Katholieke Antisocialistische KI E ZERSBOND, De lijst der kandidaten Liberale manifestatie Be Moor- Wie zwanst er 't meest? Briefwisseling. Belangrijk bericht. twi Nieuwe Vlaamsche Illustratie, ij Zondagrust en Ongelukken. Vollen Aflaat Allerande nieuws. De Poll der kiezers van de kuip der stad, welke zondag 11. ten lokale van den Kring De EendrachtGroote Merkt plaatsgreep tot het aanduiden der defi nitieve kandidaten, heeft den volgende uitslag gegeven 739 kiezers namen er deel aan. Zeven nietige stembrieven en dus 732 geldige stemmen. De volgende heeren zijn als definitieve kandidaten uitgeroepen geworden Arys Hector, koopman in visch. Bauwens Isidoor, geneesheer. Bethune (baron) Leo,advocaat. De Clippele Paul, bijzondere. De Gheest Victor, notaris. De Hert Felix, advocaat. De Wolf Desideer, koopman. Gheeraerdts Leo, nijveraar. Meert Lodewijk, koopman. Moyersoen Romaan, advocaat. De Werklieden, kiezers voor den Werkrechtersraad, vei gaderden zondag 11. opnieuw ten lokale van den Kring De Vriendschap ten einde ceu defi- nitievcn kandidaat aan te wijzen iu ver vanging van M. Petrus Licbaut, welke in de afdeeling der werklieden niet kies baar is. Deneer Vermoesen Judocus, metser, wonende Binnenstraat 82, werd aangewezen. De landbouwers van Aelst-Schaer- beek, hebben als definitieven kandidaat uitgeroepen M. Eugeen Claus, landbouwer, wonende Sle Apoloniastraat, 15. De landbouwers van Aelst-Schaer- beek, S' Job, enz, hebben als defini tieven kandidaat aangewezen den heer JudoCUS Duwez, eigenaar en landbouwer, S' Job. Staat een jaarlijks verlies van 250,000 fr. Wat meer is, er werd misbruik gemaakt van den uitersten goeden koop dier uit gaven. Te Gent was er een persoon, die 3,000 abonnementen op het Beknopt Verslag had genomen. Een onderzoek werd inge steld, en men kwam te weten dat die per soon de beknopte verslagen als pond papier verkocht en er eenen goeden stui ver meê verdiende. Inderdaad, de abon nementsprijs bedraagt nog niet het vierde der weerde van het papier. De maat regel, door de regeering genomen, is dus eenvoudig een maatregel van goed be heer. Aan M. do minister van Justicic komt een drollig voorstel gedaan to worden. Een handelaar stelt hem voor op zijne kosten het beknopt verslag to doen druk ken. Hij vraagt om slechts den huidigen prijs te ontvangen, 't is te eeggen 1 fr. 50 's jaars, doch dat hij daarbij de toelating krijgc van bekendmakingen tc doen. Gister dijnsdag des namiddags ver gaderden de landbouwers der afdeelingen B en C der 7e sektie, Mijlbeek, ten einde hunnen definitieven kandidaat aan te wij zen Do hoer Schockaert Eduard, landbouwer, wonende Brusselschcusteen- weg, is als definiticvcn kandidaat uitge roepen geworden. Katholieke en antisocialistische Medeburgers Onze kandidaten ziju iu volle vrijheid aangewezen en nu hoeven wij nog slechts hun getrouw te blijven, de eendracht ou der ons te bewaren, in andere woorden, als een man voor gansch de katli. antisoc. lijst te stemmen en de roemrijkste zege praal zal de onze weze. Vooruit dus voor Godsdienst, Eigendom, Huisgezin, Vaderland en Moedertaal van den katholieken autisocialistischcn Kiezersbond is dus definitievelijk samen- steld als volgt MM. 1. Arys Hector, koopman in visch. 2. Bauwens Isidoor, geneesheer. 3. Bethune (baron) Leo, advocaat. 4. Claus Eugeen, landbouwer. 5. De Clippele Paul, bijzondere. 6. De Coninck August, meestergast. 7. De Coninck Frans, meest, kleerm. 8. De Gheest Victor, notaris. 9. Do Hert Felix, advocaat. 10. De Somer Jan, meester schrijuw. 11. De Wolf Desideer, koopman. 12. Duwez Judocus, landbouwer, 13. Eeman Achilles, nijveraar. 