Landbouw. Landbouwoptelling TWEE LEVENS. Het kraam waggelt! Onderzoek van het lot der werklieden- BOKKENRIJDERS. Wat is het liberalismu Gij zult dien oproep van uwe Opper herders beantwoorden met eene bereid willigheid, uwer en tevens dier groote instelling weerdig, niet vergetende, dat de Hoogeschool van Leuven eene reine en overvloedige bron is van de wetenschap in ons vaderland, een der bolwerken van ons Geloof, eene wapenzaal tot onze ver dediging tegeu de goddeloosheid en de dwaal leer,een onmisbare steun der heden zoo bedreigde politische en maatschappe lijke orde, eene vruchtbare moeder, die telken jare nieuwe stroomen van krachtig en verjongend bloed in de aderen stort van ons vaderlandsch volksleven. Deze brief zal op den predikstoel afge lezen worden in al de kerken, openbare kapellen, kloostergemeenten en colleges, zondag, 27 October. f PETRUS LAMBERTUS, Kardinaal Goossens,Aartsbisschop van Mechelen. f VICTOR JOZEF, Bisschop van Luik. f ISIDORES JOZEF, Biss. van Doornik, j ANTONIl S, Bisschop van Gent. f JOANNES BAPTISTA, Bisschop van Namen. f GUSTAVUS JOZEF, Biss.vau Brugge. Mechelen, den 18 October 1895. Het Staatsblad van donderdag der ver- ledene week kondigt de nieuwe wet af, waardoor er bevolen wordt dat erin den loop van het jaar 1895 tot eene algemeene optelling van den landbouw zal overge gaan worden. Te rekenen van het jaar 1896 zal er jaarlijks eene gedeeltelijke landbouwop telling kunnen plaats hebben over teel ten en over het getal der meest door den landbouw benuttigde dieren. De personen die de gevraagde inlich tingen weigeren zullen gestraft worden met eene boet van 1 tot 25 frauk en met eene gevangzitting van een tot zeven da gen, of enkel met een dezer beide straffen De algemeene optelling van den land bouw heeft voor doel te doen kennen A. De uitgestrektheid der voornaamste teelten B. Hunne gemiddelde opbrengst C. De belangrijkheid en de onderver deeling der landbouwbevolking D. Het getal, voor iedere soort, der meest door de landbouwers benuttigde dieren E. De opgaaf der geboorten en der ver liezen, betreffende deze diereu F. De opgaaf der afgemaakte dieren, om reden van besmetteüjke ziekten, se dert het tijdstip der laatste optelling G. De statistiek der motors, werktui gen machienen en toestellen, in den land bouw gebruikt H. De verboteringsmiddelen, de han dels- mest- en voedingstoffen waarvan de landbouwers gebruik maken; I. Het dagloon der veldarbeiders J. Do verkoopweerde der gronden en de gemiddelde pachtprijzen K. De grondverbeteringen van allon aard, sedert 1880 uitgevoerd L. De toestand der maatschappijen van crediet, verzekering, voortbrengst en verbruik, betreffenden den landbouw, alsmede dien der genootschappen, welke de bevordering der verschillende vakken dezer nijverheid ten doel hebben. Zij zal bovendien de omstandige stati stiek opgeven der boscheigendommen, alsmede de opgaaf der onbebouwde lan derijen. In het ministerie van Landbouw houdt men zich op dit oogenblik nog met be langrijke werkzaamheden bezig, namelijk met het opmaken van een reglement ter bestrijding der longziekte. Dit regloraentzal in 't kort verschijnen. Ook heeft M. de minister in de land- bouwcomicen bet vormen van propa- gande afdeelingeu voorgeschreven, ten einde de buitenbevolkingen het nut en de werking van het landbouwkrediet te doen kennen. Dit is een middel om de oude dwalin gen, aau welke men op den buiteu nog gehecht is, te doen ophouden en het in gewortelde wautrouwen voor alle nieu wigheden te doon vervangen door werk zaamheden, die op de hoogte van den tijd zijn. DE MARKT VAN LONDEN. Men schrijft uit Brugge aan den Patriote De maatschappij Mercurius, voor het verzenden van landbouwproducten, is deze week gesticht. De stichter van het werk, baron L. Peers, is voorzitter van den bestuur raad, in wolken nog zetelen MM. Henri en Josepp Kervvn de Lettenhove, zonen van wijlen den minister van binnenland- sche zaken, M. Beernaert, staatsminister, de