Zondag 25 Juni 1895. 3 centiemen per nummer. J9sle Jaar 2992. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De nieuwe schoolwet Landbouwcomice Herzele. DE LEVENDE DOODE -m- Vivat LEDE de prachtige Ringsteking Uit Congo. cl Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen O) 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Anlnt, deu Ï2 Juni 189». Onze katholieke Minister M. Schollaert nauwelijks aan het bewind, komt een belangrijk wetsontwerp neer te leggen; wij bedoelen de nieuwe schoolwet. Van 1879 tot 1884 waren onze scholen beheerd door de welgekende wet Van Humbeeck, de schandigste, de onrecht- veerdigste der wetten. Iedereen weet wat de katholieke iever dan heeft teweeggebracht om de helschc plannen der logie te verijdelen. Doch die staat van zaken kon niet blijven durenbet was eene al te schreeu wende ourechtveerdigheid. De geuzenscholen wierden betaald met 't geld van iedereen, en daar de katho lieke verre de groote helft van 'tland uitmaken, betaalden zij dus meer dan de helft in het onderhoud van de zoogezegde onzijdige scholen die het bestrijden van den Godsdienst voor doelwit hadden. Wij kochten dan met ons geld de beste wapens uit, waarmede onze tegenstrevers ons zouden bevechten. Is het daar de bestemming der open bare gelden En mag men er dan wel deze of gene klas van burgers mede bevoordeeligen, de rechten der andere miskennende, of er wapens mede smeden voor eene poli tieke partij Hoegenaamd niet. In het gebruik dier gelden moeten de staatsmannen steeds het algemeen welzijn voor oogen hebben, en ieder naar gelang zijner rechten ervan laten genieten. Ook was de wet van 79 eene openbare hemeltergende misdaad, en was het land in 1884 de dwingelandij der geuzen moede. De Belgen vonden aat zij hun zuur ge wonnen geld niet moesten verkwisten om goddeloosheid en zedebederf te stichten. Hot eerste werk der katholieke regee ring in 1884 was dan ook de hatelijke wet Van Humbeeck af te schaffen en de katho lieke in hunne miskende rechten te her stellen. Doeli eilaas, zelfs die wet van 1884 was verre den katholieken volledige voldoening te geven. Ik herhaal het. Wanneer het geld onzer beurzen meer dan den helft der kosten dekt, waarom zouden wij dan geen openbare scholen mogen vergen, met de openbare gelden onderhouden, zoowel als de liberalen Eu was het wel zoo Verre van daar. Tal van gemeenten moesten hunne vrije scholen blijven on derhouden uitsluitelijk met de milddadige giften der katholieken. De vrije onderwijzers die hunne positie geslachtofferd hadden om hun geweten te volgen en den godsdienst getrouw te blijven, waren verre van gelijk gesteld te zyn aan de officieele. Vanwaar moesten hunne jaarwedden komen, zooniet van de aalmoezen der brave katholieke menschen, terwijl de officieele met 't geld van Staat en Ge meente betaald wierden. De kwestie van de pensioenen was even min vereffend. En moesten de katholieken dit steeds blijven verdragen Of zouden de libera len alleen recht hebben om te leven En zulks nog met 't katholiek geld. M. de minister van openbaar onderwijs komt dan een wetsontwerp neer te leggen ora de katholieken recht te later weder varen. Wij dienen hulde te brengen aau de pogingen der Regeering. Doch bevat nu eindelijk de nieuwe ont- worpenc schoolwet de gelijkstelling van allen Eilaas neen. Verbeteringen zijn er, daar valt niet aan te twijfelen. De godsdienst die in de voorgaande wet naar willekeur der gemeenten deel maakte van het programma der lagere scholen, of er uitgelaten was, bekleedt zijne vroegere plaats van eer. Overal zal de godsdienst onderwezen worden, onder 't toezicht der geestelijke overheid. De subsidiën van den Staat zullen ge lijkelijk verdeeld worden tusschen de officieele en vrije scholen. Maar wat er weerom vergeten is. Waar er geen spraak van is, dat is van onze vrije onderwijzers. De gemeentekas waarborgt de jaar wedde der officieele onderwijzers. Men merkt wel op dat de subsidiën