Pol en Slant. Medeburgers Novene te Lede. Tentoonstelling Allerhande nieuws. Pol komt met't leste voir hooi afgereden, zittende op't handpeerd, 't kordeel in d'ccn hand en de klesj in d'anderhij ziet Stant afkomen en nen minuut daarna Hou Belle, en ze zijn aan den gang. Pol. Hewel, Staat, kunt g'u j verwennen Stant. 't Is "^duivelsch heet, Na doeu z'er brokskes op, man Pol. Ja, Stant, de kiekens loopen al gapen, en de menschen ook; maar wat wilt g'er aan doen 't Is den tijd van he jaar, en als alles op zijnen tijd komt, dan varen we toch best 1 Stant. Jaja.Pol. 'tis do waarheid, maar wie door alzoo een hitte zijn kas- ken moet dragen gelijk ik, die weet er van te spreken. p0L. Maar, Stant, als 't in de win ter koud is en steenen uit d'eerde vriest, dau zij de gij toch den bestcu ook; achter uw kasken en kan er u noch haar noch wind getaken 1 Stant. Zoo ge meent, Pol; maar alla elk gevoelt 't zijn best, en 't is eigen aan ucn mensch van een ander altijd ge lukkiger te meenen als zijn eigen zeiven, Pol. 't Is waar, Stant; de menschen klagen gemakkelijk en elk gevoelt zijn eigen best Stant. Maar, Poldoet die buiten- gewoone hitte geen kwaad aan de vruch ten Pol. Ja cu neen, Stant; goed voor d'eonc, en slecht voor d'andere. Stant. Voor de patotterkes is het toch goed zeker, Polwant ze zien er toch zoo frisch en zoo gezond uit Pol. Jaas, Stant, daarvoor is 't goed en als er van dees jaar niets bijzonders meer aan 'tegengaat, zullen er patotters zijn, veel en goei 1 Stant. A la bonne heure, Poldat saa'k onthouden voor t'avond als ik bij mijn Trien kom; 't zal't mensch doen opspringen van vreugde, want de patot ters zijn d'helft van den kost en nog meer! Pol. Ja, Stant, ne goeien patotter mag er zijn; dat mag iedereen, rijken arm, en daar en wordt niemand niet moei van Stant. En is 't voor al d'ander vruchten nou slecht weêr, Pol? Pol. !t Is slecht, Stant, voor al dat moet opschieten en groeien; voor d'haver is 't allerslechts en die zal er van dees jaar niet meer zijn als half; betteraveu en klavers snakken ook naar regen maar 't is toch een oud spreekwoord, Stant, dat cr van droogte geenen duren tijd en komt. Stant. Dat is nogtroostelijk, Pol en we zullen wederom al maar de zaken aan Ons Lieven Heerken overlaten. Hij zal t misschien nog allemaal ten beste keeren. Pol. Daar en twijfel ik niet aan Stant, bijzonderlijk als 't de menschen verdienen; maar er zijn er ongelukkiglijk toch zooveel die Ons Heer stillekcns aan beginnen te vergeten en leven gelijk ketters Stant. 't Is ongelukkiglijk maar te waar, Pol hier op den buiten zijt ge nog van de goei, maar in 't stad komt er veel onverschilligheid en ongeloof Pol. Ja, Stant, met die verderfelijke leerstelsels van de socialisten en geuzen van allen deesem wordt er veel kwaad gedaan 1 Stant. God bevrijde er u van op den buiten, Polmaar bij ons is een goed deel van 't jong volk verloren en kapot Pol. 't En verbetert hier ook niet Stant; maar wij zijn toch op onzen kivief, eu zV'U zullen ons toch zoo gemakkelijk uog niet van Kerk en priesters aftrekken; wij willen hier leven en sterven gelijk ons voorouders 1 Stant. Zoo moet 't zijn, Pol maar hoe is 't nu met do koeibeesten Bestaat de muilplaag hier nog in d'environs, Pol? Pol. Jaas, Stantmaar God zij ge dankt, 't vermindert toch veel, en d< beesten die er van aangedaan zijn, gene zen toch schoon op min als veertien da gen, en binnen een week of twee, hoop ik, èn zullen we er hier niet meer hooreu van spreken Stant. Dat is wel, Pol; alzoo z; den koek die de boerkens van den merte leer gekregen hebben,nog