Pol en Slant. De Godin der Rede. MIJN BLAUWE KIEL. Een en ander. WieWieWie Leeft weèr g-elogen Pol is aan't inrijden van zijn loof, wanneer hij Stant in de verte ziet afkomen de vuist inde lucht en de muts zwierende boven zijn hoofd. -- W w-TCrtji van de' katho- Üeken, Stant, vivan de katholieken van Aalst Stant. Ja, ja, Pol, vivan de katho lieken van Aalst! Maar in Aalst noemt den geuzenboel ons dompers, en wij ne men dien naam aan meê plezier en vol doening, Pol, omdat we met den domper zoowel gewerkt hebben van zondag acht dagen, dat er niet een geuzenkeersken meer overgeschoten is I Pol. Ha, Stant, g'haalt er eer van. 'tls schoon, 'tls een schitterende viktorie niet alleen voor Aalst, maar voor g'heel 't land Stant. 'k Gelooft verdjakes wel, Polg'heel de wereld sprak van Aalst 'k en kon mijnen voet niet verzetten of de menschen vroegen mij nieuws over de kiezingen van Aalst; iedereen was er meê bekommerd; en 'k en hoorde anders niets als: Alla, Stant, goeien moed en weerd u, maar 't is toch zulken harden strijd, tegen liberalen, tegen socialisten on te gen de verraders van 't katholiek leger Kortom, Pol, 'k zag wel dat iedereen op den buiten vreesde voor Aalst Pol. Hewel, Stant, om te zeggen gelijk als 't is, w'hebben hier ook ge vreesd; 'k en heb het u niet willen of dur ven zeggen, maar mij docht ook, Stant, dat de katholieken, aangevallen niet al- leenlijkdoor hun oude vijanden, liberalen en socialisten, maar ook door hunne ver blinde en verdoolde partijgenooten, de donchisten, er niet door en zouden ge raakt zijn, ten minsten toch niet meê g'heel de lijst Stant. 'k Moet 't bekennen, Pol, 't was nen moeilijken strijd, zooveel te meer dat 't niet genoeg en was meê meest stemmen te hebben, maar dat men de volstrekte meerderheid moest hebben voor g'heel de katholieke lijst, of anders met die fameuze evenredige tegenwoor digheid kwamen de geuzen erin, en 't is best. dat zulk gespuis buiten blijft, want daar en is geen huis meê t'houden Pol. —Neen,'t Stant, neen't; dat volks ken is tegen Ons Heer en tegen d'heilige Kerk en meê zulke soort en komt men nievers niet Maar alla, Stant, t'Aalst inoefen toch veel brave menschen wonen niettegenstaande al dat slecht dat de donchekliek van over jaren en jaren over Aalst schreef Stant. Maar jaat, Pol, er wonen veel brave menschen in Aalst, en als ze peizen, de eeuzekliek en d'ander jannen, dat 't katholiek geloof daar ver weg is uit 't volk, dan zijn z'er verduiveld wel meê, en dan zullen ze nog dikwijls aardig opkijken 1 Pol. En is g'heel de gemeenteraad nu katholiek, Stant Stant. Om zoo te zeggen, iaai, Pol; verleden zondag zijn er twee liberaalkes in de kiezing van den werk- en nijver- heidsraad, door de verraderry van de donchisten en door die fijne evenredige vertegenwoordiging in de gemeenteraad binnen geslibberd, maar 21 felle, deftige en bekwame katholieken zijn gekozen meê een verbazende meerderheid om de stad te bestieren en gelukkig te maken 1 Pol. Dat is een oKe, Stant, dat is een olie Gelukkig Aalst deftige stad fel volk 1 Stant. Dat zeg ik met u, Polwant had ons stad moeten vallen in d'handen van de geuzen, 't was troebel, 't was ver volging,'t was miserie op tafel! En nu, is alles gered; een rechtveerdig, verstan dig en krachtdadig bestuur zal den vrede, de welvaart en den voorspoed stichten onder ons volkiedereen zal gelukkig zijn, iedereen zal bekomen wat hem toe komt, en godsdienst, huisgezin, eigen dom en dagloon zullen gehandhaafd en beschermd worden tegen allen druk en vervolging Pol. Alla, Stant, nog eens proficiat, man Maar daar is vreugde en plezier geweest zeker, Stant Stant. Pol, dat