Zondag 11 Augusti 1893. Scentiemen per nummer. 49sle Jaar. 3003. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BRIEF van HH. HH. de Bisschoppen van België aan de Geestelijkheid. DE LEVENDE D00DE De roode volksvrienden. M. Ch. Woeste, Strekkingen der roode bende. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den ÏO Au^. 189S Heeren en beminde Medewerkers, Wij verhaasten ons te uwer kennis te brengen, in hunnen officieëlen inhoud, de wijze en vaderlijke raadgevingen die O. H. V. de Paus zich gewaardigd heeft ons aangaande het maatschappelijk vraagpunt te zenden. Evenals wij, zult gij daarin een nieuw bewijs zijner gansch bijzondere bezorgd heid en zijner welwillendheid voor ods land zien. Evenals wij, zult gij het met dankbaarheid aannemen en gij zult eens te meer bewijzen dat, zoo België eene be voorrechte plaats in het hart des Heili gen Vaders bekleedt, Hij altijd op uwe ge hoorzaamheid, op uwe liefde en uwen kinderlijken eerbied mag rekenen. Hier geeft de brief den Latijuschen en Franschen tekst van den brief des Heili gen Vaders; de Bisschoppen gaan dan voort 1Om te gehoorzamen aan de bevelen Zijner Heiligheid, roepen wij, van heden af, uwe aandacht op dit uittreksel Nochtans, daar de gewichtigheid des kwaads dat Wij betreuren niet toelaat het redmiddel uit te stellen, meenen Wij het noodig vóór alles de geesten tot beda ren te brengen, 't Is daarom, Eerwaardige Broeders, dat Wij willen, dat gij in Onzen naam, door uwe vermaningen de katho lieken aanzettot voortaan geheel af te zien van polemieken en twisten onder elkan der over die punten, 'tzij iu voordrachten, 't zij in dagbladen of andere schriften dat zij zich nog meer wachten elkander verwijten toe te sturen en niet lichtzinnig eene beslissing vooruitloopen, die slechts door de bevoegde overheid kan worden genomen. 2. Wij gelasten u die waarschuwingen, op do wijze die gij de beste zult ooraee- len,aan uwe parochianen, die zich bijzon der met het maatschappelijk vraagpunt bezig houden, te doen kennen. 3. Wij nemen deze gelegenheid waar om krachtdadig af te keuren de buiten sporigheden in woord en pen, die den klassenhaat aanvuren of de macht en de rechten der overheid, zoo burgerlijke als geestelijke, schaden. 4. Wij willen hoegenaamd de edelmoe dige en lofwaardige pogingen niet tegen werken van al degenen die, onder de leiding der Bisschoppen, werken ter ver betering van het lot der arbeidende klas meer dan ooit, rekenen wij op den iever waarvan zij tot hiertoe zooveel bewijzen gaven. Van Onzen kant, houden wij ons onledig met de wensahen des Heiligen Vaders zoo haast mogelijk te verwe zenlijken. )=5l(— iit,e VEBVOLG. Zoodra ik van den eersten schok bekomen was. zag ik terstond aan hare uitpuilende oogen, hare doodelijke bleekheid,ja hare gehcele manier van doen, dat er iets zeer ernstigs moest zijn voorgevallen. Zij had cenen wijden mantel omgeslagenen een witten zakdoek om het hoofd gebonden Hare lokken hingen ordeloos om hare schouders; en uit alles scheen te blijken, dat zij zoo even in angst en overhaasting hare legerstede had verlaten. Wat is er gebeurd vroeg ik, op haar toetre dende. Bevend greep zij mij bij den arm, en (luisterde John Jago Waar vroeg ik, ongevoelig. Onder het venster van mijne slaapkamer, bracht zij met moeite uit. De omstandigheden waren van zoo dringenden aerd, dat ik niet aarzelde, mij over