gouverneurs der beide Vlaanderen, talrijke volksvertegenwoordigers, sena- teurs, burgemeesters enz. u De akte is verleden voor notaris Claeys, in de Vlaamsche bank. Men verwacht veel goeds van deze onderneming, die voor doel heeft, voor onze landbouwers de verzending naar Londen te vergemakkelijken. Het socialism en de godsdienst. De socialistische volksvertegenwoordiger citoyen Vandervelde schrijft in LePeuple De strijd tusschen het socialism en de b katholieke kerk spruit noodzakelijk, onvermijdelijk voort uit de tegenstel- ling der twee leeringeu. En dan gaan de socialisten op den bui ten vertellen dat zij tegen den godsdienst niet zijn Zij liegen de getuigenis van citoyen V andervelde is daar om dit te be wijzen. 15' VERVOLG. Aan de voelen droegen zij ketens, die als een som bere muziek over dc eenzame vlakten weergalmden. Aan weerszijden liepen er soldaten, gewapend met eene lans, om hen, die dreigden van vermoeienis ineen te zakken of in verzet te komen, te slaan, tot zij tot rede gebracht waren- In de armzalige dorpjes (aouls), naar men langs trok, viel ben de eenige deelneming te beurt, welke hen nog beloond werd. De bewoners der hutten (yourten) waren zelf slechts behoeftige lieden maar nooit kwam er een konvooi gevangenen door, of jong en onri, mannen en vrouwen stroomden toe om hun wat melk, een stuk brood, somtijds zelfs een paar koperstukken aan te bieden. Ook Iwan Karoskine moest die liefderijke aalmoe zen aannemen. Hij zou anders vsd gebrek zjjn omge komen en hij wilde leven, leven roor zijne onge lukkige ouders, voor Alina, die thans aan zulk eene wanhoop ten prooi moest zijn. Hy bleef ondaukszichzelven aan uitkomst gelooven, omdat zijne jeugd, zijn krachtig gestel hem lot boop dwongen. Indien bij ntet meer gehoopt bad, zou hjj in die dagen krankzinnig zijn geworden. Men weet dat de zoogezegde christene volkspartij, om te bewijzen dat ze bestaat, de namen der leden van haar hoofdsco- miteit heeft bekend gemaakt. Wij hebben de namen dezer leden meêgedeeld. M. Simons van Ninove bevond zich on der de opgegevene hecren. Ehwel, de heer Simons komt met klank vaarwel 1 tc zeggen aan de scheurmakers partij Hij wilt de katholieke partij niet ver raden 1 Hij wilt met de bondgenoten van libe ralen en socialisten geen gemeens meer hebben. En M. Simons neemt plaats op de katholieke kandidatenlijst. Eerc zij hem Als de hoofdmannen zeiven beginnen af te vallen 1 Dat is 't begin van 't einde Adieu scheurmakerij met draadje en al dat de heer Alexis Meulenyzer geen kandidatuur aanveerd op de lijst der verbondene liberalen, so cialisten en val.sche demokraten. De rol van verrader, van Judus, is te hatelijk en de heor Alexis Mculcnijzer is te eerlijk om hem meê te spelen. M. Nyssens, minister van nijverheid en arbeid, geeft een nieuwe blijk van het hoog belang dat hij hecht aan do verbe tering van het lot der arbeiders en aan de goede betrekkingen tusschen meesters en werklieden. Hij beeft bevolen een on derzoek te doen over de maatregels door de bazen genomen in het voordeel hun ner werklieden. Vele bazen hebben in België, hier de eene, daar de audere instelling in het leven geroepen, tot verbetering van den toestand der arbeiders. Maar over het algemeen zijn die instellingen buiten den werkwinkel niet gekend. Alzoo komt het dat woel makers de bazen als uitbuiters en Carthouchers kunnen uitschilderen, zonder dat het mogelijk was feiten ge noeg aan te halen om hun voor goed den mond te stoppen. Bovendien is het goed dat zulke werken gekend zijn, om tot Behalve de politieke gevangenen, werden er nog ecu honderdtal russische nihilisten vervoerd, waar onder ook verscheidene vrouwen. Met wocsten trols verdroegen deze hun lot. Nooit kwam bun eene klacht over de lippen. Het was als wilden zij bare beulen uitdagen haar ook slechts op een zwakheid te betrappen maar daarom waren hare krachten nog niet berekend voor de kwellingen, die men haar oplegde. Dag aan