I Donderdag 3 October 1893. 3 centiemen per nummer. 30sle Jaar. 3020. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. Eene bekentenis. Een en ander. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het evangelie der luiheid TWEE LEVENS. DE DENDERBODE. ial Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Ivoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-23 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, jen in alle Postkantoren des Land. ,Q Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 2 Oct. 1895. j Waarlijk om socialist te zijn moet men ialle politieke eerlijkheid nebben laten varen en de naam van landverrader ver- '^j] jdiencn. Onze geëerde lezers kennen ge- $)j hoegzaam het doel dat de aanhangers yj der roode kliek bereiken willen. Doch om hun nog beter in te lichten, willen wij hunne aandacht inroepen op 't werk van sj den welbekenden Fran.schen socialist iLafargue. Dit werk draagt den veelbe- iduidenden titel van Droits a la paresse het recht tot de luiheid. Luistert dan Wij zullen de communistische maat schappij der toekomst oprichten zonder [geweld indien 't mogelijk is, zoo niet ge- jwelddadig. Alsdan zullen de driften den vollen teugel kunnen voeren, want alle driften zijn goed in hun eigen. De werkende klasse is met eenc on- \itlegbare uitzinnigheid geplaagd. Die litzinuigheid is hare liefde voor den ar- dd. De arbeid is de oorzaak van le zedelijk verval en van alle ichamelijke verzwakking. De ar- teid vernedert den vrijen man.... (de luiaard is dus een edelman in de oogen unzer socialisten.) De landbouw is do eerste uitdrukking van den hatelijken arbeid en de lagere jstanden, in weerwil hunner natuurlijke jneigingen en hunner zending, hebben [zich lateja verleiden door de leering der Kerke over den arbeid. I H Dc luiheid geeft aan den mensch de edele gevoelens van eigenweerde en onafhankelijkheid. De zonen der jFransche omwenteling hebben zich laten verlagen door de liefde tot den arbeid. n De lagere klassen moeten alles onder de voeten trappen de kris- telijke zedenleer, de bestaande staatkundige verordingen zij moe ten terugkomen tot hunne natuurlijke nei gingenzij moeten hun recht op de luiheid staande houdendat recht is duizend maal heiliger en edeler dan ieder ander. Dc werkman moet zich verplichten slechts drij uren daags te werken en het overige van den dag en den nacht over brengen in niets te doen en feesten te hou- den. Hij moet alle vermaken proeven met gansch vrij te leven en te stélenmet te feesten ter eere van den grooten god der luiheid. De werklieden herhalen hedendaags gelijk papegaaien Laat ons werken, laat ons arbeiden om den nationalen rijk dom te doen groeien. Wat gekken 1 Maar de dag komt aan dat het ouwe der losbreekt, dat de aarde openscheurt lle VEBVOLG. Het is wel. Heb dank uit naam van ons allen, en wanneer wij uit de rangen der levenden verdwe nen zijn, hetzij hel schavot of wel de schijndood der galeien ons wachtte, zeg dan (ot het opkomende ge- slacht wat andere mannen voor het vaderland veil hadden. Op datzelfde oogenblik drongen een vyftiglal gewa pende policie-agenten binnen. Gij /.ijt onze gevangenen riep hun aanvoerder uit. Zoo iemand zich poogt te verdedigen, zal liy wor den neergeschoten als een hond. Onnoodig dat Ie verzekeren, sprak dc voorzitter minachtend, wij verdenken u niet van gematighcid en ilt ben bereid op uwe vragen te antwoorden. Hoeveel zjjt gij in aantal Een-en-dertig. De officier van policie telde dc verschillende hoof den en sprak toen. (iij bedriegt mij er zijn er twce-cn-dertlg. Heel het beulental van Rusland zou my niet tot eea leugenlal kunnen