Het Belgisch volk is Katholiek. TWEE LEVENS. Leest en verspreidt Den Denderbode. Allerande nieuws. kwamen haar tor hulp, doch zij had, al: vorens de vlam uitgedoofd was, zulkó zware brandwonden bekomen, dat denke lijk de dood er meê gemoeid zijn zal. Op de foor, te Bergen, in den scbip- kensmolen van Opitz, stond een jongeling gedurende het ronddraaien recht. De be weging der boot deed hem het ovenwicht verliezen en hij viel met het hoofd op de rails, waarover de booten rondloopen. Geheel zijn hoofdhuid werd afgerukt. Hij is stervend naar hot gasthuis gebracht. Veehandel. Woensdag der vor- ledene week werden op de veemarkt te Antwerpen 25 kalfkoeien, openbaar ver kocht. 't Waren prachtige, beste, schoone hoornbeesten, die door de douanen waren aangeslagen voor smokkelarij. Zij hadden eeue weerde van 500 franks, de eene door de andere gerekend,'t zij eene gezamenlijke weerde van 12,500 fr. Raad eens, lezer, voor hoeveel ze te samen zijn verkocht. Voor 3110 fr.Ge zult het niet geloo- ven, maar 't is toch zoo. Dus 124 fr. 40 het stuk. En waarom dezen spotprijs Omdat er geüischt wordt dat deze koeien onmidde lijk naar de slachterij moesten gebracht, aanstonds afgemaakt worden. Een ieder spreekt er schande over en elk teekent protest aan tegen de bar- baarsche handelwijze, van bekaltde of versch gekalfde hoornbeesten, die door twee rijksveeartsen goed bevonden zijn, zoo maar aanstonds af te maken. Waarom {die niet laten leven en ze pu bliek verkoopen, dan zouden de landbou wers, koeiboeren on kweekers, de kans hebben, deze kostelijke dieren te koopen aan 400, 500, 600, 700 of 800 fr. het stuk, 't ware goed voor iedereen en bij zonder voor den Staat, die er veel zou bij winnen. Het vleesch van deze dieren, die zou afgemaakt worden, na versch gekalfd te hebben, of die op hot punt zijn van te kalven, is niet goed en moet onverbruik- baar zijn. Overigens, wat denkt de maat schappij tot bescherming der dieren over zulke handelwijze? Zij zal met ons zeggen dat deze hoogst laakbaar is. Het is te hopen dat deze protestatie zal voor gevolg hebben een einde te stel len aan deze dierenmishandelingen. Benige veeboeren van buiten. Dramatisch geheim te Borgerhout. Rechterlijk onderzoek. Opgravingen. Geheel Borgerhoui en Antwerpen zijn ont roerd door een rechterlijk onderzoek, in gespannen naar aanleiding der dood van twee ouderlingen, de echtgenooten M.... Karei M..., 72 jaar oud, en Anna C..., 68 jaar, zijne echlgenoote, woonden bij hunnen getrouwden zoon, nabij de statie van den stoomtram. Het huis is eene herberg. Een morgend der maand October diende de jonge vrouw hare schoonmoeder eene tas chocolaat toe, die voor de meid be stemd was. Na het drinken van dien chocolaat werd de fivrouw door brakingen overvallen, brakingen, aan welke zij op 17 dier maand stierf. Toen de meid de chocolaat wilde uit drinken zegde de jonge madam dat zij die aan hare schoonmoeder had gegeven. Eenige dagen later, het was den 27 dei- zelfde maand, stond de jonge vrouw te gen hare gewoonte, vroeger op om het ontbijt gereed te maken, iets wat anders door de meid verricht wordt. Toen de koffie gereed was. gelaste zij de meid, eene tas bij den schoonvader te brengen, zeggende u dat er nog al goed suiker in was, hierdoor denkelijk wil lende te verstaan geven dat hij goed moest roeren. Later op den dag zorgde zij zelf voor het middagmaal, terwijl zij de meid op de herberg deed letten, iets wat ook tegen hare gewoonte