FEESTEN GASTHUIS. DE PRIESTER Tentoonstelling en Prijskampen. GEDENKSTEEN Luisterrijke Praalstoet. DOOD Allerande nieuws, E Behalve de gevallen waarin het gebruik der vreemde koperen munt uitdrukkelijk verboden wordt zullen degenen die, in de femeenten vermeld in de volgende lijst, e vreemde koperen munt in betaling geven,niet onderworpen zijn aan de voor schreven boete, op voorwaarde dat de naamweerde der gezegde munt, voor eene zelfde uitwisseling de som van 2 frank niet te boven gaat. Fransche munt van 10, 5eti2 centiemen. Aide gemeenten waarvan het grond gebied aanpalend is aan het Fransche grondgebied of aan het grondgebied van het Groothertogdom Luxemburg en boven dien de volgende gemeenten Provincie West-Vlaanderen. Ael- beke, Belleghem, Bulscamp, Kortrijk, Coyghem, Dottignies, Spiere, Veurne, Gheluwe, Helchin, Lauwe, Marcke, Proven,Reninghelst, Rolleghem en St-Ge- nois. Nederlandsche munt van 2 Ij2 centen en van 1 cent. Al de gemeenten waarvan het grond gebied aanpalend is aan het Nederland sche grondgebied. door de Lamennais. Nu dat de priester dikwijls 't voorwerp is van de spotternijen der godsdienst haters, willen wij onze lezers een voor stellen hoe de Lamennais den dienaar Gods afschildert Weet gij wat een priester is gij, wien de naam van priester alleen verbittert en u doet glimlachen van medelijden Een priester is, van plichtswege, de vriend,de voorzienigheid van al de ongelukkigen, de troost der bedrukten, de verdediger van al die van bescherming beroofd zijn, de steun van de weduwe, de vader der weezon, de hersteller van al de wanor ders en al de kwalen, welke de passiën en de valsche leerlingen voortbrengen. Zijn gansche leven is niets anders dan eene lange en heldhaftige zelfsopoffering voor het geluk van 2ijnen evenmensch. Wie van u zou bereid zijn om, gelijk hij de huisselijke vreugden, al zijn genot, al zijne goederen, die de menschcn zoo gretig najagen,te verwisselen tegen nede rige bezigheden, pijnlijke plichten, tegen bedieningen wier uitoefening het herte doet breken en afkeer inboezemt aan de zinnen en dat om meestendeels tot vrucht van zoovele opoffering, niets anders dan verrachting, ondankbaarheid eu smaad te plukken. Gij ligt nog in diepen slaap gedom peld en ziet, de man van liefdadigheid, voor het opstaan der zon, heeft reeds den loop van zijne liefdewerken hernomen. Hij heeft den arme verlicht, de zieken bezocht, de tranen van het ongeluk afge droogd of deze van het leedwezen doen vloeien, den onwetende geleerd, den zwakke versterkt en zielen door den storm der passiën ontsteld, in de deugd beves tigd. Na eenen gcheelen dag met zulke weldaden geheel en al vervuld, komt de de avond maar de ruste voor hem niet. Op de uur dat het vermaak u naar de tooneelspelen en feesten uitnoodigt, komt men in allerhaast den heiligen dienaar halen een christen leeft zijne laatste stonden hij gaat sterven en wie weet misschien van eene besmettelijke ziekte, 'tls gelijk de goede herder zal zijn schaapken niet laten van deze wereld gaan, zonder zijnen angst te verzachten, zonder het met do vertroostingen van het geloof en de hoop te omringen, zonder aan zijne zijde God te bidden die voor het zelve stierf, en die het op dat gewichtig oogenblik, in zijn Sacrament van liefde eenen zekeren pand van onsterfelijkheid geeft. Dat is een priester Alzoo schreef M. de Lamennais, die helaas 1 van 't waar geloof afgevallen en in onboetveerdigheid gestorven is. Zondag 11. om 101/2 uren werd de Ten toonstelling en Prijskampen geopend in gericht door den Katholieken Werkmans kring en de Antisocialistische Vakver- eenigingen in tegenwoordigheid van een talrijk publiek tot al de standen der sa menleving behoorende. Onder de aanwezigen bemerkte men de E. H. Raemdonck, pastoor-deken, MM. Van Wambeke, burgemeester, baron P. Bethune, L. Gheeraerds, L. Meert- Scheurmans, schepenen, R. Eeman, lid der bestendige