kan ik u niet be schrijven, mensch Als van zondag acht dagen om 11 uren 's avonds 't blijde ge- spel van onzen schoonen beiaard gemen- ?uld met het onophoudelijk geschut des anons aan g'heel de stad de schitteren den zegepraal van de katholieke partij afkondigde, 't was een algemeen solaas, een algemeen jubelen en zegevieren, nen algemeenen dank ten Hemel Ja, overal hoorde men de hourrahs weergalmen en het God zij gedankt, B rees op uit aller herten en monden 1 Pol. Ha, 't is schoon, Stant, en verrukkelijk Mochtet gij nu in Aalst de vruchten van uwen strijd plukken door lange jaren van rust en voorspoed! Mochte do goede en katholieke zaak zich meer en meer versterken en hare welda den over g'heel de stad meer en meer verspreiden Stant. Ja, Pol, dat hopen wij en daar ziin wy zelfs zeker van. De geuzen- macht ligt voor altijd verbroken, en het onbeduidend getal van oude katholieken die zich door overmoed en verblindheid hebben laten misleiden, vermindert van dag tot dag, en zal volgens 't algemeen gevoelen, welhaast g'heel en gansch ver smolten zijn door nen moedigen terug keer in den schoot van d'heilige Kerk en van 't machtige katholiek leger. Pol. Opperbest, Stant, opperbest 1 Want 't is toch onmogelijk voor een eer lijk en katholiek hert van niet te luiste- reu naar de stem van d'Overheden van d'heilige Kerk on van zijn geweten 1 Stant. 'tls zoo, Poltegen zijne wettelijke overheden opstaan, de stem van zijne Priesters, van zijnen Bisschop en van Z. H. den Paus niet aanhooren en verstooten, is God zelve verloochenen en den duivel dienen, den stichter van alle kwaad. Pol. Ja, Stant, en 't is daarom dat. die verleiding en die dwaling vau som mige katholieken niet langer kan blijven duren, en dat ook in Aalst, zooals hier reeds overal op den buiten, de beste eendracht welhaast zal heerschen onder alle weldenkende menschen der stad. Stant. Daar zijn wij zeker van, Pol; en nu moet ik voort, want 'k moet wat inhalen op de verledene week volgens 't spreekwoord - een kermis is een gee- seling weerd. Tot de naaste week, Pol! Pol. Ja, Stant, goei zaken en wel t'hui» 1 Op Vrijdag 10 November jongstleden was het honderd en een jaar geleden, dat in Frankrijk het schandelijkste en afschu welijkste comediespel plaats greep, dat ooiteen christen volk te zien kreeg. Op dien dag werd de Godin der Rede. in de plaats van den eenigen waren God, te Parijs triomfantelijk rondgevoerd en geestdriftig vereerd. Robespierre, de bloedman van 1793, bracht zijne avonden en meest ook zijne nachten door bij de tooneelspeelster Melanie Maillard, eene vrouw zoo eerloos als zij schoon was. Op zekeren avond vertelde hij haar, dat de Conventie (of vergadering der Volksvertegenwoordigers) besloten had het Christendom af te schaf fen en den godsdienst der Rede in te stellen. En gij, Melanie, zoo ging hij voort, gij zult de Godin der Rede vertegenwoor digen gij zult in triomf naar de kathe draal van Parijs gevoerd en in de plaats van de Godheid vereerd worden. Kom, gij schertst, antwoordde het eerlooze vrouwmensch. Neen, ik scherts niet. Overmorgen, op klokslag van 10 ure, zal mijne Melanie, vergezeld door tienduizend nationale garden, in triomf ter kerk geleid worden. Ik ben alzoo de Godin van Frankrijk o Robespierre, uwo macht is groot Ja, inderdaad, die macht was groot, maar Frankrijk was ook zeer diep geval len. Op 10 November gebeurde wat Robespierre gezegd had. De Godin der Rede werd op een triomfwagen,door eene juichende menigte en een gansch leger van nationale garden, naar de kathedraal geleid. Tot nu toe was die kerk toegewijd aan O.