DE HONING. Een en ander. Eenige vooroordeelen. Tentoonstellng en Prijskampen. UITSLAG Schrikkelijke spoorwegramp. Het sap der planten uit de kelken der bloemen opgenomen en na verdamping, door de bieën in de korven neergelegd, is honing of zeem. Van de verste oudheid was het zeem bij alle volkeren zeer hoog in weerde geschat. Dp Israëlieten, na zich aan de Egyptische verdrukking ontrokken te hebben, gingen door de woestijn, immer deze belofte van den heer indachtig zijnde Ik zal u in bezit stellen van een land, dat van melk en honing overvloeit. Over meer dan 12 eeuwen Teert Mahomet in Zijne Coran u Mijn zoon eet zeem, want het is niet alleenlijk een goed voedsel, maar tevens een kraehtig geneesmiddel voor vele ziek ten. d Ten allen tijde ook hebben onze voorvaders zich met het gebruik van zeem welbevonden. Het is alleenlijk sedert het suiker de plaats ingenomen heeft welke vroeger aan het zeem behoorde, dat eeui- ge ziekten zeer gemeen geworden zijn. Een kort onderhoud zal ons allen van den weldoenden invloed dezer uitgeleïene spijs overtuigen. Om het lichaam in zijnen natuurlijken staat te bewaren, zijn vooral twee dingen noodig voedsel dat het on derhoud, wanneer het in staat van gezond heid is, en geneesmiddelen, die het her stellen wanneer het ziek is. Voedsel en geneesmiddelen bestaan veelal uit plant aardige zelfstandigheden. Welnu, het is op het oogenblik dat de plant meest le venskracht bezit, namelijk den bloeitijd, dat zij ook zeem geeft. Hieruit volgt dat het zeem al de fijnste en krachtigste be- standdeelen der plant bevat en al hare eigenschappen ontleent. Voortkomende van een oneindig groot getal bloemen en planten is het zeem het voedsel en het geneesmiddel bij uitmentendheid. De voedeude stoffen in het zeem bevat wor den gemakkelijk door het lichaam opge nomen daarenboven bevoordeeligen zij de vertering der andere spijzen. Zoo geeft het zeem rust aan hot lichaam en geest. Past hot zeem aan iedereen, het is vooral door kinders en ouderlingen dat het met voordeel kau gebruikt worden. Bij de eersten is het lichaamsgestel meestal zwak, hetgeen voortkomt uit de spoedige ontwikkeling welke het in die jaren neemt bij de laatsten vermindert de le venskracht met de jaren in beide gevallen zal het zeem, door zijne versterkende en verkwikkende hoedanigheden de beste uitwerksels hebben. In Denemarken wor den do kinders der steden, die flauw van lichaamsbouw zijn, naar den buiten ge zonden om de opene lucht te ademen en bijzonderlijk om zeem te eten. Vele bieën- telers hebben eenen hoogen ouderdom bereikt zij schryven dit toe aan het da gelijks gebruik van het zeem. Een sedert lang gekend spreekwoord luidt Het zeem is de melk der ouderlingen. Alwie veel moet spreken zal in het zeem het middel vinden om zijne stem klaar te behouden en alle vermoeinis van 't spraaktuig te doen verdrijven. Het zeem oefent eene verzachtende werking uit op mond en keel en ademhalingstoestel. Verders zal ik in geene bijzonderheden treden nopens de kracht van het zeem als geneesmiddel voor vele ziekten, maar dit aan de mannen van het vak overlaten. Zeker en vast is en blijft het, dat het zeem vele onpasselijkheden voorkomt en in het algemeen te weinig gebruikt wordt. Bieëntelcrs, gij wilt dat het zeem beter gekend worde. Gij kunt daartoe groote- lijks meehelpen. Wanneer gij eenen vriend aan uwe tafel noodigt, laat nooit na hem op deze lekkere spijs te vergasten. Zij zal voordeelig het fijnste nagerecht vervangen. VooraT maakt zelf een dage- lyksch gebruik van hetgeen uwe bieën u zoo mildelijk opleveren. Woorden wek ken, voorbeelden strekken. MandelbieE. L. Trap geen rupsen dood. Rupsen, die over