Pol en Stunt. Briefwisseling. Een groot geluk. Paus Leo XIII. I Het laten trekken op icartn water. So uis doet men het hooi die bereiding ondergaan. Men maakt zoo ccne soort van thee, die als toevoegsel aan de melk der moeder bij jongo dieren kan gebruikt worden. Men mag geen misbruik maken van warme dranken men verflauwt er de dieren door. In den winter nochtans zijn zij zeer aan te prijzen anders verbrui ken de diereu te veel warmte om het voeder op don warmtegraad van het li chaam te brengen. Het koken. Men kan koken in water en in damp. Het koken met den damp is te verkiezen. Het is eerder gedaan en er worden min stoffen door weggevoerd, de sporen van schimmelplanten en de 011- kruidzaden verliezen hunne kiemkracht. Volgens sommigen, verhoogt het koken de verteerbaarheid niet van de voeders integendeel de eiwitachtige stoffen die door de warmte stremmen, zijn min ver teerbaar. Voor de aardappels nochtans en voor de wortel planten, als men ze in groote hoeveelheid wil gebruiken, of als zij vervrozen zijn, is het koken ook aan te prijzen. p W Een woordje over de gevol- v - gen der evenredige vertegen woordiging gelijk zij nu door ae Kamers is aangenomen. In meest al de gemeenten waar zij toe passelijk zal zijn, zal het bestier der ge meente over geene of eene onvoldoende meerderheid beschikken. Immers, het niet bereiken der volstrekte meerderheid door geene enkele partij, bewijst reeds dat de partijen even machtig zijn,wanneer slechts twee lijsten tegenover malkander staan, zoodat de meerderheid in den Raad, door deze of geene partij, slechts ééne stem zal bedragen. Zijn er drie of meer lijsten, dan is de uitslag nog erger geene enkele partij zal de racer- derheid hebben in den Raad, en de klein ste minderheid zal doorgaans drukking kunnen uitoefenen eu haren wil opleggen Eu aldus komt men tot den volgenden zonderlingen toestaud de evenredige vertegenwoordiging is voorgesteld en aan genomen om de walgelijke tooneelen af te schaffen, die vroeger bij de herstem mingen gebeurden, maar nu gaan die tooneelen plaats hebben in den Raad zelvcn wanneer aldaar drie partijen zul len vertegenwoordigd zijn. En die too neelen zullen niet acht dagen duren, maar vier of acht jaar, en soms in het on eindige. Dit is een der zwakste kanten van dit stelsel. Genomen dat alle menschen, en vooral politiekers, redelijke lieden waren, dan zou de vertegenwoordiging der min derheden hoogst voordeelig zijn voor de openbare zakeu. Maar den gemoedstoe stand der thans bestaande partijen in achtgenomen, valt er vau dit stelsel niet veel goeds te verwachten. Pol komt met de laatste kerre patatten den hof opgereden, wan neer Stant ook de poort binnen trekt. Pol. Ha, Stant, wat geluk van u wéér te zien we en waren op ons gemak niet, ik en mijn Ka, omdat wo u verleden week nictgezienenhaddcn. Stant. Inder- daad, Poll,'k heb wat - ziek geweest waar- schijnlyk weèr al een smeet van die vuile flawenza, waar dat er verleden jaar toch zooveel menschen meê gekwollen geweest zijn. Pol. En 'tis nu toch gedaan zeker, Stant want ge ziet er permentlijk goed uit. Stant. Jaat, Pol, ghcel en gansch gedaan 't en heeft maar twee dagen geduurd en 't en was toch van geen erg. Maar wat is dat, Pol, nu nog patatten uitdoen Pol. Ja, ja, Stant maar God zij gedankt, 't zijn nu toch de leste. Stant. Wel, Pol, van Aalst tot hier eu heb ik van geen patatten meer hooren spreken te velde 'k ben zeker waar 't meê 't patatten uitdoen gelijk raeê't biech ten gaan, meê den paasehtijd, g'hadt voorzeker den schelling, man Pol. Dat peis ik, Stant, maar leefde Tuite zaliger nog, 'k zou