VLAMINGEN Pol en Stunt. Een en ander. BEGRAFENIS Kerkelijk Nieuws. ZONDAGRUST.r^oS' Allerhande nieuws. Pol is aan 't gieten der betteraven en ziet Stant op hem afkomen. Pol. Wel, Jk Stant, 'k en "KWL was u van de week niet te estwMiL verwachten w op* met de kermis n t'Aalsthoe is ^%L*dÊ ^'t afgeloopen? a**'^ Stant. God dank, nogal wel, Pol w'hebben wij meègedaan, ik en mijn Trien tot den dijnsdag avood, en den woensdag hebben we ons weêr aan 't werk gezet. Pol. Dat is treffelijk, Stantdrij dagen kermissen» 't mag zijn, maar voor werkende menschen is 't ook genoeg Stant. Weljaat, Pol;'tis genoeg; eerst en vooral, zonder excessen te doen wordt nen mensch daar moei van, en bo vendien wordt de portemonnaic nog moeier Pol. 't Is alzoo, Stanten hoe heeft 't geweest Was er plezier En is er niet te veel gewallebakt Stant. Me dunkt, Pol, dat in 't al gemeen gesproken de kermis nog al fraai is afgeloopen; er waren min barakken als op ander jaren en ook min volk; maar er zijn vele muzieksocieteiten geweest en er is deftig wel gespeeld. Pol. En niet te veel zatterikken, Stant Stant. Hewel, Pol, daar en kan ik niet te best op antwoorden ik zelve en heb er maar eenen gezien, maar we zaten ook alle dagen om tien uren 's avonds op ons stokken'k ben de drij dagen meê mijn Trien en meê mijn drij patotterkes van te vijven tot den tienen rondgegaan, naar de kramen, de barakkeu en naar 't muziek, alhier en aldaar een literkeu gepakt, en een kwaart na den tienen waren w'aan 't ronken. Pol. 't Is schoon, Stant, en deftig en mochten al huisvaders u daar in na volgen 1 Stant. En hoe is 't nu meè 't weêr en meê de vruchten, Pol Ge klaagdeget verleden week over de droogte heeft het nu genoeg geregend, Pol? Pol. Neen 't, Stant w'hebben hier verleden maandag een vlaag gehad meê donder, wind en regen; 't heelt gedurende een half uur nog als doorgekletst, maar als de grond zoo droog ligt, zou het wel moeten nen halven dag lang goed aan re genen om wederom voor een tijken voort te kunnen. Stant. Uw betteraven staan hier nochtans schoon en fel, Pol. Pol. Jaas, Stanten met de pepor, die ik bezig ben onder haren stcert te wrijven, zal ze nen gang gaan, als we nu nog een goei vlaag regen krijgen. Stant. En 't graan begint al rijp te worden, Pol wanneer gaat ge aan het pikken Pol. Dat hangt af van 't weêr, Stant; maar 't zal in allo geval vroeg oogst zijn van do jaar, en dat is gewonnen voor veel dingen. Stant. Hewel zeker, Polhoe eer binnen, hoe eer ook gedorschen en ge bakken Pol. Ja, Stant; maar 't bijzonderste is dat wc dan op tijd ons loof kunnen zaaien, ons land bewerken en de nieuwe zaaitijd gereed leggen. Stant. 't Is waar, Pol; maar zoo ver en had ik niet gepeisd. Pol. 't Is elk in zijn vak, Stant en als elk zijn eigen vak goed kent en dat goed opdrijft, dan worden de ganzen ook gewacht en alles draait op wielekes 1 Stant. Zoo is, 't Pol en spijtig genoeg dat de merteleer die groote waar heid vergeten heeft Pol. Ja, Stant, daar en zou zooveel onnoozelheid niet gebeurd zijn als nou Stant. Waar zijn, Pol, waar zijn maar hoe is 't nou meê 't vlas Is t al verkocht Pol. 't Een verkocht en 't ander niet, Stantdo kommercie en gaat maar stillekens. Stant. Wat durven ze bieën, Pol? Pol. Wel, Stant, 'k hoor spreken van drij frauk tot drij franken en half, voor 't gehecle beste Stant. Dat is te weinig, Pol; gelijk er van dees jaar schoon vlas is, 't beste zou. moeten gaan van vier tot vijf frank Pol. A la bonne heure, Stant; maar die tijden zijn voorbij, man Stant. Maar, Pol, uw koeragie niet verliezen, man; dat zal nog wel terugkee- ren; onze mijnheer Woeste en ons andere katholieke presentanten, M. De Sadeleer en M. Diericx doen toch zoo hun beste om den landbouw te beschermen en op te beuren Pol. Ja, Stant, dat zijn mannen van hun woord en nu mogen wij toch gerust al toebak zetten zooveel we willen zonder nen eens te betaleu. Stant. Proficiat, Pol Nou zal er toekomende winter zeker wel een pijpken gedaan worden op den buiten Pol. 