a /V° 2. BRIEF Bisschoppelijke veroordeeling. onder N° 2, Kan een werkman liberaal zijn? Stemt onder nummer Attentie! Attentie! Nog iets Katholieke kiezers! Stemt zonder aarzelen onde LATEN AELOTEN In 't kamp der Judassen Stemt onder numme Eerste Bisschoppelijke ver oordeeling. van 2. II. Mgr. Stillemans, Rissithop van Gent. 8 Met innige droefheid zien Wij dat do gazetten der zoogenaamde PARTIJ- 8 DAENS, niet de minste rekening hou- 8 dende van den brief door welken de 8 Bisschopen van België, op bevel van Z. H. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aan- 8 manen, heviger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreidenen de katho- 8 lieke Besturen aanvallen. Zoo veiTe 8 drijven de opstellers dier gazetten den 8 OVERMOED, dat zij hunne lezers 8 pogen te doen gelooven dat, zoo hande- 8 lende, zij de goedkeuring hebben van 8 Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. 8 Zulke gedragslijn is te VEROORDEE- 8 LEN, zij is hoogst nadeelig aan de 8 belangen der WARE christene democra- 8 tie; zij is gansch tegenstrijdig met de 8 gedachten van Zijne Heiligheid en onze 8 Belgische Bisschoppen en Wij achten 8 het Onze plicht de geloovigen te verma- 8 nen zich door dergelijke gazetten niet 8 te laten MISLEIDEN. 8 f Aktoniüs, Bisschop van Gent. TWEEDE Aangezien men nog blijft bewe ren dat Wij de handelwijze niet afkeuren van hen die, zich chris tene demokraten noemende, wer ken om in vele plaatsen de katho lieke besturen te doen vallen, mee- nen Wij dat het onze herder lijke plicht is, de geloovigen van het Arrondissement van Aelst te gen die ongegronde bewering te waarschuwen. In de vertegenwoordiging der werklieden is er op eene billijke wijze door de katholieken voorzien geworden, en de betreurlijke po gingen der mannen die Wij be doelen kunnen slechts dienen om de tegenstrevers van Godsdienst en maatschappij in de gemeenteraden te brengen. t ANTON 1 US, Bisschop van Gent. Godsdienstige Week van Vlaanderen 1 November 1895. Ware Katholieken Aanhoort deze plechtige vermaning van Z. H. Onzen Bisschop en laat u niet mis leiden door pogingen van scheuring die niet te verrechtveerdigen zijn en slechts kunnen dienen om de tegenstrevers van Godsdienst en maatschappij 't is te zeggen, liberalen en socialisten in de gemeenteraden te brengen. Allen geluisterd naar de raadgeving van Z. H. Mgr. Stillemans t Leve de Vrede Geene Scheuring I Plichten van alle christene men- schen in zaken van kiezing. Uittreksel uit den omzendbrief van Z. E. Paus Leo XIII, in date van 10 Jan. 1890. In de politiek, die onafscheidbaar is van de wetten der zedeleer en van de godsdienstige plichten, moet men altijd en eerst en voor al trachten de belangen van de katholijke Kerk zoo krachtig mogelijk te dienen. Zoodra men die be dreigd ziet, moet tusschen katholieken alle oneonigheid ophouden, opdat zij, één van zin en van daad, de godsdienst ter hulp snellen, die hetalgemeeu en hoog ste goed is, waaraan al het overig onder geschikt moet zijn. - Daar het lot der Staten voornamelijk afhangt van de gesteltenis dergenen die aan't hoofd vau de regeeriug staan, kan de Kerk noch hare bescherming, noch hare gunsten verleenen aan mannen wie zij weet dat zij haar vijandig zijn, die opentlijk weigeren hare rechten te eer biedigen, die trachten het verband te breken dat door de natuur zelve der dingen, bestaat tusschen de godsdienstige belangen en die der burgerlijke orde. Integendeel is het haren plicht diegenen te begunstigen, welke gezonde denkbeel den hébben over de betrekkingen tusschen Kerk en Staat en die trachten deze over eenkomst te doen strekken tot het alge meen welzijn. De bovenstaande voor schriften behelzen den regel, waarna alle katholiek zijn openbaar leven moet schikken. Immers, overal waar de Kerk niet verbiedt aan de openbare zaken deel te nemen, moet men mannen onder steunen van erkende rechtschapenheid, die beloven de katholieke