- - Zondag 2 Juni 1893. 3 centiemen per nummer. 49sle Jaar 2986. De poppen Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. pr VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Aan u de verantwoordelijkheid, socialisten LEVENDE DOODE Landbouwcomice Herzele. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. m Cuique 8uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen of. 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. AalHl, den 1 Juni 189o. In de Kamerzitting van dijnsdag lest vroeg M. Lorand de verdaging der b spreking van de overname van Congo. Wij denken dat er zich niemand te gen die verdaging ernstiglijk kan verzet ten na de gebeurtenissen der verledene week. Doch dit is de zaak niet waarover wij onze geachte lezers willen onderhouden; wij willen eens onderzoeken wie de ver antwoordelijkheid moet dragen dat er zoo weinig nuttig werk door onze wet gever» in den loopenden zittijd werd verricht. De heer Lorand sprak onder anderen aldus De regeering Leeft eene gemeentewet gemaakt, of liever zij baarde een wange drocht, naar aanleiding van hetwelk zij eene schitterende overwinning behaalde, waarover wij ons, ten anderen, mogen gelukwenschen, waat wij hopen te recht dat fiet land ons lit dien hoofde eene nog meer schitterende overwinningzal schenken. De heerjHoyoisZooals te Thuin De heer de Smtt de Naeyer, mi nister van financien. Verkoop de huid van den beer niet. De heer Lorand. Wat er van zij de helft van die wet noet nog gemaakt worden en hier rijst het vraagstuk op van do E. V. waarover de leeren Nyssens en Schollaert het niet eenizijn. Wij hebben nog sleclts twee maanden zittijd en moeten nog verscheidene be groetingen onderzoeken en stemmen en zullen wij dan dit zittiigjaar eindigen zonder iets anders te toen dan de ge meentekieswet Wat dmkt de regee ring ons daaromtrent itbor te stellen en wanneer zullen wij het wjten Tot hier toe bestaat de politiek Ier regeering in niets te verrichten. De politiek der regecring bestaat in niets te verrichten M ar aan wie de schuld dat de Kamer weing werk afdoet Wij aarzelen geen ooguhlik te ant woorden aan de vooruitstmers en hunne bondgenoten de socialisten En dat is on betwistbaar. En inderdaad, wie heeft den kostelij- ken tijd der Karner verspild? Wie heeft hem in roeitu en wissen verknoeid De socialisten door talrijce ondervra gingen in wagenlange rtdevoeringen algemaald en in de welke mei te vergeefs eenige ernstige bewijsvoeringkan bemer ken. Zeer te recht deed de hoerminisler de Burlet bemerken dat de ngeering te antwoorden heeft gehad op ea twintigtal ondervragingen die tot nids hebben geleid. Maar socialist Vander Vdde kwam beweren dat die ondervraginjen plaats DE _)g(_ 2d* VERVOLG. De personen onder mijn venster waren iilas, Jago en drie onbekenden, wier uiterlijk hen ded kennen als daglooners. Silas zwaaide een beukenhuten stok, die men wei een knuppel noemen mocbi, >u sprak tol Jago op grove, beleedigende manier iver zijne ontmoeting met Naomi in den maneschijn. Als ge weer een vrijage genepen hebt met een jong! dame, zorg dan eerst, dat de maan nie schijnt. Ge zjjt betrapt, zeg ik u, in den hof. en k zou u maar raden, dat gij er geen doekjes om doet Zeg nu maar ronduit was ze nog al toegefelijk. Of egde ze neen T Jago verloor zijne zelf bcheersching niet. alm en vastberaden antwoordde bij Als gij. mijnheer Silas, met alle gewei eene grap wilt