iï- gjS Lï« Zondag 8 December 1895. 5 centiemen per nummer. 50sl< Jaar. 5059. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. REGLEMENTEN der Werkhuizen. TWEE HONDEN Socialistische taktiek. Het budjet van binnen- landsche zaken. Het budjet van den ijzeren weg. Joannes Tikodoor Meyer met Anna d* Wit. Werklieden, leest dit DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den Dee. 189a. Kortelings zullen de groote sociale vraagstukken in de Wetgevende Ka mers besproken worden. De verledene week onderzochten de sectiën der Volkskamer de wet op de reglementen der werkbuizen. Ongeveer een hondertal kamerleden namen deel aan dit onderzoek. Eenige veranderingen van onderge schikten aard werden voorgesteld, doch het wetsontwerp werd in zijne algemeene opvattingen aangenomen. In de le, 2®, 4een6° sectiën verwerfde het de algemeenheid der stemmen in de 5® sectie 12 stemmen tegen ééne en ééne onthouding, in de 3e de alge meene stemmen min 2 onthoudingen. Die uitslag is vereerend voor den heer Nyssens, minister van Arbeid en Nijverheid. Dijnsdag 11. vergaderde de midden sectie en benoemde M. De Guchte- naere, verslaggever. Deze heer rekent van zijn verslag niet te kunnen aan bieden vóór nieuwjaar. Het bedoeld wetsontwerp stelt de volgende maatregelen voor Abt. 1. Alle werkbuizen, waar minstens tien werklieden gebezigd worden, zullen hun reglement moeten hebben. Art. 2. Dit reglement zal bepa len a) de werkuren b) de betaling van het loon c) het toezichlsperso- neeldj de boeten. Art. 3. Het reglement moet hij middel van plakbrief in het werkhuis afgekondigd worden, na goedkeuring door den Werk- en Nijverheidsraden den heer Gouverneur der Provincie. Art. 4. De meesters of werkge vers die, op gestelden tijd, geen Regle ment op het werkhuis zullen hebben, zullen gestraft worden met eene boet van 26 tot 2000 frank indien zij arti kels weglaten met eene boet van 26 tot 5000 fr. Ziedaar het wetsontwerp in zijne breede opvattingen, gelijk het dooi den HoogerenArheidsraad werd opge steld en aoor den heer minister voor gedragen. Men zal bekennen dat zulk eene wet voordeelig zijn zal aan de deftige werklieden en nog meer aan de recht- veerdige en menschlievende werk gevers. De werkman wordt door de wet be schermd hij wordt nimmer overge laten aan den willekeur van hartelooze werkgevers. Waar de liefde ontbreekt zal de~ rechtveerdigheid toch gehand haafd worden door wettelijke bepa lingen. Werkgevers en arbeiders zul len nu weten waaraan zich te houden wat het looncontracl betreft en bei der rechten zullen erkend zijn. A.A1V EEN HEEN DOOR J. V. B. «o» lle VERVOLG EN SLOT. Als üe toeleg mislukt, blijft my nog altijd ccnc kans over, zegde by. Als het niet anders kan, moet Louisa voor hel altaar neen zeggen dat is wel een paardenmiddel, maar het slaat door. Overigens ken ik mijnen vriend Van der Horst van het hoofd tot de voeten. De doktoor maakte vlug een afschrift van den brief en bracht hem vervolgens naar den post. Toen de advokaat het briefje ontving zat hg juist aan het avondmaal. Hy las het driemaal, telkens met verhoogde aandacht en legde het daarua voor zich op tafel. Wel, wel, wie had dat kunnen denken Staat het zoo met den majoor, begon hijhet is een geluk dat ik het nog bijtijds weet. Neen, neen, waarde ma joor, wij kunnen voortaan niet meer in hetzelfde schuitje varen, uw schip is lek Kn dan heeft hy den balzerigen doktoor Zaalman lol raadsman, die niets beters weet te doen dan de zaak onmiddellijk aan de groote klok te hangen. Ja, ja, ik heb het wel dikwijls gedacht, maar ik heb het toch nooit willen gcloovcn. Vaarwel, bruiloftRijk moet zij zijn, die advokaat Van der Horst huwt, anders trouw ik nooit Hoog moed komt voor den val. Toen ik zyne dochter vroeg, Men heeft te gelegenheid van dees wetsvoorstel de vraag gesteld Maakt