Donderdag 18 Juli 1893. 3 centiemen per nummer. 49sle Jaar 2998. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE SCHOOLWET. TWEE LEVENS, Minimum van dagloon. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder jigleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week porde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-23 voor zes wanden; fr. 1-73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- jmgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, 3 in alle Poslkantoren des Land. Cuique um. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Inlet, den 1? Juli 189ü. Geene middelen worden door de libe llen en socialisten, in andere woorden, >or al de vijandeu van God en Kerk irwaarloosd om de domste leugens aan- lande het ontwerp van schoolwet onder volk te verspreiden en zoo eene bcwc- pg van verzet te verwekken. Doch, wij herhalen het, ondanks alles jlt de liberale socialistische vlieger niet en blijven onze bevolkingen zoo rustig lkalm als het maar zijn kan. Men laat ize tegenstrevers maar woelen, schrceu- en en tieren, men blijft er onverschillig in. De anti-socialistische werkliedenbond, ider voorzitterschap van den achtbaren ser Arthur Verhaegen, lid der Besten- ge Deputatie, heeft een klein boekje rtgegeven met vragen en antwoorden, It op klare en verstaanbare wijze al de )mme leugens weerlegt die door libe llen en socialisten worden uitgekraamd. Wij laten hier een uittreksel van dit (oekje volgen en roepen er de aandacht nzer vrienden op, in hun toeroepende jerspreidt dit boekje onder 't volk, ge alt er een goed werk door vor- jebten. De nieuwe Schoolwet. 1. Brengt de nieuwe schoolwet veran- tringm aan A. Ja. Op de 5778 gemeente- en aange- jjmenc scholen, die in het land bestaan, jjn er 153 gemeentescholen, waar, tegen en wil in van de huisvaders die niet eraadplccgd werden, de godsdienst en zedeleer niet onderwezen worden. Voortaan zou op het schoolprogram an al de gemeentescholen het onderwijs an den godsdienst en de zedeleer ver lichtend aangetcekend staan en de libe- ale gemeenteraadsleden, die soms hunne igene kinderen naar Jesuietencollegiën enden, zouden het recht niet meer heb- icn armen te dwingen een zoogezegd inzijdig onderwijs te aanveerdeu, waar oen het goed van het kwaad,de waarheid lit de valschheid niet leert onderschei- len, en waar noch over God, noch zijn jebod gesproken wordt. j 2. Maar indien er ouders zijn in iroole steden, die volstrekt van geen gods dienstig onderricht in de school voor iunne kinderen willen, icat daarmee \edaan A. De nieuwe wet voorziet dit geval, ?n de kinderen van zulke ouders zullen le godsdienstlessen in de klassen niet noeten bijwonen. I. Dc poolsche add, in Lithauen vroonachtig, had besloten den langduriger, rouw te verbreken, waarin hij, na den laatstcn opstand en diens verschrikkelijke gevolgen, gedompeld was gebleven. Wel beweende men nog steeds de martelaren, voor geloof en vaderland gestorvenwel leefde dc onge- hkkigen, die voortzwoegden in de galeien van Siberië, («vergelen in de harten, maar het leven heeft zijn «ischcn dc kinderen uit die noodlottige dagen waren tot mcnschcn opgegroeid, en de ouders begrepen dat men hen niet van alle vreugde mocht berooven. On derling was men dus overeengekomen een winter feest te geven. Bij dit woord zullen onze lezers waarschijnlijk den ken aan een bal of een groot feestmaalhet grootsebe winterfeest gelijkt daarop echter in het minst niet ea draagt een zeer eigenaardig karakter; het zal onnoodig wezen te zeggen, dat elke familie in die konde streken, waar sneeuw en ijs gedurende zoovele maanden van het jaar meesters zijn, verscheidene fraaier of eenvoudiger sleden bezit. Ook aan peerden ^ontbreekt het den land-eigenaars niet. Zjj hebben er meestal een honderdtal, die *s zomers als een kudde vee de weide ingedreven worden en waarin zij druk handel voeren. 