Den Denderbode. Groote Yer tooning. INHOUD Allerhande nieuws. O, die zitting van den raad, 't is om j haar nooit te vergeten 300 mcnscben waar er plaats is voor 100, terwijl van buiten een onweerstaanbaar gedrang alles voortduuwt, alles vooruitdringt en de dagbladschrijvers hun verslag maken, terwijl achter hunnen rug een onheil spellend gekraak het doorbreken dor eikenbanken aankondigt en de journali sten zelf verplicht zijn hunne bank te ontvluchten. En om dien volksstroom tegen te hou den naast den huissier van de zaal, een agent van politie Wal een volkske Niemand ontblootte zich het hoofd; men riep, schreeuwde, lachte, vloekte; luid op werd er geroepen: Scheer en andere schimpwoorden terwijl M. Coremans aan't woord was. En dat laat een voorzitter toe AU de voorzitter van eene vogelpik- maatschappij in zijne zitting zoo iets moest dulden, wat de burgemeester van Antwerpen maandag in den gemeenteraad heeft toegelaten, de leden stemden hem af op 't oogenblik. Maar ze denken immers alles te mogen doen, wat ze willen, die vrienden van M. Van Ryswyck; hij had ze immers uitgenoodigd van op zijn balkon die misschien wel eens zullen gedacht hebben aan de beruchte carabiniers Mais par un malheureux hazard Nous arrivons toujours trop tard. Doch wat helpt het ook dat zij aauwe- zijn proces-verbaal opmaken is niets Of zagen wij zelfs niet eeneu Meetia- gist, die in den namiddag de hulp der policie inriep tegen cenen geus, die hem sloeg, in den bak steken Nu, de policie was ter plaatse, om de hernieuwing der baldadigheden te keer te gaan, doch dit belette niet dat de vrienden van Onzen Jan rond midder nacht terugkeerden en poogden het huis verder te vernielen. Nog eenc bijzonderheid, die niet on- •ermeld mag blijven. Terwijl de geuzen in het lokaal hun bandietenwerk verrichten, wilde het jonge meisje waarvan wij hooger spraken, de policie verwittigen. Welnu, zij werd aan de deur door de Deuzen teruggehouden, geslagen en niis- laudeld, terwijl de anderen binnen hare moeder, Mad. Myin, meteen zwaar voor werp op het hoofd sloegen. Het schandalig feit wordt in deze stad veel besproken. De vrienden van onzen Jan aan 't werk. Na aan do uitnoodiging van burge meester Van Ryswyck beantwoord te hebben om zoo talrijk mogelijk in en voor het stadhuis te komen manifesteeren. miste bet verbod, dat onder de raadzit ting werd aangeplakt, geheel en al zijn effekt. Niet manifestceren,wanneeronze J an ons uitnoodigt De Meetingisten waren verwittigd dat er niets mocht plaats hebben, want op den middag was zelfs een adjuukt bij de gewone 12-uren kalanten van den Bur gerkring gekomen, om te zeggen dat alle betooging verboden was Nu, over de schandalen van 's namid dags spi ekeu wij niet meer. Zeggen wij nog een woord over den avond. Dezelfde kerels met blauw kielen, die wij vier-vijf weken voor de kiezing in den Pelikaan bezig zagen die wij in Oud- Antwerpen (Kammenstraat) den boel ii gruis zagen slaan die wij Maandag na middag met blauwsel naar de raadshee ren zagen werpen, doorliepen in kleine groepkens de stad, en waren rond 9 uren in de vierde wijk. Op den hoek der Pompstraat, waar een gewezen policieman herberg houdt, heb ben zij, wanueer zij hunnen veldtocht doen, hun hoofdkwartier. Wij zouden deze bijzonderheid niet vermelden, maar wij doen het ter inlich ting van M. den burgemeester, die zoo slecht op de hoogte van den toestand schijnt. uvÊVkSfir"öfer"tl>Sfifpstfaat, ïs'fief lokaal De Leeuwgehouden door M. Jan Myin, een zachtzinnig en bedaard man, die nogal menig pintje moet tappen om voor zijn talrijk huisgezin den kost te