TWEE HONDEN CORRESPONDENTIE. ZONDAGRUST. S»J£JÏ8 - Aan onze geëerde Lezers U IT S L A G op kant gezet. De waterafleiding, die door eene dubbele afhelling dient bereikt te worden, vindt men veelal niet, of soms al te hellend. Bij gemis aan helling dringt de pis der dieren veelal in den grond en wordt de lucht veeleer bedorven is zij al te sterk, zij is ook den dieren zeer lastig, en bij het kalven zelfs gevaarlijk. De zoldering heeft ook groot aandeel in den weusch ter verbetering bijna overal ontwaart men ze te laag en bestaande uit eenige houten, dicht genoeg bij elkan der vergaderd, om het er opligeende hooi en stroo te dragen. Onophoudelijk valt er stof beneden, hetgeen de zuiverheid der beesten, dus ook hunne gezondheid houadeeligt. Het gebrek aan steenen zol dering, evenals aan gewenschto vloeren, brengen nog dit overgroot nadeel te weeg, dat het, om zoo te zeggen, onmogelijk wordt ze in geval van gevaarlijke ziekten behoorlijk te kunnen ontsmetten. De kribben zijn soms ook nog te hoog ook zou men hier als in het Waasland dienen kribben te hebben, die openen en sluiten in den voederstal. Zij brengen dit voordeel te weeg, dat men de dieren kan voeden, zonder in den veestal te treden, en men alle gemak heeft om do kribben te zuiveren. De staldeur wezo zoo moge lijk in het zuid-oosten zeggen wij hier niet dat vele deuren te eng zijn en zulks gevaar oplevert bij gelijktijdig indringen. Men zal, miins duukens, diensaangaande min ongevallen ontmoeten bij eene te smalle, dan bij eene breedere deur ook indien men ze diende breed genoeg te maken voor het geval dat twee dieren gelijk wilden binnendringen, welke zou men dan dienen te vervaardigen voor het toeval dat er meer in eens zouden door gaan vaste, of rollendo afkantingen zijn wenschclijk. Blijft een laatste gebrek, namelijk de ligging niet altijd op hooge en drooge plaatsen worden de stallen gebouwd. Edoch, ik zou dienen te zeggen, werden gebouwd, want al do genoemde thans be staande gebreken zijn enkel het gevolg van vroegere opbouwing eens deze slecht, worden zij moeilijk verbeterd. De nieuwere inrichtingen beloven veel meer. B. Voedsel.In bijzonderhedeu treden nopens het voedsel der diereu zal wellicht het voorwerp van latere verhandelingen uitmaken. Bepalen wij ons dus met aan te stipjicu dat er nauwkeurig op do twee verschillende bepalingen onderbouds- rantsoen en opbrongstrantsoen, dient felet te worden het eerste voor wat aan- oudendc gezondheid der diereu betreft, en het andere, voor wat aangaat het doel, dat bii het houden, van het dier wordt beoogd. Verder diene men het voedsel met de grootste reinheid en op gelijke tijdstippon toe. Drank. De dieren lijden doorgaans meer aan drank dan aan voedsel zij zijn nog al kiesch in zuiverheid der draukeu, eu 't is slechts omdat zij er zoo groote behoefte aan hebben, dat zij ook min goed water zullen drinken, bij gebrek aan be ter. Daaruit leiden velen ten onrechte af, dat men niet al te nauw op deszelfs goedo hoedanigheden letten moet. Dit is eene groote awaliughet moet zuiver, klaar, kleur- en smakeloos, goed ver lucht, noch te warm, noch te koud we zen aan vlietend water wordt doorgaans den voorkeur gegeven, en putwater wordt voor het gebruikt wat verlucht. Zuiverheid. De dieren worden da gelijks voorzichtig geroskamd hun leger wordt meer dan gewoonlijk zuiver gehou den. Is bet niet noodzakelijk dagelijks den stal te ruimen, dan doch diene er meer gelet te worden op de goode ver menging der vaste uitwerpselen met stroo, zoodanig dat do dieren altoos een rein rustbed voorhanden hebben bet gebruik van turf is hoogst aan te raden, om het verluchtigen van luebtbedervende gassen te beletten. Men bekalke van tijd tot tijd de wandmuren en men zuivere de zolde ring. Bij het ververschen der