Landbouw Gemeentekiezingen. Kosteloos onderwijs en jaar wedden der onderwijzers. De Spinnewielentij d. Katholieke Antisocialistische KIEZERSBOND. STERFGEVAL. Allerande nieuws. De Moniteur deelt Dijnsdag, in beide talen, ecnen omzendbrief van den minis ter van binnenlandscbc zaken aan de heeren gouverneurs meê, over do vooraf gaande verrichtingen, met het oog op de aanstaande algeheele vernieuwing der gemeenteraden. Een der eerste plichten van die colleges, in de gemeenten, welke meer dan 400 kiezers tellen, bestaat in 't voorbereiden van het werk, tot indeeling der kiezers in kiesafdcelingcu. Er mag niet uit het cog verloren wor den dat de wet betreffende de gemeente kiezingen het maximum van 't getal kiezers, die in eeue kiesafdeeling mogen vereenigd worden, bepaalt op 400 en niet meer op G00. Iu onderscheidene gemeenten zal dus het getal der kies- bureelen voor de gemeentekiezingen hooger zijn dan bij de laatste wetgevende en provinciale kiezingen. De omzendbrief zegt dat men vooral zal vermijden de kicsbureelen in herber gen of politieke lokalen in te richten. Ten einde de taak te vergemakkelijken van de voorzitters van bureelen, die de bijzitters en de plaatsvervangende bijzit ters zullen moeten aanduiden, zal het gemeentebestuur bij de lijstuittreksels voor ieder bureel eeno lijst voegen bevat tende de namen van de 20 kiezers der atdeeling, die de jongste zijn onder die gene welke, kunnende lezen en schrijven, viermaal en, in bijkomende orde, drie maal of tweemaal stemgerechtigd zijn. Die namen moeten opgegeven zijn in de orde, voorgeschreven door de wet voor de benoemingen, de jongste viermaal stemgerechtigde kiezers er in de eerste plaats op voorkomende. Er moet in elk bureel minstens één afschutsel per 100 kiezers zijn. De kicsverrichtingen beginnen ten 8 uren en worden gesloten ten 1 uur. De liberalen gaan voort met het volk op te stoken en het wijs te maken dat het kosteloos onderwijs afgeschaft is of zal afgeschaft worden, daar waar de katholieken meester zijn of meester zullen worden. 't Is eeue moedwillige leugen, die door de feiten zei ven wordt gelogenstraft. De wet zegt enkel dat het onderwijs kosteloos moet zijn voor de kinderen der genen die slechts zooveel of zooveel lasten betalen, maar zij verbiedt niet dat de gemeentebesturen de kosteloosheid uit breiden. Zij mogen zelfs het onderwijs geheel kosteloos maken, gelyk zulks in vele plaatsen reeds het geval is. Dezelfde schikking heeft de wet geno men voor de jaarwedden der onderwij zer* Zij J1- n£n minimum bepaald, maar niets belet dat de gemeentebesturen meer bstalen indien zij kunnen en zulks redelijk vinden. De wet verbiedt zelfs, dat do jaarwedden die de onderwijzers thans ontvangen en die hooger zijn dan het minimum of maxi mum in de wet bepaald, verminderd worden. En vele onderwijzers ontvangen thans veel meer dan de wet heeft vastgesteld. De gemeentebesturen zijn dus vrij het kosteloos onderwys toe te kennen aan allenzonder onderscheid, maar zij zijn niet vrij, wanneer zij dit onderwijs willen doen betalen, dit stelsel op iedereen toe te passen. Hetzelfde geldt voor de jaarwedden der onderwijzers de gemeentebesturen mogen meer betalen, maar niet minder dan de wet voorschrijft. Dit alles is duidelijk, en wie zich niet temin laat misleiden door de beweringen der liberalen, toont waarlijk niet veel gezond verstand to hebben. Het Journal de Mons is ongenadig schrijft - Het Handelsblad voor citoyen Alfred Defuisseaux gij zijt vrijgespro ken, zegt het blad, maar gij zijt toch geschandvlekt Het openbaar ministerie heeft hem op de hevigste wijze aangerand, hij, die uit het orde der advokaten werd gejaagd, gelijk uit de werkmanspartij. Meer dan dat, het openbaar ministerie beschuldigt hem, de belangen van„eene ongelukkige familie te hebben behartigd, terwijl het geld nooit is te recht gekomen. M. Picard heeft wel beloofd te be wijzen, in welke voorwaarden Defuis seaux uit de orde der advokaten geban nen werd doch hij heeft het niet ge daan Ten slotte telt het Journal de Mons de veroordcelingen op, dio citoyen Defuis seaux heeft ondergaan. 