- Donderdag I Augusli 1895. S centiemen per nummer. 49s16 Jaar. 3002. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Lan het Vlaamsche Volk PWEE LEVENS. In Vlaanderen Vlaamsch 's Volks helang is de opperstewet Kiezing te Oostende Een helsch mirakel. aal NDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Dor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes iiaanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving Indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- ingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 31 «Juli 189i>. VLAAMSCHE VOLKSRAAD. S Alle macht komt van het volk, zoo /Sm preekt artikel 1 der Belgische Grondwet. >"V<j] Die spreuk is vooral waar geworden tjj/jj Kiert dat alle Belgen, om zoo te zeggen, '$JJ oor het uitoefenen van het stemrecht, V eelnemen aan het bestuur der openbare iken. Het is op gemeentegebied dat het volk et best zijne opperheerschappij kan doen woelen door de gemeentewet van 1836 ra de plaatselijke besturen onder het I eilzaam toezicht der bevolking van elke pmeente gesteld. Om met vrucht hun toezicht te kunnen 0P0 itoefenen, om met kennis van zaken na I gaan hoe hunne belangen ter harte ge- pmen en hunne penningen gebruikt wor- p Hoor hunne lasthebbers in den ge- feenteraad, is het noodzakelijk dat de iwoners kunnen de besprekingen in den jhoot van dien raad volgen en kennis sa fenien van de genomen beslissing zonder pnne toevlucht tot eene vreemde taal te loeten nemen. Elke gemeente moet bestuurd rorden in de taal harer bevolking; io niet is de openbaarheid der bespre- ingen in de gemeenteraden alsmede van B behandelingen der gemeentebesturen, oor do Grondwet gewaarborgd, maar een del woord. Eischt dus in alle Vlaamsche teden en gemeenten 1° dat het Vlaamsch, de taal der bevol ing, uitgeroepen icorde tot officiëele taal an het gemeentebestuur 2° dat alle besprelcingcn in den schoot an den gemeenteraad in het Vlaamsch kleuren en de processen-verbaal in die s ml opgesteld worden r: 3° dat alle bestuurlijke boeken in het Ylaamsch gehouden, en alle afkondigin- Ien en bekendmakingen in die taal gedaan torden Sd° dat de Vlaamsche taal tot grondslag ju tot voertuig diene van gansch het onder lijs in alle gemeentescholen gegeven I 5° dat de bestuurlijke briefwisseling in p Vlaamsch gevoerd worde, niet alléén F de ingezetenen, maar ook met alle usturen in het Vlaamsche land gevestigd '.ede met de midden besturen ie Brussel 2de VERVOLG. I Gij hebt gelijk, moeder, en ik dank u mij moed Ie hebben geschonken. Ja, ik zal mijn kansen wagen we geringer zij zijn, hoe gelukkiger ik mij zal achten too ik lukken mag. God zegene umijn jongen. Laat u vooral niet II te ras ontmoedigen en herinner u dit eenede jrouw, die niet spoedig hare liefde wegschenkt, zal pare gift ook niet licht weer hernemen zjj schat naartoe dat gevoel te hoog. j Den volgenden morgend kwam men eerst ten tien lire aan het ontbijt en nadat dit genuttigd was, deed men eene wandeling door het landgoed. Iwan durfde jllma niet naderen en terwijl hjj bezig was met voor- leeldig geduld naar de cindclooze verhalen van haren hder te luisteren, volgde zijn somberen oogslag haar «afgebroken. I Zij ging voor hem uit, in druk gesprek met Léon- line's broeder gewikkeld en zag er nog betooverender lit dan den vorigen dag, want de afmatting had hare [nangen met een koorlsachtigen blos gekleurd, hare ogen schitterden meer dan gewoonlijk onder de deine bonten muts, die de zilverblonde lokken ovcr- Dit laatste bovenal is onontbeerlijk om in de hoogere besturen de dringende noodzakelijkheid der kennis van de Vlaamsche taal te doen gevoelen en ein delijk maatregels af te dwingen tot