zaak te zullen voorstaan, en om geene reden ware het toegelaten den voorkeur te geven aan mannen die den godsdienst vijandig zijn." Uit deze bovenstaande woorden van onzen heiligen Vader den Paus, den eigen stadhouder van Christus op de aarde, dio ons in den uaam van God onze plichten voorschrijft, zal ieder kiezer zien wat hij in de aanstaande kiezing te doen heeft, en aan welke manneu hij zijne stem moet geven. Om geene reden, zegt de Paus, is het toegelaten zyne stem te gevon, aan mannen, die den godsdienst vyandig zyn, Oe katholiek, dien naam waardigmoet stemmen is te zeggen, voor al de katholieke candidaten. 't Is eerst te zien wat men daardoor verstaat. Wil men alleenlijk zeggen dat een werkmau, uit dwang, uit vrees, of zelfs uitgoeste, kan meeloopen met de libe ralen op hunue feesten, om eene piut te drinken of om een welgemeend aireken te zingen dan is het geheel wol mogelijk een liberaal werkman te vinden. Wil men integendeel zoggen dat een werkman kan liberaal zijn in het hart of van gedachtdan is 't valsch dan is het onmogelijk. Een werkman kan christen zijn. Een werkman kan socialist zijn. Anders niet I En Waarom P Omdat het liberalism, en het liberalism alleen, de schuld is vau de onverdiende ellende cn den slechhten toestand der werklieden Die ellendige toestand is begonnen met de grrroote Fransche revolutie waar mee de liberalen, heden nog, zoo hoog oploopen de revolutie welke de eigene moeder is van 't liberalism, cn... de stiefmoeder van den werkersstand. Zouden de liberalen durven betwisten dat de toestand der werklieden, vóór hunne schoonc revoluiie veel beter was dan nu En waarom nog Omdat het liberalism uooit iets gedaan heeft teu voordeele «Ier weiklieden, noch door wetten, noch door instellingen. En dat is gemakkelijk om verstaan. De liberalen zijn immers van gedacht dat alle menscheu geheel en gansch moe ten overgelaten zijn aan hun eigen zei ven; dat iedereen moet zorgen voor zijne eigene belangen, alleen en vereenigd; Jat de wet nergens moet tusschen komen om de werklieden te beschermen; en zij voegen daarbij, met groot lawijt, dat iedereen geheel en gansch vrij is en dat alle menscheu gelijk zijn voor de wet. En de werklieden zijn er wel racê, met al die klinkende woorden I Vraag het hun liever 1 Met zulke suelle vrijheid, aan hun zelren overgelaten, zijn de zwak ken vrij van te doen wat de sterkeren wil- of... van honger te sterven. Iets nochtans doen de liberalen voor den workman zij beleiden hem om socialist te worden. En juist daarom is 't dat er geene ware liberale werklieden kunnen bestaan. Wilt gij daar bewijzen van P Waar zijn de werklieden socialist ge worden In al de steden en strekeu waar het be stier liberaal was, en waar de nijveraars, (enz.) liberaal waren. En waar zijn de liberalen afgesmeten door de werklieden-kiezers, en vervan gen door de socialisten In al die zelfde steden en streken, waar ze getracht hadden 4do werklieden liberaal te maken. Zoekt naar liberale werklieden vinden zult gij er nergens ze worden allen en overal socialist. En dat is natuurlijk. Hg liberalen hebben steeds maar één dingen betracht, te weten: de werklieden hun christen geloof to doen verliezen. Scholen zonder God, goddelooze gazetten, aanspraken tegen al wal godsdienstig is' en aanvallen tegen kerk eu klooster. Daar is t al wat ze gedaan hebben voor den werkman, en daarmeè zenden zij hem wandelen hij is vrij Endaar staat de werkman, geheel al leen, te draaien op zijne hielen, met zijn buikskcn vol liberale vrijheid en gelijk heid,—gereed om meê to gaan met de socialisten. Zoo is het I En niettemin zullen ze zeggen en blij ven zeggen dat het liberalism de partij is der vrijheid... voor de werklieden. Wij weten dat van te voren. Met zulke vrijheid en vijf cents krijgt de werkman een glas bier. De dievenstiel. Een dominee, die dienst doet in eene gevan genis, beeft de volgende statistiek opge maakt