Pol en Slant. Wet op de dronkenschap. 't En zal niet pakken Kerkelijk Nieuws. Z0NDAGRUST. Allerande nieuws. had met den hoofdopsteller van 't Land r m Acht en Den Werkman. Menheer Petrus verzekerde ouder anderen dat zijne twee bladen deze week zelfs cene -rklaring zullen behelseu van volko- laene onderwerping aan de 1. velen van Z. II. den Bisschop en ook van eeuc andere richting aan zijne ziens wijze te geven. Eenige geabonneerden hadden reeds zijne bladen geweigerd, zoo zegde hij tot dien opsteller. Bedoeld blad besluit dat men, van dien kant, ernstiglijk eendracht en vrede mag wrhopen. Wij gelooven volgeern dat Menheer Petrus aan hooger gezegden opsteller verklaarde zich te zullen onderwerpen, maar of men op Ghipka heden nog in die zelfde gemoedstemming verkeert, schijnt ons hoogst betwijfelbaar in tegenwoordig heid van 't vliegende blad je, getiteld Triomf dat donderdag 11. in onze stad wei d verspreid. En inderdaad in bedoeld vliegende blaclje wordt onze katholieke Gemeenteraad andermaal met het gewone wapen van logentaal en beleediging, ge lijk Z. H. Mgr. Stillemans liet zoo wol schrijft, heviger dan ooitann- gevailcn 0111 de verdeeld heid te heu-erken en te verapreiden. Wij zullen dus de verklaring van 't Land van Aelst afwachten. Pol trekt naar zijn loof, de braak op de schouders en dompende aan zijn dolleken Stant komt hem te gen en nen oogenblik daarna zitten ze in 't lommer. Stant. Wel, Pol, wat verschil van weèr tegen over acht dagen Nou zou nen mensch van lusten naar den buiten komen om den goeiën lucht in t' ade men en d' ander week was 't om te bezwij ken Pol. 't Is waar, Stautge zoiidt zeggen hoe kunnen de dagen die zoo tegen een liggen, alzoo verschillen van don derdag acht dagen meendegen wij hier allemaal dat 't einde van wereld was. Stant. Daar en zijn toch geen mal heuren geweest zeker, Pol Pol. Neen 't, Stantmenschen en beesten hebben veel gezweet en uitge staan maar, God dank, 'ken weet van geen malheuren. Stant. Alia, Pol, 'tis dan nog al wel cn waar trekt gc nu naartoe mcé dien kapper daar nevens u Por,. We!, Staut, 'k ga mijn loof braken want daar is 't nu eerste klas van wéér voor, man. Stant. En hoe is 't meè 'l loof, Pol zullen cr rapen zijn gelijk verleden jaar Pol,. 'k Peis van ja, Stant maar op do natte stijve landen is er toch nog al veel afgeëten en natuurlijk, Stant, daar waar dat er geen en staat, en kan er toch ook geen groeien maar in 't algemeen staat 't loof schoon, en alhoewel een beetje verachterd door den grooten regen hopeu we toch dat nog alles goed zal komen. Stant. Dat doet mij plezier, Pol maar wat zijn do velden nu toch sedert korte dagen veranderd Alles zit nu bij Van der Schuereu eu er is niets meer te zien buiten als de verdroogde patntterkes en 'topgroeiënde loofen meè de pa- tatterkes is 't toch nog altijd goed zeker Poi,. Jaat, Stant 'k geloof dat w gewonnen zijn.; 't belenen on is niet voortgegaan en ze zullen goed ziju cn veel opbrengen Stant. Dat is 't bijzonderste, Pol we zullen er nog nen keer uit ziju voor een jaar. 1'ol. -- Ja, Stant, alzoo gaan de zaken altijd voort in de wereld en als nen mensch alzoo altijd maar den dagelijk- sehon kost eu heeft meè werken cn terzelf der tijd zijn idichten kwijt, daarentus- schen is ziju rolleken algeloopen en heeft hij recht op «jen beter leven en op di volle rust en vrede, Stant. Ja, Pol, daar en peizen er niet veel op, man, en 'tis uocütaus zoo frappant van waarheid ha ja, wij heb- bcu wij nu roud devijftig jaar geloofd, Pol, hewel, wat is dat En pakt er r.u nog twintig bij, en wat zal :t dan zijn Eu doet er dan nog twintig of dertig bij voor de g'heel rare uitzonderingen, en dan is 't zeker gedaan voor iedereen en och cr- mon, dan is 't naar d' eeuwigheid Pol. Ja, Stant, van over honderd jaar en loopou er hier gecne meer, en wat is dat toch, honderd jaar Maar alia, nen mensch eu mag daar toch niet altijd op peinzen, of 't ware stilstand van wa pens en g'cn zoudt de kourage niet heb ben vau te bougeeren 1 Stant. 