WIE, Pol en Slant. De Franschmans. erroovers en Lasteraars veroordeeld! Een en ander. Kieskronijk. Kerkelijk Nieuws. Drijdaagsche Oefeningen Prijskampen Tentoonstelling Allerhande nieuws. Do stemming geschiedt van 8 uren s morgens tot 1 ure nanoen. Men stemt gelijk voor de Kamer. Het hoofdbureel iloet geen stemopneming meer, maar en kel de algemeene optelling. Zijn al de uit slagen niet binnen gekomen voor 9 uren 's avonds, dan wordt de optelling tot 's an derdaags 's morgens ten 9 uren uitgesteld. Indien het getal kandidaten, die de volstrekte meerderheid bekomen hebben, minder is dan het getal mandaten, dan worden de overblijvende mandaten toege kend volgens evenredige vertegenwoordi ging en als volgt De stemmen van elke lijst worden op geteld. Om ecu mandaat te bekomen, moet eene lijst ten minste het 1/3 der stemmen bekomen, indien min dan 1 le den te kiezen zijn; het 1/4 van 4 leden tot Gleden; 1/5 van 7 tot 12 1/6 van meer dan 12. Men verdeelt het getal stemmen van elke partij door 1, 2, 3, 4, 6, enz., vol gens het getal overblijvende zetels. Elke partij bekomt dan zooveel zetels als haar stemmengetal het quotient bevat, noodig om een zetel te bekomen. Het grootste quotient den eersten zetel; het tweede, den tweeden, enz., tot al de plaatsen begeven zijn. Om «lit stelsel te kunnen toepassen is het noodzakelijk dat de kiezer alleen stemme voor de kandidaten zijner denk wijze. De gemengde stemming is verbo den op straf van nietigheid des stembriefs. Bij yoorbeeld drij partijen hebben kandi daten aangeboden, te weten: de katholie ken, de liberalen en do socialisten. De kiezer die voor 6 katholieken, 3 libera len en 2 socialisten zou stemmen, brengt geene stemming uit, want zijnen stem brief zou nietig en van geene weerde verklaard worden. Het is dus verboden van te panchce- ren. Zonder die bepaling is de toepassing der evenredige vertegenwoordiging onmo gelijk, want't ware anders heel gemak kelijk om bij iedere kieziug eenen ver- valschten uitslag te bekomen. Men heeft het slechts eens goed te overwegen om het te begrijpen. De kiezing der bijvoeglijke raadshce- ren zal plaats hebben den tweeden zon dag van October. Dees jaar in December, De stemming is voor die twee kiezin gen verplichtend. Dezelfde bepalingen worden toegepast als voor de Kamerkic- zingen. Om kiesbaar te zijn moet men Belg zijn of de groote naturalisatie hebben. 30 jaar ten volle oud zijn en in de ge- meeute wonen. De gemeenteraadsleden zijn voor acht jaar gekozen, hernieuwbaar bij helften alle vier jaren. In 1900 zal de kleine helft van den raad aftreden. De biivoege- lijkc raadsleden worden slechts alle acht jaar vernieuwd. Polis aan 't rechtzetten van zijn vlas icanncer Slant hem van verre den goeien dag toeroept, nen oogenblilc nadien zijn zebij elkaar en aan 't pariassanten. Stant. Zoo Pol, datw 't vlas al uit trekt enis't al volkomen rijp' Pol. Ja en neen, Stant: vlas is ver- kocht en 't is de marchand zelve die vraagt dat 't ge sleten worde maar deed ik het zelf op, 'k zou het misschien nog eenige dageu hebben laten staan tot betere volmaking van 't zaad. Stand. Ila, Pol, 't is verkocht, en aan nen schoonen prijs Pol. Wel redelijk, Stant'k ben content, maar voor zulk schoon vlas is 't te weinig; en nochtans nen mensch moet hem gedragen volgens de merkt. §tant. 't Is zoo, Pol maar als 't al- zoo op zijn lagen gezet staat, 't is toch pc-rtikulier schoon, Pol; lang, schoon van koleur, en zaad op met do macht Pol. Ja, Stant, 'k hebt daar nog tegen onzen gebuur gezeid zie als de marchand van dezen keer geen schoon beneficie en kan inaken, dan moet bij al dees kanten uic meer komen om vlas op te koopen. Stant. 