Vierde bedrijf. Al botervervalscbers 1890 Land van Aalst 1895 Christene Democraten. Beschermrechten. Sixtus IV. Kerkelijk Nieuws. ZONDAGRUST.™^1 Allerhande nieuws. Wij zijn met den steert tusschen de beonen uit Home vertrokken daar was niots meer voor ons te verrichten... Welk verschil hij do eerste reize Niemand schijnt ons tc bemerken. Overal blijft men koud en onverschillig. Ilier en daar ontmoeten wij slechts een schampre spot lach. De gazetten die wij in banden krij gen zijn bet eens om te zeggen dat bet toch zoo aardig is dat den Paus iemand bij hem roept en hem dan niet wil ont vangen. Is de Paus een onbeleefde mensch, vragen zij, of is de heer Daens een gemeene farceur Tusschen beiden zullen hunne lezers gemakkelijk kiezen. Ach Die triomfreis naar Rome 1 Dien Woeste Dien d'Ursel 1 Ik ben om zeep. Wij landen te Aalst aan in de statie. Broeder Petrus staat daar met de tranen in de ooeen. Twee bedienden roepen Vivan Paster Daens Geen muziek. Welke koele ontvangst. Gauw, gauw, laat ons naar huis gaan. Twee, drie bedelaars komen achter geloopen Vrienden, ge bobt de komplimenten van den Paus. Ik heb groote dingen voor u verricht maar voortaan zullen wij werken voor vrede en eendracht. Ik blijf toch nog demo- kraat en merteleer. Den hertelijken goeien dag. Te Ninove op 2<tn Sinxcendag 10 a 20,000 manifestanten, men kijkt, men sjoert, men roept, men schreeuwt, men tiertWaar is Paster Daens Waar is Paster Daens Eerste groep Aalstenaars Hij is met zijn g..in't water gevallen. Tweede groep Hij heeft gaten in zijn leerzen van een vuistje groot. M. De Pelsmaker Vrienden, hij mad niet komen, maar 't en doet er niet aan. Wij gaan toch voort Volgens merteleer Daens wordt er in ons Arrondisse ment wekelijks 20 duizend kilogr. Margarine, gebruikt om de boter te vervalscheen. En die Margarine welke de boeren in 't Arrondissement Aalst gebruiken om hunne boter te vervalschen, is ge maakt, zegt merteleer Daens, van slecht vuil vet en kost 60 centiemen den kilogr. Dus, eerlijke landbouwers van 't Ar rondissement Aalst, ge zijt bijna allen botcrvervalschers, dus bedriegers en die ven..., Wij zeggen bijna allen want als er 20 duizend kilos Margarine gebruikt wordt, hoeveel eerlijke rnenschen blijven er dan nog over Dit heeft onze merteleer dijnsdag in volle Kamer durven zeggen. Dat er in ons Arrondissement boterver- valschers gevonden worden gelijk overal dat is niette hetwisteu, maar zeggen dat. de botervervalsching bier op zulken groo- ten voet gepleegd wordt dat er wekelijks 20 duizend kilogr. vuile margarine ver bruikt wordt, dat is eene suoode belee- diging, dat is eene ongehoorde lastering aan onze zoo eerlijke on zoo deftige be volking van den buiten toegeworpen Wat denkt ge nu, eerlijke buitenlieden, van den man aan den welken gij uwe stemmen hebt gegeven omdat gij in hem ccnen redder hooptet tc vinden, 'tis te zeggen, iemand die uw lot zou doen verbeteren, en die nu, van op den kamer zetel die gij hem bezorgdet, u, met eencn verachtenden overmoed en volmis- prijzen toeroept 4iij zijl. allen hoterver- valscIiei'H, bedriegers en «lieven Ja, wat denkt gij nu van onzen merte leer Iladt gij dat van den man ver wacht die u gouden bergen beloofde Autwoordt nu Htnnt met eene zware valling aangedaan, heeft zijne gewone ronde niet kunnen doen en bijgevolg Pol niet kunnen ontmoeten de toekomende week zullen ze zooveel meer tc vertellen hebben. In Het Land van Aalst van 8 juni 1890, leest men Hoe durven de liberalen zich voor- n stellen in ons Arrondissement - Na