hebben, wees dan zoo goed een andr on derwerp le kiezen. Wat er tusschen miss Nami en mij is voorgevallen, is van gansch anderen aai als waar gij op doelt. Silas keerde zich met een spottend gezichvan hem al, en sprak tot de daglooners Ge hoort het, jongens 't Was hem niet te oen om te vrijen. Wel neen Dal zou ook al te gek ijn. grepen na 't gewoon sluitingsuur der zitting. Maar zie, de man heeft vergeten dat sommige ondervragingen verscheidene zittingen duurden en dat men om er een einde aan te brengen heeft besloten dat zij na de gewone zitting zouden gebeuren. Slechts drij ondervragiugen hadden plaats na de gewone zitting. Wij herhalen het indien de Kamer niet meer nuttig werk heeft afgelegd, dan is het de schuld der socialisten die geene gelegenheid hebben daargelaten om sto ken in de wielen te steken. Onzes dunkens hebben liberalen en socialisten nu reeds uutteloozen praat genoeg in de Kamer uitgekraamd. Neen, onze Volkskamer mag niet lan ger meer door de socialisten soms in eene herbergmeeting herschapen worden... Er moet gewerkt worden. Genoeg tijd verspild De begrootingen en tal van nuttige wetten maatschappelijke en andere eischen eene spoedige stemming. Nu, herbeginnen de socialisten hunne dwarsboomerij»n,gaan zij voort den koste- lijken tijd der Kamer in roeien en wissen te verknoeien, dat de meerderheid zich dan krachtdadig toone en eens voor goed doe gevoelen dat de meerderheid de wet geeft. Het volk zal dan de verantwoordelijk heid weten vast te stellen en de socialis ten over hunne tegenstribbelingen ook weten te beloonen. zijn aan 't dansen. De poppen zijn reeds aan 't dansen onder de christene demokraten. Doch dit was te voorzien immers van den oogeu- blik dat do ware christene demokraten aan wier hoofd den achtbaren heer Verhaeghen staat, het rommelzoo van hoogmoedige, baatzuchtige en wraakgie rige jannen van binnen en huiten zouden kennen, die in ons Arrondissement Aalst den christen demokraat spelen, zouden zij hen verloochenen. En dat hebben wy cn honderden onzer vrienden voorzegd en herhaald en nu ein delijk komt het te gebeuren. Het Volk n het orgaan dor ware christene demokraten, in zijn nummer van Zondag 11. werpt de Volksfoppers van Aalst maar gezwind over boord en doopt ze met den naam van Zonderlinge demokraten. Eu hoe heeft Het Volk de Aalster- sche volksfoppers leeren kennen Luistert Moeilijkheden zijn in den Belgischen Volksbond ontstaan. Eenige mannen wier hoogmoed en heerschzucht geene palen kennen, waaronder merteleer Daens en zijnen sociusvan Waereghem, wilden gansch den Volksbond overhoop smijten. Onze merteleer moest den achtbaren lieor Helleputte als voorzitter vervangen en zijn socius zou hem behulpzaam ziju. Immers Voor het vet en voor het smeer Likt de kat den handeleer Zijn eerste vrouw heeft hem den lust doen vergaan om ooit «eer eene tweede te nemen. Tot mijn groote verwondering gaf Jago hierop ern stig cn bedaard ten antwoord Ge hebt in zoover geljjk, dat ik nooit eene tweede vrouw denk te nemen. Wat ik miss Naomi le zeggen had, doet hier niets ter zake. Genoeg het was iets, dat in de verste verte niet in verband stond met liefde. Eens voor al, M. Silas, verklaar ik u plechtig, dat zelfs niet de gedachte om op miss Naomi te verliêven ooit in mijnen geest is opgekomen. Ik heb veel respect voor haar ik bewonder hare uit muntende hoedanigheden maar al was ze de eenige vrouw in de wereld, en