lucht ver- mijde men de tochtcu die groote onheilen veroorzaken. Ten slotte zal do goede land man, gezien het overvloedig nut, dat zijne dieren hem opleveren, ze ook met de meesto goedheid, met de vereischte zachtheid behandelen eene ruwe be handeling oefent op hunne gezondheid eenen nadeeligen invloed uit. Th. De Geest. S' Antelinckx, 30 September 1895. Gcmeentekiezingen. Volgens den Brusselschen correspondent van Het Handelsblad van Antwerpen, is de date op de welke de gemeentekiezin- gen zullen plaatsgrijpen nog niet vast be paald. Naar alle waarschijnelijkheid zul len ze slechts geschieden op zoudag 1 De cember. AAM EEX BEEIV DOOR J. V. B. «o» Zesde veevolg. Juffrouw, ik ben zoo vrij geweest den hoogsten prijs ie trekken. Ik zal mijn rjjtnig naar mijnheer uwen broeder zenden, opdat hij van avond hier zij en bet zoo mij boogst aangenaam zjjn, indien wij van avond iets extra's hadden. Maar ik vraag u, beer majoor, waar denkt gij aan Waar zal ik alles van daan balen Maar, mij goed, ik zal mijnen broeder wachten. Komt mijnheer Van der Horst ook Wat dunkt d juffroum Goed, ik wacht hen alle twee, en statig verliet zij de kamer. De majoor had nauwelijks geduld tot den avond. Hij had zoo gaarne iedereen gelukkig gemaakt. Dat hij Juffronw De Wit geen geschenk opgedrongen had, was alleen, omdat hij met gedurfd had, want toen bij den soeplepel in bare band zag, vreesde bij, dat zij het kwalijk mocht nemen. Wjj echter, die als romaoschiijver, de Juffrouw door en doorkennen, Aelst, 10 October 1895. Heer Uitgever van Den Dendebbode, Gij hebt waarschijnlijk, zooals velen onzer stadsgenoten, gelezen of hooren spreken van den Kiescanard - deze weck opgelaten door do Indépendance Iielge en eenige andere blauwe dag bladen, mij voorstellende als candidaat der Christene Volkspartij. Is deze water vogel uitgebroeid in het lisch van het eiland Ghipka.ik weet het niet; nochtans sommige omstandigheden en ook zijne vlucht, in liberale gewesten genomen, zouden mij zulks wel eeuigszins doeu veronderstellen. Wat er ook van weze, ik wil hem ontvleugelen tot aan den hals en aan mijne stadsgenoten eens rechtzinnig zeggen wat ik van onze Christene Volks partij denk. Zoo zullen zij met kennis van zaken kunnen oordeelen. Nooit heb ik iets gemeens gehad met onze Christene Volkpartij hare politiek kan ik in het geheel niet goedkeuren. Haar programma 'laat ik hier verlet en wil alleenlijk spreken over haar Machia- velisme in het bereiken van haar doel. Alle middelen zijn goed. Alhoewel ik overtuigde voorstaander ben van alle mogelijke verbeteringen, kan ik niet aannemen dat het aan een katho lieke geoorloofd zij van zijne partij aan stukken te scheuren onder voorwendsel van misbruiken te willen afschaffen. Het staat aan elk vrij zijne verlangens to doen kennen, de misbruiken aan te vallen, ver beteringen aan te bevelen, maar nooit mag men afwijken, nooit een vijandig kamp opslagen. Nog veel minder mag men aan het volk zeggen Menschen de calho- lieken deden of doen niets voor u, bij hen kunt gij niet blijven, in hen kunt gij uw vertrouwen niet stellen, gij moet u bij ons aansluiten of socialist worden. Dit is met woord en daad de afvalligheid aanprediken. En wanneer men durft zeggen en met eene duivelsche hardnekkigheid durft herhalen Menschen, strijdt met ons, maar beziet ons niet, doet alsof gij ons niet kendet, gaat zuipt met onze vijanden, woont hunne vergaderingen bij, zijt arglistig eu valsch, dan wordt de veinzerij en het verraad tot leerstelsel ingericht. Ik weet niet hoe het Aelstersche werk volk kan verdragen dat men zo voor Judassen houdt Nog verder, alles stelselmatig afkeuren wat men vroeger voorstoud stroelen en vriendelijk sjoeren naar wat men vroeger bevocht dat en is voorzeker de nieuwe wereld niet