hetgene wij gezien en beleefd a hebben van 1879 tot 1884 r Meinen zij dat do kiezers hier zon- i) der memorie zijn en zonder wil of hart D Meinen ze dat die schroomelijke geldverkwistingen in den Schooloorlog, die Iukwisitie, die Commissairs spc- n cials, die dwingelandij tegen de ge- meenten ,dic aartsgoddelooze werkingen j, mei geld en de macht van den Staat, j. meinen zij dat die gruweldaden ver- geten zijn - Meinen ze dat de Kiezers dien ver- malledijde 7* September vergeten heb- ben Als do liberalen van Brussel, n zelfs de garde-eivjks, de grosse-caisson der Buitenlieden doorstoken en den n kolf van de geweeren op hun teenen n lieten vallen, terwijl 'i geuzengespuis van Brussel die weerlooze monschcn ten bloode sloeg. Meinen ze dat de Kiezers niet weten wat de liberale gazettten durven schrij- -B ven Spotternijen met alfes wat Gods- r. dienst is om de Jonkheid te bederven, om den ar sen ik der vrijdenkerij onder n 't werkvolk te doen komen en alzoo een geslacht te kweeken van Radikalen, r Anarchisten en Socialisten, a De man die in 1890 deze zwaar bela den akte van beschuldiging tegen de liberalen neerschreef, is nn in 1895 de vriend en bondgenoot dier zelfde libe ralen gewordeu. Ja, nu heden zweert die mau samen met de liberalen die ons, katholieken, hun dwingelandsch juk deden gevoelen, die de goddeloosheid hebben verspreid met het geld van deu Staat Ja, nu heden zweert die man samen met de liberalen die geholpen door 't geu zengespuis van Brussel, ons, weèrlooze katholieken, ten bloede sloegen Ja, nu heden zweert die man «amen met de liberale schrijvelaars die niets over hebben dan spotternijen met alles wat Godsdienst is om de jonkheid te bederven Ja, nu heden zweert die man samen met de liberale schrijvelaars die den arsenik der vrijdenkerij onder 't werkvolk verspreiden om alzoo een geslacht te kweeken van Radikalen Anarchisten en Socialisten. Wat zijn de tijden toch veranderd sedert 1890 1... Petrus Petrus wat zijt ge afgedwaald Nu heden zullen de liberalen des nachts uwe vensterglazen niet meer komen in smijten immers het waren dan gezworne vijanden, terwijl ze nu heden uwe beste vrienden zijn geworden en dit bij zoo verre dat men ze de poorten van Chiplca ziet binnentrekken gelijk of ze van den huize waren. En in dat zelfde nummer van 8 juni lezen wij verder - Aalst Aalst! Die Ecoles n MoyennesZulke Meesters, zulke scho- b len en zulke scholen, zulk volk d' hee- b ren Meesters der Ecole Moyenne zijn n loutere vrijdenkers. En nu sedert bijna twee jaren geen woord meer tegen de Ecole Moyenne..... maar nu heden ook worden op Chipka bloemkorfjes geofferd.... Waarom dan geen woord meer over de Ecole Moyen ne Er was kwestie van eenige stem men te winnen en van met zijne bond genoten niet in onmin te geraken Petrus Petruswat zijt ge afge dwaald I UIT ANTWERPEN. In de laatste weken is er veel gespro ken van het stichten der partij van de christene democraten in onze stad. En inderdaad die partij is in 't leven getreden, zij hooft haren strijd gestreden on is van het wereldterrein verdwenen zoo als zij gekomen is onder het schou derophalen van alle echte signoren. Van de tweede vergadering die er gehouden werd trok M. Bausart er van onder op de derde verklaarde M. De Boucker dat bij beschaamd is eenen schoonzoon te hebben zooals hij er eenen bezit en gaf zijn ontslag. In den Nederduitschen Bond, waar advokaat Lebou een voorstel indiende, dat in den schoot dezer maatschappij aan de zoogezegde Democraten eenen steun moest geven, werd dit