verdie nen. Hier komen eenige katholieke maat schappijen bijeen om, nu ten voordeele van den arme, dan voor dit of dat goed werk, een feestje, eene ton- of vogelpik- prijskamp te geven. En 's zondags er 's maandags komen er eenige bejaarde lieden uit de buurt, met hunne vrouwen een kruisjas spelen. Dit lokaal was nu maandag avond het doel van eene nieuwe expeditie. Rond gezegd uur kwamen drie kerels binnen, zij vroegen elk een borrel beste. Een goed half dozijn bejaarde men schen waren in het lokaal aanwezig, als ook twee of drie personen uit de Lei. De drie kerels begonnen, voor den toog staande, te zingen Wij kloppenkloppen allemaalenz. De dochter des huizes, een niet zeer sterk 18jarig meisje, zegde Hoort eens, jongens, dat lieken kunt ge in liberale lokalen gaan zingen, maar hier niet. Hun antwoord was een nog luider ge zang, doormengt met een gevloek om de muren te doen zwart worden. Een hunner ging aan de deur, liet er een fluitsignaal hooren en nu kwam, den kelijk uit bet hoofdkwartier eene groep helpers toegosueld. Met stokken, stoelen, pinten, steks- kenspotten, werden nu de ruiten der gla zen straatdeur, van de c'eur, die in den gang uitkomt, de lampen, kortom alles wat breekbaar was, verbrijzeld. De stoof werd om verre getrokken, een oud man werd er bovenop geworpen de lampen waren uitgedoofd gelukkig, want zonder dat ware er brand ontstaan. Met eenen stoel sloeg men een kader, bevattende het reglement der Katholieke Vriendenschaar Hulp in Nood, eene prachtige penteekening, in stukken. Zoo geweldig was de slag, dat de stoel in de handen van den baldadige in stuk ken brak. En de policie zal men vragen ik meende dat alle betooging verboden was Voor de bezoekers van den Burger kring yd maar voor de blauwe vooruit- strevers Dat schijnt wel niet. Toen wij een uur nadien het nieuws in eene andere wijk der stad vernomen heb bende, ter plaatse kwamen, vonden zij op den hoek der straat eenige agenten staan, instituut te Norwood, is zelf blind, maar I Arme sukkelaars, met al uwe zooge- niet blind geboren. Hij heeft alle hooge zegde apetijtopwekkingen, uwe bitters, toppen der Alpen beklommen en heeft 9 uwe elixirs, spiegelt u aan dozen man: zelf de inrichting gesticht, waarvan hij hij gebruikt den echten sleutel. D God». het hoofd is. Eenige van zijn verpleegden Het Verbond der Volkskringen. heeft het volgende verzoekschrift opge steld Aan den Heer Minister van Binnen- landsche Zaken en Openhaar Onderwijs. Geachte Heer, Het Hoofdbestuur der Volkskringen van Antwerpen, 2000 (twee duizend) le den, allen gemeentekiezers, vertegen woordigende, op 16 december, bij hoog dringendheid in algemeene vergadering vereenigd, besluit Gezien de vijandige betoogiug geplo- gen op heden, tegenover de minder heden, in de gemeenteraadszitting van Antwerpen, en waartegen de tegen woordige burgemeester machteloos ge weest is Gezien de stelselmatige uitsluiting der minderheid uit het schepencolle- gie Gezien de rechtveerdigheid en de billijkheid der zaak zich te wenden tot UEd., Heer miuister, om UEd., beleefd te verzoeken en vurig aantedringen, den burgemeester onzer stad Antwerpen te benoemen tusschen de leden der minderheid van den raad. Wij zijn overtuigd, Heer minister, dat, de aangehaalde redens afdoende zijnde, er voldoening aan onzen wensch zal gege ven worden. Aanvaard, Geachte Heer Minister, de verzekering van onzen rechtzinnige» eer bied. [Handtetkens). E De Congo-Vrij staat heeft aan fabri kanten te Geut, Siut-Nicolaas, Dender- monde, Kortrijk, Waerschoot Roussolaere en Moll voor ongeveer 700 duizend frank verschillige