gelijk stelling van Vlamingen en Walen voor het bekomen van Staatsambten. Het stof felijk belang aller Vlamingen staat hier op het spel, zoowel als een hunner duur baarste rechten. VLA1II1VGEM Wilt gij aldus uwe gemeentebesturen verlossen van de plaag der vcrfransching waardoor gij in stoffelijk en verstandelijk opz icht zooveel geleden hebt, stuurt dan voortaan naar uwe gemeenteraden geene andere mannen meer dan die bovenstaande eischen ten volle goedkeuren en zich bereid verklaren er zich aan te onderwer pen. Zij die uwe taal niet kunnen gebruiken, zijn onbekwaam om over uwe belangen te waken, en, bijgevolg, onwaardig om als uwe bestuurders op te treden zij die uwe taal niet willen in haar volle recht herstellen, zijn vijanden. Vroeger, dat is vóór de Fransche overheersching van bloedige en rampvolle gedachtenis, was in al onze Vlaam sche gemeenten, alles Vlaamsch. Zoo moet het terug worden. Het herstellen der volkstaal in hare eer, zal het kostbaarste kenmerk van onzen landaard sterker doen uitkomen en ons recht op een eigen nationaal bestaan beter vestigen. Elke gemeente waar onze taal weder in vollen luister zal tronen.zal een bewijs te meer leveren van onzen vasten wil, te blijven wat wij zijn, Vla mingen, en ons hardnekkig tc verzetten tegen elke poging tot aanhechting van ons geliefd vaderland bij den eeuwenouden vijand des Vlaamschen Volks. Hun recht en hunne waardigheid bewust, hun roemrijk verleden getrouw, zullen alle Vlamingen hunne vrijheid en hunne zelfstandigheid willen beschutten met de ruimste toepassing op gemeente- gebied van de dubbele leus Wat onze Stad Aelst betreft, schijnt deze oproep ons overbodig. En inderdaad sedert meer dan 20 jaren, werd hierop voorstel van Burgemeester Van Wambeke besloten, dat hetgansche bestuur in onze Vlaamsche Moedertaal zou gebeureu en men zich slechts beleefdheidshalve van de Fransche taal bedienen. Dit besluit van onzen Stedelijke Raad wordt stiptelijk uitgevoerd. Omstreeks drie ure begaf men zich weer op weg. In de verschillende slccön had men zich verdeeld zoo goed men konmen zou eerst tegen vijf ure aankomen op den volgenden ridderhof en men had zich daarom van toortsen voorzien, want ten 4 ure was het totaal donker in de bosschen welke men doorkruisen moest. Iwan had zijne sled aangeboden aan Alma cn Léontinc. Zijn vader en hij dienden tot geleidde. Zijt gij niet hang voor de wolven, die wij een weinig verder kunnen ontmoeten? vroeg prins Ka- roskine glimlachend, terwijl men pijlsnel over den gladden bevrozen grond been schoof. Léontine's schoon gelaat verbleekte een weinig, doch zij trachtte op moedigen toon ten antwoord te geven Gij zult niet ongewapend zijn vertrokken en de overige heeren hebben allen gocdgeladen revolvers bij zich. Er bestaat dan ook hoegenaamd geene vrees, zegde Iwan, de wolven vertoonden zich bier nooit bij gaDsehe groepeneen enkele zwerveling, die van zijn bende is afgedwaald of mogelijk wel door hen verjaagd werd, is spoedig overwonnen. Zijt gij nooit meê geweest op een dergelijke jacht Alma, tot wie deze woorden gericht waren, schudde het hoofd. Neen, sprak zij, en haar oog schoot over de witte vlakte. De moed daartoe heeft mij altijd ont broken. Dit schijnt u kinderachtig toe, en misschien is het dat ook Ik ben niet bang voor een geweer schot, maar ik vrees dat men mis zal schieten. Met Katholieke zegepraal. Oostende 29 juli. Ziehier de uitslag der kiezing Getal stemmers 18,812. Hebben bekofnen MM. Carbon, katholiek, 10,045 st. Buyl, liberaal, 3,034 Plaucquaert, christ. dem. 1,682 Hardyns, socialist, 1,265 Verdonck, onafh., 768 De Schuytter, 500 n Sanders, 306 De Graeve, 286 M. Carbon heeft 2,204 