1° In 1876 tot 2 jaren gevangenis eu 200 fr. boete, door het hof van beroep van Brussel, voor heimelijke verleiding van getuigen. 2Den 12 augusti 1876, tot 18 maan den gevangenis en 300 fr. boete, door de eorrectioneele rechtbank van Bergen, voor achterhouding. 3° Den 27 april 1886, tot 200 fr. boete, voor het dragen van verboden wapens. 4* Den 29 december 1886, tot 4 jaar gevangenis en 100 fr. boete, door hot assisenhof van Brabant, voor politiek delict. 5° De 4 januari 1887, tot 1 jaar gevan genis en 3000 fr. boete, door het assisen hof van Antwerpen, voor politiek delict. 6° Den 19 november 1887, tot 9 jaar gevangenis en 200 fr. boete, door het hof van assisen van Henegauw voor politiek delict. 7" In juni 1890, tot 15 jaar opsluiting enineene versterkte plaats en do kosten van het proces, door het hof van assisen van Henegauw, voor sameuzweering togen do veiligheid van den Slaat. 8° Den 6 juli 1893 vervolging voor drukpersovertreding. In den tijd der spinnewielen, (Zoo heeft Moeder mij verteld.) Was men niet met lijf en ziele Lijk als nu gehecht aan 'tgeld. Niemand hoorde men dan morren, Maar elk werkte toen met vlijt. Zingend deed men 't wieltje snorren In den spinnewielentijd. In den tijd der spinnewielen, Was het nog geen groote ramp, Als bij 't ong'luk zij eens vielen Met hun kleine olielamp Want zij kenden geene lichten (Met petrol thans zoo verspreid,) Waarmee dat men brand kon stichten, In den spinnewielentijd. Iu den tijd der spinnewielen. Als de jonkheid trouwen wou, Die hun hert het best bevielen Namen zij voor man of vrouw. Alles ging toen niet gewogen. Later vond men zich ten spijt Niet zoo zeer als nu bedrogen, In den spinnewielentijd. In den tijd der spinnewielen, Was eenieder eerlijk nog, 't Was gelijk ook welke stielen, Niemand deed er toen bedrog. Als men zonder geld iets haalde, Schreef men niet met dubbel krijt, Als men geld had men betaalde, In den spinnewielentijd. In den tijd der spinnewielen, Droegen d'heeren eeuen frak, En do brave boeren kielen, Waar geen pracht maar sterkt' in stak, 't Vrouwvolk moest toen niet lijk heden, Smal zijn en bij poozen wijd Elk was in zijn staat tevreden, In den spinnewielentijd. In den tijd der spinnewielen, Vond men van die kind'ren niet, Die hun dagloon achter hielen. Tot hun ouders groot verdriet. Maar elk werkte, en elk spaarde, En elk leefde toen verblijd 't Was een hemel toen op aardo, In den spinnewielentijd. Schoone tijd der spinneyvielen, -ïifocni ik u eeus wederzien, Eer de wormen mij vernielen, 'k Wilde graag mijn dank u bièn. Schoone tijd waar zijt gij henen, Is 't een afscheid voor altijd Ja, gij zijt te vroeg verdwenen, Schoone spinnewielentijd X. Zondag heeft in den kringDe Vriend schap n den algemeenen Poll plaats gehad der ambachters en werklieden tot het aanduiden der definitieve kandidaten voor de aanst. gemeentekiezing van 17 November. Het getal deelnemers aan den Poll be liep tot 596 en er waren 18 nietige stem brieven. Werden als kandidaten uitgeroepen 1Fabriekwerkers A. Ka toen en Vlasspinners, Twijnders. M. Alexander Van de Velde, meestergast der spinnerij u Linière Alostoise. B. Wevers en Hlofbewer- kers M. Leo Geeroms, bediende en bestuurder der zijdeweverij van M. de Cocquéau. 