Pol en Slant. Aan Priester Daens. Wermansdeeoratiën. De ruziemaker Plancquaert, Landbouwdecoratiën, Kerkelijk Nieuws. VOLLEN AFLAAT Collegie van Geeardsbergen. hiertoe veelal waren blootgesteld. Een intrest van 1/4 per 0/o b. v. b. bovendien hij zc-lfontleening aanvaard, weze vol doende. c) Do leenkas weze beperkt in hare omgeving. Zij bepale zich bij voorkeur tot elke gemeente afzonderlijk, vooral met het inzicht aan de ontleeners veel kostelijken tijd en terughoudende forma liteiten te sparen, weinig of beter geene bestuurkosten to veroorzaken en den bestuurleden meer gemak te gunnen wegens nazicht der werkzaamheden en kennis der toestanden van de ontleeners. D) Zij ontvangen geld, want om te kun nen uitgeven, moet er eerst inkomen. Zij bestrijden zoo veelal de slechte gewoon ten van sommige kapitalen onwinstgevend te laten liggen. De eigenaar dier sommen kan ze heel gerust aan die inrichting toe vertrouwen alle zorg is hem alzoo ontno men cn bij toeval kan hij ze dadelijk terugeischen. Zoo doende wordt bijna al het geld der landbouwers niet meer aan den landbouw onttrokken, om in onver zekerde handen geplaatst te worden. 3. Tot hiertoe ondersteunt de Staat enkel deze instellingen volgenderwijze De Spaarkas leent desnoods de noodige sommen om de kas te vullen, indieu bijzonderen of zelfs de leden dit niet waagden. De ontleende som kan enkel tot 15,000 fr. gaan aan 3 per °/0 4. Zulke leenkassen kunnen weer als tal anderen aanzien worden als instellin gen op het grondbeginsel van den Ouder lingen Bijstand steunende. Rijke,invloed hebbende lieden zouden zulke instellingen overal dienen tot stand te roepen, anders blijft alles bij de bespreking de land bouwer in 't algemeen is benauwd en veelal in de onmogelijkheid om zich het bestuur dier inrichtingen aan te trekken. Waar invloedhebbende personen alles op zich nemen, daar zien wij menige inrich ting naar wensch bloeien. Eene andere oorzaak die groote terug houding voedt, is wel het verlies dat aan zulke instellingen kan geschieden en waar het dus zou gebeuren dat al de leden het bedrog van eenen ontleener zouden moeten boeten. Doch tegen die achterhouding, aan ouzen tijd, stelle men vooreerst het edele werk der menschlicveudc hulp, benevens tal van geruststellende waar borgen het bestuur door de voorzichtig heid opgelegd en vooral do voorbeelden der talrijke Duitsche maatschappijen, waar niet een ongeval die achterhoudende werking kunne voedsel gunnen. St-Antelinckx, 16 Juli 1895. Th. DE GHEEST. Pol is aan 't desschen van den schalce- loen. Slant steekt den kop door het linket en ze zijn aan den gang. Stant. Ha, Tol, 't is nu gelijk bin nen te doen, maar rust wat, man, of ge slaat u nog ac ^armen van het *iijf Pol. Ja, Stant, er is snoer op te ven, ge moogt mij gelooven maar ge moogt toch gerust zijn, Stant; want z'han- gen er goed aan en we zijn dat spel een beetje gewoon. Stant. Descht de schakeloen zoo moeilijk dan, Pol Pol. Wel, Stant, in 't algemeen ge sproken descht schakeloen gemakkelijker dan rogge of tarwe; maar hij is precies in zijn zweet en om er goed de baarden af te slaan, moet ei voor goed peper op ge geven worden. Stant.—Wat is hij, Pol, in zijn zweet? 'k Heb hem over 14 dagen op den grond zien liggen, morsch dood en rijp en zoo droog als peper, en is hij nu aan 't zwee- ten, Pol Pol. Ja, Stant en dat voor goed, en dat en moet u niet verwonderen. Zoo lang als hij buiten was, stond ieder pijl ken op zijn eigen, en had hij volle lucht; maar hier in de schuur, Stant, ligt den eenen op den anderen en ge kunt gemak kelijk oordeelon dat den ondersten moet zweeten meé al dat gewicht op zijn lijf! Stant. 