liet geene inbreuk op de vrij heid van den werkgever De mancliesterianen, zij die den op- en afslag van het loon volgens de omstandigheden van veel of weinig werk, voorstaan, antwoorden, ja, en waarom Wel omdat zij er de veroordeeling hunner princiepen in zien en het einde der misbruiken. Wij zeggen, neen, de bedoelde bepa ling maakt geene inbreuk op de vrij- hnid van den werkgever. Immers wanneer de werkgever zicli niets te verwijten heeft, dan is ze slechts de bescherming der rechten van den werkman te<ren het misbruik dat de werkgever kan maken van zijne vrij heid en zijne macht. De mancliesterianen treden hard nekkig op tegen het wetsontwerp. Een Fransch dagblad Le Journal des Debuts scholdt onlangs minister Nyssens uit als een slechte en gevaarlijke socialist die, met behulp der ware christene demokrater., samenzweert om alle werkgevers ten onder tc bren gen. Men gingzelfs zooverre M. Nyssens te bedreigen van hem uit 't ministerie te zullen verbannen. Nu die bedreigingen zijn maar kin derstreken. De Federatie der Koophandelskamer en Nijverheidsbonden van Brussel hield zich ook onledig met het wets ontwerp en stemde een protest. Die groote en rijke mannen,meestal liberale kopstukken, dachten met liet klerikaal spook groot gerucht te ver wekken en het ministerie schrik aan te jagen... maar men bekommerde er zich zoo zeer meê als met 't jaar 50 en het protest werd dan ook in de ver- geteldoos geduwen. De Kamer zooveel tijd mogelijk doen verliezen, ziedaar de taktiek dei- socialisten, Bijna geene week gaat voorhij of de eene of do andere gezel stelt een nieuw wetsontwerp voor. Dijnsdag was het gezel Dcfuisseaux die nieuwe wijzin gen aan de gemeente-kieswet voor stelde. Nauwelijks is de gemeente-kieswet gestemd geworden enziin de verkie zingen afgeloopen en de Kamer zou opnieuw talrijke zittingen moeten be steden om dat ontwerp der socialisten te hespreken. En die talrijke zittingen zou men nu moeten verspillen terwijl zooveel nut tige en voordeelige wetsontwerpen dringend dienen besproken en ge stemd te worden. Ja, de Kamer haren kostelijken tijd doen verliezen, ziedaar de taktiek der socialisten en de liberalen doen na tuurlijk meê. Waarom anders die hield hij zich alsof hij mij eene gunst bewees, toen hy zijne toestemming gaf. Wal zou hy blij zijn als wij reeds gehuwd naren Wantik heb reeds een aan zienlijk vermoge.i, dat van dag tot dag aangroeit. Hij zette zich nog dien cigensten avond aan zijne schrijftafel en schreef het antwoord. XI. BESLUIT. Dat du doktoor dien nacht geen oog kon dicht doen zal wel niemand verwonderen. Hij had zeer laat opge zeten om allerlei plannen en berekeningen te maken, om tun slotto in te zien dat hy niets kon uitvoeren alvorens in 't bezit te zijn van den brief van den advokaat Van der Horst eindelijk was hij naar bed gegaan, om daar echter tc liggen woeien, zonder deu slaap le kunnen vatten. Eerst legen den morgend sluimerde hy in doch zijne onrust was tc groot dan dat dit lang zou hebben kunnen duren en toen de post eindelijk aankwam, zat hij reeds een paar uren den geluksbode af te wachten. Hij brak den brief met eene haast open, alsof dood en leven van zijnen spoed afhingen. Hij las i Waarde heer Doktoor I Gij overschat de uilgeslrcktheid myner betrek kingen, als gij meent dat het mij gemakkelijk moet vallen 50,000 gulden bijeen le brengen. Wat uwe andere mededeeling betreft, daaromtrent verzoek ik den heer majoor te willen mcdedeelen, dat ik reeds voor eenige dagen van plan was hem te melden, dat ik in zijne dochter dingen meen opgemerkt te hebben, die mij tot de meening hebben gebracht, dat een hu welijk tusschcn ons niet gelukkig zou zijn, waarom ik zoo vry ben geweest, te besluiten vooreerst ongehuwd dagelijksche bijna eindelooze redevoe ringen De socialisten zouden willen dat