-L. Vrouw en droeg den naam van Notre Dame toen werd zij geheeten de Tempel van de Godin der Rede. Daar gekomen, steeg de eerlooze Mela nie af, en langs een pad met bloemen bestrooid en omwolkt met wierookdam pen, trad zij in het heiligdom, ging zitten op den troon, waar de Onbevlekte Maagd sinds eeuwen vereerd was geworden en drukte haar voeten op de plaats, waar het Heilig Sacrificie duizende malen was opgedragen. De klokken van Parijs weer galmden, het kanon bulderde.en het volk op de knieën voor dat gemeen vrouws persoon, zong het vaderlandsch lied, het lied der vrijheid. Zoo viel Frankrijk van de eene schande in de andere. Zijne priesters waren weg gejaagd of vermoord zijnen koning LoJewijk XVI had zijn hoofd onder het mes der guillotine gelegd de koningen en andere prinsen en prinsessen waren op dezelfde wijze onthoofd de eeredienst van den waren God was afgeschaft, en nu viel het bedorven en goddeloos volk op do knieën voor.... de bijzit van Robespierre. Hoe toch een volk, dat vroeger den eeretitel van Oudste Dochter der Kerk verdiende, in eenen poel van schande kan wegzinken, wanneer bet de verma ningen zijDer priesters in den wind slaat en zijn oor leent aan de drogredenen der goddeloozen I Groot, ja ontzettend groot was de macht van Robespierre, maar toen hij eenige maanden later inzag, dat de Fran- scben meer en meer bloeddorstig werden en ook naar zijn bloods naakten, wilde hij opnieuw in God eenen steun zoeken tegen den opstand van bet volk. Den 7 Mei 1794 stond hij in de Con ventie op het spreekgestoelte en erkende dat er een God was, en was er geen zoo voegde hij erbij, dan moest men er een uitvinden om bet volk in bedwang te kunnen houden. Onnoodig er was een God, en die God knipte hom weg met zijnen vinger en nooit stierf iemand wreeder, en verschrikkelijker dan Robes pierre. Terwijl eene bende rond zyne woning huilde, vloekte en dreigde hem naar het schavot te voeren, schoot hij eene pistool in zijnen mond af. Daar lag hij met ver scheurde kinnebak en gebroken schedel doch hij leefde nog. Het volk drong bin nen, tilde zijn zieltogend lichaam van den grond op, sleepte het voort naar de kar, die aan de deur wachtte, en een uur later viel het gehate hoofd van den bloed man onder hetzelfde mes, dat op zijn bevel zooveel duizende hoofden van onschuldigen had doen vallen. Hier te Aelst was de kerk van het Begijnhof den tempel van de Godin der Rede, en zekere zoo genaamde Delia Vogeiesse was de Godin die er vereerd werd. De haremnutsen onzer gendar men. Men zegt dat de heer generaal Brassine, minister van oorlog besloten heeft de harenmutsen onzer gendarmen te vei vaugen door eene soort van talback met koperen kinketting. De gendarmen zijn, zoo hot schijnt,niet zeer ingenomen, met die verandering, die niet geroepen is, bij te dragen tot verster king van hun gezag. Men zegge wat men wil, maar, met buune harenmuts, verwekken zij ontzag en maken zij eenen diepen indruk. Aardig! Zeer aardig Toen de lijst der liberale candidaten voor het eerst het daglicht zag, kwam den naam er op voor van M. Anné. Maar zekere liberale candidaton von den het verre onder hunne weerdigheid dat de naam |van den groom van Mille- ken nevens hunne namen op de lijst der liberale candidaten zou verschijneu. Wat is de oorzaak der onweerdigheid van M'. Anné die, volgeDS die groote libe rale heeren, niet toeliet dat hij ouder de groote liberale candidaten zou opgeno men worden Wat is de oorzaak?... Iu alle geval M. Anné vloog van de liberale candida- tenlijst en werd vervangen door iemand anders. Maar als vertroosting bood men dan M Anné als candidaat aan voor de verkiezing van 24 Nov. afdeeling