't Is waar Pol maar daar van tijd tot tijd nen keer serieus op pei zen, dat cn is toch niet slechtwant meè er niet op te peizen, loopt ge toch ook vooruit, en 'tis dikwijls miserie voor die mannen die leven als of ze nooit moesten sterven. Pol. Ja, jaat, Stant en ongelukkig lijk cr loopen er alzoo zoo vele den dag van vandaag, gelijk al die uitgestortte jonkheden eu bijzonderlijk gelijk die ruige socialisten iu de steden en iu 't walen land. Stant. 't Is te wreed om op te pei zen. Pol dat raskcu eu gaat naar kerk noch kluis niet meer er. zij lachen en spotten meè al wat er is. Pol. Ja, Staut, wij beloven nen droeven tijd, zooveel te meer dat den hoogmoed en dc gloria de wereld meester is. Stant. Maar a propos, Pol, ('k wist •ia'li u nog van iets moest spreken) a pro- pros, wordt er hier ook gesproken o ver 't geen dat zijn Hoogweerdigheid den Bisschop van Gent geschreven heeft van de partij-Daens Pol. Wel Heere toch, Stantof er daar van gesproken wordt? Wel van g'heel de week en is er hier nog van niets anders gesproken geworden, man. Stant Eu wat is den algemoeneu indruk hier onder 't volk, Pol V Pol. Hewel, wat kan dien indruk zijn, Stant Iedereen zegt dat het nu gedaan is met de partij Daeus en niemand meer en wilt of en durft nog van de ga zetten van die partij lezen. Stant. En wat gazetten worden alzoo afgekeurd, Pol? Want 'k en lees ik geen gazetten en 'k en weet ik daar niet van. Pol. Wel, Stant, 't zijn bijzonder lijk 't Land van Aelst, De Werkman en de Klokke Roeland. Stant. Dat zal ik onthouden, Pol; want ik geloof dat mijnen gebuur Mane wei ook nog een van die gazetten leest, en 'k zal 't hem van den avond nog gaan zeggen. Pol. Ja, ja, Stant, 't is een plicht voor ons allemaal van de menschen in te lichten, omdat ze, gelijk onzen geliefden Bisschop zegt, toch niet en zouden verleid worden. Stant.Maar, Pol. zeg mij nen keer, wat staat er daar alzoo allemaal in dat geschrift van den Bisschop van Gent? Pol.Ha, Stant,jongen, ik kan 'tvan buiten want kozzen Tist heeft het ons sedert zondag wel al duizend keer voor gelezen. Stant. Laat hooren, Pol. Pol. Eetst en vooral, onzen Hoog- eerweerden Bisschop zegt dat hij droef is van te zien dat de zoogenaamde partij- Daens geen de minste rekening en houdt vau den brief dien de Bistchoppen van België, op bevel van Z. H. den Paus van Rome, geschreven hebben om de katho lieken vau ons land tot eendracht ónder elkander aan te manen. Stant. Hoei, Pol, hoe durven ze dat toch doen 11! Pol. Luistert, Staut, daar achter zegt hij, onzen Bisschop wel te verstaan, dat die mannon door huune gazetten he viger dan ooit do verdeeldheid bewerken eu verspreiden, en de katholieke besturen aanvallen. Stant. Wel, wel, Pol, hoe stout hoe stout 111 Pol. Ten is nog niet uit, Stant, daar achter zegt Hij nog dat d' opstellers van die gazetten den overmoed zoo verre drij ven dat ze de menschen willen doen geloo ven dat ze, meè alzoo te schrijven, de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus van Rooraen, en van de Bisschoppen. Stant. Emmaar, Pol, wie zou dat nu toch van zleven kunuen gelooven Pol. Maar, Stant, zwijg nen keer, 't is hier dat de kat op de koorde gaat, en dat go moet luisteren ziju Hoogweerdig- lieid deu Bisschop zegt daarachter dat het gedrag van die mannen te veroordee- len is. Stant. Ha dat geloove kik, Pol! Pol. Zie, Stant, ge moet mij laten klappen, want 't is langs om schooner