Donderdag 51 October 1895. 5 centiemen per nummer. 50ste Jaar. 5028. **42. G EMEEN TEKIEZI jV GEN. KA. HST 3D I ID A.T S 2sT PREMIE. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. van den Cath. Antisoc. Kiezersbond der Stad Aelst. Kandidaten der Nijverheidshoofden, Kandidaten der Werklieden, BRIEF DE DENDERBODE. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. f Dit blad- verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. ffe ««o-■ 8 5 'ïkè'fr*'- Cv' 2 - - ff Cuique Buum. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureelo van dit blad. Anlsl, den 30 October 189S. II SI. 1. 2. 3. 4. 3. 6. 7. 8 9. 10. 11. 12. 15. 14. 15. 16. 17. 18. 19. Arys Hector, koopman in viscli. Bauwens Isidoor, geneesheer. Bethnne (Baron) Leo, advocaat. Claus Lugeeu, landbouwer. Dc Clippele Paul, advocaat. De Coninck August, meestergast. De Coninck Frans,meester kleerm. De Gheest Victor, notaris. De Hert Felix, advocaat. De Somer Jan, meester schrijnw. De Wolf Desideer, koopman. Duwez Judoeus, landbouwer. Ecmau Acliilles, nijveraar. Geeroms Leo, bediende. Gheeraerdts Leo, nijveraar. Meert Lodewijk, koopman. Sloyersocn Boma.au, advocaat. Schockaert Eduard, landbouwer. Van de Velde Alexand. meesterg. Kiezers voor den Werkrechtersraad. MM. Dazeleire August. Van Ghyseghem Jozef. Kiezers voor den Werkrechtersraad. MM. Vermoesen Judoeus, metser. Vernaeve Alfons, twijnder. VAN Z. E. DEN Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen EN VAN HH HH de Bisschoppen van BRIEF vau Z. H. Mgr. Slillemans, HiBBt'liop van Gent. i Met iuuige droefheid zien Wij dat de I gazetten der zoogenaamde PARTIJ- DAENS, niet de minste rekeniug hou- deude van den brief door welken de Bissckopen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons i land tot eendracht onder elkander aan- manen, heviger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreidenen de katho- lieke Besturen aanvallen. Zoo verre I drijven de opstellers dier gazetten den «OVERMOED, dat zij hunne lezers f pogen te doen geloovcn dat, zöö hande- lende, zij de goedkeuring hebben van 1 Z. H. den Paus en van de Bisschoppen, i Zulke gedragslijn is te VEROORDEE- LEN, zij is hoogst nadeélig aan de t belangen der WARE christenc detnocra- tie; zij is gansch tegenstrijdig met de 1 gedachten van Zijne Heiligheid en onze «Belgische Bisschoppon en Wij achten i het Onze plicht de geloovigeu te verma nnen zich door dergelijke gazetten met te laten MISLEIDEN. f Antonius, Bisschop van Gent. Het nummer 6 der Nieuwe Vlaam- sche IHustratie gaat onder de pers. Het is weêr, zooals al de vorige, bijzonder gelukkig. Wij twijfelen dan ook niet, of het zal de goedkeuring onzer talrijke inschryvers verwerven. Ziehier de in houd Eene boeiende Novelle, met 6 platen geïllustreerd, getiteld Het verborgen Egyptische Schild. B Eene prachtige plaat, voorstellende Gesignaleerd, met bijschrift. Eene plaat, getiteld Een laatste raad. Een aangrijpend schetsje - Eindelyk vereenigd. - Tal van kleinere stukken, als Een goed stadsbestuur, n De witte tanden der Negers, Een verstandig Gouverneur, n Anecdoten van magere heeren. Voorts Prijsraad sels, waaraan een prijs verbonden, Sckaakrubriekeu, onderscheidene Geïl lustreerde Anecdoten en vroolijke opmer kingen. ABONNEMENTSPRIJS: voor Aalst buiton Aalst fr. 3,6( fr. 4,2 TEN VOORDEELE DER KATHOLIEKE HOOGESCHOOL van LEUVEN aan de Geestelijken en aan de Geloovigen. Zeer Beminde Broeders Het is de eerste en voornaamste plicht der Kerk het Evangelie te verkondigen. Dit ligt immers begrepen in het gebod van onzen goddelijken Meester Euntes in mundum universumpredicate Evan- gilium omni creatures ,"g.iat in de geheele