was. Na het eten der soep werd de schoon vader onpasselijk. Hij ook begon te bra ken en maakte de opmerking dat het de zelfde onpasselijkheid was, die zijne vrouw overviel na het drinken van cho colaat. Hij stierf den 28. Na de begrafenis werden deze twee zoo kort op elkaar volgende sterfgevallen door de geburen fel besproken en de po- licie vernam welk vermoeden het publick over de gebeutenissen had. Reeds zaterdag namiddag was het par ket ter plaats om een onderzoek in te stellen. Op hetzelfde oogenblik werden de lij ken der twee ouderlingen opgegrave, en werd er ook een huiszoeking gedaan bij de ouders der jonge vrouw Mwaar deze de kleêren had gebracht, die de ouderlingen droegen op het oogenblik dat zij onpasselijk werden en die door bra kingen bevuild werden. Zondag en maandag werden de lijk schouwingen gedaan door de dokters Van i Vyve, Van Beveren en den scheikundige Herman Druyls. De ingewanden zijn in verzegelde bo kalen naar Leuven gezonden. De vrouw is niet aangehouden. Eenige medecijnfleschkens en andere voorwerpen zijn aangeslagen. Groot orkaan. Schipbreuken. Het orkaan, dat zaterdag avond oprees en tot nu toe woedt over de britsche t eilanden, was bijzonder hevig in het Kanaal. De Boulogne-stoomboot kon onmoge- lijk te Folkestone binnenloopen, en moest hare passagiers ontschepen te Dover. Zelden zag men te Dover zulke hooge zee als verleden zondag. De bevolking liep op de pier bijeen om het verschrik- kelijk schouwspel bij te wonen. Te Deal was door de reddingsboot de bemanning, zijnde 5 koppen, gered van j den in nood verkeerenden schooner Mi- F. chaïl Kelly. Zoo onstuimig was het wéér dat de reddingsboot meer onder water t was dan er boven, doch na bovenmen- schelijke inspanning bereikte zij toch be- houden de kust. Te Folkestone redde men, in aanwe- j zigheid van duizenden toeschouwers, de g bemanning eener ontredderde franscho visschersboot. Fransche visschers werden nog gered door visschers van Sandgate. Op de reede van Yarmouth is eene boot van de torpedoboot Salamander we- 1 gens de hooge zeeën gekapsijsd, doch al de mannen konden zich redden. Nog werden te Yarmouth een 30tal visschers, die in gevaar verkeerden, ge- i red. Zondag morgend is bij Scheerness eene groote bark op de zandbanken gedreven. De boot van Vlissingen, met de holland- sche en duitsehe mails, had ook eene moeilijke reis. De noorsche bark Salveen, van Riga naar de Tyne, met hout, is nabij Shields vergaan. De bemanning is gered. Te Grimsby zijn een paar vaartuigen aangekomen die in den storm, leden ba rer bemanning hebben verloren. Te Gravesend is een roeier, die water klerken naar twee stoomschepen bracht, met zijne boot onklaar gekomen in het orkaan. Men wierp de opvarenden touwen toe en allen kouden zich redden, behalve de roeier, die eene weduwe met 9 kinderen achterlaat. Zijn oudste zoon hield langen tijd zijn vader boven water, maar was ten slotte verplicht hem los te laten. Zes uitgeputte zeelieden werden in eene open boot zondag morgend bij Kerry Head gepraaid. Zij behoorden tot de ame- rikaansche bark Bell O'Brien, met graan, voor Queenstown. De 6 mannen hadden op 130 mijlen van Kerry Head hun zinkend schip verlaten. In twee an dere booten hadden 9 man plaats geno men, terwijl de kapitein, zijne vrouw en 6 man aan boord bleven. Men vreest dat al die ongelukkigen, te samen 17 men- schen, zijn omgekomen. (Handelsblad). Geweldige brandramp te Moll. Zondag melde men aan Het