3. Bevat dc nicuicc schoolwet nog andere wijzingen aan de toet van 1884 A. Do twee belangrijke wijzigingen welke de uieuwc wet huldigt, zijn de verplichtiDg van het godsdienstig onder richt eu eene gelijke toelage aan al de door den Staat gesubsidieerde scholen. 4. Brengt de nieuwe schoolwet ook ver beteringen aan het lot der oficteele onder wijzers A. Ja, en zij zou moeten volledigd worden door maatregels ten voordeele van de onderwijzers der aangenomene en vrije aanneembare scholen. 5. Blijft het schoolprogram gelijk A. Daar komt geene verandering aan al de nu onderwezen vakken zullen, na de uitveerdiging der nieuwe wet, voort moeten onderwezen worden aan dc kin deren. 6. Waarom schreeuwen al de socia listen en eenige liberalen dan zoo geweldig tegm dc nieuwe toet. A. Dc socialisten ondervinden, dat de gemeentescholen, waar geen of slechts voor den vorm godsdienstig onderricht gegeven wordt, uitmuntende kweek scholen van socialisten zijn Anseele heeft dit zelf erkend. En de eenige libe ralen, die meeschreeuwen met de socia listen, zien wel dat zij eenen grooten kemel geschoten hebben met de kinderen van don werkman te berooven van het godsdienstig onderwijs, maar zij durven hun woord niet slikken en volgen slaafs de socialisten. Onzijdig onderwijs. 1Wat vragen de socialisten A. Dat in de 5778 gemeente- en aange nomene scholen van het land er hoege naamd geen godsdienstig onderwijs gege ven worde. 2. Wat moet men verstaan door onzij dig onderwijs A. Een gezaghebbend lid van de Ligue libérale van Brussel,heeft, iu een werkje, in de maand juni 1895 verschenen en getiteld Le parti liberal national, daar over uitleggingen gegeven. Ziehier hoe volgens dien liberaal, het onzijdig onderwijs in de gemeentescholen van Brussel wordt opgevat Men durft den naam Gods in de gemeen teschool niet meer uitspreken Is er nu een winterfeest op handen, dan worden er zooveel sleden ingespannen als noodig zijn tot het vervoer der daaraan deelnemende familieleden en hunne koffers met toiletten. Daarop verlaat bet eerste gezin, meestal dat, welks kasteel het verst van de anderen verwijderd ligt, zijnen heerd en begeelt zich op weg naar het eerstvolgende slot, waar den gasten een gulle ontvangst bereid is. Men haast zich, van kleeding te verwisselen, de peerden worden gestald, de sleden onder dak gebracht en men brengt een gezclligen dag door. Meestal reeds den volgenden morgen laten op hunne beurt de gastheer en de vrouw des huizes inspannen en vertrekt men gezamenlijk naar een derde kasteel. Waar meu den eersten dag nog slechts talrijk genoeg was tot het geven van een klein diner, gevolgd door allerlei gezelschapsspelen, daar is men nu reeds in staat, mcë te dansen, en nergens in Europa wordt die kunst bevalligcr uitgeoefend dan in Polen, waar de man vrank en sierlijk gebouwd en de vrouwen rijzig zijn als een riet. Weer trekken allen van daar naar een vierde land goed, en zoo altijd verder, totdat men bij de aankomst op het twintigste slot de schitterendste partijen kan hebben. Iwan Karoskine bewoonde op het tijdstip van dit eerste feest het kasteel van Sterna. Zijn ouders, die geen anderen zoon hadden in het vurig gemoed van hunnen zoon, hadden er veel toe bijgedragen alles daartoe in orde te brengen, want zij hoopten daarin eene gelukkige afleiding te vinden voor de altijd som bere gedachten van den jongeling, die gansche dagen achtereen verdiept kon blijven in het herlezen der Al dc leesboeken waar God in voor noemd wordt, worden weggecijferd In den gemeenteraad van