Pol en Stunt. Gelukkigmakers. Pensioenkas voor de werklieden. Kerkelijk Nieuws. don te hebben om die kwaal uit te roeien, liet zou dank zijn aan de opzoekingen van den geleerden scheikundige Francis Grotte, dat het middel ontdekt is om de tering te keer te gaan. Vooraleer echter over deze ontdekking verdere bijzonderheden mede te deelen, wacht de Academie van geneeskunde den uitslag af der proeven die de voornaamste artsen van Parijs doen. Een milliard. Men is soms nog al nieuwsgierig om zich hierover een gedacht te vormen. Ken millard weegtin zilvergeld 5,000,000 kilogr. In goud. 332,580 kilogr. In bank- brieven zan 100 ii\, 11,500 kilogr. In banknoten van 1000 fr., 1,780 kilogr. Men denke clan slechts na dat de familie Rotschild met eenige milliarden geplaagd zit. De Paus. In weerwil van de groote hitte te Romen, bevindt de Paus zich zeer wel. Zijn geneesheer Lapponi, bezoekt hem slechts ééns ter week, en heeft geeno reden tot het geven van bijzondere voorschriften. De geregelde leefwijze van den Paus, heeft ook geene veranderingen oudergaan.Eiken dag leest de H. Vader de Mis, en ontvangt geregeld de Prelaten van het kerkelijk bestuur en de Bisschoppen gekomen uit alle deelen van de wereld. Land- en Tuinbouw. Afgevallen fruit moet men nooit laten liggen, want in elke vrucht zit een insect. Dit verhuist van de eene vrucht naar de andere of verpopt zich onder den bast van den naasten boom, om daar te over winteren, en dan in juni van het volgende jaar haar vernielingswerk te beginnen. De Katholieken van Brussel te samen met de behouds- geziuden en de onafhankelijken hebben besloten met do naaste gemeeutckiezing den strijd aan te gaan in al de gemeenten der Brusselschc voorsteden, alsmede te Brussel zelve. Planten geven soms blijk van iets,dat men instinct zou kunnen noemen. Als men in cer.cn droogen zomer een emmer water op cenige duimen alstands van henen groeienden pompoen of meloen zot, zal hij van richting veranderen en binnen weinige dagen een van zijne bladen in het water gebracht hebben. Kanonnen van papier. Het klinkt ongelooflijk, maar toch is het waar, dat men tegenwoordig in Ame rika zich erop heeft toegelegd loopen voor geschut van het zwaarste kaliber en met de zwaarste ladingen van papier te maken. Het patent- en technisch bureau van Richard Liinders en Gërlitz, deelt daaromtrent het volgende mede By zon der vezelige papierpap wordt met lood, glas, was, talk, en andere stoffen hard en taai gemaakt t-n dan in de daar voor passende vormen gegoten, Dau wordt er van binnen een stalen kern inge voegd, terwijl er van buiten ijzerdraad omheen gewonden en het geheel met vaste koperen of stalen banden beslagen wordt waarop dè parallestangcn aange bracht worden. Die stangen zijn van staal en zeer veereud, zoodat men, door die aan de handen vast te maken, een kanon ver krijgt dan bij het afvuren meegeeft, en er geen gevaar van springen is. Het voor naamste voordeel van het papieren ge schut bestaat in zijn elasticiteit en zijn geringe zwaarte, waardoor het transport aanmerkelijk vergemakkelijkt wordt en met lichte wagens mogelijk is terwijl er voor een metalen kanon van dezelfde grootte een locomotief noodigzou zijn. JEo zijn s." aceoord te Ikonsse. - Eenige dagen geledon heersebte ervolkoraene oneenigheidonder de Katholieken te Ronsse, bij zooverre dat de heer Burgemeester De Malander, in eene private Vergadering van den Kat holieken Kring, zijn ontslag had gegeven. Natuurlijk de liberalen jubelden en kraai den reeds victorie. Heden moeten zij zeer ontgoocheld zijn, want op 't aandrin gen van vrienden-hebbende Katholieken eene nieuwe vergadering gehouden. Ge hoor gevende aan 't gene slechts hunne plicht is en alle kwestiën