Hij voegt daar bij dat 't gedrag van die mannen hoogst nadeelig is aan de ware belangen van 't volk, en. Stant. Al dat tegen 't gedacht van Paus en Bisschoppen strijdt, is altijd tegen de ware belaugen van 't volk. Pol O gi babbeleer van nen Stant! Hij gaat voort en zegt dat het gedrag van die manucn tegenstrijdig is met de ge dachten van Zijne Heiligheid en van de Belgische Bisschoppen, en dat hij on zen geliefden Bisschop, het als eenc plicht aanziet van de geloovigen te ver manen om zich dour dergelijke gazetten niet te laten misleiden. Stant. Wel, wel, Pol, dat is schoon gezegd Dat is klaar gosproken Eu wie en zou dat nou niet verstaan Pol. Ha, Stant, dat is nou gedaan z'hebben zij lang geroepen en geschreven dat ze zij goedgekeurd waren van Paus en Bisschoppen, èn iedereen trekt nu ziju schouders op Stant. O die sukkelcers, die ellen- digaards, dat ze nou toch algauw mea culpa doeu en op hun borst kloppen eu vergiffenis vragen Pol. Ja, Stant. daar is altijd pardon 't is 't zelfde waarvoor; eu 'k ware kik iu de plaats van die mannon 'k zou kik vergiffenis vragen aau den goeden God en aan de menschen, en 'k zou kik trachten alles t' herstellen zooveel als ik maar kan. Stant. Ja, ja, Pol, daar zal aan t* herstellen vallen, maar, maar alla, dat ze toch hun beste doen, want werken tegen d' Heilige Kerk, 't is te wreed om op te peizen Pol. Wc zullen er voor lezen en bidden Stant dc gratie is machtig en onze lieven Heer zal die verdwaalde men schen bijstaan als ze willen,en 't zal mis schien nog beter gaan alsdat. we peizen. Stant. God gaaf 't, Pol, 'k zal er ook alle avonden voor lezen meè mijn Trien en mijn kinderkes. Alla, Pol, tot de naaste week, 'k trek er van door Pol. Ja, Staut, 'k gaan ook algauw voortkappen, want meè de kermis, heb ben we van de week twee blinsche dagen gehad van niemendallen Stant. Ja, Pol, weerd u rnaar en den hertelijken en vricndelijken goeiën dag Pol. Tot ziens, StaDt, salut en de komplimenten 1 hoog maatschappelijk nut wordt ver- eiscut. De andero agenten der gemeeutepo- licie, hun voorbeeld volgende, onthouden zich insgelijks proces-verbaal op te ma ken tegen de vastgestelde overtredingen of cr verslag over te doen. De maatregels, door den wetgever genomen, om den geesel van het drank misbruik te bestrijden, moeten hunne strenge toepassing bekomen. De minister verzoekt het parket aan MM. de burgemeesters, policiu-commis- sarisseu, veldwachters, en over 't alge meen, aan alle rechterlijke ambtenaars aan te bevelen dat zij ten strengste de overtredingen in kwestie zouden opspo ren en vaststellen, zonder zich van hunne plichten te laten afkeeren door overwe gingen vreemd aan de uitoefening van het recht en aau den eerbic; l voor de wet, en hun te herinneren dat de nala tigheid waarvan zij blijken zouden geven in de uitoefening van hun ambt, hen zou blootstellen aan de toepassing van tucht maatregelen. M. Begerom, minister van justicie, heefc aau de parketten, door tusschen- komst van dc procureurs-generaal, de volgende aanbevelingen gezonden In een groot getal gemeenten van het land wordt de uitvoering der wet van 16 augusli 1887 op de openbare dronken- sóhap, door de overheden niet betracht met den iever, die door haren aard van TViomtki-eten. De voor staanders der E. V. roepen fnoja/omdat de Yolkskamer heeft besloten dat dit stelsel, ten titel van proefneming, in de gemeentekiezingen zal toegepast worden in geral er eene balloteering noodzakelijk is. Tijd en plaats ontbreken ons om er heden breedvoeriger te kunnen over han delen eene zaak schijut ons onbetwist baar, namelijk dat het aangenomene stel sel de zelfde onrechtveordigheden en nog vele grootere bevat dan die welke de tegenstrevers van 