herschapen door de Pause lijke Encycliek en gesteund op het Evan gelie. Neen, de kettorsche bijbels zijn geene heilige schriftuur, want zij zijn vervalscht op velo plaatsen Vóór het overige moet alTfe deftig man het reglement der Catholieke Vereenigiug goedkeuren en aannemen, en, tot preuve van het tegenovergestelde gelooven dat het rechtzinnig uitgevoerd zal worden. Dit schoon reglement bewijst ten volle dat er voorwaar andere democraten zijn als deze onzer Christene Volkspartij, dat de werklieden in het geheel niet Behoeven tot de socialisten te gaan, daar er hun in het katholieke leger, eene ruime en eer volle plaats is bewaard. Deze, mijnheer de Uitgever, zijn mijne overtuigingen, zij toonen genoegzaam tot hoeverre ik candidaat onzer christene Volkspartij zou zijn. Aanvaard, mijnheer,de verzekering mij ner hoogachting. Dr De Naeyer. Do heer J. D'Haese-Blommaert, fabri kant albier, welke door de Indépen dance Beige ook is aangewezen gewor den als een der kandidaten van de zooge zegde christene demokraten, heeft aan dit blad eenen brief geschreven in den wel ken hij uitdrukkelijk verklaart de poli tiek der valsche demokraten gansch te veroordeelen. Aelst, den 12 October 1895. Mijnheer Den Denderbode, Men heeft het gerucht verspreid dat ik een der kandidaten ben der christene volkspartij, dat is onwaar, ik verzoek u het te willen bekend maken. Louis De Neef, meesterkleermaker, Groenstraat, Mijlbeek. Zondag 13 October 1895, dienstdoen- deApotheker M' Frau/, Calle- baut, Botermarkt. kunnen de verzekering geven, dat zg het volstrekt niet kwalijk zou genomen hebben, en ais zij iets ge- wcnschthad.dat hel dan zeker niet het portret van den majoor zou geweest zijn. De majoor had echter reeds besloten hare wenscben te raden en haar met de vervulling daarvan te verrassen. Intnssehen kwam de avond, en met hem de gasten. Weet gij het rèeds vroeg de majoor aan den burgemeester. Wat zou ik weten, heer majoor, was het ant woord. Ik weet van niets. Leest gij het Provinciaal Nieuwsblad niet Jawel, doch ik heb het vandaag nog niet gelezen. Welnu, lees dan en de majoor stak hem het krant met het lot in de vingers. Wat zegt gij daarvan vroeg bg toen hij zag dat de burgemeester stom van verwondering stond te kijken. Hé. zjjt gij niet blij voor uw gasthuis Gij komt nog duizend guldeo te kort, niet waar Ja Daar, waarde burgemeester, zeide de verheugde majoor, en gaf hem met deze woorden ecu papier in de hand, hier hebt ge eene aanwijzing van 1000 gul den op mijnen bankier. De burgemeester wilde hem bedanken, doch de majoor liet hem niet toe aan het woord te komen. Ik weet er alles van wat gij zeggen wilt, viel hij hem in de rede, houdt bet maar voor u, het is zoo goed alsof gij het gezegd hgdt. Kom, laat ons aan tafel gaan. Dier uit beetwortelen. Een Belgisch scheikundige dc heer R. Lefevre heeft bier gefabrikeerd uit beet wortelen. Dit bier schijnt sterker te zijn dan de sterkste bieren die uit gerst gebrouwen zijn en smaakt niet in het minst naar beetwortelen integendeel moest het een heerlijken geur hebben, dien men sleehts vergelijkou kan met den geur van de boste biersoorten. Dc heer Lefevre heeft aan zijn bier den naam gegeven van Thóodroma (goden drank). De voornaamste voordeelen die hij er aan toeschrijft zijn de soedkoope bereiding, dank zij een stelsel aat weinig tijd vereischt, een heerlijken smaak, ver- frisschend, voedzaam en eene volmaakte duurzaamheid. Het overblijfsel van de fabrikatic vormt een uitstekend voedsel voor het vee. Vnlsehe demokraten. In een of twee gemeenten onzo.s Arron- dissements waar de valsche demokraten, hopen te zegepralen zonder iemands hulp verstooten zij alle verbond met katho lieken en liberalen. Integendeel, daar waar zij om zoo te zeggen machteloos zijn, vereenigeu zij zich met de liberalen die zij uit hunnen doodslaap hebben ge wekt. Overal waar heteenigzins mogelijk is, treden dus do valsche demokraten tegen de katholieke besturen op en bevechten ze met eene ongemeene hevigheid. Het is dus de plicht van ons, katholie ken, overal die valsche demokraten op ge lijken voet to stellen met de liberalen en socialisten en ze dus onverpoosd met iever en krachtdadigheid te bestrijden. 