alle convenances heen te zetten, en haar voor te stellen om haar te begeleiden naar haar slaapvertrek. Juist daarom kom ik hier. Ga maar meé was haar openhartig antwoord. Wij gingen samen de trap op. Haar slaapvertrek was het eenige, dat aan de achterzij van hel huis uitkwam. Op den trap vdrteldc zij mij wat er eigen lijk gebeurd was. Ik lag, zegde zij, slapeloos in bed, toen ik een steentje tegen mijn venster hoorde tikken. Verschrikt Gelieft, Mijnheeren en beminde mede werkers, de uitdrukking onzer minzaam ste gevoelens in Jesus-Christus te aan vaarden. f Petbus-Lambebtüs, Kardinaal Goos- sens, Aartsbisschop vau Mechelen, f Victob-Josephps, Bisschop van Luik, f Isddobos-Josephus, Bisschop van Doornik, f Antonius, Bisschop van Gent, f Joannes-Bai'tista, Bisschop van Namen. f Gustavus-Joskphus, Bisschop van Brugge. Mechelen den 30 Juli 1895. Wie de verslagen van de Kamerzittin gen leest, moet dikwijls verstomd staan, bij de walgelijke redevoeringen, die de roode sprekers daar uitkramen. Laffe zinspelingen, blasphemiën en spotternijen met al wat eerbiedwaardig is, revolutionnaire aanstokingen, dat is al wat zij in de bespreking der wetten bijbrengen. Gezel Demblon munt in de verschillige vakken uit wij zullen uit eerbied voor den lezer die eerloosheden hier niet aan halen er zij alleenlijk gezegd dat de boosheid en de onwetendheid er gepaard gaan. 't Schijnt dan ook dat gezel Vander- velde die aan 't hoofd van de bende staat niet al te vreden is over zijnen onderdaan Demblon. Met zoo maar roekeloos weg en ronduit te toonen wat de zaak inhoudt, bewijst men slechte diensten aan de revolution naire partij, meent M. Vandevelde. Gezel Demblon zal nog wat beter moe ten den huichelaar leeren spelen. Nu, wij denken toch ook met den roo- den bevelhebber dat hoe beter het werkvolk hen zal leeren kennen, hoe eer der ook'het hun den rug zal toekeeren. Meer en meer nog moeten zij hunne onbeperkte goddeloosheid doen uitschij nen en hunne gewaande genegenheid voor't volk, de dekmantel hunner heersch- zucht en eigenbaat. De groote man spelen, eigene zakken vullen, maar roepen dat het voor de an dere is, dat is hunne taktiek. Immers wat zouden die zoogezegde volksvrienden tot hiertoe reeds gedaan hebben voor den werkman Niets, hoegenaamd niets tenzij belof ten. Maar wacht, zij doen hem nog de socia listische propaganda betalen, zij willen hem met zijn eigen geld in 't verderf storten. Moge hij alras zien dat al wat men zoo ruimschoots belooft op de mouw zal ge speld worden der opperhoofden, die de rees in half overeind. Daar ketste een tweede steentje tegen liet glas. Ik vloog op, en zag naar buiten. Daar stond Jago in den maneschijn, en zag op naar mijn venster. Heeft hij u gezien Ja zekerwant toen ik zachtjes liet venster had opengeslagen, zegde hijKom bjj myIk heb u iets van liet grootste belang meé te deelen. En hebt gij hein niet geantwoord Zoodra het mij mogelijk was, riep ik hem toe. Wachten liep den trap af, omdat ik u in de cctzaaj hoopte te vinden. En nu, vriend Lcfrank wat raadt gij mij nu Eerst moet ik hem zien. Wij waren in haar slaapvertrek gekomen en ik verborg mij voorzichtig achter het venstergordijn, toen ik een oogslag nam naar hetgeen daar buiten onder het venster te zien was. Ja. waarlijk Daar stond hy Iljj was nu zorgvul dig geschoren, en zijn haar was kortgeknipten toch herkende ik