Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. HET SOCIALISMUS. TWEE LEVENS. Het éêne, vrije en gelukkig Italië- Nieuwe Gemeenteraden. LANDBOUW. Bieënteelt. Een en ander. l)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-73 voor drij maandenvoorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Anlet, don 11 Dec. 1§9S. Iedereen moet in 't gelid om de plaag van 't socialismus te keer te gaan. Maar om de kwaal te genezen, moeten wij ze kennen. Laat ons dus de ziekte, die 't socialis mus heet, van kort bij beschouwen Het socialismus verloochent den Katho lieken Godsdienst. Het is volkomen goddeloos, loochent hot bestaan van God en verklaart den mensch als het opperste wezen, dat van niemand afhangt. "Wij zijn meuschen tegengekomen, die meenen dat wij 't ■ocialismus moedwillig zwart maken. Iedereen moet dus medewerken om alle meuschen van de volkomene godde loosheid van 't socialismus te overtuigen. Het socialismus bekampt ten tweede de huidige maatschappij. De beknibbeling is 't sterkste wapen van het roode en groene socialismus. Die beknibbeling is geweldig en over dreven. Helaas De huidige maatschappij is sedert de Frausche omwenteling op het liberalismus gebouwd... en de beknibbe lingen der socialisten zijn niet altijd on gegrond. Het socialismus wil ten derde een nieu- w»n maatschappelijken vorm invoeren. In de christene maatschappij, moet het huisgezin bestaan. In eene wel geschikte maatschappij moeten er verschilligc standen bestaan, die de eene afhangen van de andere, en waarin elkeen volgens zijn beroep zijne plaats vindt. Het Christendom moet de grondsteen zijn van die beroepsstanden. Noch van familieleven, noch van be- roepstanden of christene vakverenigin gen wil het socialismus weten. Welke zijn nu onze redmiddel» tegen 't socialismus De bijzonderste zal de Katholieke Gods dienst zijn. Geen verminkte, geen verdrukte chris telijke leering, welke tot dekmantel der misbruiken wordt gebezigd. De ware leering der Katholieke Kerk, die de ware naastenliefde predikt, de ge lijkheid aller menschcn voor God, het recht van eenieder op vrijheid en zelf standigheid, de rechtvaardigheid tegen alle wockerij en alle uitbuiting, vooral tegen den afgod Mammon, door Christus zoo geschandvlekt. Do tweede middel is Re erkenning der bestaande misbruiken. De maatschappij berust op liberalen grond. Het liberalismus moeten wij op alle wijzen bevechten. Wat zwart is, moe- i ten wij zwart noemen Wij kunnen niets winnen, met de waarheid te verduiken. Een derde middel is de bescherming van het familieleven en het christen gil denwezen. Daarom moeten wij uit al onze krach ten, ons katholiek bestuur ondersteunen. Het heeft immers wetsontwerpen ge reed om de vrouwen, de kinderen en de ouderlingen te beschermen. Het heeft ook een wetsontwerp gereed om het christen gildenwezen wederom op te beuren, om den vooruitgang van de vakvereenigingen te betrachten. «o 19® VERVOLG. Dat is voorloopig voldoende. Onzen dorst zullen wij met sneeuw lesschen. Ik heb bovendien eene byl bij mij en een oud pistool met ecnige kogels, die ik heb weten 1c bemachtigen, zonder achterdocht op te wekken. Mijn arbeid hoeft den czaar ruimschoots die voorwerpen vergoed en zij kunnen ons tegenover de dieren van het bosch te pas komen, al was het slecbts om een vogel te schieten en op wat dor bout te braden, wat ons voedsel voor een tiental dagen zou verschaffen. Kom meè, wij hebben geen oogen- blik te verliezen. Zwijgend zetten zy zich op weg. Nesdorff had zjjn maatregelen goed genomen. Hij wist volkomen juist welke