i Zondag i Augusti 1895. o centiemen per nummer. J9sle Jaar. 5003. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LEEST OVERWEEGT. DE LEVENDE D00DE Tabakbelasting. ferr*errd lEïOiÊyV-lEIEL DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. böj Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 3 Augusti 189» EAT Zondag 11. manifesteerden te Brussel liberalen en socialisten. Waarom Omdat de nieuwe wet op 't lager onder wijs zal voorschrijven dat do kristelijke zedenleer, of liever, den catechismus moet onderwezen worden in de lagere scholen, 't is te zeggen, in de scholen waai de kinders van ambachters, werklieden en landbouwers opgevoed worden. De liberale burgers willen dat de school onzijdig weze, in andere woorden, dat er aan de kinders der werkende klas nooit over God en zijne geboden, over de groote waarheden van den Godsdienst gesproken worde. En om die onzijdige school te verkrij gen hebben de liberalen geholpen door de socialisten, hel en aarde bewogen om de monschen tegen de schoolwet op te ruien Maar 't liberaal spel heeft niet gepakt immers de overgroote meerderheid des lands blijft rustig en slechts een gering gedeelte heeft zich door logentaal laten vangen. En waarom blijft het land rustig en laat het de liberale burgers en socialisten maar altijd aan schreeuwen en tieren Wel omdat iedereen begrijpt dat de liberale burgers eenen valschen en schijn heiligen rol spelen. Een valsche en schijnheilige rol, ja En inderdaad. De liberale burgers willen dat de kin deren der ambachters, werklieden en landbouwers buiten alle godsdienstige zedeleer opgevoed en onderwezen worden ja, aan die kinderen mag er nooit over God en zijn gebod, over de grooto waar heden van onzen H. Godsdienst gesproken worden.... maar voor hunne eigene kin ders willen zij een godsdienstig onderwijs. Hunne zonen zenden zij naar de Paters- en Broedersscholen en hunne dochters naar de Zusters- en Nonnenscholen. En dan als ze ecne meid of dienstknecht noodig hebben het moeten goede katho lieken zijn, lieden die hunne kristene plichten kwijten. De keukenmeid en de peerdenknecht moeten vooral goede ka tholieken zijn, uit vrees dat de eeue de boter en den andere de haver zou stelen. Op hunne fabrieken kijken zij er niet naar wat de werklieken zijn, alleen de kassier moet 'nen domper of 'nen tjeef wezen.... Begrijpen die liberale heeren dan niet dat er dank aan hun onzijdig onderwijs 10de VERVOLG. Dit hinderde mij zeer. Miss Midowcroft was in het geheele huis de minst geschikte persoon, om het arme meisje die vrccseljjke zaak Ie berichten. Zjj was er juist de persoon naar, om de zaak door hare manier van voorstellen dubbel akelig te doen voorkomen. Ik wilde Naomi spreken maar zij was niet te vinden. Hoe nu Zij, die anders altijd voor mij toegankelijk was, wilde zij mij ontwijken Zoo dacht ik, toen ik, na herhaald kloppen op hare deur, geen antwoord had gekregen. Maar ik liet mij niet afschrikken. Eenigc minuten later ging ik nogmaals naar boven, zach tjes evenwel, en zietditmaal trof ik haar op het oogenblik, dat zij bare kamer wilde verlaten. Zoodra zij mij zag, maakte zij rechtsomkeermaar ik vatte haar bij den arm en hield haar tegen. Met hare vrije hand drukte zjj zich den zakdoek tegen het gelaat, als wilde zij dat verbergen voor mij. Kort geleden, fluisterde ik haar toe, mocht ik van uwe lippen hooren, dat ik u geheel had opge beurd en zou ik u dan niet mogen opbeuren, nu gij daar meer dan ooit behoefte aan