't meerderheidstelsel aanklagen. B. v. zij die eene gemengde stemming uitbrengen of, gelijk men zegt, panachee ren, zullen, iu geval van balloteering, de kracht eener volle stemming gegeven hebben aan iedere lijst zelfs als zij er maar een enkel kandidaat hebben van verkozen. Om het goed te doen begrijpen, zullen wij 't volgende voorstellen Men staat voor 4 lijsten van kandidaten: 19 liberalen, 19 katholieken, 10 socialisten en 5 onafhankelijken. Pier kiest voor 16 liberalen, 1 katholiek, 1 socialist en 1 onafhankelijke, dus heeft hij voor 19 kan didaten gestemd. Iu geval van ballotee ring heeft hij aan al die lijsten de zelfde waarde gegeven om het kiescijfer te be palen, volgens het welk de zetels gaan verdeeld worden. Zestien steramenaau de liberalen staat gelijk aan ééne aan ieder der audero lijs ten gegeven om het kiescijfer te bepalen.. Is dat nu die zoo hoog geroemde recht- veerdigheid van de E. V.?... Ook nog om hier te Aalst in aanmer king tc kunnen komen iu geval van ballo teering moeten de partijen 1 der stem men bekomen, en dit zesde beloopt tot 1208 stemmen. Dus de partijen die slechts 1207 stemmen tellen, kunnen niet in aan merking komen, zij hebben niets en de anderen hebben alles... Weeral recht- veerdigheid volgens dc E. V... Wij kun nen nog meer zulke stichtende voorbeel den van rechtvcerdigheid aanhalen onder anderen in 't aanwijzen der kandidaten, doch laat er ons nu voor hedeu eeu spel leken aansteken. Denderhaulem IKMider- lm u ie m Dijnsdag 3 September aanst. zal een geheugelijke dag ziju voor die groote parochie. Twee barer zonen zullen dien dag huune Eerste Mis opdra gen de Heeren Alfred Die Winter en Octaaf Eeman, welke zoudag 1 September te Geilt priester zullen gewijd worden Z. D. II. den Bisschop van Gent. Men bereidt met iever iu het Dgrp en in de Leebeke eeu prachtig welkom voor deze twee jonge priesters. Ja gansch de paro chie zal meè vieren. Ilct gebeurt immers zelden dat eene parochie op eenen en den zelfden dag twee barer kinderen als priesters het altaar ziet hestijgen. Te 9 uren zal de E. II. De Winter zijne Eerste Mis lezen, na het zingen van 't - Vent creator Daarna zal de E. II Eeman eene plechtige Mis en te Deum zingen, bijgestaan van zes andere Heeren Geestelijken der paroche.' Denderhautem telt heden zeven barer inboorlingen als leerlingen van het groot Seminarie te Gent. 't Is eeno ware zege ning. Leve Denderhauten I GodadiensLlmters. Als te Antwerpen cenlidvanden liberalenwerk- mauskring sterft dan wordt er eenen onderstaud aan zijne weduwe verleend, maar dit op uitdrukkelijke voorwaarde dat de overledene de laatste II. H. Sacra menten weigert te ontvangen en burger lijk begraven, 't is te zeggen, als eenen hond in den grond gedolve worde. Het is dus eens te meer bewezen dat liberalismus beteekent godverlooching en godsdiensthaat. Wij hebben eenen aanbevolen brief ontvangen van priester Daens en wij deelen hem meê nje" zoo zeer omdat wij denken er toe verplicht te zijn maar om de aandacht in te roepen op de beleefd heid en de welgemanierdheid van dien zonderlin gen volksvertegenwoordiger. M' Van de Putte, 't Was al 'nen tijd geleden dat ik uw zoogezegd katholiek blad (1) niet meer had gelezen dezen morgen viel het mij in de hand, en ik bemerk dat gij voort gaat met schelden, liegen en lasteren. (2) Gij zult mijn antwoord op uw nummer van 23 Augusti zaterdag toekomend in- lasschen zoo niet, gij trekt weerom naar Deudennonde, eu gij kunt nog niet ver geten hebben de brandmerkende woorden welke UE. op die Rechtbankdoor'tOpen- baar Ministerie wierden toegeslingerd - Als men in Denderbode al die artikels leest vol smaad en spotternij, weet min niet ui die Gazet geschreven worde in