Zondag 14 Juli 1895. 5 centiemen per nummer. 49sle Jaar 2997. 't Is valseh 1 ia* Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. OPENBRIEF. Waar blijft de antwoord DE LEVENDE DOODE -m- Het ontwerp der nieuwe Schoolwet. Voeden der dieren. Het vervolg der kieswet voor de gemeente. E.J DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. An 1st, don 13 Juli IHDÖ. In ons nummmer van zondag 30 juni 11. hebben wij aan Priester Adolf Daens de twee volgende vragen gesteld met de uitdrukkelijke verbintenis van zijne antwoorden letterlijk in Den- derbode af te kondigen 1° Heeft men u, Mijnheer Priester Adolf Daens, te Rome ja of neen goedgekeurd 2® Waarom hebt gij den Paus niet mogen zien Veertien dagen zijn verloopen en nog hebben wij geene antwoord ontvangen van den anders zoo schrijfzieken man. Wij herhalen het Met uwe medeplichtigheid, Mijnheer Priester Adolf Daens, of ten minste zonder dat gij het tcgenhoude, blijven uwe dag- bladen beweren dat gij te Rome ten volle goedgekeurd zijt in uwen strijd tegen de Belgische katholieke partij. En ten bewijze Wij lezen in uwe gazet Het Land van Aelst van zondag. 11. 't volgende: De Christene demokratenmen had ze te Roomen wreed belasterd; alles is daar onderzocht, en niets is er afgekeurd noch in hun programma, noch in hunnen strijd. Niets is er afgekeurd.... Niets!.. Dus is Priester Adolf Daens door Z. 11. Leo XIII in zijnen strijd tegen de Bel gische Katholieke partij goedgekeurd, volgens zijne eigene gazet, Het Land van Aeht. Welnu, Denderbode, roept luide Priester Adolf Daens werd te Rome afgekeurd, en ontving eene strenge berisping. Wij dagen Priester Adolf Daens uit met al zijne aanhangers, bijbegrepen de liberalen waarmeê hij dagelijks samenzweert, onze beweering te durven of te kunnen betwisten Denderbode. Ter gelegenheid der betooging van de chrislene volksfopperij, te Ninove, op tweeden Sinxendag werd aan Z. II. Leo XI11 een telegram gezonden luidende als volgt Tien duizend voorstaanders der christene demokratische partij, heden te Ninove vergaderd, juichen den Paus der werk- lieden toe en betuigen Hem hunnen eerbied en aangekleefdheid. Zij vernieuwen het vast besluit van te blijven werken tot de verwezenlijking der encycliek Rerum Novarum. Noch 'tLand van Aelst, noch Klokke Roeland noch welkdanig orgaan der christene volksfopperij ook, heeft ooit het antwoord van Z. II. Leo XIII aan dit telegram laten kennen. Z. H. 1 ,eo XIII heeft zich dus niet geweerdigd eene antwoord te zenden en dit bewijst genoegzaam hoe hoog priester Daens en zijne sleepdragers in 't Vatikaan geschat zijn. En dan durft men komen beweren dat men door Z. II. den Paus in zijnen strijd tegen de Katholieke partij ten vollen werd goedgekeurd. Wat logenaars Wat volksbedriegers J 78te VEEVOLG. Natuurlijk kon men hier geene getuigen voor bij brengen. Of hij. de advocaat, door deze omstandigheid werd ontmoedigd, of dat hjj hcimèlijk zijn clicnien voor schuldig hield, kan ik niet zeggen doch zeker is het dat hij zich wel is waar goed van zijne taak kweet, maar dat hij, als het ware werktuigelijk, zon der de kracht der overtuiging, het woord voerde. Toen hij had uitgesproken, wierp Naomi bekom merde blikken op mij. In de blikken en gebaren van het openbaar ministerie meende zij duidelijk te zien, hoe weinig indruk de pleitrede van den advukaat bad teweeggebracht; maarzij hield zich goed, in afwach ting van de uitspraak. Die uitspraak was, gelijk ik verwacht had. De be schuldigden werden verden verwezen naar de open bare terechtzitting ter zake van