voorstel verworpen met 25 stemmen tegen 2 die van Lebon en Pauwels. Arme demo craten De laatste vergadering der democraten, waarvoor ongeveer 400 bijeenroepingeu gedaan worden, werd bijgewoond door 30 man waarvan 10 advocaten. Ik zeg 30 man maar tusschen deze 30 man waren cr ten minste een dozijn nieuwsgierigen. Ten slotte, de partij alhier heeft nooit bestaan, als uit eeuigo ontevredenen, enkele in troebelwater-visschers en mau- neu die willen langs wiens schouders ook naar boven klimmen. Van sociale kwestie kent geen enkele dier leiders het eerste woord. Een pro gramma opmaken is het werk van eenige minuten, maar spreek hun hoe zij dit programma zouden toepassen, ze zullen u antwoorden die middelen zullen wij later zoeken. Vraag hen hun oordeel over een werk dat het sociaal vraagpunt behandelt en zij zulleu eenparig u moeten antwoorden dat zij het werk niet eens kennen, zelfs niet bij naam. Is 't zoo gesteld onder opzicht van theo- rethische kennissen op sociaal gebied, onder opzicht van praktische kennissen is het nog al erger. Uitgenomen een enkele, de smid Dobbeleers, die dan nog op zes weken geen hamer in zijne handen heeft, heeft nooit een enkele hot werk manspak gedragen en zouden die demo craten zich schamen door eeneu werkman op straat aangesproken te worden, 't Is waar ik ben mis, er is nog een op alle meetingen is hij aanwezig met het drin- kenbuskeu in zijnen zak men moet immers zien dat hij werkman is maar die jongen, vroeger garde-ville, dan socia list, dan dit, dan dat, is vau Brugge en heeft zoodanig van het minnewater ge dronken dat hij bij geen ernstig man meer in de verste verte in aanmerking genomen wordt. En dan de Borgcrhoutsche Volksgilde, zal men mij vragen. De Borgcrhoutsche volksgilde is verpaarlijkt in een enkelen man de onderwijzer Plompen. En zeg gen dat die zelfde onderwijzer, die over <eenige weken met Pauwels, De Beucker en O", arm aan arm liep, deze mannen laatst iu eene vergadering van Antwerp- sche werklieden afbrak, hen uitschold voor twistslokers heerschzuchtigen enz., bewijst dit niet zonneklaar dat de chris tene democraten bij de Borgcrhoutsche volksgilde geenen steun moeten zoeken De Autwerpschc- pers ook, noch libe rale, noch katholieke bladen hebben ge wag gemaakl van de mannen 't is een bewijs dat niemand voel betrouwen in hun wclgelukken gesteld heeft. Twee uitzonderingen zijn er echter de Vrije Pen, welke niet eens hare redactie durft laten kennen maar in feite aan- eeugeknoeid wordt door eenen Kortrijks- zaan, die hier immer eene dubbelzinnige rol gespeeld heeft en 2° het Vlnamsch Heelal, waarin de onderwijzer Plompen nog al eens eene lans heeft gebroken voor den redder van het land van Aalst. Doch beide bladen hebben zoo weinig belang, zijn zoo weinig bekend dat over eenige dagen ik een dagbladschrijver ontmoette dat niet eens wist dat er eene Vrije Pen bestoud en die dacht dat het Vlnamsch Heelal al lang ad patres was. Kortom de Autwerpschc meeting is meer eensgezind dan ooit. Dit hebben de leiders van de nieuwe partij ondervonden tot hunne schande en hun groot nadeel. Agkes. De Volkskamer heeft de inkomrechten op vreemde bloem gestemd. Deze inkom rechten dienen om onze nationale nijver heid tegen de Fransche concurrentie te beschermen en zullen hoegenaamd niet den prijs van het brood doen verhoogen. De Kamer heeft ook inkomrechten ge stemd op de haver, op het mout, op de ingemaakte groenten en vruchten, op melk, boter en margarine. Aan wie zijn onze landbouwers ver schuldigd dat er eindelijk