Zondag 22 September 1893. 3 centiemen per nummer. 30s,e Jaar. 3017. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BRIEF Rond het leger. TWEE HONDEN Voor onze Zonen. Priester Pottier» Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 21 Sept. 189ït. van Z. II. Ilgi'. Stillenians, Bisschop van Gent. Om den indruk te verminderen welken den Brief van Z. H. Mgr. Stillemans op de kristene meuschen heeft gemaakt, leg gen zekere lieden hem op hunne manier uit. Ze geven aan do nogthans zoo klare en duidelijke woorden van Z. H. onzen Bisschop eenen valschen zin, eene betee- kenis die zij niet hebben. Men moet den brief slechts met aan dacht lezen om de raadgevingen er in vervat te begrijpen, en te weten wie en wat Hij veroordeelt. Om eenieder in staat te stellen om te kunnen oordeelen, willen wij den Bis- schoppelijken Brief laten volgen Medeburgers leest en oordeelt dus Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde PARTIJ- DAENS, niet de minste, rekening hou- dende van den brief door welken de Bisschopen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aan- manen, heviger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreiden, en de katlw- liekc Besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstellers dier gazetten den OVERMOED, dat zij hunne lezers pogeu te doen geloovcn dat, zóó liande- lende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te VEROORDEE- LEN, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der WARE christene democra- tie; zij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Zijne Heiligheid en onze Belgische Bisschoppen; en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te verma- nen zich door dergelijke gazetten niet te laten MISLEIDEN. f Antonius, Bisschop van Gent. De spiegelgevechten zijn weêr geëin digd en dc afgetobde soldaten weêr in hunne regimenten teruggekeerd. Ik vrage mij af welk nut die dingen aan het volk otaan België toebrengen En nochtans hoevele duizenden en duizenden franks kost dit aan de beurs niet der be lastingschuldigen? Wij stappen heen over zieken en sterfgevallen alhoewel die zoo raar niet zijn wanneer men zoo den gan- schen dag aan eene brandende zon is blootgesteld. Hoeveel nut zou men met dit geld niet kunnen stichten dat men nu zoo noode- loos in 't water werpt Hoevele goede inrichtingen ten voordeele van armen, zwakken, zieken, en noodlijdenden zou men daarmeê niet kunnen tol stand bren gen en in bloeienden staat houden Wie zou durven betwisten dat de kwes tie der pensioenen of rustgelden aan oude werklieden, die afgeslaafd en onbekwaam tot arbeid zijn geworden, niet volkomen zou opgelost zijn A.A.HÏ EEï* BEEN DOOR J. V. B. «o» Derde vervolg. IU. - HET DINER. Den volgenden dag was de doktoor al vroeg uit de veeren, bezig om zjjne koffers uit te pakken en zich in zijne nieuwe woniug in te stellen. Hij was nogal vroolijk van aard, en listig klonk zijn gezang door het huis. liet innig genoegen hoorde de majoor den doktoor zingen het was toch een bewijs voor hein, dat syn pleegzoon het in duigen werpen van zijn plan zich niet erg aantrok, en in eene puike stemming verliet hij zijn slaapvertrek, om zijn gewoon morgentocr'je in den tuin te gaan doen. Ook juffrouw De Wit was reeds wakker eu bij hoorde hare schelle stem van uit de keuken klinken, waar zij als een generaal hare bevelen gaf voor het diner, dat de majoor den vorige-r avond besteld had. De drie partijen, majoor, doktoor en juffrouw, zagen eikander dien morgend bijna niet, wat inlusschen geen van dricfin verontrustte, ofschoon dc majoor wel gewenscht had, dat dc doktoor met hem was komen praten. Welk is de groote stronkeisteen waar tegen dit schoon wetsontwerp, dat in onze Kamers is neergelegd, zal schip breuk lijden Natuurlijk tegen het gebrek aan mid delen, want vele en groote lasten zal dit algemeen ruststelsel in grooten ouderdom vergen en na zich slepen Aan welke bron zal men putten mogen om in de on kosten te voorzien Aan nieuwe lasten is niet te denken. Alle