Donderdag 13 December 18913. 5 centiemen per nummer. 50sle Jaar. 5038. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Sociale crisis. TWEE LEVENS. Aanstelling der nieuwe gemeenteraden. Menheer Men. "g DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel# van dit blad. Aalst, den -4 Dec. 189K. Voorzeker beleveu wij moeilijke tijden. Loochenen dat de maatschappij ziek is, ware iets loochenen waarover men alge meen 't accoord is. Het eenigste wat ons overblijft te doen, ismiddelen te beramen welke tot genezing kunnen leiden en deze dan krachtdadig toepassen. De socialisten van allen deesem zoowel dezen van Chipka als van Vooruit be weren dat het geneesmiddel te vinden is in het onbeperkt algemeen stemrecht. Laat iedereën tot de stembus toe en I de samenleving is gered. Zoo spre ken de roode en groene kwakzalvers. Wie een weinig bekend is met de eischen der socialisten, begrijpt dadelijk j dat het onbeperkt algemeen stemrecht de verzuchtingen der rooden en groenen niet kan voldoen. Omwerping der bestaande samenle- 1 leving, herinrichting eener nieuwe sociale orde volgens hunne begrippen en hun plan, ziedaar het programma der socia- i listen. Het onbeperkt algemeen stemrecht is slechts het middel om dit programma ton uitvoer te brengen. De stoffelijke toestand van vele werk lieden is onder meer dar. een opzicht be klagenswaardig en zijn lot moet en zal verbeterd worden, doch dat kan niet van heden tot morgen gebeuren ook het zal tijd vragen. Doch van dien toestand maken de socia- listen gebruik om hunne verderflijke i leerstelsels te verspreiden en aldus aan hangers te winnen. Alles wordt onder een schoon en voordeelig daglicht voorgc- steld in de toekomstige socialistische republiek, en de noodlijdende werkman, welke denkt alles te winnen te hebben bij eene algemeene revolutie, laat zich door de hoop op eene betere toekomst verleiden. Maar wie weet niet dat het socialismus niets goeds stichten kan Wij hebben immers met eigene oogen gezien hoeveel armoede en ellende het verwekt heeft in de streken van ons land waar het uit alle zijne krachten heeft ge woed. Nu, ongelukkiglijk vele werklieden zijn verblind geworden. Men heeft im mers God en de Godsdienst uit hunne herten gerukt en hiermeê is de hoop in een beter leven hierna verdwenen die werklieden kennen geen ander geluk meer dan de wereldsche genietingen. Genieten willen zijnog genieten en altijd genie ten 18® TEE VOLG. Mijne stem zal zich met meer geestkracht ver heffen dan de hunne. Men zal naar mij luisteren. Maar ook, al mocht dat levensdoel op het oogenblik geen betoovcring meer hebben, herinner u dan, dat alles beter is dan het leven alhier, dat de katorga eene foltering is en dat er nog andere landen als Polen beslaan, waar gij zonneschijn en vrede, zoo dan al geen geluk kunt weervinden, waar gij weer vrij man zult zijn en de gezondheid zult terugkrijgen. Nooit zal ik er degenen weerzien, die ik liefheb. Daorover kan ik niet oordeelen maar gg zult toch daarom hunne bewondering afdwingen door uwe volharding en moed. Maar mjjn beste vriend, ik ben immers zoo goed als stervend. Men herstelt hier van het oogenblik af, dat er weer hoop in het hart daalt. Wees niet zwak als eene vrouw, Iwan Karoskine weiger niet u als man te betoonen. Ik zal op uwe genezing wachten maar dan ook laat ik u niet meer los. Zeg mjj ten minste op welke wijze gij uw plan denkt te wagen. Ziehierwij zullen de lente afwachten tegen En als middel om dat genieten en altijd genieten te veroveren, wordt het onbe perkt algemeen stemrecht aanbevolen. Ellendelingen zijn het die aldus het