eenige be scherming hunner nijverheid tot stand wordt gebracht Gansch 't land door is men 't accoord om luid op te verklaren dat zij die be scherming te danken hebben aan onzen moedigin strijder M. WOESTE, welke door zijne krachtdadige en wel sprekende pleitrede ten voordeele onzer landbouwers, tal van Kamerleden heeft overtuigd dat er bescherming noodig is i adieu men den totalen ondergang der landbouwnijverheid wil te keer gaan. Eene dankbare hulde dus aan onzen Woeste In Het Land van Aalstvan zondag 2 juni 11. lezen wij Ze spreken nu van regeling der pach- b ten, dat is socialismus.... Paus Sixtus b IV ging verder hij gaf eene wet uit, b waardoor iedereen die wilde, zich iu b 't bezit mocht stellen van het derde der b overtollige landijen van zekere hee- b ren. n Waarom schrijft 7 Land b deze rege len Om aan de rnenschen te zeggen Ziet, men beweert dat de regeling der pachten socialismus is, maar Paus Sixtus IV ging verder hij zegde dat het wettig is de rijke rnenschen gedeeltelijk van hunne overtollige goederen te berooven. Volgens 't Land zou dus Paus Six tus IV het zevende der Godsgeboden hebben afgeschaft en vervangen door een nieuw, luidende Wacht u van stelen en onrecht.veerdig leven als het de eigendommen niet geldt van personen diu ei volgens u te veel bezitten. Het zevende der Godsgeboden spreekt in algemecuen zin en wanneer de Aller hoogste ons voorhoudt Wacht u van stelen, dan verbiedt bij het ste'en zoowel van 't gene iemand te veel als van 't gene hij te kort heeft. En Sixtus IV zou dan zoo maar in eenen pennetrek het zevende gebod in geval van overtolligen eigendom hebben afge schaft 1 Maar dan zou het zevende gebod vir- tualiter verdwijnen, en zou diefstal altijd gewettigd zijn, want Jan zou maar te oordeelen hebben dat Pieter geld teveel bezit om het deel dat hij, volgens hem, overtollig bezit, met recht en rede te mogen rooveu, De diefstal zou dus door Paus Sixtus IV tot burgerdeugd zijn verheven geworden. Maar waar, in welke kerkbij Ice ge schiedenis heeft Mirrceus van Chipka dat nu ontdekt, en zou hij ze ons niet willen aanwijzen Te vergeefs hebben wij Darras. Alzog, Hallam, Sismunde de Susmundi, Wou ters, Feller en Morreri geraadpleegd en nergens vinden wij er eenige melding van dat Sixtus IV den diefstal zou gewettigd hebben. Integendeel Morreri zegt ons dat Sixtus IV eenen jubile van 25 tot 25 jaren in stelde om den woeker te bestrijden en die vijand der woekeraars zou dan het zevende gebod hebben afgeschaft en den diefstal tot eene burgerdeugd verhoven En zoo vindt men op Chipka valsche historische feiten uit, zoo bezwalken on beschaamde en voor niets schrikkende huichelaars de nagedachtenis van eenen Paus om hunne eigene verderflijke leer stelsels te verrechtveerdigen en ze des te beter door de rnenschen te doen aan- Pie Van Schuylenbergh, de prote van Pie Donche, beweert nu ook de schoen poetser te zijn van priester Donche en schrijft ons den volgenden brief in ant woord op het verslag over de Gulden Jubelfeest van eenen meester onzer Zon dagschool, dat ons werd meêgedeeld. Alhoewel wij in rechte niet gehouden zijn die ongekookte proza in te lasschen, willen wij ze nogthans meêdeelen om onze lezers eens te laten oordeelen over den hoogmoed van dit ventje Aalst 12 Juni 1895. Mijnheer, Een uwer lezers (Is. H.) bracht me zondag uw blad onder oogen, zeggende Zie eens, wat er op u geschreven wordt. En hij toonde mij het artikel Gulden Jubel feest, waario ge mij aanrandt, mij noe mende met eenen schipnaam, welken gij me