belastingstelsel struikt te zeer tegen do gevoelens van het volk. Mag men hopen dat het voorstel van M. De Malander zal aanveerd worden, dat bepaalt de noodige gelden in de rechten op de inkomende tarwe te zullen vinden, wanneer men ziet welke onge gronde gedachten onze landbouwers da gelijks over dit punt worden opgedraaid I Daarop mag ontkennend geantwoord worden. Men zal ze moeten elders zoeken. Welnu die bron is aangeduid volgens mij, ik spreke hier in mijnen naam en niet in dien van het blad. België is een onzijdig land wiens onaf hankelijkheid door de Europeesche mo gendheden is bekrachtigd. Eene oorlog voerende natie zijn wij niet; wij hebben dus slechts een leger noodig voor de in- landsche dienst te handhaven. Doet het dit, dan heeft het zijne eigen lijke rol cn bestemming vervuld. Van overrompeling hebben wij niets te vreezea. Het Europeesch politiek stelsel dat het evenwicht tracht te houden tus- schen de verschillige landen zal dat be letten. Noch Faaukrijk, noch Duitschland zal dus de hand op ons kunnen leg gen zonder een algemeenen oorlog te ver wekken, die hoe langer hoe meer onwaar schijnlijker wordt hoe verschrikkelijker de vernieiiugstuigen worden. In een Duitsck-Rransche oorlog zal onze onzijdigheid bewaard blijven. 1870 heeft het reeds ten deele bewezen. Ten andere een oogslag op de kaart is genoeg om te bemerken dat de Duitschers nooit door België zullen komen, 't is de langere weg, want van Metz zijn zij maar 5 dagen gaans van Parijs. Van Frankrijk hebben wij evenmin te vreezen want tegenover hunnen machti gen vijand, zullen zij zich wel wachten nog een tweeden hoe klein ook op den hals te halen. Daar dus zal men de geldmiddelen vinden voor het zoo menscklievcnde wets voorstel De Malander op de rustgelden der werklieden. X. Minimum van dagloon. De heer Schollaert, minister van binnen- landsche zaken, heeft zijne goedkeuring gegeven voor wat het drukwerk van den Staat betreft, aan de bepalingen betrek kelijk het minimum van dagloon en de verzekering der werklieden tegen de on gevallen, welke de deputatie van Oost- Vlaanderen in haar lastenkokier van de drukwerken der provincie geschreven heeft. Bravo M. Schollaert is de eerste die voor den Staat aan deze bijzondere vraag der arbeidende klas voldoening geeft. Wij zegden daar even partijen, en werkelijk, zoo scheen het te zijn de zinspeling van den redaktcur Meijer op zyne verstandhouding met juffrouw De Wit, de alleenspraak van den doktoor, de majoor die nog wel niets had laten blijken, doch noch alles be halve gerust was, deze drie schenen elk wel eene partij te zijn, die een verschillig doel beoogden. Het uur van het diner brak aan. De advokaat en de burgemeester waren reeds aangekomen, men wachtte nog slechts op den doktoor die nog altijd op zijne kamer was. De advokaat had zich van den majoor meester gemaakt en wat hij hem vertelde scheen hem buitengewoon plezier te doen, want zijne oogen glom men van genoegen, en meer dan eens liet bij een verbazend ba hooren, alsof de advokaat hem de avonturen van den baron Von Munchausen vertelde. De advokaat ging verder cn nog altijd glimlachte de majoor, doch op eens viel hij uit Luister eens hier, mijnheer Van der Horst, spreek my niet meer over die verduivelde reis, die zaak is uit dc wereld en dus nooit meer daarover. Meent gij dat, heer majoor Ik geloof dat maar half, want de doktoor laat zich zoo niet afschepen. Daar ken ik hem te goed voor. Och kom, zwyg Maar laat ons goede vrienden blijven, heer advokaat, wat gij mij gezegd hebt van dc verstandhouding van den doktoor en juffrouw De Wit, doet my zooveel genoegen, dat ik u waarlijk bedanken moet voor uwe inlichtingen. Onnoodig, majoor, maar denk er aan wat ik u van den doktoor gezegd heb, bij is.... Zouden wij niet aan tafel gaan, heeren vroeg Landbouw-comice Herzele. Landbouwleergang ten huize. 12° EES. VRAGEN. 