't Is weerom al iets da'k bij leer. Polmaar dat is nu toch nen keer droef weèr, lie Pol Alle dagen regenen en niet voort kunnen werken aan den oogst Pol. Ja, Stant, 't is verdrietig en schaailijk maar alia tot hiertoe en is er toch nog geen groot kwaad bij. Stant. Hewel, Pol, 'k heb onder den weg toch ten minste honderd partijen §raan gezien waar dat z'aan begost had- en te pikken en moeten uitschieën en dat is toch verdrietig Poi,. Jiiat, Stant, (lat is verdrietig en wc ziju wij hier in 't zelfde geval en 't slechtste daarvan is, Stant, dat den tijd daar is van loof to zaaien en dat w'er niet kunnen aan voortdoen 1 Stant. Maar, Pol, dat en is toch zeker nog niet te laat daarvoor Poi,, Neen't, Stantmaar 't en kan maar gedaan zijn en 't droefste is dat we niet weten wanneer 't zal ophouden van regenen. Stant. Heeft de regen tot hiertoe nu al veel schade gedaan, Pol? Pol. Nog gcenen eens schade, Stant: ter contrarie w'hebben allerbeste weêr voor de voeierage, voor ges, klavers, bct- teraven, enz.; als 't zonneken nu maar in 't kort terug en keert, en is er nog niets aan gebroken. Stant. Zijn de patotterkes nog in geen gevaar, Pol? Want dat is toch het bijzonderste Pol. Zij gerust, Stanttot hiertoe mogen we nog altijd veel verwachten van de patotters nochtans de plaag is al te zien alhier en aldaar aan de vroegste soorten. Stant. Maar, Pol, waarom en ver wen ze toch hun patatten niet gelijk ge mij d'ander week geleerd hebt Pol. Er zijn er veel die 't al gedaan hebben, Stant, en d'andere zullen 't nu ook wel doen. Stant. A la bonne heure, Pol; dat de boerkes toch zorgen voor de patatter- kes of de steèmans en hebben geen eten. Maar hoe is 't nu, Pol, met 't wijf? Hebt ge ze nog niet uitgepikt Pol. Neen, Stant, 'k en heb 't slan- gevel nog niet g'hoord of gezien. Stant. Zij toch voorzichtig zulle, Pol, van haar den kop niet af te kappen 't waar 't minste van haar leven als z'eerst nen akte van berouw zou gelezen hebben, maar de duizend ballekes die er aan vast zijn. Pol. Zij gerust, Stant; 'k zal 't meê oorzichtigheid bewerken, en daar en is toch geen gevaar bij, bijzonderlijk in het pikken van de rogge want hij staat er zoo onbermhertig dun op dat ge wel een halve roei ver voor u 't graan kunt inkij ken eu dat ge nen haas zoudt zien liggen tien stappen voor u. Stant.Dat zijn redens. Pol maar ze zou zij kunnen zitten in do tarwe ook of in d'haver, en daar zal 't toch op te letten zijn. Pol. Jaat, Stant, dat zal moeilijker zijn; 'k zal ze wel op tijd zieu, zit z'er in en gelijk 'k u d'ander week gezeid heb, 'k smijt ze al rap een strop over den nek en meê nen rik ol' twee zweepen ze wij op de kerre en we komen er meê af naar Aalst. Stant. Meê nen rik of twee, Pol maar zijt ge niet benauwd van haar te blesseren of dood te steken? Pol. Wel nie neen ik, Stant; we zullen ze wij niet vormoóreu en krijgt ze ieverst een schelferscheut van nen rik- tand, ze mag zij toch wel iets hebben dat slangevel; in alle geval, Stant, en zij niet bevreesd is 't van zake dat we ze zien, geschoept is ze, en uw paart zult ge heb ben, man Stant. Dank u, Pol, dank u maar zeg nen keer, Pol, 'k ben ginder verder aan nen meersch gepasseerd waar dat het vlas in geleid was op roten, maar alzoo nen stank, mensch, dat en heb ik van mijn leven nog niet geroken; zeg nen keer, Pol, waarbij komt dat? Pol. Wel, Stant, 't is zoo simpel als 't groot is; dat vlas en is nog maar on langs uit de root getrokken, waar dat het min of meer door 't water verrot is, en 't is dat wat ge geroken hebt, man. Stant. Ja, Pol, maar alzoo nen stank, 'tis om alle plagen en ziekten van 'heel de wereld van op te doen 1 Pol. ((Lachende). Ha gi duts toch 't Is precies 't kontrare Dat g'al half ziek waart, blijft een uur of twee meê de neusgaten wijd open voor alzoo nen meersch vlas staan en ge zijt zoo gezond als nen bliek. Stant. 