stemmen meer dan al de andere overige candidaten bijeen. Bij de kiezingen van 14 October 1894, bekwamen de katholieke kandidaten 11,840 stemmen tegen 6464 gegeven aan dezen van al de fraction der liberale partij. In de kiezing van zondag bekomt de liberale kandidaat nog slechts 3034 stera men, 't zij min dan de helft van vroeger. De stad Oostende geeft eene meerderheid van meer dan 200 stemmen aan M. Car bon. Een schoon vooruitzicht voorwaar voor het Oostendsche geusche stadsbe stuur. Het getal stemmen door M. Plauc quaert bekomen is betrekkelijk povertjes ingezien de peerdsdevoiren die gedaan werden ten voordeele zijner kandidatuur. Achtien mannen hebben gedurende veer tien dagen den kristen demokratischen kruistocht gepredikt en de oogst is ma ger zeer mager geweest voor hunnen kandidaat Plancquaert... Die predikanten hebben dus nog het tiende niet der kiezers kunnen verleiden. En de stemmen die hij, Placquaert bekwam werden hem niet gegeven door katholieken want zij wisten dat hij de man is der valsche volksvrien den, van de valsche demókraten, der par tijgenoten van vroeger dié gedeserteerd hebben om de katholieken te bestrijden. Ja, de stemmen die M. Plancquaert bekwam zijn meest liberale stemmen, want hoe anders uitleggen dat dc liberale kandidaat meer dan de helft min stem men bekwam dan op 14 October 11. MM. Verdonck, De Graeve, Sanders en De Schuytere ziju gekende katholieken zij bekwamen te samen 2011 stemmen, 't zij iets meer dan het getal stemmen dat M. P. Carbon zondag 11. min bekwam dan de katholieke kandidaten op 14 October 1894. De stemmen door M. Plancquaert be komen zijn dus in groote meerderheid de stemmen van greeven, floeren katholie ken en liberale rakkers behangen met eenen schijn van Godsdienst. Bet Land van Aelst van zondag zegt Zonder M. Plancquaert zat M. De Ro in de Kamer.... En als M. De Ro licht zal ik mijn eerste cn laatste jachtpartij vergeten. (Iet was slechts enkele maanden na den dood mijner moeder en mijne broeders verlangden naar wat aflei ding ik werd overgehaald hen te vergezellen, of schoon ik eveneens weigerde te schieten. Op een gegeven oogenblik zagen wij een prachtigcn hertwji renden het trotsche dier achterna, soo snel wjj slechts konden, en er weergalmde een schot. Nog zie ik hoe het beest zich bloedend voortspoedde, zekerlijk om eene wijkplaats te vinden, waar het ongemoeid kon sterven. Het was ons nog te vlug af, en weer trof het eenen kogel die ditmaal een zijner voorpooten ver brijzelde. Het hert stoortte neer, zich telkens tever geefs trachtende op te richten. Ik kon dat schouwspel niet langer aanzien en Wladimir's geweer grijpende, doodde ik het terstond. Waartoe noodig zulk een lange marteling Nooit zal ik het genot begrijpen dat de denkende mcnsch er in schept, dieren te folteren. Indien zij schadelijk zijn, laat men er zich dan ten minste in oefenen hen met een enkelen kogel van het bestaan te berooven. Léontinc lachte op hare woorden. O gij dwaze ziel riep zij uit. Wat zouden wij met onze vaders, broeders eu cchtgenooten beginnen, als de genoegens van de jacht werden afgeschaft zouden zij nog wel iets vinden om 's winters over te spreken cn te preuttelen Prins Karoskine gaf haar lachend gelijk. Iwan echter kreeg Alma des te liever om den moed, waar- zy voor hare mcening was uitgekomen, cn zich tot baar overbuigende, terwijl zijn beide tochtgenoo- ten nog voortlachten, vroeg hij weg was, in plaats van M. Plancquaert n te nemen zoo bekwaam zoo ieve- n rig zoo machtig tegen socialis- i) mus??? om tegen de schreeuwers in n de Kamers op te komen ze gaan M. Carbon bidden en smeeken, een acht- baar deftig man, die reeds hardnekkig n had