weefsels besteld die moeten dienen tot kleeding onzer zwarte brueders of laudgenooten in den Congo. Chipka. Die naamlooze brieven met bedreiging van aanklacht bij 't Ge recht zullen niet baten, 't is gelijk van waar ze verzonden worden, 't Is te dom In Wisconsin (Amerika) kost het malen van eenen zak voedergraan slechts 5 dollarscents, 't zij 0,25 centiemen. In de week van 17 tot 24 November vroos het zoo sterk in Wisconsin dat de Fox rivier dicht zat en de scheepvaart gestremd was. Blinden. Over blinde menschen deelt Tit Bits het volgende mede De heer Fewcett, do bekende Brilsche directeur-generaal der posterijen, was reeds vroeg in zijn leven blind geworden door een ongelukkig toeval op het schiet veld maar hij was het beste hoofd, dat de posterij daar te lande ooit had gehad. Hij ontwierp blind als hij was het systeem van postzegels, dat zeer ze genrijk heeft gewerkt, en voerde het stel sel in van telegrafische geldverzending. Ook schitterde hij als redenaar in het Parlement. Hugh James, een dokter uit Carlis'e, was ook blind. Hij begon als chirurgijn, maar toen hij blind werd, ging hij in de medicijnen studeeren, kreeg den dokters graad te Durham en had later een groote praktijk. George Macfarren, de hoofdpersoon van de Engelsche muziek academie, was blind maar hij componeerde de mooiste stukken, waarop Eugeland kan boffen. Opmerkelijk is het, dat twee zijner beste leerlingen ook blind waren. Eenige jaren voor zijn dood werd hij organist in een der grootste kerkeu. Hij bespeelde ondanks ziju blindheid, drie of vier in strumenten. De beroemde Liszt was blind gedurende de laatste 15 jaren zijns levens en com poneerde in dien tijd de beste stukken. Het hoofd van een der grootste Engel sche piano-firma's was blind van zijn geboorte af. Hij heeft eene groote verbe tering in de piano gebracht en speelt er zelf mooi op. Een zijner beste stemmers is, gelijk hij, stekeblind, wat hem evenwel niet belet, zijn beroep zeer nauwkeurig uit te oefe nen. Dr Campbell, het hoofd van 't blindcn- ;enazcn volkomen en verleden winter lebben twee meisjes van zijn iurichting den eersten en tweeden prijs gewonnen bij een schaatsenrijderswedstrijd. De beste gymnast in de Manhattan eene athletische club, is een blinde man, en hij verricht soms verbazingwekkende toeren niet lang geleden was er een wedstrijd voor blinde leden, die vergezeld was door eenige goedzienden, en hen te waarschuwen voor hindernissen. Een zekere heer Strong, onlangs over leden, was het hoofd van een katoenwe verij in Noord-Engeland. Hij begon zijn loopbaan als werktuigkundige, en zijn bijzondere liefhebberij was het orgelma ken. Hij maakte zeer mooie orgels, bene vens eenig^ andere instrumenten. Later begon hij te weven en maakte zelfs een weefgetouw, dat verscheidene verbete ringen bevatte. Joseph Wimprecht, uit Augsburg, wa.s ook een wonder der blindheid. Hij was boekverkooper, zijn winkel bevatte 10,000 boekdeeleu, maar er bevond zich geen hoek in den winkel, of hij wist het dadelijk te vinden. Als er een nieuw pak boeken kwam, behoefde zijn vrouw ze maar te beschrijven, en dit was voldoende voor hem, om ze nauwkeurig te prijzen. Amerika levert wonderlijke gevallen van scherpzinnigheid, gepaard met blind heid. Een der rijkste mannen van dn Amerikaansche effectenkantoren - R. -p. Hyde is blind maar staat bekend als een der slimste en geslependste spe culanten. De ontwerper van het jacht Glonana en hoofd van een scheepstimmerwerf te Bristol, Hirsch, is blind, reeds 50jaar. Er is op de tentoonstelling te Chicago een blind meisje geweest, geboortig uit g