Brussel, moest M. Lepage, schepene van onderwijs eene motie doen opdat men toch van tijd tot tijd aan de kinderen zou spreken van het vaderland. M. Buis die bevolen had de Braban- gonnc te zingen in de klassen, moest zijn besluit intrekken omdat mm op de zang- wijzc der Brabanconne een ontuchtig lied zong. 3. En tot welk besluit komt die libe raal A. Waarlijk, besluit hij, wij zouden wel verre gezet zijn, indien de socialis tische propaganda langs alle kanten mocht binnendringen, indien men aan onze kinderen mocht leeren dat de diefstal gewettigd is dat men met eene vrouw mag aanhouden, zoowel als er mee trou wen dat de haat tot den riike eene plicht is, het vaderland eene ïolle, dat God een uitvindsel is en de communards groote mannen waren, n 4. Maar is 't tcezenlijk zoo iets dat de socialisten door onzijdig onderwijs ver staan A. Leest hunne redevoeringen, hunne geschriften en gij zult overtuigd ziju dat zij onder het masker der onzijdigheid,den kinderen het socialism zouden willen aan- leeren, gelijk de liberalen gedaan hebben voor het aanleeron van het liberalism. 5. Zijn er bewijzen A. Talrijke. Op de socialistische mee ting over de nieuwe schoolwet, gehouden te Brussel, vrijdag 28 Juni 1895, voerden verscheidene volksvertegenwoordigers het woord. De roode volksvertegenwoordiger Fur- némont, die de eerste het woord nam op die meeting, zegde Bat de school enkel mocht gesteund zijn op de socialistische zedeleer. (Zie Le Pcuple van 29 juni). Anseele, die na voorgenoemden sprak, bevestigde dezes woorden en riep uit 't Is valsch dat de godsdienst de grondslag der zedeleer is. [Le Peuple vau 29 juni.) De socialistische volksvertegenwoor diger Vandervelde deed de volgende kost bare verklaring u Men vreest dat de lagere scholen [waar geen godsdienstig onderricht gege ven ivordt) kweekscholen van socialisten zullen icorden. Dat moet er van komen (Le Peuple van 29 juni.) rampen, welke zijn ongelukkig vaderland getroffen hadden. Indien hij niet aan die onafgebroken overpeinzingen trukt werd, dachten zij hem terecht in staat een nieuwen opstand in het leven te roepen en de onder vinding had hun geleerd, hoe vruchteloos elke poging daartoe moest zijn, hoe ongelijk de kamp wastusschcn edele duif en den blocddorstigen gier. Zij koesterden geen vuriger wcnsch dan dat de jon geling mocht trouwen en aldus door nieuwe belangen de hem vervolgende spookbeelden mocht worden ontrukt. Eerst dan zouden zij bcm als gered beschou- en. Hij zelf had zich laten meëslcepcn door groote toebereidselen tot het feest en voor het oogenblik zijne boeken vergeten, om slechts mee te helpen dc ouderlijke woning een luisterrijk aanschijn te geven en de sleden zoo sierlijk mogelijk op te tooien. Evenals zijn vader, die eertijds een der schoonste anncn van het rijk was geweest, was hij van hooge gestalte, maar zijn hoofd bezat heel liet schilderach tige, het iewat dweepende gelaat zijner moederde en waren donker en droefgeestig het hooge voor ifd was omlijst met golvend bruin haar, en reeds egen zijne lippen den weemocdigcn trek, welke prinses eigen was gebleven na den aanblik der jammeren waarvan zij in hare jeugd getuige was ge feest. Nu echter scheen hij een en al levenslust en Sterna bevatte in zijn oog gccnc schatten genoeg om het dcu verwachten gasten zoo aangenaam te maken als hij het slechts wenschte. Zijne ouders waren opgetogen van blijdschap over Het minimum vau dagloon bij de open bare werken voor rekening der besturen uit te roeren, baant allengskens zijnen weg. Vcrledene week werd het, na eene merkweerdige bespreking, door den Raad onzer Provincie Oost-Vlaanderen met een parigheid aangenomen. Dus zelfs de liberale leden van den Raad welke eerst