dwingen, klonk het trotscb. Hier hebt gij de lijst met ons aller namen deze jon geling hier behoort niet tot dc onzen. Wetende van het menschdom keert terug tot zijnen eer sten staat.... De hoogere klassen moeten onteigend wordenonteigend van hunne staatskundige macht, onteigend van hun ne goederen. ii Eene omwenteling alleen kan de werkende klas de staatkundige macht ge ven, waardoor zij er zal toekomen de bezittingen der burgers te overmeeste ren. - Dees nieuw evangelie, of beter gezegd, die monsterachtige leeringen verspreiden de roode apostels onder 't volk. Én 't is met de aanhangers van dit evangelie dat de liberalen in vele steden en dorpen samenspannen om do stads- en gemeen tebesturen te veroveren. Nu hier te Aelst willen dc valsche kris- tenc demokratcn dat wij, katholieken, er zouden in toestemmen dat de socialisten,de voorstaanders van die monsterachtige leerstelsels op ons stadhuis ook zouden zetelen. Neen, neen, dat kan niet zijn, want onze eerlijke katholieke bevolking wil er niet van hooren. En zeggen dat die valsche kristene demokraten aan hun voorstel houden .zelfs wanneer de liberalen vies zijn, van zich met de socialisten op de zelfde kandida tenlijst te bevinden. Wij gelooven dat het dringend gaat noodzakelijk worden dat de valsche demo kraten naar Itonsse, bij Sint Hermès,eene bedevaart doen Vijf en twintig jaar geleden, toen de Garibaldisten met geweld door de Porta Pia binnendrongen, ging er in de libe rale pers een razende triomfkreet op. De Paus Koning werd, zoo dacht de revolutie, met welke de liberale pers in stemde, zoo diep in het hart getroffen,dat de laatste snik weldra zou gehoord worden. Men jubileerde op de puinen van den pauzenlijken troon men luisterde niet naar de protestwoorden en klaagtooneu, en voorspelde eene glansrijke bloeiende nieuwe regeering, waarin het liberalism den lioogen toon voeren zou. Met de pauselijke regeering was het, volgens de revolutie, voor eeuwig gedaan. Vijf en twintig jaar is het geleden is de voorzegging waarheid geworden Neen, honderdduizend maal neen Niet alleen is het beloofde rijk van voorspoed eu geluk er niet maar zelfs gelooft de liberale pers niet aan het duurzaam bestaan van het koninkrijk van Umberto deze zit altijd op een ge broken en vermemelden schupstoel. De liberale N. B. Courant bekende dezer dagen, dat met de bres aan de Porta Pia, de strijd niet geëindigd is, dat hij enkel eene nieuwe wending heeft genomen. onze bijeenkomst, kwam hij alleen tot deze vergade ring om te trachten ons van ons besluit af te brengen. Zijn naam Ik ben prins Iwan Raroskine, luidde bet op fie- ren, luiden toon. Van waar komt gy Van het kasteel Sterna In Lilhanen. Welk beroep oefent gij uit Geen. Dat bewijst reeds tegen u. Een getrouw onder daan van den keizer moet van zyne liefde blijk geven, door in het leger Zijner Majesteit te dienen. Wat de verklaring van bet hoofd der rebellen betreft, zy is zonder weerde in mijn oogen. Slechts al te gelukkig zouden allen hier zich rekenen, indien een hunner ontsnapte om opnieuw het vergif van hun verraad te gaan verspreiden, Mannen, neemt vooral dien ellen dige onder uw toezichthet feit, dat men juist zoekt te sparen, zegt genocgzaan dat hij dc gevaar lijkste der gansche bende is. Een kwartier later verlieten de gevangenen geboeid bet huis. Reeds den volgenden dag ving het rechtsgeding aan bet duurde echter niet lang alleen Iwan ont kende alle schuld en de anderen bleven te zijnen gunste getuigen, maar zonder dat men cenig geloof aan hunne woorden sloeg. Eene week later volgde de uitspraak. Zij luidde voor allen zouder onderscheid levenslange verbanning naar