werklieden. En dank aan 't verraad der judassen- kliek en der E. V. is M. Anné gekozen geraakt. Aardig aardig! zij die van M. Anné niet wilden op hunne lijst, krijgen eene buis en de verstooteling is gekozeu In Augustus 11. richtte de Belgische Volksbond eene prijsvraag voor liet beste lied, dat, in 't Vlaamsch of in 't Franscb, zou ingediend worden. Fransche liederen werden niet ge stuurd 't schijnt, dat de Waalsche de mocraten beter kunnen peroreereu dan zingen... Twee en twintig liederen in 't Vlaamsch waren ingezonden, en daaronder heeft het volgend lied, door den Heer B. Buc kinx, van Cortessem, gedicht, den prijs bekomen. 1. Ik ben een boer, die in het veld Zijn daaglijksch broodje wint Ik ben gezond en goedgesteld, En altijd welgezind De klak op 't hoofd, de klompen aan, Zoo zwoeg ik aan mijn stiel, En fier ben ik gelijk een haan Met mijnen blauwen kiel 2. Mijn wijfken is een struische vrouw Drie kindjes kloek en schoon Schonk zij alreeds aan mijne trouw Twee dochters en een zoon. De jongen is zoo wakker, och En heet, als ik, Machiel Vaak smeekt hij Vader, kreeg ik toch, Als gij, een blauwen kiel 3. Mijn huisje blinkt zoo rein en frisch, Met levend groen omlijst 1 En als het feest of hoogtijd is Kookt 't vrouwtje pap met rijst 'k Neem op mijn schoot het oudste kind En, zoo zijn lepel viel, Zegt moedor Pas toch op, mijn vrind, Met uwen blauwen kiel 4. Ik kus mijn vrouw eer ik vertrek Des morgens naar het werk, Eu zegt zij somtijds Oude gek Dan kus ik eens zoo sterk Ik zoen mijn slapend kroost, mijn bloed, Terwijl ik biddend kniel, En dan, dan rolt een traan zoo zoet Op mijnen blauwen kiel 5. 't Socialismus preekt zijn leer 't Wil iedereen gelijk. Het duldt geen hoop in d'eeuw'gen Heer, 't Maakt allen groot en rijk Ik blijf voor zijne prullen doof En trap ze met den hiel Ik hou mij aan mijn oud geloof En aan mijn blauwen kiel 5. Ik richt voor vrouw en kroost een bed, Een vuurge beè tot God Zoo slijt ik hier in heil en vreê Mijn needrig werkmanslot 'k Min ook mijn Taal, mijn Land, mijn Uit al de kracht der ziel. [Vorst, Want ziet, een vaderlandsche borst Klopt onder mijnen kiel. Huwelijk. M. Woeste Leeft Don derdag op het bureel der Kamer een wetsontwerp neergelegd, ter vereenvou diging der formaliteiten betreffende het huwelijk. O Wie 1 Wie Wie is de gebuis- de liberale candidaat wiens vrouw moest kamerbode worden en die reeds de gordijnen bad gekozeu om voor de vensters van 't stadhuis te hangen Wie Wie 1 Wie 1 is de gebuisde libe rale candidaat die reeds eenen nieuwen paletot bad aangekocht om zich naar de zittingen van den gemeenteraad te bege ven i Coöperatief.Indien wij go- loof mogen hechten aan de geruchten welke in onze stad in omloop zijn, dan zou de eigendom der familie Lefebvre, gestaan ia de Nieuwstraat, verkocht zijn aan heeren van Gent, welke er eene coö peratief zouden stichten alwaar niet al leen brood maar alle artikels van dage lijks verbruik zouden verkocht worden tegen prijzen beneden alle concurrentie. Wij zullen verdere inlichtingen trachten in te winnen. Is het waar dat de liberalen be sloten bebbeu voortaan nog alleen hunne klandisie te jonnen aan gekende liberale partijgenoten Indien het waarheid is, dan is het de plicht van alle katholieken uitsluitelijk hunne klandisie te gunnen aan katholieke vrienden. Eu als de liberalen dan gemeten wor den, met dezelfde maat waarmee zij ons, katholieken, meten, dan zullen ze niet te klagen hebben. Onze katholieke vrienden van den bui ten zullen, zoo hopen wij, ons bijstaan en dan zullen het wel de katholieken niet zijn die er 't meest zullen bij te verliezen hebben. Milicie. Inschrijving