de tegenwoordige zittijd, gelijk den vori- gen, ontaardt in zoo nuttelooze als doellooze besprekingen en redetwis ten, opdat er bijna geene enkele nood zakelijke hervorming, geene enkele nuttige wet zou gestemd worden, en zij dan, te gelegenheid der aanst. kamerkiezingen, op alle toonen zou den kunnen uitbazuinen Ziet ge teel, menschen, de katholieken, de kapitalisten maken de meerderheid der Kamers uit, zij hebben niets voor 't volk kunnen doen, ze zijn machteloos. Behendige taktiek, voorwaar. Doch minister Schollaert heeft dijnsdag die taktiek eens onder 't dag licht georacht en riep uit 't Is dwarsboomerij om te beletten dat de sociale hervormingen ge- stemd worden Het is de plicht der katholieke meerderheid die taktiek der socialis ten te verijdelen. Om dit doel te bereiken, zal het reglement der Volkskamer noodzake lijk moeten gewijzigd worden. De macht van den Voorzitter moet uitgebreid, versterkt worden. Le XXSiècle in een wel door dacht artikel, getiteld Moet het reglement der Kamer herzien wor den f bespreekt dit vraagstuk. Wij doelen er de volgende uittreksels van meê Moet het reglement der Kamer herzien worden Op die vraag zal geen redelijk mensch ontkennend ant woorden en al wie de zitting van vrij dag gezien heeft, zal zeggen Ja, duizendmaal ja, en zoo spoedig moge- iyk. Gedurende den vorigen zittijd, heeft men zich dikwijls afgevraagd of men tot dit uiterste zou moeten gaan men heeft het zich afgevraagd toen men de uiterste linkerzij, misbruik makend van de parlementaire on schendbaarheid, beleedigingen hoorde uitbraken tegen al wat wij eerbiedi gen, toen men haar hoorde lasteren in massa gelyk men in 1793 ont hoofdde. Neemt de Kamer de door den toestand opgedrongen maatregelen niet, dan is het gedaan met het voor zitterschap, in al wachting dat het ook gedaan weze met het parlementair regiem Met het voorzitterschap, want men zou al heel goed moeten zijn, om nog van de Kamer een mandaat te aanvaarden, dal zij zeil' onvervulbaar zou laten. Met het parlementair regiem, om dat de vreedzaamheid of de woeligheid der zittingen, de vruchtbaarheid of de onvruchtbaarheid der besprekingen aan de willekeur zouden overgelaten zijn van lien die hunnen wil, van al les af te breken en omver te werpen, hebben verkondigd. Het reglement der Kamer moet dus herzien worden. te blijven. Bedank den gcachtcn majoor in mijnen naam voor het mij geschonken vertrouwen. Met de meeste achting blijf ik Uw Dv. Dienaar, i Advokaat v. d. Horst. Iloerah schreeuwde de doktoor en ijlde als een dolzinnige de trappen af, naar de kamer van oom. Hier zijn twee brieven, riep hij den verbluften majoor toe, de eene is eene koppij van dien, welke ik aan Van der Horst geschreven heb, de andere is zijn ant woord daarop. Lees ze ik ga ondcrtusschen naar myne Louise hoort gij hetnaar mune Louise want de majoor Van Langenberg breekt nooit zijn woord, om haar de gelukkige tijding mee te declen, cn voort was hij. Toen de majoor de brieven gelezen had, zocht hij zgue kinderen op. Gij hebt de pleit gewonnen, zegde bij tot den doktoor, eu ik moet mijn woord houden. God zegene u beiden. Gij, schelm, hebt het echter niet verdiend want zoo had ik 't met den brief niet gemeend, 't Is toch eigeulyk niet recht in den haak, den armen Van der Horst zoo iets voor te spiegelen als hij wist hoe de zaken stonden, dan zou hij anders geschreven hebben. Maar hy heeft nu eenmaal zoo geschreven, lachte de doktoor cn dat is voor ons de hoofdzaak. Overigens neem ik den schelmenstreek geheel cn al op mijn geweten gij behoeft er u dus niets van aan te trekken, ik zal uwe Louise waarlijk gelukkig ma ken, wat hij nooit zou hebben gedaau, Welke zjjne Wij hopen dat deze wijze bemer kingen gehoor zullen vinden bij de meerderheid. Langer wachten ware hoogst nadee- lig aan de eer en