dag merkte Iwan op, boe zij bleeker wer den en vermagerden, hoe holler haar oogen begonnen te staan naarmate zjj verder togen op den lijdens weg, stortte er dagelijks de eene of andere neer. Er werd halt gemaakt, omdat de overigen haar niet kon den voorlsleepcn een der hoofden van het transport trad toe, hief den stok op, maar de slag trof slechts eeue doode meer en men schroefde hare kelens los van die harcr lotgenoolen, waarna men verder trok, het ontzielde lichaam len prooi achterlatende aan da hongerige wolven der eenzaamheid. Niet zelden bevond zich onder de karavaan een broeder, vader of echtgenoot, lomlijds ook de bruide gom der ongelukkige met heescbe slem smeekte zij, haar ten minste een graf in de sneeuw te delven een spotlach was het aatwoord, en indien de beroof den ten tweeden male de stem durfden Yerbcffen, werden zij genadeloos afgestraft. Eindelijk waren bet niet meer de vrouwen, die onderweg stierven, ook de krachten der mannen wa ren uitgeput. Afmatiing, koude, gebrek aan voedsel en aan nachtrust doodden een voor een twee derden voorbeeld te dienen aan andere bazen die genegen zouden zijn hen na te volgen. Dat onderzoek geschiedt dus evenwel tot voordeel der meesters als tot dit der werklieden. De bijzonderste vragen die te beantwoorden zijn, zijn ten getallevan vijf 1° Verbetering van liet loon (premies en deeleu in de winst); 2° Onderwijs (la gere scholen, nijverhcidscholen, vak scholen, scholen voor volwassenen, kook scholen, bibliotheken) 3° Gezondheid (werkmanshuizen, winkels, volkskeukens, kostclooze uitdeeliugen, hulp aan samen werkende winkels, baden, eetzalen, klecr- kamers, bewaarscholeu, werkmanskrin gen); 4° Bijstand (gezondheid der lokalen, maatregels om ongevallen te voorkomen, hulpkassen, ziekengestichtcn, verzeke ring, onderlingen bijstand, spaarkassen); 5° Instellingen om de goede betrekkingen tusschen bazen en werklieden te verze keren. Maandag 11. vierden de Katholieke Bokkenrijders do 29® verjaring der stich ting van hunnen Boud. Om kwaart vóór 10 uren begaven de leden, zich met Standaard aan 't hoofd, naar onze S' Martinuskcrk alwaar eene plechtige Mis werd gezongen tot lafenis der zielen van de overledene leden dees jaar werd deze godsdienstige plechtigheid door een buitengewoon groot getal leden bijgewoond. Om 7 uren 's avonds had ten lokale, Kring Dc Eendracht het jaarlij ksche avondmaal plaats. Ongeveer honderd disebgenoten waren aan tafel. Tot lof van den heer Corn. Van den Bossche moeten wij zeggen dat de spijzen buitengewoon goed waren bereid en de dienst niets te wenschen heeft overgelaten. Aan het dessert gaf de heer Ach. Eeman, verslag over den stoffelijkeu toe stand van den Rijdersbond, en, na hulde gebracht te hebben aan de nagedachtenis van twee betreurde leden, gaf hij lezing, in naam van 't Komiteit van 't volgende manifest Mijtiheeren, Het geweuschto oogenblik is dan nog maals gekomen om iu naam des Komi- teits u eenige woorden te mogen toestu ren. Negen en twintig jaren, Mijnheeren, zijn er verloopen sedert het ontstaan van onzen Bond. Te dien tijde beleefden wij ook zeer woelige dagen. Ons vaderland zuchtte alsdan onder de dwingelandij van een vrijmetselaars-ministeriehet katho lieke volk onzer stad ging, sedert lange jaren, gebukt onder het juk eener Libe- ratersregentie die met een tergend go- noegen de vervolgingswotten der Hoogere Overheid in alle hunne strengheid wist toe te passenDwingelandij, studie- beurzerooverij, aangroeiende haat jegens Kerk en Taal, onteering onzer kerkhoven en wat al nog tergende wetten tegen onze Gemeentevrijheden moesten wij niet ge- doogen De maat was eindelijk volOnze koene Burgers ontwaakten, zij teekenden er tegen verzet aan en koel bloedig en vastberaden gaven zij elkauder het woord, doopten zich Bokkenrijders, en zwoeren onze stad te verlossen uit de klauwen harer verdrukkers. De strijd was hardnekkig en onverpoosdWij overwonnen!.... De rustplaatsen onzer afgestorvene