2. Bouwnijverheid M. Jan De Somer, meester-schrijnwerkcr. 3. Praelitnijverheid M. De Coninck Frans, meester-klcermakor. Nijverheid van eet- en drinkwaren, vervoernij- verheïd enz. M. August Do Co ninck, meestergast der brouwery De Beer, MM. Burny broeders. kandidaten aan te wij zen door de kiezers-werk lieden voor den Work- rechtersraad. 1. Fabriekwerkers M. Vernaevo Alphonse, twijnder. 2. Ambachtslieden in 't algemeen M. Liebaut Petrus, meester-loodgieter. Er zal noodzakelijk moeten overgegaan worden tot het aanduiden van een ande ren kandidaat in vervanging vanM. Petrus Liebaut. De wet bepaalt dat geene andere per sonen mogen gekozen worden dan dezen welke kiezer zijn voor den Werkrechters- raad en moeten genomen worden onder de personen die het kiescollege uitmaken. Aangezien M. Petrus Liebaut, kiezer, is der afdceling van de nijverheidshoof- denof meesters, kan hij door de afdeeling der werklieden of ambachters niot ge kozen worden. Vergadering der Sektiën van de kuip der §tad. Maandag avond vergaderden de verschil- lige Sektiën der kuip van de Stad, ten einde 10 voorloopigc kandidaten aan te wijzen welke zullen onderworpen worden aan den algemeenen Poll zondag aanst. De kiezers zijn overal talrijk opgekomen. Deze Poll zal plaats hebben ten lokale der Koninklijke Harmonie de uren van opening cn sluiting zijn ons onbekend. Werden als voorloopigc kan didaten aangewezen 1' Sektie. MM. Gheeraerdts Leo, De Gheest Victor, Meert Lodewyk, Claus Frans, Verbrugghen Henri, De Wolf Desiré, Arys Hector, Eeman Ach. De Hert Felix, baron Leo Bethune, Moyersoen Romaan. 2* Sektie A. MM. Gheeraerdts Leo, De Gheest Victor, Meert Lodewyk, baron Leo Bethuue, De Hert Felix, Claus Frans, Is. Bauwens, Moversoeu Romaan, Achilles Eeman, Desiré De Wolf. 3C Sektie. MM. De Gheest Victor, Gheeraerdts Leo, De Wolf Desiré, De Hert Felix, Claus Frans, Arys Hector, Meert Lodewyk, baron Leo Bethune, De Clippele Paul en Bauwens Isidoor. -Se Sektie. MM. Arys Hector, Moyersoen Romaan, Gheeraerdts Leo, Bauwens Isidoor, De Gheest Viotor, baron Bethune Leo, Eeman Achilles, Meert Lo dewyk, De Wolf Desiré en De Hert Felix. 2J® Soktie. MM. Gheeraerdts Leo, De Gheest Victor, De Hert Felix, Claus Frans, Meert Lodewyk, Bauwens Isidoor, baron Bethune Leo, De Wolf Desiré, Eeman Achilles en De Paepe Polydoor. G° Sektie.MM. Eeman Achillles, Gheeraerdts Leo, De Gheest Victor,baron Leo Bethune, De Wolf Desiré, Claus Frans, Meert Lodewyk, De Hert Felix en Van de Meerssche Emiel. UT Wij sporen onze katholieke vrien den ten dringendste aan zondag aanst. in zoo groot getal mogelijk aau den Poll deel te nemen, opdat de definitieve kan didaten de uitdrukking zouden wezen van den wil der meerderheid van de katho lieke kiezers. Wij roepen de aandacht onzer geachte partijgenoten in op 't art. II des reglements, 't welk het recht geefs aan 50 kiezers eeuen voorloo- pigen kandidaat voor te stellen welke dan benevens de voorloopige kan didaten door de sektiën aangewezen aan den algemeenen Poll van Zondag aanst. zal onderworpen worden. Deze voorstelling moeten ten laatste vrijdag avond aan den heer Voorzitter van 't Midden-Corniteit overhandigd worden. Zekere vrienden beweren dat al wie de helft der stemmen heeft bekomen in eene der sekten als voorloo pige kandidaat moet aanschouwd worden, zelfs wanneer het cijfer van tien door het reglement vastgesteld overtroffen .jsnrilt. fiyToorbeeld - in enne sektie bekomen 11 of meer personen de vol strekte meerderheid, allen moeten als voorloopige kandidaten aan den algemee nen Poll onderworpen worden. Het reglement is aangaande deze kwes tie niet klaar en heden woensdag avond zal het