Donderdag 10 October 1895. 5 centiemen per nummer. oOsle Jaar. 5022. ÜT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BRIEF KIEZERSBOND Gemeentekiezingen. TWEE LEVENS. DE DENDERBODE. bil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique en urn. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel® van dit blad. Anlst, den O Oct. 189S. van Z. II. Mgr. 8lillemans, asïssclrop van Gent. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde PARTIJ- Di ENS, niet de minste rekening hou- de--e van den brief door welken de Bisschopen van België, op bevel van 7. II. den Paus, do katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aan- manen, heviger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreidenen de katlio- lieke Besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstellers dier gazetten den OVERMOED, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zöö hande- lende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te VEROORDEE- 8 LEN, zij is hoogst nadeelig aan de 8 belangen der WARE christene democra ts tic; zij is gansch tegenstrijdig met de 8 gedachten van Zijne Heiligheid en onze Belgische Bisschoppen; en Wij achten 8 het Onze plicht de geloovigen te verma- 8 ncn zich door dergelijke gazetten niet 8 te laten MISLEIDEN. 8 f Antonius, Bisschop van Gent. KATHOLIEKE ANTISOCIALISTISCHE DE It STAD AEL8T. I. Verdeeling der kandidaturen. Aut. 1. De Benoeming der kandi daten voor de Gemeentekiezing zal ge schieden volgens de gemengde princiepen uer verdeeling van de Stad en van de ver tegenwoordiging der belangen. Al de katholieke antisocialistische Kiezers, zonder eenige uitzondering, zijn geroepen om er deel aan te nemen. Abt. 2. De verdeeling der kandida turen voor den Gemeenteraad geschiedt tusschen drie groepen, op de volgende wijze 1° De Groep der Werk- en Ambachts lieden zal over vijf zetels beschikken, boven de twee bijgevoegde zetels door de wet toegekend aan de Gemeentekiezers die terzelfdertijd kiezers-werklieden zij u voorden Werkrechtersraad. 2° De Groep der Kuip van de Stad, zal over tien zetels beschikken, ongemin- derd de twee zetels door de wet toege kend aan de Gemeentekiezers die ter- 12® VERVOLG. Gij hebt daaromtrent volkomen gelijk, wij zullen alleen zooveel op zijn hoofd nalaten, als hem volgens de wel toekomt. Daarvoor zullen wij reeds morgen zorg dragen, lieve. Maar wij bchooren niet te vergeten, dat, zoo wij geen hoop mogen koesleren hem ooit nog hier beneden weer te zieu, alles kan gebeuren. De czaar kan sterven en de troonsbestijging van den nieuwen keizer door de gratie van eenige duizenden veroor deelden gekenmerkt worden, gelijk dat bij de kroning van Alexander II plaats had. In een woord ons kind zou eenmaal kunnen wederkceren, ook al is dat, belaas I niet waarschijnlijk, on indien zich dat geluk ooit voordeed, mag hij niet broodeloos staan noch ook afhankelijk van de goedheid zijner zusters wezen, want deze zullen trouwen cn dan hing hjj van zijn zwagers af. Ik erken geheel en al de wjjsbeid uwer woorden, gaf de priuses ten antwoord, maar hoe dan te hande len? Lang heb ik er over nagedacht en ik meen ten laatste een middel gevonden te hebben. Spreek. Gij kent evenals ik het karakter onzer oudste dochter. Olga heeft een belangeloos liefderijk hart. Het leven is haar ernst en de hartstochtelijke wjjze, zelfdertijd kiezers-werkbazen zijn voor den Werkrechtersraad. 