een vischmijn of wel op 't bureel van een deftigen burger. Gij verdient nog dat brandmerk, want gij liegt altijd voort. (3) Gij drukt in uw proper blad De eenige Priester die iu de Kanier zetelt heeft de wet niet gestemd die aan God de plaats teruggeeft welke hem iu de scholen toekomt. (4) Clemens Vau de Putte, dat is vuige en eorlooze laster. (5) De reden mijner onthouding (6) heb ik in de Kamer duidelijk verklaard 't is omdat de wet aan 't vrije katholiek on derwijs den rang niet verleent die het zelve toekomt. Ik cn andere katholieken(?) hebben ge vraagd dat al de vrije wel ingerichte scholen op denzelfden rang zouden ge plaatst worden als do Staatsscholen. Dat werd ons geweigerd 't Ministerie durfde zoo verniet gaau op dieu weg van vrijheid en rechtvcerdigheid, eu daarom heb ik mij onthouden met andere katho lieken. (7) 2° Ik wilde aan de goddelooze scholen geen bedriegelijk uithangbord geveu van valsche godsdienstigheid want als de Meester goddeloos is en vrijdenker, een weinig waterverf van Catechismus 2al de school niet beter maken. En om die reden hebben al de katho lieke Representanten van Brussel tegen de wet gestemd. Wat zegt gij daarvan (8) En waarom moet gij huichelen met aau uw lezers te doen gelooven dat priester Daeus alleen die schoolwet niet heeft goedgekeurd (9) Van hunnen kant de katholieken van Antwerpen hebben verklaard dat de wet geene oplossing is der schoolqumstie, dat zij het recht niet erkent der vrije katho lieke scholen, en dat zij in 't begin van den toekomenden zittijd ons wetsont werp zullen voorstellen. (10) Ziet gij nu, M. Van de Putte, dat gij schromelijk hebt gelogen en gelas terd (11) 2de punt. Gij spreekt van mijne tegenwoordigheid te Brugge in een herberg (12) met M. Theodor volksvertegenwoordiger van Brussel, en gij noemt ons twee leeperikken. Ik weet niet juist welken zin gij hecht aan dat woord in uwe kiesche taal (13) maar wilt gij zeggen dat wij er niet zeer schoon uitzien keer u dan eens om M. Van de Putte, bezie u links en rechts, van voren en van achter cn gij zult be kennen dat gij niet zeer difficiel moogt zijn in zake van schoonen en rechten lichaamsbouw. (14) Al uw overige zeever over Knocke en Brugge is weerom een aaneenschakeling van grove leugens. (15) Gij durft schrijven dat - ik mij heb laten omringen en toejuichen door eenen hoop socialisten Zijt gij niet beschaamd, gij katholieke gazetschrijver die beweert de tolk te zijn der Geestelijkheid van 't Bisdom, aldus moedwillig en schandalig te liegen Om een eerlijk man te zijn (16) moet men eerst en vooral de waarheid eerbie digen, en dat doet gij niet, Clemens Van dc Putte. Druk dezen brief in uw gazet, of ge gaat recht naar Dendermonde. (17) A. DAENS, Priester Volksvertegenwoordiger. (1) Zouden de bladen der partij-Daens die mee doen met de liberalen misschien katholieken zijn. (2) Scheldenliegen, lasteren, lezers, aan wien zouden wij dat best toepassen I (3) Priester Daens heeft nooit gelogen dat weet iedereen. O die canaillenstreek van 't wijf. (4) Dat is letterlijk geknipt uit Lc Courrier de Bruxelles van 16 Oogst 11. La lot qui fait rcnlrer of/icitllcutcnl Dicit dans i l'icole publiqiu est vatte, ei te stut prélrt qui siige i> a la chamlre ne lui a pas donut sa voix. t De wet welke officieelijk God in de openbare school terugbrengt is gestemd en dc eenige priester die in de Kamer zetelt, heeft haar zijne stem niet gegeven. Waar is de leugen (5) Welke beleefde schrijfwijze (6) Dus hebt gij de wet niet gestemd (7) Met vier. (8) Dat twee volksvert:gcn\\ .)ordigers van Brus sel noch voor, noch tegen gestemd hebben. (9) Wij herhalen De eenige priester die in de Volkskamer zetelt, heeft de wet die God lerug- brengt in de