Midden-Corniteit ze oplossen. De dag of dagen van de vergaderingen der afdeelingen vau Mijlbeek en Schaarbeek tot het aanduiden der definitieve kandi daten zijn ons onbekend. "Vergaderingj der kiezers- nijverheidshoofdeii voor den Werkrechtersraad. Deze vergadering heeft plaats gehad Dijnsdag avond ten lokale van den Kring u De Eendracht Groote Merkt en was vrij talrijk. De volgende heeren werden als defini tieve kandidaten aangewezen MM. ■Van Ghyseghem Jozef, oud-fabrikant. Daezeleire August, oud-meesterlood- gieter. Zondag II. vergaderden al de wijkclubs der valsche demokraten, ter Houtmerkt. Alles wel geteld, waren zij ten getalle van diep in de 28 en als men er de socialisten bijrekent met Jeu de Balie n aan 't hoofd, vormde gansch 't troepken een rommelzoo van 50 60 manschappen. Ze konden zich niet in houden van lachen als ze elkander beke ken zoo belachelijk schenen zij zich in hunne eigene oogen. Eenigen waren zelfs beschaamd. Op 't voorgeborgte van Chipka werd eene betooging gehouden met serenade door een liberaal muziek, aanspraak door den domine ea vertoon aan 't volk van Baasken Van de Wiele, nen demokraat in vaantjesbroek, dio later, volgens de voorzeggingen der toovergodinnen van Chipka, de heer en de meester van Aelst zal worden. Na de liberale muzikanten in de salons ontvaugen en beschonken te hebben, werd de betooging voortgezet en trokken de valsche demokraten, socialisten en libe ralen met 't liberaal muziek aan 't hoofd door onze straten zingend of liever hui lend hun gewoon gezang van Vivan enz. men weet de rest. Als de plaats het ons toelaat komen wij hier zondag op terug. Pokziek vleesch. Sterilisatie. Aangezien het blijkt uitproefnemingen, zoowel in den vreemde als in ons land gedaan, dat het vleesch, voortkomende van pokzieke diereu zonder gevaar mag gegeten worden, als het gedurende den noodigen tijd aan een hoogen warmte graad onderworpen is geweest, wordt er bij min. besluit van 30 sept. 1895 be paald, dat in geval van volkome afkeu ring en mits toepassing der voorwaarden in de wet vermeld, het vleesch voor de openbare voeding zal mogen aangenomen worden, na onder de bewaking van een keurend veearts, aan eene vochtige tem peratuur van 110° onderwerpen geweest te zijn gedurende 3 uren ten minste, in een toestel door den minister aangenomen. Het getuigschrift, door den keurder al te leveren, moet vermelden dat 't vleesch voor de openbare voeding mag benuttigd worden, na sterilisatie. Hunne digniteit. Te Gent hebben de officleële onderwijzers geweigerd het godsdienstig onderricht te geven. Te Luik ook zoo. De schepen Reuleanx ondervraagd over de houding van het schepencollege, heeft geantwoord dat de wet te Luik niet uit te voeren is en dat de heeren onder wijzers geeuen catechismus wilden geven. Ik verwachtte dat van hunne digni teit voegde hij erbij. Nota bene, dat over eeüige weken de zelfde heeren onderwijzers het niet beue den hunne digniteit achtten van cate chismus te geven. Maar.... toen moesten er pitjes van komen toen wat 't te doen om subsidies van 't Gouvernement te krijgen, 't Is toch altijd een vreemde digni teit geweest, ae digniteit van die heeren Onderwijzers de echte offi- cieele, alias geuzen onderwijzers wel te verstaan die met digniteit. gev; E chii had stils E RECHTERIJKE KRONIJK. Een lastige vrijer. - Den 23 septem ber vroeg zekere Jan G. aan een jong meisje van Merxplas, om met hem meê te gaan. Paulina weigerde dit ontstak de woede van G. die, met een kneukel ijzer gewapendjhiermeê liet meisje slagen toebracht, 's Anderendaags stoefte hij zeker te veel op zijn kneukelijzer, want er werd toen een proces opgemaakt tegen hem, voor