geweigerd. n Liever iemand die in de Kamers niets zal verrichten, dan n een heldhaftige kristen demokraat n Gaan de Bewaarders alzoo voort, dc n vrede zal er lief uitzien. De katholieken zouden dus om den vrede M. Plancquaert moeten nemen hebben.... Maar ongelukkig voor M. Plancquaert de Oostendsche katholieken hadden reeds ondervonden dat hij, in 't passant, te Brugge van 't Minnewater had gedroken en de zoo gezegde Somer- gemsche Vlaamsche Leeuw wel op den weg naar Gheel zou kunnen zijn. Om den vrede Zou men niet zeggen dat de volksfoppers van Aalst eene partij willen vormen, maar dc waarheid is dat ze slechts een rommelzoo van lieden uit maken die zich zeiven generalen hebben gebombardeerd van een leger dat slechts op papier bestaat De kiezing van Oostende leert ons dat hadden de kandidaten der Volksfopperij hier in 't Arrondissement Aalst, op 14 October en 9 December 1894, door de libe ralen en socialisten uit al hunne macht en kracht niet ondersteund geweest, zij, ondanks de verleiding door 't priester kleed, ondanks al die bedriegelijke be loften, ondanks laster en logentaal, on danks listen en kuiperijen maar eenen dood armen uitslag zouden hebben beko men en ons Arrondissement nooit in de Kamer zou zijn vertegenwoordigd ge weest door een man voor wien alle middelen goed waren om gekozen te geraken tot zelfs de eerlooze canaillon- streek van't omgekochte wijf door hem openbaarlijk goedgekeurd. Ziedaar eene waarheid die onmogelijk kan betwist worden 1 Onze Confrater De Zeebode beoor deelt ten strengste de kandidatuur van M. Plancquarten schrijft Dat de radikalcn en socialisten den strijd aangaan, dat was natuurlijk, zij oefeucu daarmede hun stieltjeu uit, maar hetgeen waar alle katholieken moeten tegen opkomen, is die valsche partij die zich leugenachtig voor kristen uitgeeft cn alleen in den strijd gespron- gen is om de kristene krachten te ver- deelen. Dat verraderswerk zal niet lukken. En verder Het is nu de derde maal dat M. Plancquaert kandidaat is en telkens is hij kandidaat tegen de katholieken en telkens stelt de liberale associatie geenen officieeleu kandidaat om hem tc Hebt gjj niet te koud Mij dunkt ik zag u daar even huiveren. Neen, gaf zij ten antwoord, ik rilde, dat is waar, doch enkel bij de gedachte aan een dier arme, hon gerige roofdieren waarvan gij spreekt, en die hier verlaten rondzwerven. Wat al lijden is er ook onder de beesten. Het is beter niet bij dat denkbeeld stil tc staan, zegde hij op gesmoorden loon Indien men in dit land zijn hart niet sloot voor al wat meelijden heet, hoe zou men dan nog een uur geluk kennen Men hoeft zich slechts te herinneren boe schier aan eiken hcerd eene ledige plaats ishoe hij, die baar eens bekleedde, daar nooit weer zal keeren, omdat hij ofwel doodgemarteld werd, ofwel wegkwijnt in de mijnen van Nertchinsk, in de kazematten van Akatonia, in het tuchtkorps van Orenburg. G(j zegt dat op oenen toon, als geluktet gij zelf er niet in, dat spook uit uwen geest te verjagen sprak zij, de lichtkleurige uogen naar hem opslaande. Dat gelukt mij ook zelden. Op eenen dag zooals gisteren moge ik bet gepijnigde vaderland uit het oog verliezen, spoedig daarna rijst het met dubbele kracht weer voor mij op, en vroeg of laat zal ik waar schijnlijk bezwijken voor de verzoeking, zjjn keten te helpen afschudden. Zeg lievereen vooraf mislukte poging wagen die het nog zwaarder vordrukking zal kosten en u zelf het lol der broeders zal doen deelen. Alleen de gedachte aan mijne moeder houdt mjj voorloopig daarvan terug. Laat ons dan hopen dat zij nog lang voor u beter in het geheim den steun der libe- ralen to kunnen verzekeren. En nog verder De