't Kan zijn, Pol; maar 'k zou toch liever aan een roos rieken als daar aan, eu liever ander medecijnen gebrui ken als de die. Pol. 'kHoor u komen, Stant; ge zoudt er zeker liever nen borrel op zet ten he Stant. Dat en is van 't slechtste niet, Polwel te verstaan, als 't er af mag. Pol.Ja, Stant, op tijd en stond en meê verstand en manieren mag er eenen ;epakt worden; maar gelijk 't tegenwoor- lig gaat op veel plekken, 't is wat grof. Stant. 't Is waar, Pol dien onge- lukkigen drank maakt veel huishoudens en veel menschen kapot maar wat wilt g'er aan doen Pol. 't Is een straf van ons Heer, Stant nimmer werken en drinken en scheuken en bambocheren, 't wordt alzoo al stillekens aan den gang van de wereld! Stant. Och jaat, Pol; werken en sparen en zorgen voor 't huishouden, 't en is maar de mode meer voor d'ouderlingen en den ouden wereld maar de nieuwe wereld moet verteren en brassen en schan dalen geven Pol. Ja, ja, Stant 'tzijn allemaal schoone werken van die schrijvers en predikanten die 't volk gedurig opmaken tegen de rijke menschen en tegen hun overheid ha wat schrikkelijk kwaad hebben die menschen toch gedaan en doen ze nog alle dagen Ja, mijnen koz- zen Tist, zei mij van de week nog dat er t'Aalst nen gazetschrijver is, die God al leen voor ziju meester aanziet en die meê alle overheid lacht en spot en die alles wilt overhoop smijten en die daarbij nog durft beweren dat hij op bovennatuurlijke wijze geleid en geholpen wordt in zijn verderfelijk werk hewel hij zei mij dat die vermetele en hooveerdige kerel durft schrijven dat er bijna geen goei rijke katholieken niet meer eu zijn, en Stant. Halt la, Pol, wat, t'Aalst bijna geon goei rijke katholieken meer Daar kan ik van spreken, Pol ik ken de stad en ik weet wat zooveel katholieke rijke menschen doen voor den ermen en voor 't goed, en die dat zegt, liegt, lastert en spreekt een duivelsche taal Pol. Maar, Stant, maakt u niet kwaad, 'k weet ik dat wel dat er t'Aalst en overal veel brave katholieke rijke menschen zijn maar 'k wil u maar zeg gen wat kwaad dat zulke schrijvelaars doen met te bassen en te schreeuwen te gen de rijke katholieken want waarvoor doen ze dat Is 't niet om den ermen man tegen de rijke katholieken op te maken Is 't niet om alle gezag en over heid onder de voeten te doen trappen door do eenvoudige en brave werklieden Is 't niet om de revolutie en de brand stichting en de moorderij te wege te brengen Stant. Jajaat, Pol en 't is bijzon derlijk om allo brave werkmenschen meê te slepen iu de kiezing en alzoo de katholieke partij in deu grond te booren 't is om zelf,hij en rijne kliek, te zamen met de liberalen en de socialisten en alle slecht gespuis aan 't bestier te geraken en de meuschen te kunnen pluimen en uit buiten ja, ja, Pol, daarvoor is 't, en iedereen weet dat hier t'Aalst, maar daar zal aan die mannen een broeksken ge past worden want als ze peizen dat het volk zoo dom is van zijn princiepen te verloochenen en van meê tc doen met de slechtcrikkcn om eenige uitbuiters en hoeveerdige roekhalzen te dienen, dan zijn ze duivels mis en men zal het hun toonen Pol. Ha, Stant, dien vuilen hoog moed cn zucht naar eer en geld, wat al kwaad doen ze toch hedendaags Ha dat ze toch luisteren naar de stem van Z. H.Leo XIIII Ja, onze heilige Vader komt wederom eenen schoonen cn liefde vollen brief te schrijven aan al de Bis schoppen van ons land