jaarlijksche bijdrage van den verzekerden werkman. Er werd met eenparigheid besloten dat de Staat, de bazen en de werklieden iu «le verzekcringkas zullen bijdragon, er zal later onderzocht worden hoe verre de weldadigheidsbureelcn zullen tusschen komen. M. De Malander heeft aangekondigd dat hij eeu amendement zal neerleggen, strekkende om aan de gemeenten en wel- dadigheidsbesturen toe te laten in de plaats der werklieden en bazen te betalen wanneer het werk onderbroken wordt. tocli wat zijn er aardige lieden op «leze wereld Zekere P. Beeckman van Denderleeuw, een heerschap dat wij noch van hair noch van pluim kennen, beweert zoo maar kort weg «lat wij zijne eer zouden geroofd hebben in ons nr van zondag 12 Mei 11.,2* bladz. vijfde kolom. Voorzichtigkes! voorzichtigkes I man. En «lie zekere P. Beeckman schrijft ons daarover zonder recht noch rede don volgenden brief Denderleeuw, 16 mei 1895. Mijnheer,.... In antwoord op uweer- rooveud artikel van zondag 12 Mei (2e blad vijfde kolom) laat ik u weten dat de feiten lijk zij door u zijn voorgesteld volkomen valschzijn. Daar ik genoeg aan geduid beu eisch ik da inlassching dezer logenstraffing. Ik zal verder onderzoeken wat rechterlijk vervolg er aan uwe eer- rooverij moet gegeven worden. (Attends je viens en de complimenten aan Thomas, hoor je.) Gogroet, P. Beeckman. Wij gelooven dat het in de bovenka mers van den man die deze bovenstaande regelen schreef, niet al te pluis is. Immers on* bedoeld artikel is eenvou dig eene antwoord aan de kribbelaars der geborsteneKlok die altijd een strooitje zien in de oogou hunner tegenstrevers, maar de balken met bemerken die uit dé kijkers hunner vrienden steken. Wij hebben de feiten langs Dender leeuw voorgevallen getrouw meegedeeld gelijk zij ons werden opgegeven. Die feiten zouden kunnen onnauwkeurig zijn maar toch niet eerroovend. Indien er iemand ons mocht kunnen te rechtwijzen, jnze kolommen staan open. Gij zelf, M. P. Beekman, alhoewel wij u alle recht tot antwoord betwisten,moogt ons de feiten verhalen gelijk gij denkt dat ze wezenlijk zijn voorgevallen. De waarheid vooral, en die zoeken wij tot in de minste zaken. Oude munt. Men weet dat men jacht maakt op de vijffrankstukken van Pius IX, voor welke soms 80 franken betaald worden. De stukkeu van 20 frank van Louis- Philippe, te Marseille in 1839 geslagen, zijn 50 frank weerd, de vijffrankstukken van Louis-Philippe in zilver van 1830 betaalt men 7 tot 8 fr. De goudstukken van 10 fr. (proefstukken) van 1848 zijn 35 fr. weerd. De stukken van 5 frank van Louis-Napoleou jaar 1858 (proefstukken) zijn 30 frank waard. De zilveren vijffrankstukken van de Commune betaalt men tot 12 fr. De twecfrankstukken in 1870-71 te Bordeaux geslagen met eene bloem in den hoek 4 a 5 frank. De goudstukken van Pius IX zijn het dubbel van het gewicht waard. Het wijf. Le Patrio te van vry- dag deelt meó dat jopjd Daens dijnsilag morgend, om 6 1/2 uren te Rome is aan gekomen, drager van een groot dossier. Weet Le Palriole niet of de historie van 't wijf bij dat dossier is gevoegd Men zal die historie te Rome wel ken nen. Völkskamer. Beschermrechten. Onze twee achtbare Vertegenwoordi gers, de heeren De Sadeleer en Woeste, spraken krachtdadig ten voordeele der beschermrechten, die wat men ook bewe ren mag, niets dan voordeelig kunnen wezen aan onze landbouwers. De heer De Sadeleer bewees dat het r^cht op de margarine een uitnemende maatregel »"s zoowel in 't belang van den verbruiker als van den landbouwer ge nomen. De heer Woeste sprak niet min kracht dadig ten voordeele der beschermrechten en vooral op de vreemde boter en margarine en eindigde zijne redevoering met de volgende uitdrukkelijke verklaring die bewijst dat de belangen onzer land bouwers hem nauw ter herte liggen: Laat ons, zegde M. Woeste, het te be reiken doel niet uit het oog verliezen het platte land dient gered te worden 1 Men moet morgen niet kunnen zeggen dat de landelijke bevolking door eene katholieke meerderheid wierd gedood. Deze verklaring werd levendig toege juicht door de rechterzijde, 't Spijt ons dat wij deze beide schoone redevoeringen niet kunnen meèdeelen. te geven te Aelst, Zaal van St-Martensgesticht, Esplanade, 6. Donderdag 23 Mei, O. L. H. Ilemelv. 4e les. Werkzaamheden van den Bieman iu de verschillige jaargetijden Winter- zorgen, reizen, oogst. Bewerken van honing en was. Gebruik, wenken naar verbetering in 't vak. Heden Zondag 19 Mei, dienstdoende Apotheker Ur II. DE WAELE Kerkstraat Nr 7. Donderdag 23 Meizijnde O. H. Hemelvaart, van 's middags tot 's mid- dernachts, dienstdoende Apotheker !%Ir Gmile MEGAHICK Leopold- straat Nr 7. 'ie notariëclo .'Vnnuncen op (lo 4L'1" Itladzijile. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 886 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen G500 kilos.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2