Wie? Wie? Wie? De nieuwe schoolwet. Pol en Stant. SJ^T* Brief 2, H. den Bisschop van Gent. De H. Drijvuldigheid. Een half uur tusschen smok kelaars. prijs niet geldig is als aanzoek en dat de termijn van acht dagen niet kan verlengd worden. 4° Doch eene behoorlijke vergoeding komt den afgaandeu pachter toe, welke o >k de hoeveelheid vetten zijn die hij ge bruikt en het tijdstip waarop hij ze toege diend heeft. Dit is een princiep van reebt- veerdigheid door de kostumen voorge schreven en de rechtbanken erkennen aat do kostumen niet afgeschaft zij. De betaling moet geschieden door den eigenaar te zijnen huize, onmiddellijk na do overeenkomst, maar kan bij wederzijd- sche toestemming ook overgelaten wor den aan den aankomenden pachter. Bijaldien de eigenaar den prijs ver werpt, moet de afgaande pachter de vrucht opdoen en pacht en grondlasten betalen tot het tijdstip der inoogsting, zonder recht te hebben op vergoeding voor navette. De afgaande pachter is nog gebonden het land in behoorlijk zuiveren staat af te leveren. Daarom moet hij in de vrucht, die hij voor zijneu prijs moet opdoen, het onkruid ten bekwamen tijde weren, opdat het zaad der onkruidplanten niet uitrijze en aldus het land zijne vruchtbaarheid gedeeltelijk beneme. Bleve hij te dien opzichte in gebreke, dan zou hij kunnen gedwongen worden schadeloosstelling te Betalen. Menige landerijen zijn met houtgewas omzoomd en sommige perceelen grond zijn er gansch mede bewassen. Dit hout mag de pachter kappen na acht jaren als het van natuur hard is en moet zulks na negen jaren is het murw, dan mag hij na zes en moet na zeven jaren. Ware dit houtgewas, bij de verandering van pachter, niet in staat gesleund te worden, dan zou de afgaande pachter het niet mogen opdoen en gedwongen zijn eene overeenkomst te treffen met den eigenaar ofwel met den aankomenden pachter. Verder kunnen andore voorwaarden vastgesteld worden door den pachtbrief, die elke pachter zou dienen Ie bezitten om alle moeilijkheden te voorkomen. Meire, den 2 August! 1895. P. Van df.n Ef.ckhout. BIeënteelt. Eengroote weder- landsche Tentoonstelling van Bieënteelt zal te Bergen (Henegouw) plaats hebben op 31 oogst, 1, 2 en 3 september aanst, linnikonmiers. Nu de tijd daar is om de komkommers te plukken, maakt de Academie van Geneeskunde de belanghebbenden er opmerkzaam op, dat het zeer gevaarlijk is die vruchten te bereiden in koperen pannen. Alles wat men er kan bij winnen is een schoon groen uitzicht dat de komkommers verkrijgen, doch het voordeel weegt niet op tegen het gevaar dat men loopt. Wie zat er zondag te Brugge in de her berg "Au Singe d'Or Wie heeft zich daar laten omringen en toejuichen door eenen hoop socialisten Wio is daar rechtgestaan om te peror- eeren en aan de Bruggelingen eene zeehave te beloven Wie is er dan al smooren door de straten van Brugge naar de statie gegaan om er den trein te nemen waar Anseele mede naar Gent kwam Wie Wie Wie Lezers, gij kunt het gemakkelijk raden. Groote veranderingen komen aan de wet óp 't lager onderwijs toegebracht te worden. Het vrije onderwijs zal krachtdadiglijk ondersteund worden groote bijlagen worden toegekend, 'tgenc toelaten zal dit onderwijs en den toestand van 't onder wijzend personeel te verbeteren. Maar de groote verandering, de hoofd zakelijke verbetering aan de welke alle katholieke herten vuriglijk toejuichen, is de verplichting aan al de scholen zonder ouderscheid opgelegd van den Gods dienst en de kristene zedenleer aan te leeren op pene van berooving van alle geldelijke hulp van den Staat. Men heeft bestadigd, en Anseele riep het meermaals uit, dat de scholen zonder God oprechte kweekerijen van