volk bedriegen. Immers het onbeperkt algemeen stemrecht kan geene verzach ting hoegenaamd bijbrengen aan 't lot der werkersstanden. Iu andere landen waar het onbeperkt algemeen stemrecht is ingevoerd, is het nog erger gelegen dan hier te lande. De ellende is er groo- ter en men bezit er min vrijheden. Nog meer, de samenleving is er tot in 't merg verdorven en dat is 't noodlottig gevolg van dit kiesstelsel. Maar de leiders, de volksbedriegers zullen zich wel wachten den waren toe stand bekend te maken, zij moeten het volk verblinden opdat het hun tot eere- ambteu en rijkdom voeren zou. Neen, de heeling der kwaal onzer tij den is niet te vinden in 't onbeperkt alge meen stemrecht gelijk de roode en de groene socialisten het beweren. De redding is alleen te vinden in de Encykliek vau onzen LI. Vader Leo XIII. Hij, de Paus der werklieden heeft de hand gelegd op de gapende wonde van onzen tijd. Wanneer al de standen onzer maatschappij krachtdadiglijk de midde len zullen aanwenden door zijn gezag ons aangetoond, dan mogen wij van de gene zing verzekerd wezen en gerust de toe komst te gemoet zien De Moniteur van dijnsdag bevat het volgende koninklijk besluit Art. 1De aanstelling der nieuwe gemeenteraden is bepaald op maandag 16 December 1895 Voor de gemeenten, evenwel, wier verkiezingen niet afdoende zouden geldig verklaard zijn bij beslissing, uiterlijk, op 14 December den huidigen gemeenteraad beteekend, overeenkomstig met de wet van 12 September 1895, zal de aanstel ling van den nieuwen raad moeten gebeu ren op den maandag, na den dag, waarop de beslissing zal beteekend zijn, waarbij al de leden van den raad als geldig ver kozen erkend worden. n Art. 2. Onze minister van biunen- landsche zaken en openbaar onderwijs is belast met de uitvoering van dit besluit. Wij zullen ze voor ons behouden. Socialist Demblon, volksvertegen woordiger van Luik, een der komiekste figuren die men aantreffen kan, heeft de verledene week in zitting der Volkskamer, eene bekentenis gedaan die men uit 't ge heugen niet verliezen mag. Toen de heer minister aan de socia listen hunne bedreigingen herinnerde, onderbrak hem M. Cartuyvels met de woorden dien tjjd moet gij zorg dragen, wcör bij krachten te zjjn en op eenen avond, als «ij van het werk ziju teruggekeerd, zullen wij elkander op eeno vooraf be paalde plaats wedervinden. Misschien zal ik u slechts van verre weerzien, laat ons daarom afspreken, dat hel aan den zoom van het bosch zal zijn, bij het kruis, dal het graf van den priester bedekt, die liicr eenige jaren geleden stierf. Zoo ik u niet naderen kan, zal ik u een teeken geven, dat u zal zeggen de zen avond, ten tien ure. Zoo gij aarzelt te gaan, zal hel mijn verderf wezen, want ik zal niet vertrekken zonder u. Wij zullen ons dan liet bosch in begeven en tegen het uur, dat onze cipiers ontwaken, reeds verre ziju zij zullen niet weten waar ons te zoeken en het ook niet beproeven, want zij zijn vooraf over tuigd, dat de vluchtelingen tocb van zelf weirkeeren. O men moet hier wel alle zielskracht verliezen om tot zulk ecu lafhartigheid in staat te zijn. Verder zul- wij zien wat bet lot over ons beslist. In elk dorp, dat wij doortrekken, zullen wij des nachts brood en melk voor de deuren der hutten vinden staan, dat is het barmhartig gebruik der dorp bewoners. De regecring zelve durft hun dat niet beletten, uit vrees voor een algemcenen opstand. Indien wij er in gelukken eene plaats te bemachtigen onder dc verkoopers, die van daaruit naar de grenzen trekken, om hunne kudden van de band te doen, dan zijn wij gered en dit is niet onmogelijk. Ik