van den Staat ontoereikend zijn om de jaar wedden der onderwijzers te betalen. Van waar zullen dan weerom de jaar wedden komen onzer katholieke onder wijzers, die de uitstekendste diensten be wijzen aan de samenleving Nog eens van de almoezen der bravo menschen. Meent men hen alzoo op gelijken voet te stellen met do officieele, dan slaat men den bal mis. En waar is de vastheid hunner positie? En wat van de pensioen kwestie Geen woord. En moeten de katholieken dan altijd toegeven En moeten zij met hun eigen geld kweekerijen stichten en onderhouden van geuzen en socialisteu Laat ons hopen dat de bespreking van het ontwerp belangrijke wijzigingen zal medebrengen. Ondertusschen moeten de vrije onder wijzers van alle kanten vertoogschriften naar de Kamer zenden, waarin zij huune zoo gegronde als rechtmatige eischen kunnen doen gelden. «o» Leergang ten huize. 7d0 les. VRAGEN A) Het gezonden boekje over het zaad lezen. B) Antwoorden op de volgende vragen 1° Welke hoedanigheden moet het zaad bezitten om de hoogste opbrengst te ge ven 2° Hoe kan de Landbouwer zelf op I praktische wijze eenigzins zijn zaad ver- I beteren 5 3° Hoe zoudt gij uitleggen dat het (voordeelig is puik zaad te gebruiken en waar zou men zich in do beste voorwaar den verbeterd zaad kunnen aanschaffen. 4° Wat is uw gedacht over het saaien op rijen en het zaaien met volle hand 5de VERVOLG. Eene kerte poos dacht zij na, en in dien tijd maakte haar toorn plaats voor bekommering. Op boog ernstige toon hervatte ze. Nooit, mijnheer, is er vroeger tusschen Ambrose en mij zoo iels voorgevallen. Hij is plotseling onge looflijk veranderd. Wat mag er gebeurd zyn Zeg, M. Lefrank wat denkt gij er van Ik geloof, antwoordde ik, bonne mine it mauvais jeu makeode, dat er iets gebeurd is dat hem erg uit zijn goede luim beeft gebracht. Och, miss Colebrook daar hoort soms zoo weinig toe Ik spreek uit eigen ondervinding. Laat hem eene poos gerust, en hij zal wel excuus komen vragen. Maar hel hielp nietmijne lieve gezellin biet f zeer ongerust. Wij gingen naar huis terug, en bij het mid dagmaal verschenen Ambrose en Silas. De oude heer berispte hen over hun wegblijven van het ontbijt met meer vinnigheid dan mij gepast voorkwam. Zij namen de vaderlijke bestrafling zoo hoog op, dat zij veront- weerdigd de kamer verlieten waarop de dunne lippen van hunne zuster zich plooiden tot eenen vaiscben glimlach. Toen sloeg de volleerde huichelares hare oogen hemel- of zolderwaarts, zuchtte diep en sprak Wij kunnen niets anders voor hen doen dan bidden. Terstond na het middagmaal verwijderde zich Naomi, en toen ik haar weer zag, had zij nieuws voor mij. Ik heb, zegde zij, gesproken met Ambrose, en hij heeft mij om vergiffenis gevraagd Maar... toch... Wat is er toch, miss Naomi Hjj is niet zooals anders, M. Lefrank Hij zegt wel dat ik mij dat maar verbeeld, maar ik kan de ge dachte niet uit mijn hoofd zeiten, dat hjj iels voor mij verborgen houdt. De avond kwam, en ik nam weer mijne toevlucht tot mijn fraoscben roman, maar vergeefs, 't Was me onmogelijk, mijne gedachten te houden bij mjjn boek waarom, weet ik zelf niet. Ik wenschte dat ik nooit naar Amerika was gegaan, en kreeg een bepaalden afkeer van Morwick Hoeve. 't Sloeg negen, en bij het avondeten waren wy allen weer bijeen, behalve John Jago. De afspraak was dat hjj voor dien tijd thuis zou zyn, en daarom werd er een kwartier op hem gewacht, op veriangen van den ouden heermaar hjj kwam niet. 