socialisten zijn. Ons katholiek ministerie heeft daar een einde willen aan brengen. Geen scholen zonder God meer Ziedaar art. 1 der nieuwe wet. En van daar die razernij van liberalen en socialisten die op 28 juli 11. naar Brussel tegen die heilzame wet en het katholiek ministerie zijn gaan mani festereu, De Aalstersche vrijdenkcrsboel, socia listen en vooruitstrevers, met M. K.D. M. aan 't hoofd zijn daar ook hunne -uaflouefl piot| voor onzen II. Godsdienst gaan be- tóoneh. Onnoodig to zeggen dat deze wet. die aan God de plaats teruggeeft welke Hem in de scholen toekomt met geestdrift ge stemd werd door alle ware katholieke kamerleden. En de eenige priester die in de Kamer zetelt, bevond zich, zoo vraagt go zeker aan 't hoofd der ware katholieken Of gij het gelooft of niet gelooven kunt, priester Daens heeft voor die wet niet gestemd Maar 't is schande hoor ik u roepen cn alle katholieken zullen er aldus over denken. Nu, onze morteleer bekommert zich bitter weinig met wat men or over denkt. De liberalen en socialisten tempeesten tegen die wet, die ze eene schandalige wet beetcn en dat is genoog opdat M. Daens ze niet stemme... Hij mag im mers die mannen aan do welke hij 15 duizend stemmen te danken heeft niot misnoegen Hij kan ze immers nog eens uoodig hebben. lieu priester gevangene der vrijdenkers! 't Is stichtend Zfelverkoopei-ij. Verleden maandag, om 4 uren stipt namiddag, stap ten twee vreemde liberale helden, Jefke de Vloeker en de Erpesche De- mosthnes de pooi ten van Chipka binnen zonder eenige complementen, net als of zij naar hun werk gingen. Wanneer wordt het verraderlijk ak koord afgekondigd Of zal 't weeral konkelfoes zijn om later tc kunnen afloochenen V Stant, druipende van 't zweet, komt den hof opgestoken en ziet door d'openstaande venster de vlij tige Ka bezig aan den kaffe. Stant. Wel,beste Ka, ik kom een wat rusten en mijn zweet afdroogenwant zoo heet ea heb 't ik nog van mijn leven niet geweten. Ka. Kom binnen, Stant kom binnen en zet u 'k ben bezig met er eenen op te gieten en ge zult nen pot pakken meê ons. Stant. 'Ten is van geen refuus, Kaken, want 'k beu halfdood Ka. 'k Gelooft, jongen,'k gelooft, 'gen hebt gij 0<>k uw brooken voorniet niet, Stant. Stant. Ja, Kaken, 'k moet ik ook door alle weêren maar alla, als nen mensch maar alhier en aldaar een stuiverken op en doet, geraakt dat alle maal rap vergeten maar zeg nen keer, Kaken, 't is hier zoo onberrahertig stil op 't hof is er de manschap allemaal van door getrokken Of zitten die menschen nu ook op 't veld om door noen door al te werken Ka. Neen, neens, Stantze zijn ze allemaal aan 't slapen en dat tot een kwaart voor den tweeën en dan drinken ze kaffe en daarachter trekken z' op Pol. (Uit eene zijdeur komende en zich de oogen wrijvende.) Wel, Stant, durfde gij daar door komen, door alzoo een hitte Stant. 'T is erg genoeg, Pol maar wat is er aan te doen Niet gaan en is geen eten en we moeten 't pakken gelijk 't komt. Pol. Ja, Stant er wordt tegen woordig een wat afgezweetwe weten er hier ook van te sproken, man w'hebben gisteren en vaudaag in d'haver gewerkt en 't is van den achternoen nog te doen maar God zij gedankt, t'avond is ze bin nen Stant. Allemaal, Pol? Pol. Allemaal, Stant meê alzoo een weêr gelijk nu is er avance bij, 't is wat anders als over acht dagen 1 Stant. Maar is 't nu niet te forsig heet, Pol Gaan do vruchten nu niet allemaal verschroeien en verdroogen Pol. Maar neens, Stant, 'ten is maar slecht voor menschen en beesten die in d'hitte moeten gaan en werken maar voor de vruchten is 't eerste klas van wtêr Stant.