- Donderdag 17 October 1895. 5 centiemen per nummer. S0sle Jaar. 5024. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. S VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 'g BRIEF Deeerste opvoeding. *r\VEE LEVENS. Ontbinding- der Gemeenteraden. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder lagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week foor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes panden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving jindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- fangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, |n in alle Poslkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzeindingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 16 Oef. 181)ö. van Z. H. Mgr. Slillem ans, Bisschop van Gent. Met innige droefheid zien Wij dat de j gazetten der zoogenaamde PARTIJ- i DAENS, niet de minste rekening hou- i dendc van den brief door welken de Bisschopen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aan manen, heviger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreidenen de katho- liekc Besturen aanvallen. Zoo verre drijven de opstellers dier gazetten den OVERMOED, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zóó hande lende, zij de goedkeuring hebben van i Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te VEROORDEE- LEN, zij is hoogst nadcelig aan de belangen der WARE christene democra tie; zij is gansch tegenstrijdig met de gedachten van Zijne Heiligheid en onze Belgische Bisschoppen; en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te verma nen zich door dergelijke gazetten niet te laten MISLEIDEN. u f Aktonitjs, Bisschop van Gent. De eerste opvoeding, 't is te zeggen, de ivoeding in het huisgezin, de opvoeding in het kind door den vader en de moe- is van het hoogste gewicht. Gansch toekomst van dei mensch, de. toe- ist van geheel de maatschappij han- ervan af; zoo de eerste opvoeding luimd is, is alles verloren, 't Gebeurt irmatc zeldzaam, dat een volwassene I opvoeding tegenwerkt, welke hij in ijuejeugd heeft genoten. (Laat een veld abcbouwd, of bezaait het met slechte den, zeker zullen onkruid en vergif- jde zaden er uitschieten). De eerste ivooding is het zaad in den hof der zie- n geworpenDe ziel van den volwassen ensch zal noodzakelijk godsdienstig, of •ddeloos, deugdzaam, of ondeugend zijn, tór gelang men er, toen ze nog maar ene kinderziel was, het goede zaad van jet geloof en de deugd of het onkruid der jndeugd ontwikkeld heeft, i Al te dikwijls heeft men de godsdienst- ^ïverschilligheid van dezen tijd toege- |bhrevcn aan eene gebrekkige opvoeding h 't college. Dat is eene volslagen dwa- ing. Voor wat de opvoeding der zielen tetroft't is te zeggen, voor alles wat de edclijke en godsdienstigo ontwikkeling Ier jeugd raakt, geven onze geestelijke mdorwijsgestichten alle wenschelijke iaarborgen. ik r j I «o» I 13° VERVOLG. - Dus is zijne fortuin geheel on al weg I j - Geheel cn al. En dat van Olga Y Verdwenen als de rest. Hij had er ongelukkig dc iwhikking over en het schijnt, dat zij niets van |ne verliezen wist. Men zegt, dat er kolossale som- io meê heengingen Olga Karoskine was zeer be- •ordeeld geworden boven hare zusters. Jt,dat wist ook Alma de prinses had haar eer- Ids toevertrouwd op welke wijze zg de toekomst van innnon zoon verzekerd hadden, voor het geval, dat hij jpitwecrkcercn mochtzg wachtte er zich wel voor, ï'le zeggen en bleef in gedachten verdiept. Alles dus verzwolgen zoo Iwan ooit weerkwam, zou 'li ziet alleen zijne ouders gestorven vinden, maar voor altijd aan armoê ten prooi zjjn. t Dezelfden avond, zij had zeer vroeg het feest *hten, geene onwaarheid sprekende toen zij ver arde zich ongrstcld te gevoelen, liet zg zich naar 's woning brengen. Is mevrouw Tcxakoff tehuis vroeg zij aan den (diende, die de voordeur opende. - Ja, maar mevrouw ontvangt