om hun te vragen dat zij toch de geloovigen van België zou den aansporen tot de onderwerping aan 't gezag en tot de vrede en de eendracht; hewel, dat die verdwaalde geesten en die ophitsers der samenleving toch eindelijk, hun oogeu openen, dat zij al te zamen met alle goede katholieken en met al onze priesters werken voor de goede zaak, voor de geestelijke en stoffelijke welvaart van ons volk, on dat ze toch peizen op hunne ziel en op hun eeuwigheid Stant. Bravo, Pol, dat is gesproken zie En laat ons daar al te zamen voor lezen en bidden want 't is 't werk van de gratie,'t werk van Onzen Lieven Heer! Pol. Wel gezeid, Stanten tot de naatste week, man we moeten nu voort- werken. Stant. Ja, Pol, en zij toch voor zichtig voor Jezabelen den hertelijken en den vriendelijken goeien dag Te vergeefs hebben wij reeds twee maal de volgende vragen gesteld en her halen ze dus voor de derde maal 1° Heeft menu, Mijnheer Friester Adolf Daens te Rome ja of neen goedge keurd V 2' Waarom liebt gij den Faus niet mogen zien Zijn die vragen dan toch zoo.moeilijk om beantwoorden Gij zwijgt omdat gij zoudt moeten be kennen dat gij, Priester Adolf Daens, te Rome werd afgekeurd en streng berispt over uwen scheurmakenden strijd tegen de katholieke partij. Ziedaar de waarheid! Dendergalm is voor goed aan 't herhalen van al het zoo dwaas als dom gezeever dat door andere liberale schrij - velaars bij 't naderen van iedere kiezing is uit gekraamd geworden. 'tLiberaal slim- meke van heden loont dat hij nog snul achtiger is dan zijne voorgangers. Men oordeele eens Volgens slimmeke is er nog geene enkele baan of weg ge kasseid op Mijlbeke en plonzen de land bouwers er nog tot over de knoesels in 't modder. En de waarheid is dat er he den op gansch Mijlbeek geen enkele straat of weg meer te vinden is die sedert deze laatste 25 jaren niet is gekasseid gewor den. Maar ach Heero 't Is immers de schuld van slimmeke niet dat hij 't poer niet heeft uitgevonden Onze gjroote Confrater Het Handelsbladvan Antwerpen den Brief van Z. II. Leo XIII besprekende zegt ten slotte De H. Vader keurt dus alle hevige n en driftige aanvallen, alle geweldige n redevoeringen af van welken kant zij dan ook mochten komen en in die raad- n geving zal het Arrondissement van Aalst, waar de strijd zoo hevig is, wel zijn aandeel hebben. Jammer nog eens dat onze groote Con frater met de ware toestanden in 't Ar rondissement Aalst totaal onbekend is. Wij houden er aan luidop te verklaren dat be Denderbode zijn aandeel van de bisschoppelijke raadgevingen zal aanhoo- ren en er zich aan onderwerpen, maar... die onderwerping zal tot dusverre niet gaan dat De Denderbode deu strijd zal staken tegen manneudie zich christen hee- ten maar met de liberalen en socialisten, met de vijanden van God, Kerk, Samen leving, Vaderland en Koningdom, een verbond hebben gesloten om ons, katho lieken, te bestrijden eu zoo mogelijk uit alle besturen te verwijderen.... Die valsche volksvrienden, die valsche kristene demokraten, die partijgenoten van gister, die gedeserteerd hebben, die naar 't vijandelijk kamp zijn overgeloopen om ons te bevechten, die verraders dus, zullen wij uit alle onze kracht en macht, tot het uiterste toe bestrijden wat er dan ook van komen moge Op de lijst der werkmansdecoratiën dit jaar toegestaan treffen wij voor Aalst de volgende namen aan. Decoratiën van 1° klas M. Const. Bonne, Voorzitter der maatschappij van Gedecoreerde Werklieden van Aalst, en P. De Graeve. Decoratiën van 2" klas Egid. Barrcz, Louis Vanhauive, Alf. Callebaut, Alb. De Smedt, Alb. Éingoir, Bern. Franck, Alph. Vernaeve, Bern. SchollaertJos. AmandtFrans