3° De Groep der Landbouwers, Hove niers en Landboutvwerklieden, zal over vier zetels beschikken, waarvan twee voor het gehucht Mijlbeek, en twee voor het gehucht Schaarbeek. II. Benoeming der kandidaten. Abt. 2. Elke der drie Groepen, handelt vrij en onafhankelijk voor het benoemen der haar toegekende kandi daten. Een kiezer mag slechts in eene groep aan hot benoemen van kandidaten deel nemen. De volgende regels zullen gevolgd wor den voor het aanwijzen der definitieve kandidaten van de verschillige groepen. A. Groep» der Werk- en Ambachtslieden. Art. 4. De vijf kandidaten door de katholieke antisocialistische Werklieden van Aelst voorgedragen, worden aange duid door eenen algemeenen PoH. Abt. 5. Worden tot dien schriftelijk uitgenoodigd, alle gekende katholieke antisocialistische Werklieden, Gemeen tekiezers van de Stad, zonder onderscheid van wijk of van bedrijf. Katholieke antisocialistische Werklie den Gemeentekiezers die, uit hoofde van vergetenis of onvolledig adres, geene uit- noodiging zouden bekomen hebben, hoe ven slechts hunne bijtreding aan de ka tholieke grondbeginselen, ten Bureele, 44 Korte Zoutstraat, kenbaar te maken om eene uitnoodiging te ontvangen. Abt. 6. Om deel te nemen aan den Poll, ontvangt iedere Kiezer op afleve ring van zijne uitnoodiging, een wit ver zegeld bulletijn dat hij in een afschutsel invult en zelf in de bus nodorlegt. De stemming is geheim. Ongeletterde Kiezers mogen zich in het afschutsel doen vergezellen door twee personen die zij vrijelijk aanduiden. Nie mand mag meer dan drie ongeletterde Kiezers vergezellen. 8 Twee zotels worden op het bulletijn voorbehouden aan do Fabriekwerklïe- n den (Katoen en Vlas, Garenbewerker of - Spinners, Stofbewerkers, Wevers, bij- hoorige Nijverheden, enz. Een zetel wordt voorbehouden aan n Werklietien der Bouwnijverheid met n bijhoorige vakken zooals Hout- cn Me- n taaibewerkers, Schilders, Smeden, enz. Een zetel wordt voorbehouden aan de Werklieden der Prachtnijverheid, i (Behangers, Kleer- en Schoenmakers, Letterzetters,enz.) Een zetel wordt voorbehouden aan de Werklieden, der Overige Nijverheden zooals eet- en drinkwaren, tabak- en chemiek-nijverheden,vervoernijverheid, i daglooners, enz. B waarop zij over het ongeluk haars broeders treurde, zegt ons genoegzaam, boe lief hij haar was. O Daaromtrent hebt gij gelijk. Hoe dikwijls heeft zij niet verklaard dat haar geen grooter vreugde geschonken kon worden, dan zoo men haar toestond, daar ginds in Siberië zijne plaats te gaan innemen. Wij zullen haar op eene andere wijze doen meëwerken aan de verzachting van zijn lot, zoo hij althans eenmaal nog aan zijn boeien mocht ontkomen. Op welke wijze dan Luister. Ik had in vroegere jaren mijn zoon hoven onze dochters bevoordeeld. Hij had den ge slachtsnaam op te houden en daarbij zou hjj heer van Sterna worden. Thans wenschtc ik, dat al wat zijn deel ware geweest, op Olga zou komen. zullen haar dat vooraf meëdeelen cn van baar de belofte vragen, zoo ooit Iwan weerkeert, dat alles aan hem af te geven. Ja, dat is de eenige manier. Ik ben gelukkig, dal gij er aan gedacht hebt. Den velgcnden dag kwamen de zaakgelastigden vau den prins op Sterna aan en, nadat Olga vol vreugde beloofd had den wensch harer ouders te zul len eerbiedigen, werd alles op die wijze geregeld. De slotheer bleef nog enkele maanden voortkwjjncn en in het najaar stierf hij met de laatste zomerblaê- Wat de prinses betreft, zij leefde nog lang genoeg om hare dochters een voor een te zien trouwen, en als had zij slechts gewacht om het lot dier geliefde wezens bezorgd te zien bezweek zij plotseling, twee dagen na het vertrek der jongste. De bulletijns mogen niet kennelijk zijn; zij mogen slechts behelzen de namen, voornamen, bedrijf en woonst der kandi daten. Deze laatste moeten katholieke cn antisocialistische Werklieden of Am bachtslieden zijn. Do bulletijns die aan die voorschriften, niet voldoen, of die onkicsbaren aanduiden zijn nietig. De personen die in hunne wederzijd- sche afdeeling het meeste getal stemmen, en ten minste een