niet klonk het ant- De kinderen wier zuiverheid de ouders hebben beschermd, door eene grondig godsdienstige opvoeding, verre van die zuiverheid in 't collegie te verliezen, ver sterken er zich in de deugd, zijn, op het punt van den strijd aan te gaan, sterke en overtuigde christenen, strekken tot eer der famililie uit welke zij gesproten zijn, en zijn de roem van 't college waar zij verbleven hebben. Doch van den anderen kant zullen on verschillige ouders te vergeefs hunne kinderen later aan christene meesters toevertrouwen. Zoo zij zelf hunne kinde ren niet godsdienstig hebben groot ge bracht, zullen dezen vroeg of laat weder worden wat hunne ouders van heu ge maakt hebben. Een korten tijd misschien zullen zij den zoo weideenden en machti gen invloed van de voorbeeldige omge ving der chrislene school ondergaan. Maar die invloed zal slechts kunstma tig zijn. Nauwelijks hebben zij het college verlaten, of zij zullen zoo onverschillig, of zoo goddeloos zijn als hunne ouders. Zulks kau men dagelijks ondervinden, 't Is een dwaling dat aan de christene colleges ten laste te leggen, gelijk men het zoo dikwijls heeft gedaan, door, hij voorbeeld, de goddeloosheid van Voltaire aan de Jezuieten te wijten, omdat hij hun leerling is geweest.Niet aan de Jezuieten, die hem te laat onder de hand gekregen hebben, maar aan de ouders, die zijne eerste opvoeding gemaakt hebben, moet men de goddeloosheid van Voltaire ver wijten. den heeft dikwijls aan de geestelijke colleges de goddeloosheid der jeugd in Frankrijk verweten. u Uwe colleges zijn niets waard, heeft men gezegd, vermist zoo vele goddeloo- zen er hunne studiën hebben gedaan. Dat verwijt is dikwijls onredelijk. Er zijn in Frankrijk geestelijke opvoedingsge stichten zoo deftig als bij ons. Maar wat men schier niet meer vindt in Frankrijk, dat is het christelijk huisgezin. Dat is de hoofdoorzaak der godsdiens tige ontaardheid in Frankrijk. Herstellen wij het christelijk huisgezin in Frankrijk, Franrijk zal weer christelijk worden. Door christelijk huisgezin bedoel ik een ernstig christelijk huisgezin, en niet al leenlijk in naam, waar men christelijk leeft, waar de godsvrucht in eere is, waar vader en moeder 's morgens en 's avonds met hunne kinderen voor het kruisbeeld en het beeld der H. Maagd nederknielen, waar men te zamen de zon dags-mis bijwoont, waar men dat verho ven schouwspel ziet van broeders en zusters, rondom vader en moeder aan de Tafel des Heeren gezeten, om 2ich met het Brood des eeuwigen levens te voeden. Zoo gij u rekenschap wilt geven van den toestand der maatschappij, maak de ba lans der christelijke huisgezinnen. Een uitstekend katholiek vroeg eens aan een groot politiek en zeer verstandig Lima had reeds hare slede verlaten. - Ik moet uwe meesteres spreken, zegde zij, het Itccnc zaak van groot gewicht, die geen uitstel Dan zal ik dit aan mevrouw gaan zeggen. Als uwe genade maar zoolang in deze kamer hier wil wachten. In hare ontroering had Alma vergeten haar naam op te geven. De knecht kende haar niet en toen hij zgne meesteres verwittigde, dat er nog zoo laat in den avond eene bezoekster voor haar was, in bijzon der rijke kleeding, dacht de ongelukkige Groote God zou het weer nieuwe ellende we zen; die over mij nei-rdaalt Wie kan het anders zijn als de een of andere vrouw, 'die uit naam van haar echtgenoot of broeder mij nieuwe verliezen van Jaros- law komt aankondigen, en misschien wel in haar onbeschaamdheid het geld opeischt Een oogenblik kwam zij in de verzoeking, haar de deur te laten wijzen maar zij bedacht spoedig, dat vrouwen dergelijke hooghartige opwellingen onder drukken moeten. Zij hebben geen recht meer, zich te verzetten tegen de vernederingen, die men haar op legt baar rol is zich te onderwerpen en zonder verwijt alle wreedheden van anderen te dragen. Verzoek die vrouw- binnen te komen, sprak zij kortaf. En haar blik dwaalde