14. Geeroms Leo, bediende. 15. Gheeraerdts Leo, nijveraar. 1G. Meert Lodewyk, koopman. 17. Moyersoen Romaan, advocaat. 18. Schockaert Eduard, landbouwer. 19. Van de Velde Alexand.meesterg. Kandidaten der Nijverhoofden, Kiezers voor den Werkrechtersraad. MM. Dazelciro August. Van Ghysoghem Joseph. Kandidaten der Werklieden, Kiezers voor den Werkrechtersraad. MM. Vermoesen Judocus, metser. Vernaeve Alfons, twijnder. Te Brussel volgen de Independenten het voorbeeld der conservatieve vereeni- gingen ze strijden met eene volledige lijst. Zelfde beslissing zal genomen wor den door het Werkmansbuis. Natuurlijk zal dezelfde lijst door de drie groepen ondersteund worden. Daar elke groep hare beste kandidaten vooruitzet, zullen natuurlijk de meest geachte namen op de lijst voorkomen. De ofificieele uitgaven. De libe rale en socialistische bladen zijn veront- weerdigd omdat de regeering den prijs van de Annales parlcmentaires en het Beknopt verslag der Kamers heeft ver meerderd. Eene enkele opmerking zal voldoende zijn om op hunne jammer klachten te antwoorden. De verkoop dier uitgaven aan den vroegereu pry's, veroorzaakte aan den u 'tls een waar armoedje zoo beoor deelde iedereen de liberale manifestatie van zondag 11. Waren dedrij of vier vreemde muzie- korpsen uit den stoet verwijderd gebleven, als ook de kinderkens die men door de belofte van wat stampers en suiker- spekken had gelokt, 't ware eene ge wone begrafenis geweest. In sommige straten telde men slechts drij of vier huizen waar men oen vlag had gehoeschen. En bij de verlichting des avonds was het nog erger velen die in den dag de vlag aati hun huis hadden laten wapperen, hadden geenen tijd om zelfs een keersken van een oordje te aansteken l Zelfs katholieke familien wier gene genheid voor M. De Moor is gekend, heb ben geen vlag geheeschen of geen keers ken gebrand ...I En waarom Omdat zij geen deel wilden nemen aan eene politieke manifestatie dooreenige li berale kliekjannen uitgedacht om zoo eenige stemmekens trachten te winnen.... Onnoozele kwispels Men ziet wel dat ge de Aelsteuaars niet kent I Had de manifestatie belegd geweest buiten allen partijgeest, zonder kiesbe- doclingen en buiten kiestijd, in Augusti lest bij voorbeeld, wanneer het leest moest plaats grijpen, aangezien M. De Moor, op 5 Augusti zijn diploma behaal de, ehwel, wij zijn verzekerd dat geen enkel katholiek huisgezin zich zou ont houden hebben. En nu was 't een arm, een zeer arm beestje 't Is wel besteed voor die onnoozele kliekjannen, meestal vreemdelingen aan onze geboortestad, de uitvinders dier klucht Maar 't is spijtig voor M. De Moor en wij zijn zeker, dat het ook zijne innige overtuiging wezen moet. Meester Galle schrijft aan La Gazette dat er 3000 personen aan de manifestatie De Moor deelnamen en de Aelstersche correspondent van Le Petit Bleu beweert dat er meer dan 5000 manifestanten waren. Wie zwanst er 't meest De Aelstenaars zullen antwoorden: Ze zwanzen alle twee, de eene wat grover dan de andere Als g'het daarmeê winnen moet, hee ren, ge zijt er wel meê Onze koddige correspondent van Chipka past meer en meer op. Nu, begint hij ons twee maal ter week teverwijten. De kerel moet goeden tijd hebben. Heeft men soms elders zijnen dienst opgezegd Waarom wendt hij zich niet tot - Le Bien ptiblic daar is werk op den win kelen veelen grof. Dus onze koddige correspondent be vestigt dat de 50 a 60 manschappen die zondag 13 October glimlachend van schaamte, met den socialistischen kandi daat Jen de Balie aan 't hoofd van de Iloutmerkt langs Pontstraat zijn getrok ken het volk van Aelst uitmaakten het welk naar Chipka