'k Hoop van ja, Stant; hij staat schoon tot hiertoe en elk zal nu zijn gerief hebben. Stant. Hoe is 't nu meê de muil- plaag, Pol Hoort g'er nog van Pol. 't Is omtrent gedaan, Stant; 'k geloof dat we er nog allen goedkoop zullen van af zijn Stant. Zou de merteleer nu nog gaan vragen aan minister De Bruyn om de frontieren van Holland open te zetten, Pol? Pol. We zullen zien, Stant; maar als 't hij nog van zin is moet hij hem haasten; want als hij zou wachten tot als 't nog nen keer moet kiezing zijn, zon hij kunnen te laat komen Stant. 'k Peist 't ook, Pol; en 'k hoor dat alzoo overal al een beetje waaien. Pol. Maar a propos, Stant, hoe is 't meê 't schandalig wijf? Hebben ze d'hekse t'Aalst op de foore nievers niet gezien Of in d'een of d'ander barak Stant. Hewel, Pol, maandag mor- gend wierd er alhier en aldaar van ge sproken en gezeid dat ze in 't toreken op gesloten zat^maar 'k kwam daar juist nen champetter tegen en die zei mij dat ze eerst gedacht hadden de vermaarde Jeza- bel vast t'hebbcn, maar dat het wederom al een ander slonse was die daar schan dalen gegeven had 1 Pol. Wonder toch, wonder niet waar, Stant; maar ik peis altijd nog dat ze te Knokke moeten zoeken aan de zee Stant. 't Zou kunneu gebeuren, Pol; want 'k heb altijd hDoren zeggen dat er geen water en is dat zoo goed afhaalt als zeewater en dat schandaal is toch vuil genoeg om haar daar te gaan spoelen! Pol. Ja, ja, Stantals ze daar weerom heur rol niet en speelt en we derom begint te bekoren Stant. Als ik er iets van hoor, Pol, zal 't ik u te naaste week weten te vertel len en nu, man, trek ik er van door want 'k moet trachten de verteorde cens- kens in te winnen. Pol. Alia, weerd u maar, Stant goed succes en tot binnen acht dagen Stant. Salut, Pol, en den hertelij ken en den vriendelijken goeien dag Iets voor de tabakplan» tere. Vele landbouwers zijn ver wonderd dat zij, dees jaar even als vorige jaren, door de bedienden der accijnsen verwittigd worden, dat zij het getal tabak- planten bij den Ontvanger moeten gaan aangeven die zij van zin zijn te zetten. De wet die verplicht accijnsrecht te betalen wegens het planten van tabak is tot hiertoe niet afgeschaft en zoo lang zij niet algeschaft is moet zij uitgevoerd worden. Maar dit accynsrecht zal afgeschaft worden en daar mag men stellig op reke nen, want de heer.minister van financiën verklaarde het uitdrukkelijk in zitting der volkskamer van 28 Juni 11. Mijn bestuur, zegde de heer minister, onderzoekt een nieuw ontwerp aangaande de rechten op de tabak en nog in dezen zittijd zal het aangeboden worden, wel in tijd om onderzocht te worden door beide Kamers. Dit ontwerp heft de rechten op eene geheel andere wijze, cn schaft de rechten af die nu op het planten van tabak gehe ven worden. Wij voldoen aldus aan den wensch der buitenluiden en wij bewaren de ont vangsten die zeer redelijk zijn. Ik zeg, Mijne Heeren, dat het nieuw ontwerp van wet de afschaffing behelst der accijnsrechtcn op 't planten van tabak ik zal er bijvoegen dat deze maat regel zal kunnen toepasselijk gemaakt worden op de tabakplantingen van 't loo- pende jaar. Nu, ware Denderbode landbouwer en wilde hij tabak planten wat zou hij doen Zich steunende op de verklaringen des heeren ministers zou Denderbode het getal plauten zetten