hebt. Maar het hielp niet. Zij bleef tegenstribbelen cn haar hoofd bedekt en van mij afgewend houden. Ein delijk zegde zij met gebroken stem Ziet gij dan niet, dat ik mij schaam om u in hef aangezicht te zien 1 Laat mij toch lus Maar ik liet haar niet los, en volhardde in mijne pogingen om haar tot bedaren te brengen. weldra geene getrouwe dienstknechten, keukenmeiden, kassiers enz. zullen te vinden zijn De onzijdige scholen zijn kweeknesten van socialisten en dat heeft Anseele openbaarlijk bekend. NJog meer. De Gasthuisnonnen willen die liberale heeren uit de hospitalen verdrijven en het raakt hun weinig of de zieken werkman goed of slecht opgepast is, maar zoohaast er iemand van hun gezin ziek wordt, ze wachten geen oogenblik en ze vragen eene zwarte zuster. Gewijde kerkhoven zijn er volgens de liberalen ook niet noodig dat is maar superstitie en daarom zouden de over ledenen van den werkenden stand in ongewijde aarde moeten gedolven wor den maar zij, ze koopen kelders en plaatsen op den gewijden grond... Begrijpt gij, geachte Medeburgers van Stad cn Dorp, wat schijnheilige valsche rol de liberalen spelen Voor hun eigen willen zij godsdienstige scholen, Zwarte Zusters om hun in ziekte op te passen en gewijde kerkhoven voor den minderen man willen zij er niet van Overweegt dat alles eens, geachte lezers. bracht dat vele tabakplanters, van vcr- schillige gemeenten en vooral van Aalst- Mijlbeek besloten hebben liet getal hun ner planten niet te zullen gaan aangeven bij den heer Ontvanger. De Demierbode, beweren zij, heeft mee gedeeld, dat het accijnsrecht is afgeschaft en als wij niet meer moeten betalen, moeten wij ook 't getal onzer planteu niet meer gaan aangeven. Dwaling De Denderbode heeft nooit geschreven dat het accijnsrecht afgeschaft is, maar wél dat liet zal afgeschaft wor den. Ziehier in 't kort wat wij vroeger heb ben meegedeeld De wet op 't planten van tabak is tot hiertoe niet afgeschaft, maar zij zal later afgeschaft woreen. Dus zoo lang de wet bestaat of van kracht is, moet ze uitge voerd werden en daarom is het aan alle planters opgelegd, van het getal planten te gaan aangeven gelijk vroeger jaren. Eene wet bepaalt dat de betaling van het accijnsrecht verschoven is tot in 189G en dat er zelfs geene waarborg mag geöischt worden en waarom heeft men dat ge daan Wel om intusschentijd do wet te kun nen stemmen waarbij het accijnsrecht zal afgeschaft worden. Met zacht geveld trok ik haar met uiij naar de ven sterbank op het portaalen ik zegde haar, dat ik zou wachten, totdat zjj in staat zou zijn om met mjj te spreken. Zij liet zich neerglijden in de vensterbank, en wrong dc op haren schoot rustende handen maar zij hield dc oogen neergeslagen, en ontweek zorgvuldig de mijnen. Weldra begon zij te mompelen Och wat boozc geest had zich van mij meester gemaakt, toen ik Ambrose begon lief te hebben Zij huiverdeen langzaam werden bare wangen met tranen bevochtigd. Nauw hoorbaar bernam zjj Och mijnheer Lcfrank ik hid u, veracht mij niet I Met al dc kracht, waarover ik op dat oogenblik kon beschikken, streefde ik er naar, om de bekentenis van Ambrose in een miuder ongunstig daglicht te plaatsen. Zoo zegde ik bij voorbeeld Hij zal wanhopig geworden zjjn zijn moed zal bem zijn ontzonken cn in weerwil van zjjne on schuld zal hjj dit middel hebben aangegrepen, om ten minste te ontkomen aan het schavot. Maar het mocht niet baten. Zij stampvoette van ergernis, stond op en keerde mij het gezicht