ouders en vrienden waren van onteering gered en onze gemeente vrijheden wierden gehandhaafd, want de val van ons geuzenbestuur was weldra gevolgd door den val van het vrijmetse laarsministerie Dertig jaren vrede iu onze stad, hebben wij aan die brave strij- dërs van 1866 te danken. Ziedaar hot ontstaan en het leven van onzen Bond. Hij strekke den jongeren tot voorbeeld Mijnheeren, tal onzer goede vrienden verlaten het Gemeentebestuur. Onder dezen moeten wij bijzonder melden onzen onzen achtbaren Burgemeester en Eere- Voorzitter, den Heer Victor Van Wam- beke, aan wicn het ter oorzake van hoo- geu ouderdom niet meer is toegelaten een nieuw mandaat te aauveerdenWij zullen onze hulde niet sparen aan dien allerverdicnstlijken Grijzaard, aan dien onvermoeibaren Hoofdman, die in zijn ambt van Burgemeester altijd op de bres heeft gestaan, om onze politieke denk wijze te verdedigen, onze vrijheden te handhaven en onze kerkhoven ongeschon den te behouden. Zijn geheugen zal den Aalstenaren eeuwig bijblijven. Zijne werkzaamheid, zijn ievor, zijne verknochtheid aan de katholieke belangen zullen met Gouden Letteren iu onze krouijken aangcteckend staan Een welverdiende hulde brengen wij insgelijks aan al dc Raadsleden, die on verpoosd het hunne bijbrachten, tot 't welzijn onzer stad en die heden hun ontslag hebben gegeven, Zij hebben hunne taak wel gekweten en hnune werkingen zullen tot voorbeeld strekken aan do op volgers. Mijnheeren, wij weten allen dat wij heden een nieuw tijdperk ziju binnengetreden. Met tal van nieuwe kiezers hebben wij ook nieuwe Hoofdmannen zien opkomen, die onder den naam van Demokraat, zich aanstellen, als de verdedigers der zede lijke en stoffelijke belangen van den werkman. Die loffelijke pogiugen treden wij geest driftig bij, indien die hoofdmannen, als een ware kristen Democraat, zich schik ken, naar de inzichten en raadgevingen der geestelijke Overheden en medewerken om het katholieke leger te vermeerderen eu te versterken. Jammerlijk tellen wij hier zoogenaamde Demokraten, die naar de stem onzer geestelijke Overheden weigeren te luis teren en dezes vermaningen en aanbo- veelingen bij woord eu schrift gedurig in den wind slaan. Die mannen die zich kristenen noemen, verdeden ons katholiek leger zij reiken een vriendenhand aan de hevigsten onzer tegenstrevers ja, zij vergeten de weer- digheid van hun karakter om eenen broe deroorlog voort te zetten, tot vreugde onzer politieke vijanden. Bekommeren wij ons niet langer met die ongelukkigen Hunne beste pijlen zijn verschoten. Het volk, een oogenblik door hunne ijdele beloften en schandige ophitsingen misleid ziet klaar in 't spel der verraders en keert hen meer en meer den rugLaten wij die verdwaalden aan hun droef lot over en wenden wij onze aandacht naar den grooten vijand, naar hot liberalismus en zijne kroost het socialismus. Eeue natuurlijke vraag is deze Kwam de geuzerij boven, wat zou er gebeuren Mijnheeren, het antwoord is zeer een voudig. Ziet wat er geschied iu de stedeu waar de geuzerij aan 't bewind is Vervolging op 't gebied van Godsdienst, op 't gebied van schoolkwestie, broodrooverij jegens de ouders die hunne kinderen naar katho lieke scholen zenden, verkwisting der gemeentefinantiën, om allerlei vrijheids- krenkende inrichtingen tot stand te bren gen oorlog tegen Priesters en katho lieken, die zij als melaatsche der maat schappij zouden aanschouwen en behan delen. Maar het hangt van ons af, MM., die helsche plauneu onzer vijanden te verij delen daarom hoeven wij slechts een drachtig te ziju. En de buitengewone geestdrift die wij heden in het katholieke leger zien heerschen, de ievor met den welken, meer dan 2000 kiezers deelnamen aau het samenstellen van eene kandida tenlijst al de standen onzer bevolking ver tegenwoordigende dit alles geeft ons de vaste overtuigiug dat die eendracht onder ons zal blijven heerschen. Blijven wij onze voorgangers, de Bok kenrijders van 1866, waardig 