Siberië, met galeistraf in de mijnen van aziatisch Neen, de strijd is niet ten einde en de katholiek heeft de vaste, de innige over tuiging dat Rome weer het pauselijk Rome worden zal Alles wat Rome betreft, is aan de re volutie tegengeslagen; een groot deel van Rome is gebleven wat het was, gehecht aan zijne oude traditiën, en terwijl men dacht de nieuwe en hetere regeering die overleveringen zou hebben uitgewischt, werden deze integendeel door de bloedige proefneming versterkt. Ontgoocheling is alles wat er, na vijf en twintig jaren is overgebleven. Men ziet nu door welke oneerlijke we gen het doel der overweldiging is bereikt geworden wat schelmsche leugens er toen verspreid en aan het volk wijs ge maakt werden, en men moet bekennen dat het liberalism van Italië nog minder woord heeft gehouden dan in andere landen. De kwaart-eeuw, zegt de liberale N. B. Courant, die sedert de bres bij de Porta Pia is voorbij gegaan, is weinig ze gerijk voor het Italiaanschevolk geweest, n Dit is in verzachte woorden gezegd, dat de overweldiging van Rome het volk tot armoede, tot gebrek, tot verval heeft gebracht I - Dat is de reden, vervolgt het blad, dat niet enkel dc goede katholieken weige ren aan het feest deel te nemen, maar dat ook een gedeelte der overige bevolking weinig of niets gevoelt voor de herdenking van 20 Sep tember. ii Dit is de bekentenis van de diepste teleurstelling, van de koudste ontgoo cheling. Ja,- het welzijn van Italië is sedert vijf en twintig jaar jammerlijk gezonken; het land is in diskrediet, heeft geenen wer- kelijken invloed meer, is van vernedering tot vernedering gevallen, en zal nog ar mer worden dan het nu is, omdat het politieke banditism er rechts en links meester speelt. Genoeg is het voor ons dat men dien tegenslag vandaag erkenne, en dat ook hier het liberalism of zoo ge wilt de re volutie alweer getoond heeft dat zij wel kan afbreken, maar opbouwen NEEN Niet alle liberale bladen zijn zoo recht zinnig als de N. B. Courant, vooral onze liberale pers niet. Hier redeneert de liberaal niet en be kent vooral nooit zijn ongelijk. Daar zijn er hier integendeel die op- bulderen tegen de protestalies der katho lieken, en eischen dat Crispi ons gouver nement met vragen tot uitlegging op het lijf vallen zou. Hoe, men durft hier protesteeren tegen iets wat zij hebben toegejuicht en zedelyk hielpen bewerken Rusluud. Het werd hun zelfs verboden, nog een laatst vaarwel aan vrienden en bloedverwanten toe te roe pen of hun te schrijven. Dc zaak was echter opzettelijk zoo geheim gehou den, dat men noch op Sterna noch elders daarvan iets vernomen had, en Iwan 's bruid aan de grootste angsten ten prooi bleef, terwijl zy nog altijd tevergeefs op den terugkeer van den jongeling wachtte. Op zekeren morgend keerde een barer broeders, bleek en ontdaan, uit de hoofdstad terug, waar hij had moeten zijn tot regeling van enkele zaken, de nalatenschap betreffende. Wat is er dat u zoo terneërdrukt vroeg hel jonge meisje verwonderd. Ellendige tijding, mompelde hij, zonder nog te vermooden hoezeer zij zelve daarbij betrokken was, dc regeering heeft wcCr een heldenfeit verricht. Vier mijner vrienden zijn met een twintigtal andere ccd- genooten overvallen en tot levenslange galeistraf ver oordeeld. Eene laatste poging aanwendende om zich staande te houden, vroeg Alma En wie zjjn die vrienden T Olisdorff, Saguisko. Demiroff en Iwan Raroskine antwoordde hij. Maar even spoedig slaakte hij ceuen kreet van ontzetting. Zijne zuster was als eene levenlooze aan zijne voeten neergestort. Wat moeten wij met die dreigementen lachen 1 Wie zou ons de vrijheid van het protest