ZONDAGRUST. Socialistische verdraagzaamheid. Pol en Slant. In ons Middelbaar Onderwijs. Een en ancler. 't Lied van 't Werkmanskind. Kerkelijk Nieuws. Vijf duizend!... Ge zijter... VijffFff dui zend Vijfffff duizend Maar zou men dan soms ook niet wat gesmuld en gezo pen hebben Wie weet want 5000 balle- kens om eenen flikker te slaan, 't is nog al grof 4«a£tliuisnouncn. Sedert 'tjaar zijner stichting 12-11, dus sedert 054, is de dienst van ons Aolsterschc Gasthuis, zonder tusschenpoos, toever trouwd geweest aan de EE. Zusters van den H. Augustinus. Hieruit blijkt dus dat Zij, zelfs in de beroerdste tijden onzer vaderlandsche ge schiedenis, uit ons Gasthuis niet zijn ver jaagd geworden. De geuzen der 16ceeuw, even als do republikeinen van 't einde Ier 17° eeuw hebben die Eugelen van liefde geëerbiedigd en zij hebben ze in rust en vrede zich laten slachtofferen voor 't welzijn harer lijdende natuurge noten. Medeburgers! wij vragen het zou dit op onze dagen nog gebeuren En wij antwoorden 1VEEIV!... want moesten de liberalen en socialisten hier meester worden er zou geen jaar verloo- pen of die Heldinnen welke de geuzen en republikeinen in den besloten tijd eer biedigden, zouden uit dit klooster ver jaagd worden waar zij nu reeds 654 jaren verblijven. Denkt niet, Mederburgers, gij, Werk lieden, welke onze Gasthuisnonnen zulke oneindige liefde toedraagt, dat wij de li beralen eu socialisten ten onrechte be schuldigen De verwereldlijking der Gasthuizen is immers een der voornaamste punten van 't liberaal en socialistische programma. Nu, wat is de verwereldlijking der Gasthuizen anders dan de verjaging der liefde zusters die er zich voorTiaren lij denden evenmensch slachtofferen En hebben de liberalen eu socialisten dan de Gasthuisnonnen niet weggejaagd daar waar ze volkomen meester zijn Zondag 11. nog op 't congres der vrij denkers is er besloten geworden dat de radikale afschaffing der begrooting van eeredievsten, ac verwereldlijking van 't onderwijs en der gasthui- zen enz. de eerste maatregelen waren die de liberalen en socia- listen nemen moeten, daar waar ze meester zijn. - En waarom willen de vrijzinnigen of liberalen en socialisten de Gasthuisnon nen vei jagen Uit haat tegen God, tegen den Gods dienst. Op 't congres der vrijdenkers werd het zondag lest bekend Het doel der vrijdenkerij, zegde men, is de oorlog aan aHen godsdienst. Wat do liberalen en socialisten het meest beoogen door de verwereldlijking der Gasthuizen, 't is zoo veel menscheu mogelijk zonder de HH. Sacramenten de eeuwigheid te doen intreden. Medeburgers, Werklieden, overdenkt het eens rijpelijk, cn als ge de Eerw. Zus ters van den H. Augustinus in ons Gast huis wil behouden, handelt dus gelijk 't behoort en kiest in November voor de katholieke kandidaten 1 Keepers en Visscliers. Men mag er van denken wat men wil, maar de waarheid zeggen wij vooral In steden en dorpen is men nog niet uitge klapt over do moedige Reepers en de Vis- schersmaat schappij en. Van de Hottentot- ten spreekt man ook maar toch met zoo- veellof niet als van de Roepers en Vis- schers. Al de andere groepen en wagens waren prachtig en schoon, maar de Ree pers en de Visschers spannen toch bij de menschen de kroon, want dat hebben zij immers nog nergens gezien. Wie er met den Praalstoet 't meest in nesten zit, is de Jury gelast met de be oordeeling aan wio de prijzen toekomen. Al de groepen en wagens zijn om te prach tiger hebben bijna dezelfde verdiensten zeggen de juryleden en wij weten waar lijk niet aan wieu den eersten palm toe te kennen. Nu, als de Jury het niet weet, wie zal het dan weten En er moet nogthans beslist