er wel kunnen achter pakken, want die brave ziel moest nog patatten uitdoen meè den Kerstdag Stant. En was dat 'nen goeien boer, Pol? Pol. He wel, alzoo tusscheu tweeën, Stantwant twee jaar naardien ging hij om zijn kroeten. Stant. Ziet ge wel, Pol, ge moogt er van zeggen wat ge wilt, maar ik meen dat 't in 't oppassen gelegen is 1 Pol. G'hebt gelijk, Stant maar dees patatten zijn v^el later rijp als d'ander en alzoo zijn we veertien dagen achteruit. Stant. En 't zijn schoone patatten, Pol? Pol. Jaat, Stant, en er komen er veel van ook 't is een bijzonder jaar voor de patatten, veel van komen en goed van eten. Stant. Maar 't loof dat is ook veran derd, sedert veertien dagen, Pol. Pol. Schrikkelijk veranderd, Stant, de menschen zeiden al gedurig aan, daar en zal geen loof zijn van de jaar, en mijn waarheid, Stant, blijft het nog een maand open wéér, daar zal loof ziju zoo goed als 't verleden jaar Stant. A la bonne hcure, Pol, hoe meer opbrengst van den grond, hoe meer welstand ouder de menschen en hoe beter leven. Maar Pol, wat is den buiten nu toch veranderd sedert eenige weken Buiten 't loof eu is er bijkans niet meer te zien als vlakke velden de vogelkes zwijgen of steken zich weg de bladeren vau de boomen worden geel en zijn aan 't vallen en de zomer meê al zijn bedrijf is 't laud uit Pol. Ja, Stant, 't is alzoo, man, 't komt alzoo alle jaren r.en keer terug en 't is iederen keer een sport hooger dat we klimmen op do leêr van ons leven en we zullen zoo rap op de bovenste of de leste sporto zitten. Stant. Waar zijn, waar zijn, Pol en zeggen dat er zooveel menschen zijn die er zoo weinig of zelfs nooit op en peizen. Pol. Ja, Stant. en zeggen dat er zooveel menschen zijn die leven alsof ze nooit en moesten sterven, die leven als dieren, zonder te peizen noch op God, noch op zijn gebod. Stant. Ja, daar is mij een wereld ken op handen, Pol dien brol van die socialisterij dat maakt al huishoudens kapot waar ze binnenkomt moest ge weten, Pol, wat dat er jong volk is iu de steden dat naar de kerk niet meer en gaat ge zoudt schudden en beven. Pol. 't Is schrikkelijk, Stant, nen mensch zonder religie is 't ongelukkigste schepsel dat onzen lieven Heer geschapen heeft, en een huishouden zonder religie is een helle op de wereld eu een volk zon der religie leeft onder den vloek van God en moet gestraft worden. Stant. Zoo is 't, Polen wat zijn de menschen hier op den buiten toch geluk kig van hun religie te bezitten en te bewaren want in de stad is 't toch zoo gevaarlijk tegenwoordig de slechte gazetten worden publiek op 't straat ver kocht en uitgedeeld 't is 't een schrift op 't ander tegen religie, tegen gezag, tegen d'ovorheid en tegen al dat er is I Ze doen 't hoofd draaien aan de menschen 1 Ze doen hun gelooven dat er niet een bestuur meer goed en is, dat ons brave katho lieke menschen volksbedriegers zijn en ze durven zelfs openlijk of ten minste gedurig aan op bedekte en schijnheilige wijze aan de menschen doen gelooven dat ons brave en volksgezinde priesters eu religieuzen meê de rijke menschen mee doen om 't volk en d'errerae menschen te verdrukken. Pol. Oh, schande en drijmaal schande voor de lafaards en de boos wichten, die zulke geruchten onder 't volk durven verspreiden. Nooit of nooit en is 't gebeurd dat de priesters, die in volle ootmoedigheid en zelfsopoffering onder 't geleide van hunne overheid, de bedie ning vervullen hun door hunneu Bisschop opgeleid, werken tegen 't geluk en de welvaart van 't volk. Integendeel, en dat weten alle rechtschapene en brave men schen,zulke priesters werken uit al hunne krachten