den weg kruipen, worden gewoonlijk doodgetrapt, maar aanbeveling verdient dat niet, omdat men niet alleen de rups, maar ook een me nigte, harer vijanden doodt. Zoo'n rups is gewoonlijk ziek en de draagster van talrijke larven, die in haar lichaam zijn doorgedrongen en als echte woekerbees- tjes ten koste van haar leven. Laat men het beestje ongemoeid, dan gaat het er gens een sterfplaatsje zoeken en het duurt niet heel lang, of haar lichaam is overdekt met larvenpoppen, die men misschien voor rupseneitjes zou willen aanzien. Maar uit deze schijnbare eitjes komen in het vooijaar de sluipwesten voort en die zijn aartsvijanden van de rupsen, omdat zij in het lichaam van deze hun eitjes leggen en ze op deze wijze dooden. De rechtbank der Seine (Frankrijk) zeker niet verdacht in de kwestie, heeft opgezocht uit welke school de 1000 of 1100 personen voortkwamen, die zij ieder jaar tot een verblijf in de verbeterings- buizcu verwijst. Welnu, men vindt dat er op 100, 11 zijn gekomen uit de Congre- ganisten-scholen, en 89 uit de wereld- sche scholen. Dat mag nog al tellen. Iiolenni jverheitl.In 1894 hebben de koolmijnen in Henegouwen meer kolen opgeleverd dan ooit te voren, zijnde 15 miljoen 16 duizend ton 240 duizend ton meer dan in 1890, dat tot hiertoe geboekt stond als het jaar dat den grootsten opbrengst leverde. Dekoolaarde is 35 c., de magere kolen met lange vlam 10 c., en de halfvette 8 c. afgeslagen per ton. Daarentegen zijn de magere kolen met korte vlam 25 c., en de vette smis- koleu 4 c. opgeslagen. Men weet dat de ton duizend kilos Bedraagt De totale weerde der uitgehaalde kolen bedroeg 139 millioen frank. De koolmijnen zelve verbruiken onge veer een millioen en hazf ton. De rest werd verkocht aan 9 fr. 78 c. gemiddeld, hetzij twee centiemen min dan hot vorig jaar. Do daghuren werden 4 centiemen per ton opgeslagen. Er werd 3 millioen betaald aan pen sioenen en 1,600,000 fr. aan anderen on derstand. On/.ijdige actiolen. Vrij dag 26 September, had in de kerk van St. Jan-Baptist, te St. Jans-Molenbeek, de begrafenis plaats van de kleine Alice Van Houten, oud 8 jaren. Dat kind, dat de H. Olie ontvangen had. ging naar de officieële school der Hovenierstraat, te Molenbeek. De leerlingen van hare klas hadden eene kroon gekocht voor hare overledene vriendin en gingen in den begrafenisstoet, ouder het geleide harer onderwijzeres. Aan de kerk gekomen, gaf de onderwij zeres aan de meisjes bevel rechtomkeer te maken en terug te keeren, zonder in de kerk te gaan. Ziedaar weeral eene der schoonheden van het onzijdig onder wijs Iets wonders. Zekere libe ralen die vroeger des avonds laat en zelfs des nachts geene steenon genoeg konden vinden om de vensterruiten van Chipka in te werpen, bij zooverre dat de steenen tot op 't bedjo van Augustatje vlogen en dat men,om dit alles te beletten tralie werken moest plaatsen, zijn nu de beste vrienden van de bewoners geworden. Waarom eerbiedi gen die zekere libera len nu de vensterruiten van Chipka Uit hoop van door eene verradelijke medehulp ons stadhuis te kunnen ver overen. Een glaasje genevcr of brandewijn is goed voor den armen werkman die veel moet zwoegen en zweeten 1 En nochtans Dr Parkes, leeraar van gezondheidsleer aan het hospitaal van Netley (Engeland) heeft de vergelijking beproefd tusschen verschillende groepen soldaten waarvan eenige een gematigd gebruik maakten van wijn en de anderen niets dronken dan water. Die geleerde doktor moest bekennen dat de waterdrin kers beter en langer werkten dan de an deren en zelfs dat dezelfde soldaten veel beter en langer werkteu wanneer zij al leenlijk water dronken dan wanneer zij een matig gebruik