al rap verteerd zijn. Pol. Ja, Stant; maar a propos van den merteleer, hebben ze nu die schan dalige Jezabel al gevonden Hebt niets hooren vertellen van Knokke, waar z'er over acht dagen naar zochten Stant. Hewel, gisteren avond heb ik hooren pretenderen in 'tscbeerhuis bij den berbier, dat die vuile slonse ver dronken is in de zee te Knokke, maar ze toch nog uiet opgevischt en is Pol. Ja dat is 't minste van niet op gevischt te zijn, als ze maar nen goeien akt van berouw gelezen en heeft eer dat ze naar 't piereland vertrokken is want 't is abominabel van alzoo nen mer teleer te durven bekoren en trachten te verleiden, en alzoo deu wereld door het grootste schandaal te plegen dat er ooit van z'levcn onder de menschen is omge gaan. Stant. 't Is wreed. Pol, 't is wreed; maar (al lachende) de merteleer heeft nu toch zijn vier duizend ballekens en hij wandelt hij nu toch met al d'ander groote heeren aan de kusten van do zee Pol. Wel mag het hem bekomen, Stant maar dat er hij geenen tweeden keer naar uit en steekt, ol hij zou er kun nen nevens zijn 1 Stant. 'k Peis het ook, Polmaar hoe is 't meè 't vlas Is 't al verkocht ken, 't zou allemaal van zelfs voortrollen. Stant. Zoo is 't Pol maar er zijn altijd 'dweersdwijvers ia de'wercld en we I wint te weinig om te leven, de ellende •nnniitn -arji nna Haar in strdlon. man. en I is groot in Aalst eu intusschentijd wor- moeten wij ons daar in stellen, man, en daarentusschen ons beste doen; 't is toch elk voor hem, en ons rolleken is hier sef fens afgeloopen, en als we dan maar goed uitkomen bij den grooten meester, dat is toch alles Pol. Stant, ge spreekt lijk nen boek en de waarheid is 't die ge zegt en daarom ook, man, laat ons alzoo voort gaan recht voor de vuist, goeien katho- iek en goei kristenen 1 Stant. D'hand daar op, Pol, en tot de naaste week, als 'tGod belieft. Pol. Salut, Stant, en wel t'huis en den hertelijken eu den vriendelijken goeien dag 1 Pol. Nog niet, Stantmaar wij zijn marchands alle dagen te verwachten zal nu de moment gaan zijn, en aange zien dat 't vlas hier allerbest gelukt is, I eencn pijnlijken indruk lezen wij twijfel ik er nic aan of we zullen ge-1 wekelijks in het Land van Aelst, art ikels makkelijk en aan nen goeien prijs ver- I weike tot de scheiding der verschilligo koopen. I standen aanhitsen en de geschillen trach- Stant. 'k Wensch het ook, PolI ten te verbitteren die dikwijls tusschen want als de boerkeDS wel varen, vaart I patroon en werkman door misverstaan Stant ook wel en kan hij 's avonds een I uitbersten. stuiverken afgeven aan zijn Trien I Het is een laag werk alzoo de verdeeld- Pol. Ja, Stant, de wereld is een I heid te willen zaaien tusschen lieden die, groote keten, en 't een hangt aan 't ander, I tot hun wederzijds geluk, noodig hebben waren er zooveel uiet die scheef trek- in vriendschappelijke betrekkingen te le ven. De werkman, zoo schrijft dit blad. Zoo wij bestatigd hebben, heeft men nog nooit te Lede zooveel volk gezien dan deos jaar, gedurende de laatste No vene. Alle dagen kwamen er 2 of 3 paro chiale Bedevaarten om Maria in haar heiligdom te aanroepen en door hare machtige voorspraak Gods bermhertig- heid af te smeeken, nu dat wij ze vooral noodig hebben ter oorzake der moeilijke dagen die wij beleven. Des Donderdags,op H. Sacramentsdag, was de toeloop bijzouderlijk groot men schat de bedevaarders die 's nachts en tot 8 uren 's morgens den ommegang deden op 5000. Doch den laatsten Zondag 's namid- _.igs, toen de processie uitging, was de toeloop nog grooter en men mag rekenen dat 10 duizend