al was ik jaren jonger dan ik ben, toch zou ik er nooit aan denken, baar ten huwe lijk te vragen. Dat «as alles goed en gepastmaar nu berstte hij op eens uit in een akelig hellen lach, en ging voort Neen, M. Silas mijn smaak is ze niet waar- tchtig niet In die woorden, op die wjjs geuit, lag iets dat Silas verbitterde, 't Was uit met zijne lompe spotternij, en met woeste verachting sprak hij tot Jago Niet uw smaak Wat meent ge met nil I uw smaak Gij brutale schooier weet ge wel, dat Naomi Colebreok geen brok vooru is, maar wel voor uwen eester 1 John Jago begon zijn geduld te verliezen. Op uitda- ude wijze deed hij een paar stappen, om vlak voor las post te vatten en op niet zeer liefelijkeu toun te vragen Wie is hier mijn meester? Ga naar Ambrose, die zal u antwoorden. Naomi Nu, zieudo dat hun plan niet lukken kou, besloten zij eene nieuwe partij van christene demokraten te stichten, met de hoop van aan haar hoofd te staan. Het Volk - dat vroeger onze merte leer bewonderde en som3 tot in den derden hemel verhief, heeft nu sedert eene maand meermaals zijne pen tegen hem gescherpt. Het betitelt hem zelfs niet meer als priester. /kh wat is De Deixiei*- hode schoon gewroken Wanneer wij van bij de opkomst der volksfoppers in ons Arrondissement meer dan eens waarschuwden, dat het geene mannen waren die de algomeeue wel vaart betrachten, maar wel lieden die de eeneu uit hoogmoed en heerschzucht cn de anderen uit wraak haudelen, dan wierpen Het Volk en andere slecht ingelichte confraters ons onmeêdoogend den «teen toe. Denderbode handelde uit haat, zegde men.... Uit haatWelke haat kan men nu toch voeden tegen lieden die wij niet persoonlijk kennen?... Er zijn tal van volksfoppers die wij heden noch van hair, noch van pluim kennen. Wij herhalen het dus De Denderbode is gewroken, want tal lieden die onze merteleer en zijne sleepdrager nu hebben leeren kennen gelijk zij wezenlijk zijn, breken met hen af, of liever, smijten hen over boord. En ten bewijze drukken wij hier over wat Het Volk van 12-13 Mei meê- deeldc. Wij komen vandaag terug op die kwestie naar aanleiding van een interview welke de vaandeldrager van dien nieuwen groep God dank, in de bunsel ver smacht gehad heeft met een opstel lei- van Le Journal van Parijs. Ziehier wat M. Daens aan dien repor ter gezegd heeft. De christene democratische partij moet geene kringen, noch comiteiton, noch kapellekeus of spreekkamei keus n stichten. Al de meusclien ziju in gelijke mate van gelijke waarde waarom hen dan vereenigeu Alen moot uitsluitelijk tegenstrijdige raeetiugen houden, gelijk le Brussel, waar de socialisten komen huilen en vloekeu en die eindelyk in vechtpartijen zouden ontaarden. Ziedaar het werk waarmede wij ons zouden motten bezig houden, volgens M. Daens en zijnen groep, Eu omdat de heeren Daens, Renkin on Carton de Wiart dit middel gevonden hebben, moot alles wat wij gesticht heb ben weg Eene bemerking Het Foil wil dus de eenheid ouder de demokraten en het roeptGeene verdeelers in ons kamp 1 maar waarom wil het dan de verdcelheid in de katholieke partij Nu, na onze merteleer fel afgetakkeld te hebben, neemt Het Volk zijnen socius van vVaegorhem, heerschap Ducatillon een» onder de hand en zweept hem onge nadig af. is mijn verloofde niet, maar de zijne. Kom hem maar niet in den weg, als ge prijs stelt op een ongeschon den huid. John Jago wierp een spoltenden blik op de