Pots. Indien wij niet missen, zijn deze twaalf gedecoreerden allen leden van den Kath. Werkmanskring of der anti-socialistische V akvereeuigingen Onze beste gelukwenschen aan de achtbare gedecoreerden, op wier bijzon dere verdiensten wij later hopen terug te keeren. Zondag 1.1. gingen onze vrienden te Brussel uit de handen van Z. M. den Koning dit welverdiende eereteeken ont vangen Hunne terugkomst in onze stadwas de jelegenheid van eene schoone en harte lijke betooging waarvan de eer gansch toekomt aan onzen knappen vriend Alex. Van de Velde, Ondervoorzitter der boven genoemde maatschappij De Gedeco reerde Werklieden van Aalst. Deze maatschappij was haren Voor zitter M. Const. Bonno, en de andere gede coreerden gaan afhalen met den express- trein van 6 uren 3/4. Eene groote menigte vergezelde de sociëteit ter statie waar de nieuwe gede coreerden verwelkomd wierden,eerst door don heer Statieoverste die alle maatre gelen genomen had met de grootste dienst willigheid, en daarna door den heer Van de Velde. Een algemeen handgeklap der menigte, en de BrabonQonne gespeeld door 't mu ziek begroetten den heer Bonne en zijne vrienden. Na het aanbieden van bloemtuilen aan de HH. Bonne en De Graeve, begaf de stoet zich langs de Leopoldstraat,waar de eerewijn aangeboden wierd ten woonhuize van den heer Van de Veegaete, Bestuur der der Aalstersche Vlasspinnerij waar de HH. Bonne en De Graeve werkzaam ziju. De stoet begaf zich dan naar het Lokaal der maatschappij bij den heer Steenhout Philemon, Hoveniersstraat,dat met veel smaak versierd was met trans paranten, vlaggen, enz. enz. Het lokaal was opgepropt met volk van alle gezind heden door dit schoon feest aangelokt daar nam Alex. Van de Velde wederom het woord en in eene vuurvollo improvi satie toonde hij hoe do leuze der gedeco reerde werklieden Arbeid Adelt over eenkomt met de spreuk Godsdienst, Vaderland en Arbeid. Hij verwelkomde de nieuwe gedeco reerden en bijzonderlijk den heer Voor zitter Bonne, en stelde hun eenen heil dronk voor alsook aan den heer Baron Leo Bcthune,Eerevoorzitter der maatschappij Die aanspraak wierd met geestdrift toegejuicht en tot laat in den avond bleef het lokaal weergalmen van vreugde zan gen. Die gelukkige dag zonder stoornis afgeloopen is slechts de voorbode van het feest dat de maatschappij van zin is op 11 Augusti aan al de nieuwe gedecoreer den werklieden aan te bieden, en van de inhuldiging van haar vaandel die zij van zin is iu September aanstaande te vieren. Bravo, gedecoreerde werklieden de gansche treffelijke bevolking van Aalst zonder onderscheid van denkwijze is uwe maatschappij gij moogt er de verzeke ring van genieten van he.rte aange kleefd. Onder het driekleurig vaandel geschaard maakt gij den adeldom van ons Aalstersche werkvolk uit, en waarachtig moet men u uwe schoone leuze toepassen Arbeid adelt. Ja, priester Daens, door welke boven natuurlijke macht werd de verachtelijko kerel vooruitgestooteu die de helscho canaillenstreek uitvond Ah! wij weten het, ge zult ons niet anl- woordeu en ge weet waarom.... Die ca naillenstreek kleeft op de valsche chris- tene democratische partij van 't distrikt Aalst als eene eeuwige vlek, als eene eeuwige schanddaad die alleen door eene helsche bovennatuurlijke macht kan inge blazen worden. Wij schreven en herschreven dat de valsche demokraten van Aalst niets an ders beoogen dan eigene verheffing. Daar vinden wij nog een klinkende bewijs van in de kiezing van Oostende. De fameuze, de onvermijdelijk Planc- quaert is daar ook gaan kandidaat spelen gelijk hier tot Aalst. Ge weet nog wel le zers, hoe hij zich hier