derde van het getal wettige brieven bekomen hebben, worden onwederrocpelijke kandidaten der partij uitgeroepen. Indien een of meer kandi daten het derde van het getal wettige briefjes niet bereikt hebben, zal er over gegaan worden tot eene balloteering tus schen de personen die in de afdeeling het meeste getal zullen hekomen hebben, in driebubbel getal van de hoeveelheid ze tels die te voorzien zijn; de kandidaat die in de balloteering het meeste getal stem men bekomt is onwederroepelijk kandi daat der partij. Abt. 7. De aanduiding der kandi daten voor de twee zetels door de wet aan de werklieden-kiezers voor den Werk- echtersraad toegekend, gebeurt op de zelfde wijze door al do katholieke anti socialistische rechthebbende Kiezers een dier twee zetels wordt op het bulletijn toegekend een aan de fabriekwerklieden, een aan de ambachtslieden. Abt. 8. De zeven aangeduide kan didaten, en de zeven personen die iu ver schillige afdeelingen benevens de kandi daten het grootste getal stemmen beko men hebben, vormen het uitvoerend Kies- comiteit dor Groep van de katholieke antisocialistische Werklieden. Dit Co- miteit mag zich een gelijk getal gekende katholieke antisocialistische werkers bij voegen, eenen Voorzitter, eenen Schrij ver en andere Bestuurleden noemen, als ook de Afgevaardigden bij het Comiteit der katholieke Kiesvereeniging aandui den. Het is gelast met alles wat den kies strijd aangaat. B. Groep der kuip van de Stad. Art. 9. Het aanwijzen der defini tieve kandidaten voor deze groep ge schiedt met dc meerderheid van stem men en zonder ballotecring, in alge- gemeene vergadering van al de katholieke kiezers der groep, bij middel vau eenen Poll, op eene lijst bevattende al de voor- loopige kandidaten door de verschillige sectiën voorgesteld, en welke schriftelijk en op voorhand zullen verklaard hebben dat zij des gevallend eene kandidatuur aanvaarden. De stembrieven moeten zooveel namen bevatten als er kandidaten door de Groep te kiezen zijn, op straf van nietigheid. Abt. 10. Voor het samenstellen van die lijst zal elke sectie of afdeeling van de groep met geheime stemmen zooveel voorloopige kandidaten voorstellen, als Van haren zoon was haar in dien tusschent'yd, geen enkel bericht toegekomen. Al wal zij, cn dat nog dank zij allerlei hooge invloeden, vernomen had, was, dat h(j in leven was en iu de mijnen van Nort- chinsk arbeidde. Alma Podnawska had haar in de laatste jaren meermaals bezociit en haar steeds met bewijzen van liefje overstelpt, doch het geheim harer verloving in die» somberen nacht was haar nooit over de lippen gekomen. Zó had terecht gedacht, dat de diepbedroefde ouders slechts te troosleloozer zouden geweest zijn, indien zij geweten hadden, hoe Iwan juist op het top punt van geluk getroffen was geworden hoe hart verscheurend het voor hem had moeten zijn ook zijne liefde prijs te moeten geven meermaals had de prin ses lich afgevraagd of hare groote vriendelijkheid jegens haar niet toe te schrijven viel aan een gevoel van wroeging, dat zij door hare teederheid den jon geling niet van den noodlottigen stap had terug ge houden, die alleen hem in het verderf had gestort. Die vergadering, welke hij toch niet had hoeven bij te wonen, was zoo kort gevolgd op zijn terugtocht met graaf Podnawska en zijne dochter. Had Iwan zich niet wellicht overhaast het jonge meisje ten huwelijk te vragen en, door hare weigering tot vertwijfeling gebracht, die rampzalige daad begaan Hare engelachtige goedheid spoorde haar aan in al hare smart toegevend voor Alma te blijven, doch Iwan's zusters oordeelden er anders over zij noem den het jonge meisje eenvoudig een ziellooze coquette, die met het hart haars broeders gespeeld en hetzelve gebroken had, en toen de prinses gestorven was, er kandidaturen aan de groep zijn toege kend. ■Geene andere stembrieven zijn geldig dan dezen welke zooveel namen bevatten als er voorloopige kandidaten aan te wijzen zijn. Zullen alleen op de lijst der voorloopige Kandidaten gebracht worden, de perso nen welke in hunne Afdeeling ten minste de helft der stemmen zullen bekomen hebben. Abt. 11.