van wijn maakten. Op 75,000 soldaten van het Engelsch leger der Iudieën zijn er 25,000 die zich van allen bedwelmenden drank onthou den. Welnu, juist die soldaten zijn het die het best de vermoeienissen en de hitte verdragen. De legeroversten getuigen het ons. De gidsen der Zwitsersche Alpen, die sedert vele jaren gebruik maakten van alkoolischc dranken, bekennen dat zij veel beter de koude en de vermoeienissen verdragen sedert zij gebruik maken van zwarte koffie of koude thee. Adam Ayles, de ontdekkingsreiziger der Noordpool, die onder andere eene reis van 110 dagen in ijsslede deed; zegt ons dat het gebruik van alkoolische dranken van geene waarde is om de koude te onderstaan. De kapitein Webb die de zee van Frankrijk tot Engeland overzwom wei gerde volstrekt allen alkoolischen drank, daar hij de zekerheid had dat zulke drank noodlottig zou zijn voor zijne gezondheid. Ten andere waarom gebruiken de knapste roeiers, zwemmers en wielrijders nooit sterke dranken bij hunne wedstrij den Vraag het hun en zij zullen u antwoor den dat het nooit geraadzaam is sterke dranken te gebruiken wanneer men in 't zweet is. Dus, ongezond voor den ar men werkman die moet zwoegen en zwee ten. Ik zal maar niet spreken van het geldelijk verlies dat dit geprezen druppeltje aan den armen werkman doet onder gaan. Maar welk is dan het beste middel om zijnen dorst te lesschen, wan neer men zweet Ik antwoord daarop heel eenvoudig, met al de mannen van wetenschap en ondervindingeenige teu gen zwarte koffie zijn voldoende. Beproeft eens en gij zult hot zelf be kennen. Dr S. brieven met postmandaten ontvreemd en het geld ervau opgestreken te hebben. Van Beerendonck werdt tet 6 maanden gevangenis verwezen. Binnen kort zal hij voor de assisen ver schijnen. Een geachte vriend vraagt of wij, bij middel van ons blad, aan M. P. Daens niet zouden willen laten weten dat iemand bereid is 50 of 100 franks te gunnen aan den strijdpenning der valsche demokra- ten indien bij vrijlijk de Bisschoppelijke Nota,in zijne bladen Het Land van Aelst en De Werkman afkondigt. Wij twijfelen er grootelijks aan, beste vriend, dat uw aanbod zal aanveerd worden. RECHTERIJKE KRONIJK. Briefdrager-moordenaar. De brief drager Van Beerendonck, die over een paar weken te Brussel zyne vrouw ver moordde en daarna trachte zichzelven te dooden, was zooals men weet, wegens onkiesche zaken uit zijn ambt ontslagen. Hij is nu voor de correctionneeele recht bank verschenen onder beschuldiging Aan on/.o politieke vrien den. "Wij achten het onze plicht onze politieke vrienden toe tc roepen: Sluit geen verbond met de valsche demokrat en, icant 't is de slechtste daad die gij op dit oogenblik kunt begaan. Overal bevechten die valsche demokra- ten de katholieke besturen om ze te doen verdwijnen. Te Ninovo hebben zij reeds een vér- bond gesloten met liberalen en socia listen. Te Geerardsbcrgen en te Sottegen zijn de onderhandelingen tusschen liberalen en valsche demokraten nog aan den gang. In vele gemeenten gelijk te Herzele, Haeltert, enz. enz. weigert men,ondanks alle bedreigingen,eenig verbond te sluiten met de scheurmakers Men denkt daar, gelijk hier te Aalst, dat de rangen der katholieke partij wijd openstaan voor alle katholieke mannen van goeden wil. Wij herhalen het, en wij spreken als tolk der openbare denkwijze, hier te Aelst een verbond sluiten met de valsche demokraten ware zoo niet naar den dood, dan toch naar eene verzekerde nederlaag loopen. Ten andere, 't ware hunne scheurma kerij goedkeuren, 't ware hun zeggen g'hebt gelijk en 't spijt ons u vroeger be streden te hebben. Nog meer het zou eene gevaarvolle ontmoediging verwekken bij ouzo