hem onmiddeljjk aan zijne woeste oogen en eigenaardige bewegingen, terwijl hij daar langzaam open neer wandelde in den maneschijn, ongeduldig wachtende op de komst van Naomi. Ik had mij zoo stellig overtuigd gehouden van Jago's dood Wat raadt gjj my nu herhaalde Naomi. Ik antwoordde met eene vraag. Is de deur van de schuur op slot Ja maar dc deur van dc bergplaats voor liet gereedschap kunt gij opendoen. BestGa uit het raam liggen, en roep hem toe Ik kom. Het dappere meisje deed, zooals ik gezegd had, zon der een oogenblik te aarzelen. Daarop Duisterde ik Naomi in het oor Iloud hem aan de praat op de plek, waar hjj nu is, totdat ik tijd heb gehad om langs den anderen kant werklieden als echte slaven zullen behan delen. Willen zij nu reeds niet, ofschoon zij slechts eene belachelijke minderheid iu de Volkskamer uitmaken, 't verplichtend onderwijs opdringen Waren zij meerderheid, het wierd ver plichtend alhier, verplichtend aldaar, zoodat er in ieder huisgezin zou moeten een gendarm zijn van 's morgens tot 's avonds, om de menschen die hunne vrijheid wat vrij anders verstaan gedurig in contraventie te nemen. Iu schijn van 't werkvolk to bevoordee- ligen wilde gezel Vandevelde, door eene wijziging aan de schoolwet, de verplich tende soep O aan de kinderen doen geven. Hewel, wij meenen 't akkoord te zijn met al de moeders, wanneer wij met M. De Guchtenaere daarop antwoorden Wij, wij willen het lot van den werk man in dier voege verbeteren dat de moeder 't. huis aau haar duurbaar kind zelf eene goede soep kan opdienen. En zoo denkt ieder katholiek er over. De vrijheid van den werkman eerbiedi gen, hem geen slaaf maken van eenen onverbiddelijkon on gevoelloozen Staat, hem in 't bezit laten van al wat hem lief is zijne kinderen, en ziju lot voortdu rend verbeteren ziedaar, roode omwen- telaars, wat katholieke volksliefde wil Daar raoogt gij de uwe mede vergelij ken en 't volk laten oordeelen. De vergelijking die uw opperpriester, gezel Denis, eens beproefd heeft in onver staanbare bewoordingen, tusschen de godsdienstige en oneindig verhevene ze- ueleer en de gewaande zedeleer der socia listen zal er u waarschijnlijk toe aan zetten. Wat schoone averechtsche viktorie was dat niet Door verscheidene katholieke rede naars is meester Denis mcedoogenloos op flesschen getrokken en gansch het land door zal die onverstaanbare zedeleer eenen helklinkenden schaterlach verwekt hebben. Liefde en genegenheid voor 't volk, wanneer dat niet gesteund is op Gods dienst en bovennatuurlijk geloof, op de liefde van eenen oneindigen en algoeden God, zijn woorden in den wind. Men hoeft geen wijsgeer te zijn om zulks te begrijpen. minister van Staat, heeft zich rechten tot de erkentenis der landbouwers weten te verwerven door de krachtdadige houding en dc welsprekendheid welke hij ten dienste stelde der landbouwerszaak tij dens de beraadslaging over de besckorm- wetten. Op 't banket ter cere van 't ministerie. vau het buis in dc bergplaats te komen. Doe dan alsof gij bang zijt voor ontdekking in de nabijheid van de schuur, en brengt hem den hoek om, zoo dicht moge lijk bij de deur van de bergplaats. Daar achter zal ik dan slaan, om alles, als liet mogelijk is, af te luisteren. Samen gingen wij den hoofdingang van het huis uiten daarop sloegen wij ieder ccn anderen hoek om. Met vrouwelijke gevatheid volgde Naomi ten