deputatie, F. Bethune, majoor der burgerwacht, De Clippele, distrikt-commissaris, de EE. HH. Wil- lems, pastoor van St-Joseph en De Rid der, aalmoezenier der Pupillenschool en Ponnet, onderpastoor, bestuurder van den Kath. Werkmanskring, enz. enz. als ook talrijke damen en juffers. De heer Baron Leo Bethctne sprak de volgende redevoering uit MevrouwenMcjuffers en Heer en, Ik verheug mij de opening onzer Ten toonstelling döor de tegenwoordigheid der eerste Overheden onzer Stad te zien opluisteren, en ik bedank die Overheden over dit nieuw blijk van genegenheid die zij aan onze onderneming verleenen. De belangstelling met de welke zij den vooruitgang onzer nijverheden en am bachten bewerken en het stoffelijk en zedelijk welzijn van werkman en burger behertigen, zijn overigens wel gekend en gewaardeerd van al die niet onbekwaam s de waarheid te huldigen. De vooruitgang onzer nijverheden en ambachten in 't voordeel van burger en werkman is ook de drijfveer geweest die den Kath. Werkmanskring, de Antisocia listische Vakvereeniging en den Aalster- schen Houtbewerkersbond aangespoord heeft de huidige Tentoonstelling en Prijs kampen in te richten. Ons doel was De waarde van den Aalsterschen ar beider, zoowel in 't vak der nijverheid, als in de verschillige ambachten te doen uitschijnen; Hem het gevoel zijner eigenwaarde te geven hem te doen begrijpen dat het niet alleen met morren en klagen, maar bovenal, met studie en werkzaamheid is dat hij tot iets kan komen De verscheidenheid en de uitgebreid heid van onze stedelijke nijverheden en handel door het publiek van stad en Pui ten te doen waaraeeren; Den ijver van alle voortbrengers, zoo wel werklieden als burgers, tot het uit vinden van nieuwe verbeteringen te ver meerderen; De beroepsbelangen onzer verschillige neringen, en tevens de vruchtbaarheid onder dit opzicht van 't gildeleven in het licht te brengen In één woord, de verheerlijking van den Aalsterschen arbeid en van den stedelij ken handel tot meerderen stoffelijken en zedelijken vooruitgang en bloei daar te stellen. Gewaagd was onze onderneming. Velen dachten hare verwezenlijking boven onze krachten en den werkkring onzer maatschappijen. Anderen waren onver schillig anderen nog vijandig, en strooi den uit dat ons ontwerp een politiek ka rakter had dat er sommige onzer mede burgers moest van verwijderen. Wij lie ten den moed niet zinken en gingen moe- dig vooruit. De uitslag van onzen arbeid is onder uwe oogen, mijnheeren, wij onderwerpen hom aan uw oordeel, en zullen ons ge noeg beloond achten, indien onze onbaat zuchtige pogingen voor de Aalstersche handel en nijverheid eenig nut kunnen opleveren, indien zij onder onze werk en ambachtslieden van alle gezindheden een beetje van dit heilig vuur van nijver en studie, dat do bron is van allen voor uitgang, hebben doen ontstaan. Gij zult mij toelaten, mijne heeren, de tentoonstel Iers en prijskampers, te be danken die zoo talrijk in getal onzen op roep hebben beantwoord en zich zulke moeite hebben gegeven om deze ruime toonhalle met de vruchten hunner nijver heid of de kunstj uweelen hunner werk huizen te verrijken. Ik hoop hunne trouwe tolk te zijn met hier eene eerste en warme hulde van oprechte en diepge- meente dankbaarheid te brengen aan den heer stadsbouwmeester Goethals die do ziel onzer inrichting is geweest. Bestaat er heden eene Tentoonstelling iedereen moet bekennen dat het dank is aan zijnen iever, zijne ervarenheid on zijne dienst willigheid. Ik bedank hier ook den heer doctor Monfils en de andere juryleden die zoo gewetensvol hunne moeilijke zending hebben vervuld Namens de inrichtings-commissien der Tentoonstellings en de besturen der in- ricbtings-maatschappijeu heb ik de eer de eerste Aalstersche Tentoonstelling van nijverheidskunst en nijverheidswer- ken te openen. Ik hoop dat zij de laatste niet zal zijn, en dat het nederig zaad dat