die hij verlangt maar dit getal bij den Ontvanger gaan aange ven. Die aangifte is maar eene loutere for maliteit noodzakelijk omdat de wet nog niet is afgeschaft en die tot geene beta ling van accijnsrecht kan verplichten, daar do nieuwe wet dees jaar nog zal kunnen toegepast worden. In alle geval moet de aangifte cn de betaling maar gedaan worden voor den 1 Oogst aanst. Dus, landbouwers, plant nu maar ta bak naar hartje lust, reeds van dees jaar moet er geen accijnsrecht meer betaald worden. Deze afschaffing van het accijnsrecht op 't planten van tabak, hobben wij te danken aan de onverpoosde eischen van onze achtbare vertegenwoordigers, MM. Woeste en De Sadeleer, welke reeds sedert vele jaren, en dus reeds lang vóór de politieke geboorte der scheurmakers, hebben aangedrongen, en blijven aan dringen tot dat het hatelijke accijnsrecht, dat erfdeel ons door de liberalen nage laten, nu eindelijk gaat verdwijnen. MM. Diericx en Van Vreckem hob ben ook het hunne bijgedragen om dezen gelukkigen uitslag te verkrijgen. Eere en dank dus aan onze Katholieke Gekozenen De voedingsweerde van hnring. D. Van Hamel Roos ontving van den heer C. Saur het verzoek de scheikundige samenstelling van haring na te gaan en de voedingsweerde er vau te vergelijken met die van vleesch. Als uitslag dezer onderzoekingen deelt hij het volgende mede Totaal gewicht van den haring 210,5 gram, waarvan eetbaar spierweefsel 127 gram, waarvan onbruikbaar (kop, steert- vin en totaal ingewanden) 83,5 gram. Gehalte van eiwit, vet en water van het eetbare spiergeweefscl in vergelijking met het gewoon rundvleesch, (mager). Haring. Vleesch. Eiwitstoffen 17,63 t. h. 21,5 t. h. Vetgehalte 17,63 1,5 Watergehalte 50,77 76, Aannemende dat 1 kil. mager vleesch gemiddeld 1 gulden 90 kost, kan men voor dat zelfde bedrag 22 haringen koopen (berekend tegen 5 cent per stuk). Deze haringen (berekend overeenkom stig het onderzochte staal) wegen 4631 gram, waarvan het eetbare gedeelte 2794 gram bedraagt. Dit gedeelte bevat 492,6 gram eiwitstof. 482,6 vet. 1 k. vleesch bevat 125 - eiwitstof. 15 - vet. Men ontvaBgt dus bij inkoop van haring voor hetzelfde bedrag 277 gram of om trent 2 1,4 maal meer eiwitstoffen en 477 gram of omtrent 33 maal meer vet dan bij vleesch. Voorwaar eene aanleiding uit het oogpunt eener goedkoope en ratio- neele volksvoeding, om meer de aandacht te schenken aan een zoo uitnemend voe dingsmiddel. Kiezing te Oostende. De kiezing in vervanging van M. J. Carbon, overleden, is bepaald op zondag 28 juli aanstaande. De katholieke kandidaat is M. Carbon, broeder van den overledene volksver tegenwoordiger. De liberalen zullen naar 't schijnt niet opkomen. Do Frunschnians. M. L. De Sadeleer drong aan ter gelegenheid der over beraadslaging de begrooting van buitenlandschc zaken, opdat den heer minister beschermmaatregeleu zou nemen ten voordeele der talrijke landbouw - werklieden en bijzonderlijk van deze uit 't Arrondissemont Aalst, welke jaarlijks gedurende eenige maanden in Frankrijk gaan arbeiden. Vermomde socialisten. Toen wij schreven dat de volksfoppers onzes Arrondissements met de socialisten 't accoord waren, dan beweerde H Land van Aalst n in eene heilige kolere dat Denderbode loog en bedroog. Wij lieten 't Land maar schreeuwen wel wetenee dat olie eindigt met boven te drijven. En inderdaad op eene meeting te Brus sel komen MM. De Pelsmaeker en Be Backer uitdrukkelijk te verklaren dat zij, volksfoppers, op politiek gebied geen gemeens hebben noch met de katholieke partij, noch met de papier-demokraten, met name Colfs, Mousset, Huyshauwcrs en de anderen. Zij staan 't sluiten van een