menschen op den bedeweg den de meesters afgeschilderd als ellen- digaards, geldzuchtige menschen die niets betrachten dan 't wulpsch levens genot en tot menschlievcndheid onbe kwaam zijn. Welnu, men werpe eenen blik op 't gene men ziet gebeuren in onze Stad. Worden er in hoegenaamd welke andere plaats, rijke menschen gevonden die eene mildadigere hand aan den noodlijdenden werkman toereikon Bestaat er een Gemeentebestuur in gausch het Land, dat mag verklaren, zoo als hier, dat het derde deel zijner ont vangsten, hot derde deel zijner schulden toegewijd is aan den onderhoud der noodlijdenden Nochtans ziet men weke lijks dit zoogezegd christenblad ons catho- liek Bestuur aanvallen dat het eerste in België zulkdauige blijken gegeven heeft van genegenheid en vertrouwen in de werklieden, dat zich bereid heeft ge toond het openbaarbestuur met hen te deelen. Ja, aan ons Stedelijk Bestuur komt de eer toe, het eerste onder de Bestuurders van 't Bureel van Weldadigheid en der Hospiciën werklieden gebracht te hebben die zich thans kunnen overtuigen met welke zorgvuldigheid eu menschlievcnd heid hunne collegas aldaar hunne zoo moeielijke taak steeds hebben vervuld. Bij de aanstaande gemeentekiezingen zullen ook benevens bemiddelde burgers werklieden optreden als catholieke kan didaten en deze eens gekozen zullen zich alsdan ook kunnen overtuigen dat de vuige en lasterende zinspelingen van den verdwaalden schrijver van Chipka over ons catholiek Bestuur gansch tegenstrijdig zijn met de waarheid. Dat dus de menschen van goeden wil en op de merkt waren samengestroomd... I eendracht, de broederlijkheid toch Meer en meer gaat het yolk tot Maria, I trachten in ons duurbaar Aalst te be de H. Moeder Gods, waarin het al zijne houden en dat zij de personen verstooten ral hoop stelt.... Deelen wij nu een kortbondig verslag meè over do Ringsteking welke des namiddags plaatsgreep, 't Was een overheerlijke kampstrijd aan den welken 74 liefhebbers deelnamen. De strijd was hevig maar ook hoffelijk en duurde tot 8 1/2 uren 's avonds. Geenc de minste moeilijkheid of eenig geschil rees op en allen van den eerste tot den laatste kamper waren ten uitersten te vrede, bij zoo verre dat zij do plechtige belofte deden van toekomend jaar in ver dubbeld getal, aan den Ruitersstoet en de Ringsteking te zullen deel te nemen. En inderdaad, wij hebben vernomen dat men zich toekomend jaar aan talrijke Ruiters van AygemBurst, OordegemWetteren Appels, Herdersem, Moorsel, Baerdegem, Meldert mag verwachten. Onze stad Aalst schijnt ook niet ten achter te zullen blij ven, want Aalst telt goede ruiters en geoefende mannen. Wij hebbeu verder nog vernomen dat men onze bemerking heeft in acht geno men namelijk, deze als de Ruiters in dub bel getal opkomen, de prijzen dan ook moeten verdubbeld worden. Men mag dus reeds als vast besloten aanschouwen dat de prijzen uitgeloofd voor de Ringsteking van 't naaste jaar, tot 200 franks en mis schien nog tot meer zullen beloopen. En nu deelen wij den uitslag meè 1" Prijs met 5 ringen op 5)M. Domi nique Uyttenhove van Denderhautem 2C Prijs M. Arsène Van Wassenhove van Ressegem 3C Prijs M. Henri Presiaux van Lede 4e Prijs M. Gustaaf De Beule van Zele 5" en 6e Prijzen MM. Frans Van Hauwermeiren en Michel Lievens vau Wichelen 74 en 8" PrijzenMM. Karei Van Hauwermeiren eu René Van de Putte van Wichelen. En daarrneê wenscht De Denderbode u eenen wel gemeenden proficiat en tot toekomend jaar als God belieft die enkelijk het inzicht hebben, haat en nijd tusschen de catholieke medeburgers te verspreiden. De Aardappelplaag. Wij