toe, met een diepen schaamteblos op de wrangen, en groote tranen in de oogen. Somber sprak zij Geen woord meer over hem Is hij geen moor denaar, wal is hij dan Een leugenaar en een lafaard Neen ik wil niets meer van hem weten I Nooit zal ik een woord meer met hem spreken Als razend duwde zjj mij van zich af, en ging op hare kamer toe. Maar by hare deur gekomen, hield zjj stil, cn keerde naar mij terug. Hare edele natuur sprak uit bare volgende woorden Jegens u, vriend Lcfrank, ben ik ondankbaar. Dc zaak is maar, dat ik eene echte vrouw ben cn als zoodanig heeft het gevoel van schande mij onbe schrijfelijk verbitterd. Geef mij uwe hand, mijn vriend God zegene u Voordat ik er erg in had, bracht zij mjjne hand aan De heer minister van financiën heeft den kamerleden aangekondigd dat hij binnen weinige dagen het wetsontwerp zal kunnen aanbieden strekkende tot af schaffing van het accijnsrecht. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de heide Kamers dit ontwerp nog kunnen stemmen vóór de sluitiug van deu wet- gevenden zittijd. Wij zeggeu dus tot alle tabakplanters welke ons artikel zullen lezen Gaat 't getal uwer planten aangeven bij den lieer Ontvanger vóór 1:5 Augusti aanst. indien gij u ongemalclcen sparen wilt. Is het dan toch zulke groote moeite dat gij u geven moet Nu, wacht van 't getal uwer planten aan te^ geven tot 14 Oogst en als de nieuwe wet vóór dien tijd gestemd geraakt, wel dan moet ge niets meer aangeven. De afschaffing zal gestemd worden, daar twijfelt niemand aan doch of het voor 15 Oogst zal gebeuren, daar is niemand zeker van, daar de socialisten en liberalen gedurig stoken steken in den wetgeven- deu wagen. soorten van lieden maken de socialisten partij uit Vooral drij, te weteu hoogmoedigen of heerschzuchtigen, luiaards eu snullen. Dehoogmoedigeu willen langs de schou ders vau 't bedrogene volk tot grootheid en rijkdom geraken De luiaards vinden dat het gemakke lijker is te stelen dan te winnen door werken; Dc snullen laten zich bij den neus lei den door de hoogmoedigen en denken dat ze groote jannen zijn, omdat zij Kapitaal, Kerk en Priesters als helhonden kunnen nabassen. 't Zijn de heerschzuchtigen die den ganschen socialistischen winkel doen draaien. Die mannen zouden hier gcern dc republiek tot stand brengen... Eu dau zou het een olietje zijn Ze zouden over hooge en lage ambten en bedieningen beschikken en daarbij aan de groote geld- schotel zitten. 't Zevende gebod is immers bij hen se dert lang afgeschaft en de rechters en gendarras zouden ze wel weten van kant te maken. De snullen zouden eenige magere brok jes krijgen, maar de vette zouden de meesters van deu dag voor zich zeiven behouden. Primi mihiEerst voor moe ders kind gezorgd De geschiedenis der Parijschc com mune leert ons wat er hier ook gebeuren zou. De opperhoofden der communards riepen, 't Is al voor 't volk.... Men zag ter oogen uit dat het niet waar was maar zij die zich durfden roeren of wat te luid protesteeren maakten weldra keunis met dolk, kogel of gevang. hare lippen, en kuslle die, waarop zij ijlings de wijk nam in hare kamer. Op de plaats in de vensternis, die ik zoocven had verlaten, zette ik mij neder, vol van den blik, dien zij mij had toegeworpen, toen zij hare lippen drukte op mijne hand. Ambrose cn zijne bekentenis, de rech terlijke vervolging, ja mijn ambtsplicht en mijn vaderland vergat ik, terwijl ik daar, als een rechte dwaas, zatte droomen in de vensternis. Het eenigc wat m|jn