'tWaar te wenscheu, Pol. dat de man goed zijn brooiken won. hij zou't naaste jaar meê zooveel te meer iever afkonieD 1'ol. :t Is waar, Stanthoe beter affairen de mensch doet, hoe liever! Maar 't vlas is toch loelik onder den voet en als 't alzoo blijft, zullen w'er ook al moe ten afzien en naar iets anders uitkijken. Stant. Maar 't zal beteren, Pol 'k heb van den morgend op den trein hooren vertellen dat er van eergisteren al wat meer leven onder komt en dat de prijs opgaat Pol. Als 't alzoo is, Stant; 'k zou kunnen te vroeg verkocht hebben;maar alia, in God3 namen, verkocht blijft ver kocht; maar, Stant, ge spreekt daar vai den trein; 'k meendege dat 't er uie af en kost om op den trein te gaan, bijzonder lijk nou seffens naar de kermis of hebt ge misschien mogen voor niet rijden En zou de mertelecr nu toch eindelijk iets volbracht hebben van al zijn eeuwige be loften Stant. Och, Pol, wat dat ge toch peist, 'k sprak er van dezen morgend nog van aan mijnen gebuur Manuwel die in de statie de kaartjes knipt, en die brave ziel heeft mij verzekerd dat er daar nog niets aan veranderd en is en dat er daar ook geen apprcnce van en is en terwijl dat we daar stonden te klappen, hoorde ik daar vertellen dat de merieleer gedu rig aan floreert langs de boorden van de zee, te Middelkerke, t'Oostende, te Blan- kenberghe, teKnokke, enz. enz. te lang om te melden. Pol.—Ja, ja, Stant, de boerkens en de werkmenschen zijn er aan voor hun stemmeken en terwijl dat onzen braven en bekwamen M. Woeste ginder gedurig zit te werken, te studeeren [en te parlas- sauten te Brussel gelijk een slaaf om on zen katholieken godsdienst te verdedigen, om 't kristen onderwijs onder 't volk te bewaren en uit te breiden, en om den toestand van boeren werkman trachten op te beuren en te verbeteren, terwijl dat dien ieverigen en verstandigen M. Woeste, dien de lafaards toch zoo bezwadderd hebben en gedurig nog willen vuil maken, onverpoosd werkt voor 't geluk van ieder een, van groot en klein, floreert dien al belover 't land door en lijk alle groote en rijke meuheeren, op de boorden van de zee meê 't geld van Jan en alleman, zonder zich te bekommeren meè al zijn beloften en gezeever van voor de kie zingen. Stant. Ha, Pol, er wordt t'Aalst tegenwoordig ook schrikkelijk op geka- bast; maar't en valt op gecncn kouden steen Iedereen ziet nu klaar; en maar Pol, laat er ons van zwijgen van den liefhebber, en wat is dat daar achter ons 't Graan al afgepikt en op den grond laten liggen Pol. Ja, Stant, dat is ouzen scha keloen die daar in de stoppelen ligt Stant. Schakeloen, Polmaakt men daar ook wittebrood van Pol. Ha, Stant, de steeman komt er weerom doorhewel, mensch, daar maakt men hier geen brood van, noch wit, noch zwart; maar schakeloen is goed voeier voor de peerden en voor ons ander beesten, en aangezien dezen tijd van het jaar d'haverzolders allemaal ver gezet zijn, komt de schakeloen ons allerbest te pas om tot aan den havertijd te geraken Stant. 