't Is overigens door de generaals zon der soldaten der valsche demokratie be sloten, en Klokke Roeland heeft het be vestigt, dat de volksfopperij nergens een verbond mag sluiten met de katholieken, die men oü bewaarders heet. Nog meer hier te Aelst, heeft men doen afkondigen dat de leiders der volksfopperij met hunne lijst van kandidaten, op 't laatste oogen- blik zullen te voorschijn komen. En men zal verschieten, zegt men, van de namen der personen die er zullen op voorkomen. In alle geval wij zijn verwittigd, en wij gelooven dat men niet zal verschieten, maar wel dat er, bij 't verschijnen van de kandidatenlijst der valsche demokraten, door gansch Aelst eenen schaterlach zal opgaan die einde ver zal weerklinken. Plantsvervangem en vri j- willigers. De prijs van het plaats- vervangen door het departement van oorlog, is vastgesteld, voor het dienstjaar 1895-96, op de som van 1600 fr. Do vergelding toegestaan aan de vrij willigers met premie, is vastgesteld als volgt Degene die, te rekenen van heden, zich verbinden voor eenen railicietermijn, zullen 1600 fr. ontvangendegene die de plaats nemen of den termijn voleindigen van mannen behoorende Tot do licht, van 1895, ontvang. 1500 fr. 1894 1400 1893 1300 1892 1200 W 1891 1100 1890 1000 1889 900 1888 800 n 1888 700 1886 600 Tot vroegere klassen 500 Behalve de premie, zullen de vrijwil ligers eene bijlage ontvangen van 10 cen tiemen per dag aanwezigheid. De vrijwil liger met premie, die zich slecht gedraagt of slecht dient, kan tijdelijk door den korpoverste van deze bijlage beroofd worden. De dienstplichtige die de toelating bekomt om zich te doen vervangen, of om zijnen plaatsvervanger te doen ver vangen door het departement van oorlog, moet in de kas van den ontvanger der re gistratie eene som storten gelij k aan deze toegestaan aan den vrijwilliger aangeno men om in zijne plaats te dienen. Voor koflieverkoopers. M. de minister De Bruyn, heeft eenen omzendbrief aan de gouverneurs gezon den, om de schikkingen te herinneren, regelende den verkoop van koffie. De inhoud aan vochtigheid bij gebran- den koffie mag niet hooger zijn dan 5 u/0 5 zouden de agenten echter eene geringe fractie meer bevinden, moeten zij zich verdraagzaam toonen. In ongebranden koffie mag de normale vochtigheidsinhoud slechts een maximum van 12 bedragen. Ook mijnheer Vanderhorst bracht zijne gelukwcn- ■chen uit, en het was op zijn aandringen, dat ook de dames meê aan de feesttafels zouden zitten, in welk aandringen bg dapper geholpen wrrd door den dok- toor, die een knipoogje met hem wisselde De juffrouw had puik opgeschept, en met een glas in de hand galmde de doktoor, onder het genoeglijke lachen van al de overige dischgenooten, haren lof uit, want dc doktoor was zelve naar den kelder geweest en had de ilesschen uit den donkersten hoek te voor schijn gehaald, en men zal willen gelooven, dat h(j in den kelder van den majoor even goed te huis was als in zijn eigen huis. Menig glas werd op dien gelukkigen dag geledigd en het was reeds laat, toen de datnen van het gezel schap afscheid namen. De vier mannen bleven echter nog zitten klappen, en zooveel plezier hadden zij, dat als men hun, een voor een, ernstig afgevraagd had, wie van hen de gelukkige winner was, dan zou elk op zgne beurt gezegd hebben ik ben bet niet. In zulk een toestand konden tij niet