ieve- rigste en moedigste strijders, want zij zouden rechtstreeks getroffen wezen. Dus alle verbond met de valsche demo kraten, is af te keuren. Wij willen uog- thans niet zeggen dat Icatholieken, die, in deze of gene gemeente, sedert jaren, in oneenigheid leven zich niet mogen ver staan. En 't gene waarheid is voor Aelst is, volgens onze inlichtingen, ook waarheid voor Geerardsbergen, Ninove, Sottegcm, Herzele, enz. enz. Men kan immers den vrede en de een dracht onder de katholieken bewerken, zonder toe te geven aan eenige mannen die zich uit hoogmoed of uit baatzucht generalen hebben gebombardeerd van een leger dat slechts in hunne verbeel ding bestaat. En inderdaad men rekene de liberalen en socialisten er af en hoevele valsche demokraten blijven er nog over?... De leiders, eenigen misnoegden en tal van brave menschen door valsche beloften bedrogen. En velen dezer laatsten heb ben reeds ondervonden dat zij bedrogen, gelopt zijn geworden en keeren nu de valsche demokraten den rug toe. Onze katholieke partij is overal mach tig genoeg om alleen in 't strijdperk te treden en mochte hc-t ongeluk willen dat zij ergens door de samengerotte machten onzer vijanden overwonnen worde, dan zal de eer toch gered blijven. Eerst gedaan en dan bedacht Heelt velen in verderf gébracht 1 Katholieken Werkmanskring. dor loting van de Tombola 1. 1700 28. 5963 2. 7089 29. 10105 3. 522 30. 10757 4. 7051 31. 10558 5. 7943 32. 9379 6. 1525 33. 7829 7. 1609 34. 5842 8. 3120 35. 784 9. 11535 36. 11137 10. 11372 37. 1753 11. 11484 38. 17 12. 3769 39. 9151 13. 9710 40. 9824 14. 471 41. 9995 15. 10589 42. 7492 16. 9627 43. 7879 17. 3275 44. 2524 18. 3575 45. 8768 19. 7479 46. 1000 20. 9342 47. 8286 21. 9500 48. 1718 22. 9447 49. 11422 23. 4729 50. 9176 24. 7047 51. 7804 25. 6761 52. 6230 26. 3937 53. 8664 27. 6252 54. 11303 De prijzen die na den 27 October niet afgehaald zijn, blijven te voordeele van den Katholieke Werkmanskring. Botsing. 20 dooden. 10 gekwetsten. Zondag avond, is tusschen Ottignies en Waver een locomotief op een reizigerstrein gebotst. Het ongeluk gebeurde nabij de staties Ceroux-Mousty. Ter hoogte van de statie van Mousty is eene locomotief, komende met volle snel heid uit Ottignies, tegen den reizigers trein gestooten en verwekte eene ver schrikkelijke botsing. Drie rijtuigen waren letterlijk op elkaar geloopen en hadden de daarin zittende reizigers op afgrijselijke manier verpletterd. Het rijtuig, waarin zich M. Beernaert met zijne familie bevond, werd buiten de riggels gestooten en viel op zij. Mad. Mourlon kreeg eene vrecselijke wonde aan den slaap en werd op den slag gedood. M. en Mev. Beernaert, licht gewond, klauterden uit hun rijtuig en konden, to midden van de wanhoopskreten der slacht offers, hulp brengen aan de gewonden. Het aantal gewonden bedraagt wel 100 (dit cijfer schijnt overdreven) dat der dooden 20. De stoker vau den trein is zwaar ;ewond den machinist werd de beide >eënen gebroken. Sohet, machinist der locomotief die de ramp veroorzaakte werd op den slag gedood zijn stoker, Lancau werd aan de beenen en aan het hoofd gekwetst. Het personeel der statie van Ottignies werd softens verwittigd. De inwoners van den omtrek kwamen, alhoewel het kermis was, aanstonds ter plaats en hebben met grooto zelf opoffering hulp gebracht aan de gewon den. Men moest eerst binnen de verbrijzelde waggons dringen en toen bood zich een schouwspel aan, dat onmogelijk te beschrijven is In de duisternis op die baan welke moeilijk door eenige fakkels wordt ver licht, temidden der hulpkreten,herkende men met moeito de dooden uit de gewon den. Nadere bijzonderheden. Het is in het open veld dat