worden Een netelige toestand, voorwaar Maar als allen dezelfde verdiensten heb ben, schijnt het ons toch zoo moeilijk niet om zich uit den slag te trekken Alen vcrdeele of verlote Wal zijn liet toeli linzen Ja, wat zijn het hazen, zij, die op onze dagen gelast zijn, het gevallen liberaal kraam weêr op zijne pikkelen te brengen? Dagelijks boort men die jannen in dagbladen en vliegende bladjes uitbazui nen dat onze katholieke Stadsbestuurders lieden zijn die door hunne onbekwaam heid, door hunne zorgeloosheid, door weinig vooruitzicht de stedelijke geld kas hebben laten leeg plunderen bij zoo verre dat het bankroet nu voor de deur staat. Maar wat wilt ge De liberalen moe ten toch liegen en bedriegen anders leven ze niet 1 Maar zoo dom zijn de liberale schrijve- laars dat ze zeiven hunne dwaze beschul digingen 't hoofd inslaan en eene schitte rende hulde brengen aan onze Stadsbe stuurders wier goede reputatie ze moeten verdelgen. In een liberaal manifest getiteld Het nieutc Hospitaal zondag 11. bij duizen den verspreid lezen wij Het feest van zondag is een kiesfeest en een partijfeest dat ons 20 a 30 ilui- zend franken zal kosten of bijna zooveel al» Iioel liet aan- deel van <le stad in de koeten van liet nieuw t hospitaal. Dus, volgens die liberale schrij velaars zou het aandeel der stad in de algemeene koslen tot opbouwing van het Nieuw Hospitaal slechts tot 20 a 30 duizend be- loopen. En die algemeene kosten zullen een half millioen franks bereiken. Onze stadbestuurders moeten dan toch zoo onbekwaam zoo zorgeloos niet zijn dan de liberalen het wel zeggen. Wij, integendeel, zeggen dat het be kwame mannen zijn die het zoo weten aan boord te leggen om een nieuw hospi taal te kunnen bouwen dat een half mil lioen gaat kosten en dit met de pennin gen van Staat en Provincie, bij zooverre dat do stadskas er maar voor 20 a 30 dui zend franks moet tusschenkomen. Voor ons zijn het bekwame belanglooze Stadsbestierders die dat kunnen. En die bekwame mannen zouden de Aelstenaren moeten van 't stadhuis ver wijderen eu vervangen... door wie?.... Door liberalen die dagelijks toonen dat ze van bestuurlijke zaken zoo veel verstand hebben als 'nen os van eiërs te pellen. Maar de Aelstenaren zijn toch nog zoo dom niet als de liberalen hazen het wel denken Wij katholieken, die de scheurmakers ou beicaarders heeten, zijn toch nog zoo dood en versleten niet als men het wel zegt. Zondag 11. hebben de Gasthuisfeesten bewezen dat de Aelstersche katholieke partij nog in volle leven is en al hare krachten bezit, wanneer eendracht onder hare leden heerscht. Onze nationale kenspreuk zegt het zoo welEendracht tnaakt macht. Heerscht er eendracht onder de katho lieke werklieden, ambachters en burgers dan zijn wij machtig en in staat om onze vijanden de liberalen, socialisten scheur makers te verslagen, al treden zij tot een leger versmolten tegen ons op. Heerscht er cenigheid of tweedracht dan zijn wij machteloos en loopen wij't groot ste gevaar van overwonnen te worden. Eendracht dus, samenwerking, katho lieke Aelstenaren van alle standen Zondag hebben wij getoond wat wij door eendracht en samenwerking vermogen.... Behouden wij die eendracht, die samen werking en bij de aanst, gemeentekiezing zal de schitterendste zegepraal onzen strijd bekronen. VelstGemeentekiezingen. De Aelstersche correspondent der Flandre libérale schrijft aan dit blad dat de scheurmakers met eene volledige lijst van kandidaten zullen optreden. Iedereen is hier nieuwsgierig om die slachtofiers te kennen. Wat Denderbode betreft, wij zijn gelukkig het zoo vroegtijdig te vernemen, want nu kunnen wij van heden af