het dragen van verboden wapens. De rechtbank van Turnhout heeft den bokser veroordeeld tot 2 maal 8 dagen gevangenis en 26 fr. boete of 8 dagen. Onvoorzichtige cyclisten. Een Brus- selsche boodschapper, die per velo reed, wierp in juni 11. een jongske om verre en was de oorzaak dat het kind onder eenen tram terecht kwam en zwaar gewond werd. De velorijder reed zonder hoorn of bel, links van den weg, en was beladen met eene menigte voorwerpen, die het behan delen van destuurstang moeilijk maakten. De rechtbank van Brussel veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenis, 50 fr. boete (niot voorwaardelijk) en 5000 fr. vergoeding aan de burgerlijke partij. geacht publiek iets voorstellen dat ieden verwondering zal treffen. Ook moeten wij £el zeggen dat de nieuwe schilderingen vaa den heer J. Van Cauwenberg voor hei drama aller prachtigst zullen zijn. Wie dus een aangenamen avond wil door brengen, wone dan maandag dit avond- feest bij. De groote schilderij van Albert Meganck is gewonnen door de Eerweerde ron Zuster Overste van 't Meisjesweeshuis te St-Nicolaas, met nummer 422. Proficiat Te bekomen bij M. I'nlalzliy, Photographe, in de Albert Liénart straal, al de groepen van den Historie- schen Praalstoet, tegen fr. 1,50 per groep De 13 groepen met een genomen kosten slechts 10 fr. Kunstlievende dieven. In hei paleis van Schoone Kunsten te Brussel werd een bronzen beeldje gestolen, voor stellende een soldateukind. Men denkt dat de dieven 2 Engelschea zijn, die gedurende eene uur de zalei doorwandeld hebben. Het beeldje, 35 centimeters hoog, ij oen werk van Mignon. In Venetië werden zaterdag al kt,m costumen der mandolinespelers ont' p vreemd. Verschrikkelijke kindermoord. - De omtrek der Metsersstraat, te Brussel1 ren is iu opschudding gebracht door ccd;zoo ijselijke misdaad, gepleegd door ee^tign 25-jarige jonge dochter. De geburen,die hetzelfde huis bewoneul werden een afschruwelijken reuk gewaad 2 oen reuk van verbrand vleesch, etweÊ slechte vermoedens hebbende, verwittig 18, den zij de policie. het Deze kwam en vernam bij ondervraginieen van het meisje dat zij haar pasgebore^33' kind had verbrand. ping Daar zij te zwak was om aangehoudaL te worden, wordt zij in hare woning bf^A waakt. Dé spoorwegramp. Vergoediy aan de slachtoffersWij vernemen ut t goede brond, zegt het Journal de Brux les, datM. Vandenpeereboomde volgendij verklaring heeft gedaan aan M. d'Aour"^ voorzitter van den katholieken Krk< van Waver. Ik heb stellige onderrichtingen gf-Mn geven aan mijn departement, opdat zata-w spoedig mogelijk ernstige afkortingen^ worden gegeven van vergoedingen, mi Ki de families der slachtoffers, welke di' aanvraag hiervan zouden doen. ijk aard Zondag aanstaande, 20 October om 10 1/s uren herneemt professor Burvcnich zijne lessen over Boomteelt, ten Stad- huize van Aalst. Deze lessen zijn koste loos voor al de personen die zich laten inschrijven voor de eerste les. De inschrij vingen zullon beginnen zondag ten 10 uren, eu zullen den eersten dag gesloten wor den. Op de volgende lessen zal men zonder kaart niet meer aanveerd worden. Er zijn verleden jaar 101 inschrijvin gen geweestde toehoorders behoorden tot 31 verschillige gemeenten. M. Burvenich zal dit jaar ook eenen leergang geven van Groententeelt, den donderdag avond, gedurende de winter maanden. De inschrijvingen zullen zon dag toekomende opgenomen worden. Wij noodigen de hoveniers en licfheb- Sbers uit deze lessen nauwkeurig te vol gen. Nergens zijn er zooveel als te Aelst. Deze lessen hebben reeds verscheidene boomteeltkundigen gevormd die een di ploma van eerste klas verwierven. Dit jaar heeft M. Placide De Winter