't Is verstaan, Polmaar waarom laat g'hem in de stoppels liggen 'k heb op veel andere plaatsen hem zien recht zetten in groot hoopen. Pol. Ja, Stant, ze zetten dat ge woonlijk in mandeis tot dat hij droog is; maar 't is hier lijk in veel anderen din gen, Stant; elk zijn goeste en ik laat hem in de stoppels liggen omdat hij op die wijze rapper droogt en als't weêr meè- slaat, na twee of drij dagen zonne, bin den wij hem op en we zweepen hem direkt op den wagen, en ju 1!de kerel is t'huis Stant. Eu als 't weêr tegenslaat, Pol, wat is 't dan Pol. Ha. Stant. dan is 't miserie op tateldan is 't dikwijls te gaan keeren, dan is 't dikwijls schieten, en veel andere klodden die niet eu deugenmaar die niet en riskeert cn heeft niet, en in Gods namen sukkelen we voort Stant. Alla, Pol, 'k weetweêrom al een beetje meer en hoe is 't meè de patatten? Mag ik nog altijd stoeffen bij mijn Trien Pol. Jaag, Stant; 't en kan bijkans niet meer mis van veel en goei patotters. Stant. Dat is gewonnen, Pol; maar ze verkoopen ze toch nog 4 en 5 eens bij ons in stad Pol. 't Is in de stad altijd een bcctjcn duurder, Slantmaar wacht nog eenige dagen en ge zult ze zien komen op den helft Stant. Dat is een woord, Pol; en dan is 't weèrom in 't goed leven, goei patatten en goed brood aan een civiel prijsken, dat is 't leven enden welvaart van iedereen Pol. 't Is alzoo, Stant; maar we moeten ons werk voortzetten; 't weêr en is niet al te stabel en we zullen 't kwaad hebben om ons partij vandaag uit de voe ten tc maken; maar nog een woord, Stant is Jezabel nog voor de pinne nie geko men? Stant. 'k Had 't gepeisd, Pol, dat dit slagevel nog zou te berde gekomen zijn; hewel, Pol, ze zoeken maar altijd voort; ze zeggen dat er nieuws is langs de kanten van Mespelare en Baardegem, maar nog niemendallen precies; als 't ik van de week aan de weet geraakt, Pol,zal 't ik u weten te vertellen binnen acht dagen. Pol. Bedankt, Stant, en tot zien. Stant. Ja, Pol, en den hertelijken en den vriendelijken goeien dag. n verhuizers wordt toegestaan. Die zaak n behoort vooral tot de bevoegdheid van n mijnen collega van spoorwegen, doch n de bewijsvoering van het achtbaar lid is zoo afdoende cn zoo menschlievcnd dat zij, ik ben er van overtuigd, goed b onthaald zal worden. b Do aanmerkingen van het achtbaar n lid werden overigens dinsdag den mi- n mister van spoorwegen overgemaakt. b M. De Sadeleer. Ik dank u voor b die verklaring, heer minister. b M. de Burlet. In denzelfden ge- b dacljteugaug heeft men ook aange- b drongen op eene consulaire vertcgen- n woordiging in het Noorden van Fran- n krijk. Dat vraagstuk wordt op het b gepast oogenblik opgeworpen nu dat n er besloten werd tot de algemeene hcr- n inrichting van het consulaire korps. b M. De Sadeleer heeft ook nog de b regeering er op nieuw toe aangezet van de consuls te vergen dat zij de Vlaam- sche taal zouden machtig zijn, dit in 't belang der talrijke Vlaamsche werk lieden die naar Frankrijk trekken. b M. De Sadeleer. 't Is hoogst noodzakelijk dat de consuls Ylaamsch kennen, om wezenlijk dienst te kunnen bewijzen aan onze Vlaamsche werklie den. M. de Burlet, minister van buiten landsche zaken. Hoogst nuttig aller minst er zal rekening van uwe op merking gemaakt worden. De werklieden van ons Arrondissement zullen de bezorgdheid weten te waardee- ren dje onzo katholieke vertegenwoordi gers en bijzonderlijk M. De Sadeleer, altijd hebben getoond in 't verdedigen hunner belangen en dit reeds lang voor Jat er hier van de volksfopperij spraak was. Nooit hebben ze betere voorstaanders gehad en nooit zullen zij er betere heb- ien al zondt men duizend volksfoppers naar de Kamer Onze aebtbare vertegenwoordiger, de heer L. De Sadeleer, dankte de regeering in zitting van dijnsdag, over de pogingen die zij, op zijn aandringen, verledene jaar. met zooveel krachtdadigheid heeft aau gewend om de verdrukkende ontwer pen togen de Vlaamsche werklieden te bestrijden, die bij de Fransche Kamer waren ingediend. De pogingen van den oudminister