Zondag 27 October 1893. 3 centiemen per nummer. 30s,e Jaar. 3027 GEMEEN TEKIEZ1IS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement Aalst. van den Cath. Antisoc. Kiezersbond der Stad Aelst. Kandidaten der Nijverheidshoofden, Kandidaten der Werklieden, Katholieken VERRADERIJ Boeren, opgepast Maehiavelismus DE DENDERBODE. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. Cuique suunn. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 26 October 189S. MM. 1. Arys Hector, koopman in visch. 2. Bauweus Isidoor, geneesheer. 3. Bethune (Baron) Leo, advocaat. 4. Claus Eugeen, landbouwer. 5. De Clippele Paul, bijzondere. 6. De Coniuck August, meestergast. 7. De Coninck Frans,meester kleerm. 8. Dé Gheest Victor, notaris. 9. De Hert Felix, advocaat. 10. De Somer Jan, meester schrijnw. 11. De Wolf Desideer, koopman. 12. Duwez. Judoeus, landbouwer. 13. Eernan Achilles, nijveraar. 14. Geeroms Leo, bediende. 15. Gheeraerdts Leo, nijveraar. 16. Meert Lodewijk, koopman. 17. Moyersoen Romaan, advocaat. 18. Schockaert Eduard, landbouwer. 19. Van de Velde Alexand. Kiezers voor den "Werkrechtersraad. MM. Dazeleire August. Van Ghyseghem Jozef. Kiezers voor den Werkrechtersraad. MM. Vermoesen Judoeus, metser. Vernaeve Alfons, twijnder. BRIEF van 'JL. II. M£i*. Stillemans, Bisst'hop van Geut. Met innige droefheid zien Wij dat de gazetten der zoogenaamde PARTIJ- DAENS, niet de minste rekening hou- dende van den brief door welken de Bisschopen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aan- manen, heviger dan ooit de verdeeldheid betverken en verspreidenen de katho- liéke Besturen aanvallen. Zoo veire drijven de opstellers dier gazetten den OVERMOED, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zóó hande- lende, zij de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te VEROORDEE- LEN, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der WARE christene deniocra- tie; zij is gansck tegenstrijdig met de gedachten van Zijne Heiligheiden onze Belgische Bisschoppen; en Wij achten het Onze plicht de geloovigen te verma- nen zich door dergelijke gazetten niet te laten MISLEIDEN. f Antonius, Bisschop van Gent. EXTRACTEN. 1° Uit eenen brief des Bisdoms van Gent, 5 Stemt veor de katholieke Kandidaten alleen Wij achten het noodzakelijk uwe aan dacht in te roepen op zekere bepalingen der nieuwe kieswet. Die bepalingen zijn van allergewich- tigsten aard en betreffen het zooge noemde panacheeren, in andere woorden, stemmen geven aan eenige kandidaten van eehe lijst of van verschillige lijsten. Vroegortijds kon het panacheeren gcene zeer kwade gevolgen hebben. Jau had vrienden in de lijst 1, in de lijst 2 en ook in de lijst 3 en Jan koos voor zijne vrien den der drij lijsten. Nu, dat kon alleen voor gevolg hebben dat die kandidaten van verschillige lijsten meer stemmen bekwamen en soms gekozen geraakten.... En daarmeê was 't ook al. Maar uu lieden is 't gansch anders. Als geeue kandidaten de volstrekte meerder heid verkrijgen of maar een gedeelte der kandidaten ze bekomen, dan wordt de evenredige vertegenwoordiging toegepast, 't is te zeggen, de zetels worden dan ver deeld tusschen de partijen volgens het getal stemmen, of 't kiescijfer, dat de kandidaten bekomen hebben. Om het kiescijfer te bepalen worden volgens de wet alleen in rekening aange nomen dc stembrieven die gceuo andere stemming uitbrengen dan voor de kan didaten van eonc zelfde lijst. Bijvoorbeeld Jan stemt voor gansch de kath. antisoc. lijst, zijn stembrief zal in rekening aangenomen