De meeste inbrekers zyn van 17 tot 22 jaren; de 8 professionneele r dieven beginnen meestal reeds op hun 10* jaar; gemiddeld is de leeftijd van alle eigendoras-beroovers 18 20 jaar; het 18e jaar schijnt voor misdadige diefstal naturen het kritieke jaar te ziin. Bij vrou wen is de gemiddelde leeftijd, 30 tot 35 jaren. DE WARE REDE, WAAROM CHIPKA ONDANKS PAUS EN BISSCHOP TOCH VOORUIT HOLT. 1. V. Is het, zooals men hier en daar heeft rondgestrooid, omdat de Bis schop beneden den Paus is, en dus, wat de Paus goedkeurt kan de Bisschop niet afkeuren A. Neen, vrienden, dat is do rede niet, want zulke helschc krenking der waarheid raag men niet veronderstellen van katholieken. 2. V. Maar is het dan wellicht omdat Chipka, dat altijd riep om libe ralen in het Bestuur onzer katholieke stad, eu dat later nog verder ging, en ook socialisten erbij wilde hebben, door toe passing van het evenredig stelsel is het, zeg, om door de verbrokkeling der stem men met geweld te bewerken, wat men door sluwe list niet vermag A. Beste vrienden, hier moetik drie groote zetten. Doch mag men zoo iets veronderstellen van katholieken, na dat Z. H. de Bisschop dat begunstigen dor vijanden van den godsdienst en dat tegen werken en willen verscheuren der katho lieke partij, zoo uitdrukkelijk en krachtig veroordeelde Ik voor mij wil niet meê doen. 3. V. Zou het dan -misschien ziju, omdat men op Chipka met éénen marte laar niet to vreden is, en men een tweede wil; immers men weet daar, dat in de vervolging van Christus deelen, aanspraak geelt op de glorie met Christus A. Hier is mijn antwoord kortaf ont kennend, want op Chipka weet men ook dat het om de rechtvaardigheid moet zijn, als raeu vervolgd wordt, eu volgens een der apostelen dat men niet lijde als boosdoener, dat wil zeggen, dat men zich door zija verkeerde handelwijs het lijden en de vervolging niet moet vrijwillig en dwazelijk op den hals halen. Eu daar nu Chipka zich bewust is, dat tegen do over heid ingaan, voor een katholiek is, als boosdoener handelen, en de minachting der brave lieden over zich trekken, van daar dat wij ook dit niet als do ware rede kunnen veronderstellen. Maar waar zit dan toch de ware rede van zulke onverstaanbare haudelwijze Is het om het geluk van den werkman te doen Geenzins want zoo blind kan Chipka niet wezen dat het niet zou inzien hoe verderfelyk zijne dwarsdrijverij op het volk werkt. Als hun bedoeling daarin zuiver was geweest dau hadden zij zich als een man aan de echt katholieke democratische partij aangesloten, om samen te werken aan het geluk vau 't volk. Doch zich noe- ménde katholieke partij geen katholieke zÜnWat dit betreft, dat verdient geen antwoord. Gelijk Luther zich zeiven niet geloofde,toen hij zeide, dat Rome een ander Babiion was en de Paus de Antikrist, evenmin geloofde Chipka aan ziju eigen woorden toen het de katholieke partij voor omgekeerde maar geeu be keerde uitscholdt, en herhaaldelijk vroeg of dat nog wel katholieken waren. Dus wij vragen aan Chipka ons de re den te laten kennen Men zegt, dat stille waters diepe gronden hebben, doch let weldit belet niet dat erg bewogen wateren evenzeer diepe gronden en daarenboven verrader lijke draaikolken hebben. Het is in geweten aan de katholieken niet toegela ten te panacheeren; hun ne opperste plicht is van alleen voor de katholieke cundidaten te stemmen. van onzen koddigen correspondent: Aalst, maandag. M. Van de Putte, Ik ga nog eens (om den fijnen stijl van Dcnderbode te gebruiken) het reukorgaan vau Clemens Vau do Putte, in oenige van zijne leugens stekeu en dompelen. Gij fopt uwe lezers. Gij zegt dat ik brief op brief aan den Bien public schrijf om bloedige zweep slagen af te weren (sic). Gij zegt niet dat de Bien public niet loochent hetgeen zonneklaar bewezen is. te weten 1Dat gij en uwe kliek de eenige oor zaak zijt vau den twist te Aalst 2.) Dat gij en uwe kliek de eenige oor zaak zijt vau