gewon de hand van zijnen belcediger en sprak Als gij van mijne huid spreekt, mijnheer Silas, moogt ge wel denken aan uw eigen huid. Eens heb ik op ii mijn merk gezel, en als ge me niet rustig aan mijn werk laat gaan, zou ik u wel eens voor den tweeden keer kunnen merken. Silas lichtte zijn knuppel op. De daglooners, begrij pende dat de twist gevaarlijk werd, drongen lussclicn Silas cn Jago in, en scheidden ze. Intusscben had ik me haastig aangekleed en nu jjlde ik den trap af, om le beproeven wat mijn invloed zou vermogen, oni den vrede te herstellen, of althans eene geweldige uilbersting te voorkomen. Toen ik de hofdeur opende, hoorde ik Silas woe dend uilroepen Weg met u. laffe hond Weg I Naar de stad En pas op, dat Ambrose u niet in den weg komt Past gij maar op, schreeuwde Jago dat ik u nog eens de scherpte van mijn mes laat voelen Silas worstelde met alle macht, om lss te komen n de daglooners, die hem nog altijd vasthielden. Hel gelukte hem zijn rechterarm vrij te krijgen en, zijn geduchten stok oplichtende, schreeuwde hjj Laatst voeldet ge alleen mijne vuist, maar nu zult gc hem voelen Hij was op bet punt zijnen knuppel op het hoold van zgnen tegenstander te doen neerkomen, toen hein plotseling dat wapen werd uit de hand gerukt, lu de hitte van den slrjjd had nie- Maar hoe alle» toch kan veranderen in zulke korten tijd 1... Weinige weken geleden, nam Het Volk de soms zeer ongekookte proza met zienelijk genoegen over die de socius van onzen merteleer toezondt en nu heden heeft men onder vonden dat M. Daens en zijne sleepdra gers scheurmakers zijn, en dit bij zoo verre dat men het noodig oordeelt het aan te klagen. Eu, om onze geeërde lezers te laten oordeelen, drukken wij hier het schrijven van Het Volk over, getiteld Zondeiiiu^e demokraten Ja, zonderlinge demokraten begint men in België aan te treffen 'tZiju, Goddank, geene werklieden De werklieden houden zich ernstig met hunne zedelijke en voornamelijk met hunne stoffelijke belangen bezig. Zij nemen alle middelen bij de hand die hunnen toestand verbeteren kunnen. Zij denken niet aan twisten en met vrienden af te breken. Of zij gelijk hebben Dat immers brengt geene aarde aan den dijk. Maar men vindt burgers die in plaats van te trachten de handen tusschen de bestaande volksvereenigingen van ons land nauwer en uauwer toe te halen verdeeldheid zaaien, een nieuw demokra- tischen groep zoekou op te richten en trachten daarin de werklieden te doen opnemen, zonder zich te bekommeren over de verantwoordelijkheid van zoo een werk. En om dat doel te bereiken slaan zij niet op den vijand maar op onze leiders en strijders van de eerste uur en leveren zij kopij voor La Réforme, Le l'euple eu Vooruil. Dat zij dan nog de waarheid voorhiel den, men zou zeggen 't is eenigzins verdiend. Integendeel zij zijn zoo eerlijk als Vooruit het is tegenover M. Verhae- gen eu onze volksvertegenwoordigers Ons Vlaanderenweekblad van VVaere- gom, eu da Justice Sociale, weekblad van Brussel, spannen de kroon in dat werk an verdeeling. Let wel op, dat onder de opstellers van die bladen de meerderheid geene leden zijn van den Belgischen Volksbond, De opsteller van Ons Vlaanderen heeft zelfs nooit een reglement van den Volkshond in handen gehad. Wat niet belet dat zij in de meening zijn dat de Belgische Volksbond moet dansen zooals zij schuifelen en alle beslui ten door den Bond genomen, worden op voorhand