1° Welke afstand moet men ia acht nemen bij het planten van boomen en hagen en het graven van grachten a) langs den openbaren wegB) langs den spoorweg 2° Welke boomen en hagen moeten op afstand staan 3° Hoo zal men dien afstand berekenen? 4° Welk recht heeft de aanpalende eigenaar a) zoo deze afstand niet geëer biedigd is b) zoo de takken over zijnen grond hangen of de wortels er in dringen? 5° Welk is het effekt der verjaring no pens den gebuur 6° Welke zijn de rechten en plichten, voortspruitende uit de gemeenschap, (muur, gracht, haag), en hoe zal men de niet gemeenschap bewijzen ANTWOORDEN. Voorwoord. Voor de waarde der te verhandelende stof dient het paragraaf a) (le vraag) gesplist te worden in A1 langs geburon grond, A1 langs den openbaren weg. Ook dient er opgemerkt te worden dat er twee verschillende afstanden in bere kening komen de costumelijke en de wettelijke. A. Planting van boomen en hagen, en delven van grachten. I. Langs gebuurgrond. Zoo er voor het planten van boomen en hagen en het graven van grachteu eenen costumelijken afstand bestaat, dan wordt deze gevolgd zoo niet treedt de wettelijke in voege. a. Boomen. Deze, 't zij door 's men- scben handen geplant, 't zij door eigene zaaiïng ontsproteu, zijn volgens hunne natuur iu hoog- en laagstammige gerang schikt. De costumelijke afstand is 3 voet (0,831 m.) voor beide soorten; voor boscb- boomen en struikhout 5 voet (1,385 m.) De wettelijke afstand is voorde hoog- stammige 2 m. en voor dio van kleine gestalte 1/2 m. noch de costume, noch de wet schrijven afstand voor ten opzichte der lei boomen. De afstand wordt berekend van aan het middenpunt en niet van aan den omtrek. Zoo die afstand niet geëerbiedigd is, heeft de gebuur het recht den boom te doen uitrukken, wel te verstaan zoo die gebuur eigenaar is van den aaupalenden grond; de gebuur-huurder heeft dit recht niet. Om dit recht ten uitvoer te brengen, moet de eischer bewijs levereu, dat hij dit recht bezit hij tracht alsdan eerst den niet rechthebbenden op vriendschap pelijke wijze tot het herstellen van het onrecht te overhalen lukt zulks niet evenals de verschijning voor den vrede rechter als tweede middel, dan doet hij hem voor gemelden beambte wettiglijk dagvaarden. Ofschoon de afstand geëerbiedigd is kunnen toch de takken over den gebuur grond hangen, de, wortels des booms iu de doktoor, die zoo even met de dames was binnen gekomen. De advokaat bleef iu zijne rede steken en op den doktoor toegaande, begon hy eene litanie van geluk- wcnschcn over zyn exaam, welke door den heer Zaal man zeer koel werd opgenomen. De majoor, die dit be merkte, maakte er een einde aan, en.het diner begon. Boven aan de tafel zat de majoor, tusscheu zijne dochter cn de juffrouw. Naast Louize zat de advokaat, naast juffrouw Dc Wit de doktoor, terwijl de burge meester den kring sloot. Het gesprek wilde in het begin niet vlolten, doch werd weldra algemeen toen bet eerste glas wyn gedronken was. Tot zijn genoegen zag de majoor, dal de doktoor de juffrouw allerlei oplettendheden bewees, waarop zij zeer scbecn gesteld te zyn, en zoo druk had hy het, dat bij niet eens scheen geboord te hebben, dat dc advokaat eeuen heildronk op hem had ingesteld. Dc majoor schaterde van het lachen, waarmeé het gc- heele gezelschap en niet het minst dc doktoor in stemde. Sa, sa, doktoor, hebt gij geene ooren meer I Het moeten wel gewichtige zaken zijn, die gij met de juf frouw te bespreken hebt, dat gij niet eens hoort, dat men op uwe gezondheid wil drhkcn, ba, ha, ha I cn op nieuw lachtte hij dat het klonk. Vergeef my, antwoordde de doktoor ik vroeg juist aan de juffrouw, waar zij zulk ccd keurig diner vandaan gehaald had. Goed zoo, schaterde de majoor, cn h|j knipte tegen den advokaat een oogje, die zich eveneens vergenoegd de handen zat te wrijven. denzclven dringen, en, mager bijgevoegd worden, de boomvruchten langs gebuur- mansgrond overvallen. De overhangende takken, mag hij, doch niet zelf, doen af kappen volgens genoemde handelwijze. De indringende wortels heeft hij het recht zelf af te delven, eu de verjaring, waar van aanstonds