ging mauifesteereu! En die manifestatie op voorhaud geschoteld en gelepeld tu.ssehen al de machtige wijkclubs 1 der donchisterij kon hoogstens 50 a 60 man bijeen trom melen??? Dat belooft voor de toekomst Ziehier nu 't geraas van onzen koddi- gaard Aelst, zaterdag 19 Oct. 1895. Mijnheer, Ik heb u beloofd, telkens gij zult lie gen, uwen neus in uwe leugens te steken. Ik ga dat nogmaals doen, M. Van de Putte. Gij spot met de volksbetooging van verleden zondag aan Chipka in uwen dollen nijd raast gij van diep in de 28 mauschappen, en dan een rommelzoo van 50 a 60 man, natuurlijk gespuis van libéralen en socialisten. Er is niets def tig in de stad van Aelst dan M. Van de Putte en zijn kliek. Ziehier de waarheid, M. Van de Putte. Het volk vau Aelst weet dat gij, Den- derbode, over veel jaar gespot hebt met het Land van Aelst omdat het sprak van een nieuw en groot gasthuis te bouwen. 't Waren alstoen droomers, utopisten' kerels die niet verder zagen dan de lengte van hunnen neus enz. enz.; en nu zoudt gij, M. Van de Putte, op uw zelvcn boffen omdat er een nieuw hospitaal tot stand is gekomen Het volk van Aelst is te slim, M. Van de Putte, om uwe grove knepen niet te vatten en het heeft zondag laatst zijne dankbaarheid getoond aan wie ze ver dient. Dat kuntgij niet verkroppen; en daarom spot en liegt en lastert gij volgens uwe oude gewoonte. Gij noemt mij den Domine van Chipka. Zijt ge misschien de Bisschop of de Paus der Korte Zoutstraat geworden om mij in den ban te slaan Elkeen in de stad weet dat M. Van do Putte en ziju kliek oude vaste katholieken zijn, die het geworden zijn zonder .ie min ste baatzucht en altoos vol eerbied en be scheid zijn geweest vóór Pastoors en Priesters. Druk deze regels als antwoord op uw schelden en schimpen van donderdag 17 October. A. Daens. Gij spaart de waarheid wij hebben enkel gesproken van eenen domine en niet van den Domir.e van Chipka. Wij waren iu't geheel niet gehouden den bovenst, brief af te kondigen, doch daar onze geëerde lezers er zoo veel leute iu vinden, hebben wij er in toegestemd hem meê te deelen. 't Zal aan velen deugd doen, want lachen is gezond, zeggen de geneesheeren. Een roode aan 't werk. Over eenige dagen werd op de foor te Luik een kerel aangehouden, die den geldbeugel eener dame ontfutselde. Naar het policie- burcel gebracht, sprak hij met veel be slag tot den commissaris - Citoyen com missaris, weet dat ik in betrekking ben met de volksvertegenwoordigers. Inderdaad, men vond in zijn bezit een brief van een socialistischen volksver tegenwoordiger, die hem bij den boud- secretaris der roode partij aanbevool1 Een andermans pluimen. De helden van Chipka beweren dat zij en zij alleen het zijn, die reeds van over 15 jaren, de aandacht hebben ingeroepen op do noodzakelijkheid der opbouwing van een nieuw hospitaal. Tot staving hunner beweeriug, halen zij aan dat zij, in november 1880, een vluchtschriftje hebben uitgegeven 't welk die noodzakelijkheid bewijst. Ja, gedrukt op Chipka werd dit vlucht schriftje maar uitgegeven niet. De Aelstenaar die het schreef c-n voor wiens rekening het werd gedrukt en uit gegeven, heeft, sedert eenigen tijd, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld en rust, hopen wij, bij den Heer. En nu, na de dood van dien schrijver komen de helden van Chipka zich zijn werk toeeigenen en hunnen hoed met pluimen versieren die ze nooit verdien den Trekt die valsche pluimen van uwen hoed af en weest eerlijk 1 Waar hoogmoed en praalzucht den mensch toch brengen kunnen I Den Herfst en de vogels. Don Herfst is daar wederom, 't Is uit met zomer en zonneschijn de dagen