scholen niet goedgekeurd. Nog eens waar is onze leugen 1 (10) Maar zij hebben toch de wet gestemd. (ti) Neen, maar wat iedereen weet, is dat priester Daens nog nooit heeft gelogen. (12) Ja. 1 Su Singe d'Or Inden gulden Aap.» (13) Uwe taal is zeer kiesch en past wel aan een priester. (14) Stichtend en deftig niet waar, lezers ledereen weet dat M. Daens een waar Cupidoken (i3) Dat vergeet gij te bewijzen. (16) Oh 1 Oh 1 Keer u eens om Eerwaarde Heer.... (17) Salut en de kost II |lrt „1 Eergisteren was het n Qullull. kermis donderdag ende twee muzieken deden eenen uitstap. Het katholiek muziek werd gevolgd door Burgemeester, Schepenen, Gemeen- teraadsheeren en al de deftige lieden der gemeente. Het Daensisten ofte Riddersmuziek zwadderde rond met 8 a 10 mannen aan den steert waaronder meer dan dc helft schuimioopers. Al zwadderendc lande 't Daensisten- muziek onder 't spelen van dien eenigsten pasredoublé die reeds meer dan 10 ver- rens oorendul heeft gemaakt op den Brul aan, terherbergvau den muziek-vermoor- der, de eenigste van gansch Ilaeltert waar er 'nen speelman werd gehouden, 't Was proper 't Is ook in dees danskot, gelijk 't Land van Aelst zegt, dat cr meeting zou houden worden Buiten het muziek cn eenige Ilaeltert- sche oude liberalen,sedert lang overleden en die voor de omstandigheid uit graf waren opgestaan, was er daar niemand, ja,niemand van tol,waut de overige waren kinderen die sjoerden of ze hier of daar geene pint bier konden snapen maar 't was berniks, do schuimioopers waren er meè dc bic... Eindelijk viug de meeting aan. De spreker was volgens dc eenen een Brusselaar, volgens de anderen een Gentenaar eu eenigen bewcercn dat het een penueknecht van Klokke Jloeland is die gesproken heeft. De spreker hemelde de groote daden onzer voorouders op, handelde over de HH. Sacramenten on toonde dat hij den catechismus nooit geleerd of hem ver geten beeft. Na die voorrede kwam hij tot het eigenlijk onderwerp zijner voor dracht: De veroordeelende brief van Mgr. Stillemans. Hebt ge, vrienden, dien brief wel gelezen Die brief keurt, zegde hij, onze partij niet af, wol integendeel zo wordt goedgekeurd door den Paus en de Bisschoppen, wij hebben de brieven ontvangen. Ja de brief van den Bis- schop is eene goedkeuring van ons ge- drag, wij mogen voortdoen wij worden wel door Denderbode enCousoortenuit- gescholden voor ketters, schismatie- ken, enz., maar ik vraag het u, vrien- den, wie verdedigt er 't meest onzen godsdienst; zijn het wij niet die even als onze voorouders al die scholen, zon- dagscholen en sociëteiten van werk- volk gesticht hebben, enz. enz. (1) Wij zijn onderdanige kinderen van de H. Kerk en worden goedgekeurd door Paus eu Bisschop. Zoodra zij ons afkeuren zullen wij onze werking staken. Tus- schen zijn gezeever, roept er eenen Daensist op den hof van eenen anderen Daensist (herberg) Komt allen naar hier die wilt bedrogen worden, waarop hem toegeroopeu wordt bravo jon gen Ziedaar hoe de Sprekers der volksfop perij durven liegen en bedriegen... Maar 't zal er niet aan helpen 1 (1) Waar hebt gij die gesticht, volksbe drieger. Ilaeltert! Ilaeltert! Wat hooren wij zoo al rammelen over eene moordpoging in de duisternissen des nachts Vrijdag 6 Sept. Eerste vrijdag der maand toegewijd aan hot IIHert van Jesus, om 4 3/4 uren Mis met sermoen on algemeene Commuuie tereere van het II. Hert van Jesus om 6 uren gezongene Mis om 5 uren het Lof. Zou Pie van Chipka de samenspraak niet willen meèdeelen tusschen hem en zijnen melkboer over de veroordeelde gazetten De brief van Z. II. Mgr. Stillemans de zoogenaamde partij-Daens veroordeelen- de,was pas gekend of,volgens LePatriote, kwam paster Daens (die leeperik te schrijven