Boston, dat een waar natuurwonder is. i' Behalve blind, is zij doofstom haar ge- voel is zoo sterk ontwikkeld, dat zij op j het gevoel kleuren kan onder scheiden. Zij was de eerste, die ontdekte, dat de j neus van het standbeeld van Washington, 1 jj aan den oenen kant langer was dan aan den anderen. Hoewel reeds duizenden altisten het standbeeld van zeer nabij hadden bezichtigd, had geen van hen dit opgemerkt Er is een beeldhouwer, een Fransch- man. die blind is, maar toch prachtig werk aflevert. Hij werkt alleen op het gevoel, eu zijn producten kunnen wedij veren met die der beeldhouwers. Volkstem DEP ERE. Wisconsin (America). Iets over de tanden. Welk is de bezigheid van den taud Hij dient om het voedsel te pletteren en te malen, alvorens het langs het keel gat den weg naar de maag neemt. Snijtanden, maaltanden en baktanden hebben allo drie hunne wel afgeteekendo verrichting. De eerste soort dezer tanden, voorzien van scherpe randen, doen in den mond het werk van het snijmes zij snij den de spijzen welke door de maaltanden moeten uiteengerukt worden. De bak tanden vervullen den rol van pletteraars Uit het voorgaande blijkt, dat de toe stand der tanden eeu grooten invloed op de gezondheid moet uitoefenen. Zoo ziet men dat de meeste personen welke aan maagpijnen onderhevig zijn. eeu slecht gebit hebben. Slecht geknauwde spijzen inslikken, heeft de nadecligste gevolgen voor de maag. Wanneer daarbij het overdreven gebruik komt van tabak en alcool, dan geraakt het maagtoestel natuurlijk gansch bedorven. Daar de maag grootendeels onderwor pen is aan den min of meer goeden toe stand en werking van het gebit, en daar nu uit de maagkraukheden eene menigte van allerlei erge ziekten voortkomen, zoo mag men bijna besluiten dat de tan pen geheel het menschelijk gestel be- heerschen. De kunst om gezond te leven, bevindt zich in de kunst van wel to eten. De gezonde rede wijst ons nu dadelijk aan, dat wij eene nooit verflauwende zorg moeten aan den dag loggen voor de tan- I den, die zulken gcwichtigen rol bij het j eten vervullen. Wie een abonne ment neemt op DEN DENDERBODE voor 1896,zal ons blad van heden af tot nieuwjaar gratis ont vangen. Leest en verspreidt Standgelden,meet- en weegloonen der Merkten van Aelst. Verpachting. Maandag 11. heeft de verpachting plaats gehad on ziehier den uitslag. Verpacht voor drij jaren Vloeschmerkt. Verpacht aan MM. Aug. Marcel en Gustaaf Boeykens, mits fr. 18,400 'sjaars. Eiér- en Botermerkt (Kladjes). Verpacht aan M. P. Verhulst, mits fr. 4,300 's jaars. Kieken- Duiven- Konijnen- en Wild merkt. Verpacht aan MM. Casimir De Smeten Lod. De Nayer mits fr, 2,800 'sjaars Gr aanmerkt. Verpacht aan M. L. Bruylandt mits fr. 130'sjaars. Vlasmerkt. Verpacht aan MM. Loo Van Goethom en Vinck, mitsfr. 220 'sjaars. Varkensmerkt. Verpacht aan M. C. Coen, herbergier en meestermetser, «In de Wederkomst» mits fr.2360'sjaars. Kaaireehten. Verpacht aan M. J. De JoDghe, havenmeester, mits fr. 670 'sjaars. Aardappel- en Ajuinmerkt. Verpacht aan M. Leo Bruylant mits fr. 850'sjaars. Stadsbel. Verpacht aan M. J Col- paert, meestersmid, mits fr. 220 'sjaars. Verpacht voor een jaar Kramen ter onderscheidene merk- Op den feestdag van Kerstmis zul een ten.Verpacht aan M. Leopold De prachtige Kerstboom geplant worden in Witte, mits fr. 7,750 'sjaars. den kring, dragende weldoende en kost- Fruitmerkt. Verpacht aan M. bare vruchten voor al de leden van den Leopold Van den Bossche, mits fr. 1620 kring. Het Komiteit en bijzonderlijk de 's ;aars. Katholieke W erkmanskring. Eerw. Heer Bestuurder wekt allo welden kende