verbond voor tusschen de socialisten en volks foppers om samen te strijden tegen het kapitaal, dus tegen al wie iets bezit. Nog eenige weken en 't troepken dat de volksfopperij uitmaakt, zal met wapens en bagagie naar't roode socialismus zijn overgegaau. viert den 11 Juli Herdenkt Breidel en Deconinck en de duizende Vlaamsche Helden, die door den roemrijken Gulden Sporenslag het dierbare Vlaanderen van vreemden dwang verlosten en gansch Belgenland van fransche overheersching vrijwaarden! Dat op dien heugelijken dag de vader- landsche vlagge wappere vrij en blij op Gemeentehuizen en Kerktorens, aan de woningen aller Vlamingen Dat Muziek en'Feestgezang, dat Volks voordrachten en Godsdienstplechtigheden der Vaderen Heldenstrijd herinneren en verheerlijken Dat 't herdenken van 't verleden gansch Vlaanderen weder opwekke tot zijne Vlaamsche Christ,ene Herwordiug. Voor God en Vlaanderen! Vlaanderen die Leeuw Vlaninscli Xaalgïlde. Ter gelegenheid van het verjaringsfeest van den Slag der Gulden Sporen, zal eene plechtige openbare zitting plaats hebben, op Donderdag 11 Juli aanstaande, om 8 uren 's avonds, ten lokale, bij den heer Emiel Van deMaele, Groote Markt. De heer Frans Reinhard, zal eene VOORDRACHT geven over den Slag der Gulden Sporen. De heer Reinhard is bekend als een der beste redenaars van 't Vlaamsche laud, en ongetwijfeld zal een talrijk publiek de vergaderiug bijwo nen. Wie eenen aangeuamen en nuttigen avond wil doorbrengen, late deze gele genheid niet voorbijgaan. Ingang vrij en kosteloos voor iedereen. Het zang- cn tooneclkundig Gezelschap 't La ii(l van Riem gaat ook den roemrijken Vlaamschcn zegedag cn te vens zijne 23jarige stichting herdenken. Alle Vlamingen van hart en ziel verzookt het op donderdagaanst. 11 juli aan hunne huizen hot driekleurig nationaal vaandel te heescheu. Verder leert het dagorde 1. Algemeene vergadering voor de eere en werkende leden om 9 uren 's voormid dags te lokale, Albert Lienartstraat; 2. om 10 uren Mis van dankbaarheid in St- Martinuskerk 3. om 8 uren 's avonds verlichting van 't lokaal en avondmaal voor de werkende leden. van HI. GU8TAAF 1IU88ELY, te Sottegem. Vrijdag der verledene week heeft te Sottegem de plechtige Begrafenis plaats gehad van den betreurden heer Gustaaf Mussely, provinciaal Raadslid en Lid der Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen. Talrijk waren de personen van aanzien, de ambtenaren, vrienden en kennissen, welke eene laatste hulde brachten aan de nagedachtenis van den vromen burger, van den moedigen voorstaander onzer katholieke zaak. De rouw was om zoo te zeggen alge meen te Sottegem weinig of geen huizen bemerkte men waar de rouwvaan niet was gehceschen. Onder de aanwezigen bemerkte men de heeren Gouverneur de Kerchove d'Ex- aerde Libbrecht, Voorzitter en Germ. De Vos, Ondervoorzitter van den Provincie raad R. Eeman, A. Solvyns, A. Ver- haeghen, Vermeiren, Leden der Besten dige Deputatie MM. Woeste, Staatsminister Liénart en Van Vreckem,SenatcursDe Sadeleer en Diericx, Volksvertegenwoordigers Talrijke provinciale Raadsleden* Bur gemeester, Schepenen en voorname per sonen tot de verschillige politieke denk wijzen behoorende. De offerande gedurende den Lijkdienst duurde meer dan eene uur. Verscheidene lijkreden werden uitge sproken door M. Woeste, in naam der Katholieke Verceniging onzes Arrondis sements Aalst door den heer Gouver neur in naam der Bestendige Deputatie door M. Libbrecht, in naam des provin cialen Raads door M. de Kerekhove, provinciaal Raadslid van Sottegem, in naam der Katholieke Vereeniging van dit Kanton. M. Woeste vooral was zeer bewogen, wanneer hij zijne