van onderge schikt belang ter zijde stellende, hebben zij opnieuw den vrede geteekend. De al tredende gemeenteraadsleden M. De Ma lander bij begrepen, zullen zich bij ge- jmeenc lijst aanbieden welke zal volledigd worden door di ij nieuwe kandidaten ge nomen in de burgerij en drij werklieden. Indien wij ons niet bedriegen zal de katho lieke kandidatenlijst te Ronsse samen gesteld zijn uit 12 nij veraars, kooplieden en landbouwers en 3 werklieden. Slipdrngers der socialis ten. Ikke uit Dendergalm is nu zoo boos als 'nenVazigen kater, omdat Den derbelle heeft ntoegedeeld dat don heer K. D. M., toen l ij te Brussel aan 't hoofd der Aalslersche liberalen tegen de school wet i3 gaan manifesteeren, evenals vele anderen, de slipdrager der socialistenis geweest. Dendcrhodê is alleen niet om dit te zeg gen de hecron Buis, Burgemeester, Dc Mot, Schepen, en de meerderheid der Gemeenteraadsleden van Brussel hebben het ook luidop gezc-gd. Wanneer socialist Furnémont in den Gemeenteraad vroeg Waarom de Brussel schc Overheden aan de manifestatie geen deel hadden genomen en waarom er aan 't Stadhuis geen vaantje te zien was wat antwooVdde M. BiïTs Wij hebben geen deel aan de mani festatie genomen zegde hij omdat wij (leslipdrstgers niet wil len zijn dei* tsociulisten. En de. heeren die aldus spraken zijn nogthans overtuigde liberalen, ja zelfs vrijmetselaars. Dus de K. D. M. heeft de slipdrager der socialisten willen zijn en de liberale heeren Buis, De Mot en consoorten niet. Ziedaar, Ikke Snullemans, 't verschil vau de differentie 1 Nog een woordje nogthans Gij be weert dat Denderbode den heer K. D. M. bij de liberale rakkers heeft gerang schikt.... 'tls misschien wat ruw gezegd, maar zeggen wij het toch Ge liegt gelijk 'nen held van Chipka.... JP'enderbode aanschouwt M. D. M. als eenen te hardnekkigen liberaal om,gelijk zoovele andere geuzen, schijnheilig ge noeg te zijn van den kristen demokraat te vertoonen en aldus te verdienen van bij de liberale rakkers behangen met eenen schijn van godsdienst gerangschikt te worden. De heer K. D. M. heeft die schijnheilige handelwijze aan de liberale flierefluiters overgelaten en hij heeft ge lijk gehad... Begrepen, Ikke man, en veeg nu eens uwe brilglazen af. Pol is aan 't patatten steken, als Stant hem van verre den goeden dag toeroept. zoo dat ge toch niet verdonderd en zijt za- gedankt, Pol, we zijn er t' Aalst allemaal hi® lüï levendig van afgeko- jJffl.ryta men, maar w'hebben toch abominabel voel schrik uitgestaan en hoe is 't hier afge- loopen Pol. Hewel, man, 't heefter wreed gegaan maar als g'het allemaal hoort wat dat er op een ander gebeurd is, dan mogen we nog in ons handen wrijven en ons Heer bedanken. Stant. Ja, Pol, en waar heeft het zoo al ergst geweest Hebt ge de gazet ten gelezen Pol. Wel, ik niet, Stant, maar Koz- zen Tist is op courant van al wat er ge beurd is en eergisteren avond heeft, hij er ons ten minsten twee uren lang over ver teld. Stant. Laat nen keer hooren, Pol Pol. 't Is te lang om alles te zeg gen, Stant maar't wreedste is gebeurd iu do walen, op twee procbiën waar da'k den naam van vergeten heb, maar waar 't al in stukken en in gruis geslegen is door den stormwind en den slagregen. Stant. Eu zijn er menschen dood ook, Pol? Pol. Jaat, Stant ze spreken van drij of vier die door den bliksem dood ge slagen zijn maar in die twee prochiën, Stant, en is er geen een huis g'hoel geble ven 1 Stant. Wel, wel, Pol 11 Pol. Ja, ja, Stantvele woonsteden zijn letterlijk ten gronde geslegen, vele daken zijn geheel en gansch afgevlogen en allen zijn ten minsten erg beschadigd Ja, ten is nog nooit in de wereld gezien geweest, en peis nen keer, Stant, dat er nen appelboom van vijftig jaar oud en nen man dik, uitgetrokken is door den wind en méé krot en mot geslingerd over den muur van twee meters hoog op een di stance van vijf honderd meters ver. Stant. 