nauwkeurigste mijne inlichtingen. Ik trad dc berg plaats voor gereedschappen binnen, en deed dc deur even onhoorbaar weer dicht, als ik die had geopend. Nauwelijks had ik daar een minuut lang achter ge staan, of ik hoorde de stem van Jago, die aan dc bui tenzijde van dc deur zich met Naomi onderhield. Het eerste, dat ik hem duidelijk hoorde zeggen, betrof de reden, waarom hij de hoeve had verlaten. De hoofdgrond bleek te moeten gezocht worden in gekwetste eigenliefde, dubbel gekwetst door Na omi's minachtende weigering van zyn aanzoek en door de zware beleediging, die hij daarna nog had ondergaan van Ambrose. Hy erkende, dat hij de oproeping had gelezen, en dat die hem had versterkt in zyn voornemen om zich schuil te houden. Ja zegde de ellendeling nadat ik was uitge lachen, belecdigd en door u met minachting afgewe zen, was ik reebt blij toen ik merkte, dat sommige menschen er veel voor zonden overhebben, als ik weer op de hoeve was. Gij, Naomi, hebt het in uwe hand, my hier te doen blijven, eu te maken dat ik uwe neven red, door my voor den magistraat te ver- toonen. Wat bedoelt gij hoorde ik Naomi vragen, op barscbcn toon. Met gesmoorde stem, maar zoo, dat ik hem nog juist even kon verstaan, sprak bij - Beloof met mij te zullen trouwen en ik ga mor- is M. H. Cartuyvels de getrouwe tolk geweest der landbouwers iu de uitdruk king zijner hulde en dankbaarheid jegens den uitmuntenden Staatsman. M. Woeste heeft met helderheid de zwakheid vau deu landbouw bemerkt, en zich opge offerd om hem zijne krachten te doen herwinnen. Hij heeft goed gezien dat de Belgische landbouwers den grondzuil zijn van 't vaderland en hij heeft gewerkt om hun een dragelijk bestaan te verzekeren en hun door daden te bewijzen dat,terwijl zij zaaien en inoogsten, de regeering over hunne veiligheid en over hunne welvaart waakt. De vreemde mededinging is in den eigenlijken zin der woorden, een vreemde veroveriug. M. Ch. Woeste trad als soldaat der landbouwers tegen de overweldigers op. Hij heeft heldhaftig gestreden; hij heeft met levendigheid en aanhoudendheid het oorlogsplan onder steund door de landbouwgroep der Kamer voorgeschreven. Zijn woord eu zijne werk- dadigheid hebben de zegepraal verhaast. Hij heeft dit schoon voorbeeld gegeven, helaas zoo zeldzaam, van een groot ad vocaat den buiten kenneude en wetende welke zijne noodwendigheden en zijne belangen zijn en hem, door al zijn stre ven, eene rechtveerdige toekomst voor bereidende. (La voix du Patjsan. Dc stem van den Boer.) Eene bemerking Wij gelooven dat er nog veel, zeer veel water naar de zee zal loopen eer een landbouwblad aldus den lof van merteleer Daens zal zingen Maar ook onze merteleer heeft aan onze landbouwers beloften op beloften gedaan en nog geen enkele zijner beloften heeft hij verwezenlijkt, en, hoe zouden ze dan zijnen lof kunnen zingen Al wat hy gedaan heeft is wat woorden gekraamd, en daarbij onze landbouwers als boter- vervalschers, als bedriegers uitgeschol den. Ook nog heeft hij zich verzet tegen de vergoeding van 30 fr. ter maand aan de militianeu. En wat de afschaffing be treft van het accynsrecht op 't planten van tabak, zal 't voorzeker ook aan hem niet zijn, dat de landbouwers het zullen te danken hebben. Ze zijn tegen den Gods dienst niet. Wat zouden ze wel Zondag te ChcDée nabij Luik haalde een socialisten-club ziju vaandel in en dat kon