voor de lichting van 1896. De jongelingen geboren van 1 januari tot 31 december 1876 zijn gehouden zich te doen inschrij ven voor de loting der lichting van 1896, van 1 tot 31 december 1895. De inschrijvingslijsten zijn open op het bureel vau milicie, ten stadhuize. De drankhuizen van Brussel. Volgeus eeno optelling van ambtswege bad Brussel zonder zijne voorsteden op het einde van verleden jaar, 4281 drank huizen. In 1894 werden er 276 nieuwe geopend en slechts 170 oude gesloten dus eene vermeerdering van 106. Tusschen die 4281 ziju er 38 gasthoven 28 gasthoven-spijszalen 11 gasthoveu-herborg 6 herbergen 8 spijszalen 63 koffij huizen 45 koffij huizeu-spijszalcn 1815 koffij huizen-herbergen 53 herbergen-spijszalen 41 logisten 190 herberg-logisten 1930 wijn- en likeurhuizen 24 wijn» en likeurhuizen-logisten. Brussel stad heeft dns 1 drankbuis op 43 inwoners dit maakt 1 op 9 huisge zinnen. Wit brood en bruin brood. Vele personen denken dat bet wit brood het beste is, en talrijk zijn zij, zelfs bij de werklieden die het als gemeen aanzien, brood te eten dat niet helder wit is. Zij hebben het gansch verkeerd op. In de bloemmolens houdt meu natuur lijk rekening van die eischen en men betracht bloem voort te brengen waarvan de witheid tot het uiterste gedreven is. Om echter tot dien uitslag te komen moet men de bloem hare voedzaamste bestanddeelen ontnemen. Daaruit volgt dat het prachtbrood, zeer licht en zeer wit, het slechtste van allen is niet alleen is het niet voedzaam,maar het is nog gevaarlijk erbij. Het echt goede en gezonde brood, is het brood dat men buiten eet, het bruin brood. Dat is niet beroofd gelijk het wit brood van de bestanddeelen, die den grondslag uitmaken van het voedsel. Dank aan de voorbandneming van eenen dagbladschrijver, is eene verande ring van zienswijze teweeggebracht onder de bevolking van Parijs. Men begint er weer naar het oude ge zonde bruin brood te vragen. Een groot getal bakkers, verkoopen er nu, en de verbruikers aan dat brood wor den elkeu dag talrijker. Ook zijn al degenen die dit brood eten het eens om te verklaren dat zij er zich uitnemende wel mede bevinden. De schoonheden van eene repu- blikeinsche regeering. De stoom boot Yang-Tse is te Marseille uit Mada gascar aaugekomeu met 200 zieke Fran sche soldaten aan boord. Om al die zieken op te passen was er één ziekendiener, die zelf ziek was. De verzorging moest dus gedaan wor den door den geneesheer, geholpen door de matrozen. Achtien zieken zijn onderweggestorven. De republikeinsche regeering van Frank rijk moet sparen en zij spaart ten koste der 8rme soldaten die gedwongeu waren hun lijf en leven in Madagascar te gaan wagen Is het zulk regiem dat de republikei nen voor ons droomen. Een wissel van 133,600,000 frs. Eene indrukwekkende plechtigheid heeft zaterdag laatst om 11 ure 's mor- gends in de Bank van Engeland te Lon den plaats gehad. Het gold do betaling der oorlogschatting door China aan Ja pan, in eenen wissel van 4,900,000 ponden sterling, hetzij 122,500,000frank. Alles liep overigens in de volmaakste orde af. Op het gestelde uur bevond M. Bowen hoofdkassier der Bank van Enge land, zich aan zijn winket en vulde den wissel in. De vertegenwoordigers der beide lan den boden zich alsdan voor hem aan, en M, Bowen overhandigde het kostelijk document aan den ambassadeur van China. Deze overhandigde het op zijne beurt aan den ambassadeur van Japan, terwijl hij eene diepe buiging maakte. Eindelijk gaf de vertegenwoordiger van Japan den wissel aan den kassier terug, die hem inschreef op het actief van het Japaansch gouvernement. Elk ging dan zijnen gang