graaf de Merode, werden met den over- heerlijksten uitslag bekroond. De heer De Sadeleer herinnerde ver der zijne andere vragen in februari 1894. ter Kamer gedaan, en strekkende 1° Tot de benoeming, in die gewesten waar onze Belgische werklieden verblij ven, van nieuwe consuls, welke de Vlaam sche taal machtig zijn 2° Tot het verkrijgen van eene ver mindering van 50 ten honderd op de ver- voerprijzen van den IJzcronweg voor de werklieden die zich naar Frankrijk bege ven. De heer de Burlet, thans minister van buiten landsche zaken, heeft, in zitting van vrijdag der verledene week, op die beide vragen een allerbelangrijkst en welwillend antwoord gegeven, welk wij met genoegen, naar 't beknopt verslag, meèdeelen M. de Burlet, minister van buiten- b landsche zaken. M. De Sadeleer b heeft verminderde tarieven gevraag a voor de werklieden die naar Frankrijk b gaan werken en hü beriep zich op B het verminderd tarief dat aan de lanc Onze geëerde lezers zullen zich nog herinneren dat de volksfoppers Van Bun nen, Petrus Daens, De Galau-Daens en consoortenin hunne aanklacht tegen de geldigheid der kiezing voor de Kamers van 14 October 1895, ouder andere be weerd hebben dat de leden der opue- mingsbureelen in 't Kanton Sottegem, op bedriegelijke wijze meer dan 200 stem brieven ten voordeele van priester Daens en medekaudidaten hadden vernietigd en dit namelijk met or eene tweede stem ming op aan tc teeken. De HH. Leden der.aangeklaagde Opne- mingsbureelcn daagden Van Bunnen, Daens en consoorten voor de Rechtbank van Audenaarde als eerroovers en laste raars. De Rechtbank van Audenaarde komt in de zaak uitspraak te doen ze verklaart die aanklacht bij de Volkskamer van aard om de goede faam der H1I. Leden van de Sottegemscho opnemingsbureelen te scha den en veroordeelt Van Bunneu, Daens en consoorten solidairlijk tot de kosten van't proces. De Rechtbank oordeelt verder dat de zedelijke schade aan de HH. Leden der opnemingsbureelen toegebracht, vol doende zal hersteld wezen door de afkon diging van 't vonnis in de dagbladen. Bijgevolg machtigt de Rechtbank de IIH. Leden der opnemingsbureelen, om het vonnis bij middel der drukpers, ken baar te maken, ten koste solidairlijk van Van Bunneu, Daens eu consoorten. De onkosten dier bekendmakingen mogen tot 500 franks beloopen. Als men «le mannen van Chipka dan hoortZe liegen nooit, ze beleedigen nooitze lasteren nooit bij hen ge beurt alles altijd in volle eerlijkheid en deftigheid.... maar eilaas de Rechtbank van Audenaarde heeft er reeds meermaals auders over geoordeeld. Wie kan er nog vertrouwen stellen in gebrevctcerde logenaars en eerroovers De vraatzuclit der «pin. Een Engelsche geleerde, John Lub- hock, die verscheidene belangrijke wer ken over de insekten heeft geschreven, maakte dezer dagen eene studie van de spin. Toen hij verschillende van die insekten voor en nadat zij verzadigd waren had gewogen, maakte hij omtrent hunnen eetlust de opvolgende berekening. Wan neer een man van middelmatigen lichaamsbouw in evenredigheid evenveel wilde eten als eene spin. zou hij noodig hebben twee heele ossen, dertien scha pen, tien verkens en vier groote visschen, eu dat alles in vier-en twintig uren tijd. Men kan nu niet moer zeggen ik heb honger als een wolf, want een wolfis nog een flauwe eter, vergeleken bij eene spin. De Slag der gulden spo ren, welke dank zij de dapperheid en den heldenmoed onzer voorvaderen werd gewonnen en Vlaanderen van de inlijving bij Frankrijk, of liever, aan de ijzeren klauw van den Franschen verdrukker ontrukte, werd