reeds, na onze meeting teBavegem, waar ik sprak, hebt gegeven. Daar dit feit klaar bewijst, dat ik ge noegzaam iu dit artikel was aangeduid, om door uwe lezers herkend te worden, en het uw plicht is, het woord toe te staan aan personen, welke gij beleedigt, verzoek iku, M., de volgende regelen in uw blad van zondag op to nemen 't Is niet de eerste maal dat ge mij aan valt. Ik heb reeds verscheidene malen die eer genoten; en telkens ik moet het bekenuen zijt gij uwe oude faam waardig gebleven. Het moet u dan niet verwonderen, zoo ik zeg, dat ik niet van zin beu, ieder maal, den laster te schandvlekken welken gij ons toewerpt. Neen, M., ik denk met den dichter Drenkt u de laster met venijn, Laat zulks u niet verbazen Denk dat het goede vruchten zij a, Waarop de wespen azen Nu, nochtans ben ik u eene antwoord schuldig, Gij schrijft dat wij (3 goed gekende donchisten) niet meer waardig zijn de zondagschool te betreden. Waarom dan, M.?... Daarop vergeet gij te antwoorden Is het om redens, welke onzen persoon betreffen Noem ze dan als ge kunt Ik ben niet benauwd dat iemand mijn leven ou- derzoeke Is het om politieke redens misschien Dat zal het zijn; nu slaan we den nagel op den kop Altijd die politiek Wie uive gedachten niet deelt is on waardig, niet waar, M Wie uwe gedachten niet deelt, moet gelasterd, vervolgd en verstooten worden! Wie uwe gedachten niet deelt zijn leu genaars, twistzoekers, scheurmakers, volksbedriegers, revolutionnairen, hoog- moedigen, heorschzuchtigen, baatzoo- kers, rakkers behangen met eenen schijn van godsdienst.. Dat is uw princiep over christelijke liefde en christene verdraagzaamheid... Gelukkig voor ons dat gij niet op den stoel van Petrus zit, of wij vlogen morgen in den ban Doch nu. Goddank 1 zijn er andere mannen te Rome om hot christene volk te bestieren; die zien wat verder dan de lengte van hun reukorgaan en hebben wat meer liefde, wat meer verdraag zaamheid in hunnen boezem Gij zegt dat wij onze geestelijke over heid den rug toekeeren. Dat is laf gelogen M- Nooit heb ik eenen priester den rug _toegekeerd; zelfs in den lastigen strijd, welken wij hebben doorworsteld, hebben wij altijd in hem den Dienaar des Heeren erkend En zooveel kunt ge van u niet zeggen. Tenslotte: Ge noemtmij schoenpoetser Weet ge wat een schoenpoetser is bij het volk?... Het is een lage ziel, te laf om te leereu en te lui om te werken, zonder besef van eigenweerde of eerge voel, die zijne broeders, de werklieden, verraadt, om op de kosten der grooteu, te kunnen pralen. Zulke kerels vindt men bij ons niet M., zulke lieden duwen de rijke bewaarders voor het publiek, om hunne plannen door te voeren (Doet ze eens bij u thuis allen in een spiegeltje kijken.) Eindelijk Meent ge misschien door al die kleine tegenkantingen den stroom der demokraten tegen te houden O M., ge zijt zoo ver mis!... Dit zijn enkel steentjes in den stroom geworpen, die het water een oogenblik doen schitteren en dan in de diepte zjnken. Als de zon opstaat, -is er ook een ge slacht dat roep en schreeuwt, het zijn de adders, serpenten en andere dieren die in de duisternis op buit uitgaan. Waarom tiereu eu schreeuwen som mige lieden zoo zeer, nu de zon van het volk begint te dagen P. Van Schuylenberoh Eenige bemerkingen 't Gene gij schrijft raakt ons niet,doch Loontje komt gewis eens om zijn boontje. Ik moet bekennen dat de schrijver van 't verslag u zoo min of meer hard genepen heeft met u Donchist te hceten, want Donchist 6taat gelijk met leugenaar en volksbedrieger. Werp