spraak, heeft hierop geen uitwerksel. Dc afvallende vruchten be- hooren aan den eigenaar van den grond, waarop zij vallen Na 30 jaren is de gebuur van alle recht tot herstelling van welkdanig onrecht ontheven in andere woorden, er is ver jaring. b. Hagen. De costumelijke afstand is voor de kophagen 3 voet (o,831 m.) en voor de geschoren hagen 1 1/2 voet (0,415 m.) te rekenen van aan het plan- tingspunt. De wettelijke voorschriften maken geen onderscheid tusschen beiden en bepalen 1/2 m. Wat het onderhoud der hagen betreft, heeft de eigenaar het recht dit op gebuurgrond uit te oefenen na het scheren der vruchten; in geval van een gesloten eigendom moet men er eerst de toelating too vragen: bij weigering is men in zijn recht. c. Grachten. Bij het graven van grachten moet men eenen afstand eerbie digen gelijk aan de halve diepte des grachts. Zoo de aanpalende grond hooger verheven is, moet die afstand berekend worden naar de heele dieptedaarbij moet ook de kant al den gebuurgrond schuins worden gegraven. Zoo die afstand niet geëerbiedigd is kan de gebuur bin nen de 30 jaren de gracht doen opvullen. Vervolg zondag aanst. 't Is voorzeker schoon in ronkende volzinnen zijne genegenheid voor de werk mansklas te betoonen maar nog veel schooner en doelmatiger is het de daad bij het woord te voegen en werken te stichten tot het nut der arbeidersklas. De katholieke partij toont zich waarlijk volkslievend met de daad, hare liefdadige werking strekt zich meer eu meer uit en omvat al de behoeften van het mensche- lijk leven. Overal worden er patronagio's en werk manskringen gesticht waar dc hoogere en lagere standen komen verbroederen. Maar het is niet alleenlijk in zijn werk huis, in zijne woning, in zijnen dagelijk- schen handel en wandel dat de arbeider onze belangstelling verdient. Er is nog een groot deel der bevolking dat onze aandacht even zeer dient gaande te ma ken dat zijn de duizende jongelingen die jaarlijks aan de ouderlijke woonst, aau den akker en het werkhuis ontrukt wor den, om in de kazerne te gaan leven. Het lichamelijke voedsel is hun verzekerd, doch hoe is het eilaas met het voedsel der ziel gesteld Hoevelen dier jongelin gen zijn er niet die weldra aangelokt worden in slechte gezelschappen en er bedorven worden naar ziel en lichaam Met lcn October gaan de rekruten bin nen komen. Het meerendeel, laat ons zeggen, bijna allen, zijn braaf en zedig en hebben misschien nog plechtig aan Het diner ging langzaam verder. Heeren, zeide de majoor, ik heb u iets goeds te vertellrn. Binnen tien of twaalf dagen ben ik van plan eene groote drijfjacht te houden en eens die rakkers van hazen neer te schieten, want zjj maken alles kapot. Ik zal nieuwsgierig zijn, ging hij verder, zich tot den doktoor wendende, of gij iets zult schie ten. Zoek mijn beste geweer uit, er zjjn er by die juist treffen, zelfs als men niet aanlegt. Daar zijn er zeker ook wel bij, antwoordde deze, die toch afgaan, al laadt men ze niet, niet waar Maar ik dank u zeer, ik zal niet van de partij zijn. Dat kwam er nog aan te kortriep de majoor. Wat wilt gij dan te huis doen Studeeren Ik ben juist een belangrijk werk aan 't lezen over de vraag, of de mensch als hij ont hoofd is, nog leeft en hoe lang. Lacht niet hoeren. Die kwestie is nog volstrekt niet uitgemaakt. Daaren boven heb ik nog andere redenen waarom ik niet meê doe. Ik ben geen schutter en ik vind liet slecht, deu tijd zoo nutteloos te verknoeien aan iets, waarbij ik my verveel. Ja, ziet ge, als ik mocht houden wat ik schiet, dan zou ik er nog eens over denken. Dus gij wilt bepaald een broodjager, geen jager zijn 1 Als gij het zoo noemen wilt, oom, mij goed. Welnu, luister neef. Ga meê, dat gekke werk kunt ge altijd lezen, en ik beloof u, dat al wat gij schiet het uwe zal zijn, het zal toch zooveel niet zijn. Punktum, antwoordde de doktoor, gij kunt op mij rekenen. Maar heer burgemeester, ik hoor uwe stem niet, zyt gjj in geen goede luim vader en moeder beloofd hunne christe lijke