begin nen te zorgen voor deazijntobbens, waarin zo met de liberalen onvermijdelijk zullen opgelegd worden. Voor cologne water in 't fransch Eau de Cologne zullen we zeker ook moeten zorgen, niet waar Pee .lebt. Tentoonstelling. Het won der schoon kramik-brood, wegende 180 pond en gebakken door M. Leo Piron, Nicuwstraat. werd met den tweeden prijs bekroond. Vijftien dagen na dat het ge bakken was, bevondt het zich in den besten staat van behoud en werd het met smaak verbruikt. Het Concert van zondag II. Een der grootste attractiën der Gasthuisfeesten was voorzeker het luister rijk Concert des avondsom 8 uren, ter Groote Merkt, gegeven door de Konink lijke Fanfare "De VrijheidvanKortrijk. Onze Groote Merkt geleek aan eene zee van volk neen,nog nooit hebben wij hier zulken talrijken volkstoeloop bestatigd. Al de muziekliefhebbers van binnen en buiten de stad waren er vergaderd. En wat prachtig Concert Welke meesterlijke uitvoering Vooral werd be merkt Stradella, ouverture en Ah, vous dirai jémaman fantasie voor piston. De solist speelde met eene buitengewone fijnheid, welluidendheid van toon en juistheid. Eere zij hem I Onnoodig bijna te zeggen dat onze Kortrijksche vrienden na de uitvoering van ieder stuk, geestdriftig werden toe gejuicht. De heer voorzitter Hector Steyt en den heer bestierder Alfred Santenaire wer den ten stadhuize bij de heeren Ministers genoodigd en er, onder de algemeene toejuichingen, warm gelukgewenscht. De heer Hector Steyt, voorzitter is een oud pauselijke zouaaf, vereerd met het eerekruis van Magenta. De Fanfare telt 70 spelende leden, in uniform van cavaleristen, en behooren tot al de standen der samenleving. Indien onze Kortrijksche vrienden het kunstpad blijven bewandelen dat zij zoo eervol zijn opgetreden, mogen wij hun nog meer zegepralen als die van Aelst voorzeggen. Na het concert was de verbroedering tusschen Kortrezanen en Aelstenaren volkomen en overal hoorde men de kre ten Leve Kortrijk Leve Aelst Leve de Fanfare 1 Maandag vereerde de Fanfare onzen achtbare heer Burgemeester eD den heer schepen Leo Gheeraerdts met eene sere nade, waarna men zich, bestuur aan het hoofd, naar 't kasteel van Overharame begaf om er insgelijks den heer baron P. Bethune, hunnen zoo waardigen Sena- teur met eene serenade te vereeren. Een veld-ontbijtwerd den leden aangeboden na dat zij 't Park hadden doorwandeld. Om 2 uren begaf men zich terug stadwaarts onder de herhaalde kreten van Leve onze Senateur 1 Rond zes uren verlieten ons de Kort rijksche vrienden, welke hier de beste herinneringen hebben na gelaten, ons katholieke Aelstenaren niet vaartwel maar tot wederziens toeroepende. Ja, tot wederziens en dit bij eerste gelegenheid Zondag 29 September 1895, dienst doende Apotheker Etuile Me Kunck, Leopoldstraat. 't Roode janhagel heeft weêr eens ge toond wat het was en wat men gelooven mag van hetgeen de socialistische rede naars komen uitbazuinen over de ver draagzaamheid der partij van de Parijsche Commune. De feiten spreken duidelijker dan ijdele woordenkramerij Te Anderlecht moest verleden zondag de wijding plaats hebben van het vaandel van den Katholieken Werkmanskring. Een indrukwekkende stoet vormde zich maar wierd lijk verleden keer door 't roo de gespuis aangevallen. Aan de kerkdeur stonden groepen socialisten te roepen «Weg met de pastoors 1 Wilden zij daardoor met feiten bewijzen wat een briefwisselaar uit Tongeren in Vooruit schreef juist tweedagente voren, dat het de socialisten onverschillig was welke godsdienstige opinie men had dat al de werkmansvrienden bij hen even wei- komen waren, of ze katholiek, turk of jood waren Alhoewel