hier Donderdag 11. door vele ingezetenen herdacht. De nationale vlag wapperde op ons Belfort ook aan ons Stadhuis en talrijk waren onze katholieke medeburgers die ze aan hunne wo ningen hadden geheeschen. Wij zeggen katholieke medeburgers, want aan de woning van geen enkel gekende liberaal bemerkte men nog zelfs geen wimpeltje. De liberale partij van Aalst heeft eens te meer getoond dat zij de partij van Frank rijk is cn blijft Ouzo vroolijko beiaard zond ook zijne liefelijke accoorden over onze stad heen. Om 10 uren werd op verzoek van 't Land van Riem eene mis van dank baarheid in onze St-Martiuuskerk gelezen welke door bijua al de leden cn talrijke burgers werd bijgewoond. Des avonds vergaderden de werkende leden aan een avondmaal. De Taalgilde vierde ook feest. Des avonds avondmaal en voordracht door den heer Rcynaert van Brussel, welke tot onderwerp had gekozen De slag der gulden sporen.n De heer voordrachtgever is een uitmuntend Vlaamsche redenaar en al zijne toehoorders spraken met den meesten lof over zijne voordracht. Het uithangbord aan 't lokaal der taalgildo was sierlijk verlicht. Toekomend jaar moet cn zal het nog beter zijn. Kemels. Vroeger voudt Pie van Chipka dat de talrijke openbare werken door ons katholiek Bestuur, sedert jaren uitgevoerd, hoogst nuttige en noodzake lijke werken waren.... En hoe monigwerf ook was hij niet met katholieke fierheid op die werken en zong hij den lof niet van den heer Schepen Gheeraerdts aan wien wij die nuttige, noodzakelijke en verfraaiende werken te danken hebben?.. Pas veertien dagen geleden, hief hij nog eens zulk eenen lofzaug aan. En nu op eens zijn al die hoogst nut tige, noodzakelijke werken van vroeger dagen verschrikkelijke ke mels geworden Wat mag er daar onder schuilen Ahl geachte Medeburgers, van iemand die uit wraakzucht en voor de bate zijne ziel aan den liberalen duivel heeft ver kucht, mag men alles verwachten Meer zeggen wij u niet 't Land van Aélst deelt meê dat onze merteleer aan Le Courricr heeft geschre ven dat het hem onmogelijk is de verga deringen der Rechterzijde bij te wonen vermits hij nog altijd Mis moet lezen b in 't Hospitaal en dat de heereu van n d'Hospiciën dezen Bisschoppelijken n maatregel op eigenhand willende stren ger maken, hem een uur hebben opge legd,ten 8 uren. n Wij zullen vooreerst doen bemerken dat z.o le gekozene van liberalen eu so cialisten een spierke schaamte bezat, hij zich van de vergaderingen der Rech terzijde zou verwijderd houden. Voor 't overige 't is weêr eene leugen te meer op de rekening van onzen merte leer. Neen, de heeren drr Hospiciën hebben hem dat uur niet opgelegd 't is op zijn eigen verzoek dat de kapel ter zijner be schikking werd gesteld van S tot 9 uren. Wij dagen onzen merteleer uit het te durven betwisten. Over dit uur, zegt 't Landkunnen n wij veel zaken in 't licht brengen.... Leugens, valschheden ja, anders niet. Op 'tleugenfabriek van Chipka werkt men immers dag en nacht. door de moeilijkheden van hun vak niet te laten afschrikken voor de meerderen is zulks eene gelegenheid hunne kunde van elk tc laten waardeeren eu hun be drijf en volmaaktheid voor elks oogen te brengen. Wij vermeonen op dit gebied op ieders bijtreding en medewerking te mogen aan spraak maken, hetzij door persoonlijke mededinging, hetzij om onze welgemeende pogingen te ondersteunen en bij elk aan te bevelen. M. Carbon heeft de kandidatuur ge weigerd die de katholieken hem aanbo den voor de Kamerkiezing dezer maand, 't Is M. De Ro, advokaat te Brussel, die als katholieke kandidaat