m* fti GEMEENTEKIKZINGEN. Zondag 17 November 1895. 5 centiemen per nummer. 50sle Jaar. 5055. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. fill VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. KATHOLIEKE1TI Stemt op al uwe stembrieven, op de rooskleurige stembrieven en op de witte onder Nr 2. Stemt voor eene enkele lijst voor de katholieke lijst, onder Nr 2. Niet gepanacheerd 't ware verraderij In 't kiesbureel zullen zich twee stembussen bevinden de eene zal beplakt zijn met eenen reep rooskleurig papier en in deze bus moet ge uwe roos kleurige stembrieven neêrleggen de andere bus zal met eenen reep wit papier beplakt zijn en in deze bus moet gij uwe witte stembrieven neer leggen Opgelet dusKatholieken Model van den stembrief op rooskleurig papier. STAD .A-HULST*. Verkiezing voor 10 Gemeenteraadsleden den 17 November 1895. Zoo stemt 6) men goed Model van den stembrief op wit papier. Verkiezing voor 9 Gemeenteraadsleden den 17 November 1895. Zoo stemt Qï men goed ONDERRICHTING DE DENDERBODR Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Biium. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. 'OUI1 m i«i iriiiiïïTi ii1 ARYS BETHUNE DE CONINCK August DE HERT DE KONINCK Frans DUWEZ GHEERAERDTS MEERT Lodewijk SCHOCKAERT VAN DE VELDE BAUWENS DE CLIPPELE DE GHEEST DE SOMER GEEROMS MOYERSOEN Aalst, den 1G Xov. 189S. VOOR DEN KIEZER. De kiezer is door de wet verplicht te stemmen. Degene die wettige redenen heeft om niet te steramen (bij voorbeeld degene die ziek is) moet er kennis van geven aan den beer Vrederechter. De kiezer mag stemmen van acht uren 's morgens tot één uur 's namiddags. Hij moet zijnen bijeenroepingsbrief mede brengen degene die zijnen bijeenroe pingsbrief vergeet, loopt gevaar van niet te mogen stemmen en daarna van gestraft te worden. Ieder kiezer, die één stem heeft, ont vangt twee stembrief kes een rood en een wit. Op bet rood briefke staan de kan didaten, die voor acht jaren gekozen worden op bet wit, de kandidaten, die voor vier jaar gekozen worden. Ieder stembrief ke is verdeeld in vier of drij kolommenin de tweede kolom, onder nummer 2, staan de katholieke kandi daten. Boven de katholieke lijst,op elk briefke, bevindt zich een zwart vierkant, met een wit punt in het midden. Om voor de katholieken te stemnen, maakt de kiezer dit wit punt zwart met het potloodvast gemaakt aan eene kleine kettingdat hij zal vinden in het kiesbureel. Dit wit punt moet zwart gemaakt wor den op het wit en het rood briefke. Wie het puntje onder nummer 2 zwart maakt op één briefke alleen, stemt maar voor de helft der katholieke lijst. Om voor de volle katholieke lijst te stemmen, moet men het puntje onder nummer 2 zwart maken op het wit en op het rood briefke. De kiezer, die twee, drie of vier stem men heeft, ontvangt twee, drie of vier witte en twee, drie of vier roode brief kes. Hij moet Diet vergeten op ieder dezer kiesbrieven het wit punt zwart te maken, dat zich boven aan de katholieke lijst, onder nummer 2, bevindt. Die dus ééne stem heeft, ontvangt twee briefkes die twee stemmen heeft, vier brief bes die drie stemmen heeft, zes briefkes en die vier stemmen heeft acht briefkes de helft witte, de helft roos kleurige. De kiezer moet niet te fel drukken op het potlood of het niet nat maken dat is onnoodig en kan don kiesbriof bescha digen. Degene, die hunne kiesbrieven bescha digen, mogen er andere vragen. De gebrekkige kiezer, bijvoorbeeld degene die blind is of slecht ziet, die alleen niet gaan kan, die beeft enz., heeft het recht zich door iemand anders, die hij alleen verkiest, te doen helpen hij zal voorzichtig handelen met een certificaat van zijnen dokter tc vragen. Eenige goed gepaste raadgevingen voor de kiezing van 17 November zijn de vol gende Hoe eene stem nietig is Met van boven op de katholieke lijst te stemmen en daarbij nog zyne stem te geven nevens eene of meer namen van 't is gelijk welke lyst. 