wereld en predikt het Evangelie aan alle schepselen. (11. Van den dag af waarop dat plechtig nevel gegeven werd, heeft het woord des Heeren zonder ophouden weerklonken van het eene tot het andere uiteinde der wereld het werd verkon digd in tempels en in scholen, in huisge zinnen en vergaderingen, en overal ver spreidde dat goddelijk woord het licht der eeuwige waarheid en de weldaden der Verlossing. Doch da goddelijke zending der Kerk begrijpt insgelijks het tijdelijk welzijn der volkeren. De Kerk heeft zich dan niet bepaald bij het verspreiden van het bovennatuurlijk licht des geloofs onder de verschillende natiën zij achtte het eveneens hare plicht, hun de kennis der menschelijke wetendheden meê te deelen want wat gebeurt er, als de wetenschap van den mensch aan heur eigen is over gelaten Die wetenschap is dikwijls onzeker en altijd onvolledig, en daardoor zelf loopt zij maar al te groot gevaar in dwalingen te vervallen, of in de handen van bedorven menschen te ontaarden tot een werktuig ten dienste der dwaalleer en der boosheid. Dit wilde de Kerk voorkomen, en in de eerste eeuwen van haar bestaan zien wij alreeds de Bisschoppen scholen op richten in de nabijheid hunner cathe- dralen de kloosterlingen richtten die op iu hunne kloosters, en de priesters en geloofszendelingen naast hunne eigen schamele woningen. Want wie durft hierin nog de geschiedenis tegenspreken? Zijn onze eigendommen en onze kloosters do wieg niet geweest der huidige weten schap, al weze die nu zoo trotsch op hare veroveringen cu zoo vergeetachtig waar spraak is van haren oorsprong Ziet heden zells de Kerk maar even na hoe mild en vrijgevig deelt zij de weldaden van het ouderwijs niet uit I Geen vorm, geen graad van onderwijs ontsnapt aan hare bezorgdheid. De grond van ons vaderland is overdekt met allerhande scholen, door haar toedoen opgericht, door hare geloovigen ondersteund, door hare bedienaars bestierd en bevolkt met de kinderen onzer christene huishoudens. Onder die zoo talrijke en zoo bloeiende gestichten, bekleedt voorzeker de katho lieke Hoogeschool van Leuven de eerste plaats. Zij draagt eonen naam die bekoort en ons tevens haren weldoenden invloed herinnert sedert eeuwen immers heeten hare zonen haar Alma Mater. Vrucht bare moeder is zij inderdaad, want zij heeft geslachten voortgebracht van zende lingen, van geleerden, van schrijvers,van doorluchtige burgers. Wijze en zorgzame moeder is zij eveneens, want zij beschut en bewaart rond beuren heerd de liefde tot de onvervalschte leeringen en de eer der goede zeden Edelmoedige en kloeke moeder is zij terzelfder tijd, want zij wapent hare kinderen tegen de gevaren, die de belangen van den godsdienst en de smetlooze overleveringen van het vader land bedreigen. Nu, Zeer Beminde Broeders, het is met inzicht, dat wij de oude en de nieuwe Hoogeschool van Leuven in de hulde onzer bewondering en onzer dankbaar heid samenvatten. Beide zijn ontstaan uit een zelfden geest zij hebben dezelfde belangen verdedigd zij hebben geluis terd naar de inspraken van een zelfde geloof, van eene zelfde vaderlandsliefde. Op het einde der verleden eeuw is de Hoogeschool van Leuven gevallen onder de aanslagen eener omwenteling, waar zoo talrijke eeuwenoude instellingen door omverre geworpen werden, en al den tijd van onlusten en dwingelandij, die daarop volgde, bleef zij onder hare puinen begraven. Maar de Alma Mater zou heropstaan. Een Paus had haar in het leven geroepen de Bisschoppen hebben haar doen verrijzen on zestig jaar zyn sedert verloopen doch altijd jong, vruchtbaar en even kloek staat zij en bloeit in de zonne der vrijheid van gods dienst, en strooit