optreedt. Er zijn ook twee liberale kandidaten. De socialisten zullen citoyen Hardy ns, opsteller van Vooruit, voorstellen. WIE, WIE wierd er verleden zondag rond 12 uren aau den 7 vicinal van Middelkerke af gehaald door twee liberale heeren van Aalst, vergezeld van hunne dames Wie, wie, wie ging er zich verlustigen in de villa Nérée? Was het de wereldberoemde belover en de onvermoeibare zeebader Indien men een vorarmoeid hondje van de straat binnen riep indien mén het arme beestje gedurende verscheidene ja ren wel koesterde, voedde eu vet maakte; indien men gedurig aan alles deed wat men kan om den lieveling het leven aan genaam cn lekker te maken en indien de beschermeling na verscheidene jaren van wellusten en viering, dan op eens begon te grollen, te bassen en te bijten, en niettegenstaande alle pogingen, altijd maar voortging met te bijten met al den schijn van razernij; en indien men dan den ondankbaren beschermeling eindelijk eenen voet onder den steert stampte en hem de straat opjoeg ware dat onmen- schelijkheid Ware dat broodroovcrij 's midderoachls. Heden Zondag 14 Juli dienstdoende Apotheker Alr -I. De Ruvtter, Lange Zoutstraat, N° 39. Wie zijn de uithonge raars Te Aalst en te Bergen heb ben de socialistische broodbakkerijen den prijs van het brood opgeslagen. Om dien maatregel te wettigen, schrijft Vooruit, dat hij noodzakelijk was aangezien, ter oorzake van de nieuwe invoerrechten die komen gestemd te worden, do bloem 2 fr. per 100 kilogr. is opgeslagen. Maar als dit waar is voor Aalst en Bergen, waarom is het dan niet waar voor Gent en andere plaatsen waar de socia listen den prijs van het brood niet hebben opgeslagen? Moet men te Gent en elders misschien die inkomrechten niet betalen Sedert de stemming door de Volks kamer van het inkomrecht van 2 fr. per 100 kilos op de bloem is zij 3 fr. per 100 kilos afgeslagen. Maar dat belet toch niet dat de socia listen van Aalst en Bergen den prijs van 't brood hebben vermeerderd. Wie zal die meerder winst opstrij ken De fijuaards die 't volk bedriegen en het ten hunne profijte uithongeren. BieentecltTe Nitiove zal op 28, 29 en 30 juli aanst. in de zaal van het Bisschojipelijk Collegic eenen Grooten Prijskamp van Bieëntecll plaatsgrijpen. De toegangskaart voor 't publiek is bepaald op 15 centiemen. Met dit inkom geld zullen er voorwerpen aangekocht worden die dan onder de bezoekers afgelot worden. Ziedaar eene nieuwigheid die de aan dacht waardig is van de inrichters van tentoonstellingen. Voroordeeld. De Rechtbank van Audenaarde komt de uitgever van 't liberaal weekblad De Volksvrijheid van Audenaarde te voroordeelen tot de betaling van 500 franken schadeloosstelling aan Wantje De Brouwer, welke verle- deue jaar zoo wonderbaar genezen werd door de voorspraak van O.-L.-Vrouw tc Lourdes. Verder beveelt de Rechtbank de afkou- dihing van 't vonnis ten koste van den uitgever Lamout, tot een beloop van 100 franks en bepaalt, in geval van niet be taling, den lijfsdwang ep 3 maanden. De Volksvrijheid, een bladje in den aard van onzen Dcndcrgalm, die ter ge legenheid der wonderbare genezing van Wantje De Brouwer, met O.