't Is ongelooflijk, Pol Pol. Ja, jaat, Stant maar Kozzen Tist heeft het gelezen in drij verschillige gazetten die 't op dezelfde wijze vertel len 1 Stant. Wel hemel toch, wat zullen die sukkeleers ginder toch afgezien heb ben Pol. Ju, Stant, g'heel die streek daar is plat gereneweord, zeggen ze, en daar wordt nen oproep gedaan aan al de rijke menschen van 't land om die onge lukkige en beproefde walenbroèrs 't hel pen Stant. Dat is schoon, Polen dat ze toch allemaal hun beste doen en geven wat ze kunnen. Pol. 't Is zoo, Stantmaar heeft het t' Aalst ook alzoo gegoten gelijk hier, Stant Stant. 'k Peis van ja, Pol want iedereen is 't akkoord om te zeggen dat zo 't nog r.ooit gepleegd en hebben. Pol. 't Is hier van 't zelfde, Stant we begonnen wij hier al te peizen dat 't einde van wereld was, zooveel te meer dat er toch alle dagen zooveel aardige en droeve dingen gebeuren onder de men schen, dat Onze Lieven Heer 't zou kun nen moêi worden en er zijn hand afdoen van g'heel den état-major Stant. Dat is wat ver getrokken, Polde ketters, de francmaQons en g'heel de kliek van Hansken Pek hebben zoo dikwijls den wereld en 't menschdom in rep en roer gezet, en toch is alles we derom goed gekomen want 't blijft altijd waar, Pol, dat d' olie hoven zwemt, of dat 't goed toch altijd zegepraalt over 't kwaad maar hoe is 't hier nu raeê de schaal Pol En eerst en vooral, hoe is 't meé de patatterkes Pol. Slecht, Stant, en droevig slecht We mogen zeggen, man, dat ze nu den genade klop gekregen hebben ze geven 't voorgoed af, de plaag komt er aan overal, en er zijn al slechte te vinden bijna in alle struiken I Stant. Dat geeft mij op mijn zenu wen, Pol Erreme steèmans, erreme werkmenschen Nen goeiën patat, 't is 't bijzonderste van ons leven, 't is den helft van den kost Pol. Waar zijn, Stant, waar zijn maar de buitenmcuschen zitten er ook schrikkelijk meé in nesten eerst eu vooral, 't is hunnen eigene kost van alle dagen, en ten tweeden, z' hebben ze van doen voor verkens en andere beesten... Stant. Maar is 't nu geheel en fiusch onherstelbaar meé de patatten, ol? Pol. Dat is nu tusschen 't hangen en 't verwurgen, Stantblijft het nog eenige dagen, altijd maar voort regenen, we zijn g'heel en gansch den berg af houdt het op van vandaag af en krijgen wij een droog sezoen, 't kon nog half zijn en we zouden er misschien nog door sparte len. Stant. Zoo dat or toch nog een beetjen hoop is, Pol In dat geval, we zullen er voor lezen en 't zal misschien nog goed komen en hoe is 't meé d' an der vruchten allemaal, Pol Pol. Stillekens aan, Stant't graan dat binnen is, en is maar half droog eu ten stoeft niet 't geen dat nog buiten staat, kan bederven en g'heel en gansch kapot gaan. Overigens 't vraagt droogte al wat er staat't loof is op veel plekken afgeëten, en overal toch is 't verpletst en verslegen zoodanig dat er veel voor te vreezen is Stant. - Schroomelijke dingen, Pol En 't riskeert vandaag weerom al te rege nen en wanneer toch zal 't ophouden Pol.Ja, Stant, dat weet de groote Meester vau hier boven ik voor mij, ik aanzie 't voor een publieke straf Stant. Hewel hewel, Pol Er zijn toch sedert een jaar tijd openbare verer gernissen genoeg gegeven om te moeten vreezen voor publieke straffen Pol. Och jaat, Stantdie vuile en ontstichtende historie van 't wijf, die openbare beleedigingen van priesters en brave katholieke menschen, die valsche en schijnheilige gazetten en meetingen waar dat 't volk gedurig opgemaakt wordt tegen alle wettelijk eu eerbiedweerdig gezag, die godslasteringen en openbare aanvallen tegen onzen H. Godsdienst, enz. enz.... te lang om te melden wat kan dat allemaal te weeg brengen tenzij de gramschap van den Hemel en de kastij ding van do sterveiingen Stant. 