moord. Bij die vreese- ljjke woorden zakte Naomi's hoofd op mijnen schouder neer. Ik haastte mij Naomi naar buiten te leiden. Toen ik de beschuldigden voorbjjgijging, zag ik dat Ambrose ons doodsbleek na zag, terwijl Silas van schrik op een stoel was neergevallen, en als een weggeschople hond over zijn geheel lichaam sidderde. Toen wij met miss Midowcroft terugreden, sprak zij geen enkel woord, en ik kon in haar voorkomen zelfs niet het geringste teeken bespeuren van deernis met het lot van hare broeders. Nauwelijks waren wij thuis gekomen, of Naomi ging terug op hare kamer, en ik bleef met de dochter des huizes alleen. Niet weinig verbaasd was ik, toen de schijnbaar zoo hardvochtige vrouw bewees, dat zij toch ook een van Eva's docbtc- ren was, dat zij zij het dan ook op geenszins lief tallige manier kon gevoelen en lijden, als elke andere vrouw. Zij kwam namelijk plotseling op mij af, legde hare hand op mijnen arm, en vroeg of ik niet een rechts geleerde was. Op mijn bevestigend antwoord ver volgde zjj Hebt gü veel ondervinding in dat vak Eene ondervinding van bijna tien jaar. Gelooft gij... Hare stem stokte hare harde wezenstrekken wer den zachterhare oogen vestigden zich op den grond. Maar zij herstelde zich spoedig in zoover, dat zy, hoewel niet zonder gejaagdheid, hervatte 'l Is niets. Al die akeligheid beeft mij een beetje van streek gebracht, al zou men 't m(j niet aanzien. Zij wendde zich afen ik bleef tijdelijk wachten, in de vaste ovcrluigiug dat de vraag, die zij mij had willen doeu, maar waarin zij was blijven steken, zich weldra den weg zou banen naar hare lippen. Ik ver. Liberalen en socialisten zoeken gansch 't land door eene beweging van ver zet te verwekken tegen het ontwerp van schoolwet 't welk bij de Volkskamer komt ingediend to worden. Maar de liberale socialistische vlieger wil niet op, want bet volk vindt dat al dit geschreeuw belachelijk is tot in den hoog- sten graad. Als men die liberale schreeuwers hoort, zou men waarlijk zeggen dat onze katho lieke ministers de vrijheid zonder verdere ceremoniën gaan wurgen en zelfs de oude foltertuigen en tot den brandstapel toe ter hunner bulpe roepen om de liberale en socialistische vrijgeesten te dwingen in God te gelooven. Eu waarom al dat geschreeuw, al dat getier?... Omdat het wetsontwerp bepaalt dat er in elke school geldelijk ondersteund door den Staat, de kristelijke of godsdienstige leering zal moeten onderwezen worden en dit mits uitdrukkelijk besprek, dat het aan de ouders vrijstaat hunne kinders de lessen van godsdienst te laten bijwonen of niet. Wij begrijpen niet hoe bet mogelijk is dat menscben die zich gedurig als de voorstaanders der vrijheid in alles en voor allen voorgeven, zich tegen deze bepaling verzetten Het ontwerp ontneemt hun de vrijheid niet van hunne kinders buiten alle gods dienstige denkbeelden of leerstelsels te laten opvoeden en te onderwijzen. Want om dat doel te bereiken, hebben zij slechts den wensch uit te drukken dat hunne kinders van den leergang van godsdienst zullen vrij blijven. Eu dien wensch moet geëerbiedigd en uitgevoerd worden, zoo wil het 't wetsontwerp. Doch de katholieke familievaders welke verre uit de meerderheid uitma ken, hebben ook het recht te eischcn dat hun de vrijheid en gelegenheid gegund v/orde om aan hunne kinders eene kriste lijke opvoeding en onderwijs te bezorgen. Die vrijheid, die gelegenheid worden ouder de bestaande wet aan talrijke katholieke ouders ontnomen. In vele scholen der steden wordt heden- daagsch de Godsdienst niet onderwezen. Wel is