weerdigheid onzer wetgevende vergadering. Niet langer meer mag het duren dat eene machtige meerderheid tot speel hal diene aan eene kleine maar ge- ruchtverwekkcnde minderheid en dat de minderheid door eene berekende dwarsboomerij de stemming belette van nuttige wetten ten vooraeele van de werkersstanden. Een doeltreffend reglement dus, heeren der catholieke meerderheid, die toelate den mond te stoppen aan die socialistische belhamels, aie uren lang, hunne ongekookte proza laten vloeien en kabaal verwekken. Belet vooral dat zij u, bij 't eindigen van den zittijd, niet van machteloos heid om iets goeds te verrichten, kun nen beschuldigen. 't Gansclie Land zal er u dankbaar over zijn Het budjet van binnenlandsche zaken is den 15 September gestemd en bedraagt 13,821,946 fr. Daarbij moet het budjet van'het openbaar onderwijs gevoegd wor den, dat beloopt tot 12,353.200 fr. Geheel bet budjet van M. Schollaert is dus van 26,175,116 frank, waaronder 851,781 fr. voor buitengewone uitgaven. Hier duiden wij de bijzonderste veran deringen aan omtrent allen zijn hot ge volg der goede schoolwet van den 15 Sep tember 1895. 9 provinciale opzieners voor het gods dienstonderwijs, 37,800 fr. 18 mindere opzieners voor betzelfde onderwijs, 59,400 fr. aan de normaalscholen voor een deel der onkosten van de proefschool 126,000 fr.; subsidiën voor de gemeente scholen, aangenoraeue en aanneembare scholen, 9,200,000 fr., dat is 1.286,500 frank meer; buitengewone toelagen, 1 mil- lioen leoren van handwerk in de jon gensscholen, 20,000 fr., dat is 12,500 fr. meer deel van den Staat in de verhoo ging van de jaarwedde der plaatsvervan gers van zieke schoolmeesters, 125,000 fr. deel van den Staat in de wachtgel den, 215,000 fr., dat is 25,000 fr. min subsidiën aan de bewaarscholen en scho len voor volwassenen, 1,200,000 fr., dat is 200,000 fr. meer. Gelijk men ziet, neemt het onderwijs, ouder het bestuur van M. Schollaert, eene groote uitbreiding. Iedereen zal er den wakeren minister geluk over wenschen. M. Van den Peereboom stelt verschil- lige veranderingen vooraan zijn budjet, die het totaal, dat 106 millioen, 733 dui zend 614 fr. beliep, doen stijgen tot 110 gevoelens zijn, blijkt zeer duidelijk uit zijnen brief. Gij ziet daaruit hoe waar het is, wat ik gister beweer de. Waart gij in gevaar van te verbranden, hy liet u ,'crbrandcn, waart gij in gevaar van te verdrinken, bij liet u verdrinken, waart gy in geldnood, hy sloot zyne beurs. En zoudt gij my dan waarljjk helpen Waarde oom, in vuur- en brandgevaar, zeker, aar niet in geldnood want «en oud spreekwoord zegtDie niets heeft kan niets geven. Ja, ja, lachte de majoor. Maar, vervolgde hij, nu moet gij mij nog het genoegen doen eu beproeven de booze luim van den burgemeester le verdrijven, opdat ik hem op uw bruiloft kau noudigen. Dat neem ik gaarne voor mijne rekening, oompje, lachte de guit. Drie dagon waren over deze gebeurtenis heenge gaan en de majoor en de doktoor zaten 's morgends aan het ontbijt. Gij kunt wel lachen en vroolijk zijn, zegde de oude knorrepot, g(j zjjt gelukkig. En zgt gij het dan niet vroeg de doktoor. Jawel, want ik zie gaarne gelukkige meuscben, maar gij hebt toch eene dikke streep doormjjne reke ning gebaald en ecnen lievelingswenscb van mij on mogelijk gemaakt. Hoe zoo oom Ik zou gaarne juffrouw De Wit getrouwd zien. 'k Versta u, was het antwoord, ook daarvoor heb ik gezorgd. Wel, riep de majoor lachend, gij wilt toch niet met beiden trouwen millioen, 374 duizend, 598 frank, dat is 3,640,984 fr. meer. Van dit cijfer zijn 65,000 fr. bestemd om to voorzien in buitengewone uitgaven, alsook 600,000 fr. uitgaven dio onder de liberalen met geleend geld en nu met gewone inkom sten betaald worden. Er is eene vermeerdering van 700,000 fr. gevraagd voor het opslaan der kleine traktementen, waarvan 361,600 fr. voor don ijzerenweg, 326,400 fr. voor post, te legraaf en telefon, en 12,000 fr. voor de zeemacht. Hier volgt de opsomming der andere bijzonderste veranderingen 5,480 fr. opslag voor dc bedienden van het midden bestuur 5,400 fr. opslag voor de werklieden van bet middenbe stuur 25,000 fr. opslag voor buitenge wonen onderstand aan dezelfde werk lieden. 