worden voor 't bepalen vau 't kiescijfer. Pier stemt voor een, twee, drij, vier. vijl', zes of meer kandidaten van de kath. antisoc. lijst zijn stembrief wordt ook in rekening aangenomen voor 't bepalen van 't kiescijfer. Ilier valt er uogthans iets te bemer ken Zekere personen beweren dat dc stem brieven die slechts con of meer stemmen geven aan kandidaten van eene zelfde lijst niet mogen in rekening gebracht worden om het kiescijfer vast te stellen. Het art. 44 der wet is uogthans zeer duidelijk Art. 44. Het getal der stembrie b ven, bevattende geldige stemmen ten voordeele van eene lijst of van een of b meer harer kandidaten bepaalt het b kiescijfer der lijst, b Wat nog meer is de heer minister Schollacrt zegde in de Volkskamer u Do wet zegt dat, men, voor iedere b partij al de stembrieven verzamelt b die geldige stemmen geven aan al de kandidaten eener lijst of aan eenige n kandidaten dezer lijstdat zijn partij- stembrieven,'t is te zeggen, dezen door de welke de kiezers uitsluitelijk stem- b men hebben gegeven aan kandidaten van de zelfdo partij, 't zij dat zij voor b de volledige lijst hebben gestemd, 't zij j b dat zij voor slechts eeu ol meer kand: jj daten hebben gestemd. 5 Het is dus klaar Al de stembrieven 3 die alleen stemmen geven aan allen of aan i eenige kandidaten eener lijst komen in aanmerking om het kiescijfer te bepalen. Maar, geachte Lezers, let wel op Indien al wie ware katholiek is, al wie geen Judas is, eendrachtig en aan zijne partij getrouw blijft, indien wij allen moedig en onverpoosd een oog in 't zijl houden, om de listen en lagen der libe ralen en de verachtelijke kuiperijen en eerlooze uitstrooiiugeu der valsclte demo- kraten te vernietigen en te verijdelen.... oh dan ja, mogen wij u eene zegepraal verzekeren, nog schitterender dan de schitterendste, nog' roemrijker dan de roemrijkste, welke wij hier sedert 1866 hebben gevierd Katholieke Stadsgenoten Stemt allen als een man voor de kandidaten eener enkele lijst Niet gepanacheerd Stemt aHen voor de Kath. An- jj tisoc. Kandidaten onder den kreet: l Geene judasserij I Leve Godsdienst Eigendom Huisgezin "Vaderland Vrijheid I Moedertaal medeqedeeld in Denderbode van 9 Be- kember 1894 g Jaak stemt voor 12 katholieken en liberalen, Jaak heeft voor twee verschil kember 1894 Gij weet dat Mgr. de Bisschop u ver klaard heeft dat hij diegenen laakt, die, in den strijd onder personen van de zelfde denkwijze, den steun van den gemeenen vijand vragen of enkel aau- veerden. b 2" Uit het verslag van M. Colaert over de kamerkiezing te Aelst. Al de feiten aangeklaagd als te Sot- b tegem te zijn voorgevallen zijn valsch b bevonden. b Er is aan velen ouder ons de over- b tuiging overgebleven dat priester b Daens met de Kamer den spot heeft b gedreven door feiten aan te klagen die b bij 't geringste onderzoek valsch zijn b bevonden. 3° Uit een vonnis der burgerlijke Beeldbank van Audenaerde. Dc verweerders hebben met eene zoo roekelooze miskenning der waarheid gehandeld dat zij hunne deloyaliteit en hunne kwade trouw bewijst. En wie zijn die verweerders MM. Van Bunnen, De Galan-Daens, J.