voor de stoffelyke en de geeste lijke welvaart van iedereen. Eu nog eens, Stant,schande en malheur voor die ramp- zaligaards die zulke leugens en zulke judasserijen durven zeggen of schrijven 1 Stant. Ja, Pol, schande en malheur trekken zulke mannen over hunnen nek want al wie in Aalst zijn oogen wil open doen, die weet allerbest, dat onze katho lieke besturen doen en zullen blijven doen al wat ze kunnen voor 't geluk van 't volk en ze zien zoo klaar als de zonne schijn, dat al ons ieverige en ware pries ters het wel meenen met iedereen, met rijk en arm. met al wie aan hunne zorgen zijn toevertrouwd 1 Pol. Dat is allemaal zoo klaar als twee en twee vier is, Stant en daarbij hebben onze Bisschoppen nu nog niet klaar gesproken om nu nog verblind te blijven in zaken van bestuur Maar hoe is 't Stant? Geene droevere blinde als degene die niet eu wilt zien, zegt het spreekwoord; en al die nu nog tegen het katholiek, op en tegen de wettige geeste lijkheid durft schrijven of handelen, ziju mannen die bezeten zijn van den duivel van haat en hoogmoed, of die op 't punt zijn van hun geloof te verliezen of die 't misschien reeds verloren hebben. Stant. Dat is den nagel op den kop geslegen, Polen den dag van vandaag niet meedoen meê de katholieke partij, dat is meêdoen meê Hansken Pek, 't is gelijk ouder wat naam dat ze voor den dag komen. Pol. Eu hoe staat 't nu meê de aan staande gemeentekiezingen t'Aalst, Stant? Stant. Hewel, Pol, ze zeggen dat er gaan vier lijsten zijn de katholieken, de liberalen, de socialisten en de don- chisten. Pol. Maar, Stant, liberalen en so- cialiston, dat verstaa'k, want er zullen toch altijd vijanden van religie en pries ters blijven bestaan; maar is dat daar nu nog niet gedaan meê die fameuze don- chisten Stant. Wel, Pol, om de waarheid te zeggen 'k meeude ge 'k ik dat dat al lang al gedaan was meê die donchisterij, de mannen van die kliek riepen en schre ven altijd dat ze zouden gezwegen hebben bij 't cersle woord van afkeuring van zijn Hoogweerdighed den Bisschop, en 'tis nu al verscheidene weken dat Mgr ge schreven heeft dat de gedragslijn van die doncbistemannen hem bedroeft en te veroordeelen is, en niettegenstaande dat, hoor ik zeggen dat ze toch tegen de ka tholieke partij gaan opkomen om dezelve te verscheuren en in stukken te trekken. Pol. En zouden ze dat durven, Stant? Stant. 't Is erg genoeg, Polmaar als iemand nen keer van den goeien weg afgeraakt, helpt er hem weêr op, man Pol. Dat is bijzonderlijk 't werk van Onzen Lieven Heer, Stant en die mannen zouden moeten beginnen meè de gratie te vragen van mogen tot 't goed terug te keeren Stant. Ja, ja, Pol, 't is alzoo maar maak het hun wij3; de gloria mundi, causa intrest, haat en wraakzucht. Pol. En zijn er nu nog in Aalst men schen die daar willen meè meêdoen, Stant Stant. Weinig of geen, geloof ik Pol; want 't is zulk flauw beestjen als ge ziet wat manifestaties dat die mannen te weeg brengen. De verleden zondag was ik in do katholieken werkmanskring meê gebuur Manewei gaan nen slag slaan, en als we er uit kwamen, zagen we daar eenige liberale muziekanten afkomen mee een wat kinderen en verblinde men schen achter, en die muziekanten speel den vivan pen die sukkeloers die er achter kwamen, zongen en dansten. Pol. En wat deed 't volk die dat zag, Stant Stant. Och, Pol. allemaal gelijk ik en Manewei, 't is te zeggen, hunnen kop schudden en de schouders optrekken 1 Pol. Z'hebben gelijk, Stant; daar en valt niets anders meè te doen meè zulke klodden; maar, Stant, de katholieke lijst zal er toch zwierig door gaan, he Stant. Dat hopen wij allen, Pol