door het vertrek. Het was ledig hare kinderen lagen sedert lang te bed. Niets in het uiterlijk der kamer gaf den strijd te kennen, die aldaar sedert de laatste twee dagen zoo hevig had gewoed, en toch was sedert heel het geluk man, hoe een man van verstand als hij den godsdienst vijandig kon zijn. Hij ant woordde Zie van waar gij afkomstig zijt en zie van waar ik afkomstig ben, en gij zult de oorzaak kennen van den af grond die ons scheidt, Ouders, die deze regelen leest, denkt gij soms aan de verschrikkelijke verant woordelijkheid uwer zending Gij houdt de toekomst der maatschap pij in uwe handen. De maatschappij zal zijn zooals gij ze zult maken, christelijk, zoo gij uwe kinderen christelijk opvoedt, goddeloos, zoo gij uwe kinderen zonder godsdienst grootbrengt. Eu gij, christene jonge dochters, die naar 't huwelijk verlangt met de edele eerzucht van een christen huisgezin te stichten, aan de Kerk verkleefde die naars te schenken, den hemel van Onzen Lieven Heer te bevolken, huwt nooit een goddeloos of maar een onverschillig man. Om uwe hand te bekomen zal hij mis schien zich verbinden om weer den weg naar de kerk te nemen. Bedriegelijko be loften, zoo hij zelf niet is opgevoed ge weest door in gronde christelijke ouders. Eeuige jaren, en misschien slechts eenige maanden na het huwelijk, zal hij alle godsdienstige oefening verlaten en, door zijne slechte voorbeelden, al de pogingen verlammen die gij zoudt kunnen aanwen den om, wat er ook gebeuren moge, uwe kinderen in de vreeze Gods en in de liefde tot de deugd op to EooJoa^ Niet alleenlijk zult gij uwe kinderen niet christelijk opvoeden, maar gij zult zeiven misschien ophouden christenen te zijn. Hoe dikwijls heeft men niet de christelijkste jonge dochters onverschil lig en zelfs godvergeten zien worden, na een huwelijk aangegaan met een man zonder geloof of zelfs met een onverschil lige I Patriote KIEZING. De Moniteur bevat het koninklijk besluit waardoor de gemeenteraden ont bonden en de kiezingen op 17 november worden vastgesteld. Wij laten hieronder den tekst van dit besluit volgen Art. 1. De gemeenteraden worden ont bonden. Art. 2. Onder voorbehoud der moge lijke toepassing van artikel 6 van't huidig besluit, wordcu de kiescollegios van al de gemeenten des rijks bijeengeroepen voor zondag 17 november aanstaande, tusschen 8 uren 's morgens tot 1 uur uamiddag, ten einde over te gaan tot de algeheele her nieuwing der gemeenteraden door het verkiezen, elk, van het getal raadsleden, dat in de tabel van rangschikking der gemeenten is opgegeven, welke bij de wet van 29 december 1892 gevoegd werd en van een gezin, heel een vertrouwen, eene gansche liefde uit dat huis verdwenen. Op dat oogenblik werd de deur opnieuw geopend en overschreed Alma den drempel, dien zij zou zelden betreden had. Gij hier I riep Olga Texakoff verbaasd. Ja ik, waarom niet zegde het jonge meisje, haar met een zachten glimlach de hand toestekende. Maar het is reeds zoo laat, stamelde dc vrouw is huizes, niet wetende wat te zeggen. Vergeef mij. Ik verliet wat eerder het ijsfeest, ndat ik u nog geerne wilde betuigen... Thans meende de jonge vrouw haar begrepen te ;bben. Een sombere trek krulde hare lippen, terwijl Gij hebt aldus gehoord van het ongeluk, dat ons getroffen heeft, zeker Alma boog zwijgend het hoofd. En toen hebt gjj u herinnerd, dat wij verre van vrienden waren, dat ik nimmer aarzelde u door mijne houding te kennen te geven hoeveel minachting mij uwe zielloosheid inboezemde. Gij hebt u verheugd cn tot u zelve gezegd ziedaar mijne vergelding, ik zal zonder uitstel tot haar gaan om te genieten van den aanblik harer vernedering. Heb ik niet goed geraden Alma Podnawska zag haar aan met droefgeestigen blik en antwoordde Het is waar, dat er nooit vriendschap bestond tusschen u en mjj cn ik mag het u wel zeggen, het heeft mij vroeger dikwijls bedroefd, want niets ware mg liever geweest dan u eene zusterlijke genegenheid door voormelde wetten van 30 juni 1893. 