— En hoe is 't nu met de patat- terkes, Pol Gaan ze voort met te beder ven Pol. Ik peis van neen, Stant die slecht ot geplekt zijn die zijn kapot, maar gaat het nu voort met droogen, 'k geloof dat 't bederl zal stakeu en dat d' opbrenst nog redelijk goed zal zijn. Stant. A la bonne heure, Pol, ge ziet toch hé man, dat ons Lieven Heerken nog altijd t'huis is en dat Hij toch nog op tiju do geesels en de malheuren weet tegen t' houden en af te weren. Pol. Ja, Stant, 't is alzoo. maar 'nen mensch is toch altijd bevreesd en iedereen roept als'them begint te nijpen. Stant 'T is alzoo altijd geweest', Polmaar die op ons Heer betrouwt, vindt toch altijd solaas en hulp Pol. Zekerlijk, Staut, zekerlijk en 'tis spijtig genoeg dat die oü tradiliëu en dat waar geloof stillekeus aan van onder 't volk wegsterven. Stant. Wat zouden we zeggen. Pol? Wat is er nog in de wereld en bijzonder lijk in dien zoogezegden nieuwen wereld, wat is er nog anders als pretentie, hoog moed en miskontentemeat Pol. Ja, Stant, miskontentement En uogthans w'hebben wij van z'leven andere tijden beleefd Iedereen klaagt en zucht cn roept om verbetering maar hoevele en zijn or niet die toch ook niet en leven om gelukkig te kunnen zijn Stant. Ha, Pol, 't is een algemeene miserie zekerlijk er ziju lieden wier toestand ellendig en betreurensweerdig is en die alle medelijden en troost verdie nen maar hoevele huisgezinnen zijn er toch niet te vinden waar slecht gedrag, bederf en opstand er de oorzaak van zijn Pol. Ja, ja, Stant, neemt de dron kenschap en d'hooveerdij weg en daar waar er nu nooit geen zout in 't baksken is, daar zeg ik, zal er welhaast welstand terugkeerua 1 Stant. En daarbij nog,Pol, 't slecht leven en brengt geen benediktie bij en als men den grooten Meester niet meê heeft, dan vaart men toch niet wel Pol. Dat heb ik grootmoeder Stance zaliger wel duizend koeren Iiooren zeggen Stant, maar er komt 'nen wereld op die zo, t' Aalst, volgons 't zeggen van kozijn Tist, den nieuwen wereld noemen, 'nen wereld brrrrvan hooveerdigaards en slechterikken, die lachen en spotten met al 't geen dat ze zouden moeten eeren en beminnen. Stant. 't Is le wreed, Pol, gelijk het tegenwoordig nu in Aalst gaat j de socialisten werken als duivels om ons brave Aalstersche jonkheid te bederven en meê te sleepen de liberalen spotten met de religie en haro dienaars en daar loopt daar een ander sekte die nog altijd roepen dat ze aan God en aan den Paus gelooven, maar die zoo vol venijn, hoog moed en deugnieterij zitten, dat ze overal waar ze kunnen de ieverigste en be kwaamste katholieke strijders en zelfs onze brave on welbeminde priesters aan vallen en bezwadderen Pol.En kan 't volk dat verdragen, Stant Stant. 't braaf volk is vorontweer- digd, Pol en verontweerdigd tol in 't diep- sto van de ziel en er wordt veel en zeer veel gebeden en gelezen tot herstelling van de goddeloosheden, d'heiligschende- rijen en de godslasteringen die zij durven uitbraken en neerschrijven maar de slechte wrijven in hunne handen en roepen jou, als ze zien hoe mannen die vroeger tegen hen waren en hun bestreden, nu met hen te samen aan een zeel trekken, om den katholieken godsdienst in den grond te booren en de priesters al hun gezag en noodige achting t ontrukken. Pol. Stant, dat is ongepermetteerd en dat zijn ware slangevellen Stant. Er zijn geen woorden, Pol, die de plicktigkeid, de boosheid en de verantwoordelijkheid van zulk een gedrag kunnen weergeven maar laat ons geen wraak willen en hopen dat onzen lieven Heer er zal tusschen komen meê zijn licht en zijne gratie Pol. Hewel, Stant, er ziju van z'leven nog mirakels gebeurd en wie weet of. Stant. Ja, ja, Pol, zeg het maar recht uit wie weet of die ongelukkige volksbedriegers en verleiders