deed doorgaan als een voorstaauder van den kwijnenden landbouw. Eu weet ge wat hij te Oostende doet Hem stellen tegen den kandidaat van de boeren. Hier moest hij den ver losser zijn van den ongelukkigen werk man. En ginder gaat hij vreemdeling zich stellen tegen den demokraat van de streek. M. Plancquaert heeft ook nog de pretentie van katholiek te ziju en hij stelt zich, gelijk hier tot Aalst, tegen deu kan didaat van de katholieke partij. Maar zeg toch Plancquaert, wat beoogt gij Gij stelt u tegen alles, tegen katholieken, tegen boeren, tegen democraten. Deugt er dan volstrekt niets meer buiten u Veel kwaad doet gij aan de goede katho lieke zaak, de katholieke partij verdeelen en ten onder helpen; en nen schrikkelijke ruziemaker zijt ge RUNDVEE. Men heeft hier en daar op den buiten rondgestrooid dat minister De Bruyn zou van zin zijn op nieuw de grenzen te openen om het vreemd vee te laten binnenkomen. Wij mogen verzekeren dat deze geruchten van allen groud ontbloot zijn. Ai 't verstand alleen. Volgens de helden van Chipka heeft er niemand op deze wereld verstand en ken nis van zaken dan zij en zij alleen... En zoo komt het dat men wekelijks in Hst Land van Aelstn de les voorspelt aan Paus, Keizers en Koningen, aan Bis schoppen, Ministers on Gouverneurs, aan Dekens en Distriktcommissarissen, aan Pastoors en Onderpastoors, aan Paters cn Nonnen, ja, tot zelfs aan de Predikanten aan welke men met eene verregaande ver metelheid het onderwerp van hun ser- moen durft voorschrijven, in andere woorden, de zaak aanwijzen waarover zij moeten prediken. Waar de dwaze pretentie en de domme hoogmoed toch iemand brengen kan Waar lialen ze d'oordjes? Klokke Boeland deelt meê dat op het oogenblik ten minste een dozijn en half Roelandsche volksbedriegers het arron dissement Oostende doorkruisen om er de kandidatuur Plancquaert aan te beve len en te verdedigen. Dat alles kan toch zonder oordjes niet gebeuren en bijna alle deze rondreizende volksfoppers kunnen hunne centen zeer goed thuis bezigen. Waar halen ze d'oordjes Wel, geëerde lezers, 't is de vrijmerselaarslogie die hier weêr eens den Judaspenning verleent.... Die volksverleiders zijn de huurlingen der logiebazen en gelast met de katholieke partij te verscheuren en aldus de zegepraal van 'tmaconniek libe- ralismus gepaard aan 't socialismus voor te bereiden. Wat verraderswerk 1 Wij houden het staan, wij trekken er geen letter van in en herhalen Ja, de christene demokraten in't arrondissement Aalst zijn deserteurs,verraders die naar 't vijandelijk kamp zijn overgeloopen. En wij zijn alleen niet om dit luid op uit te roepen. De E. II. Lansen, de eer- biedweerdigc Pastoor van Leffinghe, de moedige strijder aan welken men reeds zoovele katholieke zegepralen in 't Arron dissement Oostende te danken heeft, denkt er over gelijk wij. Op de groote katholieke meeting zondag 11. te Oostende bewees de E. H. Lansen, onder de algemeene toejuichingen dat die christene demokraten zijn "Valsche volksvrienden, valsche christene demokraten, vrienden van gister die gedeser teerd hebben, die naar 't vijande lijk kamp zijn overgeloopen om ons te bevechten Men ziet het, De Denderbode staat niet alleen. De E. H. Lansen, de eerbiedweerdige pastoor van Leffinghe, zal zeker, volgens Het Land van Aalst ook al een laste raar zijn Met zijne gewonclijke kwade trouw beweert de heilige man van Chipka dat wij onze Stadswerklieden aan honden vergelijken. Niets is logenachtiger ook heeft zich niemand aan ons schrijven bedrogen. Wij zeggen dus Menheer Petrus, her lees ons artikeltje en kijk dan eens in den spiegel, man. Onze beste gelukwenschingen