-L. Miers, A. De Backer en priester Daens. Maar men is nieuwsgierig, ja, ten uiterste nieuwsgierig, te vernemen welke personen hier te Aelst, hunnen naam zullen durven leenen om die schand daad te plegen. Deftige burgers uit verschillige standen onzer bevolking, welke door de valsche demokraten schaamteloos aangewezen werden als bereid te zijn den verachte- lijken rol van Judas te spelen, hebben met walg en verontweerdiging geprotes teerd. Alleen onnoozele menschen die men, door gedurige aanhitsingen, heeft weten te misleiden, kunnen zich tot daar verne deren. En nauwelijks zal de kandidatenlijst der valsche demokraten het daglicht zien of hij zal door de eerlijke Aalstenaars gedoopt worden als de Lijst der Judassen der zoogezegde volkspartij- Le Bien public n klaagt de verraderij aan door de valsche demokraten gepleegd egensde katholieke partij. Staat nu vast, of liever,'t is eeu onbe twistbaar feit, zegt onze Gontsche con trater, dat liet katholieke Gemeentebe stuur vau Ninove, op 17 November, zal bevochten worden niet alleen door de li beralen en socialisten, maar ook door de zoogezegde kristene demokraten. Eu u Le Bien public b heet dat, gelijk wij, eene hatelijke verraderij. De tolk van het Bisdom herinnert nog de plechtige veroordeeling, welke Mgr Stillemans onlangs uitsprak tegen deval- sche demokraten, die niets anders be- trachlen dan de verdeeldheid onder de katholieken te zaaien en gedurig den haat bij den minderen man tegen de burgerij aau te vuren. Een te laat komend protest, zegt Le Bien public geuit door eeu naamloos, eu waarscbijnelijk niet bestaande komi- teit tegen die verraderij te Ninove neemt de verantwoordelijkheid niet weg van ze kere kopstukken, waut die kopstukken hebben kunnen voorzien wat er nu te Ninove gebeurt, en zo zijn verwittigd ge weest. IjC Bien public n schetst die kopstuk ken naar natuur af het zijn lieden, zegt hijdie bij gebrek aan wel sprekendheid, de begeerlijkhe den en de wraakzucht der me nigte aanhitsen. Wie dat scboeutje past, trekke bet maar aan Onze Gentsche confrater doet ook uit schijnen dat de valsche kristene volks partij van Aelst op niets groudig is gevestigd, dat zij geen enkel propaganda werk, zooals 0. v. Werkmanskringen, Vakvereenigingen, heeft gesticht en dat bet om die rede is dat de Belgische Volksbond, in 't laatste Congres te Gent, besloten beeft, fan de niet ingerichte groepengelijk de zoogezegde b volks partij van Aelst, uit zijnen schoot te verbanuen. Het artikel van Le Bien Public verwekt grooten indruk by de Katholieken van gansch 't Land. Al de katholieke dagbladen drukken het over en keuren het volkomen goed Elders gaat het nog zoo erg niet onder de roode broeders, doch in het geheim gebeuren er veel aardige dingen. lige lijsten gestemd... ehwel, zijn stem brief zal wel in rekening komen voor 't bepalen der volstrekte meerderheid, maar niet om het kiescijfer te be palen, indien geene kandidaten of maar eenigen de volstrekte meerderheid beko men. Katholieke Medeburgers i Luistert eens goed Wanneer gij panacheert, 't is te zeggen, stemt voor katholieken en voor hier of daar een liberaal of socialist uwer vrien den, weet ge wat ge dan doet? Gij. katholiek, ge stemt tegen uwe partij, want ge ontneemt haar de een, twee, drie of vier stemmen dio gij bezit, om liet kiescijfer te bepalen in geval er, gelijk vroeger balotteering zou moeten zijn en uu de evenredige vertegenwoordi ging moet toegepast worden. Katholieke Vrienden Wij schrijven dezo regelen niet, omdat wij vreezeu dat,door 't verraad of door de judasserijeti der valsche christene demo kraten, er hier gevaar zou zijn de evcur redige vertegenwoordiging te moeten toe passen, Neen Le Bien Public vraagt zich verder af of de verraderij der valsche demokraten zich zal bepalen aan de Stad Ninove. Onze Gcutschc confrater twijfelt er dus nog aan dat onze scheurmakers, hier te Aelst-, ook de Katholieke Kandidaten zul len bestrijden