lijkrede uitsprak en wij gelooven geene grootere hulde aan de nagedachtenis van onzen zoo betreurden vriend te kunneu brengen dan met de vertaling van die lijkrede te laten volgen Lijkrede van M. WOESTE. Mijne Iieereu, In naam der Katholieke Verceniging van 't Arrondissement Aalst en van mijne colleges des Senaats en van de Kamer vanVolksvcrtcgenwoordigcrs, kom ik den rouw deelcn welken in ganseh 't Land, in 't Arrondissement en bijzonderlijk in 't Kanton wordt verwekt door het te vroegtijdig afsterven van den deugdzamen man, van den aangekleefden vriend, van den uitverkoren kristen, van den schran- deren vaderlander welken wij betreuren. Nauwelijks eenige weken geleden, hij en ik, bij eenen handdruk die de laatste zou wezen, wisselden eenige woorden van hoop. Maar reeds was alle begoocheling uit mijuen geest verdwenen, en, wel dat hij zich nog met vasten tred naar de zit ting der Bestendige Deputatie begaf, waar de plicht hem riep, bemerkte ik aan de veranderingen zijner wezenstrekken, dat hij meer en meer den dood naderde. Gedurende vele jaren scheen zijn kloek lichaamgesteld de aanvallen der ziekte te zullen trotseren, en, hem altijd den eer ste ziende daar waar de goede strijd ge streden wordt, genoot men in gedachte de zegepralen die men van hem nog ver wachte. Godheef ter anders over beschikt; maar. Mijne Heeren, laten wij ons niet terneer slaan door zulk eenen slag, en brengen wij hulde aan de nagedachtenis van on zen geliefden overledene met zijne voor beelden na te volgen en ons met zijne dapperheid te bezielen. Gustaaf Mussely was vooral een voor staander zonder vrees of blaam der katho lieke zaak welke hij van deze des lands niet afseheide. Daar waar die twee zaken een beroep deden op zijne zelfsopoffering, was men verzekerd hem te ontmoeten, de lauwen aansporende, do moedigen leideude, den jongeren het heilige vuur dat hem bezielde inblazende. Als provinciaal Raadsheer en Lid der Bestendige Deputatie, heeft hij de be langen der Provincie voorgestaan met eene grondige kundigheid der wetten, van de gezonde bestuurlijke overleverin gen en van de noodwendigheden der Ge meenten. Hij was, in die hoedanigheid, een van dezen welke zich met de meeste krachtdadigheid binnen de wettelijke pa len hebben verzet tegen de schoolpolitiek der liberale partij van 1879 tot 1884. IIoc menigmaal hebben wij, Leden der Rech terzijde, zijne medewerking niet moeten inroepen Altijd heeft hij er rijkelijk aan beantwoord. Als Voorzitter der Bewarende Vereeni ging van Sottegem, heeft hij al zijne krachten ingespannen, opdat het Kanton welk hij vertegenwoordigde, zou gehecht blijven aan die katholieke politiek welke, in de beroerde tijden die wij beleven, alleen in staat is om eenen dam op te werpen tegen de vernielende hartstoch ten en tegen boosaardige leerstelsels. Hij was de ingever en de aanhoorde raadsman van alle de goede werken welke alhier werden gesticht mogen zij beheerscht blijven door den geest welken hij haar heeft ingeboezemd. Als Lid der Commissie van de Federatie der katholieke Kringen en bewarende Vereenigingen, heeft hij niet opgehouden aan deze grootsche instelling, de hulp zijner kundigheden en zijne verknocht heid te guuuen cn haar de diensten te bewijzen welke zij van zijne onbaatzuch tigheid verzocht. Eenige maanden geleden, vereerde het Kanton Sottegem hem met een laatste mandaat van Provinciaal Raadslid, en, wanneer eenige weken te voren,dat zelfde Kanton zich vergaderde om de katholieke Kaudidaten voor de Kamers toe te juichen, wilde hij, alle vermoeinis trotseerende en alle voorzichtigheid verachtende, de ver gadering voorzitten en aldus aan