waar de ouders hebben de gele genheid om hunne kinders naar eene school te zenden waar de kristelijke leering onderwezen wordt. Goed maar lioevele gevallen zijn er dan niet die dat beletten Bij voorbeeld de godsdienstige school is te verre afgelegen om de kinders er heen te zenden en de ouders staan voor den keus van hunne kleinen zonder onderwijs te laten opgroeien of ze naar de geusche school hunner buurt te zen den. Menig ander geval zouden wij kun nen aanhalen. Mén zal met ons bekennen dat de vrijheid dezer ouders gekrenkt is. Yolgens 't ontwerp zal in iedere gesub sidieerde school de Godsdienst moeten onderwezen worden en dus zal nicmands vrijheid meer miskend worden, want, wij herhalen het, de kinders van ongcloovi- gen of vrijdenkers zijn niet gehouden do godsdienstlossen te volgeu. Wij aanschouwen het ontwerp onder dat opzicht als een nieuwe stap vooruit naar de ware vrijheid. Wij keuren dus onder dit opzicht het wetsontwerp volkomen goed maar laten wij er ons toch niet door begoochelen. Rechtuit gezegd, voor den Godsdienst verwachten wij er weinig goeds van. Onbetwistbaar zullen er eenige kinders meer het godsdienstig onderwijs genie ten... Maar welk godsdienstig onder wijs en hoe zal het gegeven worden De school is immers de weerspiegeling des meesters. Goddeloosheid en verderf heerschen er als de meester goddeloos is.... In de steden behooren de officieele onderwijzers meest al tot liet goddeloos liberalismus of tot do vrijdenkerij. De scholen zullen daar onder godsdienstig opzicht even slecht blijven als vroeger. Wij aanschouwen dus het wetsontwerp veeleer nadeelig als voordeelig voor den Godsdienst.Vele katholieke ouders zullen zich wellicht door liet godsdienstig uit hangbord laten verleiden en hunne kin ders uit do katholieke scholen terugtrek ken om zo aan de officieele scholen toe te vertrouwen. Die ouders zullen eene groote dwaas heid begaan, want de godsdienstles die er zal gegevou worden, zal het gansche onderwijs niet doordringen, vermits zij niet verplichtend is en een vak van vrije verkiezing voor de ouders blijft. Men zal er de godsdienstles geven zonder geest drift, zonder overtuiging en soms met blijkbaren tegenzin en de leerlingen zul len er zooveel van begrijpen als do pape gaai van zijn gebabbel. Dus, katholieke ouders, opgepastlaat u door dat bedriegelijk uithangbord niet verleiden Blijft uwe kinders zenden naar de katholieke scholen, indien gij uw eigen geluk en dit uwer geliefdon wilt bewerken giste mij nietwant zij kwam spoedig weer naar mij toe, hoewel schoorvoetend, als eene vrouw, die ge hoorzaamde aan een ol anderen invloed, waaraan de uiterste inspanning van hare wilskracht geen weer stand vermocht te bieden. Op ccnen toon, alsof de woorden haar tegen wil en dank uit den mond vloei den, vroeg zjj Gelooft gij, dat John Jago nog leeft Dat geloof ik niet, antwoordde ik vastberaden. Zij was nog niet uit het veld geslagen, en her- Bedenk toch, hoeveel hjj van Ambrose en Silas heeft te lijden gehad. Houdt gij het nu niet voor mogelijk, dat h«j besloten heeft hier nooit meer terug te komen Dat houdt ik niet voor mogelijk, antwoordde ik, even onbewimpeld als te voren. Zij zag mg aan met een gelaat, waarop iedere trek getuigde van vertwijfeling. Een oogenblik stond zij daar voor mij, als verpletterd toen liet zy het hoofd hangen en verliet de kamer, mompelend Hij is de wraak, zegt de Heer. Dat was het requiem van John Jago, gevloeid uit den mond van de vrouw, die hem beminde. Toen ik haar weerzag, was zij even kalm en ondoor grondelijk als