't Is alzeo, Pol maar mij dunkt mij toch dat de gemoederen ver stillen en ik peis wel dat iederen zal luis teren naar de stem van zijn Heiligheid den Paus en van ons Hoogweerdige Bis schoppen, en dat de vrede en de broe derliefde zullen terugkeeren onder alle weldenkende menschen. Pol. Daar ligt de redding, Stant luisteren naar ons geestelijk Overheid, alle persoonlijke en hooveerdige gedach ten laten vallen, allemaal samen werken voor 't goed, en elk afzonderlijk zijn plich ten kwijten en als 't op die wijze zou schoon weêr geworden zijn onder de men schen, den Hemel zou dan ook wel sef fens opklaren en 't weldoende zonneken zou weerom wel schijnen I Stant. Ja, Pol, maar den hoogmoed is toch zulke kwade beest 1 't Is hij die van zoovele zuivere en gelukkige engels zwarte en ongelukkige duivels gemaakt heeft; 't is hij die ons eerste ouders uit 't aardschparadijs verdreven heeft 't is hij die in geheel de geschiedenis de groot ste verstanden en de beste herten ver duisterd en bezwadderd heeft't is hij die nen Mahomet, nen Luther, nen Cal- vien en zoovele andere booswichten op gestookt heeften om kort te zijn, Pol, 't is hij die 't menschdom gedurig aan ongelukkig maakt en meer en meer slachtoffers in d' helle neder zweept Pol. Stant, k'en heb 't van mijn leven nog niet schooner hoeren uiteen doen maar 'tis gelijk ge zegt. 'k peis ook dat alle menschen nu toch zullen d' oogeu open doen en stillekens aan naar hun plichten zulllen terugkeeren. Stant. Alla, Pol, laat ons den moed niet opgeven 'k zal weinig of niet zeg— aan mijn Trien over de patatterkes, en 't zal misschien de naaste week al wat verbeterd zijn Salut, Pol Pol. De komplimenton, Stant, en den hertelijkeu en don vriendelijken gociêu dag Onbekwaam. Wanneer socia list Demblon zijne verregaande godde loosheid in de Volkskamcr had ten toon- gespreid wanneer hij den vollen teugel aan zijne lasterzucht jegens de R. K. Kerk had gegeven wanneer hij de II. Schriftuur gelijk alle godverloochenaars had uitgelegd wanneer hij Paus, Bisschoppen, Pries ters en Kioesterliegen van alle de gruwe len en misdaden die men uitdenken kan valschelijk had beschuldigd ja, wanneer dat alles gelezen werd, dan heersebte met recht en rede het algemeen gedacht onder de katholieken des lands dat priester Daens, hij een gezalfde des Heeren, zou optreden om de Kerk en hare Dienaren te wreken over de laste ringen, den smaad en de beleedigingen hun met eene verregaande roekeloosheid toegeworpen.... Maar neen priester Daens heeft ge zwegen.... hij heeft noch de Kerk, noch hare Dienaren gewroken geen enkel der valsche uitleggingen van 't H. Schrift, geen enkel der lasterende en versma dende beschuldiging tegen de Kerk en hare Dienaren door den godverlooche- nende socialist Demblon geuit, heeft hij weerlegd of te niet gedaan. En wat zeggen de katholieken nu gansch 't land door Overal zegt men dat priester Daens aan zijne plicht is te kort gebleven, dat hij eenen onbekwamen moet zijn en de Eerw. Heer Pastoor groot gelijk heeft die zegde Indien het geraadzaam en zelfs noodza- n kelijk is dat er een priester in de Volks- n kamer zetele, priester Daens, onder - opzicht van geleerdheid en bekwaam- n beid, dc laatste moest wezen aan den n welken men het eereambt van Volks- vertegenwoordiger mocht tocvertrou- wen. Bomerken wij ten slotto dat ondanks de onbekwaamheid van priester Daens de Kerk eu hare Dienaren toch op zegevie rende wijze zijn gewroken geworden door geleerde katholieke leeken én bijzonder