de scheuring der katholieke partij in 't Arrondissemt van Aalst. (1) Gij zijt zoodanig gewoon de brieven van den Bisschop te vervalschen, dat gij het leste artikel van den Bien public ook al verdraait c-n vervalscht. Alles moet krom zijn bij M. Clemens Van do Putte. Als de Bien public mij dien raad geeft van na te denken (me rccueillir), drukt gij in uwe valsche vertaling tot inkeer te komen (me repentir). (2) Is'tuit domheid, uit kwade trouw of uit slechte gewoonte Ik laat u de keus. Druk deze regels in uwe gazet van don derdag, of deze week nog trekt ge naar Dendcrmondo. Gij zijt schaamteloos genoeg om nog maals te drukken dat mijn Bisschop mij op heeter daad van leugen heeft betrapt. Weet ge dan niet dat er in de wereld geen schepsel verachtelijker is en walge lijker dan een leugenaar (3) Ik daag u nog eens uit te zeggen waarin ik gelogen heb.1 (4) Doet gij het niet, gij, M. Van de Putte, zijt en blijft de verachtelijk leugenaar. A. Daens. (1) Ge liegt hier weêr gelijk een tan dentrekker. Vraagt het liever aan Mgr den Bisschop. (2) Raadpleeg Kramers, Groot woor denboek, bladz. 1663. O, groote geleerde mau 1 (3) Wij ziju het volkomen eens met onzen koddigen correspondent Ja, er is iu de wereld geen verachtelijker schepsel dan een leugenaar. (4) 't Is bijna een jaar geleden dat wij het schreven wij hebben u dan uitge daagd en die uitdaging is tot hiertoe onbeantwoord gebleven. En wat meer is, de Rechtbank van Audenaarde bij vonnis van 29 juni 1895 bestatigtdat priester Daens en consoorten met zulke roekelooze miskenning der waarheid hébhen gehandeld dat er hunne deloyaliteit en hunne kwade trouw door bewezen zijn. En als men aldus gediplomeerd is,durft men nog komen vragen, wanneer en waar men gelogen heeft. Wat overmoedige schaamteloosheid toch Maar zeg eens de Kamers zijn nu open: wanneer gaat ge den heer minister van justitie interpelleeren over dat voDüis der Rechtbank van Audenaarde 't welk u dat aardig diploma verleent? Zeg eens is 't wijf nog niet gekend, dat u, priester Daens, moest bekoreu gelijk St-Autonius In den Poll hebt gij vrylijk uwen keus gedaan, ja, in volle vrijheid zijn de candidaten aangewezen geworden. Was er dan onder de candidaten iemand die uwe genegenheid niet al te zeer bezit, het stondt u vry zijn naam uit te schrappen. Maar nu, zondag aanstaande dat wij voor den vijand staan, is het uwe plicht, uwe opperste plicht voor al de katholieke candidaten zon der uitzondering te kiezen. Dus allen gestemd zoowel op den witten stembrief als op den rooskleu- rigen ONDER Nr 2. Niet panacheeren Voor de katho lieke lijst alleen stemmen. DE CONINCK DE CLI HPELE GEE {OOMS DUW HZ SCHOOKAERT GHEERAERDTS BEHHUNE DH WOLF J>RYS VAN DH VELDE CHAUS DE BOMER MEERH DE GHHEST EEMAfeJ B |>UWENS DE HE SOT MOY HRSOEN DE KO^INCK Oprechte Aelstenaren. Nog een voorbeeld De plaats van vanger der stad of van onzer Welda< heidsbesturen zou open vallen... Wie bekwaam is om gemeenteraad! te zijn,moet toch zeker ook wel bekwa zijn om 't ambt van ontvanger te bedien ten andere de gemeenteraadsleden moe de rekeningen, de comptabiliteit, kuni nazien. Nu, candidaat A. B. of C. j zich aanbieden en 't lot zou hem guns zijn en bij zou ook, cum dejusto, moe benoemd worden.... Dat ware nu e een knappe ontvanger En dit zoui olietje zijn! voor hem II... Maar 1 'tineest zouden lachen, 't zouden zijne erfgenamen zijn Aan eikendien den vriendelijken goa Algemeene Vergaderin Zondag 11. heeft in den Katholie] Werkmanskring, de algemeene verg; ring plaats gehad der katholieke en ai socialistische kiezers. De sektien Mijlbeek eu Schaarbeek kwamen meti aan 't hoofd talrijk op. De ruime zaal den kring, welke aan 1500 man plaats verleenen, was veel, veel oe klei meer dan 700 personen vonden ge« plaats, 't Was de heer Vau Wambe onze achtbare Burgemeester, die de i gadering voorzat. In eene weldoordac redevoering dankte de heer Van Wj beke het kiezerskorps