worden al korter eu korter de bladeren gelen, vallen en bedekken de wegen een groot deel van het gevogelte heeft ons verlaten. Over het vertrek der vogels verhaalt een geleerde do volgende curieuze bij zonderheden. Het is min voor het ruw jaargetijde, dan wel door eenen aangeboren reislust, die de vogels op zekere tijden naar verre streken lokt, dat zij derwaarts verhuizen. Die trektijd is voorzeker een dei- wonderbaarste verschijnsels in het rijk der natuur. In de duisternis van den nacht, trekt een zwerm vogels een geheel werelddeel door, en dat wel langs don korsten weg. Het eiland Helgoland, is voor de trek vogels eene voorname standplaats. 't Is wonder hoe snel dat trekken van de vogels gaat. Als een voorbeeld wordt het blauw- Ter gelegenheid der Processie vau half oogst was er aan het bureel van 't Land van Aelst, geen vaantje, geen lichtjes te zien en nu zondag 11. ter gele genheid der liberale manifestatie De Moor wapperde er de vlag van reeds vroeg in den morgend en des avonds werd er menig keersken gebrand. Maar voor wie zijn die keerskens daar aanstoken?... Was het ter eerc van M. De Moor, ofwel, werden zij aan den libe ralen duivel gebrand Eene spoedige oplossing wordt ten bu- reele Yau Denderbode ingewacht. Eene premie is er aan vast 1 Als men de valsche demokraten zelfs op de geringste wijze aanraakt, dan schreeuwen zij 't Is schande I Men be liegt I Men lastert ons 1 Men is onbeleefd jegens ons I.... Hoed af altijd voor die groooote man nen Maar als die zelfde valsche demokraten op heeterdaad van logentaal en bedrog, van belecdiging en laster tegen katholie ken worden betrapt, als hun orgaan ar tikels of samenspraken afkondigt, gelijk De ministers komen. Oh! Dat is maar om te lachen... Om te lachen maar al lachende zegt de zot zijne meening. Hf VELE liberale estaminets en kringen is men nog niet uitgeklapt over den keus der liberale kandidaten, meest al vreemdelingen. Die vreemdelingen moesten, op 't be vel van de nijdigheid in persoon, gepre fereerd worden aan eerlijke en deftige geboren Aelstenaars. 't Is waarlijk schande Zijn wij, Aelstenaars, dan zoo onbekwaam dat wij ouder voogdij van die kliek vreemdelin gen moeten gesteld worden. Al eerlijk gemoed, dat zijne geboorte stad lief heeft, zal er tegen protostecren. Weg met de liberalen vreemdelingen- kliek voor diefstal bij Jen eerw. h. pastoor vai aa het Beggijnhof te Brussel, wiens dienst- -jr meid zij gebonden hadden. jJ Iu de gevangenis vonden zij het middelifca om zich zinneloos te doen verklaren etjbei eens in het gesticht van Froidmond aaw veerd, wisten zij tc ontsnappen. ;on, Nu zijn zij te Brussel, zich zorgvuldig i gedurende den dag verborgen houdeudi Op straat, 's nachts, ziju zij steeds vo zien van eenen kassei in eenen zakdi gedraaid. Men heeft Nolle ook reeds gezien eenen winkel waar men patatfrite v. koopt. Hij was goed van bankbiljet! voorzien. Lanaeken. Eene vrouw, die ver] leden zaterdag per trein van Brusa kwam, moest hier aan de statie afstai pen om zich naar hare familie te Mei wijk te begeven. Toen de trein reeds stil had gehoudt en weer verder stoomde bemerkte vrouw eerst dat zij Lanaeken voor! reed aanstonds werpt zij hare pakki 't raam uit en springt, de trein reeds volle vaart zijnde, de spoorbaan op. Zi bleef op den slag dood. Ia Wij verzoeken onze geachte lezers, <liiu nog niet iugeteekena hebben op ijr j ons zoo spoedig mogelijk hunne bijtredinJoo] tedoen geworden, daarwij hunnunoiot de reeds verschenen nummers kiujwa nen bezorgen, en later wellicht nieCen meer. |en abonnementsprijs! 1 Voor AALSTFr. 