beken thans, dat uw plan mij onuitvoerbaar schijnt. u Ja, oorlog aan de kastcelon, dat is de kreet van alle revolutiën. En dadelijk ging er uit het hart van socialist Demblon den kreet op Wij zullen de kasteelen niet afbre- n ken wij zullen ze voor ons be ft houden. - Dus de leiders of de hoofdmannen der socialisten zullen de kasteelen voor hun behouden en dus kasteelheeren worden, en, om kasteelheeren te worden, moeten zij dus rooven en stelen. En als de hoofdmannen der socialisten dan de kasteelheeren zullen zijn, zal het dan beter gaan met de werkersstanden Onbetwistbaar, neen, want die nieuwe kasteelheeren zullen 't einde van hunnen hoogmoed niet kennen en hunne dwinj landij onbermhertig doen gevoelen. Ja, dat zelfde volk dat hun zal geholpen hebben om kasteelheeren te worden, zullen zij dan verachten en verfoeien. Hoe begrijpen vele werklieden toch niet, dat de socialisten niet de verbete- tering van 't lot der werkersstanden wil len, maar wel zich, door hunne behulp zaamheid, willen rijk stelen en rooven. - Wij zullen de kasteelen niet afbre ken wij zullen ze voor ons eigen houden. Wat wil dat anders zeg gen De overige socialisten der kamer gewichtigheid dezer bekentenis waardee- rende, hebben gezel Demblon duchtig op de kneukels geklopt. Dadelijk werd er naar 't middel gezocht om aan die onge lukkige woorden eenen anderen zin te geven. En in de Annates vindt men dus dat gezel Demblon zou gezegd hebben Wij zullen de kasteelen niet afbre- ken wij zullen ze voor ons allen bc-. houden. De stenographie en al de aanteekenin- gen der leden van de drukpers bewijzen, dat er wel zeker de woorden gesproken ziju Wij zullen ze voor ons behouden. In alle geval de wijziging er door de Annates aau toegebracht is niet ge lukkig. Kan men nu eene grootere ezelarij uitkramen V... Wij zullen ze voor ons allen behouden. Alle menschen zouden dus onder de socialistische heerschappij op kasteelen gaan wonen en er leven ge lijk kasteelheeren. Wat onzin, wat dwaasheid toch I... En zeggon dat er lieden bij duizenden aange troffen worden kortzichtig genoeg om zich door de socialistische leiders te laten in de doeken doen, zonder dat zij het ge waar worden 1 Volgens - L'Etoile Beige zijn libe ralen en socialisten te Gent op 't punt van zich te verstaan. Drij der belhamels van Vooruit zouden Schepen worden. Dus liever turksch dan paapsch, is nog altijd de leus der haatdragende liberalen. Belooft gij mij te vergezellen Welnu, Ja, ais ik genezen mag. Zooveel te heter. Een zoon uit uw geslacht geeft zich niet anders over dan aan den dood. Herin nert gij u onze afspraak. Tot in de minste bijzonderheden. Dan is bet goed. Beproef nu nog slechts can ding zoo spoedig mogelijk te herstellen. Iwan had niet overdreven, toen hij zegde dat niets in Europa hem meer terugriep, doch terwijl hij daar neerlag en het zonderlinge gesprek van daareven herdacht, sloop zijne ziel een nieuw, ongekend gevoel binnen. Paul Nesdorff had van wraak gesproken, en hg ook begon naar vergelding te dorsten. Rusland had hem alles ontnomen wat het leven weerde geeft ja, hij wilde, zoo hij vr<j kwam, de bloedtranen uit- wisschcn, in deze hel geschreid... hij wilde ook Alma hare trouweloosheid kunnen verwijten, haar verbie den, Sterna te gebruiken iol haar gewetenloos spel. En daarna, daarna eerst zou hg in vrede sterven Van dat oogenblik af aan stroomde er nieuw leven zjjue aders. Hij had tot dusverre nauwelijks de kracht gehad iets over de lippen te krjjgen, thans deed bjj zich geweld aau om alles te nuttigen wat hem voorhield, eu het gevolg hiervan bleef niet uitbinnen