en de toer was gespeeld. Een reuzensnelheid.. De Araeri- kaansche correspondent van Tel. be schrijft als volgt een reisje van Rochester naar Buffalo met the Empire-State-Ex- press, the f astent train of the world. Deze trein rijdt 60 mijlen per uur. De passagiers bijua uitsluitend heeren, stonden onder 't groote afdak van de statie te Rochester de meesten met het horlogie in de hand. Een oudachtig heer, met grijs Amerikaansch puntbaardje, zegde met een bedenkelijk froudsen der wenkbrauwen he is late, to dayalsof het heil der wereld er van afhing. Vijf en een halve minuut over tijd kon digden een hel brullend gefluit en een stofwolk de nadering van den express de wielen knarsten, vastgegrepen door de Westinghouse-rem en het gevaarte stond stil. De portieren aan 't einde der wagens vlogen open, de treden werden neerge laten, eon stroom menschen verliet den treiu en wij stapten in. Onder de hand hadden zes kerels aan den eenen kant van den bagagewagen de koffers geladen, aan den anderen kant gelost. All a hoard klonk het lang gerekt, de treden werden opgehaald, de portiers dicht gesmeten en voort ging het weèr eerst langzaam door de stad dan spoedig sneller. Het opont houd had twee minuten geduurd, het was een lust om te zieu, hoe juist alles ging. Zeven minuten waren wij dus achter. Die moesten ingehaald worden, want do State Express komt nooit te laat in Buffalo. Wij zijn nu geheel buiten de stad de snelheid waarmede wij de lucht door klieven, is onbegrijpelijk en grenst aan die van een kanonkogel, en alhoewel de ramen dubbel zijn, komt een fijn stof den waggon binnen. Niettegenstaande deze overgroote snel heid voelt men geeue schokken, de zware waggons vliegen over den prachtig aan- gelegden weg, zonder stoot en, en ik kou niet nalaten terug te denken aan den af stand Amersfoort-Apehlooru, waarop ik zoo menigmaal lot ziek wordens toe door een gerammeld ben. Alleen dan wanneer wij een spoorbrug overgaan, krijgt men een onaangenaam gevoel, alsof men eenige voeten valt, doch de trein richt zich op, zoodra hij weer op vasten grond is. Wordt een wissel gepas seerd, dan is het of men inet een stoom hamer metaal hoort smeden, zoo hard is de slag van de wielen tegen de rails. Wij vliegen met donderend geraas door de statie van Batavia, hali'wèg Buffalo. Ramen of deuren, kou ik er niet onder scheiden. De telegraafpalen jagen elkan der in woedenden haast na. Zulk eeu rit heb ik nooit te voren ge maakt. De posttreinen München-Frank fort en Bazel-Keulen gaan snel, doch zijn niets meer dan buurtspoorwegjes, verge leken met de State Express. En nochtans beeft men geen gedacht van de snelheid, waarmoê men door de lucut vliegt. Kalm zaten de meeste Amerikaucu te lezen, en raadpleegden hunne horlogie zoo nu en dan eens, terwijl ik mij over het voorbij- jagende landschap verbaasde. Daar klinkt driemaal een hel gefluit. De conducteur loopt den trein binnen en roept -Buffalo- Buffalo - een enorme rangcertrein snellen wij voorbij, de rem wordt plotse ling aangezet en wij staan onder het afdak van de statie te Buffalo. De Empire State Express was een halve minuut voor haar tijd aangekomen. Teu slotte ter verduidelijking eene ver gelijking. De 440 mijlen werden dus afge legd iu 407 minuten of wel 708 kilometers in 6 uren 47 minuten. De trein naar Keu len, 250 kilometers van' Amsterdam, heeft 4 '/t uur noodig, Parijs ongeveer 500 kilometers in 12 uren. Hamburg eveneens 500 kilom. in 10 uren. Tot den zooeven vermelden heer zegde ik Ze is toch op tijd. - Natuurlijk - was het eenige wat hij antwoordde, en met een vertrouwen in den toon, waaruit meu las, daaraan heeft niemand ooit kunnen twijfelen. MaahaaI De heer Alex, vander mOOFSei. Noot verzoekt ons den volgenden brief moê todeelen A Monsieur Vandeputte-Goossens, éditeur du Denderbode, Alost. Monsieur, Je désire répondre quelques mots k l'articulet sur les elections de Moorsel, paru dans votre journal, numéros du 21 et du 24 Novembre courant. 