3,Gt BUITEN AALST .Fr. Inhoud voor het nummer zondag 27 October 1895. De getrouwe doode, (met 3 ill.) - dacht zij wel, (ill.) De vereering van dt Brorao op Java, (met ill.)—Anecdoten.- Jacht in het hooggebergte, (ill.) De Ai menische kwestie, (met 2 ill.) Een paaty oude spreuken. Een voreideldeaanslag Bij de beeltenis van Louis Pasteur, (méie" portret Modes. Puzzle. Goe' "H koop reizen, (ill Nieuw prijsraad; Een spookgeschiedenis, (met ill.) Oplossing prijsraadsel. Tabak, i levensbehoefte. Niet misgeraden, jli, Een practisch middel. Ontplofbi stoffen. Een parlementspreek, Schaakrubriek. Mededeelingen. De toestand der koningin. meldt sedert ccnigc dagcu het aanstaanc vertrek van II. M. de Koningin, naar b zuiden, tot herstel van hare gezondheid. De Etoile verzekert dat desaangaam nog niet de minste beslissiqg genomi is. Men zal H. M. slechts met moeit daartoe overhalen, daar de lust tot reizi haar geheel verlaten heeft. Men mag er bijvoegen dat do laatster11 tijdingen over den gezondheidstoestand der Koningin uitmuntend ziju en dat zij®?"5 aan den arm van hare dochter prinser Clementine, lange wandelingen doet i: V het park van het zomerpaleis te Spa. PUI Werkstaking te Gent. Het Jour-*^ nal de Bruxélles ontvangt een telegrat uit Gent, meldende dat, dank aan de tus scbenkomst van M. den gouverneur, ccn!r.ni oplossing aanstaande is. M. de Iverchove d'Ëxaerde had de ai-jpP" geveerdigden van de werkstakers derD£ fabriek de Kerchove, maandag ten zijnen^ H verzocht. Hij las hen eenen brief voorp' van M. den fabriekbestuurder De Cuyper,*8 waarin dezen aanneemt dat het vraag-j Z: punt der loonen aan eenen verzoenings-èn raad worde onderworpen. est Hij vraagt dat, eens die verzoenings-Ioh raad samengesteld, het werk hernomenllu zou worden. o De afgeveerdigden hebben beloofd^uc deze voorstellen bij hunne gezellen t%Q verdedigen. Die scheidsrechters zulleijun dus oordeelen of er reden bestaat de ge-; vraagde vèrhooging toe te staan. ket Vier officieren van het garnizoen fcjjn Gent zijn aangeduid, op hun verzoek, oe deel te maken van de expeditie die dec 6 November uit Antwerpen naar Congo vertrekken zal, namelijk MM. de luite nanten de la Kethulle de Ryhove en Mathieu, van het 2e linie, en de onder luitenanten De Meulemeester, van hetl' linie en Mathieu, van het 2e linie. Zaterdag heeft te Gent, in de paro chiale kerk van Sle Anna, eene solemneele lijkmis plaats gehad, voor wijlen luitenant Lodewijk Van Holsbeek, dio kort geleden in Congo gedood werd. Meer dan de helft der kerk was vol officieren in uniform. De generaal der provincie en een verte genwoordiger van den Congostaat, door Koning Leopold atgeveerdigd, hadden plaats genomen op eene bidbank in het koor geplaatst. Behendige bedriegersDezer dagen zijn naar men aan de N. B C meedeelt, verschillende huizen in Nederland, te Hamburg en Antwerpen voor belangrijke sommen het slachtoffer geworden van eene slimme oplichterij. De firma Carusso Fratclli te Messina had aanzienlijke partijen amandelen cn hazelnoten van den nieuwen oogst op le vering verkocht betaling op 3 maands accept tegen overgave van counossemen- ton, zooals zulk gebruikelijk is. Ten einde in het bezit te geraken van door den ka pitein of diens gemachtige behoorlijke afgetcekende connossementen hebben dq Gebr. Carusso 5 of 10 balen hazelnotcn< verladen, deze cijfers in 50 of 100 veran-( derd en 25, 50 of 100 balen amandelen op de connossementen bijgevoegd naar gelang van het contract, dat zij met de respectieve koopers afgesloten hadden. De koopers, geen kwaad vermoedende, betaalden de op hen afgegeven wissels tegen connossementen, om later bij do kw; ;ett De liberale bladen meenden