de gratie der bekeering niet zullen bekomen Pol. We zullen er ook nog nen Wees gegroet voor lezen, Staut want 't is toch zoo wreed in ons Hoer geloofd hebben of misschien nog gelooven en terzelfder tijd met toegerolde vuist tegen Hem opgaan om de katholieke p irtij en de priesters te verloochenen en te vervolgen. Ka. Alia, alla, de koffi is uitge schonken en zet u alle twee bij, Stant en Pol, en drinkt nen goeien pot eix maakt u geen kwaad bloed in al die ju lassen en verraaiërs. Stant. Volgeerne, Kaken en kerte- lijken dank maar die j udassen en die verraaiërs, die gedurig durven roepen dat dc Paus en de Bisschoppen hen niet af en keuren en die geheel wel weten dat de brieven van den Paus en de Bisschop pen tegen hen en rechtstreeks tegen hen gericht ziju hewel, zeg ik, die judassen en die verraaiërs een oogenblik vergeteu, dat en kan ik niet, Kaken want ik sidder en beef in hun eigen plaats al« ik denk wat al schrikkelijk kwaad dat ze doen en wat straffen dat ze toch over hen neder trekken Ka. Ja, ja, Staut, 't is de waarheid, man, maar ze moeten ze dat maar weten, 't is een oud spreekwoord die zijn verbrant moet op de bleinen zitten, en doen ze zij meê meê Hanskeü Pek, ze zullen zij krijgen gelijk hij Stant. Goeiën kaffe, Kaken, goeien kaffé 'k meendege dat mijn Trien den besten van de wereld maakte, maar, per- bleu, z'is af en g'hebt den prijs, Kaken Ka. Bedankt voor 't kompliment, Stant, als hij u en mijnen Pol maar en smaakt, dat is me genoeg en pakt maar nen tweeden pot, Stant. Stant. Merci, Kaken,merci,'k moet voort, 't is mijnen tijd Kaken cn Pol tot de naaste week en laat ons lezen voor de volksbedervers. Pol. Ja, Staut, de komplimenten thuis en breng goed nieuws meê binnen acht dagen, Ka. Dag Stant, en de komplimenten aan uw Trien. Stant. Zonder mankeeren, Kaken en 'k wensch u ook den hertelijken en den vriendelijken goeïën dag VAN Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde partij-Daens, niet de minste reke ning houdende van den brief door welken de Bisschoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot een dracht onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreiden, en de katholieke besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstellers dier gazetten den overmoed, dat zij hunne lezers pogen te doen ge looven dat, zóó handelende, zij de goedkeuring hebben van Z.H. den Paus en van de Bisschoppen. ZuJke gedragslijn is te yeroor- deelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene democratie zij is gansch tegen strijdig met de gedachten van Zijne Heiligheid en van de Bel gische Bisschoppen;en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazelten niet te laten misleiden, f ANTONIUS, Bisschop van Gent. 't Eftokt van d'lionrïsda- Het Land van Aalst van zondag 11. is eene aaneenschakeling van laffe zinspelingen, boosaardige beschimpingen tegen gekende katholieken onzer Stad en bijzonderlijk tegen de achtbare Leden van ons katholieke Stadsbestuur. Ehwcl, na eene gansche kolom van die beleedigingen roeptSnullemans van Chip- ka schaamteloos uitDien Denderbode! n wij spreken van vrede en hij is aan 't spotten en verwijten.... Is 't zinneloosheid of kwade trouw Misschien wel een beetje van 't eene en van 't andere. Onder dezen titel hebben wij een schrij ven overgenomen van onzen Confrater Dc Gazette van Diesl, en bij verge telheid werd die oorsprong niet aange wezen ondanks er bevel was toe gogeven. Een achtbare correspondent zendt ons de volgende bemerkingen op dit schrijven welke wij hier laten volgen Heer Denderbode Hetzij mij toegelaten eenige bemerkin gen te maken op het artikel van donder dag laatst, getiteld De H. Drijvuldig