Bebel verklaard heeft en Vooruit het geschreven, dat een socialist onbekwaam was iemaud kwaad te doen, hebben de schoelies de katholieken aan gevallen die in vrede en rust in kleine groepen huiswaarts keerden Hier en daar, schrijft Het Vlaamsche Volk zijn er botsingen ontstaan en steenen wer den door de socialisten naar de katholieke werklieden geworpen Dat moet het natuurlijk gevolg zijn der gevoelens die aan die ongelukkigen wor den ingeprent, der leeringen die hun on ophoudend worden voorgehouden. De ka tholieke werklieden worden hun dagelijks als verraders afgeschilderd en den haat die zij voeden tegen het kapitalism keeren de leiders gedeeltelijk tegen al degenen die anders denkeu dan zij. Ah het is gevaarlijk het volk den haat in te prenten, want in zijne wraakzucht blijft het niet halverwege staan Daarin ligt het gevaar onzer demago gen van Aelst en Ninove zij ook leeren aan het volk den haat tegen al wat katho liek en bewaarder is en openen alzoo de bres langs waar het socialism in onze Vlaanderen zal binnenspringen. Dat voorzien de roode leiders I Kaken is aan 't patattenjassen als Stant de deur opensteekl Kaken.-— Wel, Stant, wie dat er daar is Wel gekomen, man Nooit of nooit, Stant, en kunnen we u niet genoeg bedanken voor 't plezier dat g' ons zondag gedaan hebt Stant. Maar maar, Kaken, zwijg nen keer meè uw bedanken ;maar schoon eh Kaken? Kaken. Och, Stant, zulke dingen zijn nog nooit te zien geweest; daar haalt Aelst eere van en binnen vijftig jaar zul len de menschen er hier nog van klappen Stant. Zoo zoo, Kaken, dat hier ook iedereen kontent geweest is van ons feesten Kaken. Kontent, Stant, Kontent? Wel 'k geloof 't wel 1 Iedereen zegt hier wat zal 't toch in den hemel zijn als er hier al op de wereld zulke schoone dingen te zien zijn Stant. Hewel, Kaken, dat doet mij van harte plezier. Over acht dagen was 't nog heffen en leggen om te weten of ge naar Aelst zoudt gekomen zijn cn nou is 't volle vreugde en volle koutentement. Kaken. Ja Stant, 'k en wil 't voor geen duizend franken laten 't geen da 'k daar gezien heb; 'k en wist niet dat er in de wereld zulke schoone dingen be stonden Stant. En zijt go goed t' huis geraakt Kaken Want dat was «laar iet aan 't statieplein Kaken. Jom, Stant,God zij gedankt, goed t' huis geraakt; maar alzoo een volk, alzoo een drommen, alzoo een leven, dat en heb .ik van mijn leven nog niet gezien of gedroomd. Stant. Ja, Kaken 't was wreed, 'twas onzeggelijk; en iedereen zoo kon tent en zoo voldaan, niet waar Kaken Kaken. Och, Stant zwijgt er van menscb, 't geen dat we daar op den trein gehoord hebben van koutentement en van plezier, dat en is niet beschrijfelijk, z' en waren er niet van uitgesprokeu de men schen Stant. 'k gelooft, Kaken, 'k gelooft 't is t' Aelst van den zelfden derden, mensch, iedereen spreekt van d' expositie en van den stoet I Maar waar is Pol, Kaken Kaken. Hij zal gaan komen, Stant, ze zijn aan 't patatten uitdoen, en hij brengt ze naar huis meê de kerre. Stant. (Kijkende naar de groote poort) Zie, Kaken hij is daar, maar wat schoone patatten brengt hij meè Kaken! En zijn ze wrarlijk wel gelukt Kaken.Jaas, Stant, allerbest geluktl Maar spijtig, Stant, dat 't toch niet nen keer en regent; ons schoon loof gaat kapot en 'tzou kunnen droef zijn voor don winter. Stant. Ja, Kaken, 't weêr is koppig gelijk de menschen; als ge dat peist,Kaken er zijn er nou nog in Aalst die tegen ons gemeentebestuur werken en tegen ous katholiek goeverncmcnt, nou dat we zoo wel weten wat onze Bitschoppen willen wat groot ongeluk dat 't zou zijn van te vallen onder een bestuur van geuzen en slechtcrikken. Kaken. Ja, Stant, 