-L. -Vrouw van Lourdes zoo geweldig heeft geschimpt en gespot, wilde bovendien nog, door laster en eerroof, do faam van dien eerlijken werkman vernietigen. Wat zijn de libe ralen toch aardige werkmansvrienden Tabak. Moest men 'l Land van Aelst gelooven dan zal men de afschaffing van 't accijusrecht op 't planten van tabak aan de Volksfoppers te danken hebben. Denken die mannen dan toch dat Jan eu alleman niet weet dat onze katholieke vertegenwoordiger en bijzonderlijk MM- De Sadeleer en Woeste die afschaffing hebben geeischt reeds vele jaren vóór dat er van do volksfoppers spraak was en dit bij zoo verre dat de heer minister van financiën deed opmerken dat M. De Sade- leer reeds talrijke redevoeringen ten voordeele der afschaffing had uitgespro ken. Steekt dus dat pluimtje toch op uwen hoed niet jongens Er zijn nu 14 dagen verloopen, de Kermisdagen zijn voorbij en nu weten wij nog niet wanneer de Mis tot lafenis der zielen van de overledene meesters der Zondagschool zal gecelebreerd wor den. P. V. S. 'I Wijf. Een huisschilder van Baerdcgem beweert nu op Chipka te zijn geweest, dou dag dat 't wijf er zich heeft aangeboden die do katholieken hebben willen omkoopen voor 1000 franks om onzen merteleer te bekoren, in 't verderf te storten eu voor eeuwig te bevlekken. Die man moet dan dat wijf kennen Advies aan al de champetters, gendar men, commissarissen en procureurs van ganse h 't land KERK VAN DEN II. MARTINUS. ter eere van den H.Antonius van Padua. Woensdag 17 Juli 1895. Om 8 ure 's avonds Sermoen. Donderdag en Vrijdag, 18 cn 19 Juli 1895. Om 5 uren 's morgens Ser moen om 8 uren plechtige Misom 8 uren 's avonds Ser moen. Vrijdag 19 Juli.Om 7 uren, Mis met algemeene Communie voor de leden. De sermoenen zulleu gepredikt worden door den eerw. pater Godfiidus der Reco- lctten. De heeren der Confrérie van Sint- Antonius zullen op dio dagen eeno omha- liug doen. Alle giften tot versiering van den autaar van Sint-Antonius zullen dankbaar door den schatbewaarder van de Confrérie aauveerd worden. Zondag 21 Juli 1895. Oin 10 uren, plechtige Mis om 4 ure, plechtig Lof, Sermoen cn Processie. I^i© notarieel© Annoncen op de AD''- Bladzijde. EN van A'ijverlieïdskunftt ©n ^lïj verheids werken. «o» Wij laten tot meerdere verspreiding den omzendbrief volgen welken tot de heeren Nijveraars, Kunstwerkers, Am bachtslieden Kunstliefhebbers binnen onze Stad Aalst komt gericht te wordoD. Men verzoekt ons te doen bemerken dat deze Prijskampen en Tentoonstelling inge licht zijn buiten alle politiek, 'tis te zeggen, dat alle Aalslena- ren, 't is gelijk tot welk© politieke denkwijze zij ook hehooren, er mogen deelaan nemen. Mijne Heeren, Bij omzendbrief van 12 Mei laatsleden hebben wij het genoegen gehad UEd. aau te kondigen, dat eene Tentoonstelling van Nijverheidskunst en Nijverheidswerkeu ingericht wordt door de zorgen van hoo- gergenoemde maatschappijen in bet ruim lokaal van den Katholieken Werkmans kring onzer Stad. Het inrichtende Komiteit zich steu nende op bet belangen don bijval welke de Tentoonstelling zal aanbieden, en wel willende medewerken om alle Nijveraars, Kunstwerkers en Ambachtslieden, meer en meer te doen begrijpen dat zij hun, op onze dagen van ernstige medinging door den vreemde, eene zoor voordeelige gelegenheid zal verschaffen om de voort brengselen van hunnen arbeid niet alleen door een talrijk publiek te laten waar deeren, maar tevens aan het onderzoek en het oordeel van bevoegde en ervaren mannen te oudcrwerpcu, heeft besloten benevens de eigenlijke Tentoonstelling eene reeks Prijskampen uit tc schrijven voor onze bijzonderste Nijverheids- en Kunstvakken. Het roept op dezelve de bijzondere aandacht van alle diegenen zoo ambachts lieden, kunstenaars en kunstliefhebbers die het wel meenen en den bloei onzer Moederstad bcoogen. Inderdaad het geldt hier, eens en voor goed af te breken met het verderfelijk vooroordeel, a dat hier maar te zeer is ingegroeid n dat alle goede voortbreng