herin neren de landbouwers dat zij zich in tijds moeten gereed maken om de aardappel- plaag te bestrijden. Dit jaar dreigt zij eene groote uitbreiding te zullen nemen. De landbouwers zullen moeten oppas sen zich niet te laten beet nemen door reizende kwakzalvers, die hen aan hooge prijzen alle soorten van wonderpoeders aanbieden. Dat zij de geschiedenis her denken van den koopman in schcidkun- dige vetten,die verleden jaar bijna gansch het land door zulke schoone zaken ge maakt heeft. De bordeleesche pap is nog altijd het zekerste behoedmiddel. IVe sutor ultra crepidnm, schoenmaker blijft bij uwen leest. In dien schoenmaker.. hola! 'k beu mis!., onze merteleer bij zijnen leest ware geble ven dan zou hij menige dwaasheid miu op zijne rekening aan te teekenen heb ben.... Inzitting der Volkskamer van 20 juni 11. werd het ontwerp der vermeerdering van 't personeel der rechtbanken van koop handel te Brussel, Gent cu Luik bespro ken. Het ontwerp werd gestemd met 113 stemmen en 1 onthouding. En wie was die onthouder gansch al leen Niemand anders dan onze merte leer....Waarom heeft hij zich onthouden Luistert!.... Omdat hij in geweten de vermeerdering van 't personeel der Rechtbanken van Brsusel, Gent en Luik niet konnen stemmen aangezien de billijkheideischtdatderegecringaan Aalst de rechtbank vcrleene die sedert vijf en twintig jaar wordt gevraagd. Wanneer de Kamerleden die dwaze verklaring hoorden, begonnen zij te glim lachen, doch toen de heer minister deed bemerken dat onze merteleer een domme streek kwam te begaan,daar Aalst, sedert weldra 40 jaren, eene Koophandelsrecht bank bezit, dan wierden aller lachspieren ontspannen, ja, zelfs de droefgeestigen namen deel aan de algemeene leute. En die man moest wetgever worden Ware hij bij zijnen leest gebleven dan ware ook veel, zeer veel kwaad vooral onder godsdienstig en maatschappelijk opzicht vermeden geworden.... en zou hij zich zeiven en 't kleed dat hij draagt min hatelijk hebben gemaakt En voor die volmaakte nulliteit onder politiek opzicht zouden wij, katholieken, ons nu moeten op de knieën werpen Ja, wij zouden zelfs dien man moeten aanbid den als een uitverkoren genie Neen, neen, dat kan niet zijn!..,. Neen neen al terreeste men nog meer en nog luider op Chipka De merteleer. de bewonderaar van Luther, die onze eerlijke en deftige boeren van 't Arron dissement Aalst voor 't aanschijn van jansch de wereld als boterver- valscliers, alwellendige be drieger» uitscholdt, is gewikt en gewogeu geworden en te licht bevonden Maar wat is 't De liberalen en socialisten zeggen nu dat de merteleer een geschenk is dat zij ons, katholieken, Maar wat wil men 't Is een aller- I deden en als zij ons iets jonnen dan is er slechtste land waar niemand voordeel I toch altijd weinig goeds van te verwach- heeftI ten 1 VAN Nijverheidsknnst en Nijverheidswerken. «o» Eene Tentoonstelling van nijverheids kunst en nijverheidswerken met kamp strijd voor verschillige vakken komt in onze Stad ingericht te wordon en zal plaats hebben van 15 tot 25 September aanst. Deze Tentoonstelling-kampstrijd staat onder 't bestuur van den Katholieken Werkmanskring vereenigd met den Anti- socialistischen WerkJiedenbond van Vak- vereenigingen en den Aalsterschen Hout- bewerkersbond. Al de voortbrengsels onzer Aalstersche nijverheden, al de proefwerken en uitvin dingen der verschillige ambachten, alsook al de voorwerpen van den Aalsterschen handel zullen aanvaard worden. De deel neming is kosteloos geene duit moet er betaald worden. Welk is het doel van die Tentoonstel ling-kampstrijd