Handelsblad, dat aldaar vrijdag namiddag een gewel dige brand was ontstaan. Eene huizing bestaande uit twee wo- j Dingen, gelegen op het gehucht Milligem en toebehoorende aan Maria Berghmans, j is de prooi der vlammen geworden. Het eene huis was bewoond door de eigenares en het andere door Ruts. Het vuur deelde zich ook meê aan eene schuur en een schop, welke insgelijks in asch werden gelegd. Een verken is in het vuur omgekomen. Ons dierbaar Vaderland is 't oord Waar Godsdienst en Geloof in bloeiëu, Waar 't katholiek Geloof in gloort Hoo zeer men knoeit om 't uit te roeien. De Godsdienst in ons dierbaar Land Werd dikwijls door de snoodste plannen Bestreden, hevig aangerand, Maar nimmer kon men hem verbannen, 't Geloof van ouds hier ingeplant, Reeds meer dan dertien honderd jaren, Groeit aan hier in ons Vaderland, Trots smaad, vervolging en gevaren. Het Christendom, door God gesticht, Dat is, en dat alleen bestendig Maar iets, door Satan ingericht, Verkwijnt welhaast en sterft ellendig. Zoo is een sekte opgestaan, Wel ruim een halve eeuw geleden. Zij zou Geloof en Kerk verslaan, Waar is zij op den dag van heden Waar ziin ze die den schoonon naam Van Volksverlichters wilden dragen Zij zijn met hunne grrroote faam, Als stof door storm en wind verslagen Thans daagt een audre sskte op, Maar eer er vijftig jaar vervliegen, Verbrijzelt zij zich weêr den kop, Zal zij geen menschen meer bedriegen, 't Is deze die den armen man Zoozeer zal met fortuin verrijken, Dat hij zoo weeldrig leven kan Dat van armoe zal bezwijken Het goede krijgt in Belgenland, Zoo wel in dorpen als in steden, Al meer en meer de overhand, Al wordt het ook zoo hard bestreden. Het heeft een volk dat ja, gelooft De laatste kiezing dient tot staven Het wou aan het gemeentehoofd Geen mortelbroers of logeslaven I Dat het geen geuzen meester laat, Dat hebben wij toen ondervonden 't Heeft menigen gemeenteraad Onttroont en naar de maan gezonden. O dapp're kiezers 1 gaat zoo voort Kiest altijd mannen die gelooven, Dan blijft hier in ons zalig oord Het ware, 't goede altijd boven In Limburg hier, gelijk men ziet, Heeft men het dapperste gestreden U, Limburgsch volk. wijd ik mijn lied En Godo mijne dankgebeden. Kermpt. J. C. (Onafhankelijke) IS T WAAR Men ver haalt ons dat Menheer Jef zijne collectie van oude en nieuwe buizen zou verkocht hebben aan eenen vreemde oudkleer- kooper, gelast met 't verzamelen van der gelijke ornamenten voor rekening der bestierders van een Engelsch museum, 't 'Schijnt dat hij er nog al de waarde heeft van gekregen, maar ook er waren schoone en van alle lengten bij. J3oe ein- delinge iets toch nog kan geld opbren gen Wij raden dus al de liberale can- aidateu aan hunne buis van 17 Növemb. zorgvuldig te bewaren en vooral op te letten dat ze niet geschonden worde, want als zij er ooit eene collectie krijgen gelijk menheer Jef, zullen ze er ook klein oordjes kunnen van maken. Zorgt vooral wel dat 't opschrift kolossaal kiesbedrog er niet van verdwijne en legt ze dus in de watte, 't zal 't voorzichtigste zijn RECHTERLIJKE KRONIJK. Moord op een zesjarig kind. Voor hot assisenhof van Luxemburg verschijnt de genaamde Armand Schetter, wonende te Houffalize, sedert twee jaren weduwe naar met vier kinderen, drie jongens en een meisje. Hij stond als uitmuntend werkman te boek, doch de herberg deed hem tot ar moede vervallen, zoodat zijne kinderen hem tot last werden en hij meer dan eens het voornemen te kennen