richting zy uit moesten en zjjn blik, dien hij sedert eene maand opzettelijk aan de duisternis had gewend, was scherp genoeg om ben door de smalle paden te leiden, zonder hen den draad te doen ver liezen dien beiden door dezen doolhof heen moest voeren. Tot den morgend toe liepen zij voort, zonder de af matting te gevoelen, die zich toch wel degelijk van hunne ledematen had meester gemaakt. Bij het aanbreken van den dageraad waren z(j reeds zeer ver van Nertchinsk verwijderd, maar thans ook deed dc vermoeienis zich gevoelen. De Italiaansche liberalen hadden zich eertijds in 't hoofd gesteken dat het vol doende was eenen hardnekkigeu oorlog te voeren tegen het Pausdom en tegen den katholieken Godsdienst, en Italië één te maken, om hun vaderland in eene overgroote goudmijn te veranderen. Zij moeten thans bekennen dat zij hot spel leelijk verbrod hebben. Het bewijs daarvan ligt in de weiuige cijfers welke wij hieronder laten volgen. Verleden jaar verlangde de minister van landbouw inlichtingen te bekomeu over den huisboudelijkeu toestand der landelijke bevolking. Hij zond vragen lijsten aan al zijne prefekten, waarin, onder andere, gevraagd werd welke de dagloonen zijn die aan de landbouw werk lieden worden betaald. Ziehier eeuige der antwoorden welke hij heeft ontvangen Dc prefekt van Ascoli. De werk vrouwen op het veld winneD 50 centiemen daags, zonder den kost deze die per maand betaald worden, krijgen den kost, een kleedingstuk en 2 fr. per maand. De prefekt van Avelino. De dag- loonsters welke niet gevoed worden win nen 45 centiemen daags deze die zich voor een jaar verbinden, hebben kost en inwoning en 30 fr. voor geheel het jaar. De prcfekt van Chiebi. De dagloon- sters hebben 25 tot 50 centiemen daags, 7olgens dat zij gevoed of niet gevoed wor den door dezen die ze gebruiken. De prefekt van Fermo. Het dag loon, zonder den kost, bedraagt 25 cen tiemen in den winter, 50 centiemen in den herfst en 75 centiemen in den zomer. Die ellendige toestand belet de dag bladen der partij van signor Crispi niet hoogmoedig te verklaren dat er geene armoede bestaat onder de ^Italiaansche werkersbevolkiug. Wij moeten hier ergens zien uit te rusten, sprak Paul, dcu blik om zich heen latende dwalen. Maar waar, wij zijn niet veilig in de open lucht. De koude is niet heiig genoeg om baar te \reeztm, maar wjj kunnen door becren of wolven overvallen worden. Ik weet slechts een middel, zegde Iwan. Laat hooren. Wy zullen beurt om beurt een uur slapen. Hij die waakt, zal zoolang op den uitkijk slaan. Dat denkbeeld heeft veel goeds en ik neem liet aan, mits gij het eerst rust neemtO vrees mets, ik zelf zal wat op en neer bly ven wandelen; dat is niet noodig. En viiendelijk dwong by zijn gezel aau zijnen wil toe te geven. Toen hij ontwaakte, stond dc zon reeds hoog aan den hemel. Nu spoedig we4r op weg riep Paul. Wij zul len al loopende eten. Maar gij moet nog slapen. Neen, ik ben reeds geheel en al uitgerust. Laat ons gaan, het is meer dan tijd. Die ellendige kozak ken mochten het toch eens in het hoofd hebben ge kregen one achterna te gaan. Voorwaarts marsch als w(j flink deorloopcn, hebben wjj minder te vree- zen. De tocht werd wefr hervat, maar zoo het daglicht hem had moeten vergemakkelijken, men had thans een vrjj wal ernstiger hinderpaal dan de duisternis ontmoet. Het boscb was schier ondoordringbaar ge worden. Aan alle zijden vlochten de nooit gesnoeide takken zich ineen en telkens moest de byl van Nes- i Zooals men weet hoeft de aanstelling 1 der nieuwe gemeenteraden plaats op Maandag 16 December aanstaande. Dc Moniteur deelde maandag morgend eenen omzendbrief meê, gericht aan de gouverneurs der provinciën en betreffen de de aanstelling der nieuwe raden. In de steden en gemeenten van welke de kiezingen zijn goedgekeurd en waai er nog geen burgemeester is benoemd vóór den 16, zal het voorzitterschap over de aanstellingszitting worden waargeno men door den tegenwoordigen burge meester of dienstdoende burgemeester. 