gemoed vervulde, was het beeld van Naomi op het oogenblik dat zij mij dien blik had toegeworpen. XI. Dc eenige vertegenwoordigers van de familie bij de definitieve zitting waren miss Midowcroft en ik. leder op zich zelf gingen wjj naar Narrabcc. Goeden mor gen n cn Goeden nacht waren dc eenigc woor den geweest, welke de dochter des huizes tegen mij had gesproken, van het oogenblik af, toen ik haar gezegd bad, dal ik niet geloofde aan het leven van John Jago. Wij drongen er op aan. dat beide gevangenen zich onschuldig aan moord zouden verklaren. Voorts maak ten wij bezwaar tegen de wettigheid van het onder zoek. Wij beriepen ons op het oud-engelsche rechts beginsel. dat geen moord als bewezen mocht worden aangemerkt, voordat het lijk van den vermoorden per soon was gevonden, of althans onweerlegbaar bcwjjs was geleverd voor het vernietigen daarvan. Onze slot som was, dat wij ontkenden, dat er voldoende wettig bewijs was geleverd voor de schuld van de gebroeders Midowcroft. Maar dc rechters beslisten, dat er geen voldoende reden bestond om de vervolging te slaken. Nu werden de verklaringen der beide gevangenen voorgelezen. Daarop verklaarden wij, dat die waren afgeperst door vreesaanjaging of althans door onge- oorloofden invloed en wjj drukten op sommige bijzon derheden, waarin de beide verklaringen van elkander 't Was al voor 't volk, maar nac commune waren velen milüoenair. Moesten de socialistische opperhoofden in België hunne republiek kunnen stich ten, voor twee a drij honderd duizend so cialisten ware het gebieden, lekken en trekken aan 't Staatsschotelken dat het eene ware benedictie zou zijn; maar de overige zes millioen Belgen zouden mo gen zwijgen dat ze zweeten uit vrees van gevang en boet en soms nog erger, en... leggen gelijk de kiekens... Ziedaar, Landgenoten, wat er ons on der do socialistische republiek zou te wachten staan En die socialisten, die vijanden van God, Kerk, Eigendom en Vaderland, zou den, volgens de helden van Chipka, op ons stadhuis moeten zetelen. Geen goede katholiek, geen eerlijk man, geen ware vaderlander zal er ooit in toestemmen 1 Men hoeft slechts weinige regels in Het Land van Aalst te lezen om te bemerken dat het 't orgaantje is van den kristen dommeprciat. En schijnheiligheid ofte hippokrieterij, zooveel heeft men er nog in geen enkel blad ontmoetwaarlijk er is geeu eind aan te vinden. En daarbij liegen, lasteren en beleedigen zonder vaar noch vrees ja de volle teugel wordt gegeven aan haat en wrok.... Wat had hij toch gelijk dio eerbiedweerdigc priester toen hij uitriep Oneerlijk in den hoogsten graad... walge lijk 't Land van Aalst is de schande der Vlaamsche drukpers geworden De verwaande snoever die 't domme- praatische orgaan zoo venijnig aaneen- flanst gaf zondag 11. weer een3 lucht nau den haat en wrok, aan den bitteren nijd die zijne ziel overheerschen. Niet naar Denderbode maar zijnen uitgever wordt eene gansche riool van nijdige gal uitgespuwen.... En wanneer hij dan't laatste druppeltje heeft uitge braakt, roept hij uit zichtbaar ontlast eu te vredeDaarmee is de rekening effen. Abuus, zoete manneken, de rekening is daarmee niet effen... G'hebt nog veel, zeer veel te goed en wees gerust alles zal u eerlijk en deftig uitbetaald worden tot het laatste negenmannetje toe. Watlogenaarsen volks bedrieger» De liberalen en socialisten maken nu overal,hier te Aalst ook, aan de werklieden wijs dat ten ge volge van de nienwe wet op 't openbaar onderwijs, de