't zij katholiek, liberaal, socialist of verrader. Hoe men stemt zonder nut. Met te stemmen nevens de namen der katholieke lijst en daarbij nog nevens eenen of meer namen van* eene andere lijst. Dus niet panachecren Hoe men stemt op eene uitmun tende wijze. Met te kiezen boven de katholieke lijst zonder meer. Dus, katholieken, stemt voor eene enkele lijst voor de katholieke candidaten Stemt onder N° 2. Katholieke vrienden, stemt voor al de candi daten van de katholieke lijst zonder uitzondering. De katholieke kiezer die panacheert pleegt eene laffe daad jegens zijne partij. De liberale partij beoordeeld door den Paus. Om zeker te weten wat een christen menscli fan ile liberale partij moot den- ken, zullen wij den Vader van alle geloo- vigen, den Paus van Rome eens laten spreken In zijn encycliek zegt Leo den XIII onder anderen dit Volgens hen (de liberalen) is er in het practisch leven geen goddelijke macht, waaraan men n verplicht is te gehoorzamen, maar n iedereen is voor zich zeiven wet. Van n daar komt die zedenleer, die men do i. onafhankelijke, noemt, en die, onder den schijn van vrijheid, den wil af- j?»!!4 Tan OQderhouding der god- dclijke geboden, en die den mensch n leidt tot eene grendelooze losbandi"- n heid. De Paus toont hoe zeer verderfelijk is deleer der liberale partij. Zij berok kent, zoo zegt hij, eene groote schade, zoowel aan eiken persoon als aan de gansche maatschappy.... Te willen dat er geen band bestaat tusschen den mensch, of de maatschappij en God n den Schepper en bijgevolg den Wetge- ver van alle zakenVan het oordeel n van het menschelijk verstand alleen het goed en het kwaad laten afhangen Wat schandelijk en eerlijk is verschil- len inderdaad niet meer van elkander, slechts bestaat hei verschil in de op- vatting al waar men behagen in heeft n zal geoorloofd zijn. Zoodra men zulk n eene zedenleer aanneemt, staat do weg open tot alle soort van bederf. Zoodra men de macht van God over den mensch en over de maatschappij - verwerpt, dan is het natuurlijk dat de - maatschappij geen religie meer heeft, en dat al wat den godsdienst betreft het voorwerp wordt van de grootste onverschilligheid. De Paus toont vervolgens aan, hoe het volk, wanneer het eenmaal door de prin ciepen der liberalen zal bedorven zijn en onverschillig gemaakt voor den gods dienst, dat het dan gemakkelijk zal over slaan tot opstand en verzet tegen de wet tige macht. Dewijl het dan geen plicht en geen geweten meer kent. Wij hebben daarvan reeds een voor beeld gehad, zoo zegt Leo XHI verder, in den heftigen toestand der socialisten, die nog dagelijks nieuwe aanslagen bereiden op de orde der hedendaagschc maat schappij. Wij weten wel dat alle liberalen nog zoover niet gaan. Het zijn nog maar alleen de radicalen die zulke goddeloozo beginselen opzetten. De andoren, de doc trinairs of gematigden, zijn evenwel op dezelfde baan, zij komen op hetzelfde eindje uit. Eu wat zien wij in de praktijk gebeu ren 1 Radicalen of doctrinairs, het is één en dezelfde soep, als het er op aankomt. Zij werken en kiezen voor godlooche naars en socialisten, als het te doen is tegen katholiekenLiever turksch dan paapsch Zullen wij nog moeten vragen, wat onze algemeeno Vader en Herder denkt van de plichten, die wii hebben als christen mensch, om de liberale partij te bestrijden Dat lijdt geen twijfel. Indien er een gezworen vijand van het christen geloof bestaat, dan is het de liberale partij. En indien het waar is, wat de Paus zegt, dat wij als christen mensch geroepen zijn om te strijden, dan is het tegen do liberale party, de partij van het ongeloof, de bonagenooten der vrijmetselaars dat wij de wapens mootcn opnemen. Het is niet eenoeg dat wij, kiezers, stemmen voor de katholieke partij, wij moeten meer doen, wij moeten van alle kanten door onzen invloed werken en ijveren tegen de liberale partij, wy moe ten ze bestrijden en afbreuk doen overal waar wij kunnen. Welaan dan, christen strijders, te wa pen tegen den sluwen vijand, dapper ge streden, niet voor een persoon, maar voor uwe princiepen, dat is voor het Roomsch Katholiek Geloof I Dus gestemd onder N° 2.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1