Stadsgenooten op om dit zoo nuttig en volksgezind werk zooveel mogelijk door liunuo bijdrage van giften eu prijzen op te luisteren, Alle prijzen moeten ing- zonden worden ten huize van den Eerw. Heer Ponnet of den heer E. Van Itterbeek. Weet ge wat men noodig heeft om te kunnen leven in New-York P Met 25,000fr. inkomen 'sjaars, moet eene familie armoede lijden, en met 50,000 fr. is zij nog op haar gemak niet. Do MC1..5.0 uionai, waarvoor men ten hoogsten 5 kluiten in Frankrijk zoude geven, wordt daar van 25 tot 30 kluiten betaald. Voor het minste uitstapje dat men doet in rijtuig moet men de ronde som van 10 fr. strijken. Gij huurt bijvoorbeeld eene kamer te Pai ijs, in de Marbeufstraat voor 2,500 fr. in New-York, voor de zelfde vraagt men 3000 dollars, 't is te zeggen 15,000 fr. en bet is niet zeldzaam dat men schoone vertrekken ziet verhuren aan 18, 20 en 35,000 fr. Eene keukenmeid wordt 35 fr. per week betaald een kamerknecht van 225 tot 250 fr. Een geneesheer zou geen stap uit ziju huis zetten voor min dan 20 fr. Eene manskleeding kost rond de 500 fr. eu eene vrouw betaalt van 1,000 tot 1,250 fr. voor een kleed, dat men niet extra zouden mogen noemen. Een middel om de kooien te be waren. Men snijdt bij het naderen van den winter de kooien aan het onder ste gedeelte af en men legt ze in eene plaats ten Noorden het onderste boven, op een weinig gras of strooi. Geen enkel blad bevriest of bederft en de kooien bleekon. Kokosboter. Eenc nieuwe kunst boter begint in den handel te komen, na melijk boter vervaardigd uit het sap dei- kokosnoten. Eene maatschappij is tot stand geko men om 2000 en weldra 4000 kilos kokos- boter per dag voort te brengen. De kokosnoten groeien in warme lan den en het is natuurlijk daar dat de koskoboter zou vervaardigd worden. Personen die ze geproefd hebben, vin den de kokosboter heel lekker. Uit het sap der kokosnoten maakt men ook kokoswiju, doch deze verzuurt heel spoedig. Een valsche sleutel. Ik ben geen geneverman maar ik moet een borreltje hebben voor den middag, om de maag open te maken. Vriend, gij zijt mis. Als gij uwe kleerkas wilt openmaken met eenen valschen sleutel, dan bederft gij het slot. Als gij eenen borrel drinkt om de maag open te maken, gebruikt gij eenen val schen sleutel, en gij bederft uwe maag. Maar welke is dan de ware sleutel van de maag Het is God's lieve vrije lucht, liet is de beweging,het is de lichamelijke oefening. Honderd maal heb ik met wellust den landman 's middags voor zijne rookende kom patatten ziet zitten. Op 2" Kerstdag zal er in Sint-Jozefs college, om 4 1/2 ureu, eene buitengewone Vertooning plaats hebben, ten voordeele der Missiën van Calcutta, Ceylan en Congo. Het groot fransen drama Une cause célebre, zal opgevoerd worden door de Autworpsche Maatschappij Caritas, die hier over 4 jaren in den Katholieken Werkmanskring zooveel bijval heeft genoten. Kaarten zijn te bekomen bij den portier van het College. RECHTERLIJKE KRONIJK. Tot der dood veroordeeld. Gister diinsdag is voor de Assisen van West- Vlaanderen de zaak afgel-oopen van Elisa Aerens beschuldigd van haren man Desideer Haezaert vergiftigd te hebben. De jury na eene beraadslaging van 40 minuten heeft bevestigend geantwoord op de twee gestelde vragen en het Hof heeft de giftmengster tot der dood veroor deeld. Briefdrager-moordenaar. De Brus- selsche briefdrager, die, na eenige bestuur lij keen rechterlijke straffen opgeloopen te hebben, voor oneerlijke feiten, zijue vrouw met eenen revolver doodschoot, is door het assisenhof tot 20 jaar dwang arbeid veroordeeld. Arrondissement Aelst. Natio nale Militie. Het laagste nummer of beter gezegd Teppen Een, zal bij aan staande lotingen zijn als volgt 25e Kanton Aelst N' 53. 