aan Mgr. Rampolla, dat hij zich zou onderwerpen eu dat hij.... Klokke Roeland afkeurt Van 't proper Land van Aelsten van den volksmisleidenden Werkman repte de slimmerik geen woordje, neen, geen gebenedijd woordje Maar Le Dien Public de tolk van het bisdom, schrijft hierop heden vrijdag Hola paster Daens, in plaats van de les voor te spellen aan dc Voddc Roeland, begin met uwe eigene gazetten Het Land van Aelst en Den Werkmantot bekeering te brengen Ge weet ge wel dat do veroordeeliug van Mgr den Bis schop nog meer, tot dio schriften gericht is dan tegen Dc Vodde. Hebtg' het beet, Slimmerik Uwe leepe trokken zullen dus niet lukken Ook het publiek laat er zich niet door beetnemen aan don opsteller van het dagblad Le XX0 siècle n deed M. Petrus Daens donderdag 11. de bekentenis dat men zijne propere gazetten langs alle kanten begint te laten vliegen Maaneclips. Eene volle maaueclips zal op 4 September plaats hebben en gedeeltelijk zichtbaar zijn in België, om 2 uren 49 minuten en 7 seconden des morgens. Priesterlijke benoemingen. Zijn onderpastoor benoemd te Basso- velde, deE. H. II. Gheeraert, onderpas toor te Exaerde te Exaerde. de E. H. L. De Windt, onderpastoor te Velsique te Oordegem, de E. H. Iv. Van Ilaelst, surveillant te Geeraerdsbergen. PRAALSTOET. -Wij mogen het verzekeren de Praalstoet van 22 Sep tember zal onder alle opzichten hoogst merkweerdig wezen. (Landbouw, Nijver heid en Kunsten zullen deftig en rijk ver tegenwoordigd zijn. De letterkundige Kring gaat de eedaflegging vertooneu van Karei den Stoute van op het Belfort van Aalst. Karei de Stoute, Graaf van Vlaan deren,zal omringd zijn van Burgundisclic en Vlaamsche edelen. De wagen verbeeldt het Belfort van Aalst. De Ware Vlamin gen komen op in groep Hottentoten. De Koormaal schappij St-Cecilia gaat ons voor oogen brengenKeizer Karei en de Aalstersche kunstenaars van zijnen tijd. Het hof vau deu Keizer zal verschijnen in al zijnen luister en pracht. Deze wagen zal voorafgegaan zijn door 25 ridders hof- en edelknapen te pcerd. H Land van Riem zal zijn uitersie best doen, wij zul len eens onze informeer kazak aantrek ken om in ons aaust. nummer nog 't eene en 't andere meê te deelen. In deu loop dezer weck verschijnt de affiche van den Praalstoet. KERK VAN DEN H. MARTINUS. Maandag 11. heeft de kampstrijd plaats gehad voor het begeven der bediening van organist onzer St. Martinusnerk. Bij eenparig oordeel van de j ury is de heer Volckaert van tyeirelbeke benoemd geworden. Zondag 1 September. Eerste zondag der maand, algemeene Communie der leerlingen en oudlcerliugen dor Eenv. Broeders van de Christelijke Scholen vergadering om 5 1/2 ure in het Koor. Feestdag derHH. Engelen-bewaarders. De maand September is toegewijd aan den eeredienst der I1IL Engelen. Maandag 2 en dinsdag 3 Sept. Om 8 uren Mis ter eere van den H. Rochus van wege de gebuurte der Molenstraat. Zondag 1 September 189:~>, dienst doende Apotheker Mr VA UI C A.E- I^EIAJliEIIGII, Leopoldstraat. iiol ai'iëelc Annoncen op <Ie 4dfl BUuIxijde. Programma van het Concert welk zal gegeven worden op Maandag 7 September 1895, om 8 1/2 ure 's avonds, ter Groote Merkt, door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, onder het bestuur van den heer F. L. Van den Bo- gaerde 1. Saut des Obstacles, Marche, M. Diiein. 2. Marohe Indienne, Van Uaei.. 3. Une Fête a Oi anjuez, De Mbeiisman. 