aan de HH. Bodewijk De Bisschop, Voorzitter der Veeverzekering van Mijlbeke, en Petrus Volclcaert, Voorzitter der Veever zekering Help u zelve zoo helpt u God, (Papenrode), die vereerd zijn met de Landbouwdecoratie van 2e klas, voor be wezen diensten aan den landbouw. Nooit is een oerekruis beter geplaatst dan op de borst dier verstandige en voor uitstrevende Mijlbeeksche landbouwers, waarin wij ook terzelfdertijd koene en onbaatzuchtige strijders van de katholieke zaak mogen begroeten. Hulde aan die onverbasterde vrije katholieke landbouwers van Aalst. Wij vernemen dat deze eereteekens zooals betaamt iu Mijlbeek zullen ge vierd worden. M. Jan-Bapt. DeGushem van Cherscamp, lid van St. Ambrosius-Gilde in onze stad, is met het eereteeken van 2® klas vereerd voor Landbouw verdiensten. De Gushem is bieman sedert 50 jaren en heeft groote diensten aan de Bieënteelt bewezen in zake van overwintering der korven. Hot is de eerste belooning die in ons Land aan de Bieënteelt wordt vergund. Ons nieuw Hospitaal. Feestelijkheden. Dewerkcn tot opbouwing van ons nieuw Hospitaal, op de Hertshage, gaan goed vooruit en binnen weinige weken zal de GedenksteeM kunnen geplaatst worden. Wij vernemen dat er te dezer gelegen heid luisterrijke feestelijkheden zullen ingericht worden. Eene bijzondere commissie is met de inrichting dezer feesten gelast. Naar wij vernemen zullen zij plaats hebben op zon dag en maandag 22 en 23 september aanst. Niets is tot hier bepaald besloten, doch men spreekt van inrichting van eenen stoet, waaraan al de Maatschappijen der Stad zullen uitgonoodigd worden deel te nemen; welke stoet den Gedenksteen naar de Hertshage zou geleiden alwaar hij dan vooreerst zou ingezegend worden door den Z,E. H. Raemdonck, Pastoor-Deken. De Gedenksteeu zou zich op eenen praal wagen bevinden, de liefdadigheid ver beeldende. Verders banket ten stadhuize aangeboden aan de heeren Minister en Gouverneur onzer Provincie welke tot de bijwoning der feesten zullen uitgenoodigd worden.Des avonds concert eu verlichting der Groote Markt. Des maaudags om 8 uren Veniti- aansch feest en vuurwerk op den Dender, tusschen de brug van den spoorweg en deze van den zwarten hoek. Wij moeten er nogthans bijvoegen dat omtrent den aard der feesten geon vast -besluit is genomen. De canaillestreelc van 't wijf. Do christene Volkspartij r schrijft 't Land van Aalst, is een n werk der goddelijke Voorzienigheid... n Wij zijn vooruitgestooteu op dien weg door een bovennatuurlijke macht. Zeg eens, priester Daens, door welke bovennatuurlijke macht was de man voor- uitgestooten die de helsche canaillen streek verzon of liever uitdacht, van bij duizendenen duizenden exemplaren, die duivelsche leugen te verspreiden dat de oude bewaarders of katholieken een wijf hebben willen omkoopen voor duizend franks om u, Priester Adolf Daens, in 't verderf to storten en voor eeuwig te bevlekken Louise. Pie, ge dubt gelijk Pie. Ik cijfer, Louise. L. Gij, cijferen, waar zullen we dat schrijven P. Ik was bezig met te rekenen, Louise, wat onze - Werkman ons per jaar opbracht in de goede jaren. L. Dat is gemakkelijk om tellen wij hebben nog tot in de zeventig duizend werkmans per week gedrukt. P. Pak maar zeventig duizend, Louise, tegen vijf centiemen hoeveel is dat? L. Dat is dan vijf en dertig honderd franken per week, man, en zeggen dat de groote helft daarvan zuivere winst was. P. Pak maar de kleine helft, Louise, om niet bedrogen te zijn pak maar zeventien honderd fr. per week. L. Ja, Pie, waut de weken liggen dicht bij een twee en vijftig weken in 'tjaar. P. Zeventien honderd vermenigvul dig door twee en vijftig, hoe veel is dat. Louise L. Wacht, Pie Twee maal 0 is 0dat maakt dan op 't einde van 't jaar acht en tachentig duizend en vier honderd franken zuivere winst per jaar. P. Dat is schroomeliik, Louise Waar is al dat geld naartoe L. Maken en' breken en breken en maken en huishouden is kostelijk, man. P. 