't Werd nacht, en nog altijd bleef Jago afwezig. De dochter des huizes bood zich aan om 's nachts op bem te zitten wachten, waarop Naomi haar bjj bet naar bed gaan wel wat ondeugend begluurde, In mijn bed gekropen, was ik even weinig als den vorigen nacht in staat om te slapen en evenals den vorigen keer stond ik vroeg op, om de morgendkoelte le Eerste antwoord. Do keus dei- zaai- eu plautzaden is voor den landbou wer eouc zaak van de grootste aangele genheid. Uit de dagelijkscbe ondervinding blijkt immers, dat alleen van goede zaden goede gewassen kunnen voortkomen. Daarom dan willen wij in 't kort eens nagaan welke bijzondere hoedanigheden het zaad bezitten moet. 1° Het moet grootstoaar en kloek zijn. In alle zaad treft men een kiemken aan, alsook zaadwit, d. i. eeue witte vleezige massa, welke zich rondom het kiemken bevindt en die tot eerste voed sel dient aan de jonge plant. Nu, hoe beter het zaad ontwikkeld is, hoe krach tiger kiemken het zal bezitten en hoe meer zaadwit er zal aanwezig zijn. 2" Het zaad moet volkomen rijp zijn. Goed rijp zaad is rijker aan voedende elementen dau onrijp en derhalve ge schikter om goede 'en kloeke planten voort te brengen. 3" Het zaad moet ongeschonden zijn. Zulks valt niet te betwijfelen zaad immers, dat niet volledig is of dat een deel van 't zaadwit verloren heeft, bevat min voedsel om het ontkiemend plantje te voeden. 4° Het zaad moet een goed kiemvermo- gen bezitten. Het vermogen van te kiemen lean het zaad verliezen door ouder dom, verrotting en verstikking. De laud- bouwer kieze dus een helderen, zonnigen dag om zijne zaden iu te oogsten en be ware ze alsdan in eene drooge, wel ver luchte en niet te warme plaats. 5° Het zaad moet onvervalseht tvezen. D. i. geene vreemde zaden bevatten, noch greu oud zaad met min kiemkrncht. Klaverzaad vooral wordt soms door oneer lijke handelaars op de schandelijkste wijze vervalscht. G° Het zaad moet zuiver wezen. Niet alleen alle onkruidzadeu, maar ook kleine, vernepen zaden, zullen er uit verwijderd worden. Iedereen kent het spreekwoord, dat luidt wat men één jaar zaait, moet men zeven jaren wieden. 7° Het zaad moet eindelijk voortkomen van gezonde planten. Ziedaar dan de voornaamste hoedanigheden van goed zaad. Tweede antwoord. Elke landbou wer dient, bij de keuze zijner zaai- en plantzadcn, op aangehaalde eigenschap pen of hoedanigheden ten strengste te letten. Ja, hij zal alles in 't werk stellen om zelf eenigszins zijn zaad te verbeteren. Het stuk grond dat hij voor zaaigraan beschikt zou hij een weiuig dunner hoe ven te zaaien en zeer doelmatig te be mesten. Geene overdrevene stikstofbe- genieten. Toen ik naar buiten wilde gaan, ontmoette ik op den trap miss Midowcroft, die naar hare slaapkamer ging. Niets verraadde bij haar, dat ze den nacht wa kende had doorgebracht. Op mijne vraag, of Jago al terug was, antwoordde ze hoofdschuddend. Mijnheer Lefrank wc zijn in de handen der Voorzienigheid. Mijnbeer Jago schijnt in de stad ver hinderd le zijn om terug te kceren. Noch aan de ontbijttafel noch bij het middageten verscheen de afwezige. De oude heer en z|jne dochter raadpleegden samen, en er werd besloten op verken ning uit te zenden. Een der slimste daglooners werd naar de stad gezonden, om inlichtingen in te winnen. Laat op den avoDd keerde de boodschapper terug met eene Jobslijding. Hy had al de herbergen en verdere publieke plaatsen van Narrabee bezochthjj had eindelooze onderzoekingen in het werk gesteld en de slotsom was, dat geen sterveling Jago gezien had. Wij zagen eikander aan, uitgenomen de twee zoons, die stil in een donkeren hoek der kamer gezeten wareu. Onze slotsom kon geen andere zijn dan dat het gedaan was met John Jago. IV. Wij moeten hem opzoeken, zegde de heer Mi dowcroft. Zonder een oogenblik te verliezen, voegde zijne dochter er by. Op eens trad Ambrose te voorschijn, en zegde, dat mesting liet is vooral het phospboor- zuur, dat iu ruime mate moet toegediend worden. Aldus gehandeld, zal het graan kloek doorschieten, een goede stam of stengel vormen, wel struiken en dewijl licht en lucht er beter zullen kunnen tusschendringenzal het algemeen straf fer en min onderworpen zijn aan het vroegtijdig legereu. Het aar zal langer en grooter zijn en volmaakter graankor rels bevatten. De landbouwer zou ook nog op dezelfde wijze kunnen handelen als de Engelsch- man Hallet om zijne vermaarde zaai tarwe te bekomen, hot is te zeggen, vóór