lijk door onzen zoo verdienstrijken hee- Woeste en den moedigen heer Iielleputtc, vertegenwoordiger van Maeseyck. Ook is priester Daens reeds meermaals in de Volkskamer gewikt en gewogen ge worden en akemcen wordt hij aan schouwd, zoowel links en rechts, als eenen bermhertigen woordenkramer die ecu allertriestige figuur maakt... Spijtig dat hij zich bij tijde liet spreekwoord vau Apelles niet heeft herinnerd Ne sutor ultra crepidam, schoenmaker blijft bij uwen leest, dan zou hij zoo veel kwaad niet hebben veroorzaakt en de scheuring niet zijn verwekt geworden waardoor hij zich bij de overgroote meerderheid der katholieken zoo hatelijk heeft gemaakt. De zittingtijd der Kamer schrijft Het Handelsblad, loopt op zijn einde, en met een gevoel van misnoegen, moet men zeggen er is niets of schier niets gedaan 1 De begrootingen ziju niet gestemd, een aantal wetten, die werk moesten geven aan de arbeidsklas en haar lot verbe teren, liggen nog altijd onaangeroerd in de portefolie. Niemand, is in dit geval, meer bestolen dan het werkvolk zelve. En aan wien is die toestand te wijten Alleen aan hen, die naar de Kamer wilden, om het volk ineens gelukkig te maken. De linkerzijde heeft gelawaaid, geraasd en gebulderd, eenen stroom van dwaas heden uitgekraamd, haar eigen op een voestuk trachten te zetten eu na ieder maand, natuurlijk, haar maandgeld op getrokken. Maar om de belangen van het werkvolk, hebben die heeren citoyens zich zooveel bekommerd, als eene kat om de maan. De Kamer heeft maanden en maanden na al den ongezouten praat,na al de dwaze interpellaties en onmogelijke voorstellen der Demblon 's en consoorten, moeten luisteren, die ten slotto alleenlijk bewezen dat velen, onbekwaam waren, om in eene wetgevende vergadering te zetelen. Nochtans was het gouvernement met den besten wil bezield,om nuttige wetten voor het volk in te dienendeze lagen ge reed, ze waren bestudeerd, zij zouden de goedkeuring der meerderheid hebben be komen. Maar de heeren citoyens wilden dat niet. Eerstens dachten zij lawaai te moeten maken, 'om alzoo hunne blijde intrede te verkondigen; dan wilden zij aan goed zakkige kiezers doen gelooven dat zij mannen waren, die van de tongreep waren gesneden en eindelijk meenden de slimmerikken in die groep, dat men beter deed iets dan niets te doen. Hun doel is dus niet het lot van den werkman eerlijk te verbeteren hun doel is door eene revolutie, heel den winkel ten onderst-boven te slaan, en om hiertoe te geraken, moeten zij aan 't werkvolk kun nen zeggen ge ziet het wel, de oude partijen willen niets voor u doen Zóó hypokrict hadden wij nooit gedacht dat zij waren; wij dachten altijd dat zij met hart en ziel zouden gewerkt hebben tot verbetering van 't werkmanslot. En daarin zijn wij bedrogen De mannen der linkerzijde (onze merte- leer bijbegrepen) zijn niet veel meer dan kluchtspelers, die op de kussens zitten, hunne 4000 franken opstrijken, veel schreeuwen,maar niets ernstig uitrichten. De goede geest, het gezond verstand der Belgen moet hen nochtans overtuigd hebben, dat zij zich in de hoop van revo lutie te stoken, nog lang zullen bedrogen zien. De betooging der 8000 opgeblazen tot 1000.000 moet hot hun wel bewezen hebben. Maar alsde linkerkant plichtig is jegens het werkvolk, dat dank aan hen niets degelijk heeft bekomen in den laatsten zittingtijd, dan zijn er ook verwijten te doen aan het bureel der Kamer en dc meerderheid. Waarom heeft men dc «gelukkigmakers zoo geduldig laten razen en zooveel ougezonden klap vertolleu over dingen, waarvan zij het eerste woord niet kennen? Waarom geene afdoende maatregels voorgesteld en gestemd, om de straatpoli- tiekers te kunnen doen zwijgen als 'tnoo- dig was en tot eerbied