't is een miserie mensch maar wat zouden we zeggen Den duivel heeft zijn plan getrokken van in 't aardsch paradijs en 't is nog altijd 't zelfde voosken dat hij schuifelt. Hij heeft al geprobeerd meê ketters, meê francmasons, meê revolutionnairs, meê liberalen, en tegenwoordig is hij bezig meê socialisten en meè valschc demokra- ten die nog slechter zijn als allemaal d'andere omdat ze nog veel schijnheiliger 2ijn Stant. Bravo, Kaken, dat is den nagel op den kop gcslegen maar zij maar gerust, vrouwken Onzen Lieven Heer heeft zekerlijk veel en schrikkelijk veel patiëntie, maar Hij weet ze toch allemaal te knippen, en die fameuze de- mokraten die alles willen omverroeien, die zullen ook hunnen toer wel krijgen I Kaken. Hoe eer, hoe liever, Stant. Pol. (Gansch bezweet komt hij bin nen). Dag, Stant, hoe is't er meè sedert zondag Zijn de kermisdagen al uit ebt lijf Stant. Wel jajaas, Pol; g'hebt ge zien dat wede goei manieren hebben om te feesten; veel plezier maken maar alles op 't gemak aan Pol. 'tls waar, Stant; g'hebt er een handje van, 'k moet zeggen dat w'ons wel g'amuseerd hebben zonder van onze chefdefile af te geraken. Maar, Stant, wat was dat toch schoon en plezierig te Aelst. Stant. Ja, Pol, we waren er van bezig ik en Kaken, en om de waarheid te zeggen, nen mensch en is daar nooit van uitgeklapt Pol Aelst haalt er eere van, Stant; en ze moeten zij nou niet meer komen zeggen dat er t'Aelst geen eenigheid niet meer en bestaat onder de brave men schen want 'k zou nen keer willen zien welke stad van de wereld zulke dingen zou kunnen te weeg brengen Stant. 't Doet, Pol, 't doet; Brussel en Antwerpen en al die ander groote ste den zouden zekerlijk meer kunnen als Aalstmaar voor een stad van nog geen dertig duizend zielen, 't was puik, Pol, 't was schoon Pol. Of't schoon was, StantEn zeggen dat alles gedaan geweest is door de katholieke en do brave menschen al leen, en dat de liberalen niet willen mee werken en hebben, en dat zells die felle zoogenaamde volksmannen alleenlijk gee- nen rapeau uitgestoken en hebben Stant. 'tls waar, Pol,'t is waar maar dat doet zien hoe machtig ons ka tholieke partie is en hoe ver dat de libe ralen en d'ander revolutionnairs in Aalst gebracht en gedaald zijn 1 Pol. Alia, Stant, nog nen keer, pro ficiat voor Aelst, proficiat voor al die brave en deftige werklieden en burgers die dien schoonen stoet gemaakt hebben! Stant. Maar, Pol, wat scheen er u alzoo 't schoonste van al wat ge gezien hebt? Pol. 't Was allemaal om te schoo ner, Stant, en 'k en weet niet wat da'k daarop moet antwoorden. Stant. En gij, Kaken, wat hebt ge schoonst gevonden Kaken. Om te zeggen lijk 't is, Stant, 'k eu weet het ook niet wat er schoonst was; maar 't geen dat mij meest plezier gedaan heeft, dat was den wagen en den groep van den landbouw W'heb- ben hier plezierige boerinnekes, maar de die van Aelst mogen parbleu meè doen, Stant Stant. Hewel, Kaken, g'heel Aelst heeft van den groep en den wagen van den landbouw gesproken; maar z'hebben ook veel geboft op den wagen van de vlas bewerking, en van St-Joris, en van de wielrijders, en van Z. H. den Paus, enz. enz., afin van alles; 't was allemaal om te deftiger, te schooner en te beter. Pol. 't Is de waarheid, Stant; 'kben blij da'k er meê Kaken naar toe geweest ben, want Ons Heer weet of dat nog ooit van z'leven zal te zien zijn Kaken. Hewel, Pol 'k ben ook blij en'tzou mii mijn leefdag gespeten heb ben, waar k er niet naartoe gegaan gelijk 'k eerst van zin was maar alia, 'k heb dikwijls hooren zeggen dat de vrouw den man moet volgen overal, en 'k heb nen keer te meer ondervonden dat er nen mensch best meê uitspeelt. Pol. 