plichten te onderhouden. Zij zijn bezield met goede inzichten doch zullen deze wel lang stand houden De ondervinding bewijst het na eeni- gen tijd beginnen zij het mishooren des zondags te verwaarloozen, en eens dat zij zoover gekomen zijn, dan worden zij weldra de prooi der goddeloosheid en los bandigheid. De Paters Redemptoristen hebben zulks begrepen. Daarom in Antwerpen,Brussel, Luik en Doornijk staat het ket klooster open voor al de soldaten die hun aanbe volen worden, hetzij door hunne Ouders, hetzij door den Eerw. Heer Pastoor hun ner parochie. Alle zondagen en gebodene feestdagen wordt er in hunne kerken oene Mis lezen uitsluitend voor de soldaten. Ieder jaar zullen zij ze nog voorbereiden tot dc Paaschplicht door eene Retret. Alle man weet met welken (schitteren den bijval de pogingen der Eerw. Paters bekroond zijn geworden. 2100 soldaten hebben dit jaar in hetHoplandte Ant werpen^ aan hunnen Paaschplicht vol daan. Eiken zondag is de kerk er prop- pensvol soldaten. Wij rekenen het ons dan ook ten plichto de aandacht van de Ouders en van de Eerw. Heeren Pastoors op dat werk te roepen. Wilen zij dat hunne zonen of parochianen ontkomen aan de menig vuldige gevaren die zij iu de garnizoen- steden ontmoeten, dat zij huu eenen brief van aanbeveling medegeven hun verzoe kende dien persoonlijk te dragen bij de Eerw. Paters Redemptoristen. Dezen zullen hen met liefde ontvangen en hunne stappen geleiden. gekeerd. In 't lokaal St-Alphonsius heeft pries ter Pottier het woord genomen en drukte zich volgens Le Bien du Peuple, als volgt uit Het is onwaar dat ik door den H. Va der ben geroepen geweest; 't is uit eigene beweging dat ik er ben heen gegaan, met 't verlangen voorzeker van door Z. H. Leo XIII ontvangen te worden. Dit verlangen en die hoop zijn verwezenlijkt geworden en den zondag op mijne aankomst vol gende, heeft Z. H. de Paus zich gewaar- digd mij de groote guust van een bijzonder verhoor te verleenen, welke bijna eene uur duurde en in de welke de Stadhouder Christi zich gewaardigd heeft mij te ont vangen en zich met mij te onderhouden met eene aandoenlijke goedheid. Ik heb kunnen bestatigen hoe waar het is, dat de Heilige vader ons katholiek vaderland diep en uitzonderlijk lief heefc en hoezeer hij zich bekommert om do groote belangen die er zich op 't spel bevinden. Wat klaar en duidelijk uit de woorden des Heiligen Vaders blijkt, is zijn kracht dadige wil van verstandhouding tusschen de katholieken en de innige wensch hun ner volledige onderwerping aan de onder richtingen der bisschoppen, die op zijn De burgemeester kan slechts over eene zaak spreken, het overige is hem onverschillig, zegde de majoor lachende. Zoo, en wat is dat 1 vroeg de doktoor. Ons hospitaal, zegde dc burgemeester.... Heb ik het niet gezegd viel hem de majoor in dc rede. De burgemeester kan niet eten of drinken, zonder aan zijn hospitaal te denken. Die overlieids personen zijn toch zonderlinge meuschen eerst zetten ze hun plannen op papier, beginnen dan vol geestdrift te bouwen en is de bouw half voltooid dan hebben zij geen geld meer. Hebt gij laatst niet gezegd dat gjj nog 1000 fr. te kort komt. Ja, heer majoor, zoo is het. En die moet ik er bij geveD, is bet zoo niet Gelooft gij dan, dat er geld op mijnen rug groeit Mijn neef wil op reis gaan, om bet afzetten van beenen te leeren de burgemeester wil huizen voor onge zonde menschen bouwen, en voor zulke ziekelijke dingen zal ik mijn gezond geld geven 1 Breng mij' eenen zieke, eenen noodlijdende, die waard is dat men hem belpt, en ik zal de eerste zijn om hem bij le staan, doch voor uwen bouw, voor zulke alge- meene doeleinden, waarbij men nooit iets ziet wat er van uw geld geworden is, geef ik niets. Het is toch een goed doel, zegde de burgemees ter zoo menige arme, zoo menige behoeftige zal de gedachtenis van den majoor nog iu het graf zegenen. Ik denk nog niet aan sterven, in 't gebeel niet, viel hem de majoor in de rede. Luister eens, ik zal u mijn laatste woord daarover