moeilijk gebeuren zonder betooging. Toen de stoet voorbij de kerk ging, huilden de socialisten Weg met de kerken Weg met de priesters En dan als helsche bezetenen bonsden zij op de poort der kerk. En dit gebeurde, terwijl 't Lof werd gezongen. Deftig niet waar... Met die soort van lieden zou men akkoord moeten maken van den Godsdienst te eerbiedigen. Wordt met dan gek op Chipka. gen naar den magistraat, en bewijs hem, dat ik nog leef. En als ik dat nu eens weiger Y In dit geval verdwijn ik onmiddelyken dan daag ik den beste uit, my te vinden, voordat z|j alle twee zjjn opgehangen. John Jago riep bet meisje, hare stem verhef fende, kan zoo'n afschuwelijke schurkenstreek ge meend zjjn Heb het hart niet om alarm te maken anders, zoo waar God daar boven ons is, zal ik u verwurgen. Ja, miss nu is het mijne beurt, en ik zal mij niet laten voorbij praten. Wil gy my tot man hebben Ja of neen Neen antwoordde zij, luid en vastberaden. Daar vloog de deur van de bergplaats open, en ik stond eensklaps voor Jago's verbijsterde oogen, terwijl bij de hand reeds ophief naar Naomi's keel. Hij had niet, zooals ik, geleden door overspanning, en was dien ten gevolge sterker dan ik. Terwijl ik hem bij den rechterarm vastgreep, baalde hij met de linker hand een geladen pistooi uit zyn zak, on hieid mij dat voor oogen, Plotseling werd het hem uit dc hand geslagen. 't Was Naomi, die het afvuurde iu dc lucht. Op hetzelfde oogenblik maakte ik van zijn schrik gebruik, om hem achterover te werpen, en met behulp van Naomi, hield ik hem op den grond vast, tot <lat dc huisgenootcn, door het pisloolgeschot geschrikt, ons ter hulji schoten. XII. Den volgenden raorgend werd John Jago naar de overheid gebracht, en zijne, indentitcit bewezen ver klaard. Het leven der twee onschuldig veroordeelden was nu, voor zoover de menschelijke gerechtigheid betrof, buiten gevaardoch de wet liet niet toe, hen zoo maar dadelijk in vrijheid te stellenen terwijl er Gij zult ons straks nog uitmaken als de moord aanpredikende riep een sociali stisch kopstuk tot eenen redenaar der rechterzij. Zouden de aanvoerders der roode bende misschien durven beweren dat zij de daad niet aanprijzen Hebben hunne dagbladen de mannen niet opgehemeld, die dynamiet gebruiken Uit nieuwsgierigheid ben ik een oog slag gaan werpen op een nummer van Vooruit, merke wel, lezer. Vooruit is over eenigen tijd als een achteruitkrui pend blad door de socialisten uitgeschol- In Vooruit kan men het volgende lezen N° 174 vrijdag 22 Juli 1892. 't Was zondag, 4 Juli 1886, dat Do- inela Nieuwenhuis voor het eerst na ziju veroordeeling te Amsterdam, in het Volkspark kwam spreken, toen weèr een honderdtal politieagenten onder aanvoering van Storck (policie- commissaris) dat Geel (socialist) hem (Storck) wachte en onder den uitroep Zult gij ons nog langer tarten een revolver op dien ellendeling afschoot met het ongelukkig gevolg dat hij..., mis had geschoten, (letterlijk uit Vooruit). VerderMannen als Geel zijn de pionniers van het socialism op den weg ter verwezenlijking, omdat zij naast het woord de daad voeren Geen woorden n alleen zullen den strijd oplossen, geen schitterende bluf of oloote dreigemen- teu helpen in dezen, maar de daad, do nuchtere eenvoudige daad zal voor goed n de strijd oplossen. Aau die daadmannen n zal het volk zijne vrijmaking te danken a hebben en daarom