't Is alzoo, vrouw, en uwen Pol en heeft u nog niet dikwijls verloren geleed, he Kaken. Dat moet ik bekennen, Pol; maar 't en is dan nog maar gelijk 't moet zijn Stant. G'hebt gelijk, Kaken; maar, Pol, daar was een volk, niet waar Pol. Dat en is nog nooit te zien ge weest Stant, 'k en wist niet dat er zooveel menschen in de wereld waren gelijk ik er daar t'Aelst gezien heb Maa a propros, Stant, zou 't wijf daar niet geweest hebben Stant. Wat wijf, Pol Pol. Emmaar't wijf van den mer- teleer Dat wijf aan wie de katholieken duizend franken beloofd hadden om den mertelaar in de schande te brengen Kaken. Hewel, Pol, 't zou wel kun nen gebeuren want daar waren er daar van alle soorten 'k heb van mijn leven nog zulke hoeden en kleeragies niet ge zien gelijk daar, en zekerlijk't zagen er mij allemaal g'heel brave menschen uit, maar wie weet of er daar misschien geen hekse tusschen en liep Stant. 'k En peis 't niet, Kaken, dat 't wijf daar bij was want g'hebt toch wel de gendarms gezien, niet waar He wel, z'hebben mij verzekerd dat ze bij zonder gelast waren meè 't wijf op te speuren en had ze te zien geweest, zij zeker dat die harenmutsen haar seffens ij haar schabernak zouden g'had hebben! Pol. 'k Geloof 't ook, Stant, dat z'er niet en was, want d'Aelsteneers en zijn zoo gemakkelijk niet, en dat slangevel weet wel dat ze van een zou gescheurd worden, dierf ze daar te midden van het volk komen. Stant. Wat dat ook nog een preuf is, Pol, dat is da'k de merteleer zelf 's avonds op de merkt gezien heb om half zeveu en ook om half tien, en had hij ge- peisd dat 't vervloekt wijf daar ook was, hij eu zou zoo laat en meê don donkeren op de straat niet te zien geweest zijn. Pol. Dat spreekt van zelfs, Stant, dat hij hem geenen tweeden keer en zou blootstellen om in de schande te worden gebracht. Stant. 't Is zoo, Pol; maar laat ons van die schandige canaillestreek van dat wijf zwijgen en spreken van ons schoon feesten. Hewel, Kaken, is 't u nu gespe ten dat ge naar Aelst geweest hebt YVat moet ik nu zeggen aan Trien als ik thuis kom Kaken. Ha, Stant, mijnen braven man Ha, zegt aan Trientjen dat ze wel duizend maal bedankt is voor haar goed onthaal cn dat we zoo kontent zijn ik en mijnen Pol van den verleden zondag, dat we er alle nachten van droomen. En zegt ook tegen 't inensch da'k toch zoo geluk kig zou zijn,kost ze zelf nen keer ons ko men bezoeken, da'k er dan ook nen goeien zal opgieten cn dat 't er niet en zal op steken Stant. Dank u, Kaken, dank u 'k 't zal haar zeggen en dat zal haar plezier doen men kan niet meer; en nu, Kaken en Pol, tot de naaste week en dat 't wel gaat. Pol en Kaken. Ja, Stant, van de gelijken en de komplimentcn aan Trien tjen, en den hertelij ken cn den vriende- lijken goeien dag. Met genoegen heb ik in Denderbode het artikeltje gelezen waar een vlaamsch- gezinde te Aalst als Bestuurder der mid delbare school oenen vlaamschkundige eisebte 't Gaat over boord dat de over ste eener school met de ouders die er hunne kinderen sturen niet in betrekking kan komen omdat hij, geleerde, de taal niet machtig is die rond hem wordt ge sproken Eischte Denderbode 's briefwisselaar eenen vlaamschkundigen voor de middel bare scholen vau het Vlaamsche laud, ik eisch dat degene die Bestuurder be noemd wordt, ophoudt partijman te we zen. Dat is ongelukkiglijk niet altijd het geval De Bestuurder eener middelbare school, de Prefect van een atheneum kan de dwingelandste rechter zijn, die de zon ooit heeft beschenen. Hij heeft het recht geheime verslagen op te maken over zijn onderhoorigen, waarvan dezen het minste woord niet te