1 Laat ons de manhaftigheid der ouderen van onzen Bond indachtig zijn I En op 17 November, vrienden Bokken rijders, zal onzo glorierijke vlag, fier en zegevierend wapperen op het Belfort onzer beminde stad. Leve AalstLeve de Eendracht 1 Als gewoonlijk bad er een puik concert van symphonie plaats, de oude Bokken- liederen, een nieuw strijdlied en menig ander vrolijk en kluchtig gezang werden gezongen. In een woord, 't was een hoogst aangenaam feest, op 't welk de meeste eensgezindheid, de beste broederlijkheid onafgebroken heerschteu, in een woord, een overheerlijk feest dat lang in de ge- heugenis der deelnemers zal bewaard blijven Het is onmogelijk eene stellige b? ling te geven van het liberalismus, dat hetgene men liberale princi< noemt, eigenlijk geene princiepen ziji Reeds verscheidene malen zijn de b den van het liberalismus te zamen gi men, om te beslissen over een gen programma. Nooit hebben zij kui overeenstemmen. De katholieken hebben een prograt voor al wat zij moeten gelooven, te vu den Credo of het Svmbolum des Gok alsook voor al wat zij moeten onderl den, te weten: de tien geboden Gods, er ook voorgeschreven is wat zij aa heilige Kerli verschtildigd zijn. Dit is stellig of positief. Bij de liberalen is het niet zoo; g( gemeene princiepen onder hen, all lijk eene gemeene passie haat ti Kerk en Godsdienst. Neem de Keri den Godsdienst weg, en daar zal noc beraal, noch liberalismus meer zijn. Wij durven eiken rcchtzinnigen I raai uitdagen, om ons te betoonen, het liberalismus iets anders is dam ongodsdienstige tegenkanting aan dc lige Kerk. Uit eene ongodsdienstige bron gesj ten, to weten, de Fransche revoluti die de werkstelligheid was van de go loosheid der achttiende eeuw, zoo liberalismus de voortduring van den den opstand even gelijk de Fran revolutie, heeft bet liberalismus éénc reden van bestaan, den haat God en al wat ware Godsdienst is. Het liberalismus mag men dus not en bepalenEene ongodsdienstige st bezield met haat tegen de Kerk, tot ker vernietiging zij al hare krachtc: spant. dergenen, die in den aanvang liet konvooi gevormd hadden. Slceds kleiner werd de schaar van slachtoffers, cn zij, die Rusland's tweede hoofdstad verlaten hadden in den vollen hloei der jeugd en der gezondheid, geleken thans grijsaards en geraamten. Eindelijk bereikte men den eindpaal der reis. Iwan behoorde onder de vijf-en-veertig ovcrbljjvenden, maar ook hij was onherkenbaar veranderd zijn ingevallen wangen, zijn kleurloos gelaat, zijn uitge leerde ledematen gaven hem iets spookachtigs. In die onafzienbare vier-en-tninlig maanden, waar van elke dag hem verder van zijne geliefden verwij derd had, was langzaam aan, gelijk elke druppel bloed uiteen lichtgewonden slagader, al zijn moed verdwe nen Hij geloofde aan geen weerzien meerhij zou hier leven en hegraven worden in deze ontzettende woestenijen, maar het vaderland terug te vinden, was in zijn oogen ijdele boop geworden. Zijne knoesels waren diep gewond door de onop houdelijke wrijving der keienen zijn lichaam werd door ondraagbare pijnen gefolterd hij leed dagelijks honger en dorstmaar dal alles was nog slechts beuzeling, wanneer bij het vergeleek bij hetgeen <r in zijne ziel omging o dat hij met dat alles slechts een enkelen dienst aan Polen had kunnen bewijzen dal hij getuchtigd had mogen worden om luid de stem voor de verdrukten Ie hebben verheven maar dat noodeloos lijden, bel was onbeschrijfelijk zwaar Ie dragen En telkens verrees voor zijnen geest de herinnering A X S ViT Hoe meer /IA LiO 1 eimle vau het ü-d&hi nadert gedurende 't welk men gold— de kandidaten voor de aanst. gemei kiezingen kan voorstellen, hoe gn ook 't ongeduld onzer medeburgers om de namen te vernemen van de p nen die de kandidaten zullen willcï der valsche christene demokratie, of ver, der verraderskliek. Men heeft ons eenige namen geno en waarlijk 't zijn nog raarder vogels deze die op Chipka nestelen. Wij voorzeggen het: bij