benevens dc liberalen en socialisten Leest men dan te Gent de gazetten onzer volksfoppers niet Die gazetten schrijven immers weke lijks dat zij zich verplicht zien alleen in 't strijdperk te treden, dus van dc Katholieke macht te verdeelen en op die wijze, de liberale kandidaten te bevoordeeligen. De zelfde verraderij - als te Ninove. zal dus te Aelst gepleegd worden, en dit om de eenvoudige reden, dat aldus han delende onze valsche demokraten hunne schuld kwijten jegens de geuzen van alle kleur die hen, bij de Kamerkiezingen hebben ter zijde gestaan om onze Katho lieke Volksvertegenwoordigers ie bestrij den. Wie zijne ziel verkoopt, moet ze leveren De socialisten hebben te Breslau in Duitschland een Congres gehouden. In 't lang en breed daarover handelen zou overbodig wezen. Eeu punt echter moet iu 't helder dag licht gesteld worden en 't is dit hoe de socialisten het gaarne zouden aanleggen om op don buiten iu te dringen. De zoogenaamde Voorzichtigen hebben daar den aap voor goed uit de mouw laten komen. Geeue brutale aanraudingeu, zegden zij, geene hevige uitvallen, noch tegen Godsdienst, noch tegen eigendom Maar gedeeltelijke, gemakkelijke hervormin- gen-precken die gretig door den boer zullen aangenomen worden, en de gemoe deren tot ons trekken. Den boer zelfs vleien zooveel mogelijk, en hein zoo in 't net krijgen on eens dat hij op één punt met ons is, zal de rest wel volgen in alle geval hij zal beginnen met voor ons te stemmen. Die schijnheilige taal heeft grooten indruk gemaakt op het Duitscho platte land en wij moeten de socialisten be danken dat zij aldus hunne helsche plannen blootgelegd hebben, omdat dit eene waarschuwing is niet alleen voor Duitschland, maar ook voor België. Want hier gaat het ook zoo als de mannen van Vooruit en C'® hunne propa- gande maken op den buiten, dan wachten zij zich wel het aan te leggen zooals bij de ongeloovige en verstokte stedelingen Zij komen met zoogezegde onverschillig heid tegenover den Godsdienst voor den dag: de Godsdienst, o. daar willen zij niet aan raken Neen zij willen misbruiken uitroeien, onrechtvaardigheden doen op houden, gelijkheid doen hecrschen, en al die schoone dingen meer. Maar het eind doel.daar spreken zij niet van; van weg cijfering van God en gebod, van Kerk en priesters, van scherreweg te spelen met hel gewonnen geld en goed, daar wordt niet van gerept. Waarom niet? Omdat zij redeneeren in 't duister zooals die van Breslau het openlijk deden Eenen keer dat de boer ons aan 't roer zal geholpen hebben, zal hij weten wat hij gedaan heeft. Hij zal het dan wel te laai weten, maar wat geeft ons dat Wij zullen baas zijn en wij zullen 't hem wel doen gevoelen en doenbetalen u Boeren, opgepast Socialistische broederlijkheid. Wij hebben reeds meermaals gezegd dat er eene scheuring dreigt te ontstaan in de socialistische partij in België. Dc eerste openbare kentoekens daarvan doen zich in don Borinage voor. Een der roode kopstukken, citoyen Fauviau, wordt er door een groot getal socialisten bestreden en deze laatsten worden ondersteund door denLandclijkcn raad der partij. Verleden zaterdag was Fauviau te Was mes op eene vergadering zijner tegen strevers verschenen. Zoodra men hem zag, werd hij vastgegrepen en naecpo goede schudding aan ae deur gesmeten. Aalst, den 24 October 1895. Heer Uitgever van Den Denderbode. Maehiavelismus Wie dat woord durft richten tot onze christene volks partij moet beneveld zitten in zijn ge dachten of niet vrij mogen oordeelen. b Zoo luidt het Evangelie