weten komen. Men denkt dus stiptelijk zijnen plicht te vervullen, men hoopt goede getuigschriften te heb ben, het vertrouwen te genieten zijner overheid maar vruchteloos wacht ge naar eene lotsverbetering, die niet afkomt en waarop gij recht hebt. Wat doet zo achteruit blijven De oorzaak is niet ver om zoeken. De cjheime verslagen, waarvan gij niets ver- moeddet, hebben u den weg belemmerd en het heeft van uwen Bestuurder niet afgehangen u te zien verbreken, of naar eene kleinere plaats te worden gestuurd, in ander woorden, te worden gestraft. En nooit hebt ge kennis gekregen van hetgeen over u in 't geheim wierd afge haspeld gij wierdt veroordeeld en men liet u niet toe u te verdedigen Ah konden zij hunne stem doen hoo ren, zij, die op zulke wijze zijn gestraft geweest, hunne loopbaan hebben zien ver breken of versperren Hun getal is verbazend groot En nochtans iedereen aanziet u met nijdige oogen omdat gij van den gelukkigma- kenden Staat een broodwinning hebt ge kregen men vermoedt niet eens dat het personeel van het middelbaar onderwijs in Rusland leeft, in 't land van den wil keur en dikwijls schreeuwend onrecht Men beschuldige mij van geene over drijvingen ik kan alles bewijzen wat ik vooruitzet. Moest ik de redens aanhalen, waarom men in de ongenade van zijne overheid valt, dan zijn de eene hatelijk de andere meer als belachelijk. Die wilkeur is onverdragelij k en moet verdwijnen Hoe dit kan gebeuren zal ik uiteen doen als Denderbodedie het onrecht overal vervolgt er aanvalt mij de her bergzaamheid zijner kolommen wilt ver- leenen. K. D. Toegestaan. Denderbode. Ineen vliegende bladje getiteld Lasler\ Lasterwordt gezegd dat priester Daens zondag g'heel den avond is thuis geble ven. Een geloofweerdig persoon bevestigt ons dat hij priester Daens dien dag om 9 u. 30 m. heeft ontmoet tusschen ons Belfort en 't standbeeld van Dirk-Mar- tens. Wie moeten wij gelooven?... Wij gelooven onzen geloofweerdigen vriend. Invoer van vee. In de Tweede Kamer der Staten-Geueraal van Nederland, heeft de afgeveerdigdo M. Michiels, dinsdag de regeering onder vraagd over de sluiting der Belgische grens voor het Hollandsch vee. De minister van buiteulandsche zaken antwoorddo dat nog slechts eèn veestal in Holland besmet is. De hitte. Eene hitte als die nu in September, is een zeer zeldzaam ver schijnsel. In Frankrijk, waar men sedert het begin der vorige eeuw aanteekening van de warmte heeft gehouden, was de hoogste temperatuur tot nu toe geweest, op 6 september 1747, namelijk 32 graden Celsius. Dit jaar is de warmte tot 34 en zelfs tot 36 graden (7 september) geste gen, welke slechts zelden in juli en au gustus is voorgekomen In 1755 klom de thermometer in juni eenmaal tot 35 gra den. Dit jaar is de hitte buitengewoon laat gekomen en vooral in midden-Europa. Op 7 september was het te Algiers 7 graden Celsius kouder dan te Parijs, tengevolge van den zeewind. Bovendien is van 23 augustus tot 10 september in Frankrijk geen druppel regen gevallen. In Enge land heeft het bijna eiken dag wat gere gend, ofschoon het er ook zeer heet was. Volgens de weêrkundigen zou de hitte nu voorbij zijn. Maar of er een zeer strenge winter zal volgen, is onzeker. Heete zomers zijn niet altijd voorboden van zware winters. De invoer van bet vee. De kwestie van de sluiting der grens voor den invoer van het Hollandsch vee, wordt nog altijd druk besproken tusschen de beenhouwers en de landbouwers. Ziehier ten titel van inlichting, wat een landbou wer aan het Vlaamsche Volk over die zaak schrijft om de sluiting der grens te rechtveerdigen. le Er is hoegenaamd geene schaarsch- heid van vet vee. de markten bewijzen zulks genoeg. 