durven benemen Wie zou be letten ons aan te sluiten bij het protest van geheel de katholieke wereld De Belgische liberale pers weet en is diep overtuigd dat de roo vers-onderneming van Garibaldi zelfs niet in schijn gelukt is, en men wil nu het tegendeel doen ge looven, door brutaal geweld van mond- sluiting Neen, neen 1 de waarheid zal boven drijven I De groote liberale bladen van Europa kloppen reeds, hoe bedeesd ook nog, de doodsklok over het rooverswerk van 1870. Evenredige Vertegen woordiging.Men heeft dus de E. V. ingevoerd op kleine schaal alleen lijk zal zij ten titel van proefneming toe gepast worden in geval van ballotteering. Zal dit voordeel of nadeel bijbrengen Dat is af te wachten. Wat ons betreft wii hebben weinig ver trouwen in dit stelsel. En vooreerst stellen wij de vraag Zal het niet beletten dat de eendracht in 't katholieke kamp verwezenlijkt worde God gave dat het antwoord weze Neen dat kan geen beletsol zijn, 't Is onbetwistbaar, dank aan de E. V. zullen eenige katholieken in de raden der groote steden, zooals Brussel, Antwerpen, Gent, Luik,enz.enz.,kunnen zetelen,doch zal dat voor de katholieke belangen dan zulk groot voordeel opleveren Wij achten dat dit voordeel gering zal zijn. Wanneer het onze godsdienstige be langen en het volksonderwijs gelden zal, zal de liberale en socialistische over macht de katholieke minderheid verplet teren. Wat is er voorgevallen te Doornik, te Bergen? De katholieken waren in de raden dezer steden vertegenwoordigd en de libe ralen maakten het de leden der katho lieke minderheid weldra zoo beu als koudeu pap. Alles was op voorhand, in geheime vergaderingen, geschoteld en gelepeld en, ter de openbare zitting,als de katholieken wilden eenige bemerkingen maken, ging men over tot de stemming... En als zij zich niet gedwee onderwierpen werden zij mishandeld gelijk de heer Lechevin te Doornyk. Wat vermogen drij of vier mannen, ze mogen dan nog de uitstekendste bestier ders der wereld zijn, tegenover eene meerderheid die naar hen niet luisteren wil. Eindelyk zullen die mannen zich ont moedigen en gelykte Bergen en te Doornik hun ontslag geven of naar den raad niet meer omzien.... Ziedaar hoe wij erover donken I IV. Op Steroa was alles in rouw gedompeld. Iwan's ouders waren niet minder onherroepelijk getroffen dan hun ongelukkige zoon. Zy poogden elkander op te beuren en moed in te spreken de priHS zou al zjjn invloed aan liet hof gebruiken tot redding van zijn rampzalig kind, maar geen vin beiden durfde geloo ven aan den goeden uitslag eener dergelijke poging. Dc jongeling was verloren alle hoop was gestorven in hen. Toch verrichtte bij het onmogelijke tot zijn behoud en eerst, toen hij uit St. Petersburg weérkeerdc met het bericht, dat alles tevergeefs was geweest en Iwan zich reeds op weg bevond naar het ballingsoord zonder dat het den rampzaligen vader veroorloofd was geweest, hem nog een laatste maal te omhel zen of zelfs ook maar te zien, was hjj als een wezen- looze geworden. Zelden nooit ontsnapte er meer een woord aan zijne lippen zijn blik tourde strak voor zich uit zonder iets te zien van hetgeen er om hem heen voor viel, by dacht er'zelfs niet meer aan zich om de be langen van het landgoed te bekommeren. Zijn zoon had al zijne hoop, al zijne geestkracht meëgenomen. De prinses ontbood de kundigste genccshceren, om hunnen raad in te winnen, maar nadat zy haren echtgenoot eenige achtereenvolgende uren ga degeslagen hadden, schudden zy moedeloos het hoofd, voor hem was geen kruid gewassen. Alleen de terug- Gemeenlekiezin^en. De Brusselsche dagbladen verzekeren dat de gemeentekiezingen zullen