— Vijftig kiezers tot de Groep toebehoorendo, hebben het recht van eenen voorloopigen kandidaat aan te wij - zen, wiens naam insgelijks zal gebracht worden, op de lijst der voorloopige kan didaten, aan den Poll te onderwerpen. Deze aanwijzing zal moeten schriftelijk gedaan worden aan het Comiteit van ue Groep of aan het Hoofdcomiteit, drie volle dagen vóór de algemeene verga dering. De aanveerding dier kandidaten zal bij de voorstelling moeten gevoegd zijn. C. Groep der LandbouwersHoveniers en Landbommocrklieden. Aet. 12. De aanduiding der kan didaten van deze groep gebeurt, afzon derlijk voor elke der afdeelingen Mijlbeke en Schaarheek-St-Jobs, op de wijze vast gesteld voor de groep B. III. Bestuurraad of Comiteit. Abt. 13. Om bovonstaaude schik kingen uit te voeren zal er een Midden- Comiteit gevormd worden samengesteld uit 28 leden waarvan 8 Leden te benoemen door de le Groep. 12 ij 2® 8 0 I, n 3® De katholieke kiezers die zullen ge bruik maken van het recht toegekend door artikel 11 zullen ook een bijgevoegd lid mogen benoemen bij het Midden- Comiteit. De leden door de 2® en de 3® Groep aan te wijzen zullen het Hoofd-Comiteit uitmaken van elke eene dier groepen. Abt. 14, Het Midden-Comiteit zal eenen Voorzitter, twee Ondervoorzitters, eenen Sekretaris en eenen Hulp-Secre taris benoemen. Het zal insgelijks een Wcrkings-Corai- teit benoemen, hetwelk onder het bestuur van een Voorzitter zich met de kiesbe- werkingen zal gelasten. Abt. 15. Het Midden-Comiteit zal vóór elke algemeene kiezing vernieuwd worden. Abt. 16. Het Midden-Comiteit zal een of meer zijner Leden aanwijzen; om de algemeene vergaderingen bij te wonen of voor te zitten der Groepen of Sectiën voor het aanwijzen van voorloopige of definitievo kandidaten. Aldus vastgesteld in zitting van 12 September 1895. braken zij op honende wijze elke betrekking lot haar af. Zwijgend onderwierp Alma Podnawska zich aan dat blijk van minachting, dat haar slechts te dieper omdat het van zijne bloedverwanten kwam. Had zij niet reeds het bovcnmenschelijke geleden zonder dat een enkele klacht hare lippen was ontsnapt. Ook dit zon zij weten te dragen bet was zoo wei nig in vergelijking met de altijd voortknagende folte ringen hem onder de aarde te weten en toch niet dood, levend begraven en steeds doorarbeidende, de voeten beladen met ketenen. Somtijds wierp zij zich in vertwijfeling op haren bidstoel neer en smeekte God, dat hij toch sterven mocht. De eeuwigheid moest duizendwerf genadiger voor hem wezen dan de ga leien. En zoo kropen de jaren voorbij. Zij was nu in den vollen bloei harer schoonheid haar rouw was sedert lang verstreken en zij kon geene verontschuldiging hoegenaamd aanvoeren om zich vrij te maken van de feesten der wereld, maar meer dan ooit verweet men haar eene koelheid van hart, die niets aan het wan kelen vermocht te brengen men schreef het toe aan coquetterie, dat zij zoo veler hulde ontving, zonder dat die liefde verdeeld werd. Zij was zeer rijk en dat drong er menigeen nog een uiterste poging aan te wenden, maar op aller aanzoek antwoordde zij met raadselachtigen glimlach, dat zij vró wenschte te blijven. Hare broeders waren getrouwd, zoodal zij het kasteel had verlaten en de hoofdstad was gaan bewo nen ten einde hen onverdeeld het genot over de fami liegoederen te laten. Medeburgers Wij roepen uwe