de afkond der kandidaten van de verraders! zal er iuAelst eenen algemeenen sch lach opgaau dat, indien zij nog eergi bezitten, de eenen van schaamte ii mollengat zullen kruipen, terwijl des ren, gelijk Judas, de zilverlingen ii tempel van Chipka zullen terugwei Weg met de verraderskliek De liberale kandidatenl op den welken niet min dan negen vri delingen voorkomen, al moesten Aelstenaren, onder voogdij tvorda steld, valt bij de liberalen zeiven ni den smaak. Buiten de vreemdelit kliek wordt zij bijna door niemand gestaan. Maar zie ook aan 't hoofd van vreemdeliugenlijst treft men den d aan van M. Buysdus eenen voc schikten naam, maar ook den naatc een voorwerp dat de Aelstenaars, o Novem. aanstaan, hem en zijne medi didatcn zullen bezorgen, ter eeuwige dachtenis van 't affront hun aanged namelijk, van hun te zeggen Gij get Aelstenaars zijt niet bekwaam uwe te beredderen wij, vreemdelingen ten in uwe plaats optreden En oh neen, 't zal geen buisken weest gerust mannen, 't zal eene kol wezen Doodskronijk. Men meldt. Mechelen met de diepste droefhei smartelijk verlies dat vrouwe Libe Partijkomt te ondergaan in den soon van haren zoon De Beiaard eene pijuelijke potvastenziekte, armen der Rechtbank ontslapen, na kort en onwettig bestaan van eeue ma uan dc zoetste uren zijns levens, die, welke hij met Alma had doorgebracht, nadat zij hem hare liefde had beleden. Waar bevond zij zich Het was meer dan twee jaar geleden, sedert zij haren vader verloren had etc wereld moest haar wederom opeischen, of zou zij den moed hebben gehad, voor het oog alleu te belijden, dat zij de bruid was van den galei boef, die bier beneden geen barmhartigheid meer had te wachten En zfjne ouders dan Zijne arme, arme ouders Wat zou hij niet gegeven hebben om slechts eene enkele maal naar Polen te moeten schrijven, al zijne geliefden een laatst vaarwel toe tc roepen maar eene dergelijke gunst was nog tc veel geluk voor de rampzalige wezens, die in deze hel voortleefden. Eiken morgend daalde bij met zijne lotgenoolen in de goudmijn af, onder opzicht der bewakers, die, met de plela gewapend, steeds gereed tot slaan waren tot den avond toe moesten zij voortdelvcn, bouwen of wasschen en gekromd van afmatting keerden zij daarna naar hun ellendig verblijf, ecno hut van ge- kneedde aarde en boomstammen, weer, waar zij als eene looden massa op hun leger van dorre bladeren neerzonken. Eens, ongeveer zes weken na zijne aankomst te Nerlchinsk, maakte zich eene diepe aandoening van hem meester; den vorigen .dag had bij door de andere mijnwerkers hooren mompelen, dat men dien- zelfden avond een zestal kibïtkas mei nieuwe gevan genen uit Rusland verwachtte en thans bij bel afdalen 11 den gapenden afgrond, waaruit men de schatten moest opgraven, die den beulen ten goede komen, herkende hij een jongeling, dien lijj n een caar malen op jacht had ontmoet. Van een oogenblik gebruik makende, dat üc ters zich verderop bezighielden, trad bij den weling op zijde en vroeg haastig Geef mij tijding uit Polen. Hoe maken hel ouders De balling wierp hem een onderzoekenden bil en antwoordde toen op doffen toon Gij moet u vergissen. Ik heb u nooit te gezien. Maar gij zijt toch Scrgius Paulowski Ja, zoo heette ik voorheen thans ben ik slechts Nummer 13,720. Maar wie zijt gij dan, c mij kent? Ik was eenmaal Iwan Karoskine. Iwan riep de ongelukkige uit, ja nu kos stem, komt ook uw blik mjj dezelfde voor ger Maar nooit zou ik in u den krachligcn, 0i jager van eertijds teruggevonden hebben. 01 ellendelingen Zij doen ons niet alleen onze den, onze hoop, maar ook ons zeiven overleven. Spreek mij van het vaderland. Gij moet zoolang na mij verlaten hebben. Er is niets veranderd; men martelt er dc voort, tot zij tot waanzin opgezweept worden es eindigen, ludien de czaar hel voornemen opgeval langzamerhand alle Polen naar Sibcrié over te zou hij niet anders kunnen haudelen dan nu. [Wordt voortgezet:

De Denderbode | 1895 | | pagina 2