gaf, hen te ver drinken. Op 21 juli, dronken thuis komende, nam hij het middagmaal en na ontnuch terd te zijn, ging hij visschen. Hij wilde zich door zijne kinderen doen vergezellen, doch slechts een, de zesjarige Frederik volgde hem. Onderweg kocht hij een maatje gene- vcr dat hij meê nam. Bij de Ourthegeko- «o 17® VEBVOLG. Iwan begreep, dat niets zou baten en liet zich ver der stilzwijgend naar de naakte, ellendige hospitaal kamer overbrengen, waar nog twee andere gevange nen aan zijne zijde den dood verwachtten. Hij voelde zich zoo uitgeput en ziek, dat hij er niet aan twijfelde of het einde was nabij. Ook de doktoor scheen die overtuiging te hebben en schreef hem uitsluitend versterkend voedsel en opwekkeude dranken voor. Van geneesmiddels was niei eeus sprake meer. Zoo lag hij dagen achtereen te wachten op het loskochten zijner aardsche boeien, zonder dat ooit een vriendelijk woord zijn oor bereikte of iemand ook maar het geringste meélijden voor hem blijken liet. Op eenen nacht, dat bij in half wakenden, half droomenden toestand lag verzonken, schrikte hij plotseling op. Hij had duidelijk zijncu naam hooren uitspreken. Niemand echter stond aan zijne zijde en de bewakers waren aan het andere uiteinde der ziekenzaal op hunnen stoel ingedommeld. Het kon niet anders, of hij was de speelbal eener begoocheling en bij wilde zich opnieuw neérleggen toen zijn oor door dezelf Je fluisterende roepstem getroffen werd. Ditmkal was hij zeker zich niet vergist te hebben en nogmaals rondziende, bespeurde hij, hoe de zieke, mon, vischte hij met ziju zoontje tot zes uren 's avonds, doch hij bad gedurende dien tijd het kind nog tweemaal om jene ver gezonden, die hij telkens in éénon teug uitdronk. Toen kwam het denkbeeld van moord weer in zijnen geest open, het kind bij de keol grijpend, stapte hij er meê de ri vier in en hield het onder water gedom peld tot het verstikt was. Dit afschuwelijk tooneel was gezien door eenen jongen koeiwachter, dieaau- stonds zijnen meester ging verwittigen. Deze kwam haastig toegesneld en vond den dronkaard op den rivieroever uitge strekt, schijnbaar in een diepen slaap gedompeld doch hij zag den slaper het hoofd oplichten, wat bewees dat hij slechts veinsde. Niettemin bleef hij volkomen onver schillig bij de pogingen der aanwezigen om het kind tot het leven terug te bren gen, die overigens vruchteloos bleven. Het kind was dood. Noch de geneesheer, noch de onder zoeksrechter konden een verstaanbaar woord uit hem krijgen. Slechts daags na dien begon hij te spreken. In 't begin loochende hij, doch latei- kwam hij op die loocheningenlterug,daar de getuigenis vanden koeiwachter voor hem te verpletterend was. Hij bekende zijne misdaad, doch wijt die aan den drank en de zinneloosheid, die hem nu en dan overvalt, wanneer hij aan zijn el lendig leven denkt. Meer dan dertig getuigen moeten in deze treurige zaak worden gehoord. KONINKIJKE BESLUITEN. De heer Vital Van Wambeke, Voorzit ter der burgelijke Rechtbank van eersten aanleg to Gent is Raadsheer benoemd aan 't Beroepshof d ezer stad in vervanging van M Baerstoen overleden. Wie een abonne- ment neemt op DEN DENDERBODE voor 1896,zal ons blad van heden af tot nieuwjaar gratis ont vangen. Morgen donderdag 28 November om 9 uren 's avonds, afloting van een schoon schilderstuk, geteekend door M. Edmond Bobbeman, ter Estaminet In Sl Lieven, bij Victor Van den Eynde, aan de hoofdkerk. Al de deelnemers zijn verzocht