wij heden inden Werkmanskring hebben geplant, in den vruchtbaren Aalsterschen grond moge opwassen tot een machtigen boom die overvloedige vruchten van ware vrede, van oprechte en ongoveisde oen dracht, van beroepsbehendigheid, van voorspoed en vooruitgang moge dragen. Ik bid God den gever van alles dat mijne wenschen zich mogen verwezenlijken, voor 't geluk van Aalst, voor de opbeu ring van burger- en werkmanstand. (Luidruchtige toejuichingen.) Als dan nam de heer Leo Gheeraerdts het woord en bracht eene welverdiende hulde aan don heer baron Leo Bethune welke door eene onophoudende werk zaamheid er is ingeslaagd de talrijke hinderpalen te overkomen die zulke on derneming noodzakelijk moest ontmoeten. Deze Tentoonstelling overtreft waarlijk aller verwachtingen en de gunstige uit slag dezer eerste proefneming zal het Stedelijk Bestuur van Aalst aanzetten om binnen twee jaren eene dergelijke ten toonstelling in te richten in de ruime lo kalen van het in opbouw zijnde Gasthuis. De heer schepcne wenscht ook den heer J. Goethals, stadsbouwmeester geluk over de goede inrichting waarna hij, in den naam der Stad, de Tentoonstelling geopend verklaard. (Geestdriftige toejuichingen.) Het publiek verdringt zich in de zaal en ten alle kante hoort men: 't Is schoon, 't is prachtig. Dat hadden wij niet ver wacht... enz. enz. En waarlijk de Ten toonstelling is schoon, prachtig en over treft waarlijk aller verwachting. Rond den middag bracht de heer mi nister Do Bruyn, als bijzondere, een be zoek nam aan de Tentoonstelling en drukte ook zijne verwondering en tevredenheid uit. Op dit oogenblik hadden al de Over heden de zaal verlaten; niemand wist iets aangaande dit bezoek. Wij raden onze geachte lezers aan een bezoek te brengen aan de Tentoonstel ling en zich met eigene oogen te gaan overtuigen dat er te Aalst ervarene nij- veraars, bekwame ambachters en werk lieden bestaan welke in staat zijn alles te leveren wat men noodig heeft en men zich naar andere steden niet begeven moet, om in de beste voorwaarden en zoo goedkoop mogelijk gediend te worden. Het is onmogelijk de Tentoonstelling in al hare deelen te beschrijven, De Den- derbode ware wel 10 maal te klein. Noe men wij nochtans een 4tal voorwerpen op die de algemeone bewondering ver wekken, en dit zijn, namelijk Ons oude stadhuis of heifort in suiker, tentoonge steld door M. R. Van Ertvelde, een kuipje zonder banden en niet gelijmd van M. Thybaert, kuiper, Korte Zoutstraat, een extra groot krentenbrood wegende 180 halve kilogr. van M. Piron-De Saedeleor, bakker, Nieuwstraat, reeds bekroond in de Tentoonstelling van Gent, en eene bui tengewone krachtig handpomp voor het wasschen van gevels en vensterruiten van den heer De Buck, loodgieter Korte Zout straat. Hot schrijnwerk verdient ook eene bijzondere melding. Niet alleen zondag maar ook maandag en dijnsdag wierd de Tentoonstelling druk bezocht. Onder de bezoekers telde men talrijke heeren tot de liberale partij behoorende en allen waren het eens om te verklaren dat de onderneming te volle is gelukt en hunne verwachting verre is overtroffen. Wij raden onze geachte lezers van den buiten aan, ter gelegenheid van onzen merktdrg, zaterdag aaust. een bezoek aan onze Tentoonstelling te brengen. Alle dagen concert men raadplege hot programma. Tentoonstelling en Prijskampen Zaal des Kath. Werkmanskrings. Morgen donderdag om 10 uren 's voor middags V i ooi-Concerto door de Heeren Arthur Ghysbrecht, lee- raar van viool aan de muziekscholen van Aalst en Wetteren, en Volkaert, orgelist der Sint-Martenskerk onzer stad. Zie programma. Een uitstapje naar het Museum van Gysegem. Zondag 11. beantwoordende, aan de welwillende uitnoodiring van den E. H. Van Impe, kwamen de H. H. Leden der Rederijkkamer De Catharinisten n te Gysegem en werden zeer hartelijk ont- Na eenige minuten op de speelplaats overgebracht te hebben, verzamelde de