zij hare weldaden onop houdend rond gelijk in de luisterrijkste dagen van het verleden. Uwe Herders, Zeer Beminde Broeders, hebben dat verheven werk ontworpen en ten uitvoer gebracht. Wel waren zij in den eerste aarzelend maar zij hadden betrouwen in de edelmoedige gevoelens en do onuitputtelijke milddadigheid van het katholieke België, en zij werden iu dat betrouwen niet te leur gesteld. Onze Hoogeschool is opgerezen gelijk vroeger onze openbare gebouwen eendrachtig droeg elk het zijne bij én vorsten én edelen samen met het volk. Maar heeft zij wel aan de verwachting van geestelijken en geloovigen beant woord Heeft zij weerdiglijk hare gods dienstige en vaderlandsche zending vol bracht O ja, dit kunnen wij, God dank bevestigen, en al de verkleefde en ver standige kinderen der Kerk zullen daarin met ons 't akkoord zijn. Hare beroemde school van godgeleerd heid heeft meesters voortgebracht, wier lessen en werken het licht van onze gan- sche priesterschap geweest zijn. De wel dadige invloed vau haar onderwijs heeft krachtig meegeholpen, om onder het volk het geloof cn de zedeleer van 't Evangelie ongeschonden te bewaren, en in de hoogere standen der samenleving den christenen moed, den iever voor de goede werken, en de liefde voor de Kerk en den H. Stoel aan te wakkeren en te geleiden. Uit den schoot onzer katholieke Hoogeschool zijn tal van uitstekende wetgeleerden, van vrome wethouders, van afgeveerdigden en staatslieden opge staan, die in het volbrengen hunner bijzondere zending openbare blijken geven van de standvastigheid en de levenskracht hunner godsdienstige over tuiging. Overal ontmoet men in onze provinciën geleerde en ervaren genees- heeren, die uit de Hoogeschool van Leuven de kunst medebrachten van de lichamen te genezen terzelfdertijd als den geest van zelfopoffering cn bezorgdheid voor het welzijn der zielen. Daar is, o neen geen enkele voortreffelijke loop baan iu de maatschappij, of de Alma Mater heeft ze door deze of gene van hare kinderen zien inslaan mannen op het gebied der wetenschap ol in het beheer der financiën, op net gebied des bestuurs of in de regeering van den Staat,jsoldaten van allen naam en alle wapen, óveral in onze steden en onze dorpen zijn zy ver spreid, cn zij doen daar den heilzamen invloed gevoelen van hunne begaafdheid en van hun geloof.Wat al diensten werden sedert ruim'ecne halve eeuw aan België bewezen door die uitgelezen schaar van burgers en Christenen,moedige en trouwe verdedigers onzer godsdienstige belijdenis en nationale overleveringen Maar heeft de Alma Mater zulken grooten invloed geoefend op den gang en het leven van ons vaderland, dan moet men toch ook, om rcchtveerdig te zijn, bekennen, dat zij niets verwaarloosd heeft om zulke edele zending weerdig te zijn en weerdig te blijven. Nederig waren hare beginselen doch laDg liep het niet aan, en zij stond aan het hoofd der weten schappelijke beweging in België, dank aan hare uitstekende leeraars, waaronder verscheidene naam en roem verworven door de gansche wereld. Zoolang zij nu bestaat, werd geen enkele vooruitgang waargenomen, of zij bewees daartoe gereed te zijn. Moest men, ten koste van groote uitgaven, bekwame en kundige mannen hij roepen, grootere uitbreiding geven aan hare bibliotheken, oefenzalen museën of allerhande instellingen tot stand brongen,nooit ging zij er een ©ogen blik voor achteruit. Werd men ten fevolge der ontwikkeling der nijverheid ehoefte gewaar aan even godsdienstige als geleerde ingenieurs voor allerlei groote ondernemingen, dan besloot zij aanstonds bijzondere scholen in te rich ten om in die noodwendigheid te voorzien. En later kwam de