Wel het zal, het moet de verheerlijking zijn van den Aalsterschen arbeid, van onze nijverheden en van den handel welke alhier wordt gedreven. De verheerlijking van den Aalsterschen arbeid, vau onze nijverheden en van onzen handel, ja dit is het ware doel, eu om dit doel te bereiken, moeten wij alle onze krachten samenspannen en tevens ons de Vlaamsche spreuk herinneren Willen is kunnen. Immers, allen groot en klein hebben er belang bij dat het geweten worde tot 't welk do Aalstersche arbeid en nijver heid bekwaam zijn. Hoe dikwerf reeds hebben wij niet hooren klagen dat zij die 't eene ot 't an dere aan te koopen hebben of moeten laten vervaardigen zich naar Brussel, Gent, Antwerpen begeven om daar hun gerief te zoeken terwijl zij het zich hier ter stede kunnen verschaffen. Waarom handelen velen aldus Omdat zij niet weten dat zij zich hier te Aalst die voorwerpen kunnen aanschaffen en dan nog onder veel gunstigere voor waarden dan te Brussel, te Gent, te Ant werpen of elders, 'tis te zeggen, goed werk en beter koop. Wij, Aalstersche ambachters en nij- veraars, moeten dat laten kennen en we ten aau onze medeburgers, en om dit op doeltreffende wijze te doen, moeten wij deelnemen aan de Tentoonstelling-kamp strijd die iu September aanst. gaat plaats grijpen. Onze ambachtslieden, onze kunste naars, onze nijveraars geen uitgezonderd moeten er deel aannemen, opdat het zou bewezen worden dat wij hier te Aalst voor niemand en onder geen opzicht moe- ton ten onder doen, voor wat de voor treffelijke uitvoering van 't werk en de gematigheid der prijzen betreft. Ja, de Aalstersche ambachtsman moet doen zien dat hij zoo bekwaam is als de vreemde- ling. Volgens ons ware het eene onnoembare dwaasheid van de gelegenheid geen ge bruik te maken die nu gegeven wordt om to toonen wat men te Aalst zoo al vermag. Wolaan dan allen aan 't werk, 't geldt immers onze welvaart, de eer en den roem onzer Moederstad Wie een afdruksel van 't algemeen programma van do Tentoonstelling-prijs kamp verlangt wende zich tot den heer Hendrik Van de Velde, Lokaal van den Kath. Werkmauskring, Korte Zoutstraat. TA"RATC Eene overeenkomst komt lüJ->iA.I\.. gesi0ten te worden tusschen de regeering en de katholieke meerder heid. De heer minister, zal kortelings een wetsontwerp aanbieden 't welk aan de belanghebben zal voldoening geven. En in afwachting zullen de planters ontsla gen zijn van de betaling van het accyns- recht. De landbouwers zullen dan een millioen min te betalen hebben, dank aan onze katholieke vertegenwoordigers MM. Woeste, De Sadeleer en Diericx. M. üaens mag niet bijgenoemd worden, want hij bezit geene hoegenaamden in vloed bij 't gouvernement. Wat volksbedriegers tochDe socialisten komen een tweede vliegende bladje in onze stad te versprei den waarin gezegd wordt, dat ons katho liek gouvernement een inkomrecht van 2 fr. per 100 kil. op vreemde bloem komt te heffen dat de prijs der bloem hier door is opgeslagen en het brood nu 2 centiemen per stuk gaat duurder zijn. Denken de socialisten misschien dat de Aalstenaars zoo dom zijn dat ze niet weten dat de bloem aan de afslag is en men nu een en twee fr. per 100 kilogr., volgens kwaliteit, min betaalt dan over 14 dagen De socialisten verkoopen hier thans hun brood tegen 38 centiemen den zooge zegden kilogr. en half eu geven eeueu deel van 8 centiemen, dus blijft er nog over 30 centiemen. Ehwel tcgeu dien prijs van 30 centiemen bestaat er nog eene zeer schoone winst en wie strijkt die winst op Natuurlijk de lijnaards I Botervervalsching. - Chemische Ontleding. Ons