E. H. Director zijne Congoleesche leerlin gen die dan verschillige gezangen met oefeningen uitvoerden. Leopold Vidi, de oudste der Congolezen, vereerde ons met vele lustige aria's. Een Europeesche jongeling van zijuen ouderdom zou niet beter piano-spelen. Na het kleine concert bezochten wij het museum, gevestigd in het kloosterken der Congoleesche meisjes, onlangs door den E. H. van Impe inge richt, om die kinderen eene volledige opleiding te geven van huishoudkunde, vooraleer ze naar hun vaderland terug trekken. Het museum van den E. H. Van Impe is hoogst merkweerdig. Geen schoo ner verzameling van allerlei Congoleesche wapens en andere voorwerpen heeft men ergens gezien. Twee groote zalen zijn voor het museum bestemd geweest. In do eene ziet men wapens van alle tijden en voor alle standen der Congoleesche maat schappij. In de andere ziet men voorwer pen tot huishouding dienende. Ginds zijn het lepels, potten, manden matten; daar zijn het afgoden zeer lomp uit een stuk hout gekapt, zelfs staat er eenen van de nieuwe mode met buis en pardessus. Als men al die voorwerpen eens wel be schouwt,moet men zeggen dat onze zwarte broeders nog zoo dom niet zijn als sommi gen het wel raeenen. In 't museum van Gysegem kan men zich een gedacht geven van de wapens en voorwerpen van huis houding, juist gelijk ze in den Congo gebezigd worden. Gij heeren en damen die langs Gysegem wandelt, moogt niet nalaten dit museum te bezoeken. Een Catharinist. tor gelegenheid der plaatsing van den dor oprichting van het nieuw MOEDER, ONGENEESBAREN- EN «O» Zaterdag 21 September 1895, om 7 uren 's avonds, Kanongoschut, gespel des Beiaards en Klokkengelui om de Feesten aan te kondigen. Zondag 22 September, om 10 uren 's voormiddags, Ontvangst ter Statie des IJzercnwegs van de Heeren Ministers en Gouverneur der Provincie. Om 10 uren 's voormiddags ter hand- stelling aan de Gedecoreerde Werklieden van het Vaandel hunner Maatschappij. Om 11 uren 's voormiddags, bezoek naar de Tentoonstelling van Kunst- en Nijverheidswerken, ingericht door den Katholieken Werkmanskring en de Anti socialistische Vakvereenigingen Uitrei king der Diplomas en Eermetalen. LUISTERRIJK CONCERT in den Hof van het Lokaal. Om 1 ure 's namiddags, Vorming van den Stoet op 't Esplana deplein, hij zal de volgende straten door kruisen Esplanade, Statiestraat, Statieplein, Albert-Lienartstraat, Vaartstraat, Bier straat, Molenstraat, Groote Merkt, Nieuw straat, Keizerlijke Plaals (links), Korte- en Lange Zoutstraat, Grooto Merkt, Kerk straat, Brusselschestraat, Houtmerkt, Zonncstraat, Keizerlijke Plaats (rechts), Korte Nieuwstraat, Hopmerkt, Groote Merkt, Leopoldstraat, Esplanadeplein en Vaartstraat. Om 4. uren 's avonds, Plechtige Plaatsing van den Gedenksteen der oprichting van het nieuw Moeder, Ongeneesbareu- en Gasthuis. UITVOERING EENER CANTATE (500 uitvoerders). Muziek van M. G.Pape. Om 6 uren 's avonds Feestmaal den Heeren Ministers en Gouverneur aange boden ter Groote Feestzaal van het Stad huis. Verlichting der Groote Merkt en Concert, gegeven op den Kiosk, door de Koninklijke Fanfaren-Maatschappij van Kortrijk. Maandag 23 September, om 8 uren 's avonds op den Dender aan de Boudewynskaai, VENITIAANSCHE FEEST met Vuurwerk en Verlichting. Wij vernemen dat het nu vast is beslo ten dat de heeren Begerem, minister van justicie, Schollaert, minister van inwen dige en de ICerchove, gouverneur onzer Provincie de Gasthuisfeesten van zondag aanst, met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Onze achtbare katholieke sena- teurs, volksvertegers, provinciale raads leden zullen er ook komen deel aannemen. De beschrijving van den Praalstoet is te verkrijgen bij de uitventers van kath, dagbladen. IVatïoivale Vlag. De Commissie der Gasthuisfeesten heeft de eer alle inwoners to verzoeken van op Zondag 22 en Maandag 23 September aanst. aan hunne woning do nationale driekleurige vlag te willen heeschen. Gansch Aalst moet op die dagen ten feeste getooid zijn, en men rekent op de welwillende medewerking van allen, van werkman en burger. Bijzondere treins. De volgende bijzondere treins zullen vertrekken op zondag 22 Septemb. 