heid. Van der Velde beweert dat het mysterie der H. Drijvuldigheid tegen het verstand is dat wij om dat mysterie te kunnen staande houden, moeten aanveerden dat 1+1+1 gelijk is aan 1. Daar is niets van. Dit zegt het mysterie der LI. Drijvuldigheid de Goddelijke natuur bestaat niet meer dan eens, maar in die éen Goddelijke natuur zijn er drij personen. De wijsbegeerte zegt dat natuur en persoon verschillen, en geenszins het zelfde beteekenen. Weet ge wanneer dit mysterie tegen de gezonde reden zou zijn Indien wij zegden drij personen zijn gelijk aan oenen persoon, ol' drij naturen zijn gelijk aan ééno natuur. Maar zoo is het niet Lloe het mogelijk is dat een natuur drij personen ziju, dat ver staan wij niet. En waarom Wol om dat onze gedachten komen van hetgeen wij door onze zinnen waarnemen. Wij zien gedurig voor onze oogen dat elke menschelijke natuur éen menschelijke persoon is, en nergens zien wij eene natuur die twee of drij personen zouden zijn, en daarmeê hebben wij daar geen gedacht van. Maar is het daarvoor onmo gelijk Neen. De bewijzen die men aanhaalt uit de wiskunde om het mysterie der 11. Drijvul digheid te wettigen zijn volgens mij niet juist gekozen. De H. Drijvuldigheid is, zegt het arti kel, een produkt van 3 gelijke factoren 1+1+1. Wel neen De Vader, de Zoon en de H. Geest zijn drij verscheidene personen, zoo als wij leeren in den cate chismus. Wat er in het artikel gezegd wordt nopens don kubiekmeter, komt even min van pas voor de II. Drijvuldigheid. Om het meer of min te kunnen toepassen heeft de schrijver volgens den letterlijken zin deze woorden moeten verstaan een meter lengte een meter breedte een meter hoogte is gelijk aan één kubiek meter. n Maar dat mag in zijnen letter lijken zin niet verstaan worden lengte- meters vermenigvuldigen eerst met breedtemeters en daarna met hoogte meters om kubiekmeters te bekomen, dat heeft geenen zin. Dat is even dwaas als peerden vermenigvuldigen met koeien. De meetkunde leert dat de aangehaalde woorden eene verkorte manier van spre - ken zijn, die toegelaten is, om te betee kenen dat men om den inhoud van eenen kubus te hebben zooveel kubieken een heden heeft als er vlakte-eenheden in de basis zijn, en dat zooveel maal genomen als er lengte-eenheden in de hoogte zijn. Wij besluiten dus dat men beter zou gedaan hebben die bewijzen uit de wis kunde hier weg te laten. N. Kicsreklanicn. Het liberaal comiteit gelast met het nazicht der kie zerslijsten heeft weêr eens aan 't werk geweest. Naar men ons verzekert is het samengesteld uit splinter nieuwe rechts geleerden, en andere eSpjnujo.v mannen. Wij hebben de gelegenheid gehad eenen oogslag te kunnen werpen op de werkzaamheden van 't nieuw comiteit en dadelijk hebben wij bemerkt, dat zijne leden, wat de bekwaamheid betreft, verre, zeer verre ouder 't peil hunner voorgan gers staan. De leden van het oude of afgedankte liberaal comiteit begonnen iets van kies- zakeu te verstaan en waarlijk 'twaren tegenstrevers geworden die te duchten zijn en waarmeê men, gelijk vroeger, den zot niet meer houden mocht. Maar de leden van 't hedendaagsch of nieuw comiteitjc bewijzen ten volle dat ze nog te onnoozel zijn om de kieswet in hare klaarste bepalingen te begrijpen. Z'hebben ezelarijen uitgestoken die waar lijk onvergeeflijk zijn aan rechtsgeleer den. Neen, neen, aan zooveel onbekwaam heid hadden wij ons niet verwacht. Als dc liberalen van zulke Tisteu de zegepraal verwachten dat ze dan maar gerust in hunne pijpen blijven. Sinds de Moniteur het besluit bevatte, dat alle invoer van vee uit Nederland in België verboden is, is er in Zeeuwsch- Vlaanderen, oostelijk deel, een smokkel handel