heel slim te zijn met de spoorwegramp van Ottig- nies toe to schrijven aan de Zondagsrust, die volgens hen den dienst ontreddert, eu met te donderen tegen Minister Van den Peereboom, invoerder dier Zondagsrust. De spoorwegbedienden echter, die best weten boe bet met dienst gestaan en ge legen is, zijn boos over de houding der liberale bladen, niet alleen omdat die bladen de waarheid verminken, maar ook omdat zij de afschaffing vragen van die Zondagsrust, zoo noodig voor de afge beulde bedienden. Die bedienden zullen niet vergoten dat, moesten de liberalen eenmaal bovenko men, deze, uit haat tegen den Godsdienst, aldra die Zondagsrust zullen afschaffen. Gij ziet dus van hier, dat de vitterij der liberale bladen geen goed zal doen aan hunne partij. Twee liberale bladen zijn eerlijk ge noeg om to bekennen, dat de Zondags rust niets tc zien heeft in de ramp van Ottignies, en 't zijn nochtans twee hevige bladen, namelijk La Flandrc Libérale en Le Peuple. Dit staat de andere liberale bladen niet aan, want de waarheid is hard om booren. iel J. M. J. F. C. C. - G. Z. J.-C. A. in de kerk der Arme Claren Coletinnen. Ter gelegenheid der Gedurige Aanbid ding van bet Allerheiligste Sacrament des Autaars. Vrrjdag 25 October 1895. Orde der Goddelijke diensten 's Morgens ten 6 uren de lc Mis. Om 8 uren de Hoogmis. 's Namiddags ten 4 uren, Sermoon door den Eerw. Pater Kallen, Jesui t. Daarna Lof met Te Deum. Voortaan zal het Lof geschieden op de borstjen aangehaald. Dit klein Yogelke I in do legt de 400 geographiscke mijlen van I kerk llerArmo clareD Coldmnen. Egypte naar Helgoland in êênen nacht af, en doorvliegt ongeveer 45 geogra- phische mijlen per uur. De vlucht der zwaluwen is meer dan 4 kilometers per minuut. Terwijl spreeuwen en leeuwerikken gewoonlijk op eene hoogte van 500 meters vliegen, nemen zekere vogels hunne vlucht tot 20,000 voet hoogte, zooals door sterrekundigen bij hunne waarnemingen van de hemellichten is opgemerkt. Merkweerdig is het ook voorzeker, dat aan eene reis van dikwijls meer dan 1000 mijlen, vogels van zes of acht weken oud deelnemen. De geleerde Getkes, op Helgoland, die vijftigjaar lang het trekken van vogels beeft gacgeslegen, zegt dat de lucht- stroomen er den grootsten invloed op hebbon. Als eigentlijke luchtdieren, hebben do vogels een scherp gevoel van al wat er iu het luchtruim omgaat zij bezitten ook eene sterke gehechtheid aan eene plaats. Daaraan is het toe te schrijven, dat dezelfde vogel die den winter in een verre werelddeel doorbrengt, in de Lente, in het zelfde dal dat hij in den Herfst ver laten heeft, zijn lied weèr komt zingen. Te bekomen bij M. I»ali»tzky, Photographc, in de Albert Liénart- straatal de groepen van den Historis- schen Praalstoet, tegen fr. 1,50 per groep De 13 groepen met een genomei kosten slechts 10 fr. Moordpoging te Nieuwerker ken. Aangaande deze moordpoging loopen er de zonderlingste geruchten. Een persoon, zekere De Leenheer, dié reeds verscheidene malen in Amerika verbleef, had aan den vrijer van eene zijner dochters verboden nog zijn huis te betreden. De vrijer overtrad zondag dit verbod en dc vader wilde hem gewapen derhand uit zijne woning verdrijven.Zijne vrouw sprong er tusschen en ontving het schot in do borst. De vrouw viel ten gronde en De Leenheer loste een tweede schot op den vrijer die insgelijks gewond werd. Dc wonden der beide slachtoffers zijn gelukkiglij k niet doodelijk. Het Par ket kwam ter plaats. Twee sinneloozen ontsnapt. Ellen en Frisque, bijgenaamd Nolle, werden veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid, E titl

De Denderbode | 1895 | | pagina 2