1 juli 1893 en 28 juni 1895 werd gewij zigd. Art. 3. De candidateu moeten voorge steld worden voor zondag 3 november. Elke voorstelling zal moeten ondertee kend zijn door 100 gemeentekiezers, ten minste, in de gemeenten van 20,000 of meer, inwonersdoor 50 gemeentekiezers, ten minste, in de gemeenten van 10,000 tot 19,999 inwoners door 30 gemeente- kiezers, ten minste, in de gemeenten van 5000 tot 9999 inwoners door 20 gemccn- tekiezers, ten minste, in de gemeenten van 2000 tot 4999 inwoners door 10 ge meentekiezers, ten minste, in de gemeen ten van 500 tot 1999 inwoners, en door ten minste 5 gemeentekiezers in de ge meenten van beneden de 500 inwoners. De candidaten mogen de lijst van voor stelling, waarop hunnen naam voorkomt, niet onderteekenen. Art. 4. De voorzitter van het hoofd bureel der verkiezing, in elke gemeente, zal-bij openbaar bericht, ten laatste op maandag 28 October, bekend maken, dat hij de voorstellingen van candidaten zal ontvangen op vrijdag 1 en zaterdag 2 november, van 1 tot 4 uren namiddag. Dit bericht zal herinneren, dat de akte van voorstelling van candidaten afzonder lijk de candidaten moet schikken voor de eerste reeks, welke de kleine helft van den raad vormt,die aftreedt den ln januari 1900, en voor de tweede reeks, welke de eroote helft van den raad vormt, die af treedt den ln Januari 1904. tiet nencnc zal ook herinneren dat, daarenboven in voorkomend geval, eene onderverdeeling moet gedaan worden voor elke wijk of fehucht afzonderlijk, welke bij toepassing er bepalingen van art. 66 der wet van 12 sept. 1895,bijzonder vertegenwoordigd worden in den raad. Art. 5. In geval van balotteering in gemeenten waar, voor eene der wijken die bijzonder in den raad vertegenwoor digd worden, er maar één mandaat te begeven is, in elke der twee reeksen of in eene dezer, zal de herstemming plaats hebben zonder nieuwe oproeping der kiezers, op zondag 24 november aanstaan de, van 8 ure 's morgends tot 1 uur namiddag. Art. 6. In de gemeenten, waar het getal candidaten dat der te begeven mandaten niet overtreft, voor eene reeks van den raad of voor eene of meer wijken, die bijzonder in den raad vertegenwoordigd worden, zullen deze candidaten door het hoofdbureel als verkozen worden ver klaard den 3" november 1895 en indien al de voorgestelde candidaten aldus als verkozen verklaard worden,zal de bijeen roeping van het kiescollege, door artikel 2 van dit besluit bevolen, geene plaats grijpen. Art. 7. Onder voorbehoud der moge lijke toepassing van artikel 10 van dit besluit worden de colleges der gemeente kiezers-nijverheidsbazen en der gemeen te schenken. Dat gij mij minachttet, vermoedde ik niet. Daaraan iets te veranderen, wil ik echter niet. Gij beoordeelt mij waarschijnlijk niet strenger dan de wereld. Olga gevoelde bij het hooren dezer zachte woorden reeds berouw over haren uitval, doch nog voor dat zij haar woorden had kunnen terugnemen, hervatte de bezoekster Maar ik ben niet hier, om over mij zelve te spreken. Gij hebt mijne taak slechts een weinig moeiclykcr gemaakt, ik smeek u evenwel voor een oogwenk te vergeten wat gij zooeven zegdet en u slechts uwe kinderen te herinneren. ik moet integendeel trachten hen zooveel ik kan te vergeten. De gedachte aan hunne toekomst zou mij zinneloos maken. Uw armoe is niet onherstelbaar. Als gij dat meent, dan kent gjj de wereld nog bitter weinig. Texakoff bezit geene naaste bloedver wanten meer. Wat mijne zusters betreft, ter liefde van mijn ongelukkige kinderen, heb ik mg tot gewend. Zij antwoordden mij dat zjj zelf een gezin haddenen dat al wat zjj verrichten konden, gezamenlijk dit huis te koopen, opdat wij ten te niet van gebrek zouden behoeven om te ko- Verstaat gij wat dat beteekent Wanneer alle :n daarvan afgenomen zullen zijn, houden wjj md gulden over om voortaan