ontstaan,die eene zekere levendig heid teweegbrengt en sommige ingezetenen der nabij de grens gelegen dorpjes, ten goede komt of dit ook in andere grens streken het geval is, weten wij niet, doch dit is zeker, dat deze streek er bij uitstek voor geschikt is, wijl van hieruit Antwer pen en Gent, twee voorname veemarkten, gemakkelijk te bereiken zijn. Vele kooplieden trekken hier rond en koopen al het rundvee, dat ze machtig kunnen worden. Vandaar, dat de boeren hier nog al een tamelijken prijs voor hun vee kunnen maken, 's Avonds komt al het gekochte vee op eene afgesprokene plaats bij elkander en gaat onder goed geleide over de grenzen. 's Avonds ging uw correspondent ook eens zien. Op omtrent 20 minuten afstand van de grenzen, in een gehucht, waar een tiental huizen staan, was het rendez-vous. Tegen 9 ure het begon al donker te worden zag men de kooplieden met de drijvers van alle zijden aankomen, en weldra waren er een 22-tal schoone beesten bij elkaar. Ook de smokkelaars kwamen langzamerhand op en verspreid den zich in een drietal herborgen, om in dezen tusschcntijd een glas op hot goed gelukken der onderneming te drinken. Een der herbergen binnentredende, zag ik een 30-tal smokkelaars druk redeneren en met armen en handen slaan.Het waren kerels uit de laagste klas der maatschap pij de meesten hadden reeds met policic enjusticie kennis gemaakt, en bij allen kon men goed zien dat zij groote vereer ders van Bacchus waren. De meesten wareu blootvoets en bloothoofds, droegen enkel oen gekleurd hemd en broek, waar hier en daar nog het bloote lichaam door zichtbaar was. Allen hadden een sterken stok in de hand. Zeg, vriendje, zoo sprak ik tot een stevigen Belg, die alleen aan een tafeltje een glas bier zat te drinken, gaat gij hot van nacht weer eens pro- beeren Ja, mijnheer, wij gaan er weer op af, maar 't is spijtig, 't is van avond te schoon weer. We moesten het hebben als verle den zaterdag, toen er zulk een vreeselijk onweer woedde en de regen bij stroomen neerviel. Toen was er geen enkel douanier te zien. 't is anders toch een gevaarlijk werk! Och ja, wij verdienen onze 7 frank niet zonder moeite, maar 't is toch schoon geld en wij moeten dan toch niet werken overdag. Somtijds ontmoetten wij wel eens eenige ambtenaars, maar zoo'n troep van 75 man, zoools nu, durven ze zoo licht niet aan. Erger wordt het, als er velen vereenigd ziju, dan kan het cr leelijk toegaan. Velleden week is de broeder van die twee jongens doodgeschoten, en ziet ge dien kromme die draagt nog een kogel in het been, dien hij verleden jaar tegen Kermis opgeloopen heeft. Doch de moeste nachten ontmoetten we geen sterveling; want onze voorzorgen zijn goed genomen. We weten wel, waar ze zijn en daar komen wij natuurlijk niet. Wij heb ben onze spionnen, die de douanen beloe ren. Zie, daar komen er eenige aan Eu jawel, ik zag eenige haveloos ge- kleedde kerels, de broek halverwege het been opgestroopt en druipende van 't zweet, tegen eenen koopman staan praten, die het hoofd der bende scheen. Die wijzen ons den weg. Zij hebben alles nauwkeurig nagegaan en weten juist, waar de douanen dienst doen. Zij zijn altijd een 100 pas voor de beesten en bij het minste onraad geven zij een teeken. En is er met dat smokkelen zooveel te verdienen Voor ons niet, Mijnheer, een leider heeft 7 en een drijver slechts 5 frank, en bij behouden aankomst een goeden borrel of een glas bier. Maar de kooplieden, die maken zaken. Wij hebben vandaag bees ten, die ze te Autwerpen met 150 a 200 frank winst verkoopen. Over 14 dagen hebben die mannen eenen os gesmokkeld op klaarlichten dag en daar verdienden zij over de 300 frank aan. Dat was een