de loting bij te wonen. Eene correspondentie uit Moor- sel ons toegezonden door den heer baron Alox. Vander Noot, zullen wij zondag aanst. meêdeelen. De heer J. Van Wesemael van Erembodegem, Terjoden, oudleerling van 't Collegie der EE. Paters Jesuïten onzer stad, komt het laatste exaam van candi- daat-notaris met onderscheiding te on dergaan voor de middenjury. Onze beste gelukwenschen aan dezen katholieken vriend 1 Men schrijft aan Het Nieuws van den dag GRIMMINGEN. M. De Bruyn, bur gemeester, schijft dat hij geen liberaal is, gelijk wij ten onrechte gemeld hebben, maar wel een goed katholiek, en dat hij bekampt werd door een oneerlijken hutse pot van roelanders, een liberalen school vos en geuzen. Prinses Hendrika zal van de dames der aristocratie een kanten bruidssluier en een volant voor haar bruidskleed ten geschenke krijgen. De jonge dames van den brusselschen adel zullen haar eenen waaier schenken. De getuigen bij het huwelijk der prinses zullen zijn M. de Burlet, mini ster van buitenlandsche zaken en de voorzitters der beide Kamers. Prins Emmanuel van Alenqon zal zaterdag te Brussel terug zijn, om met de grafelijke familie den 25" verjaardag van zijne bruid, prinses Hendrika te vieren. die aan zijne linkerzij rustte, de oogen wijd geopend en strak op hem gevestigd hield, terwijl hij den vinger op de lippen bracht, als om het stilzwijgen op te leggen. Hij was het dus, die tot hem gesproken had, en bij die zekerheid maakte zich eene groote vreugde van den jongen man meester. In dit verblijf van smart bevond zich dus iemand, die hem kende, iemand, die zich zijner genoegzaam aantrok om hem eenig lcvcns- teeken te geven Iwan Karoskine, verstaat gij mij werd er we derom gefluisterd. Ja, antwoordde hij bijna onhoorbaar. Dan is het goed, wij kunnen niet luider spreken en mogen zelfs geen beweging maken, willen wij onze cipiers niet wekken. Gij vraagt u af wie ik ben, zekerlijk, want men wordt hier onherkenbaarik zelf heb dagen achtereen in onzekerheid verkeerd, of gij wel prins Karoskine van Sterna waart. Het is zoo, vergeef mij, maar ik herinner mij niet u ooit gezien te hebben, sprak Iwan, die zich op de zjj had gewenteld en bjj het zwakke lamplicht zijnen buurman aandachtig beschouwde. Gij hebt mij vroeger gezien als een blozend, krachtig, baardeloos jongeling. Er blg'ft niets van den man van toen over in den galeiboef van nu. Maar u cn de uwen kan ik nooit vergeten. Ailcs wat ik eenmaal geweest ben, heb ik te danken gehad aan de goedheid uwer ouders. Van den priester vernemende dat er een buitengewone aanleg in mij schuilde, lie ten zij mij op hunne kosten studeeren. Ik ben, of liever ik was, advokaat Nesdorff. Te bekomen bij M. Palat/.ky, Photographe, in de Albert Liénart- straat, al de groepen van deu Historis- schen Praalstoet, tegen fr. 1,50 per groep De 13 groepen met een genomen kosten slechts 10 fr. Zondag nacht werd een heer, die rond half een, van Laken naar Brussel terugkeerde, nabij de Willebroeckscho vaart aangevallen, door drie zwartge maakte kerels, die hem zijnen porte- monnaie ontnamen en den persoon in het water wierpen. Een schipper, die het hulpgeroep van den aangerande had gehoord, redde hem, terwijl de bandieten de vlucht namen. In de fabrieken Van de Kerckhovc, to Gent, is de werkstaking geheel geëin digd. Zonderlinge onregelmatigheid. De kiezing vau St-Gilles, bij Brussel, zal waarschijnlijk verbroken worden om eene onregelmatigheid, waarvan