ooit. Zoodra zij mij op hetgedenkweerdig oogenblik, toen zij voor het eerst had getoond, niet geheel van steen te zijn, had verlaten, voelde ik ongerustheid omtrent Naomi en besloot naar het lieve meisje te gaan om zien. Ik liep de trappen op, klopte zachtjes aan hare Wij gaan nog eenige bemerkingen maken over het voeden van twee soorten dieren dc vetdieren en liet jong vee. Vetdier. Het vetten heeft voor 4»/' eerste einde, vet iu de spieren te vesti- gen. Daarbij moet men, voornamelijk in 't begin ook 't kweeken van vleesch betrachten. Om vleesch te verkrijgen moet het eiwit dat in 't bloed in omloop is, in 't li chaam gevestigd worden. Het vet en de koolhydraten verminderen het ontbin den van het eiwit dat in omloop is en bewerken zoo dat er meer kan blijven lig gen. Nochtans de stikstofvrije stoffen mogen niet in te groote hoeveelheid zijn, want dan verrappen zij den bloedomloop en beletten het neerzetten van het eiwit. Het vet bovendien kan gemakkelijk de deur, en vroeg door het sleutelgat naar haren toe stand. Met heldere stem, maar op bedroefden toon, riep zij mij. de deur dicht latende, toe Ik ben bezig mij te oefenen om mijn lijden te dragen. Ik zou u niet geernc bedroefd willen maken, als wij elkander weerontmoeteu. Ik ging naar beneden en voor het eerst begon ik na tc denken over den waren aard van mijne belang stelling in het Amcrikaansche meisje. Hoe kwam het dat hare laatste woorden mij de oogen hadden vochtig gemaakt? Ik ging eene kleine wandeling doen, om ongestoord te kunnen nadenken. Hoe kwam het, dat mijne hand den laatslen druk van hare koude vingers, toen ik haar de gerechtszaal uitleidde, nog altijd scheen te voelen Ik voelde, dat mijne zielsrust gevaar liep, en be sloot naar Engeland terug te keeren. De avondschemering was reeds gevallen, toen ik hel huis wederom binnentrad. Er was nog geen licht aangestokeo. Daar het in den gang nog al erg donker was, liep ik zeer voorzichtig en langzaam, en toen hoorde ik de slem van onzen advokaat uit Narrabee. Hij sprak met iemand op hoog ernstigen toon. Ik hoorde hem zeggen 't Is waarlijk mijne schuld niet. Zg ontrukte mij dat papier, voordat ik erg in haar had. Daarop hoorde ik de stem van miss Midowcroft, zeggende Hebt gij dat papier noodig Neen, miss Midowcroft't Is maar ccn af schrift- Als het dienstig kau zijn om haar tot bedaren spijsvertering storen en de dieren hunnen eetlust doen verliezen. Het vet komt voort uit het oiwit dat ontbindt, uit het vet dat, gelijk het in het voeder is, in het lichaam komt, en uit de koolhydraten die tot vet verwerkt worden. Het verken kan meer dan andere dieren, uit koolhydraten, vet verveerdigen. Volgens D1' Wolff mogen de runders in het eerste tijdstip van den vettijd voor 1000 kgr. gewicht 2,5 kgr. eiwitachtige en 12,5 kgr. stikstofvrije sloffen hebben. De verhouding tusschen de voedstoffen is 1 5. In het tweede tijdstip brengt men de hoeveelheid stikstofvrije stoffen van 12,5 tot 16,25 kgr. Dit geeft de verhou ding 1 6,5. In het derde tijdstip brengt men het stikstofhoudend voedsel op 3 kgr. zoodat de verhouding 1 5,5 wordt. Die vermeerdering van eiwitachtige stof fen is noodig tot het verveordigen van vet. Dit gaat immers lastiger en lastiger naarmate dat er reeds meer vet vast ligt, en het vet dat van het eiwit voortkomt wordt gemakkelijker dan ander in het lichaam gevestigd. Sommigen geven den voorkeur aan de opgave van Kiihne. Volgens deze is het best aan de vetbeesten in 't begin te geven per 1000 kgr. 3,1 —4,5 kgr. eiwit 0,9 1,8 kgr. vet 12,5 15 kgr. oplosbare