de ramp plaats had, nabij eene vlakte, bezoomd door de Dijle aan de eene en door den spoorweg aan de andere zijde, op honderd meters afstand van de spoorwegbrug van Namen. De locomotief coucou geheeten.is reeds in de statie van Ottignies onder dak gebracht. Toen men den morgend ter plaats der ramp kwam was de baan nog met puinen bezaaid. Van de locomotief is geheel de voorzijde ingedrukt. De schouw is afgerukt en zes waggons zijn verbrijzeld. Eene groep van een honderdtal werk lieden ontruimen de baan, bij middel van koorden en windassen. De vormelooze menschelijke overblijf sels liggen tusschen zware ijzeren balken en verwrongen staven. Die balken zijn gekromd of afgebroken als strooipijlen. Door de opengewrongen wanden der waggons bespeurt men groote bloedvlek ken en stukken menschenvleesch. Honderden boeren en bewoners uit den omtrek staan daar te weenen en te jam meren. Rechts naast den weg heeft men de 1* klaswagen geplaatst, in welken M. Beernaert eu zijne familie zaten. Om ter plaatse te komen moet men eene menigte slijkerige wegeltjes en groote vlakten doorkruisen. De meesten der reizigers waren per sonen uit den omtrek van Ottignies, die van de feesten terugkeerden, gegeven ter gelegenheid der inhuldiging van het Werkmanshuis. Daarenboven was het kermis te Ottig nies. Zoodra de tijding gekend was,waren de herbergen en danszalen in eenen omzien leeg gestroomd en elkeen snelde naar de plaats der ramp, waar hartverscheurende ja, ongelooflijke tooneelen plaats hadden. Een jongeling is plotselings zinneloos geworden. Men heeft hem moeten binden om hem naar huis te brengen. Het korps officieren, de gencesheeren, de werklieden, do burgemeester van Ottignies.de deken van Court-St-Etienne, talrijke priesters en heel het personeel der statie van Ottignies waren de eersten ter plaats en tot 's morgends toe zijn zij aan 't werk gebleven. Niettegenstaande deze zelfopoffering was de hulp moeilijk te verlcenen, gezien den verren afstand der huizen en de moeilijkheid van het verkeer. In de pastorij, bij den eorw. pastoor Libens, bevinden zich verscheidene gekwetsten, namelijk eene jonge dame Wylands, die erg aan het hoofd gewond is. Zij ligt op eene matras op den grond, erwerd ook eene bijplaats gereed gemaakt voor hare schoonmoeder, Mad. Bricoux. M. Wouts, ijzerenwegbediende,bevindt er zich insgelijks met erge wonden aan de borst en den schouder, evenals de garde Stassin. De priesters zijn bewonderensweerdig geweest van zelfopoffering. Onder hen moet in eerste plaats genoemd worden do eerw. h. Libens, pastoor van Ottignies, die van 9 uren 's avonds tot 3 uren 's mor gens ter plaats gebleven M. Depauw, pastoor van Ceroux, enz. Een ooggetuige. Wij ontmoeten eenen ooggetuige, M. Royval, die het eerste ter plaatse was. Hij zegt dat hij omtrent 250 meters van het tooneel was, in eene kleine her berg. Het was 8 uren 59 minuten. Hij hoorde een ontzaggelijk gerucht, dat zijne aandacht trok en hem een ang stig voorgevoel gaf. Eorst meende hij dat de trein tegen de brug botste. Met zijne vrienden snelde hij in de duisternis voort. De baan was flauw verlicht door den brand, die de ontploffing van den gazo meter had veroorzaakt. Met zijne vrienden snelde Royval dadt lijk de gekwetsten ter hulp. Hij dro$ deze naar de naastbijzijnde huizen. Een der personen, welke hij ovei bracht, verhaalde hem dat hij in ca achtercompartiment werd geworpen. 