men tot nu toe nog geen voorbeeld zag. Talrijke kiesbulletijns, aan katholieke patroons gezonden, droegen in het uit treksel vau reglement, dat onder aan den kiesbrief gedrukt is, ook de melding De kiezer mag slechts voor één enke len candidaat stemmen. Hoe is het mogelijk, vraagt het Jour nal de Bruxellesdat eene zoo grove dwaling aan de aandacht der overheden ontsnapt is Eene klacht zou reeds naar de besten dige deputatie gezonden ziju. Het is ook meldensweerdig dat de druk ker der brieven zelf cadidaat was. Oude diefstal. Een diefstal werd over drie jaar en half gepleegd, ten huize van Jufv. Roels, in de Ontvangerstraat, te Brugge; onder het gestolene bevondeu zich verscheidene actiën. Dezer dagen bood zich bij een wissel agent, te Brussel, de genaamde Joseph Maertens, van Brugge, aan, met eene actie van 1000 fr., die hij wilde ten gelde maken Op dit aandeel was verbod gelegd, de wisselagent verwittigde de policie, en commissaris De Smet werd met het op zoeken van den verkooper gelast. Weldra was hij aangehouden. Het is eou herbergier, in de Kastanje boomstraat. Hij beweert dat hij het aan deel in kwestie van eene j uffer ontvangen heeft. De spoorwegstatie te Nijvel, in welke over eenige weken de onderoverste ver ongelukte, is zondag het tooneel geweest van een nieuw ongeval. Een bijgevoegd werkman, sedert slechts vijf weken in dienst, raakte in eene dor manceuvers den arm kwijt. Op de jacht gedood. M. Oscar Lemarche, van Luik, die kort geleden de dochter van den Brusselschen bankier Lambert de Rothschild trouwde, is zater dag 't slachtoffer van een schrikkelijk ongeval geweest. Bij eene jacht, ingericht door M. Wau- ters, werd hij door een geweerschot ge troffen; hij stierf zondag. M. Lamarche behoorde tot de beste standen en was zeer geacht in voorname kringen der stad. Men heeft voor het oogenblik te Luik nog geen inlichtingen over het jacht- ongeluk, dat den dood van M. Oscar La marche teweeg gebracht. Later. Volgens een depechc aan de Réforme, zou M. Lamarche bezweken zijn aan eene hartziekte en niet aan eene wonde, welke hij op de jacht zou beko men hebben. De jacht was zelfs afgezegd en heeft dus geen plaats gehad. Brand in eene school. Een hevige brand heeft zondag nacht de gebouwen van de school, en de feestzaal der Broe ders van Liefde, te Charleroi gedeeltelijk vernield. Het vuur berstte uit te midden van den nacht, rond 2 uren. De pompiers hebben het vuur kunnen beperken. Dank aan hunnen iever is de kapel gespaard gebleven. De eerste sneeuw is te Spa gevallen. De thermometer teekende acht graden vorst. Door haar verwarmkonfoor raakten zondag middag te Namen de kleeren van eene fruitvrouw in brand. Voorbijgangers Paul Nesdorffprevelde Karoskine, ten prooi aan een hevige ontroering. Gij ook al hier, mijn arme vriend Ik had het vaderland te lief, evengoed als gij en duizenden anderen. Twee maanden geleden kwam ik hier aan ik lig hier thans drie weken. Nooit had ik durven hopen op het geluk mijne laatste levensdagen nog verhelderd te zien door de nabijheid van een vriend, mompelde Iwan wiens hart luider begon te kloppen, dank zg deze zoo onver- wachtte vreugde. Gij moet niet van sterven spreken, hernam Nes dorff, nog altijd roerloos tusschen zijne harde kussens blijvende liggen. Ui ontmoette er hier, die reeds twintig jaren dit afgrijselijk leven hebben volgehouden en loch nooit uwe vroegere lichaamskracht hebben bezeten. God geve, dat dit het einde moge zijn