het pikken, de schoonste en zwaarte aren uitkiezen van de kloekste struiken, daarna den top en het onderdeel verwerpen en alleen de volmaakste korrels uit het mid den behouden. In alle geval, geen kilogram graan zou hij, om wel te zijn, nog mogen zaaien, dat niet getriëerd is. Wij weten overigens, dat de trieurs het graan zuiveren van onkruid, van geschonden en kleine zaad korrels. Voor wat de aardappels aangaat, mag do landbouwer nooit uit het oog verlie zen, dat het voordeeliger is groote en zware knollen te planten, dan klein on volkomen plantsoen te gebruiken. Het is bewezen, dat de zwaarste aardappels eene meerdere opbrengst geven en meer zet meel bevatten. En om de zwaarste aar dappels te kennen, heeft men ze slechts in 't water te leggen, waarin eene zekere hoeveelheid keukenzout geworpen is. Deze die zinken zijn natuurlijk zwaarder dan de2e welke boven drijven. Bij het koopen van zaden moet men steeds hunne luemkracht (p. h.) en hunne zuiverheid (p. h.) wel doen onderzoeken. En evenals voor de scheikundige mest stoffen is het zeer voordeelig de aankoo- pen in gemeenzaamheid te doen. Derde antwoord. Als men boven staande punten eens ernstig overweegt, dan moet men in waarheid bekennen, dat het uiterst geraadzaam is puik zaad te gebruiken. En om zich in de beste voorwaarden verbeterd zaad aan te schaf fen, zou men zich kunnen wenden tot de afdeeling van proefnemingen en zaadver betering te Borsbeke. Zooals men weet, zijn er daar eenige ieverige landbouwers, die er zich met de meeste nauwgezetheid op toeleggen om hunne zaai- en plant- zaden te verbeteren of veredelen Vierde antwoord. Het zaaien op rijen verdient de grootste aanbeveling. Eerstens men heeft minder zaad noodig. Inderdaad, bij het zaaien met de volle hand blijft er steeds een deel zaad boven op den grond liggen, kiemt slecht of wordt de buit der vogelen een ander deel valt in spleten en barsten en komt niet ter kieming bij gebrek aan lucht. De op rijen gezaaide planten ontvangen insgelijks meer lucht en licht, zijn ge makkelijker om kuischen, uitdunnen, begieten en aanaarden, komen gelijk voort, wassen gelijk op en rijpen op den zelfden tijd. Verder daar de planten ge zonder en kloekcr opgroeien, zijn ze beter bestand tegen ziekten, guur weder en tegen het vallen. Ziedaar de bijzonderste voordeelen van het zaaien op rijen. hij zeu gaan zoeken waarop Silas insgelijks den donkeren hoek verliet, en zijn voornemen te kennen gaf, om zijnen broeder te vergezellen. Neen I zegde de oude heer np eenen toon van gezag, laat Ambrose alleen gaan. 't ls raadzaam dat Siias vooreerst hier blyft, want het is mogelijk, dat er nog in eene andere richting moet worden gezocht. Ambrose ging zich voorbereiden tot zijnen onldek- kingstocht, en Silas ging een derpeerden voor hem gereed maken. Naomi volgde hen, zoodat ik alleen bleef met den heer en de dochter des huizes, beiden doodclijk beangst over den vermiste, en beiden tiacb- tendc hnnne bekommering te verbergen onder een schijn van vrome berusting. Geen wonder, dat ook ik de kamer verliet, zoo spoedig de eiscben der beleefdheid hel maar eenigs zins toelieten. Naar mijn eigene kamer gaande, ont dekte ik Naomi, half verborgen in eeue soort van schuilhoek, gevormd door eene vensterbank bjj bet portaal. Daar zat zij, met den voorschoot over het gelaat en weende bitter. De zaak was, dat Ambrose haar niet zoo vriendelijk als anders goeden nacht bad gewensebt, en dat zij nu nog vaster dan te voren overtuigd was, dal hjj iets voor haar verborgen hield. Des anderendaags kwam Ambrose's peerd, maar niet Ambrose zelf op de hoeve. De berijder was een stalknecht uit hel logement in Narrabee, waar de jongman zijn intrek bad genomen, van waar hij met zjjn peerd eenen brief naar Morwick Hoeve had gezon den, iuboudeode dat het hem ontwijfelbaar was geble ken,-dat Jago niet in ot nabij Narrabee geweest was. Thans echter dient er opgemerkt te worden, dat zaaituigen