buitenkanske. En daar wordt het teeken gegeven. Ieder stormt naar buiten en in een tiental minuten staat de troep in orde. Vooraan gaan spionnen, daarachter de beesten. Bij iedere koei een leider en twee drijvers. De kooplieden sluiten den stoet. Stil, zonder een woord te spreken, gaan allen voorwoarts, de grenzen over. Burgerij en Jaloezie. De burgerij onzer verschillige wijken richt feesten en vermakelijkheden in om zich met de laatste zomerdagen ook wat te verlustigen en met den eenen wat neering te verschaffen aan stieldoende menschen. En daar is Snullebol van Ch ipka razend kwaad om zijne zeeverlappeu staan er vol van Wel, sukkelaar, iedereen heeft toch de middelen niet om naar Knocke te gaan gelijk gij en uwen broeder, don armen martelaar om er in de zee te pladderen en zich vet te mesten Iedereen heeft geenen Werkman om halve kluiten uit do zakken der suk kelaars te kloppen iedereen trekt geeno twaalf franks daags, zondag en werkdag, gelijk uwen slimmen broeder Mogen de andere menschen, burgers en werklieden, zich dan ook niet een weinig verlustigen, zich wat verzetten, en, ja zelfs soms eens flikkeren, terwijl gij in de badplaatsen, aan 't zeestrand de groote jannen uithangt Die gasten van Chipka zullen nog van jaloerschheid bersten Maar pas op, menschen, maakt u dan maar dapper uit de voeten EBBE! EBBE! waar er zoo veel over gezwadderd en afjonstig gekrab beld is Erpe I g'haalt er eere van Om 't schoon kroouen on eenparig broeder lijk feeste vieren vindt ge nergens uws gelijke Er viel te vieren en te versieren otn eenen jeugdigen, vcolbelovenden Priester, den Eerw. lieer Karei De Vos, te vereeren, bij zijne plechtige Eerste Mis binnen zijne geboorteplaats. Dc jonge priester, zoon van den Burger vader, Heer Doctoor Germaan De Vos, provinciaal Raadslid, deed schitterende studiën binnen onze stad in 't Kollegie der EE. Paters Jezuieten en kwam dit jaar tot de hooge Waardigheid van 't Pries terdom. Prachtige praalbogen en spar rengroen met vaantjes versierden den doortocht van 't vaderlijk huis tot aan de kerk Vlaggen, bloemkransen, jaar schriften en heilwenschen,'kundig ver vaardigd en opgemaakt prijkten aan elke woon 't was feest, groote feest en vol komen, zondag op Erpe. Een stoet van priester, bloedverwan ten en vrienden der achtbare familie, ge leidde den gezalfden des Heeren tempel- waarts. De Leden der familie volgden tal rijk. Negen priesters stonden den jongen Leviet aan t Altaar bij. De Gloria en Kyrie der Missa (opus 99) van Cherubini was eenigzins boven de krachten van de Maitrise van Erpe, voornamelijk met begeleiding van't Orgel dat wellicht om dunkens een weinig valsch klonk. Credo, Sanctus en Agnus Dei werden met meer statigheid opgevoerd. De Heer Kapel meester neme het ons niet kwalijk als wij Hem voornamelijk dit laatste muziek dur ven aanraden als min boven de krachten van zijn koor. Bij het terugkccren vergezelde eene geestdriftige menigte den jongen priester, wien, de Heer Schepeue Van Droogen- broeck, aan de deur dor vaderlijke woon, onder eenen prachtigen praal bqog, in naara der gansche Gemeente, eene mees terlijke rede van hulde en heilwenschen toestuurde. Kloosterkinderen boden Hem met rijmtaal eenen gulden ruiker aan, waarna le diepberoerde Priester zijnen wclgevoeldeu dauk om heteenparig bewijs van verkleefdheid aan den Godsdienst in 't vereeten der priesterlijke weerdigheid, in klare en verhevene gedachten en boei- ënde taal, aan gansch Erpe yist uit te drukken. Wij zullen het niet wagen den luister der kroring verder te beschrijven. Bene- vcus 't vaderlijk huis, waren school, kloostei, pastorij en kerk, alsook de ver schillige huizen kunstig en keurig van sieraad m opschrift. Mogede wensch der gansche parochie zich ve-wezentlijken in dien jeugdigen zielenkceder. MIJnieer icareL De Vos, We Wen- sChen I VeLc heLLVoLLe priester Jaren. Dat «bsüs UWe prlesterLIJke Loop baan Mit aLLerLel gUnsten VerVULLe. 