want 't zal toch zulke schoone en treffelij ke lijst zijn zeven katholieke werklieden door de werklieden zeiven gekozen, vier landbouwers door de landbouwers uitge roepen, en tien burgers ook door de bur gers aangewezen. Pol. Ja, Stant, dat is een schoone lijst, en dio daar niet voor en kiest, en mag hij de goeien niet meer gerekend worden; z'en moeten zij niet meer komen afgeven van alleenheersching, van ko zijntjeswinkel, van druk en tiranij; dat is nu geheel en gansch gewerkt gelijk het zijn moet, eu niemand inde werelden kan 't beter uitpeizen of rechtveordiger voorstellen. Stant. Ook, Pol, zijn de menschen in 't algemeon daarover tevreden en ten uiterste kontent, eu we mogen zeggen dat de katholieke partij zal zegepralen Pol. Alla, Stant, goeien moed; ik en mijn Kê, zullen er nen goeien vaderons voor lezen, en brengt ons de naaste week goed nieuws en goed weèr meè. Stant. Als 't God belieft, Pol en den vriendelijken goeien dag 1 Pol. Salut, Stant 1 WANNEER het demokratische blad - Het Volk op 5 Juni 1895 schreef Hadden de Burgers van Aelst zoo verstandig gehandeld als deze van Gent en iü plaats van gansch de sargie naar zich te trekken er een stuksken van aan de christene demokraten afge staan, die scheuring in 't arrondissement Aelst ware er niet gekomen, ja, toen Het Volk n dat schreef kende het de rare vogels van Chipka en andere plaat sen niet. Maar nu heden kent - Het Volk - die rare vogels en het heeft ze dadelijk laten vliegen met 't volgende diploma aan hun nen steert Eene demokratie zoo als die van Ni- nove en omliggende plaatsen, (en ook Aelst) is eene verderfelijke zake, ee»e demokratie welke wij verfoeien en welke wij, als zij voort op de zelfde wijze verdedigd en verstaan wordt, zoo hardnekkig als het socialismus zelve zullen bestrijden, omdat zij socialisten kweekt. Onze koddige nieuwe correspondent is op zijnen post. Wij hadden een oogenblik gevreesd dat hij zich zou hebben laten verleiden door het helder schoon weder dezer week om naar Knocke te gaan pladderen. Maar neen, plicht voor alles Bravo Onze geachte lezers zullen bemerken dat onze correspondent vast beraden is, aan minister Begerem, scherpe rekening te vragen over dat leclijk vonnis der Rechtbank van Audenaerdo, welk heeft durven beslissen, en dan nog onwe- derroepelijk... O schande dat onze kotldige correspondent en anderen (Socius in poena magnum solatium.) de waarheid roekeloos miskend hebben, en deloyaal eu met kwade trouw zijn te werk gegaan En als men in harten ziel weet dat men nog nooit heeft gelogen noch gelasterd, 't is erg 't is erg 1 Dat wij zoo eene klinkende rechterlijke ooreveeg moesten krijgen 't en zou bij ons ook op geenen koüen steengevallen zijn Den dag der interpallatie over die schandalige streek der Rechtbank van Audenaarde zal er in de Volkskamer te Brussel veel volk en veel... leute zijn En daar trekken wH naartoe, al hadden wij maar een been Ën mi Ecce itcrum Crispinus Aelst, 16 October 1895. Mijnheer Van de Putte, In uw blad van 13 October drukt gij het vonnis der Rechtbank van Aude naarde dat mij, met anderen, veroordeelt om met zoo eene roekelooze miskenning der waarheid te hebben gehandeld, dat er onze deloyaliteit (sic)* en kwade trouw door bewezen waren, Gij drukt eerst het vonnis, gelijk het uitgesproken werd, iu 't fransen, en met dubbel vreugde want ten eerste gij zijt er voor betaald, en ten tweede gij voldoet uwe wraakzucht. Daar heb ik niets op te zeggen maar daarna geeft gij, omtrent dat vonnis, eenige bemerkingen, en dan nog een zoo gezegd beknopt verslag dat van uwe zwarte gal overloopt. Op deze laatsto deelen heb ik hot recht van antwoord en gij de plicht van opname. Druk dus het volgende 1° Ik zal dat vonnis bespreken en die rechters bcoordeelen daar waar ik spre ken mag met evenveel vrijheid als die Rochters op hun tribunaal; en 'tland zal oordeelen. 