ook al eenige bezwaren aanbieden. Zij kosten veel van prijs en onderhoud, en moeten voorzichtig gebruikt worden. Daarenboven kunneu zij niet dienen op steenachtige of oneffene gronden. Hu,. DE GRAEVE, Onderwijzer. Wij zijn zondag 11. den Ruiterstoet te Lede gaan aanschouwen en om alles des te beter te kunnen meêdeelen hadden wij eene goede plaats gekozen van waar ons niets ontsnappen kon. Zeggen wij het maar rondweg Lede heeft zondag 11. de kroon gespannen ja, de Ruitersstoet heeft ons aller verwach ting overtroffen 162 peerden en dat voor 't eerste jaar, voor een begin't is overheerlijk. En toekomend jaar, wat zal het zijn als Aygem, Burst, Oordegem en nog meer andere parochiën misschien met hunne talrijke peerden en flinko ruiters zullen opdagen Uit aller monden klonk het rond mii Wat prachtige stoet Welke flinke peerden Welke felle ruiters En wat schoon orde!... En welke bekwame en onderviudingrijke opleiding Waarlijk de heeren der Commissie waren ter hoogte hunner taak en ze mo gen er zich meê bemoeien. Hunne taak was toch wel juist van de gemakkelijkste niet 162 peerden rangschikken en zon der ongemakken door eene dicht samen gepakte menigte leiden, men begrijpt dat er daar bijzondere oplettendheid on eene aanhoudende tegenwoordigheid van geest noodig is en daartoe is alleman niet ge schikt. Eere zij dus aan de heeren cïer Commissie. Nu. heeren kommandanton, does jaar denken wij was het voor u maar kleinen oorlog, doch toekomend jaar zou het wel grooten oorlog kuuuon wezen, want in plaats van 162 ruiters, zult gij er zonder eenigen twijfel 250 a 300 op te leiden hebben eu dat zal dan een ander paar mouwen wezen. Want die kramen, die barakken, die paardjensmolens, zullen in den weg staan, maar ook hiervoor is er remedie men kan ze der wijze plaatsen dat ze den ruiterstoet in zijne bewegingen niet hinderen kunnen. Maar wat mij het meest heeft ontroerd, wat mijne ziel diep heeft bewogen het ziju de ceremoniën na den terugkeer van den ommegang. Nadat de ruiters in deftige houding drij maal den ommegang rond de kerk hebben gedaau en de H. Reliquie gekust scharen zij zich in dichte gelede ren voor de groote kerkdeur om er den ze gen over peerden en stallen te ontvangen. Eensklaps wordt die joelende menigte tot stilzwijgendheid gebracht en allen groot en klein ontdekken het hoofd... waarom? 't Is de Eerw. Herder van Lede welke op eene verhevene trede plaats neemt en met luidere stem en plechtig de gebeden voorleest welke de li. Kerk voorschrijft bij de zegening van peerden en stallen. Het eemge, wat den briefschrijver omtrent Jago's wedervaren had kunnen uitwisschen, was een los gerucht dat een man, die naar dc beschrijving tc oordeelen met Jago overeenkwam, den vorigen dag gezien was in een spoorwegrijtuig, reizende iu de richting van New-York. Op dit onvolkomen bericht afgaande, had Ambrose besloten naar New-York te gaan, om daar, zoo mogelijk, meer te weten te komen. Dat alles was vreemd, en deed mij sterken achter docht opvatten. Nog dien zelfden dag werd die beves tigd. Die tijding van Jago's raadselachtig verdwijnen had zich intusschcn ver in het rond verspreid en ook hetgeen onder mjjn venster was voorgevallen, was door de daglooners. die daarbij tegenwoordig waren geweest, tamelijk wereldkundig gemaakt. In Amerika picegt de publieke opinie zich te ver klaren zonder een eigen zweem van achterhoudenheid, zoodat dan ook by deze gelegenheid het publiek voor zyne overtuiging rond uitkwam dat Jago het slachtof fer was geworden vau eeu der jonge Midowcrofls of van beiden. Later op den dag vond die opvatting voedsel in eene allerwonderlijkste historie. Een Methodisten- predikant die, hoe kort ook in de nabyheid der hoeve gevestigd, zich toch reeds de algemeene hoogachting had verworven, had gedroomd dal Johu Jago ver moord was, en dat zijne beenderen op Morwick Hoeve werden verborgen gehouden. In den loop van den avond drong dat bericht door tot in