te dwingen De strengste maatregels waren gewet tigd, en men zou er dit hij gewonnen hebben, dat wij eene vruchtbare zitting beleefd en het Belgisch parlement, hier en in den vreemde, zouden hebben doen eerbiedigen. Wij hebben echter in het afgeloopen jaar veel ondervinding opgedaan; wij weten nu dat het algemeen stemrecht vele mannen naar de Kamer zendt,die niet de minste bekwaamheid, niet het minste recht hebben daar te zetelen. En erger dan dat die zelfs niet eens wetens wat eerbied en ontzag is, 't Zijn gelukmakers die echter bijzonder goed voor hun eigen zorgen. In zitting van 12 Oogst, heeft het Beschermiugscomiteit der Werkmanswo ningen en Instellingen van Onderlingen Bijstand van ons Arrondissement, met eenparige stemmen op voorstel van zijne Heeren voorzitter Dr Monfils, en Schrij ver Bon Leo Bethune, den wensch uitge drukt zoodra mogelijk door het Staats bestuur te zien voorstellen en door de Wetgevende Kamers te zienstemmeu eene wet inrichtende eene algemeene Pensioen kas ten voordeele der oude of gebrekke- lijke werklieden zoowel van den buiten ais van de stedelijke nijverheden. Afschriften dezer beraadslaging zijn gestuurd naar do HH. Voorzitters van Senaat en Kanier en den II. Nyssens, minister van Arbeid. In dezelfde zitting heeft het Comiteit goedgekeurd niet minder dan 59 getuig schriften verzekerende aan werklieden, koopers hunner woning, eene verminde ring van oversell ryvings- en registratie rechten. Een blijk voorwaar dat art. 14 en 16 der wet van 9 Oogst 1889 meer en meer gekend wordt. Wij nemen deze gelegenheid waar om nog eens op de voordeelen door de wet onder dit opzicht aan den werkman gewaarborgd de aan dacht der HH. Notarissen van ons Arron dissement in te roepen. De Regecring heeft in zitting der Volks kamer van woensdag 11. een wetsontwerp betrekkelijk de pensioenen der werklie den ingediend. Het ontwerp zal aan 't onderzsek cener bijzondere Commissie onderworpen worden. Hoe slim Wij hebben oulangs geschreven dat er op gansch Mijl beek en Schaarbeek geene bcrijbaro baan meer is te vinden die niet gekasseid is. Ikke uit Dendergalm vindt dat wij aan de waarheid zijn te kort gebleven en ant woordt dat, als men zijne oogen openen wil, men zal bestatigen dat er aldaar nog vele banen souden kunnen borijbaar gemaakt worden moesten zij gekasseid n worden. Dus volgens Ikke zou men op Mijlbeek en Schaarbeek al de vehlwcgels en los- baantjes moeten kasseien... En om die veldwegels en losbaaufjes voor karren en wagens berijbaar te maken en ze te kas seien zou men ze moeten verbreeden. Men zou dus op Mijlbeek cu Schaarbeek een nutteloos werk moeten verrichten dat millioenen zou verslinden. Als onze Medeburgers der buitenwij ken eens goed zullen gelachen hebben dan is het wel met het voorstel van Ikke.... Eu voorwaar zullen zij tot zich zeiven gezegd hebben 't Is spijtig, die Ikke zal geen oude top scheeren, want 't manneken is te slim Verraders of ineineedl- Jïen. De helden van Chipka kunnen niet loochenen dat zij met liberalen en socialisten een verbond hebben gesloten om de katholieke Gemeentebesturen Aelst, Haeltert, Moorsel, Erembodegem, enz. enz. te bevechten. 