1895, I. Uit Aalst 9 u. 30 m. 's avonds naar Moorsel, Baardegem, Opwijck, Boskant, Steenhuffel, Londerzeel, Thisselt, Wille- broeck en Boom. II. Uit Aalst 9 u. 45 m. 's avonds naar Erpe-Meire, Burst, Terhaegen, Her- zele, Hillegem, Leeuwergemen Sottegem. III. Uil Aalst 9 u. 35 m. 's avonds naar Hofstade, Gijseghem, Audegem en Dendermonde. VAN PATER BOGAERTS. In den nacht tusschen dinsdag en woensdag is zachtjes en godvruchtig in den Heer ontslapen de Eerw. Pater Pe trus Bogaerts. De betreurde overledene werd op 1 April 1833 te Zoersel geboren, volgde de leergangen van het college van Antwerpen en trad op 23 September 1855 in het Gezelschap van Jezus te Drongen. Hij voltrok er zij n Noviciaat, legde zich nog een jaar toe op de studie der letter kunde en kwam als surveillant naar het college van Aalst, waar hij tot 1865 in die betrekking verbleef. Van Aalst ver trok hij naar Doornik en naar Namen, om er gedurende twee jaren de wijsbegeerte, de natuurlijke wetenschappen en de wis kunde te studeer en. Nu was het tijd om do godgeleerdheid te beginnen en zich tot het priesterschap te bereiden. Pater Bogaerts ging naar Leuven en werd erin 1869 tot priester gewijd. In 1870 vinden wij hem als sur veillant te Namen en in 1871 als profes sor te Antwerpen. Van Antwerpen zal hij naar Drongen vertrekkon, om zich door geestelijke oefeningen en de lezing der H. Schriftuur en der H. Vaders tot zijn laatste beloften te bereiden, welke Bij dan ook te Turnhout uitsprak op 2 Fe bruari 1873. Hij was dan sedert meer dan één jaar prefect van het college dier stad, in welke betrekking hij gedurende acht jaren de grootste diensten bewees. Daarna kwam hij naar zijn geliefkoosd college van Aalst terug, en ditmaal om het niet meer te verlaten. Van 1880 tot aan zijn dood was hij werkzaam als be stierder der Congregatiën der Goede Dood, der Jongelingen, der Jonge Doch ters, der Damen (Vlaamsche afcleeling). De vermindering zijner krachten deed hem de Congregatiën der Goede Dood en der Jongelingen aaneen anderen Pater af staan maar tot het einde zijns levens be stierde en onderrichtte hij de Damon en de Jonge Dochters. Pater Bogaerts was een van die bemin nelijke karakters die allen tot zich trek ken. Zijne zachtmoedigheid, zijne min zaamheid, zijne blijgeestigheid wonnen hem alle harten; zijne zielskracht, zijne godsvrucht en zijne nederigheid boezem den aan ieder eerbied in en ontzag. Jon gelingen en grijsaards, studenten en werklieden kwamen bij hem in menigte te biechten en vele priesters namen hem tot bestierder hunner ziel. Geen wonder: hij was altijd tot ieders dienst en wijsheid was in al zijne woorden te vinden. Zijn manier van preken .was gansch po pulair en oorspronkelijk de uitdrukking was treffend, de toon uiterst natuurlijk. Woorden en gedachten kwamen als aan gevloeid naar mate hij zo van noode bat In Men denke niet dat die oorspronkeliji het heid en dat gemak hem als aaugebou uien waren: wanneer hij nog geen priester wi beek oefende hij zich met cathecbismus te g« U( ven aan de kinderen en werklieden; |mcu Leuven studeerende, bestierde hij ettjen congregatie en zelfs als Prefect prodiktlveld. hij dikwijls. Sedert jaren reeds was zijne gezond heid geknakt, hij leed aan een van di ziekten, waar, op zijn ouderdom, geen ge Di nezing meer voor was. Nochtans wild hij niet ledig blijven. Aan ieder gaf span den raad dien zijn ondervinding hem dep011^ goed achten; lang was hij de Geestelijk dood Vader der jonge kloosterlingen, en d uren welke hem die bezigheden en d welij zorg voor zijn Congregatiën nog overliejbom ten, besteedde hij aan het schrijven vafaldu een boek, dat na zijn dood nog nut zjpiinli stichten. jj< De man die zooveel troost en goede On raad heeft gegeven is onder de levendei ugc niet meerl Maar zijne gedachtenis zahal door de bevolking vau Aalst nog lan Mi bewaard worden en de Heer zal hem rijfcesc kolijk beloonen voor hetgeen hij gedaai Zo en geleden heeft. 