bijzondere aandacht in op 't vorenstaande reglement en stel len ue vraag Zijn wij, katholieken, wel die verstokte alleenheerschers, gelijk de valsche de- mokraten het beweren Antwoorden ja, gij zijt alleenheer schers dat ware al te zeer de waarheid miskennen en hij die aldus antwoorden zou,ware bekwaam van het middaglicht te loochen. Neen, van alleerheersching kan er hier geen spraak meer zijn. Immers zouden de verschillige belan gen nu beter kunneu vertegenwoordigd zijn, in onzen Gemeenteraad dan het re glement het bepaalt Eigenaars, handelaars, nyveraars, nee- ringdoeners, ambachtslieden, werklieden aan allen wordt een rechtmatig aandeel van vertegenwoordigers toegekeud welke hunne wederzijdscne belangen in den Gemeenteraad zullen verdedigen. 't Is eene ware vertegenwoordiging der belangen. Men zal met ons bekennen dat zij die 't reglement hebben gemaakt,doordrongen waren van eenen geest van eendrac ht en verstandhouding onder de leden der ka tholieke antisocialistische partij. Overal ook wordt ons reglement door de mannen van vrede en eendracht goed gekeurd en bereidt men zich ook een der gelijk op te stellen. 8 Het Volk van Gent, het orgaan der ware demokraten, drukt de bijzonderste artikels van bedoeld reglement over en voegt er de volgende bemerkingen bij n Indien er, ondanks die toegevingen, nog geene eendracht tusschen de ka- tholieken van Aalst bestaat, zal nie- u mand er do burgers kunnen verant- woordelijk voor verklaren. a De leiders en de aanhangers der o Christene Volkspartij kunnen, naar onze meening geene reden meer aan- brengen om-met eene afzonderlijke lijst n in 't strijdperk te treden en om de ti krachten der katholieken te verdeden. Zij krijgen voldoening en 'tware te n wenschen dat de werklieden overal zoo goed gedeeld worden gelijk nu te Aalst. Wij hoeven, denken wij hier niets meer bij te voegen. Gemeentekieswet. De Moniteur van zondag bevat eenen omzendbrief van minister Schollaert, voorafgegaan van een koninklijk besluit regelende de voorwaarden en den vorm, in welke de bijeenroepingsbrieven voor de kiezing aan de kiezers moeten gezonden worden. De modellen der oproepingsbrieven zijn er bijgevoegd. Eene oude huishoudster «vos haar cenig gezelschap. Vriendinnen had zij niet. En daar ieder haar vertrou- weigerende, bleef zij ook voor allen een gesloten bock, ook was het niet mogelijk, dat men zou raden welke schatten van adeldom der ziel en fijn gevoel er op den bodem van haar gemoed sluimerden. En zoo verliep haar leven, zonder vreugde voor anderen en slechts ellende voor haar zelve. Aan de armen deed zjj veel goeddat was het eenige waarin zij nog belang stelde. Op eenen avond, dal zjj een groot ijsfecst bijwoon de, zegde haar cavalier tot haar: Hebt gü het groote nieuws gehoord Jaroslaw Texakotf heeft alles verloren. Nooit nog had de spreker zich zoo verbaasd ge voeld, als uu hij den indruk zag door zijne woorden op het jonge meisje teweeggebracht. Zij was zeer bleek geworden hare groote oogeu blikten hem met koortsachtige flikkering aan. Texakoff herhaalde zij. Hoe is dat gekomen Hij was altijd een liefhebber van het spel, maar scheen dien drift afgezworen te hebben, toen hij Olga Karoskine liefkreeg. Eenige maanden lang na zjja huwelijk bleef hij trouw bij zyn voornemen, maar daaiop werden hiar groote barddraverijen gehouden en baalde men hem tot weddenschappen over. de oude waaghalzerij kwam neer boven, en zoo hjj in zooverre woord hield, dat hij geen kaart meer aan raakte, zijn geld ging op die wjjze nog veel eerder verloren. Eergistereu moet zijne vrouw hem gevonden hebben op het oogenblik, dat hi) gereed stond een einde aan zijn leven te maken. Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1895 | | pagina 1