van Burst zijn exaara van 2e klas afgeleid. Zou 't Land van Aelst ons willen zeg den wat verschil er bestaat, tusschcn mjkclub en Sektie Voor ons bestaat er geen hoegenaamd verschil, 't Land van Aelst heeft immers altijd de sektiën zelfs geweldig bestreden en nu richt men wijk-clubs in, 't is te zeg gen, men heeft de sektiën in de wateren van Chipka herdoopt. Men meldt uit den Congo het overlij den van den Broeder Stephanus, der Trap pisten, vertrokken don 6 juni 11. met acht andere kloosterlingen. AALST.Luisterrijk Avond feest, gegeven door de heeren meesters der Zondagschool van St-Martinus, in de Kring De Vriendschap, op Maandag 21 October 1885. lu Opening voor Sym phonic. 2° De Gerechtigheid (van Fre derick Barbarossa, Keizer van Duïtsch- land. 3° Geld voor slagen en slagen voor geld. Prijzen der plaatsen Voor- behoudene plaats 2 fr., eerste plaats 1 fr. en twee plaats 50 centiemen. De heeren meesters der Zondagschool alom gekend voor het geven van luister rijke avondfeesten zullen dit jaar aan het Elk ernstig voorstel zal onmiddellijLevj onderzocht worden. H( Niet dan in gevallen van overdrevmet eischen, zal het toekennen der vergoedere dingen later dan na eene maand geschiWn i den, en indien het noodig is zullen «Édeur zelfs reeds binnen de veertien dagade worden toegekend. den Men ziet, M. Vandenpeereboom past d^verd spreuk toeWie spoedig helpt, k/j^eei dubbel. oog\ der Wij lezen in Le Soir 'wen Wij hebben gemeld dat behalve twc^e P of drie uitzonderingen, de Staat reeds iiTlD§ onderhandeling is voor de vergoedingen?30 aau de families der slachtoffers te be-Wllï talen. T' De hoogere ambtenaars vereenigaj zich om bepaaldelijk het cijfer der ver goedingen vast te stellen. Wat de betwiste gevallen betreft] deze zijn voortdurend het voorwerp var 1 studie en onderhandeling. j De familie van dokter Van Pee vraagt niet minder dan 250,000 fr. Aangaande de werkstaking der me taalbewerkers wordt gemeld, dat de toe stand niets verbetert. Men schijnt zoll verder dan ooit van eene overeenkom®; verwijderd. Aan het stadhuis werd eet metaalwerker, die aau de staking gee deel wilde nemen en in den echt was ge treden, uitgejouwd, toen hij met zijnt bruid van de trappen kwam. In de omstreken van Yperen duuri de reeks nachtelijke bandieterijen voort.; Drie kerels kwamen in de min of meer afgelegen woning der weduwe Dillies, tt| Gheluwe, binnen, langs eene leer, die zjj tegen het venster hadden geplaatst. Dt weduwe welke gewekt werd door het bi ken der ruiten, wilde vluchten, doch der dieven greep haar vast en riep anderen toe: «Komt spoedig, ik heb h£ bij de keelDe anderen doorzocht nu kassen en kisten, doch vonden slecht dertig franks. Woedend over dien tegen-j slag hebben zij de arme weduwe op er gerlijke wijze mishandeld. De gendarme rie, die aanstonds werd verwittigd, heef reeds twee der plichtigen aangehouden. Men schrijft uit Turnhout aau He Handelsblad De tijding van eenen stoutmoediger diefstal te Severdonck, bij Turnhout,! wordt bevestigd. Zes bandieten zijn aldaar in de kerk binnendrongen, doen hebben er niets kun nen stelen. Zij braken daarna binnen in de woning van vrouw Horemans. Deze laatste nam de vlucht, doch werd achtervolgd en gevat. Terwijl twee der bandieten haar het schreeuwen beletteden, doorzochten drie andere het huis. Eene som van ongeveer 100 fr. werd door de dieven gestolen. Geen enkel der daders is gekend. (Handelsblad). Mijnramp. Eeue depeche meldt Sta dat eene ontploffing in den mijnput des Re: Aulniats (Anderlues) heeft plaats gehad. ^a. Er is een doode en twee gekwetsten. Volgens eeno andere depeche zyn er vier dooden. be:

De Denderbode | 1895 | | pagina 2