eens oen kijkje in Denderbode van woensdag 11., lees de antwoord aan 7 Volle van Geut en weerleg dat in 'tLand van Aelst als ge kunt of durft. Uwe definitie van 't woord schoenpoet ser zal naar de Vlaamsehe Akademie op gezonden worden, en God weet krijgt gij geen kruiskenop uwen rug. Doch wat willen wij ons langer met dien Tist ontledig houden... Maar toch nog oen paar vraagskens: 1° Wanneer gaat de zielmis gelezen worden voor de overledene meesters der zondagschool ik zou ze wil len bijwonen en voor de zielesrust onzer overledene vrienden bidden. 2° Noem eens 't wijl'dat men heeft willen omkoo- pen g'bebt ook aan die canaillenstreek meegewerkt Denderbode. Kasteden. Een geachte ge abonneerde verzoekt ons aan priester Daens eens te vragen hoe het komt dat hij nu twee maanden gaat overbrengen in een der schoonste villas of'kasteelen van het gansche zeestrand, hij die toch zoo schroomelijk tegen de kasteden en hunne bewoners kan uitvallen?... Maar als hij rust noodig heeft,waarom begeeft hij zich niet in de eene of andere gemeente om er d'eene oi d'andere boeronsteê te be wonen Ja, lekkere smulpartijtjes, fijne wijnen en bieren en... mysterie Anti-socialistischs Werklieden- bond. Vergaderingen. 1° Zondag aanstaande 16 Juni, doet de Anti-socialistische Werklieden- bond van Aalst, eenen algemceneu oproep tot de ambachten der Bouwnijverheid. Deze bijeeuroeping is belegd om de Bouwnijverheid in Bond te vereenigeu, en zal^ plaats hebben bij den heer Frans De Wilde, ter Estaminet In het Me tershuis, b achter het Stadhuis onzer stad, om 3 uren namiddag. Zulleu als sprekers optreden Een lid van den Houtbewerkersbond en Alexan der Vau de Velde, de gekende Aalster- sche fabriekwerker. Dus ambachtslieden allen op uwen post want het geldt uwe belangen. 2° Zondag aanstaande om 6 uren Algemeeue vergadering voor al de vak ken aangesloten bij den Anti-socialisti- schen Werkliedenbond van Aalst, iu het Hoofdlokaal De Katholieken Werkmans- kring. Zullen als sprekers optreden Frans De Trogh, Voorzitter van deu Bond en Alexander Van de Velde, stichter dei- Vak vereenigiugen van Aalst eu Omstre ken. ONDERWERP De Eendracht en huidige toestand. KERK VAN DEN H. MARTINUS: De feestdag van den H. Autonius a Padua is uitgesteld en zal binnen weinige dagen met veel luister gevierd worden, voorafgpgaan van een triduum of drijdaag- sche oefeningen en sermonen. Morgen zondag 16 Juni.Proees- sieviinliel II. Sacrament. Onze processie is een der prachtigste van 't Vlaamsehe land, maar ook is liet ecno plicht voor alle Katholieke Aalstenaren hunne huizen te bevhiggen eu te versie ren. Ja, de Aalsteuareu bevlaggen en versieren hunne huizen en steken was- keersen aan, om aldus een openbaar bewijs te geven van hunnen eerbied voor Jesusin zijn Allerheiligste Sacrament en als eerboet voor al deu smaad en do on dankbaarheid die wij op onze dagen, tot ons groot leed, moeten bestatigen. Donderdag 20 Juni. Sluiting der Octaaf van het H. Sacrament, om 8 uren plechtige Mis en om 5 uren plechtig Lof en Processie met het II. Sacrament. Vrijdag 21 Juni. Feestdag van het H. Hertom 6 uren gezon gene Mis. Do plechtige Feestdag van het H. Ilert zal gevierd worden op Zondag 23 Juni om 10 uren plechtige Mis (or kest 1" klas om 4 uren plechtig Lof, Sermoen en Processie. 1' klas,) Dagelijks om 6 1/2 uren de Mis ter ecre van het H. Hert. Te beginnen van Zondag 16 Juni tot het einde der maand September zal er gedurende het Lof gezongen worden deu Ps. Deus misereatur tot behoudenis van de vruchten der aarde. 