Stedelijk Bestuur heeft nog eens de proefneming hernieuwd welke het reeds verscheidene malen heeft gedaan om de hoedanigheid te kennen der boter welke op onze wekelijksche markt te koop wordt gesteld. Tot heden toe werd er beweerd dat het niet mogelijk was de ontleding van boter en margarine in korten tijd te voltrekken. De heer Bogaerts, Apotheker der Ge stichten van Weldadigheid onzer Stad Aalst, werd maandag laatstleden gelast de ontleding te bewerken van drie stalen boter welke hem door den heer Schepen Gheeraerdts, toegezonden werden des morgens om 8 uren 35 minuten. Het staal u° 1, 't zij 100 grammen ge nomen van ter markt aangekochte boter, was zuiver gelaten. Het staal n° 2, was vermengd met 21 °/o margarine. En het staal n° 3, was vermengd met 70 °/0. Te 9 uren, 45 minuten werd het vol gende resultaat aan den heer Schepen bekend gemaakt. Het eerste staal boter is zeer zuiver. n tweede bevat 20 °/o margarine b derde n n 65 °/0 Iedere ontleding had dus nauwelijks 35 minuten tijd genomen. De uitslag door den heer Bogaerts be komen, bewijst dat de vervalsching der boter in zeer geringen tijd en niet volle zekerheid kan bestatigd worden. Indien het stelsel van dezen bekwamen -scheidkundige oj) alle markten toegepast werd, zoo als hier in Aalst zal gedaan worden, zouden cr weldra geene reden meer van verdenking bestaan en indien vervalschers ergens opkwamen, zouden zij de verdiende straffen niet meer ont gaan. Dit bewijst ook hoe weinig gcloofs- waardig de aanteigingen zijn van zekeren merteleer die in de Kamer van Volksver tegenwoordigers reeds herhaaldelijk de boeren vau het Arrondissement van Aalst, heeft beschuldigd hunne boter te vervalschen met margarine en wiens ongeoorloofde doenwijze geen ander ge volg kan hebben dan het wantrouwen over onze wekelijksche markt te verspreiden. 't Wijf. Vrijdag avond groot umoer op onze foorc. Vijf gendarms ge wapend van kop tot teen, zeven champet ters, vier honnekeuieten met getrokken sabel, loopen de barakken en kramen in en uit, alle hoekjes eu kantjes doorzoe kendewat mag er gebeurd zijn V Wij spreken in de vlucht 'nen henneke- nietaan en hij antwoordt ons Zwijg 't is 't wijf die paster Donche moest bekoren, ze gaat in eene barak te zien zijn wij hebben ze hier gezien eu d'hellevceg is uit onze oogen verdwenen als of ze van den duivel ware opgenomen.... Zie, zie daar is ze.... oh uuisz' eraan.... haast u haast u gendarm ah hij heeft ze vast! nu is z' er aanEn inderdaad een gendarm knipte een wijf bij den rok en triomphantelijk wordt ze door de gewa pende macht naar de wacht geleid, ge volgd wel door 1000 nieuwsgierigen. Champetter. M. de Commissaris,wij hebbeu 't wijf beet, ze komen er meê af... Commissaris. Wij zullen eens gaan zien.... Wantje Hennekeniet. M. de Com missaris, hier is 't wijf.... Oh! ze zou dezen keer van tusschen ons boenen niet weggeslibberd hebben!.... Verduiveld neen Commissaris. Maar zijt ge gek Wel 't is Toekebelleken.... Allez, allez laat ze maar dapper loopen.... Gendarm. Zou er de duivel dau toch meè bemoeid zijn Allen staan te drupneuzen met een ge zicht van drij voet lang.... Commissaris. Wat hoor ik daar op de merkt Van As. Menheer de Commissaris, 't is Dirk Martens die aan 't spreken is.... Laat ons gaan luisteren Dirk Martens. Beste vrienden, ge zoekt naar iets dat niet bestaat.... Neen, ge kunt dat wyf niet ontdekken, want ze werd niet geboren dat wijf die de katho lieken hebben willen omkoopen.... Die historie van 't wijf is een eerlooze canail- lenstreek gelijk die E. H.Pastor in 't Wa lenland het zoo wol zegde.... Had