62,415 lr. opslag voor de bedienden van den dienst der werken; 190,035 fr. opslag voor de werklieden vau dezen dienst (waarvan 85,000 fr. voor de barreel- wachters)79,000 fr. opslag voor de werklieden belast met het onderhoud der spoorbaan. 70,554 fr. opslag voor de bedienden van den vervoerdienst; 312,288 fr. opslag aan de werklieden van den zelfden dienst; 460,240 fr. voor het kuischen der ma- chienen en rijtuigen, dat de Staat nu zelf zal doen; 12,000 fr opslag om de werk uren per dag te verminderen tot 12 uren ten hoogste 75,375 fr. opslag voor het loon der kuischcrs; 300,000 fr. meer voor kolen, ingezien de vermeerdering van het verkeer; 544,000 fr. min, die vroeger betaald werden aan de aannemers van het kuischen der rijtuigen, daar de Staat dien dienst nu zelf zal doen; 162,604 fr. opslag voor de werklieden van den dienst van het onderhoud der rijtuigen. 534,925 fr. opslag voor de bedienden belast mot het bestuur van den vervoer dienst 262,831 fr. opslag voor de werk lieden van denzelfden dienst; 138,500 fr. meer voor petrol, ten gevolge van den op slag 20,000 meer voor het thuisbren gen der vervoerde goederen. 35,050 fr. opslag voor de bedienden van de ontvangsten cn het koutroj 10,560 fr. opslag voor de werklieden van den dienst. 6,040 fr. opslag voor de bedienden van het middenbestuur der post; 9,610 fr. op slag voor de werklieden van het midden bestuur; 14,200 fr. meer voor het koopen van beter papier voor de postmandatCD en het drukken van postzegels voor de tentoonstelling van Brussel. 250,000 fr. opslag voor fde bedienden der post; 187,165 fr. opslag voordo brief dragers; 58,000 fr. meer voor het maken van postwagons. 159,350 fr. opslag voor de bedienden vau den telegraaf c-n den telefoon; 88,450 fr. opslag voor de werklieden van don- zelfden dienst10,000 fr. meer voor het herstellen van den telefoon te Mechelen eu te Ivortrijk, die met nieuwjaar aan staande door den Staat overgenomen wordt. 3,590 fr. opslag voor d« bedienden van 't zeewezon 25,000 fr. moer om het De hemel beware mij Jaarvoor Maar hebt gij de gazet al gelezen Ik lees geene gazetten meer, daar staan niets dan drukfouten in. Dc doktoor lachte. Maar, zei hy, de gazet van heden moet gjj lezen wat er in staat is zuivere waarheid, en hij nam bet blad en hield het den majoor voor, terwijl hij las Ondertrouwd Neen riep de majoor uit, dat is te ergDok toor, ik mag met u niet meer onder één dak wonen, want ik geloof dat gy met booze geesten omgaat! Ik ben bevreesd voor u Maar, ronduit moet ik u zeggen dat bet my spjjt, dat ik juffrouw De Wit zal verliezcu. Zij meeude het zeer goed, al bezat zij ook eeu weinig te veel moed naar mijnen zin. Ik hoop dat haar toe komstig echtgenoot het met haar vinden kan, want dan zal het een gelukkig huwelijk zyn Dua Meijer heel de stoutmoedige, die het met haar wil wagen Laat eeus zien, is dat niet dezelfde bjj wien de druk fouten verscbynen ik wil zeggen de gazet Ja, dezelfde antwoordde de doktoor vriendelijk. Hoor eens, Doktoor, gy zyt altyd vol streken Kent gij Meijer nader? vroeg de majoor ernstig. Ik ben zeer bevriend met hem. Doktoor ik zal niet vloeken, dal heb ik be loofd maar heken nu dat gij eu uw vriend Meijer de schuld zijt dat ik eens bijna den hoogstel) prijs in de loterij heb gewonnen. Beken het maar, want gij w eet er meer van. zeilschip Ville d'Ostende te doen kalfa teren. 4,000 fr. meer voor buitengewonen on derstand van weduwen en weezen. 