vrienden, laten wij onze oogen gericht houden op hen, n laton zij ons ter spoorslag en aanmoe- a digiug zijn, om, wanneer in kritieke oogenblikken dit geeischt wordt, wij, a evenals zy, niet terugschrikken voor a zoo'n daad, met dezelfde zelfverlooche- n ning, toewijding en moed, haar volvoe- a rende zegepraal onzer heilige zaak a zal dan eerder en des te zekerder zijn. a Leve Geel, leve het revolutionnair a socialism a Ik vertaalsocialisten wij moeten allen zooveel moed hebben als Geelwij moe ten den revolver leeren hanteeren in plaats van mis te schieten moeten wij oeter mikken En daarachter zal men nog durven be weren dat de socialisten de moord niet aanprediken. Dat is in werking die vermaarde men schelijke zedeleer waar roodheer Denis zoo zeer meê schermt in de Kamers 1 Hoe is het mogelijk dat die veredeling der zuivere menschelijke zedeleer in deu mond te vinden is van cenen geleerde lijk die hoogleeraar. Nochtans hij kent de geschiedenis der oudheid hij weet dat nop al veel tijd verliep, eer de vereischte formaliteiten waren in acht genomen, gebeurde er het een en ander, dat ik hier in eenige woorden wil vermelden, alvorens ccn einde te maken aan dit verhaal. Gebroken door het verdriet van de laatste maan den, overleed dc oude heer Midowcroft plotseling aan eene aandoening van het hart. Zijn uiterste wil rccht- veerdigdc ten volle, wat Naomi mij had meegedeeld aangaande miss Midowcrolt's overwegenden invloed op haren vader, en aangaande het doel, dat zy bij het gebruik maken van dien invloed in de eerste plaats beoogde. Het bleek nu, dat hare broeders wel is waar niet geheel en al onterfd waren, maar dkl zij toch niet meer ontvingen dan eene bekrompen lijfrente. De hoeve, met alles wat daarbij behoorde, werd het eigen van miss Midowcroftcn bij de daarop betrek king hebbende bepaling van het testament werd tevens de wensch uitgedrukt, dat zy in het huwelijk zou tre den met des erflaters besten en diefbaarsten vriend, met John Jago. Nauwelijks had het graf zich over den ouden man gesloten of de erfgename van Morwick hoeve zond onbeschoft briefje aan Naomi, waarin haar ver zocht werd, zich niet langer te beschouwen ala een der bewoners van de hoeve. Hierbij zij opgemerkt, dat miss Midowcroft stand vastig weigerde geloof te slaan aan onze verklaring, dat Jago Naomi had ten huwelijk gewaagd en later op scbandelykc wyze had bedreigd. Zy beschuldigde ons van vuigen laster, voortvloeiende uit haat tegen dien vrcesetijk miskenden en beleedigdcn man. Geen wonder, dat ook Ik, even goed als Naomi, ver zocht werd om de hoeve ten spoedigste te verlaten. Op denzelfden dag pakten wij, twee bannelingen onze bagagie en met onze respectieve valiezen ont moetten wij elkander in de eetzaal. Plato het bestaander slavernij aanveerdt. Het schrijven waarop ik hooger zin speel is geteekend K. Van der Veer, een kereltje door het bestuur aan de grenzen gezet. Vooruit geeft eeno nota Daar mee zijn wij niet 't akkoord in zoover dat men persoonlijke daden bedoelt. Waarom is Vooruit niet eens met K. Van der Veer In dezelfde nota Dat de massa vroeg of laat zal moeten hande len is juist maar intusschen blijven de persoonlijke daden, breed beschouwd, onvruchtbaar voor de partij Ik antwoord uu Omdat zij onvrucht baar, niet voordeelig zijn voor de partij der roode bende. Daaruit vloeit voort Alles is toege laten voor de Socialisten als zij maar voordeelig zijn aan de roode partij. Moorden, branden, stelca dat alles is goed, dat alles is in akkoord met de socialistische zedeleer, als die schoon dingen maar in hun voordeel uitvallen. Wat meer is Vooruit neemt aan dat dc massa altijd gerechtigd is tot zulke mid delen hare toevlucht te nemen. Vooruit heeft inderdaad dit onderscheid gemaakt tusschen de persoonlijke daden en de massa. 