koolhydraten. De voedingsverhouding vernauwt van het begin tot het einde. Het schaap dat gevet wordt,heeft meer stikstofhoudend voedsel noodig dan het rund. Men mag het rantsoen van het schaap rekenen op 25 kgr. voedstoffen voor 1000 kgr. gewicht Men neemt eerst de verhouding 3x5,5 en na ecnigen tijd 3,5x4,5. Sommigen vetten kalvers alleenlijk met volle melk. Zij geven in 't begin G tot 7 liters daags, om te eindigen met 18 tot 20 liters. Er valt te twijfelen of die doen wijze profijtig is. Anderen geven aan de vetkalvcrs volle melk in 't begin en op 't einde overigens geven zij afgeroomde melk, waarbij een afkooksel van lijnzaad gevoegd wordt. Het verken krijgt kcrnmelk,afgeroomde melk, melkwei, vettig water en anderen afval uit de keuken. Bij de melkwei en het schotelwater voegt men gerstemeel, roggemeel, boonenmecl, tarwegruis, ge kookte aardappels, gekookten vlcesch- afval, enz. Bij de afgeroomde melk, die veel eiwitachtige stoffen in betrekking met de koolhoudende bevat, doet men maïsmeel of gekookte aardappelen. Het is aan te prijzen de verkens vroegtijdig te beginnen vetten. Men geeft ze zooveel voedsel dat hun eetlust voldaan zij het voedsel mag niet te waterachtig zijn. Volgens Dr Wolff is de verhouding 8 x 5,5 in het begin later wordt ze wat ruimer. Anderen houden staan dat de verhouding mag ruimer ziin. Warington geeft als gepaste verhouding voor vette ~erkens I 8. Om profijt te doen, moet men er op uit zijn de dieren op korten tijd te vetten. Voor alle soorten van vetdieren zal men vermijden te veel water tc geven. Het water verrapt den bloedsomloop en belet dat het vleesch en het vet blijven liggen. Op het einde zal men zorgen dat de spijzen smakelijker zijn. Men zal ze meer koken cn matig zout gebruiken. Om dezelfde reden zal men soms van voedsel veranderen. Jong vee. Als de dieren ter wereld komen, kunnen zij de melk niet missen. De eerste melk der koe, biestmelk ge noemd, heeft bijzondere eigenschappen zij ontlast de ingewanden der kalveren. De melk bevat veel eiwitachtige stoffen en phosphor zuur zout en üïz de jonge dieren bijzonderlijk noodig hebben. De kalveren zal men op verachillige wijzen opkweeken naar volgens men ze tot vetbeesten of melkkoeien bestemt. Die tot vetbeesten bestemd zijn, mogen zes tot acht weken volle melk drinken. Als men dieren de melk ontwendt, zal men in de voeding de verhouding van de melk onderhouden, dit is 1 33. Men zal de melk afroomeu en er eerst afkooksels van lijnzaad en meelsap bij doen. Daarna zal men mout- scheuten, malsch hooi, gerst, haver, erwten en eindelijk vezelachtig voeder geven. Stillekens aan brengt men do ver houding op 1 5,1 6 cn nog wijder. De kalveren die voor melkkoeien Deschikt zijn geeft men maar 8 tot 10 dagen volle melk, dan vervangt men een deel der volle melk door afgeroomde- of kernmelk, en eenige dagen later geeft men uitsluito- lijk eene der twee laatste soorten met brij van roggenbrood, afkooksels van lijnzaad, enz. Langzamerhand gewendt men ze aan eene ruimere verhouding want, zoo zij te veel vet maken, als zij jong zijn, blijven zij later daar eene geneigdheid toe behou den. En dit is nadeelig voor de melk. Dit wil niet zeggen dat men aan jonge dieren arm of slecht voedsel mag geven. Een dier, dat in den eersten tijd verarmd is, zal moeilijk tot volle opbrengst komen. De hoeveelheid verteerbare voedstoffen die jonge dieren voor 1000 kgr. gewicht noodig hebben, verschilt volgens hunnen ouderdom. Zij begint met 19,8 kgr. en valt na een jaar op 15,4 kgr. De jonge dieren hebben in aanzienlijke