2° Ik wil in uw blad een enkele opmer king maken. De aanklagers hebben juist zoo veel gevraagd dat wij ons niet konden beroe pen op een ander tribunaal. Dat zegt vee!, M. Van de Putte; en of schoon gij van de slimste niet zijt, zult gij tocli wel de reden van zulke doenwijze vatten. 3° Wij hebben geenen persoon willen lasteren, maar wij waren gedwongen bij zondere feiten aan te halen om een open baar onderzoek te bekomen over de kie zingen van Aalst; en dat openbaar onder zoek werd ons geweigerd. Dat is alles voor 't oogenblik, later zal er gesproken worden, ik heb niets te vree zen; iu alles heb ik eerlijk en rechtzinnig gehandeld. Op uw tweede bladzijde maakt ge mij uit voor nen grappenmaker, een onge- rijmden en zoutcloozen schrijver. Ik beken het, mijn stijl bezit het fijn zout van M. Van de Putte niet, en ik kan ook niet delicaat schertsen gelijk hij. Ik zal dus voor deze maal iemand an ders laten spreken, een katholiek blad dat M. Van do Putte tegenwoordig aanziet als een onfaalbaar orakel, omdat het sommige demokraten van Ninove en om- liggcude heeft afgekeurd, dat blad is het Volk van Gent. Welnu, dat hooggeprezen blad schreef op woensdag 5 juni 1895 het volgende Haddon de burgers van Aalst zoo a verstandig gehandeld als deze van Gent en, in plaats van geheel de sargie naar zich te trekken, er een stuksken van - aan de christene demokraten afgestaan, 8 de scheuring die in het arrondissement 8 Aalst bestaat xoare er niet gekomen, en 8 er bestond overeenkomst te Aalst zoo als te Gent. Dat is voor ons en voor velen zoo klaar als pompwater. Verstaat gij dat vlaamsch, M. Van de Putte Een klaar antwoord, als 't u belieft, en beleefd als 't mogelijk is. Druk dat in antwoord op uw nummer van zondag 13 October 1893 A. Daens. Men raadplege J. Kramers Jz«Nouveau dictionnaire trans a is-neerland aia, 3' edit, bladz. 564 en daar 2al '«en zien wie de slimmerik is. Een liberale snul.Van waar de snul vandaan komt, die naar hier is overgewaaid om de liberale belangen te verdedigen, is nog niet geweten. Maar grooteren uil hebben wij nog nergens te zien of te hooren gekregen. Ouder de talrijke snullcnstrekenldie wekelijks in Dendergalm worden uitgekraamd, gaan wij eene enkele nemen en ze aan onze geërde lezers voorstellen om hun eens te laten oordeelen. <c Ons katholiek Bestuur, beweert die vreemdo snul, heeft scholen gebouwd als paleizen met breede luchtige klas- sen. Zij heeft er zelfs te veel gebouwd en laat er brave champetters inwonen. Men bedoelt onbetwistbaar de school lokalen der Langestraat, die sedert jaren ledig staan en nu gedeeltelijk bewoond worden door den veldwachter, 't Zijn die lokalen welke ook dienen tot hospitaal iu geval van besmettelijke ziekte. Zoo dan, "liberale snul, 't is ons Stads bestuur dat deze school liet opbouwen.... Maar op wiens bevel 't Was tijdens den schooloorlog en 't liberaal ministerie, aangehitst door zekero liberale opper hoofden, dwong ons Stadbestuur, tegen wil en dank, die school aan 't Bornputje op te bouwen. Ons Stadsbestuur had schoon te doen bemerken dat die school er niet noodig was, dat ze door bijna geene leerlingen zou bijgewoond worden, het hielp niet de nutteiooze school moest er komen kost wat kost... En zoo werden, om de grillen van zekére liberale heeren te voldoen, duizenden franks in 't water geworpen. En nu