1 M. Beernaert dwaalde over den weg. j 1 De minister zette de aanwezigen aai hunne hulp aan anderen onvermoo* voort te zetten, terwijl zij hem hunne! hijstand aanboden. lntusscheu kwam andere hulp van al) kanten overvloedig toegestroomd. Het is jammerlijk niet overdrijve^ t wanneer wij schrijven 20 dooden en -J 100 tal gewonden. Welke zijn de oorzaken dezer verschri] kelijke ramp? Daar worden er drie opgegeven. I j De vijauden van den achtbaren mind ter van spoorwegen zullen niet nalat# de oorzaak toe te wyten aan de zoos zegde ontreddering, in den dienst tewci gebracht door de zondagrustzij zulli er nijvoegen dat zulke rampen slecfl 's zondags gebeuren. 7 Dat is niet ernstig maar eene tweol veronderstelling is meer aanneemlijk. j 1 De trein, komende van Beaulers k j met eene vertraging van 20 minuten i statie van Ottignies hebben verwittigd.] Daar stond eene locomotief gereed a te vertrekken en de statieoverste, nende dat er dus nog tijd over was om te laten doorstoomen, gaf haar het teeka van vertrek. De derde veronderstelling is echter! meest aanneembare De trein 64, die ten 7 uren 33 ei Beaulers vertrekt, was kroppensvol vol? uit oorzaak der feesten te Nijvel, wü men het Katholieke Werkmanshuis hi l ingehuldigd. Onder weg zou de machinist avarie ai zijne locomotief hebben gekregen, eene nieuwe hebben gevraagd te OttiL 1 nies. De machinist zou er echter in gelui 1 zijn, intusschen zijne machien terug i 1 beweging te zetten, terwijl middelenq' j ook de locomotief uit Ottignies ai vertrekken. Aldus ontstond de botsing. Wat er ook van zij, ten 8 uren i stootte de locomotief uit Ottignies, mi verschrikkelijk geweld op den trein i Beaulers. Ten gevolge der kromming, die d weg maakt aan het fabriek te Court Sir 1 tienne, konden [de machinisten elb 1 niet zien en dus ook den stoom niet Ik 1 ontsnappen. I De botsing geschiedde met een on!t 1 schrijflijk geweld, aangezien de alles loopendo locomotief full speed ging. 1 Beide machienen werden geheel vs brijzeld, verschillige rijtuigen van <fe 1 trein drongen in elkaar, kortom, t 1 tooneel overtreft alle verbeelding. De reddingswerken werden onmiddelj ingericht. De buitenlieden uit den omtrek war- het eerst ter plaats en hebben was lijk op voorbeeldige wijze Ihulp gebrad j Hun gedrag is boven allen lof w geven. M. en Mev. Beernaert werden meèfi 1 de eersten uit hunne gevaarlijke pos gered. Mad. Mourlon, de schoonzuster n M. Beernaert, die in hetzelfde compari ment zat en op den slag werd gedood,' de echtgenote van den gekenuen ing nieur-e 1 ectriek er Naar gelang de dooden en gewoniif werden; opgehaald, werden zij naar: naastbijliggende woningen, te Mous gebracht. Het zijn daar eehter allen dood ari menschen en het ontbrak dus volle) aan lakens en dekens. M. Van Hoegaerdeu, bestuurder fe fabriek te Court-St-Etienne, deed oi middelijk al het noodige brengen ter te zorging der gewonden. Het getal dooden en gewonden is moe lijk te bepalen, vooral omdat men lijn vindt, die in stukken zijn gesneden off sleurd,en dat een aantal gewonden lette lijk gevlucht en over de velden voort? kropen zijn, naar Ottignies, van waar: meeste reizigers herkomstig waren. I In't geheel zijn er zes waggons re brijzeld. De puinen ervan nemen ea plaats in, waar twee waggons zona kunnen staan. Vijftig werklieden zijn bezig aan dei? ruimingswerken. De achtbare staatsminister, M. Boe naert en zijue familie kwamen terug o Mariemont, waar zij den dag waren ga; doorbrengen bij M. Valère Mabille. M. de minister van spoorwegen, diej feesten van het Werkmansbuis had b. gewoond, had ook plaats genomen e den ongelukstrem uoch, daar M. V» denpeereboom wilde aankomen in f Zuidstatie, was hij te Beaulers van tre verwisseld. Ziehier de namen der dooden, well tot hiertoe gekend zijn Mad. Mourlon, to Boitsfort; j Mej.Marie Jardin, teCourt-St-Etien* Mad. wed. Collin, te Waver. MM. Leon Rowet, Waver;

De Denderbode | 1895 | | pagina 2