1° Si j'ai été libéral etjel'aiété sincèrement depuis beautemps j'ai cessé de l'étre. II ne me couvient pas d'appartenir encore a un parti dont la raude majorité s'aplatit, sans aucune ignité, devant, le socialisme, éloignant aiusi tous les éléments moderés. 2° Je n'ai jamais appartenu, ni jamais n'appartiendrai au parti démocrate-ckre- tien parceque je ne veux du socialisme sous aucune forme. 3° Les deux listes en présence A Moor sel se réclamaient également des princi pes catholiquos. Lisez A eet égard notre manifeste e'est comme tels que nous avons été élus, aussi uotre administration sera catholique. Je suis bien aise, Monsieur, d'avoir l'occasion de faire cette triple déclara- tion. II me tardait de la faire, parceque mon revirement ne date pas d'hier et que j'aimo les situaiions nettes et fran ches. Veuillez, Monsieur, inséror la présente réponse dans votre plus prochain numéro et agréez l'expression de mes civilités. Bon vandee Noot. Aangezien velen onzer geachte lezers de Fransche taal niet machtig zijn, laten wij de vertaling volgen Mijnheer, Ik verlang eenige woorden te antwoor den op 't artikeltje aangaande de kiezin gen van Moorsel, in uw blad versckeneu, nummers van 21 en 24 November loo- pende. 1° Indien ik liberaal geweest ben en ik ben bet reektzinniglijk geweest, sedert lang heb ik opgehouden het te we zen. Het past mij niet meer nog tot eene partij te behooren waarvan de groote meerderheid zich, zonder eenige waardig heid, vernedert voor 't sociatismus, aldus al de gematigde bestanddeelen verwijde rende 2° Ik heb nooit tot de christene volks partij behoord en zal er nooit aan be hooren, omdat ik onder geen vorm van 't socialismus wil. 3* De twee lijsten in tegenwoordigheid te Moorsel maakten gelijkelijk aanspraak op katholieke princiepen. Leest te dien opzichte ons manifest. 't Is als zulkdani- geu dat wij zijn gekozen geworden ook zal ons bestuur katholiek zijn. Ik ben verheugd, Mijnheer, de gelegen heid te hebben deze drievoudige verkla ring te kuunen doen ik verlangde sterk ze te doon omdat mijn ommekeer niet van gister dagteekent en ik de onbewim pelde en ongeveinsde toestanden liefheb. Gelief, Mijnheer, de tegenwoordige ant woord in uw eerst verschijnend num mer af te kondigen eu mijne groetenis te aanvoerden. (getoek.) Bon vander Noot. Algemeen ismen hier verwon derd over't bitter klein getal stemmen dat de socialistische candidaten in de laatste kiezingen hebben bekomen. Dit getal stemmen is niet iu verhou ding met dat 't welk de candidaten dezer partij bekwamen in de provinciale kiezing van 28 October 1894. Men verzekert ons ten stelligste dat meer dan de helft der socialisten hunne candidaten in den steek hebben gelaten en eenvoudig voor de liberalen stemden. Dit legt uit hoe het gekomen is, dat de liberalen iu de kiezing met rooskleurige stembrieven 200 stemmen meer hebben bekomen dan zij verwacht hadden. Do zilverlingen der logie hebben, zegt men ons, menige socialistische overtui ging aan 't draaien gebracht en van draaien komt mon tot ommekeer. Ziedaar wat men ons verzekert, maar wij gelooven er niets van, neen, geen woord, want de liberalen hebben immers al de eerlijkheid, rechtzinnigheid en def tigheid van de gansche wereld in pacht In hunne gansche kliek is geen enkele Menheer Men te vinden die zelfs 't kleinste stemmeken zou durven koo- pen Ze zijn toch zoo eerlijk, de libera len 1 Men kent den woedenden uitval die M. Daens deed ter Volkskamer in zitting van 19 Novem. 