't Zal er toegaan moest het eens om wenteling worden. Vooruit begint van nu af aan het volk te zeggenGy moogt moorden, branden, stelen zooveel gij wiltdat alles is door onze menschelyke zedeleer toegelaten. Welke socialist zal die gevolgtrekkin gen durven betwisten 1 Zoo krijgt elkeen eens zijne beurt. Niemand ontsnapt or aan en iedereen krijgt op tyd en stond zijue beurt. Paus en Keizers, Aartsbis schoppen en Ministers, Bisschoppen en Gouverneurs, Landdekens en Distiktcom- missarissen, Pastoors en Burgemeesters aan allen wordt door het groot genie dat 't orgaan van Chipka aaneenflanst, beurtelings de les voorgespeld.... En zoo was het zondag 11. de beurt der EE. HH. Pastoors van Meldert en Erem- bodegem... Als deze EE. HH. Pastoors niet stiptelyk den raad volgen van hem Petrus, den stichter derChipkasecte, dan zullen zij een oneindig kwaad aan don Godsdienst toebrengen. En waarin bestaat de raadgeving die Petrus voorschryft Die EE. HH. Pastoors zouden er moe- te toestemmen dat alle partyen, 't is to zeggen, dat liberalen en geuzen, socialis ten en arnachisten in den gemeenteraad hunner parochie zullen vertegenwoordigd zijn. Wij gelooven dat deze EE. Herders de hun voorgespelde les 't best kunnen mis sen dat zij beter dan gij, Petrus, zullen kunnen oordeelen welke zorgen er noodig zijn opdat aan den Godsdienst de Hem verschuldigde eer en de Hem eigene kracht by blij ve. - Daar staan wy nu alle twee, sprak Naomi, met men glimlach. Alle twee aan de deur gezetGij at natuurlijk naar Engeland terug en ik zal wel en, dat ik hier door de wereld kom. In de Vereenigde- latcn kunnen fatsoenlijke vrouwen gemakkelijk werk krijgen en geld verdienen, mits zij eeDen vriend heb ben, die een goed woord voor ben doel. Kunt gjj mij iden waar ik gaan zou om eene betrekking te vinden? Ik acht my gelukkig u eene plaats te kunnen aanbieden. Kom aan Dat is schoon Is het eene plasts in in magazijn of in een telegraafkantoor Maar neen, hoor 't Was heel wat anders. Ik sloeg mijnen arm om haar midden en veor de eerste maal drukte ik haar een kus op het voorhoofd. Toen fluis terde ik - Lieve Naomide plaats, die ik u aanbied, is mijn buiselyken heerd. Zeg, lieve Naomiwilt gjj mijne vrouw worddn Jaren zijn er sedert dien onvergetelyken dag ver- open en hoe langde wittebroods-weken ook reeds titer den rug zyn, nog bemin ik baar even als ooit Eenige maanden na de inzegening van ons huwelijk schreef mijne vrouw aan eene goede kennis te Narstee n brief, waarin zy vriendelijk verzocht, op de te te worden gebracht van belgeen er op de Morwick Hoeve omging. Op die wijs kwamen wjj kort daarna te weten, dat Ambrose en Sillas verhuisd waren naar Nieuw- Zeeland, en dat miss Midowcroft de hoeve bewoonde met geen ander gezelschap dan ondergeschikten. John Jago had geweigerd haar te trouwen,en was nogmaals verdwenen. Waar hij gestorven was, wist niemand tc zeggen. EINDE.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1