'JLiis uoturiëele Aniioncen op «Ie <4do Blitdzijde. Heden Zondag 16 Juni dienstdoende Apotheker Ghysellinckx, Molenstraat, nummer 7. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 861 klonten boter ter markt go- bracht, wegende to samen 6890 kilos. Kiezerslijsten. .Valst. De lijst der gemeen lekiezers onzer stad voorloopig gesloten bevat de namen van 4539 inwoners, verdeeld als volgt 3044 bezitten een stem, 730 twee stemmen, 314 drij stemmen en 451 vier stemmen. Dus te sameD 7250 stemmen. ïIotstn<le. De lijst der kiezers voor de gemeente beloopt tol 486 man, te weten 282 hebben een stem, 86 twee stemmen, 72, drij stemmen en 46 vier stemmen. Te samen 854 stemmen. Xe Moorsel beloopt het getal der gemeentekiezers tot 090, verdeeld als volgt381 kiezers met een stem, 155 met twee stemmen, 99 met drij stemmen en 55 met vier stemmen. Dus te samen 1208 stemmen. Iddergem heeft 213 gemeente kiezers, verdeeld als volgt 115 met een stem, 47 met twee stemmen, 25 met drij stemmen en 26 met vier stem men. Muziekleer. Wij vernemen met genoegen dat onze jeugdige stads genoot M. Renatus Lenssens, oudleerling aan onze Stedelijke Muziekschool, te Brussel in 't koninklijk Conservatorium een eerste accetssït komt te be halen in don leergang van notenleer. Proficiat Wondere teekeris. Men ziei soms wondere teekens in de lucht en zoo heefi men dijnsdag morgend lest, ten 2 uren nog kerkuilen langs den kant der vaart gezien. Dezer dagen vroeg een arme mensch eene almoes aan onzen merteleer om een paar kloefien te koopen en hij gaf hem een half voetje, met tevens de vraag Waar gaat gij die koopen Te Coletie- kens op de Werf.Hola daar niet, of mijn half voetje terug. - Goed, Men- heer.ik zal elders gaan. Dan is 'tgoed... En de man trok met zijn hall voetje recht naar't Gulden hoofd.,. (Spioen.) IdliPJE. Maandrg in den vroegen morgend werden do inwoners onzer rustige gemeente in eens wakker- geschud door 't brandklippen der klok en door 't geroep Brand Brand Seffens opgesprongen, de deuren open getrokken, de rnenschen zien loopen naar de kat, meêgeloopcn, en wat zien wij daar Eene driewoonst in volle vlam en vuur; de pompiers met de geburen moedig aan 't. werk om dc aanpalende woningen I te beschermen, en den brand meester te worden. Helaas, de dricwooust is weldra de prooi der vlammen geworden, doch j gclukkiglijh kon ons moedig pompierkorps 't vernielend element tegenhouden, en beletten nog andere slachtoffers tc maken, dankdank Leve onze dappere pompiers Prinses Josephine en haar gemaal, zullen iu 't begin vau juli naar België komen, om eenige dagen bij den graaf en de gravin van Vlaanderen, hunne ouders, te komen doorbrengen. Woensdag avond te Brussel kwam een heer ongemerkt naart eeneu policie- agent staan eu, eenen revolver te voor schijn halende, vlak naast zijn hoofd een schot lossen. De agent schrikte, het pu bliek viel «len pliclitigc aan, en zou hem waarschijnlijk eene leelijke pijp te rookou hebben gegeven, zoo de man niet al lachend gezegd had, dat hij het maar voor de grap had gedaan. Inderdaad, de agent mankeerde niets, want de revolver was slechts met los poeier geladen. Dc grappenmaker zal niettemin vervolgd worden voor het dragen van verboden wapens. Een huis uitgeplunderd. Te Schaarbeek in de Vooruitgaugstraat, woont eene rentenierster, die sedert drie weken naar Duilsclilaud is om er hare familie te bezoeken. Gedurende hare afwezigheid zijn er dieven bij middel van valsche sleutels binnengekomen en hebben 't geheele huis doorzocht, van den kelder