anders dan vrooiijk zijn en als elk hunuer later aan dien avond terug dacht, dan konden zg niet met zekerheid zeggen, hoe zij van elkander waren gescheiden, want burge meester en advokaat, majoor en doktoor waren allen op hunne eigene kamer en dat vonden zij wel genoeg, zoodal de kwestie van scheiden oubetwist bleef. Had men echter Jan, den knecht van den majoor, er naar gevraagd, wij zijn er van overtuigd, dat bg heel iets anders zou verteld hebben. De asch-inhoud overtreft normaal de 5 niet bij ruwe 6 °/0 bij gebrande. Bij het brandeu mag 1 0/o vette be- standdeelen gebruikt worden, maar de toelating betreft alleen vette voeding stoffen eu natuurlijk niet de producten als glycerine, vaseline of paratnne. STAMT, door ziekelijkheid t'huis wederhouden, zal toekomende week zoo veel meer te vertellen hebben. Sedert oenigen tijd doen velen onzer geachte lezers ons bemerken dat Dc Den derbode wat te serieus is geworden. Men vindt dat Denderbode van tijd tot tijd iets zou moeten meêdeelen dat de lachspieren doet ontspannen, dat tot vrolijkheid stemt. 't Is waarheid al te serieus zijn, deugt niet, want do te hangt er aan, en daarbij de geneesheoren zeggen dat lachen gezond is. Maar al wie wil, is geen grappenver- teller, en daar lag den kwaden kant der zaak. Doch altijd bereid om onze geachte lezers aangenaam te zijn, hebben wij eenen medewerker gezocht die, in vorm van brief, wekelijks onze lezers zal ver lustigen door grappige verhalen, koddige vertellingen, gekapt strooi, ditjes en dat jes, sprookjes of verdichtsels om er al staande bij in slaap te vallen, enz. enz. Onze geerde lezers zullen grootelijks verwonderd zijn te vernemen in welke personage wij dien zoo kostelijken me dewerker hebben ontdekt. De man bekleedt hetzelfde ambt bij groote dagbladen van Brussel. Maar bekwame mannen moeten duur betaald worden. Daarom hopen wij dat het geërd pu bliek, gezien de groote geldopofferingen die wij ons getroosten om Denderbode meer aantrekkelijk te maken, ook zijn best zal doen om ons blad meer en meer te verspreiden. Wij zoggen dus Leesten verspreidt DEM DENDERDODE. Op aller modewerking vertrouwende, hebben wij de eer den koddigen brief van onzen nieuwen medewerker aan te bieden. Aalst, den 9 October 1895. M. Van de Putte, Men zou waarlijk walgen van te ant woorden op al uw valsch aanvallen. Alles, alles wat gij geschreven hebt over Knocke en Brugge is grove schimp en moedwillige leugen. Ik laat er u de schande van. Gij zegtM. Daens wil dat er van hem gesproken wordt; M. Daens moet paradeeren Maar 't zijt gij, M. Van de Putte, die menigvuldige en gansche nummers ver vult hebt met spot en schimp, leugen en laster tegen mij persoonlijk. Laat mij gerust, en ik zal u niet moeten antwoordenmaar wees cr zeker van, nooit in 't vervolg zult gij mij belasteren in uw blad, of gij zult een klinkend ant woord krijgen. De maat is vol Gij spreekt van gematigheid, beleefd heid en welvoegelijkheid in den schrijf trant. Inderdaad, dat past wel den Dender bode 1 De Denderbode is een model van keu rig en edel schrijven 1 In uw zelfde nummer van 6 October, zegt gij dat de Chipkamanncn verdienen als verraders opgehangen to worden, en mogen opgehangen blijven. - M. Van de Putte Gij hebt mij leuge naar genoemd. Ik herhaal mijn vraag Waar, wanneer en hoe heb ik gelogen? Eu gij verzendt mij naar uw nummer van 2 December 1894. Waarom niet klaar en duidelijk antwoorden Andere leugen van den Denderbode. - Gij zegt dat ik aan de Patrie van n Brugge heb geschreven dat ik den zon- dag der feesten, des avonds ben thuis gebleven, en dus niet ter Groote Merkt n kon gezien worden. Wie, wie, vraagt gij, liegt er, Dolf of Pie - Wie er liegt, Denderbode M. Van de Putto en niemand anders. Gij druktUit ons onderzoek blijkt - dat de