weinige dagen voelde lig zgne krachten langzaam aan weerkeeren. Het was hem echter nog een groote droefheid, toen op zekeren dag de doktor zgn nieuwen vriend hersteld verklaarde. Onze liberalen waren toch zoo zeker van eene gedeeltelijke zegepraal, 't Kon immers niet missen en voor 't minst zouden er 5 of 6 hunner candidaten ge kozen zijn. De verraderskliek had immers de stel ligste verzekeringen gegeven dat hare candidaten ten minste 1500 stemmen,dus meer dan het quorum zouden bereikt hebben Maar zie die mannen hebben gerekend zonder den weerd, zonder 't kiezerskorps, 't welk noch van de liberalen noch van de verraderskliek wilt. Maar zoo zeker zijn en dan nog eene buis, eene wel geconditionneerde buis krijgen.... En hoe dat nu aan de vrienden uitgelegd Ja, aan welke oorzaken gaat men nu toeschrijven dat men eene ouafmetelijke buis bekwam,wanneer men op voorhand van de zegepraal zoo verze kerd was dat men het alom verkondigde, dat men zelfs op voorhand transparanten deed schilderen en vuurwerk aankocht Inlichtingen werden op Chipka gevraagd en alles werd ten laste gelegd van zeke ren heer Men. Men die schobbejak, die deugniet, die gemeene vent, die galgebrok, die ellen deling heeft ons gedwarsboomd Men heeft gezegd de verbondene liberalen, verraders en socialisten zullen niet zege pralen en hij is begonnen te pramen, te dwingen en om te koopen, enz. enz. Maar die Menheer Men moet toch de fijnaard gespeeld hebben, bij zooverre dat de liberale Mens die op 't stemmen koopen waren uitgezonden, zijne werkin gen niet ontdekten en de kiezing reeds voorbij was als zij gewaar geworden zijn hoe fijnekens hij de liberalen, donchis- ten en socialisten in onzen azijntobben had geholpen. Dat men in den Grauwensteen en op Chipka verbitterd is tot in de ziel tegen Menheer Men dat is heel begrijpelijk. Wie zou er nu niet verbitterd zijn 7 Ook hebben ze Menheer Men bij 't Gerecht aangeklaagdMaar Men heer Men is dadelijk gevlucht uit vrees van de doosDo liberalen en vooral de judassenkliek vragen zij De uitleverin gen... enze beloven zelfs tien duizendfrs. aan hem die den schobbejak Men levend in hunne handen kan leveren. Maar zie die Menheer Men is een levenloos iets dat toch altyd in ons midden zweeft, maar hij is ongenaakbaar en eer men hem vangen zal, zullen de liberalen en donchistcn zoodanig gewend ziju hunne buizen voort te slijpen dat zij het nimmer zullen gewaar worden 1 den gewezen eigendom der familie Lefeb- vre, Nieuwstraat, geen coöperatief is, maar wel eene succursaal van Het Volksbelang van Gent. Wat is Het Volksbelang a Eene bijzondere onderneming of eene maat schappij gesticht om handel te drijven. Het Volksbelang a is eene liberale Coöperatief. Wij hebben inlich tingen genomen en uit deze blijkt dat de 'nnchting die zich komt te vestigen in Opgestaan, luiaard riep aanstonds een op- chter, gij hebt den staat handen vol gelds gekost. Aan den arbeid nu om die schaÊ in te halen. Nesdorff gehoorzaamde stilzwijgend. In een oog wenk was bij gekleed, maar nog bij het weggaan ierp hij Iwan eenen blik toe, die hem zegde, dat hij op hem wachten zou. Veertien dagen later verliet ook h(j het hospitaal. NVcl is waar verscheurde nog altijd een akelige hoest zijne borst, maar hij was als een ander man gewor- n en rekende zich tot elke vermoeienis in staat. Het geluk diende hem. Zij werden bijeen geplaatst en op een morgen in het eind van april fluisterde Paul hem in het voorbijgaan toe Dezen avond, herinner u Ik zal er zijn, sprak Karoskine halfluid. Heel dien dag bleef hjj met koortsachtigen iever aan het werk. Hg was nu alechts