waarheid is dat Plancquaert onder zijne voorstaanders juist ae erg- ste vijanden telt die de katholieke Kerk altijd te Oostende geteld heeft. De waarheid is dat Plancquaert in zijne gazetten, plakkaten en strooi- briefjes zorgvuldig vergeet de liberalen te bestrijden, een onaangenaam woord aan de socialisten te zeggen of eene letter tegen de radikalen te schrijven, maar van het eerste woord tot het laat- ste anders niet doet dan uitvallen tegen de katholieken. Men heeft dus te Oostende juist 't zelfde ondervonden van 't geene hier te Aalst gebeurde en nog dagelijks gebeurt. Wie kan er nu nog loochenen dat er een verbond bestaat tusschen de helden van Chipka en de liberalen en socialisten Niemand kan dat loochenen. Immers zien wij hier merteleer Daens niet dage lijks omgaan met liberalen en met hen geheime vergaderingen houden Comment, en un plomb vil, L'or pur s'est-il changé Van al het schoone hetwelk de mensch hier op aarde kan aanschouwen, bekleedt zeker de moeder eene der verhevenste plaatsen. OI indien er op aarde een schep sel bestaat dat ons hert tot den hemel verheft en ons doet denken aan de zui vere. do onuitputbare liefde van den uit liefde stervenden God, dan is het wol de nooitvermoeide liefde van haar, die als eene straal is uit Gods minnend hortde liefde eener moeder. Als ik ze zie met haren lieveling in de de armen, als ik ze hare stralende ooeen zie vestigen in de heldere oogjes van ha ren herteschat, dan voel ik mijn hert van bewondering kloppen en tranen van aan doening mijn oog bonevelen. Ziet gij ze gaan die vrouw met van vreugde stralend wezen Hoe lacht haar alles toe Liefe lijk zendt de zon haren schitterenden glans op aarde neder maar liefelijker zijn voor haar de zoete blikken van haar kind. Zoetluidend klinkt haar in de ooren de zingende stem der Revo vogeltjes; maar zoeter nog is haar het reino stem metje van haar zoontje.IIet zachte windje kust de moeder op dc wangenjraaar einde loos zachter, eindeloos liever is het kusje van haar kind, dat als een engeltje zijne wangen drukt op zijns moeders teedere lippen. Tot de grootste opofferingen is eene goede moeder in staat. Moest men eene lijst opmaken van al de moeders die hun gespaard blijve, lang genoeg om u ook andere banden te hebben doen aanknoopen, die u op hunne beurt zullen beletten een edelmoedige dwaasheid te begaan. Gij spreekt wat men beweert dat gij zelve niet licht zult nakomen. Het huwelijk sprak zjj lachend. Zegt men waarlijk dat ik daartegen ben Voor u zelve, ja. Heeft men daaromtrent ongelijk Niet geheel en al. Ik zal er niet spoedig toe overgaan. Het is eene zaak, even ernstig als de dood. Men kan zijn hart slechts eenmaal wegschenken, en daarom ook zou ik veel te veel vragen misschien. Gij zijt zeer oprechtna u dat te hebben booren zeggen, zal iemand het niet spoedig wagen zich zelf de noodige hoedanigheden toe te kennen om uwe liefde te winnen. Ik zal het niet betreuren. Niets is zoo pijnlijk als een afwijzend antwoord te moeten geven. Geloof echter niet dat ik, die zelve geen heilige ben, alleen een volmaakt wezen zou vragen ueen, maar ik zou alles willen zijn ia bet leven dat mij dierbaar was; zelf liet vaderland zou slechts eeu tweede plaats in zijne ziel mogen innemen ik zou bet hem niet ver geven ons beider geluk op te offeren aan het nastreven van een droombeeld, gelijk het opheffen van Polen is. Op dat oogenblik werd hun gesprek afgebroken men hield stil, alvorens het bosch binnen te gaan, dat zich onmcetlijk ver aan weerszijden van den weg uitstrekte. De duisternis zou hier spoedig invallen en men wilde vooral de fakkels opsteken. Wordt voortgezet)^

De Denderbode | 1895 | | pagina 1