feiten, gelijk zij door de Brus- selsche confraters zijn voorgesteld, in - den grond volkomen waar zijn, doch in zekere punten wat overdreven. - Welk een schijnheilige leugen Alles wat over die incidenten, betref- VI. EENE DRUKFOUT. Drie dagen later zoeken wij den majoor weder op. Hij zit vergenoegd en tevreden in zijnen leunstoel en beeft in dien korten tijd reeds velen gelukkig ge maakt. Vooral zjjne bedienden beeft hij rijkelijk bedacht, eu anderen gelukkig maken was eene der liefhebberijen van den ouden majoor. De kleine oarochiekerk had nieuwe vensters noo- dig, de schoolmeester werd slecht betaald en zoowel de pastoor als de schoolmeester roemden de mildda digheid van den majoor. Gedurende drie dagen had hij reeds zitten denken waarmee hjj juffrouw De Wit kon verrassen en juist dit onderwerp hield zijnen geest bezig nu wij hein weervinden. Een kloppen op de deur kwam hem echter storen en dc knecht reikte hem een paar brieven over met het Provinciaal Nieuwsblad. De majoor greep het eerst naar liet Nieuwsblad, want het geluksrad draaide nog altijd en hij was nieuwsgierig te zien op welke num- mera nog andere hooge prijzen gevallen waren. Boven aan liet blad stond met groote letters het volgend bericht Openlijke dankzegging. Eere wien eere toekomtDe heer majoor Van Langenbcrg heeft bij gelegenheid eener voor hem gelukkige gebeurtenis aan den ondergetcekendc 1000 gulden overhandigd, tot voltooiing van het in aan bouw zijnde bospihal. Hartelijken dank aan den edelmoedigen gever. Zijn naam zal door duizenden fende mij en mijn broeder, is verteld ge weest; dat alles is valsch en lasterlijk van 't begin tot het einde, hoort gij, M. Van de Putte Druk dees antwoord op uw nummers van 3 en 6 October 1895. A. Daens, Volksv. MEETINGEN der valsche demokraten- Twee mectingen op Mijlbeek waren aangekondigd met trommel en fluit. Een Brusselcer zou als redenaar optreden, maar hij liet zijne confraters en volks bedriegerij in den steek. Had de man wellicht vernomen dat onze landbouwers van Mijlbeek naar hem niet zouden gaan luisteren. Wat er dan van zij, op de meeting in der Botermolkstraat was geen enkel land bouwer uit den omtrek te bespeureu. Er was weinig volk opgekomen en zij die er tegenwoordig waren, ziju allen bijua ge kende socialisten en liberalen. Ook be merkte men een tiental jongelingen pas de vaantjesbroek ontsproten. De eerste redenaar was Padee Snulle- mans die beweerde dat de oü bewaarders geene echte katholieken zijn; zij do de mokraten zijn alleen de ware, de echte katholieken enz. enz. Altijd de zelfde rimram, en ten slotte hoort men dan Menschen, doet met ous meê, wij, demo kraten, kunnen u alleen redding brengen. Zo zullen anderen redden eu ach Heere! ze zijn te dom om zich zeiven uit den slag te trekken Dc tweede redenaar, dc gewezene kin dermeid van Chipka, herhaalde wat de vorige boebbelaar had uitgcboebbeld en sprak dan wat over landbouw. Hij zegde onder anderen Landbouwers meu heeft u de afschaffing van de tabakwet beloofd, maar ge zult ze niet krijgen. Maar zie dat steekt zoo nauw niet^ bij die zeove- raars ze liegeu maar altijd voort. Ook sprak hij vau do noodzakelijkheid der stichting van eenen wijkclub. Na de meeting ging men over tot de in schrijving der leden van den wijkclub. Diep in de zeven personen boden zich aan, allen jonge suibben van 18 tot 22 jaren. Een van de zeven zou kunnen 30 jaar oud en kiezer zijn, maar men twijfelt. Dus de wijkclub dor Botcrmelkstraat is samengesteld uit 6 snibben en een kor poraal. 