't Is hij ook die deu eed zal afnemeu der nieuwe gekozenen en, na hunne ver kiezing, van de schepenen. De omzendbrief raadt aan de aanstel lingszitting te houden ten 10 uren 's mor- gends. In die eerste zitting zullen de leden, welke zich wenschen terug te trekken en plaats te maken voor de toegevoegde 2 leden, daarvan kennis geven, en het on derzoek der geloofsbrieven van die toe gevoegde leden zal dan plaats hebben in de eerstvolgende zitting. De eerste reeks der schepenen, welke zullen benoemd worden door den nieuwen gemeenteraad, zal uittreden op 1 ja nuari 1900. Ze zal de groote helft (3) der schepenen bevatten.te Antwerpen, te Brussel en te Geutde heli't (1 of 2) iu dc audérc gemeenteu. Dc tweede reeks zal bestaan uit do andere helft der schepe nen cu den burgemeester. De toegevoegde raadsleden ook dc toegevoegde patroons en werklieden, ge kozen op 24 november komen op de algemeene lijst voor en genieten al de rechten der gemeenteraadsleden, wan neer zij geroepen zijn deze te vervangen. Gerustheid der Koeibeesten. Het is geweten dat hoe geruster de beesten gelaten worden, die men vet, hoe boter zij vetten. Maar de melkbeesten moeten ook zoo gerust mogelijk gelaten worden, of zij verliezen seffens van hunne melk. Men moet dus aan iedereen, die geen affairens in den koestal heeft, de ingang ervan verbieden. Aan deze die er moeten ingaan uit noodzakelijkheid zal men wel opleggen daar hun werk te doen zoo stil mogelijk. Dus niet te roepen noch te tieren, veel min de beesten te mishan delen. Ook moet men het melken en het eten geven zoo stipt mogelijk altijd op dezelfde tijdstippen doen. Alle afwijking aan die regels is seffens eene groote schade voor den landbouwer. dorf de twijgen afkappen, terwijl zij bij andere oogen- blikkcn op handen en voeten door de struiken kropen. Dit is vermoeiender, maar veiliger, zegde Paul. Indieu men ons achtervolgt, laten wjj bier ten minst* geen spoor van onzen doortocht achter; dat neerge velde hout verraadt ons telkens. Dooh niets kwam den vluchtelingen verkondigen, dat men hen achterna zat, en dat was ook het geval niet. De russischc opzichters hadden wel hun ver dwijnen ontdekt en gezworen er zich op bloedige wijze over te wreken, maar zy kenden het boscb, waar men bemerkt bud dat zjj binnengedrongen waren, en zjj geloofden niets anders, of binnen enkele dagen zouden de rebellen weir terug zijn gekeerd. Het was dan ook een schier wanhopige poging. Lang worstelde Iwan tegen de struikelblokken, welke zij bij eiken stap ontmoeten, maar tegen den avond was hjj geheel en al overwonnen en wierp hij zich lang uit op den grond neer met den wanhoopkreet Laat mij bier sterven ik kan niet verder. Zijn vriend was bijna even vermoeid als iiy het zachte vrouwengelaat, dat hem uit de verte toelachte, scbonkhem echtereen bovenmenschelijke geestkracht cn deed hem alle lichamelijke afmatting vergeten. Met somberen blik zag hjj dan ook op zijnen gez*1 Een oogwenk kwam de verzoeking in hem op, te doen zooals de jonge man vroeg en hem aan zijn lot over te laten om zelf verder te trekken, maar onmid- delyk daarop herinnerde hjj zich Karoskine's ouders