tot den zolder, alles meènemende wat weerde had en draagbaar was. Men moet de terugkomst der dame afwachten om de weerde van liet gesto- lene te kunnen schatten. Koning en cyclist. Men heeft reeds hooren spreken over den jongen Hendrik Horstmann, een Duischer, die voornemens is ecno reis per velo rond de wereld te doen. In eene voordracht, te Brussel iu het Deutsche Tumverein gehouden, heeft hij verhaald dat hij door den koniug iu zijn kasteel ontvangen werd. Z. M vroeg hem Gij verlangt mij te spreken Ja, Sire. En welk is het doel van uw bezoek Gedurende mijne reis mij zooveel mogelijk toegang tot de vorsten te ver schaffen vau de hinden welke ik doortrek, hen zien te spreken. Er is aan mij niet veel te zien. Ik ben een oud man met grijzen baard. Ik ben ook jong geweest, maar dat is lang, heel lang geledon. Toen ondervroeg de koning hom over den weg, dien hij dacht to volgen, gal hem inlichtingen over Iudië eiiPerzië, waar Z. M ook veel gereisd heeft, en nam met een handdruk afscheid van hem, nadat hij hem tot aan den trap uitleide had gedaan. Sedert eenige dagen loopen te Maas- eyek reeds verscheidene fruitkooplieden uil Brussel eu St-Truiden rond bij de eigouaars van boomgaarden, om over eenkomst te sluiten wegens den verkoop der appelen. Naar wij vernemen worden van nu af hooge prijzen aangebeden. De appelen zullen hier dit jaar naar het schijnt eene middelmatige opbrengst leveren, doch poeren en kersen zijn maar weinig. Schrikkelijke verwoestingen De Etoile beval hartverscheurende bij zonderheden over de verwoestingen, te Ukkel, door het onweer van maandag aangericht. Onder anderen verhaalt het blad dat het water, in zoo groote hoeveelheid van de hellingen kwaui afgestroomd, dat verschillige huizen niet meer bereikbaar waren en de koeien in de stallen verdron ken. Voorraad dienende tot voedsel voor rnenschen en vee, landbouwgerief enz., is weggedreven of bedorven. In sommige huizen moest men de rnen schen langs de vensters redden, opdat zij niet zouden verdrinken. Tijdens de pogingen, door twee moe dige burgers, Van den Broeck en Demol in 't werk gesteld tot redding hunner medemensehen, stortte een rioolgewelf in en beide vielen in de diepte. Vanden Broeck kon zich aan eene drij vende plank redden, doch Dimol werd meegesleept onder het nog bestaande ge welf om 30 meters verder weèr te voor schijn te komen. Slijk en vuilnis bedekte hem van boven tot onder, zoodat hij letteriijk onkenbaar was. Met moeite kon men hem uit zijn neteligen toestand redden. En de persoon die hem redde, erkende in Demol zijn beste vriend. De geredde werd naar huis gebracht, te bed gelegd en door eenen geneesheer verzorgd. Doch het vuil water, v.-rpest door allerlei onreinheden die zich in de riool hadden verzameld, had hem vergif tigd. Demol stierf's anderendrags. De smart zijner ouders is onbeschrijfe lijk. De arme jongen word algemeen ge acht. Hij was een der ieverigsle werkers eener spaarinaatschappij, De verwoeste streek krijgt talrijke zoekers, en veel almoezen worden ger stort ten voordeele der slachtoffers. H. K. H de gravin'van Vlaanderen heeft met eene eeredame liet treurtooneel bezocht, en heef! den gemeentesecretaris verzocht, haar eene volledige lijst ie zen-- den van al degenen, die door het onweer geleden hebben. Het gemeentebestuur van zijnen kant heeft maatregels genomen, om de slacht offers onmiddelijk voorloopige hulp te verleenen. Er wordt ook een groot feest ten hun nen voordeele ingericht.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2