komt die liberale Dendergalmsche snul de opbouwing dezer school waartegen ons Bestuur zich met kracht en geweld heeft verzet, als eene daad van slecht bestuur uitroepen Zij die er de verantwoordelijk over dra gen, zij die gewild hebben dat de school aan 't Bornputje werd opgebouwd, zij die gewild hebben dat er duizenden franks werden aan verkwist, zijn niemand an ders dan de liberale heeren die bij Pietje Van Humbeek, van droevige gedachtenis hebben aangedrongen om ons Stadsbe stuur er toe te dwingen. Nu, als die Dendergalmsche snul denkt, dat tie Aelstenaai's dat alles vergeten hebben, hij is er verduiveld wel meê I En met azoo 'nen snul zouden wij in polemiek moeten treden I.. Hoort eens wij verschieten ons poer niet naar de raus- schen en noch veel min naar de uilon 1 TH H p-pcrrim Tist De Knikker luutJigem. ca Zefkcn De Sul klappen tegen elkander en Doka luis tert hen af Zefken. Dag Tist, zijt ge nog bezig met zaaien hebt ge er nog niet meê ge daan? Tist. Het zal gaan naderen, Zefken, van dees week deuk ik, ik heb niets meer te doen dan 't Bitterhagenland nog te zaaien Zefken. Dat is goed, Tist, maar 't ware beter geheel gedaan, want fleus is er niet veel meer te verdienen, zelle vent Tist. 'k En kan er ik niet aandoen, Zelfken, ik zal zaterdag godaau hebben, en zondag zullen wij ons devoiren wat doen, en makeu dat ik bijna geheel de week voor de stemmers mag werken I Zefken. Het zou dat moeten zijn, Tist, en hoe meer, de pastoor omzend brieven leest op zijnen preêkstoel, hoe meer wij ons moeten weèreu ook, zelle vriend, of anders is 't spel mis Tist. Dat zullen wij doen, Zefken, en nu zullen wij nog meer zeggen als vroeger, dat wij van den Paus Leo XIII, de goedkeuring hobben. Zefken. Dit is allemaal goed, Tist, maar hoe zult ge het aanleggen, om voor de stemmers te kunnen werken Tist. Ah. ge weet dat dit voor mij niet en is, Zefken, ik zal zeggen Dag kozijn Louis of vriend Pieter, hoe is 't hebt ge al gedaan met zaaien Zefken En als zij antwoorden, Tist, neenik joneen, ik moet nog een dag- wand. Wat zult go dan doen Tist. Ik zal dan vragen, Zefken,aan Mandisken of Louis, wanneer wilt ge ge daan hebben, willen wij het maandag zaaiën Ik en gij hebben altijd goede vrienden geweest, en nu met de aan staande kiezing, zet ik mij als kandidaat, ge'n zult mij en mijne makkers, dan toch ook niet vergeten Ehwol d'eene vriendschap is d'ander weei'd Zefken, Het zal zoogoed zijn, Tist, ik weet het, gij kunt zo vleien, ik moet er soms zelf om lachen, omdat gij zoo goed op a'leman kunt knikken, en goeden dagzeggen uitwendig, en inwendig niet en meent 1 Tist. Zoo ge zegt is 't, Zefken, en nog een korten tijd en het is stemming, wil len wij eens rond gaan, het zal gaan tijd worden, zulle petje, wij zouden bij de waggelaars moeten de eersten zijn Zefken —Zwijgt, zwijgt, Tist, Doka is daar. Doka.Te laat gezwegen, ik heb u van hier achter afgeluisterd, nu ken ik de daauzerij, gij zijt waarlijk volksbe driegers Tist. Ach God, nu zijn wij verlo ren Doka vertelt toch ons gesprek niet, wij zullen u veel geven als ge 't zwijgt Doka. Zwijgen doen ik nooit, ik zal alles bekend makeu, watte zulk een din gen, gij schijnheilige,zoo tegen de Religie werken. Zefken. ij...e...jei! Doka lief, zwijgt toch uit de liefde Gods Doka. Neen, verleiders uw praten kan u niet meer baten, ik zou misschien mijnen mond moeten toehouden, omdat gij de stemmers zoudt kunnen verleiden met voor hen wat te zaaiën, met hen te doen gelooven dat gij van Paus en Bis schoppen de goedkeuring hebt, met op hen te knikken, of Goeden dag liozijn te zeggen? Judas! weg met uwe