het stelsel,zelfs eenigen met uiterste hevigheid,hadden bestreden, stemden allen ja. Oost-Vlaauderen is de achtste provincie die het minimum vau dagloon aanneemt in de lastkohieren der werken niet alleen door haar uit te voeren maar zelfs in deze der werken die door haar geldelijk onder steund worden. Hieruit blijkt dus dat het minimum van dagloon zal toegepast worden in al de Steden en Gemeenten onzer Province voor al de openbare werken, aan kerken, scholen, hospitalen, bruggen, wegen, enz. enz. van bet oogenblik dat zij eene toelage op de provinciale fondsen genieten. Overal waarde Werk- en Nijverheids- raad in voege is, zal hij geraadpleegd worden over de behoorlijke dagloonen in de streek. Een der voornaamste beweegreden tegen de aanneming van het minimum van dagloon was dat de aannemers de reeds bejaarde werklieden mannen die bun stuk niet meer kunnen staan, zouden geweigerd hebben aan te nemen en dat die handelwijze het leger der werkloozeu nog zou vergrooten. Dit was de voornaam ste redeu om de welke wij ons vroeger tegen het stelsel verklaarden. Doch deze moeilijkheid schijnt uit den weg te ziju geruimd door de volgende be paling De aannemers zullen schriftelijk moe ten verklaren wat zij zich verbinden te betalen aan hunne werklieden en hoeveel leerjongens en halve werklieden zij schik ken te gebruiken. Indien hunne verbintenissen niet vol doende zijn, zullen zij als aannemers ge weigerd worden Zullen dus alleenlijk als aannemers aanveerd worden zij die zich verbinden het minimum van dagloon te zullen beta len en geen misbruik maken vau den toe stand der werlieden. Bovendien nog zullen al de werklieden aan de werken gebezigd, moeten verze kerd worden tegen de ongevallen. Deze beslissing is vooral te prijzen, omdat de werklieden niet genoeg verdienen om zelveu de verzekeringspremie te betalen, ofwel, dc gevolgen te dragon vau een on geluk dat hen treffen zou. Ziehier de bepalingen gelijk zij door onzen Provincieraad gestemd zijn 1. Minimum van dagloon. De aan- het welslagen hunner pogingen, en ook Iwan's zusters deelden hunne vreugde. Ten laatste was de groote dag aangebroken reeds twee gezinnen vormden den stoet, die steeds zou aangroeien en den volgenden morgend door de Karos- kines met twee sleden zou worden vermeerderd. Alles op het kasteel was in rep en roer. Omstreeks drie uren in den namiddag kondigde de hoorn van de boschwachters aan, dat de vrienden naderden en in een oogwenk was het gansche gezin gereed hen wel kom te hcetcn. De jonge meisjes en hare moeder traden dc goed verwarmde en met groene sierplanten getooide vesti bule in. De beide heeren stelden zich daarmeê niet tevreden maar daalden den hoogen trap af en wachtten aldus de vrooljjke reizigers op. Zoodra dc eerste sleil voor het slot stilhield, nader den zij haar en bogen zich tot de dames over om haar den gebruikclijken handkus te geven, terwijl deze hunnen groet beantwoordden, door vluchtig hun hoofd met de lippen aan te raken. Een oogenblik later geleidden zjj de gasten binnen. Het gezelschap bestond uit de gezinnen van graaf Podnawski en prins Zuckow en telde ongeveer tien leden, waaronder zeer lieftallige jonge meisjes, die de reeds vluchtig aangeknoopte kennismaking met Iwan's zusters hernieuwden. Geen harer trok de aandacht gelijk Alma Podnawska, een ranke, blonde verschijning met raadselachtige, zeer groene oogen, een fijngebogen neus en iets hooghartigs in bet uiterlijk, wat verklaarde dat zij meer bewonderaars dan aanbidders vond. bieders zullen bij hunne aanbiedingen voegen, onder eenen bijzonderen omslag, dragende de meldingMinimum van dagloon, eene ondergeteekende en gedag- teekende verklaring, aanduidende het cijfer van het loon