ik kunnen voorzien dat men eens in mijne geboortestad zulke eerloos heid kon drukken, nooit had ik de boek drukkunst io mijn vaderland ingevoerd... Zegt het maar voort en gaat nu in vrede Al de omstaanders stonden verbaasd te gapen en trokken cr eindelijk van door als van de hand Gods geslagen. Aalst 26 Juni 1895. Mijnheer, Gij hebt nog een antwoord op uwe laat ste commentariën verdiend. Ditmaal zult gij het in zijn geheel op nemen. Gij stelt me ten toon aan uwe lezers, zegt ge, opdat zij zelveu zouden oordec- len, Dat is heel braaf vooru. Dat uwe lezers maar eens oordeeleu; ik raad het hun aau in gemocde Voor de kiezing hebben wij te uwen opzichte hetzelfde gedaan, en ge weet uwe hevigste partijgenooten bekennen het luid ge zijt onze beste propagan dist geworden. Thans wil ik aan die partijgangers doen opmerken, hoe slecht go met mij handelt. Ga randt mij aan en slingert me ver- wijtingen en banbliksems naar het hoofd. Ik antwoord u en dit zoo raak, dat ge van de kwestie afwijkt en u de tolk moet maken van lastertongen om den indruk uwer klopping te verbreken. Ik daag u, iu mijnen tweeden brief uit, de vermoedens welke gij doet ontstaan, klaar en duidelijk in uw blad te drukken; opdat ge verantwoordelijk zoudt zijn voor de rechtbank... van vroegere gedachtenis, Wat antwoordt gij Bekent gij uwe schuld ofwel bewijst ge dat, hetgene gij schrijft, echt en waar is Neen, gij deinst met een uitvluchtsel uit den strijd Dat zullen uwe lezers streng beoor- deelen M., van zulkon pennostrijd moet elke mensch walgen ik denk het in geweten Princiepen aanranden, dat kunt of ten minste dat doet ge niet. Personen belasteren, verdrukken, ver volgen en broodrooven, dat is uwe macht geworden Doet ge dat ook uit liefde voor den evenaaste of doet ge dat voor den vrede! P. Van Schutlenbehgh:. Met dat alles weten wij nu nog niet le Wanneer de Mis gaat gecelebreerd worden voor dg overledene meesters der zondagschool en 2" wie 't wijf is en waar zo verblijft die de katholieken hebben willen uitkoo- Sen voor duizend franks om merteleer laens te bekoren en zijnen naam met eeuwige schande te bevlekken. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een lastige anarchist. Dit mag men wel zeggeu van Placide Schouppe, een lid van de beruchte anarchistendynastie, welke de policie en het gerecht reeds zooveel spel leverde. Placide, deserteur van hetle gidsen- regiment, werd voor 15 diefstallen, in Frankrijk gepleegd, tot 15 jaar opsluiting veroordeeld door het krijgsgerecht van Brabant. Hij ging iu beroep en het militaire hof verminderde de straf op 5 jaar. Nog niet tevreden bracht hij de zaak voor het cassatichof de auditeur-gene raal deed evenzoo en het hof voldeed aan beider verlangen, door het gegeven vonnis te verbreken en Schouppe opnieuw voor het krijgsgerecht te verzenden, dat ditmaal uit andere rechters zal samenge steld zijn. Priesterlijke benoemingen. Zijn eere-hanunnik der hoofdkerk van St. Baafs benoemd de ZZ. EE. HH. De Cock, pastoor-deken van Ninove en Van Rechem, bestuurder van het Semi narie. Zijn onderpastoor benoemd le Mee- rendré, de E. II. L. De Bruvne, oud coadjutor te Maldegemte Peteghem (Deinze), de E. H. A. Schockaert, onder pastoor te Verrebroeck; te Verrebroeck, de E. H. A. Batens, onderpastoor le St. Jan-in-Eremo te St. Jan-in-Eremo, de E. H. J. Heyse, oud-coadjutor te Destel- bergen op St. Coleta te Gent, de E. H. A. D'hooghe, oud-coadjutor te Peteghem (Deinze) hij vervangt deu E. H. O. Bracq die naar het Missiehuis van Scheut gaat. Zie notariëele Annoncen op de 4Jc Bladzijde. 