veroordeeld. Dat spelleken duurt reeds lang, maar wij hebben er niet willen van spreken omdat voornoemde bladen toch van geen tel ziju in het land en hij de werkersbe- volkiug geen den minsten invloed hebben Aangezien echter die bladen meer en hardnekkiger als vroeger hun verdeelings- werk voorzetten, gaan wij eens onze lezers een staalken leveren van hunne kopij. Ons Vlaanderen noemt de laatste stemming van den Volksbond eene nieuwe fopperij. M. Helleputte, «chrijftdit blad, moet tijd winnen om tc Rome te intrigu- ceren tegen priester Daens en Pottier. De Belgische Volksbond moet. weg als hij de wijze en voorzichtige raadgevingen mand mijne naderinf opgemerkt, zoodat de verbazing algemeen was, loen ze zagen, wie zich van den stok had moester gemaakt. Mijnheer Silas zegde ik, dood bedaard Ik beu zwak cn ziekelijk, en daarom wenschtc ik even uwen stok te mogen gebruiken, om op te leunen bij de kleine wandeling, die ik doen wilde. De daglooners berstten uit iu een schaterend ge lach Silas was verstomd van verbazing en woede. Jago, die zjjnc gewone zelfbeheersching had herkre gen, nam zijnen hoed af, maakte eene beleefde bui ging, en sprak me bedaard toe, als volgt Ik dacht niet, M. Lefrank, dat wjj u stoorden. Ik schaam mij over mij zelve, mijnbeer 1 en ik ver zoek u vriendelijk mijne veroniscbuldigiug daarvoor aan te nemen. Gaarne, was mjjn antwoord, wil ik uwe veront schuldiging aannemen, M. Jago, maar alleen op voar- waarde dat gij, als oudste van de twee. het voorbeeld geeft van zelfbedwang, zoodra uw geduld weer op de proef wordt gesteld. En wat u betreft, M. Silas ik verzoek u dringend, dat gij mij, als gast van uw vader, iels ten gevalle doet. Mijn verzoek is, dat, als gij weer lust hebt om grappen te maken ten kosle van M. Jago. gij de zaak dan wat minder ver will drijven. Ik wil gcloovcn dat gij het zoo kwaad niet had ge meend. Zoudt ge mc het groote genoegen willen doen te zeggen, dat ik me niet heb vergist En zoudt ge rae nog het grooter genoegen willen doen, om de hand der verzoening te reiken aan M. Jago john Jago stak hem de hand toe, met een air van van vergevingsgezindheid, dat me wel wat overdreven van dat gweekblad niet in acht neemt Vivat de ontbinding van den Volksbond 1 La Justice Sociale vraagt van nu af de scheuring. Er is, zegt het blad, geene ernstige herinrichting van den Belgischen Volksbond te verwachten van mannen zooals de heer Verhaegen, die de volks vertegenwoordigers van den volksgezinden groep der Kamer weigerde over boord to werpen. 't Is ongehoord en kinderachtig Le Bien du Peuple van zijnen kant schijnt de Gentsche werklieden die, nog onlangs priester Pottier zoo warm en zoo vriendelijk onthaalden, te willen dood zwijgen. Geen enkel tvoord hebben wij er in gelezen over ons Arbeidsfeest van 19 Mei 11. maar wel verslagen over die feesten in andere plaatsen. En hetzelfde blad maakt eene warme propaganda ten voordeele van een optocht te Ninove. Ninovo is, hij voorkeur, het land der nieuwe christene demokratie. Daar moeten de Luikenaars gaan, natuur lijk. Maar van Gent sprekenfoei Welnu wij nemen die feiten op zonder het minste hartzeer. Onze vrienden ziju natuurlijk vrij. Maar wij houden er aan klaar eu duidelijk die feiten iu 't licht te stellen om te doen verstaan dat zulk eeue demokratie het Belgische volk niet ver leiden kan. Eendracht is er vooral noodig. Is men zoo talrijk misschien om met