kostelooze scholen zullen afgeschaft worden, in andere woorden,dat iedereen arm en rijk schoolgeld zal moe ten betalen als meu geleerdheid aan zijne kinders wil verschaffen. Dat is logenachtig eu bedrog De lagere scholen zullen even als vroeger kosteloos afweken. Overigens was onze verdediging in hooldzaak dezelfde, als zij geweest was bij het voorloopig verhoor voor den magistraat. Thans beslisten de rechters, dat onze tegenwerpingen de geschrevene verklaringen niet konden krachteloos maken en die stukker. werden derhalve als getuigenissen geldig verklaard. Toen de voorzittende rechter overging tot het over zicht van al het verhandelde, liet hij het aan de ge- zwoorncn over, te beslissen, of de verklaringen der beschuldigden al of niet waren ingegeven door de hoop of vrees maar mochten zjj overtuigd zijn, dat dit wel het geval was gewees', dan drukte hij hun op het hart, dat zij aan zulke verklaringen geenerlci weerde moesten hechten. Zoo maakte Zijn Edel Achtbare zich af van de zaak. In den loop van het rechtsgeding was gebleken, dat de Sheriff en de Gouverneur der gevangenis, met goedkeuring van den heer Midowcroft, Ambrose had den beduid, dat zijn eenige kans op lijfsbehoud be stond in het afleggen van eene bekentenis, en dal zij (de Sheriff cn de Gouverneur) alsdan hun best zouden doen om de doodstraf te doen vervangen door levens lange deportatie. Wat Silas betreft, zoo was het gebleken dat hij radeloos was van angst, toen hij die verschrikkelijke beschuldiging inbracht tegen zijnen broeder. Eerst hadden wij vruchteloos op die twee omstandigheden onze hoop gebouwd, dat het gerechtshof de geldigheid der beide verklaringen zou verwerpen thans werden wij opnieuw teleurgesteld in onze hoop, dat de gezwo renen daardoor zouden genojpt worden om het on schuldig uit te spreken. Na eene afzondering van een goed uur keerden zij in de gerechtszaal terug niet de uitspraak schuldig tegen beide beschuldigden. Als naar gewoonte werd daarop aan beiden ge vraagd, of zij ook iets tegen het vonnis hadden in te brengen. Plechtig verklaarden toen de gebroeders zich onschuldig en zwoeren, dat hunne geschreven verkla ringen bun waren afgeperst, door het bun voorge bleven, 't is te zeggen, dat de werklieden welke geene middels bezitten om school geld te betalen, geen centiem voor het onderwijs hunner kinders zullen uit te geveu hebben. De waarheid is dat de vrije 'scholen zullen moeten ondersteund worden door Staat, Provincie en Gemeente en de werklieden het recht hebbeu van hunne kinders kosteloos te zenden naar de school die zij verkiezen. Alweer betrapt op leu gen- De leugenaar eindigt altijd met zich aan de galg te klappen, zegt eene oude spreuk. De waarheid ervan komen wij eens te meer te ondervinden. Het Land van Aélst beweerde onlangs dat een onzer Schepen had gezegd. Dieu Denderbode moet ophouden aldus te schrijven of we geraken onzen laatsten u werkman kwijt. n Wij hebben 't Land uitgedaagd dien Schepen te durven noemen en nu zondag 11. verklaart menheer Petrus dat die woorden uitgesproken werden door M. Gheeraerdts, in april 1894, als 't werkvolk manifesteerde voor 't alge meen stemrecht en dit aan de statie om half 7 's avonds. Vooreerst M. Gheeraerdts logenstraft het uitdrukkelijk. Maar onze geachte lezers, zullen, gelijk wij, bemerkt hebben, dat menheer Pe trus liegtimmers 'twas niet in 1894 dat 't werkvolk manifesteerde voor 't al gemeen stemrecht maar wel in 1893. En laat ons nu aannemen