bevreesd voor eeu ding, dat hem een strar opgelegd zou worden, die hem beletten zou op dc aangeduide plek te wezen. Verder geschiedde alles zooals gewoonlijk. Toen het avond geworden was, werd het signaal gegeven tot opberging der gereedschappen en daarna stegen de dwangarbeiders, onder streng toezicht hunner be wakers, naar boven. Een prachtigcn sterrenhemel begroette hen bij bet verlaten der mijn. Karoskine haalde diep adem. Zou dit een gunstig voorteeken wezen Zou hy voor het laatst dit oord ellende betreden hebben T maatschappij, gesticht en beheerd door liberalen. Dat zal, dat kan niemand loo chenen. Men zegt dat Het Volksbelang - anti socialistisch is.... Maar bestaan er dan geene liberale antisocialisten Men verzekert ons ook dat zekere liberalen onzer stad niet vreemd zijn ge bleven aan de stichting eener succursaal van 't liberaal volksbelang hier te Aelst. Zekere liberale heeren weten immers niet hoe zich te wreken over de nederlaag van 17 Nov. Onze neeringdoende burgerij groot en klein, zijn in groote meerderheid door en door katholiek, en als men dat eens goed overdenkt, dan begrijpt men weldra de zaak. Talrijke liberalen heb ben reeds hunne klanuisie ontnomen aan ;ekcnde katholieken... Wat moeten wij, tatholieken, nu doen De liberalen met de zelfde maat meten en onze vrienden van den buiten ter hulp roepen I... Latere inlichtingen. Men heeft op den buiten en vooral langs de omstreken van Ninove rondgestrooid dat die zoogezegde coöperatief van Het Volksbelang hier te Aelst is gesticht geworden door twee onzer voornaamste katholieke handelshuizen. Dat is volkomen valschJa, valsch tot in den grond I 't Zijn liberalen die besloten hebben dat er eene succursaal van het Gentsche Volksbelang n te Aelst zou ingericht worden. En dat er, te Aelst, liberalen gevonden worden die zich in de stichting dezer succursaal verheugen, .dat is geweten hun haat en wrok tegen de neering doende burgerij, welko in overgroote meerderheid katholiek is, moet niot uit gebeld worden. Volgens ons blijft er aan onze neering doende burgerii niets over dan eenen machtigen bond te stichten van onder linge verdediging en ondersteuning.... Nu, die moet er komen I En Denderoode zal mcê helpen in de maat zijner krach ten De Kiezing van Mechelen. Er is ernstige spraak dat de gemeente- kiezing van Mechelen zal ongeldig ver klaard worden door de bestendige depu tatie van Antwerpen. De reklaam tegen die kiezing is gegrond op erge feiten, die eene nieuwe kiezing noodzakelijk maken. Nogmaals ontmoette zgn oog den blik van zgn wakkeren lotgenoot. Op Paul's lippen speelde voor het eerst weer een glimlach. Hg ook was dus van hoop vervuld 1 Als een slaapdronkene waggelde hg naar zgne but en bleef daar in diep gepeins verzonken, tot hfj dacht dat bet oogenblik gekomen was. Daarop sloop bij onhoorbaar zgn armelgke woning uit. Als een dief gleed hij langs de overige hutten en zoo tot aan den zoom van het boscb, waar zich bet teeken des geloofs veihief. Geheel overwonnen door hoop cn vree», welke zgne ziel slingerden, zonk hg neder aan den voet van het kruis en omarmde hetzelve krampachtig. Daar achter lag het onbekendede dood waarschgniyk, de vrgheid misschienom het even wat het ook wezen mocht. Nesdorff had gelijk gehad alles was beter dan de Katorga. Niet lang had hg gewacht, of er werd eene hand op zijn schouder gelegd en de jonge advokaattrad zijne zijde. - Gij zijt goed op tijd geweest, sprak hg, beAt gij zorg gedragen wat proviand bg u te steken Ja, ik nam meö wat mg nog aan brood over bleef. (Wordt coortfatti

De Denderbode | 1895 | | pagina 1