26® Moorsel 29. 27° Lede 28. 28® Oordegem 1. 17. 29® Ilaeltert n 19. 30® Ilerzele 20. 31® Steenhuvze 14. 32e Sottegem 34. 33® Geerardsbergen 43. 34e Idegem 17. 35® Ninove 28. 36® Meerbeke 20. van het reeds gemelde belangrijk KERSTNUMMER van Zondag 22 December 1895. Eene boeiende Kerstvertelling uit de dagen gedurende liet beleg van Parijs (1870-1871). Eene zeer schoone gravure Kindergebed op Kerstmorgen met Ge dichtjes, twee prachtige gravuren naar schilderijen van bekende meesters, be trekking hebbende op het Kerstfeest. Eene groote schoone plaat' Herinnerin gen (geheele bladzijde) 'met bijschrift, eene beschouwing over Kerstmis en de in verschillende landen in zwang zijnde Kerstgebruiken, eene nieuwe rebus, prijs raadsel, geïllustreerde aardigheden, enz. De gezamenlijke vermeerdering der op brengst beloopt tot fr. 2810. Deze verpachting zal, na dat de pach ters eene solvabele borg hebben aange steld, aan de goedkeuring der Best. De putatie onderworpen worden. Te rekenen van 1 Januari 1896 zullen gehouden worden De Aardappel- en Ajuinmerkt op de Iloutmerkt langs den kant der Brus- selschestraat. De Fruitmerkt op het Esplanade plein. Wij zullen toekomenden zondag het beloop dor rechten en loonen afkondigen die, door de pachters, op de onderschei dene merkten mogen gevraagd worden. Solo-slim. Zondag avond 15 Dec., is er ter herberg van M. P. Meganck te Erembodegem (Terjoden), Solo-3Üm ge wonnen door den heer Emile De Schryver. De medespelers waren MM. Van Weze- maal, P. Meganck, R. Guns, allen van Terjoden. Brand te Brussel. Zondag mor- gend is er in de spelden- en nagelfabriok van M. Keyzer-Rinsfeld een hevige brand uitgebersten. De werkplaatsen, 20 meters breed langs de straat, waren in eenen omzien in vollen gloed, en de volkrijke wijk der Paponvest verkeerden in grooten schrik. Van geheel het gebouw blijft niets over dan de buitenmuren. De schade, door verzekering gedekt, bedraagt volgens de eene 50,000 fr., volgens de andere fr. 150,000. Huiselijk drama. Te St-Joost- ten-Noode woont het huisgezin X., dat alles behalve goed overeenkomt. De man had reeds meer dan eens het huis verlaten en was dan telkens op aan dringen der vrouw teruggekeerd. Nu waren zij weer gescheiden. Zondag was zij hem gaan opzoeken en zij ontmoette hem op den Regentsboule vard. Na eeu korten twist, trok de vrouw eenen revolver uit den zak en loste vijf schoten. Slechts een enkele kogel trof den man. Het gerucht der schoten had de aan dacht der policie gewekt, die de vrouw aanhield en den man naar het gasthuis bracht. Een dronkaard te Laeken, wedde voor drie flesschen Iambic, dat hij tegen stroom der Senne zou opzwemmeu van de Masuistraat naar de Rogierstraat. Men heeft hem te llaeren dood aan wal ge bracht. Hij laat eene weduwe met kinde ren na. Gevaarlijke aanhouding Jacht op eenen deserteur. Zekere L. van de jagers te peerd, was gedeserteerd en had zijnen intrek genomen in een herbergske der Hoogstraat, te Antwerpen, nabij den Oever. De gendarmerie was dit te weten ge komen en de brigadier, Dezoute, verge zeld van den gendarm Turf, begaven zich zondag morgend reeds vroeg daarheen. De deserteur sprong het bed uit, schoot haastig broek en frak aan en vluchtte het dak op, waar hij door de twee gendarmen gevolgd werd. De brigadier had een oogenblik den man vast, doch hij liet zich naar beneden rollen. De brigadier volgde en bleef ge lukkig in de goot hangen, terwyl nij

De Denderbode | 1895 | | pagina 2