landbouwschool met de scholen van hooger beroepsonderwijs die nieuwe instelling volledigen. Geene enkele belangrijke ontdekking gebeurde er in de wetenschappelijke wereld, of seffens werden er wijze maatregelen beraamd, die aan de studiejeugd alle gemak en gelegenheid schonken, om uit die nieuwe verovering voordeel te trek ken. Geen wonder bijgevolg, zoo de Hooge school van Leuven oe geheele wereld door beroemd is, en tot voorbeeld gesteld wordt aan al do katholieke Hoogescholen welke men onlangs in het buitenland gesticht heeft. Eene getuigenis echter die allen lof overtreft, is die van Zijne Heiligheid Paus Leo XIII zelvon. Toen de Heilige Vader de grondbeginselen der wijsbegeerte van den H. Thomas van Aquino in de hoogere studiën wilde herin voeren, koos Hij onze Alma Mater uit, om dien dierbaren wensch van zijn hert te verwezenlijken. De school van S. Tho mas werd dus opgericht, en op korten tyd is zij eene bloeiende instelling geworden, die zich beïevert om de wondere overeen stemming te doen uitschijnen, bestaande tusschen de laatste ontdekkingen der wetenschap en de eeuwenoude maar altijd jonge grondbeginselen der christene wijsbegeerte en op die wijze eene heilzame en vruchtbare verbintenis tusschen beide en tot beider voordeel te bewerken. Een zoo luisterrijk verleden, Zeer Be minde Broeders, moet uwe horten verbin den, evenals het ons verblijdt. Het vervult ons met erkentenis jegens de goddelijke Voorzienigheid, van wie alle volmaakte gave voortkomt. Maar terzelfder tijd legt het plichten en verantwoordelijk heden op. De iever en de zelfopoffe ring der leeraars schoten nooit te kort. Wij betoonen hun volgeerne die hulde, en wij durven er nog met volle vertrouwen in de toekomst op rekenen. Maar hunne pogingen dienen insgelijks ondersteund te worden. De noodwendigheden van het hooger onderwijs klimmen nog immer met het getal leerlingen en de wondere uitbreiding der wetenschap.Wil men zich daarvan overtuigen, dan hoeft men maar eenen blik te slaan op het overgroot aan deel, dat in de begrooting van het open baar onderwijs aan de Staatshoogeacholen wordt toegewezen. En ondertusschen ziet de Hoogeschool van Leuven de rijen van hare weldoeners meer en racer verdun nen in deze laatste tijden is het zelfs zooverre gekomen, dat de gewone hulp middelen de noodigo uitgaven niet meer dekken. Die toestand heeft onze bezorgd heid eenigermate verontrust en wij achten ons gedwongen hem aan do Belgische katholieken te openbaren en hunne mild dadigheid in te roepen. De katholieke Hoogeschool, welke de vreemde landen ons benijden en die zij trachten na te volgen, die luister van ons vaderland is uw werk, Zeer Beminde Broeders, al zoo zeer als het onze. Om op de hoogte te blijven waar gij ze toe verheven hebt, heeft zij nieuwe hulp noodig, en zy ver wacht die van u. Nu, het is waar, dat meer andere goede werken, on zy zyn talrijk, die hulp uwer liefdadigheid inroe pen maar dat gij aan het voornaamste, aan liet noodzakelijkste, aan het heer lijkste vau al die goede werken uwe ondersteuning zult weigeren, eene onder steuning die gij zoo mild en zoo bereid willig ten dienste stelt van honderd andere werken,tot zelfs in het buitonland, o neen dat zal noch mag ooit waarheid worden. Daarop betrouwende,hebben wy beslo ten dat eene buitengewone inzameling vim aalmoezen zou gedaan worden in iu de missen,en in al de kerken van België, op den dag van Allerheiligen. Daar, waar met die plechtigheid eene andere jaar lij ksche colleote gedaan wordt, zal deze welke wij thans voorschrijven,geschieden op den volgenden zondag en op dezelfde wyze.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1