zeggen, want ook uw hospitaalpraaijes moeten uit de wereld. Ik neem alle uitdrukkelijk aandringen, zoo afdoende tusschenkomen, om de eendracht van al de geloovigen in de verdedieing der hoogere belangen van den Goasdienst, daar te tellen en te leiden. Ik ken genoog uwe gevoelens om er te kunnen voor antwoorden. De verwach ting des Heiligen Vaders zal niet bedro gen worden, Katholiek vóór alles, willen wij, niet alleen uiterlijk, maar nog in de hartelijke verstandhou ding onzer zielen, de richting volgen, die de Kerk aantoont, en ons van den geest dier richting doordringen. Voor wat den brief Hunner Hoogw. de Bissehoppeu betreft, in 't bijzonder, houden wij er aan, er ons ten volle in overeenstemming mede te stellen, door ook voor ons te nemen, wat er voor ons in gezegd wordt, en zonder ons zeiven de toelating te geven iemand anders geweten te onderzoeken, n Ziedaar eene schoone,broederlijke,echt kristelijko taal Wat doet het goed aan 't harte, wan neer men woorden leest, zooals die van E. H. Pottier, door hem uitgesproken bij zijnen terugkeer uit Rome. Katholiek vóór alles moe ten wij zijn, zegt priester Pottier. En wat zegt de zoogezegde partij-Daensl Wij moeten de katholieken bij de aanstaande kiezingen, in alle steden en dorpen bestrijden en uit de besturen verwijderen l Briester Bottler wil den vrede gelijk Z. H. Leo XIII en HH. onze Bisschoppen tot verlangen. De partij-Daens wil den oorlog tegen de katholieken voortzetten tegen den wil van Z. II. Leo XIH en HH. onze Bis schoppen en ziedaar 't verschil Valsche demokraten. Wij hebben meer dan eens geschreven dat de zoogezegde kristene demokraten van Aalst, valsche demokra ten zijn. Het Volk het orgaan der ware christene demokraten, 't is te zeggen, van mannen volgens hel hert van Mgr. Stillemans, onzen eerzamen Bisschop, geeft ons gel ijk. Eene demokratie, zegt Het Volk zoo als die van Ninove en omliggende plaatsen (en ook Aalst), is eene ver- derflijke zake, eene demokratie die wij verfoeien en welke wy, als ze voort- gaat en op de zelfde wijze verdedigd wordt, zoo hardnekkig als 't socialis- mus zelve zullen bestrijden, omdat zij socialisten kweekt.» En dan beweert men dat de christene volkspartij er dringend noodzakelijk is om te beletten dat onze werkersstanden naar 't socialismuszouden overgaan.... En 7 Volk van Gent zegt ons dat de Aelstersche kristene volkspartij een kweekerij is van socialisten, dat wij zoo hardnekkig zullen moeten bestrijden als 't socialismus zelve. Wat dient er meer gezegd, katholieke medeburgers van stad en dorp 1 jaren vier loten in de loterij, nog nooit heb ik eenen cent gewonnen het is dus zoo goed als zeker, d^t ik spoedig eenen grooten prijs win en wel op aumraer 8773. Welnu, zoodra dit gebeurt geef ik u 1000 fr. voor uw gasthuis. En nu, genoeg daarover. Kom, wij gaan kaarten Men speelde nu, en de avond verliep zoo vroolijk als maar eenigzins zijn kon. De maan stond reeds hoog aan den bemel toen de vrienden opstonden. men echter scheiddo wist de doktoor den burge meester afzonderlijk te krijgen en vroeg hem Zeg eens, burgemeester, gaat u dat hospitaal zoo na aan het bart Wel zeker, antwoordde deze Wilt gij mij daar meê helpen T Kom praat nietGy weet, ik ben self zoo arm sne kerkrat, of liever als Job in zijne slechte dagen. Doch scherts ter zijde. Ga verder, antwoordde deze. Hoor eens wat ik uzeggen zal. Ik geefu het noodige geld om uw hospitaal te bouwen, waarbij het van zelf spreekt dat ik bel niet steel, doch alleen on der de volgende voorwaarde Het is mogelijk dat ik eens kennis aanknoop met eene dame, en misschien wel geëngageerd raak. Gij weel ik ben iemand die nog al wat durf. Ik meen wel eens gehoord te hebben, dat er geene ware liefde zonder hindernissen beslaan kan. Het spreekt dus van zcir, dat, als ik ooit trouw, ik eeue liefde met hin dernissen zoek. En nu is de vraag, zoudt gij my dan willen helpen om die hindernissen op te ruimen Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1895 | | pagina 1