's middernachts. Heden Zondag SO Juni dienstdoende Apotheker Mr I*. Van Cnelen bergh, Leopoldstraat. Ter gelegenheid onzer Kermisfeesten zal De Denderbode b Donderdag aanst. niet ver schijnen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 808 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7000 kilos. Programma van het Concert welke zal gegeven worden op Woensdag 3 Juli 1895, om 9 ure 's avonds, ter Groote Merkt, door de fanfaar der Legers- Pupillenschool, onder het bet bestuur an den heer Vander linden. Stockem Marche militaire, Daudenard. r La Speranza. Ouverture, Boscalli. Feestlied. Wals, Steppe. Les Dragons de Villare. Fantaisie, Mahaahd. j Limfa. Mazurka. Kessels, 6. Malle-poste Polka, Tack. Stad Valst. Kermisfees ten. Morgen Zondag 30 Juni, zal het Groot Festival aanvangen aau 't welk 80 maatschappijeu vau Har- monic, Fanfaar en Zang zullen deelnemen l on 't welk op Zondag 7 Juli zal voortgezet worden. De stoet zal telkens gevormd worden op 't Statieplein om 2 1/2 uren 's namiddags. Verscheidene befaamde maatschappijen zoo van Zang als vau Harmonie en Fanfaar hebben zich laten inschrijven eu het zal dus voor de lief- hebbers van muziek twee buitengewone I gelegenheden zijn om zich ten volle te j verzadigen. Nieuwcrkerken. Verleden dijns- dag is te Vlierzele het huwelijk ingeze gend van den heer Louis Callebaut, sto ter te Nieuwerkerkeu, met j ufvrouw Dol- )kine Verstraeten, dochter van den acht- jaren burgemeester. De terugkomst vau i zijn huwelijksreis zal te Nieuwerkerkeu plechtig geschieden. Men bereidt hem aldaar eene grootsche ontvangst. Waarschijnlijk op zaterdag 6 Juli met deu trein vau 3 uren 13 te Aalst aanko mende zal er een stoet van ruiters en rij tuigen de jeugdige echtgenoten aau de statie gaau afhalen. Ter dier golegenhoid zal hot gehucht Maal dien dag eu den volgenden in volle feest zijn. De Denderbode wenscht aan mijnheer L. Gallebaut-Verstraeten alle geluk eu zegen. Regrafenïs. Gister vrijdag des voormiddags hebbeu te Sottegem de plechtige lijkdienst en begrafenis plaats gehad van den heer Gustaal Tlftis- sely, Lid der bestendige deputatie on zer Provincie. Verscheidene lijkreden werden ten sterfhuize uitgesproken. De toeloop was groot: men bemerkte onze achtbare katholieke Senatcurs en Volks vertegenwoordigers, Magistraten, huoge Ambtenaren, provinciaal Raadsleden, Bnrgemeesters, enz. enz., talrijke vrien den en kennissen welke eene laatste hulde kwameu brengen aan den ovcr- tuigden|katholiok,aanden moedigen strij der, aan den werkzamen en begaafden man wiens al te vroeg afsterven zoo algemeen betreurd wordt. Iu ons Nr van zondag aanst. komen wij er op terug. Geerardsbergen, Woens dag omtrent middernacht is er brand ont? staan in het stekjesfabrick der firma Hoebeke A zonen, óp min dan eene halve uur vormde het gesticht slechts een uit- gestrekteu vuurpoelde machicukamer, de droogerij, de zagorij eu werkhuis waar men de doosjes vervaardigt, zijn totaal verslonden. Dank aau 't moedig werken der Pompiers geholpen door de burgerij en werklieden heeft men de overige werk plaatsen kunnen bevrijden. De schade wordt op 50 a 60 duizend franks geschat, gedekt door verzekering. Deze ramp stelt 200 personen voor 't oogenblik werkeloos| Het derde internationaal landbouw- congres wordt te Brussel gehouden van 8 tot 16 september. Daar zijn zeer belang rijke punten aan de dagorde gesteld, ajs de landbouwvoordrachten, de proefvel den, de natuurlijke meststoffen, de proef- statiëu, de samenwerkende vereenigia- gen, de vcrcenigingcn voor landbouw-

De Denderbode | 1895 | | pagina 2