'J5\e notai-iëole Annonce?^ op «Ie 4(l8 Bladzijde. MM. Praalstoet. De wagen de Catharinisten zal, naar wij vernemen eender prachtigste zijn van den Praal stoet welke den 22ste dezer onze stad za doorkruisen. Onder al de volkstammei des aardsbols die het personnecl van de :e*p wagen zullen uitmaken, zal den zwart ,r staan door 7 Congolanders vertegenwoor n digd zijn, dank aan den E. H. Van Imp van Gysegem. T1 Vreeselijke ramp. Ontploffing van een ballon "Val van lOOO meters. -,ffer Dood. van den luchtreiziger Toulet Al en drie andere reizigers. iade Wie heeft er al niet hooren sprekeiin e' vim den luchtreiziger Toulet Hoevele Ki onzer hebben alreeds niet opstijgingc an van dezen stouten luchtvaarder bijge erg woond are Zondag morgend nu, ten half -tienn 'V deed Toulet eene opstijging te Brussels Di uit hot Hotel de la Verrerie, Oude Graan ykc markt. njn In het schuitje nevens den luchtvaar 0111 der hadden plaats genomen MM. Dusaul ted' toit, Delvaux en Scheors,drie brusselschi kei kooplieden Delvaux, koopman in bor Dec duurwerk Dusaultoit,koopman in schoc M non en Scheers, koopman in kolonialf e b waren. d< De drie reizigers waren goede vriendei,r n in dezelfde buurt wonende. Scheers ei ans en Delvaux moesten over. veertien dage! T meê opstijgen, maar toen had de ballo ast geen gas genoeg eu werd de reis uitge steld. M. Delvaux had sedert twintig jaa: het vast gedacht in het hoofd, eens mede op te gaan met eenen ballon. Hij had H kinderen en over eenigen tijd kondigdi f-1 hij aan, dat eindelijk zijn wensch zoceP' vervuld worden. an* De drie liefhebbers hadden ieder 60 fr aai betaald om meê de luchtreis te onder nemen. D ien LachoztoutT Er waren maar weinig menschen aan wezig bij de toebereidselen voor hei vullen van den ballon. Dozc gingen hun nen gewonen loop en hot is onnoodig zc uit te leggen. Rand 11 ure was men gereed. Het wa: een allerschoonste weder zonder wind,, kortom, een uitgelezen weder voor zulr arl eene luchtreis. De drie liefhebbers hadden plaat! genomen in het schuitje. Nog een vierde, M. Victor Stockman, vriend van Toulet, aarzelde een oogenblik of hij al dan niet!'ai! zou meegaan, maar ten slotte besloot hij maar beneden te blijven. Die mag eene groote keers offeren aan zijnen schuts patroon Ten 1. ure klokslag riep Toulet Ldchez tout De werklieden lieten de touwen los en de ballon verhief zich majestueus in de hoogte. Eene opmerking door een der aanwe zigen gedaan In strijd met de gewoonte van bijna al de luchtreizigers had Toulel de pijp, langswaar de ballon met ga! wordt gevuld, hermetiek gesloten. Het schijnt dat men zich soms van deze opening bedient, benevens van de boven den ballon, om een weinig gas te laten ontsnappen, wanneer de hitte der zon het luchtschip in omvang doet toene men, door uitzetting der gas. liet ongeluk. Laugzaam verdween de ballon in de richting van het zuiden. Ten half twaalf zweefde de ballon boven Hal. De buitenlieden zagen hem, op eene aanzienlijke hoogte over Hal heendrijven, om wat verder boven de baan op Nijvel te komen. Op dat oogenblik hoorde men plotse ling een harden knal en men zag het luchtschip dat toen naar schatting een lOOOtal meters hoog was, met eene duize lingwekkende snelheid naar beneden storten. Van alle kanten kwamen boeren uit' den omtrek toegesneld en wat zij dan zagen weigert de pen te beschrijven. Vier lijken lagen in en rond de schuit, te midden van eenen bloedplas. Kenne- te lijke lichamen waren het niet meer het was een vormeloozc hoop beenderen, vleesch, ingewanden en kleederen. rie :<le op

De Denderbode | 1895 | | pagina 2