dat het j aar 1894 bij drukfeil vermeld wordt, dan zeggen wij Menheer Petrus liegt niet te min. Wie weet er niet dat de heer Schepen Gheeraerdts zich gedurende de dagen der manifestatie, voortdurend cn permanence) ten Stadhuize bevond, daar bij, bij afwezigheid van den heer Burge meester, met de policie was gelast M. Gheeraerdts verliet geeu oogenblik het Stadhuis en keerde slechts huis waarts na middernacht wanneer alles ge stild was. Ziedaar hoe menheer Petrus ander maal op leugentaal betrapt en de oude spreuk eens te meer bewaarheid wordt. Werklieden. Wilt ge nu weten waarom de liberalen ouder ande ren het ontwerp van schoolwet zoo hevig bestrijden Omdat volgens de nieuwe wet het Arm- bureel of het Gemeentebestuur het schoolgeld moet betalen der werkmans kindereu die de vrije of katholieke scho len bijwonen. De kinderen der werklieden moeten dus volgens de liberalen van alle voor deel verstoken blijven van den oogenblik dat hunne ouders beu naar vrije of katho lieke scholen zenden. spiegelde uitzicht om zoodoende te ontkomen aan de handen van den scherprechter. Alles vergeefs Beiden erden ter dood veroordeeld. Bij mijnen terugkeer op de hoeve zag ik Naomi niet miss Midowcroft had haar reeds van den afloop onderrichteen half uur later overhandigde eene der dienstmeiden mg een omslag met mijn adres er op, door Naomi geschreven. In dat omslag zat een brief en een recpel papier, waarop Naomi in haast de volgende woorden bad geschreven Om Gods willees dezen brief, en geef er on middellijk gevolg aan De brief was van een heer te New-York, die den vorigen dag door een bloot toeval de oproeping voor John Jago had gelezen bij eenen vriend, die haar uit een dagblad geknipt, en in eene portefeuille met curio siteiten geplakt had. Onmiddellijk had hij daarop eenen brief geschreven aan ons adres, om te berichten, dat hij iemand gezien bad in New-York, die daar onder een anderen naam werkzaam was, als boekhouder of klerk op een koopmanskantoor, en die volmaakt be antwoordde aan de door ons opgegeven beschrijving. Daar hij (de briefschrijver) nog tgd bad, eer de post vertrok, was hij, alvorens den brief te sluiten, eens gaan zien op het gezegde kantooren nu schreef hij in een postcriptum, dat hij tot zijne verbazing gehoord had, dat de gezochte persoon dien dag niet was ver schenen, dat zijn overste naar zijne woniug gestuurd had, eu zoodoende had vernomen, dat bij, na zjjne gewone dagbladlcctuur bij het ontbijt, plotseling zijn valies had gepakt en zijne huur betaald en dat hij daarop was vertrokken, niemand wist waarheen. Toen ik dat merkweerdig schrijven las, was het laat op den avond, zoodat er niet voor des anderen daags kon worden gehandeld en ik dus ruimen tjjd had tot nadenken. Aannemende dat de brief echt en Naomi's verklaring van Jago's gedrag juist was, kwam ik tot de slotsom dat het zoeken naar hem diende te worden beperkt tot de hoeve, Narrabee en omstreken De kinderen der officieële geuzenscho len zouden alleen alle voordeelen mogen genieten. De katholieke ouders moeten dus, vol gens de liberalen, gestraft worden, omdat ze hunne kinders als katholieken willen laten opvoeden en onderwijzen. En de helden van Chipka zouden willen dat er hier te Aalst, in den Gemeente- raar], liberalen, dus vijanden van den katholieken werkman zouden zetelen inannen, die hem zouden straffen omdat hij zijne kinders kristeliik zou willen op brengen. Aan dat verraderswerk zal geen enkel ware katholiek willon