't Is sterk Dat zijn dan die machtige wijksclubs 1 Iemand die al de meetingen der val sche demokraten heeft bijgewoond, be vestigt ons dat hij de redenaars nog nooit de liberalen heeft hooren aanvallen. Zekere fabriekwerker onderbrak den tweeden redenaar roepende Binnen 4 jaren zal er geen spraak meer zijn van katholieken, donchisten en liberalen, wo zullen dan al socialisten zijn. Een der helden van de scheurmakerij was- ook tegenwoordig; hij stondt daar onder 't loegieken, met de beide handen op de borst samengevouwen gelijk nen Zebedeus. Twee liberale haantjes vooruit, d'Ar emit van Sottegen en meneer Prosper van rond Chipka kwamen hem daar een bezoek brengen. En wat vriendschap tus- schen die man non; 't was een eindelooze handenschudding en complimentjes en oorgefluister... En de scheurmaker die vroeger zoo mistroostig scheen, zag er dan zoo welgemoed en te vrede uit als 'nen kermisvogel. Wat kwamen die liberalen leiders daar doen Wel eens kijken hoo de valsche demokraten het aanboord leggen om de katholieke partij te bevechten ten voor- deele hunner liberale partij. Maar 't en pakt niet, de Aelstcnaars laten zich zoo gemakkelijk om den tuin niet leiden en zullen geheel dien brossel van liberaal, socialist en douchist met klank in onze azijntobbens goeien 1 Het nut dat sommige vo gels aan den akkerbouw opbrengen. De landbouwers, die nachtvogels, zooals steenuilen, nacht uilen, enz, en de dagvogels,zooals meezen en hoppen dooden, begrijpen zeer slecht hunne belangen. Deze vogels verslinden een groot aantal ratten, muizen, mollen en rupsen. Men heeft in het hol van een paar steenuilen, in het tijdbestek van een jaar, vijftien en een halven kop beenderen van ratten, muizen en mollen gevonden, hetgeen ontegenzeggelijk bewijst dat deze vogels verschrikkelijke vijanden zijn van de vernietigers van onzen oogst. Een andere proefneming heeft bewe zen, dat een paar meezen, in een en twintig dagen, den tijd dien zij noodig hebben om hunne jongen groot te bren gen, vijf en veertig duizend rupsen hadden bijeengebracht. Deze kleine,onschadelijke die vroeg of laat redding in het hospitaal zullen vin den, gezegend worden Dc Burgemeester, De Wit. i Dat bericht had hij wel kunnen laten, bromde de majoor. Er ontbreekt nog al veel aan het hospitaal eer men er redding vinden kan. Maar 't zij zoo, wij zullen eens zien wat er van terecht komt en hij las verder. Onmiddellijk onder de dankzegging stond Errata. Door ecuc onverklaarbare dwaling is in ons laatste nummer bericht, dat op nummer 9773 de hoofdprijs van 100.0G0 gulden zou gevallen zijn dit is echter valsch, het moet zijn nummer 6773. De Redaktie. Sprakeloosoverlas de majoor het bericht driemaal en wie zou in zgne plaats hetzelfde niet gedaan heb ben I Het duurde wel vjjf minuten eer hg spreken kon en het eerste wat hij zegde, was Dat zal de duivel doen Die vloek rolde hem wel driemaal van de lippenen telkens sloeg hij daarbij met de vuist op tafei dat zg daverde. Doktoor, doktoor riep hjj vervolgens, doch de doktoor was uit wandelen. Ingespannen, terstond ingespannen riep hg den koetsier toe, die op zjjn geraas kwam toegeloo- penbinnen vijf minuten moet miju rgtuig hier zjjn 1 Maar wat is er toch gaande vroeg juffrouw De Wit, die insgelijks kwam zien wat er toch gebeurd mocht zijn. vogels, voeden zich, zooals men hieruit ziet hoofdzakelijk met rupsen, daaren boven hebben zij het voorrecht zeer sterk voort te teeleu in de twee of drie broeisels,welke zij jaariijks maken,leggen zij tien tot zestien eieren. Het uitroeien van uilen en meezen is dus het voort- teelen bevoordeelen van het merkelijk schade aanbrengende ongedierte Een nest uilen op de woning van eenen landbouwer is beter dan tien katten een nest meezen weegt op tegen tien arbeiders, belast met de uitroeiing van rupsen. M. Daens-Mayart, uitgever van 't Land van Aelst komt Le XX* Siècle n voor de Rechtbank te dagen, omdat dit blad het art. van 'tLand besprekende, geti teld u De ministers komen heeft gezegd dat de schrijver ervan een