over.'het vertn wou dat het gedurende zoovele jarei hem heeft gesteld waar de heer T Wambeke het meest op aandrong, 'tisi de katholieken de eendracht moeten waren eu allen, als een man, stemm voor de katholieke kandidaten... Da; mijn vurigst verlangen, zegde de b Burgemeester, en ik heb de vaste on tuigiug dat gij er allen zult aan bea woorden. Het is ons onmogelijk in verdere I zonderheden over deze vergadering treden. Katholieke vrienden, stemt voor al de candi daten van de katholieke lijst zonder uitzondering Als de eerlijke man van Chipka zal Burgemeester der Stad Aelst zijn dan zullen al de ambten,plaatsen en bedieningen verlat worden. Dommer voorstel, heeft men nog nooit hooren uitkramen. Al de kandidaten die de plaais kun nen bedienen bijeenroepen en LATEN LOTEN. Ziedaar 't voorstel I 't Moest nu eens gebeuren dat er eene plaats van klerk op 't stadhuis zou open vallen en verscheidene der kandidaten van de volksfopperij die niet schrijven kunnen,kregen het nu in do ster van zaag en schaafbeitel en hamer oven en mouilie naar den weèrlicht te zenden en zich voor de plaats aan te bieden. Nu, hij die be kwaam is om gemeenteraadslid te wor den, zou toch zeker ook moeten bekwaam geoordeeld worden om eenvoudige klerk te zijn. Hij zou dus mogen meê loten, cum de juslo, gelijk men zegt in 't keukenlalijn van Chipka En dat 't lot dan aan een dier candidaten moest gunstig zijn.ir.en zou hem in recht- veerdigheid moeten benoemen. Maar wat zou er gebeuren Men zou eenen helper moeten benoemen, die zijne hand zou houden of leiden als hij schrij ven moet En de eene zou niet kunnen werken zonder den anderen, 't zou er aardig toegaan op de bureelen en zelfs schilderachtig zijn. En dat is niet alleen 't geval voor oenen maar voor meer candidaten der valsche demokratie. In vele Gemeenten ran Arrondissement ziju de oude libera uit huunen doodslaap opgestaan en strijden te samen met de zoogezc christene volkspartij de katholieke bes ren. Dat valt niet te loochenen! Haeltert, te Moorsel, te Denderleeuw, Denderhautem, te Erpe, te Meire, Erembodem, te Herdersem, enz. enz. het de leden van 't midden-comiteit valsche demokratie, of hare gekei aanhangers, die aan 't hoofd der vijand der katholieke besturen staan. Wie dn dat loochenen De verraderskliek van Chipka heef hare goesting van 8 Wijkclubs te h den Er kwam immers niemand luiste naar den kinderpraat van den eenen den andoren Jacobus. Nu, gaan ze preêken gelijk do uilen 't jaar één, op de straat of door een vi ster en vergezeld vau eenige trompet! gelijk al de tandentrekkers. Op die manier hebben zij toch volk de nieuwsgierigen en de zwanzei komen talrijk op do kinders en stri jongens loopen meê, do vrijers met b liefje zijn er ook al omtrent.... en daai eenige betaalde klakkers, en 'tspel geklonken Zijn 't geen kiezers, 't vervult toch i hoop Ee liberale kiesdravers zijn aan den gang Ja, de kliekjannen ziende dat er bit) weinig, zeer bitter weinig volk hun sektien bijwoont en dat hunne zaken n draaien willen, zijn nu van taktiek vera derd. Naar wij uit den mond van versch dene katholieken vernemen, die bezoek der liberale kiesdravers ontvinge is nu het ordewoord van gansch i liberale macht te gebruiken ton vod deele der groote manneu van devree delingcnlijst Kiest voor menheer Charel kiest vc menheer Jef; kiest voormenheer JefkcB op die mannen valt er toch niets te ze gen. Z'cn gaan wel nooit naar de ker zoo min als d'ander, maar 't zijn to treffelijkemenschen niet waar En van al de andere liberale candidah is er bij die mannen zoo veel spraak van Sint-Merten uit de kerk De anderen dienen tot stopgat Als 't zoo voortgaat, zal er van rare vogels nog zoodanig weinig gospn ken worden dat, binnen 14 dagen, ge enkel Aelstenaar nog zal weten wel felle jannen op de liberale lijst stonden Arme slachtoffers Zo zullen met eenen keer hunne goesting hebben I

De Denderbode | 1895 | | pagina 2