ons,zijne wapenbroeders, een nieuw blijk geven zijner oude vriendschap en van de soli dariteit die hem aan ons vercenigde. In do moeilijke omstandigheid die het land doorloopt, scheen het dat hij ons nog voor langen tijd onmisbaar was. Zijn levendig en medesleepcnd woord, de vurigheid zijuer ziel, zijne liefde voor de kleinen en de zwakken, wezen hem aan voor de eerste rangen in de nieuwe strijden welke ons voorbereid zijn. God, met hem ons te ontrukken, heeft ons eens te meer herinnerd dat er geene noodza kelijke mannen bestaan maar hij heeft ons niet verboden van, alhoewel wij ons aan zijne bevelen onderwerpen, onze tranen te mengen met deze der zijnen, aan de welke hij eene nalatenschap van eer en van geloof heeft achtergelaten cn, welke, wanneer zij zijne voetstappen be wandelen, niet zullen ophouden zijne nagedachtenis te herinneren. Vaarwel, boste vriend Vaarwel, of liever, tot wederziens in een beter Vader land. Wij zijn niet als dezen die geene hoop hebben. Wij gelooven vastelijk dat gij leeft en dat wij met u een beter leven zullen genieten dan het tegenwoordige... Vaarwel 1 Vaarwel Provinciale Raad. Diins- dag werd de jaarlijkschc zittijd der Pro vinciale Raaden geopend. De heer Gouverneur opende zijne rede voering met hulde te brengen aan de na gedachtenis van M. G. Mussely en sprak vervolgens over de nieuwe wet op den openbaren bijstand. De achtbare rede naar bestatigde dat deze wet vooral voor- deelig is aan do landelijke gemeenten. Het Bureel werd samengesteld alsvolgt: MM. Libbrecht, voorzitter De Vos G., ondervoorzitter Van Winckcl en de Ghellinck-d'Elseghem, sekretarissen. Kerk van den H. Martinus. Heden zondag 7 juli. eerste zondag der maand, algemeene Communie des namiddags om 4 uren plechtig Lof, ter eere van den H. Aloïsius, waaronder sermoon. De zes zondagen van den H. Aloïsius worden in onze St Martiuuskerk jaarlijks met veel devotie gevierd iedoren zondag ziet men vele jonkheden tot de H. Tafel naderen. Alle eerste zondagen vergaderen de EE. Broeders der kristclijkc scholen met hunne oud-leerlingen in het koor, om gezamenlijk hunne maandelijksche Com munie te uoen, 'tgene met groote stich ting door do geloovigeu aanschouwd wordt. Het Iriduutn ter eere van den II. Anto- nius van Padua zal beginnen den 17 juli om te eindigen den 21.De diensten zullen later aangekondigd worden. Dees jaar evenals vorige jaren is onze St-Martinuskerk, ter gelegenheid onzer Kermisfeesten, druk bezocht geweest. Weinige Aalstenaars die zich elders zijn gaau vestigen cn nog eens hunne geboortestad komen bezoeken of ze gevoe len zich getrokken om nog onze hoofd kerk te aanschouwen, want nergens bijna ontmoet men eene kerk welke zoo prach tig en zoo aantrekkelijk is versierd. Alle vreemdelingen roepen met bewondering uit Wat schoone kerk maar ze zou nog schooner zijn, waren die witte muren verdwenen Notitie aangaande het orgel onzer St. Martinuskerk. Het ontwerp van 't or gel werd opgemaakt in 1758 door de hee ren Rouck, priester-organist der kathe draal van Antwerpen en Boulmy, organist der kathedraal van Gent. De lieer Van Peteghem, orgelmaker te Gent ver vaardigde het orgel mits de som van 5200 guldens courant. Het plan der hoogzaal en van het groot portaal werd ook ten zelfde jarc 1758 opgemaakt door zekeren broeder Alipius, Augustijn te Brussel en werd uitgewerkt, het schrijnwerk door J. B. Kieckens van Aalst mits de som van 5340 guldens c. en het snijwerk door Martinus Mattelet, beeldhouwer te Namen, mits de som van 1475 gulgens c. De totale bekostiging be liep tot 12,015 guldens e Priesterlijke benoemingen. De E. H. A. Vael, pastoor te Wanzele, is pastoor benoemd ie Nederbrakel. De E. H. F. Heirbaut, onderpastoor der primaire kerk te St. Nicolaas is be stuurder benoemd der Toevlucht van Maria, te Gent. Heden Zondag 7 Juli dienstdoende Apotheker Af Valery Do Val keneer, Leopoldstraat, N° 84. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 834 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 0672 kilos. IJzerenweg. Onze uurtabel van het vertrek der treinen is met de meeste zorg veranderd geworden. Stormwind. Dijnsdag en woensdag heeft over onze streken eenen hevigen stormwind gewoed. Op verschei dene plaatsen werden hoogstammige boomen in den grond geslingerd. Hier en daar werd er ook schade veroorzaakt aan de gebouwen, vooral op den buiten. Kiezerslijst voor de MZjV gemeente.- Wij brengen ter kennis onzer vrienden dat een exem plaar van do nieuwe lijst der gemeente kiezers ter inzage ligt, ten lokale van den katholieken Kring, Korte Zoutstraat. Men mag zich aanbieden alle werk dagen van 9 uren 's voormiddags tot den middag en van 2 uren tot 6 uren des namiddags en des Zondags van 9 uren 's voormiddags tot den middag. Wie bemerkt dat bij met min stemmen staat aangeteckond dan waartoe hij recht heeft of wie bestatigt dat men aan ge kende tegenstrevers meer stemmen te veel heeft toegekend, gelieve het dadelijk kenbaar te maken. Alle noodige inlich tingen zullen verschaft worden. Hoe dikwerf is liet reeds niet voorge vallen dat Pier of Jan eenige dagen voor de kiezing bij de eenen of anderen giug aankloppen om te vragen van op de kiezerslijst gebracht te worden, of om eene of twee bijstemmen te'verkrijgen waartoe men repht beeft. Maar dan is bet te laat en men betreurt het. Onze Kermisfeesten.— Het eerste deel van 't groot Festival heeft zondag 11. eene talrijke menigte vreemde lingen naar ouzo stad gelokt. Alles is vreedzaam en in volle vroolijkhcid afge loopen. Dijnsdag heerschte er een waar wind- orkaan en uit dien hoofde kon de ver lichting in den Casino niet gebeuren. Doch indien het weder gunstig is, zal dezo verlicht injj plaats hebben morgen zondag 7 juliom hetzelfde uur. Zoo zal men eene tweede feest hebben in den Casino en ze zal welkom zijn bij 't publiek terwijl er voor dien avond niets bijzonders is aangekondigd geworden. Deze tweede feest zal beweging verwek ken, immers het veldfeest in den Casino valt grootelijks in den smaak van het publiek. Onze pcerdcumorkt wordt van jaar tot jaar onbeduidender,terwijl onze veemarkt jaarlijks merkelijk aanwint. Zou het niet voordeeliger wezen, paardenmarkt cn veemarkt op 't zelfde plein te houden Morgen zondag ook voortzetting van het Groot Festival cn verloting der premiën. Indien het weder gunstig is, mogen wij ons nogmaals aan eene talrijke schaar vreemdeliugen verwachten. Aalst. Zondag avond zijner dieven binnengedrongen op de Damlaun ten huize bewoond door deu lieer Natto Ferdinand, gepensionneerd ontvanger, en hebben een aantal obligatiën geroofd welke zich iu eene kartonen doos bevonden alsook eene beurs inhoudende 70 fr. in stukken van vijf franks. De gestolene obligatiën hebben eene nominalo waarde van 3600 fr. Dijnsdag avond tusschen 10 en 11 uren werd eenen tweeden diefstal in de zelfde omstandigheden begaan ten nadeele van sieur J. Vau de Meerssche, Geerards- bergscbestraat, N° 5. De dieven hebben eenen koffer opengebroken en er eene som vau 500 franks uit gestolen. De da ders dezer twee diefstallen zijn onbekend. Het kind der echtgeuootc L..., Gaucherctstraat te Brussel werd zondag plotseling ziek. Een dokter, in aller haast geroepen, schreef 20 gratameu Oporto voor, om het kind te versterken. Bij mis greep, leverde een apotheker 