Narrabee en allerwege eisebte men hel opzoeken der beenderen, waarvan de dominee bad gedroomd. Waarlijk het was aangrijpend en velen met mij waren zichtbaar ontroerd en be wogen tot in 't diepste hunner ziel.... Wat is onze Moeder de H. Kerk, toch eene liefderijke moeder welke zich niet alleenlijk bepaalt ons eeuwig geluk te verzekeren maar zelfs onze tijdelijke wel vaart behartigt I... Wichelen behaalde den prijs van het grootste getal ruiters, maar ik moet die heeren verwittigen, want rond mij hoorde ik fluisteren Dat Wichelen maar op- n passe, of toekomend jaar zal Hofstade haar den baard afdoen 't Is wel niet al te fraai van iets uit te brengen dat men zoo gevalliglijk heeft afgehoord, maar zie de heeren Wichelaars mogen dat toch wel weten en ze zijn nu verwit tigd. Herinneren wij ook welke op heden zondag 23 juni, om 2 1/2 uren 's namiddags zal plaats grijpen voor de Ruiters welke aan den ommegang heb ben deelgenomen. Dees jaar wordt er eene som van 100 franks uitgeloofd verdeeld in prijzen. Het is zeer wel voor dees jaar, maar toekoemend jaar als 250 a 300 ruiters zullen geteld worden, dan zal men 200 of 300 franks moeten uitloven. Nu, opgelet want er komen felle kam pers op... Au galop en flink gesto ken I Geloof me vrijhoeren, De Dender- hodedie de reputatie heeft van soms een heel aardig man te wezen, wenscht u allen den eersten prys... en is het dees jaar niet, 't zal in de toekomst 'wezen. En daarmee wensch ik u allen den hertelijken en vrien delijken goeden dag Brief van M. A. BOONE. Uittreksel: Leopoldville 2 Mei 1895. Lieve Vriend, Den derden April vertrok ik 's mor gens met stoomboot De Reiger van Boma n naar Matadi. Daar in den na middag aangekomen, bleef ik in het hotel verwachten, en den vierden om zes uren van den ochtond, na mijne karavaan in orde gebracht te hebben, sloeg ik de baan iu naar Lukungu. Dit deel der reis was nog al moeielijk door het groot getal bergen dat men daar onophoudend te beklimmen heeft, doch niet tegenstaande de bergen en brandende zon, legde ik alle dagen van vier tot vijf mijlen weg af. Den 12cn om negen uren morgens kwam ik in Lukungu waar ik van dragers moest veranderen. Een dag gerust en met mijne nieuwe karavaau naar Loopoldville voort. Nu waren het de bergen niet die mij kwelden, maar de dragers zelf die moeie lijk wildon volgen. Eindelijk kwam ik den 25 April te Leopoldville. Gedurende deze 21 dagen heb ik 34 duiven, 17 pa trijzen en 5 parelhoenen (pintades) ge dood. Gij ziet wel dat de levensmiddelen mij hier geenszins ontbroken hebben. Nimmer had ik gedacht dat de oude Midowcroft zich in deze vreeselyke omstandigheden zoo goed zou heb ben gehouden. Hij sprak ongeveer alt volgt Mijne zoons hebben groote gebreken niemand is daar meer van overtuigd dan ik. Zij hebben zich slecht en ondankbaar gedragen jegens Jagomaar vermoord hebben zij hem niet. Neen Ambrose en Silas zjjn geene moordenaars 1 Doorzoek gerust mijne hoeve. Ik dring er zelf op aan. Een zoo schandelijke verdenking mag niet blyven rusten op mijnen eerlij ken naam. De buren hielden bem bij zijn woord, en begonnen des anderendaags de hoeve te onderzoekeu. Al han delden die eigenmachtige onderzoeksrechters geheel op huone eigene verantwoording zjj vervulden de taak, die ze zich hadden opgelegd, met zooveel orde en nauwgezetheid, als waren zy gezonden eu gemach tigd door het hoogste gerechtshof der Yereenigde- Staten. Niet minder goed dan haar oom hield zich Naomi. Hoe neteliger de toestand werd, des te meer tegen woordigheid van geest legde zjj aan deu dag. Alleen voor Ambrose was zij bezorgd. Hij moest bier ziju, sprak zjj tot mij. Dat ellendige volk bier in de buurt is slecht genoeg om te beweren, dat zijne afwezigheid gelijk staat met beken tenis van schuld. Zij haJ gelijk, en ik haastte mij te antwoorden .- Wij konden telegrapbeeren naar New-York, als w|j maar wisten waar bij te vinden is. Wordt voortgeeet)

De Denderbode | 1895 | | pagina 1