2C De beesten zijn niet bovenmatig duur do hoogste staan aan 95 centiemen de kilo, levend gewogen. Ik heb ze lang geweten en gekocht aan 1 fr. 15 c. en meer, en dan was het vleesch niet duur der als nu; 3e De minister van landbouw is over tuigd dat de toestand van het grootste getal der landbouwers beklagensweerdig is cn dat de beenhouwers noch hulp,noch voordeelen van noode hebben; hiervan is ook nog geheel de wereld overtuigd zon der verderen uitleg. De grenzen moeten ook niet geopend worden om aangenaam te zijn aan Holland want van dien kant hebben wij nog niet de minste voordeelen gehad, maar nooit anders dan nadeel, want het is algemeen bekend dat die streek bijna nooit zuiver is van besmettelijke ziekte. Zoudagrust. Het ministerie van Nijverheid eu Arbeid heeft aan de ambtenaars, werktoezichters cn officiers van het mijnwezen eenen omzendbrief gezonden, waarin hun bevolen wordt een onderzoek in te stellen nopens het Zon- dagwerk. Dit onderzoek zal tot grondslag dienen der eerste werkzaamheden van'tArbeids- bureel en der afdeeling van statistieken. Het heeft voor doel zoo nauwkeurig mogelijk te bepalen a) de oorzaken van het Zondagwerk b) de voorwaarden waarin het geschiedtc) het aantal werk lieden van allen ouderdom dat er aan gebezigd wordt. Alweer nieuws. Een pro fessor te Bordeaux heeft een ontploffings middel uitgevonden hetwelk nog veel krachtiger is dan meliniet. Het heetpyrinite en zou eene alge meene omwenteling teweegbrengen in de krijgskunst. Daarenboven zou de amuni- tie zoo licht worden (er is ook al een nieuw geweer uitgevonden) dat ieder soldaat 240 stellen patronen zou kunnen meê- dragen. Laat ous hopen, ter wille van de menschheid in 't algemeen en der belas- tingbetalenden in 't bijzonder dat het blad of professor, of beiden zich vergist hebben. Schoon verzen mogen niet verloren gaan. Ik heb het onderstaande in een mijner oude boeken gevonden en komt van mijnen vriend en studiemakker den Eerw. Heer C. V. D. Te mijnen wete is het lied Dooit gedrukt en de dichter is te bescheiden om het te doen. 1. 't Is schoon 't kasteel van recht op ons, Omringd van wal en muren Waar 'k niet en zie dan glinstrend goud, Wijl ik door 't hek ga turen. Veel liever toch is 't huisje kleen, Dat, met zijn roode kaken, Zoo vriendlijk lacht door 't lieve groen Der linden, die 't bewaken 2. 't Kan zoet zijn voor het rijke kind Zoo dag aan dag te spelen, Met peerd en wagen, pijl en boog, En anderen te bevelen Veel liever help ik vader braaf Om 't dagelijksch brood te winnen Of leer mijn les met moeder lief, Die zingend zit te spinnen. 3. En moeder zegt dat op 't kasteel Zij altijd kermis vieren En dat zij rusten op een bed Dat goud en kant versieren Toch kreeg die rijke nooit mijn maal, Gaav' hij z' in goud mij weder, Toch ruil ik nooit mijn bedje kleen, Waar 'k droom van Englen teoder. 4. Eu moeder zegt dat rijke liên Niet altijd rozen garen Hun voorhoofd rimpelt voor den tijd, Hun haar grijst voor de jaren I O 'k dank U, God, dat gij 't geluk, In d' arme hut laat schuilen Nooit wou ik voor het schoon kasteel Mijn moedershuis verruilen 1 KERK VAN DEN H. MARTINUS. Morgen Zondag 29 September wordt gevierd de plechtigheid van O.-L. Vrouw der Zeven Weeën. Om 10 uren plech tige Mis, om 4 uren plechtige Lof, Ser moen en Processie. Deze Feestdag is een der plechtigste welke in onze St. Marti- nuskerk gevierd wordt. Op dezen dag zag men vroeger, gedurende het Lof, onze kerk gansch vervuld met geloovigen en de schoone Stabat Maler met groot orkest uitgevoerd maakte den grootsten indruk.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2