plaatshebben op Zondag 17 November. De kiezing der 4 boventallige leden, waarvan twee te benoemen door de Nijverheidshoofeen en tweèdoor de Werk lieden, kiezers voor den Werkrechters- raad zal dus acht dagen daarna op 24 November gebeuren. Bij sommigen is er twijfel ontstaan aangaande den ouderdom op den welken men als gemeenteraadsheer kiesbaar is. De eenen beweren dat men den ouder dom van 30 jaren moet bereikt hebben, terwijl anderen houden staan dat men kiesbaar is wanneer men 25 jaren ouder dom telt. Deze laatsten hebben gelijk men moet maar den ouderdom van 25 jaren bereikt hebben om kiesbaar te zijn. De pupillenschool. Er is spraak van een vandetweeafdeelingen der pupillen van het leger (zonder twijfel die van Namen) af te s chaffen. Wat er ook van zij die afschaffing kan niet in eens gebeuren, want dan zou men een deel der leerlingen moeten wegzenden, het geen niet mogelijk is; de pupillen verbin den zich wel is waar tegenover den Staat in de rangen van 't leger te dienen tot den ouderdom van 24 jaar, doch de Staat is van zijnen kant verplicht hun kosteloos onderwijs en opvoeding te verschaffen. Met het doel het effectief te verminde ren zonder leerlingen te moeten wegzen den, zijn dees jaar het getal aangenomen leerlingen met vijftig verminderd. Toeko mend jaar zal de zelfde maatregel aange wend worden. Rekening houdende van het getal leerlingen dat jaarlijks de school verlaat, hoopt men dat binnen twee jaar het effectief genoegen zal verminderd zijn om de afdeeling af te schaffen. De regeering zou ook nog voornemens zijn nog enkel de kinderen van militairen in de pupillenschool toe te laten, Toepassing der school wet. Men maakt in het ministerie van binnenlandsche zaken de onderrich tingen gereed, welke aan de gemeente besturen zullen gezonden worden, voor de toepassing der nieuwe schoolwet. Die onderrichtingen welke zullen ver schijnen in den vorm van omzendbrieven, zullen zeer klaar zijn, om zekere kwaad willige gemeentebesturen te beletten hot artikel te ontduiken, dat het godsdienstig onderwijs aan 't hoofd van het program schrijft. Zooals te verwachten was, maakt de vrijmetselarij reeds eebruik van de betrek kingen, die zij heeft onder de gemeente onderwijzers en in do bureelen van som mige stadhuizen, om te pogen dit artikel weg te moffelen. keer van zyn erfgenaam had hem kunnen En langzaam kwijnde hy weg, gelijk eene plant, die bij gebrek aan zonneschijn verdortal de liefde der bleek niet in staat, zyn laatsten levensdag eea weinig te verzachten. Alleen wanneer zij van gratie spraken, eene hoop waarin geen van allen geloofde, eene flikkering in zyn uitgedoofden blik weder. Maar spoedig opnieuw verdoofde die vonk. Had men zich wel ooit te voren barmhartig getoond in Rusland Op zekeren dag, dal hij reeds niet meer in slaat was zijne kamer te verlaten, zoozeer had het lijden zijne krachten uilgeput, verzocht hij zijne vrouw by te komen zitten, om de toekomst met baar te bespreken. Ik voel het eimte naderen, zegde hij rustig, en juist met het oog op Iwan is het noodzakelijk reeds nu mijne uiterste beschikkingen te maken. Helaas 1 onze arme jongen kan niets van ons ontvangen, ik weet bezittingen verbeurd zijn verklaard, zoo wel hetgeen by reeds van zijn peter, mijn broeder had ontvangen, als hetgeen hem later nog door eene erfenis teD deel kon vallen. De wet verbiedt my daar enboven mijn ongelukkig kind geheel en al te onter- een deel van ons vermogen aan zijne beulen moet overgaan. Maar ik wensch, dat dit deel, zoowel bij mijne dood als bij uw eigen overlijden, zoo gering n Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1895 | | pagina 1