hoeveelheid phosphorzuur en kalk noodig tot het maken van de beenderen. Als zij met goed hooi en graan gehouden worden vinden zij daarin phosphorzuur en kalk genoeg. Maar, als zij veel wortelen eu mollen, strooi cn kaf krijgen,kan de kalk wel ontbreken. Sommigen prijzen ook het ;ebruik aan van gezonkene phosphaten of teendermeel. te brengen, laat baar het dan maar gerust houden. Ik ensch u goeden avond. Terstond daarop vertoonde zieh de advokaat in den gang en zonder plichtplegingen trad ik op hem toe. Mijne nieuwsgierigheid was gaande gemaakt, en ik vroeg hem op den man af Wie was dat, die u dat papier ontrukte De advokaat stond verstomd hjj was overrompeld. Het instinct van stilzwijgendheid, dat hem als man de wet eigen was, deed hem niet terstond ant woorden. Daar klonk ons uit de verte eene stem tege moet.'t Was miss Midowcroft, die voor den rechts geleerde antwoorde Naomi Colebrook ontrukte hem dat papier. Welk papier Achter mij ging zachtjes eene deur open, en Naomi verscheen op den drempel. Zij beantwoordde mijne vraag als volgt Ik zal u alles van dat papier vertellen. Kom binnen Op deze fluisterend gesproken woorden volgde ik haar in de kamer, die ze had verlaten. Die kamer was slechts door eene enkele kcers verlichten bij het flauwe schijnsel zag het doodsbleek gelaat van het meisje er zoo spookachtig uit, dat ik ervan schrikte. Mijn besluit om naar Engeland terug tc keeren ver dween als rook, cn met eene van aandoening trillende sjem riep ik uit Goede Hemelwat is er nu gebeurd In plaats van te antwoorden reikte zij mij het papier over, waarvan de advokaat had gesproken. Ziehier eenige bijzonderheden over het vervolgder kieswet, vrijdag doorM.Schol- laert bij de Kamer ingediend. De gemeentekiezingen zullen plaats hebben den eersten zondag van October. Dees jaar, 1895, zullen zij bij uitzonde ring plaats hebben den derden Zondag van November. De kiesbureeleu in de groote centrums mogen niet min dan 150 en niet meer dan 400 kiezers bevatten. De kandidaturen moeten veertien da gen op voorhand voorgesteld worden. De stembriefjes zijn omtrent dezelfden als voor de wetgevende kiczingén. 't Was een afschrift van de bekentenis, a door Silas Midowcroft, zoodra hij in de gi was teruggekeerd. In dat stuk beschuldigde hjj zi broeder van den moord op John Jago Onder eed verklaarde liy, dat by zijnen broader den moord had zien volbrengen. De laatste volzinnen van dat ontzet tend document waren Ik hoorde hunne stemmen by den kalkoven. Zg hadden twist over nicht Naomi. Ik schoot toe, om hen te scheiden maar het was te laat. Ik zag hoe Am brose met zijn zwaren beuken stok een vreeseljjken slag deed neerkomen op het hoofd van John Jago, die zonder geluid te geven ineenzakte. Ik legde mijne hand op zijn hart, en overtuigde mjj, dat hjj dood was. Ik was ontzettend verschrikt. Ambrose dreigde mjj te zullen vermoorden, als ik er aan een sterveling iets van zei. Hij hief het lijk op en smeet het in den kalkoven met zijn stok cr bij. Toen gingen wij samen naar het bosch, en zetten ons aan den zoom daarvan neêr, op een omgevallen boomstam. Daar verzon Ambrose bet praatje, dat wij moesten vertellen, als de zaak werd ontdekt. Hij liet bet mij als eene les van buiten leeren. Daar was ik nog niet meê klaar, toen niebt Naomi en M. Lefrank aankwa men. Die twee weten het overige Dit verklaar ik onder eed voor eene waarachtige bekentenis. Ik beb haar vrijwillig afgelegd en het berouwt mij oprech- telijk zulks niet eerder te bebben gedaan. (Wordt voortgezetj

De Denderbode | 1895 | | pagina 1