Aldus voort te bestaan is erger dan de dood. Zeg dat niet. Kr is nog altijd hoop op bevrijding. Wanneer gij evenals ik reeds jaren in Siberië zult hebben doorgebracht, zult gij van geen hoop meer spreken en evenzeer naar uw einde trachlen. Nooitantwoordde de andere vol geestkracht, nooitWant zoolang jk leef zal ik alles aanwenden om te ontvluchten. Arme vriend G(j kent onzen toestand hier dus nog niet Twee maanden lang heb ik niet anders gedaan als hem te bestudeeren en ik heb zoo lang gezocht, tot ik een middel meen te hebben gevonden. Ik wacht slechts op mijn herstel om te beproeven, of ik mij niet vergis. Het zal u slechts verzwaring van straf op den hals halen. Nu nog zijt gij slechts een mijnwerker, dat wil zeggen, dat gij, ondanks onzen martelenden arbeid, ons gebrek, onze ellende, toch nog 's avonds naar uwe hut kunt weérkceren en daar iets als eenige uren van vrijheid geniet. Zoo gij echter vau hier poogt te ontkomen, zal men u wederom gevangen nemen en zult gij tot straf gesleurd worden naar de kazematten van Akatonia, waar gij tot uwe dood toe zult blijven, onder den grond. Zij zullen mij niet levend terugvinden. - Dan zult gij van gebrek in de taiga (het Sibe rische boschj omkomen. Het zij zoo Nooit zal ik mg, door honger cn koude gedreven, weer aan onze beulen overleveren, zooals jaarlijks honderden zwakkelingen doen. Neen, ik wil ontkomen of sterven. Zijt gij dan nog zoo zeer aan degenen, die gij achterliet, gehecht Weet gij zeker, dat zij u niet vergaten, gelijk zjj mij gedaan hebben Neen I ik ben niet vergeten, daarvan ben ik overtuigd, sprak Nesdorff met vuur. Toen ik Polen verliet, bleef aldaar mijne vrouw achter, een kind nog bijna, zoo jong was zgmaar wij hadden elkander zoo lief, dat het geen oogenblik zelfs in mg opkwam aan hare trouw te twijfelen. Zoo ik mij vergist had.... Welnu Dan zou ik nog willen ontvluchten, vervo'lgde hij op gesmoorden toon, al ware het ook slechts om mij te wreken. Een oogenblik bleven beiden in stilzwijgen ver zonken daarna hervatte de jonge rechtsgeleerde Iwan Karoskine, ik heb u daareven herinnerd wat uwe ouders voor mij verrichtten, nooit had ik durven hepen hunne weldaad te kunnen vergelden. Nu de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, smeek ik u mij die vreugde te schenken en niet harder te wezen dan het lot. Wat bedoelt gij stamelde de jonge prins. j Dat ik u met mij wil redden. Dat nooit Ik zou uwe vlucht slechts bclcmmc- Integendeel. Het bewustzijn ook voor een ander leven te wa ken te hebben, zou mij voorzichtiger ma ken. Daarbij zullen wij op onzen weg roofdieren ont moeten, cn twee bieden hun beter weerstand dan een. t Wees niet roekeloos genoeg om de aangeboden vrij - hejd te weigeren. Neen. Het leven daarginds zou bitterder zijn nog dan hier. Ik zal Polen toch nimmer wederzien. Ben ik niet voor altijd een banneling Het vaderland zal voor u gesloten blijacn, dat j is waar. Doch nog in den vreemde zult gij Polen kun- nen dienen, zooals ik mij voorneem tot het eind® j mijner levensdagen te doen. Nooit ben ik zoozeer ver* I vuld geweest van plannen om hen, die hier gepijnigd worden, te wreken heel de beschaafde wereld moet hel weten wat hier geleden wordt. Ik zal het zoo lang en zoo luid herhalen, tot alle volkeren als een man opstaan om zich tegen den dwingeland te wapenen. Mijn arme droomcrHebben niet tallooze andere dat te vergeefs voor u beproefd Wordt voortgezet) 1

De Denderbode | 1895 | | pagina 2