dat zii zich verbinden te betalen aan de werklieden der ver schillende ambachten, vermeld in het bijzonder lastkohier der onderneming, gedurende den tijd dat die werklieden zullen gebruikt worden aan de werken welke het voorwerp der onderneming uit maken. Zij zullen insgelijks doen kennen de verhouding van halve werklieden, 't is te zeggen, van leerlingen, helpers, oude of gebrekkige werklieden, welke zij zich verbinden niet te buiten te gaan voor ieder ambacht en het loon dat zij zich verbinden te betalen aan halve werklie den. Het Bbelanghebbend estuur zal toezien of de aangeduide loontaksen en de ver houding vau halve werklieden overeen komen mot deze welke gemeenlijk in de streek worden toegelaten. De Bestendige Deputatie zal to dien opzichte het advie» vragen van den Nijverheids- en Werk- raad, als er een in de streek zal bestaan. Het zal de taak zijn der Bestendige Deputatie of van het belanghebbend Be stuur, onder toezicht der Bestendige De putatie, op beredeneerde beslissing de aanbieders te verwijderen, wier verbinte nissen zullen bevonden worden lager te zijn dan de taks en de verhoudingen, bepaald zooals hooger is gezegd. 2. Verzekering tegm onaevallen. De ondernemer zal tegen ae ongevallen van allen aard verzekeren al de werklie den, meestergasten, bewakers en andere bedienden, in dienst der onderneming, voor geheel den duur dezer laatste. Te dien einde zal hij zich wenden tot de tusschenkomst van eene verzekerings maatschappij, wier voorwaarden zullen moeteD aanveerd worden door het belang hebbend Bestuur. De bovenstaande bepalingen zullen geene wijziging toebrengen aan den wc- derzijdschen toestand van deu onder nemer en van zijne werklieden, onder opzicht der burgerlijke verantwoordelijk heid, welke gemelde ongevallen zouden kunnen medeslepen. 3. De Bestendige Deputatie is voorzien van de noodige volmachten om de eerlijke uitvoering na te gaan en te verzekeren der maatregels welke het voorwerp uit maken van het tegenwoordig besluit. 4. De Bestendige Deputatie zal jaarlijks verslag doen aan deu provincieraad over de toepassing der bovenstaande schikkin gen. Voegen wij hier ten slotte nog bij dat de aanneming der bepaling van te moeten verklaren wat loon men aan volle en Ik weet niet wat het is, zeide prins Zuckow lachend tot zijnen gastheer, wiens oog juist op haar rustte, maar als ik een jong mensch ware zou ik het niet licht wagen haar aan mijn lot te verbinden zij heeft somtijds een onheilspellende flikkering in de oogen, die mij zou doen wenschen, dat zij een Rus lot echtgenoot kreeg ik geloof, dat zij het hem duur zou laten boeten. Het is zonderling dat zij nog niet getrouwd is, antwoordde Karoskine nadenkend, want hoewel ik haar reeds vroeger zag, ben ik weer geheel en al ver baasd over zooveel schoonheid en toch is zij omringd van betooverende vrouwen. Ja, en ik voorspel u dat, ook al groeit ons gezelschap tot honderd personen aan, men hasr altijd alleen in de menigte zal opmerken. Zij heeft iets zonderlings over zich, dat even goed een hemel als hel kan voorspelleu, maar daarom juist schrik aanjaagt. Dit is het ook enkel wat de jongeliiê doet aarzelen haar ten huwelijk te vragen, want zij is reeds zeer rijk door het erfdeel harer moeder en zal later veel van haren vader kunnen wachten. Bg ons trouwt men eebter nog gelukkig uit liefde. Zou dan niemand tot dusverre baar bemind hebben. Dat ware wat al te veel omtrent bet menKbeljjk verstand getuigdneen, zjj heeft wel een of twee partijen kunnen doen, maar niemand stelt hooger eischen dan zjj, en ik voorspel u dat zjj, in spjjt van ii haar bekoorlijkheid, ongetrouwd zal sterven. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1895 | | pagina 1