't Lancl van Aelst bekent dat er be lofte bestaat. Belofte is schuld en hij die belooft moet zijne belofte ten uitvoer brengen. Do helden van Chipka zijn dus jegens de liberalen en socialisten door beloften verbonden. En die beloften wierden gedaan ten gevolge der ondersteuning door liberalen en socialisten van de kandidatuur van merteleer Daens. Het uur gaat weldra slagen dat de hel den van Chipka den eenen of anderen kant zullen moeten kiezen. Verraders of meineedigen, een van de twee 1 Wij bestatigen dat men op Chipka sterk naar verraderij overhelt en dit getuigen de pogingen die zij aanwenden om in ver schillige wijken clubs te stichten. Maar die wijk-clubs pakken hier nietde Aalstenaars zijn eerlijke eu rondborstige mannen en laten de verraders van Chipka maar loopen met 't hair van buiten.... Op half Oogrst, om 6 uren waren de leden der Veeverzekering van Mijlbeke vereenigd in hun lokaal De Roozen, Moorselbaan, om hunnen Voorzitter M. L. De Bisschop, geluk te wenschen over de laudbouw-deeoratie hem door den Koning Leopold II toege kend. Namens de maatschappij bood de commissie samengesteld uit den onder voorzitter Frans Van Langenhove, de schrijver Alex. Schockaert, de leden, Ch. De Smet,J.Schockaert,en talrijke anderen eenen bloemruiker aan hunnen voorzit ter, waarna de secretaris Alex. Schoc kaert, de gekende volksdichter van Mijl beke, in eene welgepaste redevoering de gevoelens van de maatschappij uitdrukte. Vervolgens nam Frans Van Langenhove het woord en deed uitschijnen dat alle goede besturen mogen vereerd worden zoowel de Gemeenteraad van Aalst voor zijne goede werken, aan de kasseien als de achtbare voorzitter voor zijne gekende zelfsopoffering. De heer Van Langenhove wist zeer koddig den aap te houden mot jaloezen en onbetamelijko nijdigaards overigens vreemd aan Mijlbeke, die alle overheid vijanddig, de eer aan den voorzitter toegekend hebben willen kleinecren. Ilij besloot dat die eer bewezen was aan geheel de maatschappij en aan geheel Mijlbeke, die ze eenparig toejuichen. Dan bood een afgeveerdigde der Vee- verzekering van Mijlbeke,Papenrode eenen nieuwen bloemruiker namens die zuster maatschappij, waarna de II. De Bisschop, in eenige hertroerende woorden zijnen dank uitdrukte, de eer hem toegekend op de maatscbapppij terugdragende, en eenen warmen oproep deed tot de ver broederingvan onzen ganse hen Aalster- schén boerenstand. Na een slotwoord van den Eerevoor zitter ging de vereeniging uiteen onder den besten indruk van vreugde, broeder lijkheid, eendrcht en vriendschap. Dendergalm doet eenen geweldigen uit val tegen de anti-socialistrsche coöpera tief die in de Achterstraat komt gesticht te worden. Maar hoe wonder, nooit viel Dender galm de coöperatief der socialisten noch deze der werklieden van den ijzerenweg aan. Altijd zwegen de geusche schrijvc- laars over deze beide coöperatieven. Waarom Uit politieke berekingon. Hier zijn hot socialisten en in de Vrij heidstraat zijn het in meerderheid libe ralen en men mag de vriendschap niet verbreken. Ziedaar De Processie van O. L. Vrouw Hemelvaart heeft ondanks het wankel- I baar weder haren gewonen ommegang iu onze Stad gedaan. Wij bestaligen dat onze Processiën van jaar tot jaar in pracht, luister en goed orde aanwinnen. Het Kat holieke Aalst mag met fierheid zeggen i dat de Processiën nergens luisterrijker en schooner kunnen zijn dan hier 1c Aalst in verhouding der middelen waarover !i men kan beschikken. De heeren Burgemeester, Schepenen, f Gemeenteraadsledenen Katholieke offi- j eieren der Burgerwacht volgden het Al- lerheiligstc.... eu dit voor de laatste maal zeggen de liberalen. Immers, nu dat zij op 't verraad van Chipka rekenen, is hunne triomf weer eens verzekerd.... En men weet dat zoo I de liberalen op ons Stadshuis zetelen, f Burgemeester, Schepenen en Raadsleden, i als ware vrijgeesten en godsdiensthaters, zich niet zullen geweerdigen het Aller- j heiligste te volgen.... Wat zij, liberale 1 vrijgeesten, het Allerheiligste volgen j dat laten ze aan de kwezelaars over... en I liever dan het H. Sacrament door hunne tegenwoordiggeid te vereeren en de Pro- cessie meer-luister bij te zetteu, zullen j zij ze wel weten te dwasboomen I... Maar weest gerust, heeren liberalen, J de katholieke Aalstenaars zullen er, on- danks verraad, wel weten voor te zorgen i dat het donderdag 11. de laatste maal niet zal geweest ziju dat onze katholieke Ma- i gistraten het Allerheiligste zullen vol- gen.. Gij kraait wel victorie maar dat deed gij altijd vóór iedere Kiczing, 't is oude gewoontemaar telkenmale ook werd gij zoo deerlijk geklopt dat er heden van j. 