11. Gelijk Le Bien public het zuowel deed bemerken, was lnj zijne tong niet meester. Onder andere kraamde M. Daens uit Werd er niet zekere barbier, bevende bev onden en voorzien van een genees- kundig getuigschrift, begeleid in het kiesgangetje, wanneer hij gansch den morgend geschoren had Het Land van Aelst van zondag 24 Nov. 11. bevestigt het feit van den baardscheerder door M. Daens ter kamer aangeklaagd. Op eerste bladz. le kolom leest men - De kiesbureelen waren samengesteld op de pariijdigste wijze; schaliedek- kers, schrijnwerkers, baardscheer- ders, die verklaarden niet alleen te kunnen stemmen, mochten opgeleid - worden mannen met eenen' doek voor hun oogen werden aanveerd als blind. Maar wat leest men dan verder in 't zelfde blad, 3® bladz. eerste kolom Luistert De baardscheerder waarvan kwes- - lie is in ons Hoofdartikel, was geko- men om opgeleid te worden, maar de Voorzitter weigerde. Dus de baardscheerder is niet opge leid geworden. Het Land van Aelst bekent het en logenstraft dus zich zeiven. Maar door die logenstraffing, treft het rechtstreeks M. Daens, onze broeder) want zij bewijst dat hij in de Volkskamer de waarheid heeft miskend, in andere woorden, gelogen heeft.,. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, had dus groot gelijk te zeggen De Kamer moet weten wat er te den- ken is van den heer Daens, wanneer hij over Aelst spreekt. De heer Daens en andere lieden hebben destijds een kiesbureel beschuldigd de uitslagen der jongste wetgevende verkiezing ver- valscht te hebben. Welnu de heer Daens werd als lasteraar veroordeeld door de Rechtbank van Oudenaerde. En dan durft men vragen wanneer en waar men gelogen heeft KIESKRON1JK. Heldergem Uitslag der verkiezin gen van 17 Nov. Reeks voor 8 jaren. Oudbestuur MM. Bonlinck, 132 Goeman, 116; Vanden Neucker, 119; Van Wassenhove, 118 Vonck, 115. Jonge katholieken: MM. Antheunis, 185 Baeten, 179 De Swaef B. 184 De Vuyst, 177 Vanden Steen, 176. Reeks voor 4 jaren. Oudbestuur MM.De Peismaeker, 136; Van Driessche, 116 Van Houdenhove, 123 Verleysen, 120. Jonge katholieken MM. De Pauw E. 162De Swaef E. 169 D'Haeseleer, 176 Thys, 169. De jolige katholieken hebben dus geze gepraald. Er was te Heldergem hoege naamd geen spraak van Roelanders ofte Donchisten en Woestisten.'t Warende ou den tegen de jongenen onder de gekozenen zijn er 3 van min dan 30 jaren, 3 van in de dertig jaren en 3 van 41 en 42 jaren. Kerkxken. De heeren Van den Eynde Philemon, L. Roelandt en J. F. Coppens, candidaten gekozen in de laat ste kiezing verzoeken ons te melden dat zij geene roelanders ofte christene volks- foppers zijn. Wij zijn, zeggen zij, gehoorzaam aan onze Bisschop en aan de leerstelsels der II. Kerk en wij durven belijden en be kennen dat wij zulke goede cn vaste katholieken zijn, dan onze tegenstrevers. Gansch Kerkxken zal dat getuigen. Hillegem. Men schrijft ons uit deze gemeente dat men sommige niet gekozen candidaten wil doen doorgaan als Roe landers. De strijd is beweert men, enkel geweest op het het terrein der gemeente belangen. Voor 't overige kunnen wij den inhoud van de ons toegezondene correspondentie niet meèdeelen omdat men in persoon lijkheden treedt. Uit deze bovenstaande en andere pro- testatiën die ons ter oore zijn gekomen, besluiten wij dat men overal beschaamd wordt van bij de Roelanders ofte Don chisten gerekend of gerangschikt te wor den.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2