van te leven. Nooit n mijne zoons daarom ook maar tot eene redelijke betrekking kunnen opgeleid worden. Neen, in onzen stand is dat zooveel als gebrek, tekiezers-werklieden der gemeenten Ant werpen, Brussel, Gent Luik, Aalst, Anderlecht, Borgerhout, Brugge, Char leroi, Kortrijk, Gilly, Elsene, Jumet, Laken, Lier, Leuven, Mechelen, St-Jans- Molenbeek, Bergen, Namen, Oostende, Roeselare, St-Gilles, St-Joost-ten-Noodc, St-Nicolaas, Schaarbeek, Seraing, Door nik en Verviers bijeengeroepen voor zondag 24 november 1895, tusschen 8 ure 's morgens en 1 uur namiddag, ten einde over te gaan de eerste, tot verkiezing van vier toegevoegde gemeenteraads leden-nijverheidsbazen in de steden Ant werpen, Brussel, Gent en Luik en van twee toegevoegde gemeenteraadsleden- nijverheidsbazen in de andere hierboven genoemde steden en gemeenten de andere, tot de verkiezing van een gelijk getal toegevoegde gemeenteraadsleden werklieden Art. 8. De candidaten voor de verkie zing der toegevoegde gemeenteraadsleden moeten tot het kiezerskorps behooren, dat geroepen is om hen te verkiezen en voorgesteld worden voor zondag 10 november. Elke voorstelling moet onderteekend worden door 50 kiezers, indien het bijzon der kiescollege meer dan 1000 kiezers telt door 25 kiezers, indien het collegie er 500 tot 1000 bevatdoor 10 kiezers, indien het col legio er 50 tot 499 bevat en door 5 kiezers, indien het collegie er minder dan 50 bevat. Art. o. Po luunKrou a. rèelen der verkiezingen voor de toege voegde gemeenteraadsleden zullen, door een bericht, ten laatste op maandag 4 november afgekondigd, laten weten dat zij de voorstellingen van candidaten zullen ontvangen op vrijdag 8 en zaterdag 9 november, van 1 en 4 ure namiddag. Art. 10. In de gemeenten, waar het tal der candidaten van toegevoegd gemeenteraadslid-nijverheidsbaas ofwerk- man het getal dezer mandaton niet over treft, zullen deze candidaten door ^het hoofdbureel op 10 november 1895 als verkozen worden uitgeroepen en de ver gadering van het bijzonder kiescollege, jevolen door artikel 7 van dit besluit, zal niet plaats hebben. Art. 11. Het tijdstip van de aanstel ling der nieuwe gemeenteraden zal later bepaald worden. Art. 12. Onze minister van binnen- landsche zaken en openbaar onderwijs is belast met de uitvoering van het tegen woordig besluit. Opening der Kamer. De tweede dinsdag van november valt dit aar op den 12, zoodat de opening der iamer plaats heeft vijf dagen voor de gemeentekiezing. Denkelijk zal men zich dus niet aan eene troonrede moeten verwachten. hernam bet jonge meisje, en daarom ook, Olga, ik bid u, cijfer uw persoonlijken haat tegenover mij voor bet oogenblik weg bedenk, dat hetgeen ik doen wil, alleen de kinderen aangaat... Wat wilt gjj dan doen en Olga's oogen blikten ■ar met sombere verbazing aan. Ik ben alleen op de wereld, klonk het zachter dan ooitmijne ouders lieten mij eene groote fortuin na niemand zelfs geen mijner broeders zal ooit vernemen wat tusscben ons voorvielschenk mij de vreugde, op het noofd van elk uwer kinderen eene som van dertigduizend gulden vast te zetten en vergeet wie u dat vroeg. De jonge vrouw staarde haar als versuft aan. Zij, die zij zelve zoolang gehaat bad, die bier slechts met eene beleediging was ontvangen, stond daar als een smeekeling haar hel recht af te bidden hare kinderen te mogen redden, hare eigene welvaart in andere te veranderen. Alma stotterde zij op gebroken toon en de oogen voor hare bezoekster neerslaande Gij hebt tocb wezenlijk een hart Y - Ik weet het zelve niet, antwoordde Alma wee- dig lang geleden bezat ik er een, maar ik ge- Je wel eens, dat de meuscben bet mij uit bet aam hadden gescheurd. Doe mij inzien dat bet nog leeft, door het van vreugde te laten kloppen. Neen, ik kan uw aanbod niet aannemen, luidde het bijna ruw. Omdat gij mij haat Y Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1895 | | pagina 1