de vrienden af te breken Zijn we verzekerd dat de werklieden, wanneer zij den Belgischen Volkshond verdeeld en verzwakt zullen zien, hem nog zullen volgen Zullen zij zich niet veel liever aansluiten hij de socialistische partij welke de een heid staande houdt iu hareu schoot Wat kan overigens de Belgische Volks bond verrichten wanneer de vergaderin gen er gebruikt worden om elkander in 't hair te zitten Men zou waarlijk zeggen dat er geen werk op de plank is voor de christene demokraten 1 Overal moet de zelfstandigheid van onze kringen erkend worden. Brussel, Antwerpen en Kortrijk zijn bezig met die gewichtige zaak klaar te trekken. Do Volksbond zou er moeten tusschen komen. Hoe kon hij zulks, wanneer persoonlijke zaken de eerste en ernstige bekommering zijn Eene hardnekkige, algemeene propa ganda zou moeten voortgezet worden geheel 't land door, met woord en schrift. Ons programma zou moeten uiteen gezet worden. Indien de Volksbond zijnen tijd moet be*teiien aan nuttelooze besprekingen, is het dan te verwonderen dat die ernstige werken van kant blijven Daarom, dringen wij er op aan dat de christene volksgezinden van Belgie den weg der persoonlijkheden, kost wat kost, zouden verlaten om eendracht, zelfstan digheid, krachtdadigheid en eindelijk de zegepraal te bekomen. Wij hoeven er niets meer bij tc voegen M. Daens en zijnen aanhang zijn kortweg scheurmakers. voorkwam. Maar Silss Midowcroft hield zijne hand terug, en zegde, barsch en somber Laat hem aan zijn werk gaan Om u genoegen te doen, M. Lefrank, zal ik hem met rust laten maar ik zal hem nooit, nooit eene hand geven. 't Was duidelijk, dat er met zulk een man niet te redeueeren viel. Trouwens, hij gaf er me niet eens de gelegenheid toewant zonder een woord te spreken maakte hü rechtsomkeer, zoodat ik alleen bleef mei John Jago. Ik wachtte, tot hij spreken zouen weldra verbrak hij het atilzwijgcn, als volgt Binnen een half uur, M. Lefrank, zal ik op weg zijn naar Narrsbee, de stad, waar we ter markt gaan. Hebt ge me ook brieven of andere dingen meê te ge ven Of kan ik u met iets andcra van dienst zijn Ik bedankte hem, maar zegde, dat ik van zjjne goedheid geen gebruik zou maken. Met ecDe eerbie dige bsiging nam hg toen afacheid en verdween in het huis. Onwillekeurig sloeg ik denzelfden weg in als Silas. Weidra bevond ik me aan den ingang der stallen, waar ik plotseling opnieuw Silas Midowcroft tegenover mg zag. Daar stond bij, met de hand aan de klink der achterdeur, die hij langzaam op en néér liet gaan, terwijl hij een strooike tusschen de tanden knelde en het allerlei bewegingen liet maken. Toen hij zag aal ik naar hem toegiug, kwam bg mij tegemoet, er. sprak met eene mislukte poging tot hoffelijkheid Ik hoop loch niet dat ge boos op mij zijl, Mijn heer Lefrank Vraag mij gerust alles, wat gij wilt, en ik zal het doen maar verg niet van mij. dat ik ooit de band geef aan John Jago. Weet ge, wat er dan zou gebeuren Terwijl ik hem mijn eene hand toe- «o.- Leergang ten huize. 7* les. VRAGEN A) Lezen. 1* Dumortier bl. 108-113. 2° Scheikunde enz., bl. van 64 tot 73-78. 