penneboef is. M. Daens-Mayart vraagt zoo maar eene schadeloosstellingske van 20 duizend franks en 't schijnt dat hij reeds eene borze beeft laten maken groot genoeg om die som in stukken van vijf te kunnen bevatten. Hij zal zo dan kruipen hebben Een geërde lezer schrijft ons: Maar als de christene demokraten, toch zoo sterk in clubs ingericht zijn, dat zij zoo machtig zijn en zelfs de meerderheid in de katholieke antisocialistische partij uitmaken, waarom zouden zij dan geen gebruik maken van 't nieuw reglement Ja, waarom als zij zoo machtig zouden zijn waarom dan niet hunne mannen als voorloopige kandidaten door de sektiën en als definitieve kandidaten door den poll doen benoemen? De moeilijkheid ware ineens opgelost. De oü bewaarders of katholieken zouden zich dan willen of niet moeten onderwerpen aan de uit spraak der meerderheid. Maar, naar ik uit goede bron verneem, verstooten de leiders der demokraten het nieuw reglement, die mannen moeten zich wreken en om zich te wreken willen zij vcrdeelen en verscheuren tot voordeel en profijt der liberalen. Maar H zal niet lukken de Aelstenaar is rechtzinnig, en verstoot alle verraad. J. D. Katholieken Werkmanskring. Tentoonstellng en Prijskampen. derlotingvan de Tombola. 1. 1700 28. 5963 2. 7089 29. 10105 3*. 522 30. 10757 4. 7051 31. 10558 5. 7943 32. 9379 G. 1525 33. 7829 7. 1609 34. 5842 8. 3120 35. 784 9. 11535 36. 11137 10. 11372 37. 1753 11. 11484 38. 17 12. 3769 39. 9151 13. 9710 40. 9824 14. 471 41. 9995 15. 10589 42. 7492 16. 9627 43. 7879 17. 3275 44. 2524 18. 3575 45. 8768 19. 7479 46. 1000 20. 9342 47. 8286 21. 9500 48. 1718 22. 9447 49. 11422 23'. 4729 50. 9176 24. 7047 51. 7804 25. 6761 52. 6230 26. 3937 53. 8664 27. 6252 54. 11303 De prijzen die na den 27 October niet afgehaald zijn, blijven te voordeele van den Katholieke Werkraanskring. RECHTERIJKE KRONIJK. Rechtbank van Dendermonde. De genaamde Theofiel De Backer, be schuldigd van eenen messteek toege bracht te hebben aan Benedict Van der Vorst, slachter, is woensdag 11. veroor deeld geworden tot 2 maanden gevang en 50 fr. boete. Dc Backer die reeds 50 da gen voorloopig heeft gevangen gezeten, zal dus kortelings losgelaten worden. Kaatsspel- Esplanadeplein. GROOTE KAMPSTRIJD (Lutte). 200 fr. prijzen. Zondag 13 Oct. 1895. Om 10 1/2 uren voormiddag, Van den Spiegel, Aelst, tegen Muylaert, Herdersem. Om 1 1/2 uren, Clement, Laeken, tegen Van der Heyden, Hofstade. Otn 2 1/2 uren, De Winnende partijen. Wat er gaande is Dat zal ik u laten hooren en zien. Een oude soldaat zal men niet ongestraft be driegen. Waarachtig nieten hij stormde naar bui ten, waar hij begon te brommen, omdat de koetsier nog niet klaar was. Eindelijk kwam het rijtuig voor. Waarheen, majoor? vroeg de koetsier. Naar den burgemeester, was het antwoord. De burgemeester was thuis. Nauwelijks stond de majoor met zgne twee voeten in de kamer of hij begon Dat zal de duivel doen Een oud man zoo be driegen Maar zoo waar als ik Van Langenberg heet, ik zal mij wreken Maar, heer majoor, wat is er toch te doen vroeg dc burgemeester hoffelijk. Gij zijt builen uw zeiven Zoudt gij niet zoo goed willen zjjn mij le zeggen wie iets tegen u misdaan heeft Wees be daard, heer majoor, en vertel het mij, doch ga zitten. Hebt gij het Provinciaal Nieuwsblad gelezen vroeg de majoor. Nog niet, antw oordde de burgemeester lachend. Ik weet echter wel wat er in staat. Ik merk dat gij een vijand zjjt van ollen openbaren lof en had ik kunnen denken, dat gij over die dankzegging zoo kwaad zoudt geworden zijn, dan zou ik ze zeker niet in het Provinciaal Nieuwsblad hebben laten plaatsen. Wat dankzegging zegde de majoor. Ik spreek over geene dankzegging, maar over eene drukfout. Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1895 | | pagina 2