van Chipka van zondag 20,ten dezer in antwoord op mij nen brief. Maar, kettersche bijbels zijn geene H. Schriftuur, want Ten eersten. Het Land van Aelst schrijft de historie onzer jongste kiesstrijden niet zonder partijdigheid het maakt een andermans rekening heel grof op en ge baart voor zijn eigeno rekening geen schuld te hebben. Het zou veel heter doen eens zelf zijne baud op zijnen kop te leg gen en eens te zien wie er daar onder zit. Cuique suum Het evenredig stelsel Ten tweeden. Het Land van Aelst heeft jaren lang den Poll gevraagd, 't Was al Poll dat de klok sloeg. Nu, mon geeft den Poll, eenen oerlijken en deftigen Poll maar onze volkspartij vreest van in den Poll niet te gelukken, zij weet immers hoe sterk zij is en ze wilt zij, tegen wind en tij in, toch op het Landhuis geraken en daarom wilt ze nu van geenen Poll meer hooren. Dien Poll 1, foei 't is kalisse water, 't is boter met 85 per cent mar garine 1 Onze volkspartij is voor den grooten pot en voor de patotters. Immers, den Burgemeester item zóó veel patotters per jaar, de schepenen item zóóveel, do raadsleden item zóó veel en onze volksmannen eten geerne patotters dus, zij moeten buiten allo re glement - en avant recht naar 't Land huis 1... Zoo haastig niet, de trein is daar nog niet.... Eersteen parabelken Ik ben Docteur in medecijnon, ik moet citó al de klanten hebben, daarom loop ik langs alle kanten rond om op mijne confraters af te geven, ik spuw gal eu venijn op deze wiens plaats ik zoek in te nemen. Mijn confraters zijn allen ezels of uitbuiters, zij hobbeu voor hunne zieken uog niets goeds verrieht en als er zyn die toch genezen, 't is buiten hun weten ik alleen heb medecijnen tegen alle kwalen, ik verkoop zelfs pillekes tegen den dood ik ben den eenigen en waren verlosser van het meuschdom. Mijn confraters durven mij viorkantig uitlachen, er zijn er zelfs die meenen dat ik eene vijs los heb, anderen kloppen mii nog al duchtig op de duimen. Mijno Overheid, mijne Professors, op wien ik mij altijd beroem, geven mij vermaningen en goeden raad, maar ik bon slimmer als zij en ik weet altijd hunne leeringen ten voordeele vau mijnen kwakzalverswinkel te verdraaien. Men hoopt wel dat ik tot andere gevoe lens zal komen, maar vier duizend patot ters k' cn kan ik toch mijnen winkel niet naar den duivel slaan, 'k blijf liever charlatan 1 Heer Denderbode, is dat de toestand niet onzer christene volkspartij? Ten derden. Zonder ons werkvolk kan de volkspartij niet gelukken, daarom muct men het werkvolk gedurig ophitsen tegen de ka tholieken, men moet het werkvolk wan - trouwig maken, het uitgeven voor slaven, voor kiesvee en de catholickeu uitschel den voor alleenheerschers en dwingelan den. Men geelt aan ou» werkvolk eene wekclijksche les van loosheid en lafheid, van wantrouwen en verraad en als er iemand is die men bijzonderlijk hatelijk wil maken in de oogen van ons werkvolk, men noemt hem met verachting - Den Rijke. - En terwijl men al dat verachtelijk cn verderfelijk werk verricht, loopt men gedurig met de Pauselijke Encykliek in de hand en het Evangelie ouder den arm, en, met het masker der deugd en der on schuld voor het aangezicht, durft men zeggen onze inzichten zijn toch zoo zui ver, wij stryden slechts voor God en voor het volk Is dat maehiavelismus wie zulks denkt zit wel zeker beneveld in zyue ge dachten wie zulks durit zeggen, mag niet vrij oordeelen Aanvaard, Heer Uitgever, myoe op rechte groetenis. IP DE NAEYEJR.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1