3® Praktische besluiten 1894. B) Opstel. Rekening houdende van de raadgevin gen iu bovenstaande werken aangeduid, beredeneer in 't kort, welke meststoffen gij op uwe eigene akker zult toepassen lc op Aardappels, 2° op Rapen, 3* op Graan, 4° op Vlas. (Gij dient dus de aangegeven formuleu te wijzigen naar de voorgaande vrucht, naar de hoeveelheid gebruikte stalvetten, enz., enz., telkens de reden opgevende. Alwie^ de oor deelkundige toe- W passing van de meststoffen op do vruchten eenigs- - zings verstaat zal het eens zijn om te bekennen dat dit de groote zaak is die noodzakelijk le aandacht van den landbouwer moet ves tigen. Inderdaad het zal al heel weinig haten de meststoffen wel te kennen en te kunnen schatten indien men ze op onbe redeneerde wijze op goed geluk af weg werpt. Wij zullen dan do toepassing der mest stoffen op eenige vruchten bespreken 1° Tarwe. Die wordt gewonelijk ge zaaid na klavers en aardappels, lu het algemeen wordt aan de tarwe op klaver- land gezaaid, geen vetten toegediend, en het is al niet veol noodig ook, want indiou de klavers goed geweest zijn, zal de tarwe doorgaans ook goed zijn. Het zal event- wel geene verkwisting ziju, hij het zaaien 1 kilo superphosphaat per roede te strooien, bezonderlijk indien de klavers geone minerale vetten ontvangen hebben; dit zal de tarwe straffer maken tegen het vallen, en tevens medehelpen om goed eu kloek zaad te krijgen en om het tijdi- ger te doen rijpen. Gok de tarwe die na aardappels komt wordt weinig bemest met stalmest, omdat de aardappels in 't voorjaar gemest geweest zijn. Met veel voordeel gebruik ik op zulk land 1 1/2 kilo superphosphaat met 't zaaieu, en 111 het voorjaar met begin april 1/2 kilo of iets meer sodanitraat per roede. 2° Rogge. Dio komt meest achter tarwe, en wordt bijna altijd stalmest toe gediend. Kan men hij het zaaien 2 kilos yzerslak per roede onderploegen dan mag men zich aan een goeden uitslag verwachten. Zelfs al had hij eene sterke stalbemestiug ontvangen, üeeft hij inte gendeel weinig stalmest gekregen dan zal men in het voorjaar 1/2 kilo sodanitraat per roede strooien. 3° Aardappels. Deze worden in het algemeen stalmest toegediend, en vooraleer dit mest in de voren te brengen wordt er een mengeling ingestrooid van 1/3 kilo ammoniak eu 1 kilo superphos phaat per roede. Hebben de aardappels weinig stalmest gehad, dan zal men 1 1 '2 kilo superphosphaat eu 4/10 ammoniak stak, mijnheer, zou mijne andere hem hjj de keel grfo.en en wurgen. Zoo, M. Silasis dat uwe gezindheid jegens dien man T Om u le dienen, M. Lefrank I En ik schaam er mij niet over. Zoo, M. Silas Mag ik vragen, of er hier in il« buurt nergens eene plaats is, waar godsdienMoefc- niog wordt gehosden I Wel zeker eene kerk. Kn gaat ge daar wel cans heen Wel zeker Misschien niet dikwijls? lederen zondag, mijnheer Ik sla nooit over. Eene uitberatiug vau lachen achter de deur deed me omzien. We waren beluisterd door Ambrose. Ik begrijp, riep hij, waar gjj heen wilt, M. Lefrank 1 Maar, wat ik u bidden mag, val Silaa'niet tc hard Hij is waarachtig niet de eenige Christen, die zijn christendom io de kerkbank laat als hij terugkeert naar hnis. Ik zeg eens vooral, ons goed. vrienden maken met John Jago, is onmogelijk .- 'tzca den Moriaan geschuurd zijn, als gjj dat probeerds Maar wat zie ik Ja, waarachtig "t is mijn stok I overal heb ik er naar gezocht. De dikke beukenhouten stok was mjj een last ge worden, veel te zwaar voor mjjne ontzenuwde handen. Er was geen enkele reden om hem langer t. behou den. Jago ging naar Narrabee, en Silas was op zjjn manier bedaard. Ik gaf dus den stok aan den eigenaar terug, die hem lachend aannam, zeggende Wordt voortyutt)

De Denderbode | 1895 | | pagina 1