ronde eens te maken, en de waggelaars vergif in te blazen Neen, dit mag niet ziju De stemmers zullen even als mijnen man zeggen, dat zij van u niets en willen gedaan hebben, voor alle vier jaar dat dit eens zou gebeuren dat gij nu vet zijt met hen te willen doen gelooven dat ge van de geestelijke Overheid.de goedkeuring hebt en met op hen, valsch weg, te knikken Wanneer ge eens zult op uwe ronde zijn, dan zullen onze vrienden ook nog eens het woord tvaggelaars herinneren eu u maar ras zeggendat ze vaster in hunne schoe nen staan als gij, zelle Tist 1 1 Ja, wanneer zij u zullen zien afkomen, zullen zij ook nog hunne deur voor u sluiten, want zij weteu dat gij zult zijn als de slang, en indien zij hunne deur open lieten, dat ge u zoudt rond hen krillen, en dat eene slang zich nooit rond iemand krilt zonder haar vergif uit te spuwen,en daarvan zijn onze vrienden bevreesd. Daarom lezers, gij ten minston, die meent te stemmen voor de scheurmakers, verandert uw gedacht en stemt voor de ware katholieken, waar gij zult liefde, dankbaarheid en broederlijkheid genie ten, die buiten hen niette vinden zijn, en die de gemeente zullen besturen, in voor spoed en vrede, gelijk zij tot nu toe ge daan hebben. Judoka De Fijne. AELST. - Socialistische kandidaten. Volgens Vooruit van vrijdag zijn de socialistische kandi daten de volgende Podevyn Felix, ka toenbewerker De Meeter Jan, kleerma ker en herbergier; Gyssens Jan, twijnder; Marcel August, fabrikant iu breiwerk en herbergier Schaltin Nesier, groom van den heer Griffier der Handelsrechtbank en uitzetter van spuitwater. Volgens de Flandre libérale n slui ten er zich vele katholieken (van die aardige zeker bii de liberalen aan uit vrees voor het wilue socialism. Naarmate, beweert het maconniek 8 orgaan, het lager onderwijs zich zal 8 ontwikkelen, maar vooral alle burgcr- 8 lijkc opvoeding van het volk, zal de 8 werkman zijn geloof verliezen, n Ziedaar nu juist iets wat moet bevoch ten worden en 't is daarom dat de meer derheid des lands het onzijdig of «gods dienstig onderwijs afkeurt. J De ondervinding leert ons immers dat het onzijdig of ongodsdienstig onderwijs niet tot de orde maar tot de wanorde tot de revolutie voert. Wanneer dus de liberalen de werkerstanden tot hunne princiepen bekeeren, 't is te zeggen, hen hun geloof doen verliezen dan zullen zij weldra naar 't socialism overgaan. Eu ten bewijze, zegde M. Anseele niet openlijk Die onzijdige scholen zijn de beste kweekerijen van socialisten. Van ongeloof tot socialism en revolutie is er maar een stap Er loopen onrustwekkende geriichs over den gezondheidstoestand van Paus Leo. Wij denken dat die gerucht! sensatieberichte van do fransche-liberi pers zijn. Jaren en jaren speelt die pers hierin de hand gevende aan de Italian sche—de rol van onruststookster] doch als men zóó voortgaat, zal men ti eens de waarheid zeggen. Paus Leo XIII heeft den hoogen oudj dom van 85 jaren bereikt het is ini geval, zeker dat hij zijn einde to 'gem treedt doch voor het oogenblik is, nog niots dat reden tot onrust geeft, all hij dan ook lichtelijk ongesteld gewees Die ongesteldheid was echter zoo out, duidend, dat hij dezer dagen nog audi! cies heeft verleend. (Handelsblad.). Katholieke Burgers der kuip van de Stad! Morgen zondag zal do algemeene Pt plaatsgrijpen, tot aanduiding van de definitieve candidaten van de Groep dj kuip van de Stad. De Poll zal plaats hebben niet iu 'tl kaal der Koninklijke Harmonie, ma; wel ten lokale van den kat Kring, ter Groote merkt. Men kan gaan stemmen van 9 ur voor- tot 3 uren namiddag. Komt allen op, ja, neemt allen