200 gr. in plaats van 20. Men deed het kind de gan- sche portie ineens uitdrinken. Korten tijd nadien stierf het, door den alkool gedood. De dokter sielde de misgreep van den apotheker vast. Het parket heeft de lijk schouwing bevolen. De concierge van het succursaal Baelde, te Brussel, die met eene som van 30,000 fr. zoek was geraakt, is terug ge vonden. Dè policie, welke ten 8 ure verwittigd was, kreeg bericht dat hij rond midder nacht smoordronken was thuis gekomen. Zijne portefeuille werd onmiddellijk onderzocht en er ontbrak geen centiem. De man had vrienden ontmoet, met welke hij was gaan borreltjes drinken, tot hij niet meer kon. Nu, de zaak loopt beter af dan men verwacht had. Nieuwe wegen. Er is spraak in de provincie Brabant een nieuwe soort vau wegen aan te leggen. Eene eerste proefneming zal gedaan worden op den weg van Waver Hamme-Mille, op een af stand van 4 kilometers. De weg zou twee banen hebben elk van 3 meters breed, de eene gekasseid voor het zwaar gerij, de andere in kiezelsteen voor het licht gerij. Langs weerskanten zou eene rei boo men staan, op vier meters van de nabu rige eigendommen. Eindelijk nevens de boomen, twee afzonderlijke banen, elk van twee meters, voor de voetgangers en de wielrijders. Eenpuntgevel ingestort. Aan een huis der Pachécostraat te Brussel, had den werklieden eene stclliug vastgemaakt um herstellingen uit te voeren. Terwijl een der werklieden op de stel ling stond cn de patroon op de leer, die er tegen steunde, ging eensklaps de punt- gevcl los cn stortte met stelling cu man nen naar beneden. Beiden kwamen op den straatweg, tus schen steencu, kalk en planken te recht, doch geen van de twee was doodelijk ge wond. De patroon had eene breede wonde aan het gelaat; de werkman eene aan den hoofdschedel. Geen enkele voorbijganger, die doorgaans in deze straat zeer talrijk zijn werd getroffen. Te Schaarbeek heeft men Donder dag den hondersten verjaardag gevierd van de wed. Gilliard, geboren op 17 Messidor. jaar III (4 juli 1795). Deze vrouw herinnert zich nog zeer goed hoe zij, 15 jareu oud zijnde, Napoleon met Maria-Louisa langs Givet in het land zag komen. Zij zag hoe een boer voor het rijtuig knielde, om den keizer een smeekschrift te overhandigen en zij hoorde den zeggen Vriend, men knielt alleen voor God. Een wielrijder in levensgevaar. Graaf de L. reed donderdag morgend te Brussel door de Brabaudstraat. Willende mijden voor twee rijtuigen, die elkaar ontmoetten, kwam bij terecht tegen de vitricn van eenen porceleiuwinkcl. De spiegelruit vloog in stukken en M. de L. stak met het hoofd door de ruit. Gansch bebloed werd hij door eenen policieagent uit zijnen moeielijkcn toe stand verlost, en door eenen dokter ver zorgd. Zijn toestand is zeer erg. Ongeluk door scherts veroorzaakt. Zaterdag nacht kwamen eenige jonge Brusselaars, die min of meer dronken waren, langs de Willebroeckschevaart en daar kregen cenigen het ongelukkig denk beeld, een bad te willen nemen. Twee hunner, die plotseling in het wa ter verdwenen, verdronken. Men meende eerst dat hunne dood het gevolg was van een ongeluk, zoo als men er eilaas maar al te veel in dit seizoen ziet gebeuren. Doch, een onderzoek door de policie ingesteld, heeft aan 't licht gebracht dat het veroorzaakt werd door eene balda dige, of liever,wreedaardige grap. Twee der jongelingen namen plaats op eene plank, welke aan den oever dreef. Terwijl zij er op stonden hadden anderen het geestig gedacht do plank naar het midden der vaart te stooten en dan op den loop te gaau. De plank sloeg om en de twee jonge lingen verdronken.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2