't is zoo, Louise, de werkman en de boer die onze gazet zoo duur betaalden zijn voor ons eene goede melkkoe geweest. KERK VAN DEN H. MARTINUS. Zondag 28 Juli Feestdag met octaaf der H. Moeder Anna. Om 10 uren plechtige Hoog mis (groot orkest) om 4 uren plechtig Lof, Ser moen en Processie. Dagelijks om 7 uren Mis. Zondag 4 Augusü. Slot der octaaf van de H. Moeder Anna, om 7 iji uren Mis met zang. Zondag 4 Augusti. Sluiten der 6 zondagen van den II. Aloïsius, om 4 uren plechtig Lof Sermoen en Processie. Vrijdag 2 Augusti. Eerste vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jesus. Eerste Mis om 4 3/j uren met algemeene Communie, om 6 uren Mis met zang, om 5 uren Lof. «o» Triduum ter eere van den H. Antonius van Padua. De triduum ter eere van den H. Anto nius van Padua, is buitengewoon gelukt geweest. De toeloop tot de Sermoenen was algemeen ja, menigeen herinnerde zich nog de vorige Jubelfeest. Nog eens gaf Aalst blijken van diepen godsdienstzin en devotie tot den H. Antonius. Zaterdag hoorde men biecht tot 10 uren 's avonds. Ook was het sluitender driedaagsche feest hoogst verblijdend en troostvolmen ueeldo van 4 uren 's morgens de H. Com munie, en men telde er niet min dan 3000. 's Namiddags in het Lof was geen enkele stoel onbezetallen begeerden den Pauselijken Zegen welke ging gege ven worden te ontvangen. Dagelijks zag men talrijke geloovigen rond het beeld van den Heiligen, 't Is niet zonder vreugde dat men de devotie tot don H. Antonius ziet vermeerderen, en velen hebben zich als lid der Confrérie laten inschrijven. lederen Dijnsdag. Lof ter eere van den H. Antonius, ter intentie der Leden, verders eene Novene tot voorbereiding van den Feestdag des Heiligen. leder jaar op den Feestdag van den H. Antonius, plechtige Mis en Lof, alsook eene Mis tot lafenis der zielen van de afgestorvene leden. Daarenboven zal er jaarlijks een jaargetijde gecelebreerd worden voor de overledene Broeders en Zusters der Confrérie. «o» J. M. J. F. C. C. G. Z. J. C. A toevoeglijk aan de zielen des Vagevuurs, door Christus zelf gegeven aan den H, V, S. te Verdinne, in de kerk der Arme Claren Colettinen. Den 2 Augustus O. L. V. ter Engelen, gekend onder den naam van Portiuncula. De Goddelijke diensten zullen geschie den als volgt beginnende den 1 Augustus met de eerste vespers teu 2 uren, tot zonne-ondorgang van 2 Augustus. Om 4 uren Sermoen door den E. P. Le Moiue gevolgd van het Lof. 2 Augustus om 6 uren de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament des Autaars, tot na het Lof. Om 8 uren de Solemneele Mis. 's Namiddags om 4 uren, Sermoen door den E. P. Le Moine, jesuiet. Daarna het Lof met te Deum. Deserteur s-verraders! De Denderbode lastert, roept Het Land van Aalst wanneer hij de christene demokraten van Aalst, deserteurs en verraders heet. Vergadering en Bond der oud-Pro fessors en- Studenten, den 2 Septem- ter aanstaandeter gelegenheid van den 76e" Verjaardag der Herinrichting van het Collegie. Do Heeren oud-Studenten, die geonc uitnoodiging tot het Jubelfeest en het stichten van den Bond zouden hebben ontvangen, worden verzocht deze afkon diging als uitnoodiging te aanveerden, en oenen omzendbrief to vragen in het Col legie. De lijst van inschrijving blijft open tot 10 Augusti.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2