't liberale leger bijna niets moer over- 1 blijft, cu dit bij zooverre dat het zonder de hulp en bijstand van donchist en so- l cialist, nimmer in slagorde zou kunnen gebracht worden. Ikke heeft het u gezegd, liberaleheeren, i' de bokken zijn bezig met u een buisken gereed te maken en 't zal geen kleintje zijn. JE. II. de Paus roept vrede en de Bisschoppen ook, schrijft de H. Man van Chipka, maar wat Z. H. de Paus. en de Bisschoppen ons voorzeker niettoeroe- pen da.t is Sluit verbonden met liberalen en socialisten om de katholieken te be strijden, om de katholieke partij te ver raden, om de opperste belangen van den R. K. Godsdienst in gevaar te brengen. Ja, Z. II. de Paus roept vrede, en H. H. de Bisschoppen herhalen dezen vre- dekreet, maar 't is de vrede onder de Katholieken dat zij willen om des te beter en met meer kracht liberalism en socia lism te bevechten Feesten des Gedenk- steens. Naar wij vanhier en daar vernemen zal de praalstoet op 22 Septem ber aanst. hoogst merkweerdig zijn. De wagen de legende van St-Joris verbeel dende eu welke opgetimmerd wordt door de zorgen van den heer Edmond JBurny, brouwer, zal naar men ons verzekert, aller verwachting overtreffen. De vorming der Historischegroepen gaat goed vooruit, en wij mogen het zeggen, de Aalstersche Praalstoet zal aan de historische stoeten in andere steden niets te benijden heb ben. Vooruitdan, katholieke Aalstenaren, en laat ons eens toonen wat wij vermo gen wanneer eendracht, goeden wil en samenwerking onder ons heerschen. Priesterlijke benoemingen. Zijn -pastoor benoemd te Eecke, in vervanging van den E. H. E. Goossens, ontslaggever, de E. 11. F. A. De Coninck, pastoor te Baveghem te Baveghem deE. PI. L. Mazy, onderpastoor te Sottegem te Zouneghem, de E. H. F. Nuttinck, on derpastoor ie Kerkxkeu te Moerzeke, de E. II. A. Pieters, pastoor te Berchcm te Berchem, de E. II. E. Van den Bos sche, onderpastoor op S. Baafs te Gent. KERK VAN DEN II. MARTINUS. Zondag 18 Oogst wordt gevierd den plechtigen Feestdag van den H. Rochus. Om 10 uren plechtige Mis, om 4 uren plechtig Lof en Sermoon. St. Itochua-Misgen s Maandag 19 Oogst. Om 7 1/2 uren Mis van Requiem. Om 8 uren Mis met offerande van wege de gebuurte der Hooge Vesten Dijnsdag 20 Oogst. Om 5 uren Mis van wege de gebuurte Werf, Bisschop straat, Neerhof, enz Woensdag 21 Oogst. Om 8 uren Mis van wege de [gebuurte der Zout- stralfen Generale Berechting in de stad om 6 uren en op de buitenwijken na de eerste Mis. Donderdag 22 Oogst. Om 8 uren Mis van wege de gebuurte der Nicuw- straat Vrijdag 23 Oogst. Om 8 uren Mis van wege de gebuurte der Leopoldstraat. Het vverk der brooden vau den Heiligen Antonius van Padua, gevestigd iu het Klooster der Arme Kla ren, parochie S' Martinus. Den 30 Juli 1894, is de eerste opening der offerblokken gedaan, door den Eer- wcerdigen Heer Deken Raemdonck, en tot 30 Juli 1895, in dit eorste jaar, zijn er 12,234 kilos schoon wit brood, aan de arme menschen uitgedeeld 1 Eero en dank aan God almachtig, die door de wonderbare tusschenkomst van zijnen grooten Mirakeldoener zoo menige bedroefde herten getroost eu geholpen heeft. Dank ook aan allen die na aanhoord geweest te ziju, door mildadige giften, hunne erkentenis getoond hebben aan den goeden Vader der armen en der be proefden.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2