deelaï den Poll, eu doet uwen keus in vol vrijheid,opdat de aangewezene kandidat de uitdruk kiugen van den wil der me; derheid zouden wezen. Ziehier de namen der voorloopige b didaten door de sektiën voorgedragen, i door 50 kiezers voorgesteld 1 De voorloopige Kandidaten zijn MM. De Gheest Victor. De Hort Felix. Gheeraerdts Leo. Meert Louis. Arys Hector. Bauwcns Isidoor. B" Bethune Leo. De Clippele Paul. De Naeyer Thcodoor. De Wolf Désiré. Moyersoen Romaau. Van de Meersche Emicl. De heeren Claus Frans Verbruggh» Hendriken De Paepe Polydoor hebb; verklaard geene kandidatuur te aanvee den. De heer Ach. Eeman. is door landbouwers der 7s Sektie A als hunns definitieven Kandidaat aangewezen et worden. Heden Zaterdag vergaderen i landbouwers der 7° Sektie B en 29 Sektiel om hunnen voorloopigen Kandidaat a* te wijzen. De Landbouwers van Schaarbeek ver gaderen morgen zondag, 's namiddag- ten lokale der Koninklijke Harmonie e: dezen van St.-Job dijnsdag avond in de Kath. Burgerskring, Korte Zoutstraat. M. Karei De Vis-De Cock, vaj zoekt ons te melden dat het buiten zijne: weet is dat een zeker getal vrienden hei hebben aangeboden als voorloopige kan didaat voor den Poll van morgen zondaj, Ik bedank van harte, zegt M. De Vis de 150 kiezers over de genegenheid és zij mij hebben getoond ik heb deil voorloopige kandidatuur voor de kuip de stad geweigerd, zooals ik gedaan heli wanneer eenige vrienden uit Mijlbeek e eene kandidatuur voor die wijk aanb> den. NINOVE. Volgens Vooruit van donderdag is er te Ninove een verbond gesloten tusschen de liberalen en pro gressisten, kristene demokraten en socia listen op den volgende voet 7 kandida turen aan de liberalen en progessisten, 2 aan de kristene demokraten en 2 aan de socialisten. Vooruit van vrijdag deelt meê dat de Ninoveschc socialisten zich reeds met het aanduiden hunner tweo kandidaten onledig houden. Onze weezen. Onder deze titel deelt Dendergalm een lang artikc meê, in 't welk menige beleediging naa: 't hoofd onzer vrienden wordt geslingerd1 Wij zouden met de zelfde munt kunne terugbetalen, maar neen, het komt tod van zoo laag.... Volgens Dendergalm, zou M. Jansscni Voorzitter van den Belgischen Weezei' bond, ter zaal Minnaert, gezegd hebben: 't Is schand voor eene stad ivaar 4 arme weezen aldus behandeld toorden. Wij waren er tegenwoordig en zeggenl Zoo sprak M. Jansseus niet integendeel' hij sprak den lof uit van ons Stedelijk: Bestuur en dankte persoonlijk den he£ Schepen Gheeraerdts over 't gene hie: ten voordeelc der weezen wordt gedaan. Nog meer, bij brief in date 20 Deccmb.' 1894, dankte de heer Voorzitter Janssem- andermaal M. Gheeraerdts. in naam vau den algemeenen Weezenbond en hij ver zekerde hem van de eeuwigdurende er-i kentelijkheid der leden. En dat is verre van die leelijke woor den die den heer Jaussens zou hebben uitgesproken. IjNog meer op 't Congres van de Weezen- bonden zondag en maandag II. te Meche- len gehouden, sprak de heer Voorzitter! Janssens andermaal den lof van ons Katholiek Bestuur uit. Maar wat is 't? Liegen, lasteren en! vervalscheu is immers hij de liboralcn eene tweede natuur geworden. w 'SOTTEGEM.-HetmoD.! sterverbond tusschen de liberalen en de' zoogezegde christene demokraten, alias de partij-Daens, is een voltrokkeno zaak.: Er is besloten dat op hunne kaudida-i ten-lijst zullen voorkomou zeven libe ralen eu vier valsclie christene de mokraten. De zoogezegde christene demokraten gaan dus, te Sottegera, hand iu hand met! de liberalen tegen de katholieken ten strijde trekken om het stadhuis te ver-, overen 1

De Denderbode | 1895 | | pagina 2