en wat bij liun verschuldigd was. Zich dus zachtkens vooroverbuigende, zegde hij Nitrate, vergif voor de beeaten. Het is niet genoeg geweten dat nitrate eeu groot vergif is voor de beesten. Dat de landbouwers dus wel zorg dragen van hunne nitrate of chimische vetten in eenen stal te leggen die goed toeblijft en als zij de zakken wasschen waarin die vette geweest is, zulks nooit te doen in water waar de beesten zouden kunnen gaan drinken. Zaaizaden. Wij roepen de aandacht onzer lezers op de groote vervalsching gepleegd ten na- deelo van den landbouwer iu de zaai zaden Goed zaad, goede vruchten slecht zaad, slechte vruchten. Verleden jaar heeft men zulks bijzonder bemerkt op klaver en vlas. Dit jaar nog meer dan voorgaande dient er op gelet te worden. Iedereen wil verkoopen en om te kunnen verkoopeu, zet men zijne prijzen zoo leeg dat cr geeno winst meer is, als men de waar niet ver valscht. Opgelet dus on vooral, zeggen wij, op de lijnzaadtonnen. Gezondheidspolicie der huisdie ren. Reglement betreffende de tuber culose onder het rundvee. Uitvoering. Een koninklijk besluit in dato 6 decem ber 1895 bepaalt 1° Dat het koninklijk besluit in dato 30 October 1895, houdende reglement van algemeen bestuur, betreffende de maatregelen te nemen ter bestrijding der tuberculose onder het rundvee in voege zal treden den 1 januari 1896, iu plaats vau 10 dec. 1895 2° Dat, bij wijziging van art. 32 van bedoeld besluit, de schadevergoeding toe te kenncu voor de diereu, in 1895, voor de voeding totaal onbruikbaar erkend, zal gerekend worden eensluidend de schikkingen van 1, litt. A, van bet ar tikel 24 van voornoemd besluit en van de artikels 1, 2, 3, 5 en 6 van hot koninklijk besluit vau 23 October 1893. graf in. De begrafenis zal deze week plaats hebben. Dit maal is de groef in opene lucht aangeleid en zal dan met eeno houtmijt overdekt worden om de overtollige regens af te weren. M. Blanckaert Juliu», van Berlaere, een onzer bevoegdste leden, zal dezelfde proeven binnen weinige dagen op houten bakken inrichten. De maatschappij zal bij beide liefhebber» ter verrijzeni» ge- noodigd worden. De proeven zullen ove rigens op vergelijkende wijze worden in gericht Korven van dezelfde waarde en betzelfde maaksel, zelfde gewicht en be volking zullen aan overwintering boven en onder den grond worden onderworpen. Menige biebroeder, aangemoedigd door de goede uitslagen van den Heer De Gushem, gaat ook de wijze van overwin tering met volle insluiting in zand, kaf, of drogen grond voor zijne koloniën toe- VERSLAG over de vergadering der Sint-Ambrosius Gilde van Aalst, (Posthoorn). Op onze laatste vergade ring, van 3 November, werd er breedvoerig ge handeld over de overwin tering iu den grond, zoo- gedecoreerde Vriend - De Gushem van Cherscamp ze, sedert jaren, met goed gevolg toepast. Onze dappere gildemau geniet nu woderom goede ge zondheid en zal dit jaar zijne belangrijke proeven voortzetten. (Zie Bieënvriend, April, bl. 05). Dit jaar gaan al zijne zwakke koloniën, ten getalle van 8, het als onze 1 Rust wat uit, wij zullen morgen verder trekken. Maar dat beteekent ook voor u den dood. De koude is veel te hevig geworden. Ik heb een vuursteen by mij en zal een flink houtvuur maken. Richt u op en laat ons eene open plek uitzoeken. Zijne stem was zoe gebiedend, dat Iwan hem werk tuigelijk gehoorzaamde en zich nog «en eindwegs ver der sleepte, totdat zij eene kleine vlakte ontdekten en Paul Nesdorff onmiddelyk dood hout afkapte cu ont stak. Leg u thans neêr, zegde hij opnieuw. Morgeu znllen wij overleggen wat