40,000 fr. voor het bouwen van twee goeletten, die te zamen 180,000 fr. zullen kosten, om in den mond der Schelde te kruisen 25,000 fr. om de stoombooten van den overzetdienst voor Antwerpen te versterken. Gelijk men ziet, zorgt M. Van den Pee reboom dit jaar bijzonderlijk voor zijno bedienden en werklieden. Ziehier eene kleine schets van socia listische zeden die klaar cn duidelijk bewijst hoedanig de roode voddemaunen de vrijheid van geweten verstaan en hoe zij de voorstaanders zijn der werkende klas. Te Itter in Brabant hebben de katho lieken met de jongste gemeentekiezingen eene schitterende zege behaald. De libe rale meerderheid,versterkt door een paar socialisten, die over eenige jaren in den gemeenteraad gekomen waren, scheen onomstootbaar. Sinds 20 volle jaren waren de liberalen meester en baas in de gemeente. Den 17 November echter werden er 9 katholieken volksgezinden gekozen en de blauwe-roode boel lag in 't zand. De geuzen rekenden zich ankervast te Itter omdat ruim een honderdtal kiezers dezer gemeente werkzaam zijn in de papierfabrieken van Virginal, waar MM. Thory en Picard, twee socialisten van het zuiverste water bestuurders van zijn. Eh wel, wat deden deze heeren be stuurders Den Maandag den 18, 'tis te zeggen, uaags na dc kiezing, werden meestal de werklieden van Itter, die men vermoedde voor de katholieken te hebben gestemd, gelijk honden op straat gesmeten, daar was onder andere eeu werkman in die meer dan 25 jaren in deze fabriek werk zaam was. Ook wierd er Zondag, 24 dezer, te Itter eene protestmeeting gehouden, waar de 300 aauwezige werklieden eenparig de schandige handelwijze van MM. Picard en Thory hebben geschandvlekt. En zoggen dat M. Thory een der kop stukken der socialistische partij van die streek is.en zeggen dat M. Picard de zelfde Picard is. de millioeurijke Picard is, die door de socialisten van het Luilc- sche op de zetels van het Senaat is ge- heschcn geweest en die daar, ter Hoog kamer, wil optreden als verdediger - du pauy' peuplo, terwijl hii te Itter zijne werklieden broodeloos stelt. Werklieden, laat u door al de groot- prekerij van de socialisten niet boet nemen ze zijn niet anders dan be driegers en verraders. Ja. verraders van hun eigen volk. Waarde oom, ik zou gaarne spreken, doch dat zou ten nadeelc van het gasthuis komen, zegde de doktoor lachend. Hebt gij den burgemeester niet 100 gulden beloofd voor zijn gasthuis als hij u den boos wicht noemde Hij kent den booswicht reeds lang- Ik beloofde hem eveneens 100 gulden als bij zweeg tot veertien dagen na mijne terugkomst. Hij heeft tot heden gezwegen, maar d« tyd is voorbij. Als ik nu praat dan verliest hij waarschijnlijk zijne 200 gulden. Spreek maar op, hij zal toch zijn geld hebben. Welnu dan, ik heb den burgemeester aan z(jn gasthuis geholpen, daarvoor heeft hy mync brieven aan jufvrouw De Wit afgegeven. Juffrouw De Wit heeft de brieven aan Louise bezorgd, daarvoor heb ik hare brieven aan Mejjtr bezorgd, cn deze is uit dank baarheid des nachts om 12 uren opgestaan en op ge vaar van eene verkoudheid op te doen heeft hij de nummers veranderd. Gjj ziet de geschiedenis is een voudig, het zal mij genoegen do«n, indien gy ze aar dig vindt. Gij zyt een onverbeterlijke schelm, riep de ma joor hoofdschuddend. W(J zullen wel niet behoeven te zeggen, dat er eenige weken daarna eene dubbele bruiloft gevierd werd. De burgemeester was weer geheel zonneschijn geworden. De majoor trok met zijne dochter naar de stad. Zij zijn allen gelukkig, zelfs de heer Meyer, want zyne vrouw is veel handelbaarder dan juffrouw De Wit was. Alleen advokaat Van der Horst is zoo kwaad ais eene spin. Hjj slaat zich van tjjd tot tjjd uiet de vuist op het hoofd en roeptEzel, die ik ben EINDE.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1