't Wijf. Dijnsdag was er een goochelaar ofte escamoteur ter Café Jliche. De artist voerde wonder bare- toeren uit en voor slot zou hij, zoo als hij zeg de, tot magnetism over gaan. Al de aanwezigen ontvingen een stukje papier waaro] zij do eene of andere vraag moch ten sc rijven. Vier dezer vragen zouden beantvoord worden en de antwoord door eene bvennatuurlijke hand geschreven wordei op eene lei of schalie. De artist nam tvee leien en legde tusschen de twee een sükje krijt en bond ze samen. Meemaals was de vraag geschreven Waar i 't wijf die priester Donche moest bekore. Deze vraag was de eerste die zou beantword worden. De )ien werden ontbonden en de vol gende .ntwoord klaar en duidelijk ge- schrevQ, stond te lezen. Dtbélla dona die paster Donche n moesbekoren bestaat niet, of liever, ze heeftiooit bestaan 't is eene ware cana'lenstreek door eenen cerloozen tegentrever uitgevonden. n Iedesen was ten uiterste verwonderd over dte antwoord, daar zij eene onbe- twistbae waarheid bevestigt. Ja, eene ware caaillenstreek is 't waarvan men zich bdiend heeft om den grooten pot van 400 ballekens te veroveren... Tot boeveelierloosheid de baatzucht iemand brengenkan Vaj kikvorschen ofte puitei. Menig god verloochenende wijsneu: heeft beweerd dat de mensch van deraap afstamt. Voorit van Gent heeft het nu gevon den ensckrijft dat die wijsneuzen het mis op ebben, dat de mensch niet van den aajafstamt maar wel van kikvorschen ofte pu en die op eiers zaten te broeden gelijk e- kiekens.... Geaite lezers, wellicht zult gij zeggen Dendöode is aan 't zwanzen.... Maar neen,denderbode zwanst niet,'t staat in Voord, zwart op wit gedrukt:De eerste meichen waren puiten die hunne jonskens broedden uit hunne eiëren. Wtehben meer andere dwaasheden hoort uitkramen.... maar dat van oiër- broetnde puiten dat schijnt ons het toppit der beestigheid te bereiken. Edaar volgens de helden van Chipka, alle irtijeu iu de gemeenteraden verte- genvordigd moeten zijn, zouden de socitsten, die zulke beestigheden voor- staa' op ons stadhuis moeten zetelen.... Maaweest gerust daar zullen de katho liek Aalstenaars nooit in toestemmen. Aiseeltó eu Daens t© Bugge. Anseele die in de Kamer zoaovig uitviel tegen de millioeuen door de regeering voorgesteld voor Brugge- zociven kreeg het in de bol van maan- da 11. in deze laatste stad meeting te ga. houden tegen dit ontwerp zoo lief a.de Bruggelingen. Anseele kwam er kvlijk van af niet alleen werd hij zelfs do socialistische werklieden gelaakt, nir liet volk liep samen en gaf lucht aagevoelens jegens hem die in 't geheel ni vredelievend waren. De Gentscke kaworst werd door duizenden Brugge- liEn eene uitgeleide naar de statie ge- da, waarbij gezangen, uitjouwingen en gent niet outbraken. De socialistische bcamel was om te sterven van angst, da dank aan do bescherming der gen- daien geraakte hij in veiligheid de st;e binnen. an de statie terugkeerende vonden de mifestantcn priester Daens in eene koorg gezeten met M. Tkeodor, visvertegenwoordiger van Brussel, in wns gezelschap hij eenige dageu in 'lardsch paradijs te Knocke had o ver- gracht. .'olgens een Brusselsch blad Le XX0 Iele vroeg de menigte aan het koppel, 'ksvertegenwoordigers, of ze van zin Ten in 't voordeel van Brugge-Zeehaven stemmen. De twee lccperikken verhaastten zioh vestigend te antwoordenen de migte bracht hun eene ovatie 1... Niet m, eh

De Denderbode | 1895 | | pagina 2