ons te doen staal. Maar gij zelf 7 Ik zal ook trachten te slapen. Het vuur houdt vanzelf de roofdieren verwijderd. Ik had daar eerder aan moeten denken. Gij hoopt dus nog steeds 7 Meer dan ooit, Wij zijn reeds ontkomen aan het gevaar weder opgevangen te worden wat ons over blijft, is een harde kamp tegen de natuur, tegen onze eigene zwakheid en ontberingen maar wy zouden geen mannen zyn, indien wij ons daardoor litten overwinnen. O Dat ik uw vertrouwen mocht deelen, dat ik zeker kon zyn morgen of overmorgen niet \v»êr t* vallen om mij niet meer op !e heffen. Een vastberaden trek kwam op NesdorlTs lippen. Prins Karoskinc, zegde hy, ik zou u al heel slecht beoordeeld moeten hebben, indien gjj in staat waart u door eenon zoon uit het volk te laten be schamen. Het gedacht van in 1896 te Aalst eeneD grooten prijskamp van Bieënteelt te ge ven, met bonigmarkt en praktisch benut tigen van honig in gebakken en in spij- zenbereiding, werd gretig door de talrijke leden toegejuicht. Voorloopig beeft men de Septembermaand als 't gunstigste tyd- «tip verkozen. Het programma zal in Maart of April reeds verschijnen. De prachtige feestzaal van bet Bisschoppelijk Collegie, alsook do speelplaats en de ruime hovingen zijn reeds toegezegd, en men mag rekenen dat nergens beter ge schikte plaats voor dergelijke feesten te vinden is. Voordrachten over bieënteelt, honig en deszdfs gebruik zullen de feesten opluisteren Dit jaar doet ook de Maatschappij aan vraag tot bet bekomen van voordrachten over Bieënteelt in verschillige gemeen ten. De groote bijval der confcrentiën dit jaar te Aalst gegeven, beeft al onze man nen ieror en moed bijgezet. In België is sedert 1888 do voorwaar delijke veroordeeling ingevoerd en deze maatregel werkt uitstekend. Nog onlangs is dit weder gebleken uit de statistische opgave over 1894, die de minister van justie. M. Begerem, aan de Kamer beeft voorgelegd. Daaruit blijkt dat de rechtbanken op 191,870 veroordeelingen 51,248 malen de voorwaardelijke veroordeeling hebben toegepast. Van deze laat6ten zijn slechts 1761 voor de tweede maal wegens misdryf veroordeeld. De policiecommissarissen zullen met genoegen vernemen dat men in't mini sterie van binnenlandsche zaken onder zoekt om een pensioenkas voor hen in te richten. Iwan maakte een gebaar van moedeloosheid «n de jonge advokaat vervolgde lk voor mij ben vast besloten tot het einde toe voor de vrijheid te worstelen. Zoo ik neer mocht storten, alvorens eene veilige haven te bereiken voor dat ik de grenzen overschreden had, dan zal het alleen wezen als een lijk. Hoe benijd ik u om uw zielskracht. Gjj hoeft slechts te willen om haar eveneens iu u weèr te voelen ketren. Daar airaks, toen ik u neer zag zakken, kwam mij uw beeld uit den jongste» op stand voor oogen, eu ware bet niet uit eerbied voor de nagedachtenis uwer ouders geweest, ik zou tegen over u gehandeld hebben, als de poolscbe edelen vau toen met de boeren deden. Wat bedoelt gij 7 Ditmen had dagen achtereen rondgezworven, steeds achtervolgd door de kozakken. Zoodra de Rus sen moe werden, vervingen hen nieuwe beuden de onze daartegen hieven altijd voortgejaagd en me» rekende op hunne uitputting, om hen in handen krijgen. In het eind waren de landbouwers zoo afgemat, zo» vernietigd door den slaap, dal zjj uitriepen Wjj willen rusten, ook al moest de vjjand ons daarna af maken zelfs de dood is beter dan deze duldelooze vermoeienis en zjj ook wierpen hunne zeisen neder en zichzelven daarnaast. Wordt voortgeeef) Cuique smim.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1