helpen! Merkweerdige redevoe ringen. Onze moedige Vertegen woordiger M. Woeste en ook M. Helle- putte hebben dezer dagen van dio merkweerdige redevoeringen uitgespro ken waarvan zij alleen 't geheim bezitten. Hoe duchtig werden de socialisten en liberalen afgezweept Hoe meesterlijk werden hunne leerstelsels en drogredenen afgebroken Hoe zegevierend werd de kristene zedeleer verdedigd Die beide redevoeringen hebben oenen diepen indruk gemaakt. De socialisten kronkelden zich als ware bezetenen. Ah wat spijt het ons dat de plaats waarover wij beschikken ons niet toelaat die beide merkweerdige redevoeringen in Dender bode over te ^drukken. Dendergolm betreurt dat De Denderbode met hem in geene polemiek wil treden. Hoort eens, liberale schoolpedantjes advocaatjes en blinde wat gij schrijft 't eene is meestal te dom om wederlegd te worden en 't andere to vuil om zelfs met ecne tang aangegrepen te worden. Nu, tot zulk vuil werk gevoelen wij geenen lust. Begrepen I Hoe legt men dat uit Zij die hot hardst tegen de wet op 't lager onderwijs van 1884 schreeuwden, die cr zelfs tegen bulderden dat hooren en zien verging, zingen nu den lof van die vroeger zoo verwensche wet. Nu heden vragen liberalen en socialis ten 't behoud dezer wet omdat zij deu vrede brengt iu zake van onderwijs en, iu 1884, was zij een oorlogswapen en wat weet ik nog al. Itaakt aan die wet van 1884 niet, roept socialist Smeets nu in de Volkskamer, en in wiens naam roept hij dat In naam van dezen die er, in 1884, te Brussel, eene betooging hebben tegen gehouden gelijk zo nu zondag eeue hiel den tegen de wet die op 't oogenblik iu de Volkskamer besproken wordt. Ja, hoe legt men dat uit Bij die onderstelling namelijk nam ik aan, dat de lezing van het blad Jago moest hebben verwittigd van het levensgevaar der gebroeders Midowcroft, en dat hij terug zou keeren naar Narrabee, om den geraar- lijken toestand van Ambrose te misbruiken, als een raiddel om Naomi's toestemming af te persen tot een huwelijk met hem. Wrecde onverschilligheid ten op zichte van het lijden, dat bij anderen zou op den hals halen door zijne afwezigheid, was in die onderstelling onmiskenbaaren die zeirde wreede onverschilligheid kon hem zeer wel er toe leiden, om, in een geheim onderbond met Naomi, hare toestemming tot een huwelijk met hem als voorwaarde te stellen voor het redden van twee onscbuldigen. Tot al die gevolgtrekkingen was ik gekomen na angdurige overpeinzingen. Maar dat alles ging uit van de onderstelling, dat de gezegde heer te New-York werkelijk Jago bad ontdekt. Voor mijn persoon ge doofde ik daar niet aan, en hield ik de gansche zoo genaamde ontdekking voor eene gruwzame mystili- catie. Daar sloeg de klok in de eetzaal, waar ik mjj be vond. Ik telde de slagen, 't Was middernacht. Ik stond op van den stoel, waarin ik had zitten peinzen: ik wilde naar bed gaan. Daarheen waren al mijne huisgenooten mij reeds meer dau een uur gele den voorgegaan, 't Was akelig stil in huis. Onwille keurig liep ik op de leenen, toeu ik naar bet venster ging om naar buiten te zien. Ik lichte het gordjjn op, en zag dat bet een prachtige maneschjju was, juist als op dien noodlottigen avond, toen Naomi die afge perste bijeenkomst in den hof bad gehouden met John Jago. Op een hoektafeltje stond mijne blaker. Ik stak de keers aan, en wilde daarop de zaal verlaten. Daar opende zich de deuren Naomi stond voor mijne verbijsterde oogen. Wordt voortgezet)}

De Denderbode | 1895 | | pagina 1