selen slechts op een ander worden gevon den het is aan den kunstenaar te toonen dat men hier voor oen ander niet hoeft ten onder te doende ambachtsman moet doen zien dat hij zoo bekwaam is als don vreemde en bij machte is dezes kunstgewrochten onberispelijk uitte voe ren, Allen op de bres dus, de handen ineen geslagen, geene moeite of opoffering ge vreesd ou verplichten wij, door een bewijs onzer lcnnde, do welhebbende personen hunne gewrochten in onze handen te vertrouwen. De prijsvragen zijn zooveel mogelijk derwijze opgevat om vooral de jongeren tot studie en zelfwerkzaamheid aan te zetten, ten einde zij de noodige kennissen en bekwaamheid zouden opdoen, om zich Botermarkt. Heden zaterdag werden 814 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6512 kilos. Programma van het Concert welke zal gegeven worden op Zondag 14 Juli 1895, om 111/2 ure 's morgens, ter Groote Merkt, door de fanfaar der Legers- Pupillenschool, onder het bet bestuur van den heer Vanderi.inden. 1. Marche militaire, Dai denard. 2. La Noce de Village. Ouverture, De Rillet. 5. Emilie. Polka mazurka, Pkecki.er. 4. Valse de conoert, Kessei.». Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maand Juni laatst, in de landstreek Aalst, bedragen een goza- mentlijk gewicht van 50,523 kilos. AALST. Kermisfees ten- Morgen zondag GROOTE WIEL- RIJDERSKOERSEN. Bloemenkoers, Baankocrs en Snelkoers. De stoet van den Bloemenkoers zal, naar men ons verzekert, hoogst merkweerdig wezen, 't Zal de moeite weord zijn en wij raden onze geachte lezers van den buiten aan hem te komen bewonderen. - Men houdt zich in het ministerie der spoorwegen bezig met do studie van de reiskoepons, geldig voor 8 dagen door geheel het land. dat is beter dan de koe- pous voor 15 dagen,die voor veel personen te duur waren. -- Slechte grap. Het parket van Brussel onderzoekt op dit oogenblik eene erge zaak, die als volgt door de Etoile verhaald wordt. Daags na do ontploffing van bet stoom bootje Louise,werd te Brussel een doods brief uitgezonden waarin de familie X. het plotselings overlyden te Laeken van M. X., eu eene burgerlijke begrafenis aankondigde. Men zou heenkomen aan het Sint-Jansgasthuis. Nu, die M. X. is algemeen gekend en telt vele vriennen. Men kan nu oordeelen over de verslagenheid der vrienden. Maar toen X. zelf ia eene herberg de doodskaart op tafel zag liggen, berste hij in zulke gramschap los dat bij er ziek van werd. Ook in de familie was men in de grootste ontroering. Natuurlijk werd er dadelijk bij het parket eene klacht neergelegd. De doodsbrieven dragen geenon naam an eenen drukker. Alleen bet geschrift der adressen zal misschien tot de ontdek king van dien akeligen zwanzeur kunnen leiden. Generaal Le Boulengé, ingedeeld bij de reserve-afdeeling, te Gent woonachtig, is sedert eenige dagen spoorloos verdwe nen. Men weet niet wat er yan hem ge-r worden is. Al de vrieudep en familieleden zijn in do diepste onrust, r IJssclijke moord, Te Essohen- beek wandelde zekere Godea,vuan Braine- le-Chateau door het bosch van Hal, ver gezeld van zyne minnares. Gekomen aan het huis van den bosch wachter, ging Godeau op eenen boom tronk zitten en weigerde nog verder te gaan, ton oorzake van eenen twist dien de jonge lieden onderweg hadden gehad. Ga weg, zegde hij. 't Is gedaan met ons; ik wil u niet meer Het meisje smeekte hem dit woord in te trekken, doch eindelijk ging zij trooste loos weg, hem aan zijne woede overlatend. Wat er toen gebeurd is kan men niet zeggen, doch 's morgens vond de bosch-

De Denderbode | 1895 | | pagina 2