4. Les oiodoohes, Polka, llcymans. Botermarkt. Heden zaterdag werden 757 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5300 kilos. Overreden. Woensdag wer den in de statie van Lessen de beide becneu afgereden van don genaamden Constant Van Wichelen, wonende te Aalst Moorselscke Baan. Van Wichelen werd geboren te Gijse- gem den 5 april 1844 en is ongehuwd. Het ongeluk is, naar 't schijnt gebeurd, met op den trein te willen springen toen hij reeds aan 't rijden was. Zijn toestand is zorgwekkend. Iddergem. De malheuren slapen hier niet. Zondag namiddag trok ken twee kapoenen van 10 all jaar het schof voor den watermolen van sieur De Smet. Dadelijk kwam de molen in bewe ging. Zekere C. Herremans bemerkte het, doch vooralleer hij den molen kon stil leggen, waren vele tanden van het rader werk aan stukken gevlogen. De schade wordt op 120 a 130 franks berekend, De molenaar De Smet was op dit oogendlik ufwezig. Maandag morgend toen sieur F. Sonck, wonende gehucht Bakkergem,zijne schuur binnentrad, vondthij er 't lijk van een manspersoon, best gekend onder den toenaam van scheelen Fons of Alfons. De verongelukte had daags te voren de grosse caissc of grootte trom van 't muziek gedragen, en scheen min of meer in staat van dronkenschap te verkeeren. Men veronderstelt dat hij iu de schuur van Sonck oen onderkomen voor dien nacht is gaan zooken, en dat hij tengevolge van mistrapping naar beneden is gevallen op eenen kruiwagen. Drie kinderen waren in eenen lee- gen grond van de Hacgschensteenweg te Brussel aan het vuurkestoken. Eensklaps raakten hunne kleederen in brand, én waren eenige voorbijgangers en werklie den niet toegesneld, zij zouden hunne on voorzichtigheid met den dood bekocht hebben. Toch hebben zij nog erge won den bekomen. M. Hollevoet, burgemeester van Molenbeek, weigert aan de katholieke werklieden de toelating, om eenc betoo ging te houden, zondag aanstaande, ter gelegenheid eener vaandelwijding, omdat hij uitdagingen vreest der manifesteer- ders. M. Hollevoetbeleedigt dus op voor hand de katholieke werklieden en kent de vrijheid enkel toe aau do socialisten. Die mogen op straat komen als zij willen. Mijn arme Pauline Zekere Karei R., wandelde maandagavond, langs dc Flezantevest te Gent, met Pauline L., toen hij haar eensklaps vastgreep en met haar in het water sprong. Op het hulpge roep van het meisje, snelden voorbijgan gers toe, die haar redden, terwijl R. naar den anderen oever zwom, waar hij door tocgesneldo personen werd vastgegrepen ea in de handen der policie geleverd. Het meisje is door de policie naar huis ge bracht. Pauline L., verkeerde nog niet lang met R., deze was maandag uitzijn werk weggezonden en nu had.zij hom afgezegd. R. had haar daarop met den dood be dreigd. Terwijl hij met haar laugs de Plezantevest wandelde werden zij eerst gevolgd door cene groep jongens van 16 tot 17 jaar; R. dreigde hen in het water te werpen, indien zij niet achterbleven en nauwelijks hadden zij zich verwijderd of hij greep Pauline vast en sprong nabij de Kemelbrug met haar in het water. Het was eerst na lang rondgezwommen te hebben dat hij aan wal kwam waar hij eenc duchtige rammeling kreeg, eer men hem in handed der policie leverde. Het meisje was bijna verstikt toen zij gered werd ea men heeft langimoeten werken om haar tot het leven terug te brengen. Iu het policiobureel veinsde R. de grootste droefheid en berouw. Hij riep onophoudelijk Ach mijne Paulino Opschudding in eenen trein. De sneltrein n° 126, die 's avonds ton 7,50 uit Heyst vertrekt, hield Woensdag avond eensklaps stil tusschen Brugge en Oost- camp. Wat mocht er gebeurd zijn. Een ongeluk Neen, gclukkiglijk. Een reiziger een vreemdeling, schielijk eene noodzakelijkheid gevoelende had uiets, beter gevonden dan de deur open te doen en was op zijn gemak gaan zitten op de loopplanken van 't rijtuig. Twee vrouwen, die in 't zelfde komparti- ment zaten, in hunnen schrik, duwden op de alarmklep eu deden alzoo den trein staan.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2